تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با سلام

دوستان میتونند در این تاپیک مباحث، سوالات و راهنماییهای مرتبط با آزمون و... نظام مهندسی رشته برق - قدرت رو مطرح کنند. دوستان در نظر داشته باشن بحث فقط در مورد نظام و مهندسی و مباحث مرتبط با آن هست و نه تاسیسات و....

همچنین مباحث حول رشته برق - قدرت انجام میشه.

با تشکر
Ice Man

جزوات و فایلهای مرتبط با این موضوع:

ارسالی کاربر محترم mohammadg846
دانلود برخی منابع آزمون تاسیسات الکتریکی نظام مهندسی ساختمان

اینا رو خودم از طرق مختلف جمع کردم .
فقط چون مباحث هر دوره آپدیت میشن دقت کنید که ویرایش این مباحث با ویرایش اعلام شده برای هر آزمون منطبق باشه
منابعی که لینکشون فعال هست(به رنگ آبی) یعنی قابل دانلود هست و بقیه یا مهم نیستند(مثل مبحث اول) و یا خیلی هم مهم هستند ولی چون فایلش نیست باید کتابشو تهیه کنید (مثل راهنمای مبحث سیزده)

• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (1390)
• مبحث اول ( تعاريف )- (1392)
مبحث دوم ( نظامات اداري )- (1384)
• مبحث سوم ( حفاظت ساختمانها در مقابل حريق )- (1392)
• مبحث دوازدهم ( ايمني و حفاظت كار در حين اجرا )- (1392 )
• مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها )- (1382)
• راهنماي مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها )- (1382)
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌ برقي )- (1387)
• مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي )- (1389)
• مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)- (1391)
• * طرح و اجراي تأسيسات برقي
* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان مي‌باشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

منابع متفرقه ای که در طرح سوالات استفاده میشود:
خلاصه نکات دتکتور و اعلام حریق

دتکتور و اعلام حریق (مفصل تر)

سیستمهای آنتن مرکزی

نکات کابلکشی شبکه

برخی از فصل های کتاب سیمکشی آسان:

فصل آنتن

فصل اعلام حریق

سیستمهای صوتی

استانداردهای سازمان برنامه و بودجه:
انشعابات جلد 1

انشعابات جلد 2

نشریه 110 جلد 1

نشریه 110 جلد 2

نشریه روشنایی شهری

ارسالی کاربر محترم daemon_a

این کتاب نسخه جدید تاسیسات الکتریکی اشنایدر بوده که به زبان لاتبن نوشته شده است.

برای دانلود کتاب Electrical Installation Guide 2013 با حجم ۱۵ مگابایت این‌جا را کلیک کنید.

دوستانی که علاقه مند هستن فایلهای خود (منابع،جزوات، سوالات و...) جهت استفاده سایر دوستان به پست اول اضافه بشه به من با استفاده از پیام خصوصی اطلاع بدن.

ارسالی کاربر محترم m2008:

پیوست ها

• آئين نامه تكميلي تعرفه هاي برق.pdf
    591.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • جدول انتخاب سیستم اعلام حریق مسکونی.pdf
    474.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • نکات.rar
    46.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Masoud_IEC

عضو جدید
با سلام

دوستان میتونند در این تاپیک مباحث، سوالات و راهنماییهای مرتبط با آزمون و... نظام مهندسی رشته برق - قدرت رو مطرح کنند. دوستان در نظر داشته باشن بحث فقط در مورد نظام و مهندسی و مباحث مرتبط با آن هست و نه تاسیسات و....

همچنین مباحث حول رشته برق - قدرت انجام میشه.

با تشکر
Ice Man

6 روز دیگه ازمونه !
کاش قبلی رو کامل میکردیم یکسره ، تا آزمون بعد که یه تاپیک جدید درست میکردیم !:D

ولی هم خوبه ممنون ;)

gelare1990

عضو جدید
نحوه اخذ پروانه نظام مهندسي:

- شرط اول:
برای گرفتن پروانه طراحی + نظارت بایستی فازغ التحصیل رشته مهندسی برق گرایش قدرت باشید. فارغ التحصیلان سایر رشته ها فقط می توانند پروانه نظارت بگیرند. البته با پاس کردن تعدادی واحد در دانشگاه (فکر کنم 12 واحد) شامل رله و حفاظت، تاسیسات الکتریکی،بررسی سیستمهای قدرت 2 و یه درس دیگه که یادم نیست میشه پروانه طراحی + نظارت هم گرفت(البته بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی)
بنابراین یادتون باشه وقتی هنوز دانشگاه هستید این واحدها رو پاس کنید. در ضمن از نظام مهندسی بپرسید هوز با پاس کردن واحد میشه پروانه نظارت هم گرفت یا نه

2-شرط دوم: گذشتن 3 سال از اخذ مدرک تحصیلی بنابر این قبل از این به دنبال نظام مهندسی نیفتید3-شرایط و مدارک عضویت http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=112

4- پس از گذشت 3 سال از اخذ مدرک دانشگاهی، در سازمان نظام مهندسی ثبت نام می کنید و حق عضویت سالانه که فلا فکر کنم 100 هزار تومنه رو پرداخت می کنید. و سپس در آزمون نظام مهندسی ساختمان که هر سال برگزار میشه شرکت می کنید و حداقل 50 درصد نمره رو باید بیارید.
نظام مهندسی کلا 20 تا جزوه یا کتاب تو همه رشته های اعم از برق مکانیک ترافیک عمران و .... داره که 5 تاش تو امتحان نظام مهندسی برق ساختمان میاد.
مبحث اول - تعاریف
مبحث دوم - نظامات اداری

مبحث دوازدهم - ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

مبحث سيزدهم - طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها

مبحث پانزدهم - آسانسورها و پله برقی

همه اینها رو هم می تونید بخرید (توصیه من چون امتحان open book است) و هم از این لینک دانلود کنید:

http://nezam-bargh.blogfa.com/post/15

5- اگر 2 هفته وقت بذارید و بخونید راحت قبول میشید ولی حتما بخونید. مخصوصا مبحث 13 و 15 که 80درصد سوالات از اونها میاد و محاسباتی هستند. من خودم یم هفته خوندم و 80درصد زدم. البته کلاس هم رفته بودم

6-داشتن جزوه خوب و نمونه سوالات حل شده خیلی مهمه. از اینجا می تونید جزوات آموزشی خوبی گیر بیارید.
nezam-bargh.blogfa.com

7- پس از قبولی در آزمون، 2 تا مهندس که پایه 1 دارند که فرق هم نمی کنه برق باشه یا نه، بایستی فرم شما رو مهر و امضا کنه و در اصل تاییدتون کنه که از هر مهندس آشنایی خواهش کنید این کار رو براتون انجام میده. بعدش پروانه شما از سوی وزارت مسکن صادر میشه که مثل پروانه نظام پزشکی اعتبار داره.

8- پس از اخذ پروانه نوبت گرفتن شماره شهرسازی از شهردای است. آدرسش کریمخان خ ایرانشهر نبش کوچه دهقانی

9- حالا جای قشنگش است. یه مهر میسازید و توش سه تا شماره رو می نویسید:
مثلا:
علی عسگری (مهندس برق)
نظام مهندسی 105032466
پروانه اشتغال 23786534
شهرسازی 2349-453

10- این مهر شما مثل مهر پزشک ارزش داره پس خوب حفظش کنید. یادتون باشه مهرتون رو به کسی ندید.

11- حالا تا 4 سال دیگه فقط پروانه اشتغال به کار پایه 3 دارید.اون هم از نوع طراحی و نظازت. شما د ر تهران نمی تونید با اون مستقیما کار کنید. یعنی مثلا کسی که می خواد خونه بسازه نمی تونید براش طراحی کنید و پاش مهر بزنید چون پایه 3 دارید و فقط تا 3 طبقه مجاز به طراحی هستید و تو تهران هم کسی 3 طبقه نمی سازه و اکثرا 4 طبقه می سازند. بنابراین تا پایه 2 بگیرید بایستی صبر کنید ولی تو شهرستان ها به راحتی میشه کار کرد.
راه حلش چیه حالا که این همه زحمت کشیدید؟

12- یه سر به روزنامه همشهری بزنید: دو قسمت رو چک کنید:
الف قسمت استخدام مهندس برق
ب- قسمت نقشه و نظارت که معمولا اخر روزنامه است

تو اون قسمت یه سری شرکتهای حقوقی آگهی همکاری با مهندسین دارای پروانه اشتغال به کار میدن
آخرین قیمت که من تو این تاریخ میدونم 3.500.000 تومان برای پایه 3 است (تاریخ امروز 92/2/23). شما یه قرارداد با اونها می بندید و عضو اون شرکت میشید. البته بایستی تو قرارداد ذکر بشه که شما هیچ مسوولیتی ندارید و مالیات هم با شرکت است. راستی شما پای هیچ نقشه ای رو مهر و امضا نمی کنید و شرکت خودش این کار رو می کنه.پس مهر پیش خودتون می مونه و فقط پای قرارداد با شرکت میزنید.

13- معمولا شرکتها این پول رو در 2 قسط میدن قسط اول رو نقدی و دومی رو بعد از امضا شما در نظام مهندسی. البته بستگی به توافقتون هم داره.

14- یادتون باشه شما بایستی یه سر برید نظام مهندسی و اونجا امضا بدید که پروانتون در این شرکت است.

15- اگر یه وقتی بخواهید پروانتون رو از اون شرکت در بیارید و مثلا با یه شرکت دیگه قرارداد ببندید معمولا 1-2 ماه طول می کشه.

16- معمولا قیمتها تو اردیبهشت مشخص میشه

17- یادتون باشه هر تیرماه بایستی اظهار نامه مالیاتی پرکیند و در اون ذکر کنید که کارکردی نداشته اید. چرا؟ برای اینکه پروانه اشتغال به کار 3 ساله صادر میشه و بعد از 3 سال برای تمدید بایستی مفاصا حساب مالیاتی بگیرید. کسانی که پروانشون حقیقی است یعنی برگه امضا می کنند اینجا باید مالیات بدن ولی شما که برگه امضا نمی کنید و اصطلاحا حقوقی هستید شرکت خودش امضا می کنه مالیات نمی دید. البته موقع مفاصا حساب اینها رو نگید و فقط بگید که کارکرد نداشتید.همین.

18- چهار سال که از پایه 3 شما گذشت بایستی یک دوره شرکت کنید تا پایه 2 بگیرید. برای پایه 1 هم بایستی پنج سال از پایه 2 شما بگذره. یعنی کلا 9 سال. این لینکش است:

عناوین دوره های آموزشی جهت ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسان

19- دوره ها تو دانشگاهها برگزار میشه و این لینک تقویم زمانیش است:

http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=794

20- راستی یادتون باشه پایه 2 که گرفتید قیمتها خیلی بیشتر نمیشه. الا 92/2/23 قیمت پایه 2 برای یک سال 4.200.000 است

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nafise05

عضو جدید
بنا بر انتقال اون تاپیک بود ولی چون تعداد صفحاتش زیاد بود و برای انتقال باید بازبینی میشد تاپیک جدیدی ایجاد شد.

دوستان این تاپیک رو در ادامه اون تاپیک ببینن، اون تاپیک هم همچنان سرجاش هست، فقط دقت بشه در این تاپیک بحث هایی خارج از بحث هایی که در پست اول ذکر شد نشه.
خیلی ممنون
سلام
تازه برگشتیم سر پله اول که
:smile:
خوب حالا این اعداد رو چطوری گرد کنیم؟آخه تو سوالای مختلف مثل هم گرد نکرده.
می ترسم آخرش همینجوری بیاد.
سلام، نه دیگه، شما اگه جدول نبود از فرمول روشنایی که E , فی داره، تعداد چراغ ها رو بدست میاری و هر چی بود رو به بالا گرد می کنی، مثلا 20.1 رو هم می گیری 21، دیگه نیازی نیست از فرمول چیدمان استفاده کنی، حالا اگه برای چیدمان سوال اومده بود که چند در چند باشه، مثلا 4*6 باشه یا 3*7، اون چیدمانی رو انتخاب کن که تعداد کل چراغها نزدیک تعدادی که از فرمول روشنایی در آوردی بشه، من که اینطوری میرم درست درمیاد;)

یه خلاصه ای از پست های تاپیک قبل رو اینجا گذاشتم:
نکات آزمون نظام مهندسی سری سوم
سری دوم
سری اول
نمودارهای مشکل دار تعیین ظرفیت وسرعت آسانسور 1 و 2
دانلود سوالات نظام مهندسی از 82 تا 91 http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274
سوالات 16 دوره اول http://s2.picofile.com/file/7607997197/nezam_mohandesi_test_16_dore.pdf.html
سایت آزمون آنلاین http://azmoonline.com

راستی بچه ها، امروز کارتای آزمون میاد؟ من که الان رفتم توی سایتش خبری نبود:question:

آخرین ویرایش:

setare7031

عضو جدید
سلااااام بچه ها
خدا قوت من کمی تا قسمتی استرسسسسسسسسسسس دارمممم:w04:
آره منم تو سایتو دیدم خبری از کارت نبود.
در چه حالین چیارو میخونین؟
واییی خداجونم هممون قبولشیم.:w40:
بچه ها به قبولی فکر کنین انرژی بگیرین.:w14:

nafise05

عضو جدید
سلااااام بچه ها
خدا قوت من کمی تا قسمتی استرسسسسسسسسسسس دارمممم:w04:
آره منم تو سایتو دیدم خبری از کارت نبود.
در چه حالین چیارو میخونین؟
واییی خداجونم هممون قبولشیم.:w40:
بچه ها به قبولی فکر کنین انرژی بگیرین.:w14:
منم استرس دارم! میگم نکنه آزمون عقب افتاده!
دارم آزمون های بعد از 86 رو دوباره میزنم، چون اون موقع که خونده بودمشون نکاتشونو ننوشته بودم، بعد تازه باید مرور کنم
یه سوالی رو مشکل داشتیم، درمورد حلقه اتصال کوتاه که اومده بود توی سوال سیگمای مقاومت و سیگمای راکتانس رو داده بود، جوابمون دوبرابر در میومد، فک کنم فهمیدم چرا، دلیلش اینه که ما هادی حفاظتی رو که مسیر اتصال کوتاه رو می بنده رو از نوع همون کابل تغذیه در نظر گرفتیم، اگه در نظر بگیریم که امپدانس کابل فقط واسه طولی که توی سوال داده در نظر گرفته بشه درست درمیاد، یه سوال دیگه هم مشابه همین بود برای جریان اتصال کوتاه (سوال 48- سال 90) ، اونم اگه در نظر بگیریم که سیگما هایی که داده شامل امپدانس هادی حفاظتی هم میشه درست درمیاد
برای تعیین سایز دیزل ژنراتور هم تا جایی که من فهمیدم اگه بار کسینوس فی اش از 0.8 بزرگتر باشه، کسینوس فی 0.8 رو برای دیزل در نظر می گیریم، نمونه اش سوال 44 سال 89، در غیر این صورت در نظر گرفته نمیشه، دوستان اگه مثال نقضی دیدن منو از جهالت نجات بدن!:D;)

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
منم استرس دارم! میگم نکنه آزمون عقب افتاده!
دارم آزمون های بعد از 86 رو دوباره میزنم، چون اون موقع که خونده بودمشون نکاتشونو ننوشته بودم، بعد تازه باید مرور کنم
یه سوالی رو مشکل داشتیم، درمورد حلقه اتصال کوتاه که اومده بود توی سوال سیگمای مقاومت و سیگمای راکتانس رو داده بود، جوابمون دوبرابر در میومد، فک کنم فهمیدم چرا، دلیلش اینه که ما هادی حفاظتی رو که مسیر اتصال کوتاه رو می بنده رو از نوع همون کابل تغذیه در نظر گرفتیم، اگه در نظر بگیریم که امپدانس کابل فقط واسه طولی که توی سوال داده در نظر گرفته بشه درست درمیاد، یه سوال دیگه هم مشابه همین بود برای جریان اتصال کوتاه (سوال 48- سال 90) ، اونم اگه در نظر بگیریم که سیگما هایی که داده شامل امپدانس هادی حفاظتی هم میشه درست درمیاد
برای تعیین سایز دیزل ژنراتور هم تا جایی که من فهمیدم اگه بار کسینوس فی اش از 0.8 بزرگتر باشه، کسینوس فی 0.8 رو برای دیزل در نظر می گیریم، نمونه اش سوال 44 سال 89، در غیر این صورت در نظر گرفته نمیشه، دوستان اگه مثال نقضی دیدن منو از جهالت نجات بدن!:D;)

ولی من که خیلی دوس دارم امتحان یه هفته عقب بیفته. یعنی میشه ای خداااااااااااااااااا

tyler

عضو جدید
در باره سوال 13 و 14 سال 90 این جوابو یکی از دوستان ارائه کرده:

سوال 13:
شعاع پوشش دتکتور :
R=7.5+5-W/2
w: عرض راهرو
حداکثر فاصله دتکتورها= D<=2.R
14:

تعداد دتکتور:
n=2+L-15/D
L=طول راهرو
منبع : شایقی صفحه 419

هر جور حساب میکنم جور در نمیاد،میشه یکی بیشتر توضیح بده.

nafise05

عضو جدید
در باره سوال 13 و 14 سال 90هر جور حساب میکنم جور در نمیاد،میشه یکی بیشتر توضیح بده.

برای سوال 13: فاصله دتکتور دودی از دیوار 7.5 متر، و فاصله شون از هم 15 متر باید باشه، حالا اگه قراره توی راهرویی نصب بشن که عرضش از 5 متر کمتره نصفِ اختلافِ عرض راهرو و 5 متر رو میشه باید به حداقل فاصله اضافه کرد: 15+ (3-5)*0.5 = 16
سوال 14: برای تعداد اول دو تا دتکتور در دو سمت راهرو با فاصله 7.5 از دیوارها قرار می دهیم، حالا فاصله ای از راهرو رو که باقی مونده رو باید پوشش بدیم، باید جلوی هر گروه از آسانسورها هم یه دتکتور بذاریم، آسانسورها از دو انتهای راهرو 30 متر فاصله دارن، اگه جلوی هر گروه آسانسور یه دتکتور بذاریم 22.5 متر بین دتکتور روبروی گروه آسانسورها و دتکتور انتهایی فاصله خواهد بود، برای این که این فاصله برابر یا کمتر از 16 باید باشه یه دتکتور دیگه هم بین این دو دتکتور لازمه، پس تا حالا 3 تا دتکتور یه سمت راهرو و 3 تا دیگه سمت مقابلش قرار دادیم، اون وسط 60 متر مونده، این 60 متر رو بر 16 تقسیم می کنیم، میشه 3.75، یعنی اگه 4 قسمتش کنیم و بین هر دو قسمت یه دتکتور بذاریم پوشش کامل میشه، یعنی 3 تا دتکتور دیگه هم وسط، پس کلا شد 9 تا، با شکل بکشید بهتر متوجه میشید چی شد

دوستان هر کی شد بره نظام مهندسی لطف کنه در مورد دیزل ژنراتور و استفاده از خازن وقتی که ازش استفاده میشه بپرسه، ممنون
یه سوال دیگه این که توی قوانین آتش نشانی سال 91 مساحت هر زون رو 1600 متر گفته، با اون 2000 که توی NFPA میگه به نظرتون کدومشو باید در نظر بگیریم؟
راستی من امروز فایلامو پرینت گرفتم، اینا هستن: تعرفه برق، مواردی که هر انشعاب شاملش میشه، قوانین آتش نشانی، جدول IP, IK , External Influences
مشخصات کابل ها از سایت http://www.simiacable.com، یه سری صفحه ها از نشریه 393، حریم برق;)

آخرین ویرایش:

Masoud_IEC

عضو جدید
برای سوال 13: فاصله دتکتور دودی از دیوار 7.5 متر، و فاصله شون از هم 15 متر باید باشه، حالا اگه قراره توی راهرویی نصب بشن که عرضش از 5 متر کمتره نصفِ اختلافِ عرض راهرو و 5 متر رو میشه باید به حداقل فاصله اضافه کرد: 15+ (3-5)*0.5 = 16
سوال 14: برای تعداد اول دو تا دتکتور در دو سمت راهرو با فاصله 7.5 از دیوارها قرار می دهیم، حالا فاصله ای از راهرو رو که باقی مونده رو باید پوشش بدیم، باید جلوی هر گروه از آسانسورها هم یه دتکتور بذاریم، آسانسورها از دو انتهای راهرو 30 متر فاصله دارن، اگه جلوی هر گروه آسانسور یه دتکتور بذاریم 22.5 متر بین دتکتور روبروی گروه آسانسورها و دتکتور انتهایی فاصله خواهد بود، برای این که این فاصله برابر یا کمتر از 16 باید باشه یه دتکتور دیگه هم بین این دو دتکتور لازمه، پس تا حالا 3 تا دتکتور یه سمت راهرو و 3 تا دیگه سمت مقابلش قرار دادیم، اون وسط 60 متر مونده، این 60 متر رو بر 16 تقسیم می کنیم، میشه 3.75، یعنی اگه 4 قسمتش کنیم و بین هر دو قسمت یه دتکتور بذاریم پوشش کامل میشه، یعنی 3 تا دتکتور دیگه هم وسط، پس کلا شد 9 تا، با شکل بکشید بهتر متوجه میشید چی شد

دوستان هر کی شد بره نظام مهندسی لطف کنه در مورد دیزل ژنراتور و استفاده از خازن وقتی که ازش استفاده میشه بپرسه، ممنون
راستی من امروز فایلامو پرینت گرفتم، اینا هستن: تعرفه برق، مواردی که هر انشعاب شاملش میشه، قوانین آتش نشانی، جدول IP, IK , External Influences
مشخصات کابل ها از سایت http://www.simiacable.com، یه سری صفحه ها از نشریه 393، حریم برق;)

من فردا میرم نظام کتاب تست رو میبرم با خودم هرچی هست میپرسم
لینک این فایلا رو اگه دارید بیزحمت لطف میکنید
یا اگه زحمتی نیست و حجمشون بالا نیست میشه هم بصورت یه پک اپلود کنید

nafise05

عضو جدید
تعرفه برق: توی گوگل سرچ کنید تعرفه برق pdf، دومین لینک
انشعاب ها از سایت توانیر http://bahaye_bargh.tavanir.org.ir/
قوانین آتش نشانی از http://125.tehran.ir/Default.aspx?tabid=97&LiveTabId=9836
مشخصات کابل ها از همون سایت که نوشتم قسمت مشخصات فنی، تقریبا همشو گرفتم
جدول ها از کتاب Electrical Installation Guide که تو اینترنت همین وبلاگهای فارسی میشه دانلود کرد
نشریه 393 از http://bpms.mporg.ir/Portal/View/Vi...hboardId=cf271f81-bb08-4b64-89b0-ac690b57bc93
حریم برق هم سرچ کنید حریم برق pdf
شرمنده آپلودش سخته
موفق باشید

Masoud_IEC

عضو جدید
تعرفه برق: توی گوگل سرچ کنید تعرفه برق pdf، دومین لینک
انشعاب ها از سایت توانیر http://bahaye_bargh.tavanir.org.ir/
قوانین آتش نشانی از http://125.tehran.ir/Default.aspx?tabid=97&LiveTabId=9836
مشخصات کابل ها از همون سایت که نوشتم قسمت مشخصات فنی، تقریبا همشو گرفتم
جدول ها از کتاب Electrical Installation Guide که تو اینترنت همین وبلاگهای فارسی میشه دانلود کرد
نشریه 393 از http://bpms.mporg.ir/Portal/View/Vi...hboardId=cf271f81-bb08-4b64-89b0-ac690b57bc93
حریم برق هم سرچ کنید حریم برق pdf
شرمنده آپلودش سخته
موفق باشید

عالی ممنون
والا تو دوباری که راجب پوشش زون سوال اومده نظام 2000 رو انتخاب کرده که به نظر ما هم همینو باید انتخاب کنیم

راستی از جدول 10-4 نشریه 110 برا سوال 50 سال 91 نوبت اول استفاده شده.

آخرین ویرایش:

nafise05

عضو جدید
عالی ممنون
والا تو دوباری که راجب پوشش زون سوال اومده نظام 2000 رو انتخاب کرده که به نظر ما هم همینو باید انتخاب کنیم

راستی از جدول 10-4 نشریه 110 برا سوال 50 سال 91 نوبت اول استفاده شده.
خیلی ممنون، من دیگه فک نکنم وقت کنم نشریه 110 رو بخونم، در هر صورت هرچی رو بخونیم بازم یه چیز دیگه هست!
ایشالا که با همینا میشه قبول شد

Masoud_IEC

عضو جدید
خیلی ممنون، من دیگه فک نکنم وقت کنم نشریه 110 رو بخونم، در هر صورت هرچی رو بخونیم بازم یه چیز دیگه هست!
ایشالا که با همینا میشه قبول شد

منم نخوندمش فقط کتاب شایقی جدول رو معرفی کرده بود
IK رو شما کجا استفاده کردی ؟!

فانوس خیس

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به مهندسین برق چطورن؟سلام........
اینجا چیکار میکنید برید درس بخونید دیگه.....حالا من بی کارم.....

nafise05

عضو جدید
حیف الکترونیکم...........
حیف اینجا تاپیک مربوط به نظام مهندسی برق- قدرته، وگرنه می گفتم که منم کنترلم، و تازه الکترونیکیا که رشته اصلین!;)

راستی الان توی 110 دیدم یه جدوله برای کنتاکتورها که ازش یه سوال اومده بود، کدهای AC6 و این طوریا، اونم خوبه

kuchuluuu

عضو جدید
آقا مسعود سلام
منم مرخصی گرفتم و دارم صبح زود میرم ساختمون نظام واسه کارتم ولی چون اهوازی نیستم زود برمی گردم.خوشحال می شم بتونم اونجا ببینمتون.
شاید بتونیم اطلاعاتی رو ردوبدل کنیم.این شماره منه. 09166516347 محمود
یه سوال
کتاب مبحث 13 من چاپ 12 سال 91 هست و مبحث 12 هم چاپ 7 سال 92 . اینا آخریا هستن و دیگه اصلاحیه نخورده؟
چقدر زود یاد آخرین چاپ کتابا افتادم نه؟ :biggrin:
انشالله همه قبول می شیم.استرس طبیعیه.هیچ نگران نباشین مهندسان عزیز.;)

kuchuluuu

عضو جدید
خیلی ممنون

سلام، نه دیگه، شما اگه جدول نبود از فرمول روشنایی که E , فی داره، تعداد چراغ ها رو بدست میاری و هر چی بود رو به بالا گرد می کنی، مثلا 20.1 رو هم می گیری 21، دیگه نیازی نیست از فرمول چیدمان استفاده کنی، حالا اگه برای چیدمان سوال اومده بود که چند در چند باشه، مثلا 4*6 باشه یا 3*7، اون چیدمانی رو انتخاب کن که تعداد کل چراغها نزدیک تعدادی که از فرمول روشنایی در آوردی بشه، من که اینطوری میرم درست درمیاد;)

یه خلاصه ای از پست های تاپیک قبل رو اینجا گذاشتم:
نکات آزمون نظام مهندسی سری سوم
سری دوم
سری اول
نمودارهای مشکل دار تعیین ظرفیت وسرعت آسانسور 1 و 2
دانلود سوالات نظام مهندسی از 82 تا 91 http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274
سوالات 16 دوره اول http://s2.picofile.com/file/7607997197/nezam_mohandesi_test_16_dore.pdf.html
سایت آزمون آنلاین http://azmoonline.com

راستی بچه ها، امروز کارتای آزمون میاد؟ من که الان رفتم توی سایتش خبری نبود:question:

بازم ممنون.واسه زحمتیم که کشیدی و خلاصه قسمتای قبل رو اینجا گذاشتی تقدیر ویژه.واسه کارت نگران نباشین.امروز از طرف نظام واسه من sms اومد که از فردا ( 17/09/92 ) کارتا رو می زنن تو سایت.
این لینکایی که گذاشتین هر کدومشون یه مجموعه هستن.می شه بگین که تو هر لینک باید از کدوم صفحه استفاده کنیم.ببخشید دیگه که انقدر تو زحمت میندازمتون .
قبولیم ها :smile:

آخرین ویرایش:

elc85

عضو جدید
با سلام
سوال 57 آزمون نظام مهندسی برق اسفند 91 برای محاسبه ی افت ولتاز در حالت راه اندازی باید جریان را 500 بگیریم؟
اینطوری جواب 13.25 میشه ولی جواب درست 14.39 هست.

nafise05

عضو جدید
بازم ممنون.واسه زحمتیم که کشیدی و خلاصه قسمتای قبل رو اینجا گذاشتی تقدیر ویژه.واسه کارت نگران نباشین.امروز از طرف نظام واسه من sms اومد که از فردا ( 17/09/92 ) کارتا رو می زنن تو سایت.
این لینکایی که گذاشتین هر کدومشون یه مجموعه هستن.می شه بگین که تو هر لینک باید از کدوم صفحه استفاده کنیم.ببخشید دیگه که انقدر تو زحمت میندازمتون .
قبولیم ها :smile:
اینطور نیستا! هر لینکی رو بزنی میره سر همون پستی که مدنظره، دو تا شون که منابع دانلود سوالاست، آخری هم خوبه، هم آزمون آنلاین، هم اطلاعات
اگه منظورتون لینکهای اون یکی پُسته، اکثرشون همه اش مهمه، البته من خودمم کامل نخوندم، واسه همین پرینت گرفتم که ببرم سر آزمون، فقط از کتابه که نوشتم توی فهرست راحت پیدا میشه هر چی مدنظرتون باشه، البته خیلی مهم نیست، می تونید در مورد جدول IP توی گوگل یه سرچ کنید، دیگه لزومی به کتاب نیست اصلا
با سلام
سوال 57 آزمون نظام مهندسی برق اسفند 91 برای محاسبه ی افت ولتاز در حالت راه اندازی باید جریان را 500 بگیریم؟
اینطوری جواب 13.25 میشه ولی جواب درست 14.39 هست.
نکته اش اینه که اون جریان 1000 که از مدار بالاییش هم می گذره تغییر می کنه، اون وقت افت ولتاژ اونجا هم بیشتر می شه و کلا میشن 14.3

آخرین ویرایش:

Masoud_IEC

عضو جدید
آقا مسعود سلام
منم مرخصی گرفتم و دارم صبح زود میرم ساختمون نظام واسه کارتم ولی چون اهوازی نیستم زود برمی گردم.خوشحال می شم بتونم اونجا ببینمتون.
شاید بتونیم اطلاعاتی رو ردوبدل کنیم.

آقا محمود خوشحال شدم دیدمتون ;) من الان میشینم سوالاتو جمع و جور میکنم و بعد ازظهر میرم نظام ببینم میتونم کسی رو پیدا کنم سوالپیچش کنم یا نه .

tyler

عضو جدید

این 7.5 و 15 متر از کجا اومده؟جز استاندارده؟
یا این یکی که اگه عرض راهرو از 5 کمتر بود باید نصف اختلاف عرض راهرو رو به حداکثر فاصله اضاف کرد؟اینم استاندارده؟

nafise05

عضو جدید
این 7.5 و 15 متر از کجا اومده؟جز استاندارده؟
یا این یکی که اگه عرض راهرو از 5 کمتر بود باید نصف اختلاف عرض راهرو رو به حداکثر فاصله اضاف کرد؟اینم استاندارده؟
آره، اینا استانداردن، برای دتکتورهای دودی تا جایی که میدونم

tyler

عضو جدید
این استانداردها توی جزوه اتش نشانی تهران اومده،البته اخر معلوم نشد ما باید به کجا استتناد کنیم.

لطفا زحمت این دو تا سوالم بکشید:

سوال 27 شهریور 91

سوال 28 اسفند 91 که من گزینه 2 بدست میارم ولی تو جوابا گزینه 1 درسته.

Masoud_IEC

عضو جدید
من الان از نظام اومدم متاسفانه مهندسی که قرار بود سوالاتو ازش بپرسم نیومد ، خیلی هم شلوغ بود و داشتن نقشه بررسی میکردن.
راستی یه چیز بگم ولی استرس بهتون وارد نشه !
آزمون امسال 180 دقیقه هست !

این استانداردها توی جزوه اتش نشانی تهران اومده،البته اخر معلوم نشد ما باید به کجا استتناد کنیم.

لطفا زحمت این دو تا سوالم بکشید:

سوال 27 شهریور 91

سوال 28 اسفند 91 که من گزینه 2 بدست میارم ولی تو جوابا گزینه 1 درسته.

27:
isc=220/zt+zc , in<=isc/k=======in<=1401.61
گزینه 2 میشه

28 :
هیچ کدوم ! گزینه 3 درسته
I1=4*15/1.73.380.0.8=113.95
I2=20*2*275/1.73.380=16.71
I3=4*20/1.73.380.085=143
It=I1+I2+I3=273.66
گزینه 3
بدلیل مشخص بودن گزینه دیگه از ادامه حل صرفنظر میکنیم( چه بهتر اونطوری مصیبت میشد !)

آخرین ویرایش:

kuchuluuu

عضو جدید
آقا مسعود سلام
آقا امروز از حضورت استفاده کردم.ممنون
کی گفته که 180 دقیقه هست؟به نظرت یعنی قراراه سخت تر بشه؟بهتره اصلا" بهش فکر نکنیم.
آقا یه زحمت.راستش من کتاب مبحث 19 رو اصلا" تدارم.تو سایتم که سرچ کردم تو 4share گذاشته بود که اونم نتونستم دانلود کنم.به نظرت چکار کنم؟سایت دیگه ای رو می شناسی که بتونم کتاب رو ازش دانلود کنم و بعد هم اون چند صفحه رو پرینت بگیرم.
دوستان کسی فایل این کتاب رو داره؟

nafise05

عضو جدید
من الان از نظام اومدم متاسفانه مهندسی که قرار بود سوالاتو ازش بپرسم نیومد ، خیلی هم شلوغ بود و داشتن نقشه بررسی میکردن.
راستی یه چیز بگم ولی استرس بهتون وارد نشه !
آزمون امسال 180 دقیقه هست !
منم کارتمو گرفتم، یعنییی چرا!؟:cry:
آخه همینجوریشم وقتش زیاد بود! یعنی تعداد سوالا رو زیاد کردن یا سخت تر کردن یا هر دو:w22:

بالا