تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

mohammadg846

عضو جدید
اینکه شما خوش شانس بودین و اولین آزمونتون مصادف بود با آزمون آسون ربطی به سیاست نظام مهندسی نداره که یکی در میون سخت میگیره تا ریزش شدید داشته باشه و دوباره پول ثبت نام بگیره. البته به نظر من آزمون شهریور 91 آسونترین بود، آذر 92 باز تعداد زیادی مسئله داشت.
من این مورد 4 میلیون رو نمیدونستم، این دوست من واقعا 4 ماهه نتونسته کار بگیره، باید چه جور دفتری پیدا کنه؟ واقعا هیچ مسئولیتی برگردن فرد نیست؟ مهرش میمونه اونجا؟

بله شهریور 91 هم کلا آیین نامه بود.اما از اونجایی که آزمون سفند89 رو مدنظر قرارداده بودم با دیدن سوالا یکم خوشحال شدم.ضمنا دوستمکه که از قضا باهم به کلاس آمادگی میرفتیم و باهم برا آزمون میخوندیم تو همین آذر92 نتونست قبول بشه و همش 30 درصد زده بود!!
چند وقت پیش با یه مهندس پایه دو صحبت میکردم اونم از این مورد خبر نداشت و میگفت من پارسال همش 1800 متر تونستم بگیرم که از قرار متری1000تومن میشد 1میلیون و 800 تومن!!
ضمنا این قیمت 4 تومن برا قبل مشخص شدن قیمت تعرفه های 93 بود امیدوارم با مشخص شدن تعرفه های جدید قیمت بالاتر بره!!
در پست سوم همین تاپیک این موارد توضیح داده شده

لینک پست سوم

این یه لینک آگهی
http://www.istgah.com/firekeys/key_5147939/page_1/928737.html

این آگهی های پایینو رو از این لینکها درآوردم

http://www.aftabir.com/advertising/category/668
و
http://www.aftabir.com/advertising/category/666
[h=4] همکاری با مهندسین پروانه دار
[/h] همکاری با مهندسین پروانه دار , معماری ، برق ، عمران و مکانیک , شرکت حقوقی،پایه 1و2و3وارشد
66068161 ـ 66159877
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

[h=4] همکاری با مهندسین دارای
[/h] همکاری با مهندسین دارای , پروانه اشتغال عمران ، معمار , برق و مکانیک پایه 1 و 2 و 3

88466763 ـ 88466916

سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

[h=4] مهندسین برق ، مکانیک [/h] مهندسین برق ، مکانیک , معمار ، عمران دارای , پروانه اشتغال پایه 1 - 2 - 3
88515590
پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

بند 12 اون پست از این قراره:

12- یه سر به روزنامه همشهری بزنید: دو قسمت رو چک کنید:
الف قسمت استخدام مهندس برق
ب- قسمت نقشه و نظارت که معمولا اخر روزنامه است

تو اون قسمت یه سری شرکتهای حقوقی آگهی همکاری با مهندسین دارای پروانه اشتغال به کار میدن
آخرین قیمت که من تو این تاریخ میدونم 3.500.000 تومان برای پایه 3 است (تاریخ امروز 92/2/23). شما یه قرارداد با اونها می بندید و عضو اون شرکت میشید. البته بایستی تو قرارداد ذکر بشه که شما هیچ مسوولیتی ندارید و مالیات هم با شرکت است. راستی شما پای هیچ نقشه ای رو مهر و امضا نمی کنید و شرکت خودش این کار رو می کنه.پس مهر پیش خودتون می مونه و فقط پای قرارداد با شرکت میزنید.

13- معمولا شرکتها این پول رو در 2 قسط میدن قسط اول رو نقدی و دومی رو بعد از امضا شما در نظام مهندسی. البته بستگی به توافقتون هم داره.

14- یادتون باشه شما بایستی یه سر برید نظام مهندسی و اونجا امضا بدید که پروانتون در این شرکت است.

15- اگر یه وقتی بخواهید پروانتون رو از اون شرکت در بیارید و مثلا با یه شرکت دیگه قرارداد ببندید معمولا 1-2 ماه طول می کشه.

16- معمولا قیمتها تو اردیبهشت مشخص میشه

17- یادتون باشه هر تیرماه بایستی اظهار نامه مالیاتی پرکیند و در اون ذکر کنید که کارکردی نداشته اید. چرا؟ برای اینکه پروانه اشتغال به کار 3 ساله صادر میشه و بعد از 3 سال برای تمدید بایستی مفاصا حساب مالیاتی بگیرید. کسانی که پروانشون حقیقی است یعنی برگه امضا می کنند اینجا باید مالیات بدن ولی شما که برگه امضا نمی کنید و اصطلاحا حقوقی هستید شرکت خودش امضا می کنه مالیات نمی دید. البته موقع مفاصا حساب اینها رو نگید و فقط بگید که کارکرد نداشتید.همین.

آخرین ویرایش:

ile

عضو جدید
بله شهریور 91 هم کلا آیین نامه بود.اما از اونجایی که آزمون سفند89 رو مدنظر قرارداده بودم با دیدن سوالا یکم خوشحال شدم.ضمنا دوستمکه که از قضا باهم به کلاس آمادگی میرفتیم و باهم برا آزمون میخوندیم تو همین آذر92 نتونست قبول بشه و همش 30 درصد زده بود!!
چند وقت پیش با یه مهندس پایه دو صحبت میکردم اونم از این مورد خبر نداشت و میگفت من پارسال همش 1800 متر تونستم بگیرم که از قرار متری1000تومن میشد 1میلیون و 800 تومن!!
ضمنا این قیمت 4 تومن برا قبل مشخص شدن قیمت تعرفه های 93 بود امیدوارم با مشخص شدن تعرفه های جدید قیمت بالاتر بره!!
در پست سوم همین تاپیک این موارد توضیح داده شده

لینک پست سوم

این یه لینک آگهی
http://www.istgah.com/firekeys/key_5147939/page_1/928737.html

.
.

.

جسارتا اینا همش برا تهرانه، آیا کسی که پروانش برا شهرستانه میتونه با این شرکتا کار کنه؟

simpatico4949

عضو جدید
سلام
میخوام در مورد گرفتن کار تو شیراز براتون بگم
بخش نظارت : الان کلیه ساختمان های زیر 2000 متر مربع از طریق سیستم به ناظرین ارجاع میشه و به صورت نوبتی به شما کار میرسه من خودم اول اردیبهشت تونستم سهمیه سال 92 رو باز کنم فردای روزی که سهمیه رو باز کردم یک کار 851 متری (یک ساختمان 4 طبقه اسکلت بتنی ) بهم ارجاع شد که با تعرفه سال 92 میشد حدود 2297700 تومن (نمیدونم اطلاع دارید یا نه سال کاری ما از اردیبهشت تا اردیبهشت هست یعنی تا آخر اردیبهشت سال 93 شما میتونی از سهمیه سال 92 استفاده کنی ) دیگه بعد از اون کار کاری بهم ارجاع نشد تا تو خرداد رفتم سهمیه سال 93 رو باز کردم دقیقا مثل سری قبل فرداش یک کار بهم ارجاع شد (یک ساختمان 5 طبقه 840 متر زیربنا) که با تعرفه سال 93 میشه حدود 2856000 تومان
من از بچه های دیگه که پرسیدم میگفتن معمولا 3000 متر نظارتمون هر سال پر میشه

در مورد بحث طراحی هم شما 9000 متر میتونی کار بگیری تعرفه امسال شیراز 4000 تومن به ازا هر متر مربع است (البته کسی این قیمت نمیده معمولا تخفیف میگیرن) که اونم زمان میبره تا بتونید کار بگیرید و تو سیستم جا بیوفتید

حالا من نمیدونم تو شهرهای دیگه چجوره که با این قیمت کم حاضر میشن سهمیه رو بفروشن به دفتر های طراحی

البته پنج درصد سهم سازمان نظام مهندسی میشه ، سه درصد معاونت فنی شهرداری عوارض میگیره ، و هر سال باید کارکردتون رو به دارایی اعلام کنید که اونجا هم ازتون مالیات میگیرن !!

mohammadg846

عضو جدید
جسارتا اینا همش برا تهرانه، آیا کسی که پروانش برا شهرستانه میتونه با این شرکتا کار کنه؟

البته تو تهران پیدا کردن این شرکتها راحتتره.ولی شرکتی که من پیدا کرده بودم و گفتم که 4 تومن میده تو تبریز بود.چون خودمم عضو نظام تبریز هستم

سلام
تو خرداد رفتم سهمیه سال 93 رو باز کردم دقیقا مثل سری قبل فرداش یک کار بهم ارجاع شد (یک ساختمان 5 طبقه 840 متر زیربنا) که با تعرفه سال 93 میشه حدود 2856000 تومان

در مورد بحث طراحی هم شما 9000 متر میتونی کار بگیری تعرفه امسال شیراز 4000 تومن به ازا هر متر مربع است (البته کسی این قیمت نمیده معمولا تخفیف میگیرن) که اونم زمان میبره تا بتونید کار بگیرید و تو سیستم جا بیوفتید

علیکم السلام
تعرفه نظارت برق شیراز متری 4000 تومنه؟؟؟؟؟تقریبا 4 برابر تعرفه تبریز و کرج و ...
ضمنا مگه تو شیراز ناظرها مستقیما از پیمانکار پول میگیرن که فرمودید معمولا تخفیف میگیرن؟؟آخه اینجا پیمانکار کل حق الزحمه مصوب رو میریزه حساب نظام و نظام هم بعد از کسر حقوقش مابقی رو به حساب ناظر واریز میکنه
ولی موندم تو کف تعرفه شیراز!!

تعرفه سال 93 البرز رو برای مقایسه گذاشتم!(صورتجلسه شورای 4 نفره تبریز هنوز رو سایت نیومده!!)
tarefe.jpg

آخرین ویرایش:

simpatico4949

عضو جدید
البته تو تهران پیدا کردن این شرکتها راحتتره.ولی شرکتی که من پیدا کرده بودم و گفتم که 4 تومن میده تو تبریز بود.چون خودمم عضو نظام تبریز هستم

علیکم السلام
تعرفه نظارت برق شیراز متری 4000 تومنه؟؟؟؟؟تقریبا 4 برابر تعرفه تبریز و کرج و ...
ضمنا مگه تو شیراز ناظرها مستقیما از پیمانکار پول میگیرن که فرمودید معمولا تخفیف میگیرن؟؟آخه اینجا پیمانکار کل حق الزحمه مصوب رو میریزه حساب نظام و نظام هم بعد از کسر حقوقش مابقی رو به حساب ناظر واریز میکنه
ولی موندم تو کف تعرفه شیراز!!

تعرفه سال 93 البرز رو برای مقایسه گذاشتم!(صورتجلسه شورای 4 نفره تبریز هنوز رو سایت نیومده!!)
مشاهده پیوست 212982

سلام
میخوام در مورد گرفتن کار تو شیراز براتون بگم
بخش نظارت : الان کلیه ساختمان های زیر 2000 متر مربع از طریق سیستم به ناظرین ارجاع میشه و به صورت نوبتی به شما کار میرسه من خودم اول اردیبهشت تونستم سهمیه سال 92 رو باز کنم فردای روزی که سهمیه رو باز کردم یک کار 851 متری (یک ساختمان 4 طبقه اسکلت بتنی ) بهم ارجاع شد که با تعرفه سال 92 میشد حدود 2297700 تومن (نمیدونم اطلاع دارید یا نه سال کاری ما از اردیبهشت تا اردیبهشت هست یعنی تا آخر اردیبهشت سال 93 شما میتونی از سهمیه سال 92 استفاده کنی ) دیگه بعد از اون کار کاری بهم ارجاع نشد تا تو خرداد رفتم سهمیه سال 93 رو باز کردم دقیقا مثل سری قبل فرداش یک کار بهم ارجاع شد (یک ساختمان 5 طبقه 840 متر زیربنا) که با تعرفه سال 93 میشه حدود 2856000 تومان

حالا من نمیدونم تو شهرهای دیگه چجوره که با این قیمت کم حاضر میشن سهمیه رو بفروشن به دفتر های طراحی

البته پنج درصد سهم سازمان نظام مهندسی میشه ، سه درصد معاونت فنی شهرداری عوارض میگیره ، و هر سال باید کارکردتون رو به دارایی اعلام کنید که اونجا هم ازتون مالیات میگیرن !!

مهندس جان دقت کن ، این قسمت هایی رو که میگی طراحیه نه نظارت

نظارت امسال متری 3400 تومن هست
نمیدونم اطلاع داری یا نه تو شیراز تا 2000 متر ناظر و طراح تاسیسات الکتریکی و مکانیکی یک نفره (یعنی شما هم کار مکانیکی هم الکتریکی رو انجام میدی)

mohammadg846

عضو جدید
مهندس جان دقت کن ، این قسمت هایی رو که میگی طراحیه نه نظارت

نظارت امسال متری 3400 تومن هست
نمیدونم اطلاع داری یا نه تو شیراز تا 2000 متر ناظر و طراح تاسیسات الکتریکی و مکانیکی یک نفره (یعنی شما هم کار مکانیکی هم الکتریکی رو انجام میدی)

تعرفه شیراز رو از سایت نظام استان فارس دیدم.همین یکی بودن تاسیسات برام مبهم بود که با توضیحات شما رفع ابهام شد!حالا با اینکه مهندس برق چطور میتونه کار مکانیکی بکنه کاری ندارم ولی مد نظر من نظارت بود (البته با تعرفه پارسال)امسال بازم جمع حق الزحمه نظارت تاسیسات البرز 3100تومنه!البته نظارت همزمان برق و مکانیک باید کار سختی باشه(در صورت نظارت صحیح).
راستی با این حساب شما بازرسی گاز هم دارین؟یا بازرسی گاز فقط مکانیکیه؟؟

mohammadg846

عضو جدید
مهندس میدونی جواب سوال 21 چی میشه ؟

والا من امسال شرکت نکرده بودم و کل کتابهام رو هم دادم دوستانی که شرکت کرده بودن.حضور ذهن درست و حسابی هم ندارم.ظاهرا این فایلی هم که گذاشتم پاسخنامه نداره و مارو شرمنده دوستان کرده!!پس حذفش میکنم

simpatico4949

عضو جدید
تعرفه شیراز رو از سایت نظام استان فارس دیدم.همین یکی بودن تاسیسات برام مبهم بود که با توضیحات شما رفع ابهام شد!حالا با اینکه مهندس برق چطور میتونه کار مکانیکی بکنه کاری ندارم ولی مد نظر من نظارت بود (البته با تعرفه پارسال)امسال بازم جمع حق الزحمه نظارت تاسیسات البرز 3100تومنه!البته نظارت همزمان برق و مکانیک باید کار سختی باشه(در صورت نظارت صحیح).
بازرسی گاز کلا جداست ، ما برقی ها نمیتونیم انجام بدیم ، فکر کنم رشته های مکانیک ، شیمی ، از این قبیل رشته ها میتونن نظارت کنن
این سایت کنترل و نظارت گاز نظام مهندسی فارس هست
http://www.farsnezam-gas.org/Pages.aspx?c=130

simpatico4949

عضو جدید

یه چی دیگه که جالب بود تو شیراز ساختمان زیر 600 متر زیربنا یا زیر سه سقف نیازی به طراحی و نظارت تاسیسات نداره و بچه های پایه سه هم فقط ساختمان های سه ، چهار و پنج سقف تا زیر بنای 2000 متر رو میتونن طراحی و نظارت کنن ولی مثل اینکه جاهای دیگه برای کل ساختمان ها الزامیه

tyler

عضو جدید
untitled.jpg

دوستان لطف کنن یه توضیح مختصری درباره محاسبه حق الزحمه نظارت پایه 3 بدن.

با توجه به جدول بالا(خراسان رضوی)

pordel112

عضو جدید
سلام به همه قدیمی ها چندتا سوال دارم که مربوط به بعد از گرفتن پروانست
بعد از دریافت پروانه اشتغال از نظام مهندسی دیگه کجاها باید رفت؟ (این شماره شهرداری چیه؟ مراحل گرفتنش چه طوریه؟)
این صلاحیت اجرا بعد از یک سال بیمه ربطی به طراحی و نظارت داره یا ما می تونیم امسال نظارت و طراحی انجام بدیم؟

mohammadg846

عضو جدید
مشاهده پیوست 213318

دوستان لطف کنن یه توضیح مختصری درباره محاسبه حق الزحمه نظارت پایه 3 بدن.

با توجه به جدول بالا(خراسان رضوی)

تو قسمت توضیحات نوشته که " درصد توزیع حق الزحمه بر اساس بند1-1 مصوبه مورخه 90/1/31 هیئت 4نفره استان میباشد"

یعنی باید این مصوبه را باید پیدا کنید و از بند 1-1 اون درصد حق الحمه برق را پیدا کنید و با ضرب اون درصد در این مبالغ حق الزحمه خودتون را دربیارید!

mohammadg846

عضو جدید
کسی یه فایل نمونه محاسبات تاسیسات الکتریک داره آپلود کنه اینجا ماهم استفاده کنیم و دعاگوش باشیم؟؟(اگر نقشه تاسیسات الکتریکی همون ساختمانهم باشه که دیگه عالی میشه)

simpatico4949

عضو جدید
کسی یه فایل نمونه محاسبات تاسیسات الکتریک داره آپلود کنه اینجا ماهم استفاده کنیم و دعاگوش باشیم؟؟(اگر نقشه تاسیسات الکتریکی همون ساختمانهم باشه که دیگه عالی میشه)
مهندس جان من که تا حالا ندیدم کسی محاسبات انجام داده باشه ، همه فی البداهه طراحی می کنن ماشاالله
اگه میخوای چند تا طرح تاسیسات برقی برات بزارم

simpatico4949

عضو جدید
سلام به همه قدیمی ها چندتا سوال دارم که مربوط به بعد از گرفتن پروانست
بعد از دریافت پروانه اشتغال از نظام مهندسی دیگه کجاها باید رفت؟ (این شماره شهرداری چیه؟ مراحل گرفتنش چه طوریه؟)
این صلاحیت اجرا بعد از یک سال بیمه ربطی به طراحی و نظارت داره یا ما می تونیم امسال نظارت و طراحی انجام بدیم؟
سلام
بعد که پروانه میگیری نظام مهندسی یک نامه میزنه به معاونت فنی و شهرسازی شهرداری که سهمیه شما رو باز کنن وقتی نامه رو برای اولین بار میبری اونجا بهت یک کد تعلق میگره که این کد به همراه نام و نام خانوادگی رو باید روی یک مهر بسازی ، همین کار سختی نی
درباره اجرا نمیدونم ولی شما پروانه رو که گرفتی ، میتونی نظارت بگیری ، بعد برای طراحی باید یک پروانه دفتر طراحی بگیری تا بتونی طراحی هم انجام بدی

mohammadg846

عضو جدید
مهندس جان من که تا حالا ندیدم کسی محاسبات انجام داده باشه ، همه فی البداهه طراحی می کنن ماشاالله
اگه میخوای چند تا طرح تاسیسات برقی برات بزارم

بسیار ممنون میشم اگر این لطف را درحق من انجام بدین و چندتا فایل محاسباتی برای ساختمانهای معمودی 5-6 طبقه یا بیشتر رو آپلود کنید(البته بیشتر برای آشنایی با فرمت این محاسبات هستش)

architect963

عضو جدید
سلام یک نفر مهندس مکانیک یا برق با حداقل 3 سال سابقه بیمه برای رتبه بندی شرکت نیازمندیم لطفا از دوستان کسی هست با این شماره تماس بگیره
تسویه نقدی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بسیار ممنون میشم اگر این لطف را درحق من انجام بدین و چندتا فایل محاسباتی برای ساختمانهای معمودی 5-6 طبقه یا بیشتر رو آپلود کنید(البته بیشتر برای آشنایی با فرمت این محاسبات هستش)
پست 60 و 64

mohammadg846

عضو جدید

سلام
خیلی ممنونم
ولی کلیه فایلهای پست 64 از سرور پاک شدن

/ 35.pdf

۰ b :حجم
تاریخ آپلود: ۵۴۲ ماه پیش
:نوع
:

simpatico4949

عضو جدید
گفتم که ندیدم کسی محاسبات انجام بده ولی دو تا طرح تاسیسات مکانیکی و برقی براتون ضمیمه کردم

http://www.dropbox.com/s/udimo7akfva81tq/1.dwg?m=
https://www.dropbox.com/s/d8jje402tlee674/2.dwg?m=

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
خیلی ممنونم
ولی کلیه فایلهای پست 64 از سرور پاک شدن

/ 35.pdf
۰ b :حجم
تاریخ آپلود: ۵۴۲ ماه پیش
:نوع
:
بله متاسفانه پاک شده. فعلا این فایل در دسترسم نیست . کار بعدیمو انشالله میذارم.

گفتم که ندیدم کسی محاسبات انجام بده ولی دو تا طرح تاسیسات مکانیکی و برقی براتون ضمیمه کردم

http://www.dropbox.com/s/udimo7akfva81tq/1.dwg?m=
https://www.dropbox.com/s/d8jje402tlee674/2.dwg?m=
ممنون مهندس.
من دیدم
جهت اشنایی میگم
تاسیسات فرهنگسرا در تهران
بعد از خیابان خرمشهر بود فکر کنم
محاسبات روشنایی
ارتینگ و غیره . وارد که بشی متوجه مهندسی بودن روشنای و مقدار لوکس میشی
.
ازمایشگاه سینا ابادان
ارتینگ و یو پی اس با من بود .
محاسبات روشنایی و غیره .
بعد از انجام محاسبات از طرف ما
یک تیم از طرف کارفرما اومد و چک کرد محاسبات و اجرا و بقیه کارا رو . البته قبلش هم نقشه گرفته بودن از ما

simpatico4949

عضو جدید
بله متاسفانه پاک شده. فعلا این فایل در دسترسم نیست . کار بعدیمو انشالله میذارم.

ممنون مهندس.
من دیدم
جهت اشنایی میگم
تاسیسات فرهنگسرا در تهران
بعد از خیابان خرمشهر بود فکر کنم
محاسبات روشنایی
ارتینگ و غیره . وارد که بشی متوجه مهندسی بودن روشنای و مقدار لوکس میشی
.
ازمایشگاه سینا ابادان
ارتینگ و یو پی اس با من بود .
محاسبات روشنایی و غیره .
بعد از انجام محاسبات از طرف ما
یک تیم از طرف کارفرما اومد و چک کرد محاسبات و اجرا و بقیه کارا رو . البته قبلش هم نقشه گرفته بودن از ما
سلام مهندس جان
متاسفانه برای همه ساختمان ها محاسبات انجام نمیگیره و شاید به صورت موردی بتونیم ببینیم که محاسبات انجام شده !!! و این خیلی بده
اگه بتونید محاسبات مورد اشاره رو برامون بزارید میتونه خیلی مفید برامون واقع بشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سوال 14 و 29 اشتباهن.
...
در کل سوالا خوب و بعضی جاها اسون و بعضی جاها واقعا نیاز ب خوندن داره .
...
چند تا سوالا بزنیم قبولیم تو همین ازمون؟

elham218

عضو جدید

سلام . ممنون از اطلاع رسانی و معرفی پاسخنامه

مهندس عزیز من نمی تونم پاسخنامه رو دانلود کنم. اگه شما می تونید دانلود کنید میشه دوباره برامون بزارید:gol:

امتحان خیلی سخت بود فک کنم دوباره رفوزه شم و بمونم برای ازمون بعدی:(

mohammadg846

عضو جدید
سلام . ممنون از اطلاع رسانی و معرفی پاسخنامه

مهندس عزیز من نمی تونم پاسخنامه رو دانلود کنم. اگه شما می تونید دانلود کنید میشه دوباره برامون بزارید:gol:

امتحان خیلی سخت بود فک کنم دوباره رفوزه شم و بمونم برای ازمون بعدی:(

پاسخنامه که نیازی به دانلود نداره!!!
تو همین لینکی که دادم پاسخ تشریحی سوالات(البته حل شده توسط اساتید موسسه دژاران) قرار داده شده.یعنی جواب ها داخل همین پیج هست!

http://dejaran.com/107//آزمون نظام مهندسی/پاسخ-تشریحی-آزمون-نظام-مهندسی-برق/

بالا