تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

amirreza2018

عضو جدید
درود،من می خوام فلونت رو بخرم،ولی گیج شدم،
فرق بین fluent 6.3.26 و ansys fluent چیه؟؟؟
و یه سوال دیگه اینکه آیا gambit در نسخه های جدید ansys هست یا باید جدا نصبش کرد؟
your help is appreciated
thanks in advance

mostafa70

عضو جدید
بعد از نسخه fluent 6.3.26 فلوئنت دیگه بصورت جدا به بازار نیومده و در قالب زیرمجموعه ای از انسیس داره ارائه میشه
اگه نیازی به محیط workbench انسیس یا به عبارتی multiphysic نداری بهتره fluent 6.3.26 رو بگیری که هم حجمش کمتره و هم نصبش آسون تر

amirreza2018

عضو جدید
بعد از نسخه fluent 6.3.26 فلوئنت دیگه بصورت جدا به بازار نیومده و در قالب زیرمجموعه ای از انسیس داره ارائه میشه
اگه نیازی به محیط workbench انسیس یا به عبارتی multiphysic نداری بهتره fluent 6.3.26 رو بگیری که هم حجمش کمتره و هم نصبش آسون تر

ممنون از پاسخ خوبتون،
میشه یه توضیح کوچیک در مورد workbench انسیس بدید،آخه من تازه کارم(لیسانس ترم 4) ،و یه چیز دیگه اینکه اگه انسیس فلونت رو نصب کنم،
بعدا خود انسیس توی گرایش تبدیل به دردم می خوره؟
thank you very much

mostafa70

عضو جدید
ممنون از پاسخ خوبتون،
میشه یه توضیح کوچیک در مورد workbench انسیس بدید،آخه من تازه کارم(لیسانس ترم 4) ،و یه چیز دیگه اینکه اگه انسیس فلونت رو نصب کنم،
بعدا خود انسیس توی گرایش تبدیل به دردم می خوره؟
thank you very much

نرم افزار فلوئنت یه سری محدودیت ها تو شرایط مرزی، مدل های ویسکوزیته، دقت حل و ... داره که تو باید بر اساس پروژه ای که می خوای انجام بدی تصمیم بگیری از چه نرم افزاری استفاده کنی
مثلا اگه قراره تو حوزه توربوماشین کار کنی CFX که زیرمجموعه انسیسه بهترین گزینه است یا اگه مدلهای ویسکوزیته غیرنیوتنی غیرخطی لازم داری polyFlow مناسبه. در کل اگه انسیس رو نصب کنی پشیمون نمیشی و منظور من این بود که اگه مسئله ای که می خوای حل کنی با فلوئنت حل میشه بهترین راه نصب خود فلوئنته!

اما در مورد workbench یه مثال واست می زنم:
فرض کن یه لوله در مقیاس میکرو یا نانو داری که از توش جریان رد میشه. سیال نیرویی به دیواره لوله وارد می کنه که منجر به ارتعاش لوله میشه و لوله شما هم پیزوالکتریک هست. پس ارتعاش لوله منجر به ایجاد جریان الکتریکی داخل دیواره لوله میشه. می خوای بدونی تاثیر مودهای ارتعاشی بر جریان الکتریکی خروجی از لوله چیه؟
همونطوری که از مسئله پیداست ما با سه مبحث مکانیک سیالات، ارتعاشات و الکتریسیته سرکار داریم که باید اینها با هم لینک بشن. یعنی ما تنش رو از سیال بگیریم به لوله به عنوان ورودی مسئله بدیم و ارتعاشات بوجود آمده رو دوباره به عنوان ورودری مسئله به قسمت بعدی بدیم. این لینک کردن رو ما با workbench انجام میدیم

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

amirreza2018

عضو جدید
نرم افزار فلوئنت یه سری محدودیت ها تو شرایط مرزی، مدل های ویسکوزیته، دقت حل و ... داره که تو باید بر اساس پروژه ای که می خوای انجام بدی تصمیم بگیری از چه نرم افزاری استفاده کنی
مثلا اگه قراره تو حوزه توربوماشین کار کنی CFX که زیرمجموعه انسیسه بهترین گزینه است یا اگه مدلهای ویسکوزیته غیرنیوتنی غیرخطی لازم داری polyFlow مناسبه. در کل اگه انسیس رو نصب کنی پشیمون نمیشی و منظور من این بود که اگه مسئله ای که می خوای حل کنی با فلوئنت حل میشه بهترین راه نصب خود فلوئنته!

فرض کن یه لوله در مقیاس میکرو یا نانو داری که از توش جریان رد میشه. سیال نیرویی به دیواره لوله وارد می کنه که منجر به ارتعاش لوله میشه و لوله شما هم پیزوالکتریک هست. پس ارتعاش لوله منجر به ایجاد جریان الکتریکی داخل دیواره لوله میشه. می خوای بدونی تاثیر مودهای ارتعاشی بر جریان الکتریکی خروجی از لوله چیه؟
همونطوری که از مسئله پیداست ما با سه مبحث مکانیک سیالات، ارتعاشات و الکتریسیته سرکار داریم که باید اینها با هم لینک بشن. یعنی ما تنش رو از سیال بگیریم به لوله به عنوان ورودی مسئله بدیم و ارتعاشات بوجود آمده رو دوباره به عنوان ورودری مسئله به قسمت بعدی بدیم. این لینک کردن رو ما با workbench انجام میدیم

خیلی ممنون،
پس به نظر شما لازم نیست فعلاً (یا کلاً در لیسانس )خودمو درگیر نرم افزارهای تبدیل بکنم و باید پروژه رو انتخاب کنم بعد سراغ نرم افزار مناسب بگردم؟
یا همون متلب و میپل فعلا کافیه؟
و باید فعلا حسابی کتاب بخونم و تؤری رو قوی کنم؟!
thank you in advance

mostafa70

عضو جدید
خیلی ممنون،
پس به نظر شما لازم نیست فعلاً (یا کلاً در لیسانس )خودمو درگیر نرم افزارهای تبدیل بکنم و باید پروژه رو انتخاب کنم بعد سراغ نرم افزار مناسب بگردم؟
یا همون متلب و میپل فعلا کافیه؟
و باید فعلا حسابی کتاب بخونم و تؤری رو قوی کنم؟!
thank you in advance

منظور من اصلا این چیزی که نوشتی نبود!!!!!
اتفاقا بهتره از اواخر ترم 5 شروع به یادگیری نرم افزارهای تحلیلی کنی و واسه ترم 6 با استادت در مورد ‍‍پروژه کارشناسی صحبت کنی و در موردش تحقیق کنی که حداقل ترم 6 با اون سروکله بزنی. ترم هفت
پ
روژه رو برداری ولی انجام ندی چون کنکور مهمترین چیزه تو این زمان و ترم هشت اونو تمدید کنی.
توی ارشد فرصت واسه یادگیری نرم افزار خیلی کمه و مطمینا اگه تو کارشناسی کاری نکنی پشیمون میشی مخصوصا اگه همزمان با ارشد خوندن کار هم بکنی که واویلا!!!!!!!!!

amirreza2018

عضو جدید
منظور من اصلا این چیزی که نوشتی نبود!!!!!
اتفاقا بهتره از اواخر ترم 5 شروع به یادگیری نرم افزارهای تحلیلی کنی و واسه ترم 6 با استادت در مورد ‍‍پروژه کارشناسی صحبت کنی و در موردش تحقیق کنی که حداقل ترم 6 با اون سروکله بزنی. ترم هفت
پ
روژه رو برداری ولی انجام ندی چون کنکور مهمترین چیزه تو این زمان و ترم هشت اونو تمدید کنی.
توی ارشد فرصت واسه یادگیری نرم افزار خیلی کمه و مطمینا اگه تو کارشناسی کاری نکنی پشیمون میشی مخصوصا اگه همزمان با ارشد خوندن کار هم بکنی که واویلا!!!!!!!!!

خب الان که خیلی بیشتر از ترم 5 وقت دارم ، تابستونم هست ،چرا آخر ترم 5؟
حق با شماست ، توی ارشد نه وقت یادگیری درست نرم افزاره ،نه وقت یادگیری درست زبان!!!!!
هر کاری هست باید توی لیسانس به یه جای خوبی رسوندش که ارشد بشه دنبالش رو گرفت،نه؟

mostafa70

عضو جدید
خب الان که خیلی بیشتر از ترم 5 وقت دارم ، تابستونم هست ،چرا آخر ترم 5؟
حق با شماست ، توی ارشد نه وقت یادگیری درست نرم افزاره ،نه وقت یادگیری درست زبان!!!!!
هر کاری هست باید توی لیسانس به یه جای خوبی رسوندش که ارشد بشه دنبالش رو گرفت،نه؟

آخه ترم چهار هنوز با مبانی سیالات هم آشنا نیستن بچه ها و یادگیری نرم افزار زمانی نتیجه داره که شما یه حداقل هایی رو از لحاظ علمی بلد باشی. اینا غیر از اطلاعاتی هست که شما باید در مورد حل های عددی داشته باشی و باید اونا رو جداگانه بخونی (مثل CFD). واسه همین آخر ترم 5 خوبه چون هم سیالات و ترمودینامیک رو بصورت کامل خوندی هم ترم جدید انتقال حرارت و دینامیک گاز داری که میتونی با اونا یادگیری نرم افزار رو \یش ببری که خیلی به تسلط تو اون نرم افزار کمک می کنه

جمله آخرت هم که ل
پ
کلام بود!!

فکر کنم اگه بیشتر از این بحث رو ادامه بدیم مدیر تالار جفتمون رو میندازه بیرون چون موضوع بحثمون به fluent دیگه ربط نداره!!!

ali-gold

کاربر فعال

سلام

در مورد نرم افزارCFX بیشتر توضیح میدین؟از کجا شروع کنیم؟و منابع آموزشی معرفی کنین.

ممنون

mostafa70

عضو جدید
سلام

اگه نظر منو بخوای میگم بهترین مرجع واسه یادگیری خود tutorial نرم افزار cfx هست. خودم با tutorial شروع کردم و هرجا به مشکل می خوردم سراغ userGuide نرم افزار میرفتم و اگه رفع نمیشد میرفتم سایت cfd-online.com

ufa007

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و مهندسین

یک سوال و کمک فوری لطفا!!

این هندسیه یک لوله اسپیرال هست جریان داخلشم بصورت سه بعدی هست میخاستم بدونم میشه اونا تو گمبیت مش بندی کرد وبا فلوئنت حل کرد یا خیلی سخت میشه
ممنونم پیشاپیش

27091555851092595626.jpg

mostafa70

عضو جدید
حلش با فلوئنت کاری نداره ولی مش زنی اون یه مقدار پیچیده ست. پیشنهاد من برای مش ICEM هست
البته میتونی با گمبیت مش Hybrid بزنی ولی باید مواظب skewness مش باشی

ufa007

عضو جدید
حلش با فلوئنت کاری نداره ولی مش زنی اون یه مقدار پیچیده ست. پیشنهاد من برای مش ICEM هست

سلام مهندس جان
خیلی ممونم
حالا شدنش بشه اون سخت بودنش طوری نیست
یا با نرم افزاری که شما فرمودید مش بندی میکنم

پیشنهاد من برای مش ICEM هست

خیلی ممنون میشم یک توضیحی در این مورد که فرمودید بدید خدا خیرتون بده

مچکرم

mostafa70

عضو جدید
شدنش میشه.
اگه بخوای نتایج دقیق تر و با خطای بهتری بگیری باید گرید هایی که استفاده می کنی حتما structural باشه. ولی هندسه ای که شما داری به دلیل انحنا های زیاد یه مقدار مش structural زدنش سخت میشه ولی بازم میشه. منظورم از سخت وقت گیر بودنه. اینطور هندسه ها رو معمولا با ICEM راحت تر میشه مش زد ولی اگه خیلی دقت واست مهم نیست میشه مش tet/Hybrid زد که یه مش ترکیبی هست ولی باید یه سری تغییرات تو هندسه ایجاد کنی که مش دچار شکستگی (skewness) نشه. مثلا اگه نواحی داری که دو قسمت هندسه با زاویه به هم وصل میشن، باید اون زاویه رو پخ بزنی و از اینجور کارا.

8618993

عضو جدید
با سلام
آقا من دانشجوی ریخته گری ام و مکانیکی نیستم میخواستم راجع به این نرم افزار در قسمت شبیه سازی ریخته گری و انجمادش سوال کنم. مثلا کسی میدونه این نرم افزار قادره انجماد یک شکل مثلا لوله ای رو تحت شرایط فشاری حل بکنه؟؟ یعنی شرایط فشاری رو روی انتقال حرارت و توزیع دما و ... اثر بده ؟؟ یا اینکه این نرم افزار قادره ریخته گری گریزازمرکز رو مدل کنه؟؟
چند بار دیگم تو این تالار سوال پرسیدم اما کسی جواب درست حسابی بم نداده!!

sadegh1068

عضو جدید
با سلام
آقا من دانشجوی ریخته گری ام و مکانیکی نیستم میخواستم راجع به این نرم افزار در قسمت شبیه سازی ریخته گری و انجمادش سوال کنم. مثلا کسی میدونه این نرم افزار قادره انجماد یک شکل مثلا لوله ای رو تحت شرایط فشاری حل بکنه؟؟ یعنی شرایط فشاری رو روی انتقال حرارت و توزیع دما و ... اثر بده ؟؟ یا اینکه این نرم افزار قادره ریخته گری گریزازمرکز رو مدل کنه؟؟
چند بار دیگم تو این تالار سوال پرسیدم اما کسی جواب درست حسابی بم نداده!!

سلام.
در حالت کلی جواب سوال شما تقریبا "بله" هست، ولی چون این نرم افزار به طور اختصاصی برای این مدل شبیه سازی ها طراحی نشده، حل کردن این نوع مسائل باهاش سخت و پیچیده ست! من بهتون توصیه میکنم برید سمت نرم افزار هایی که به طور خاص برای شبیه سازی ریخته گری طراحی شدن.

8618993

عضو جدید
سلام.
در حالت کلی جواب سوال شما تقریبا "بله" هست، ولی چون این نرم افزار به طور اختصاصی برای این مدل شبیه سازی ها طراحی نشده، حل کردن این نوع مسائل باهاش سخت و پیچیده ست! من بهتون توصیه میکنم برید سمت نرم افزار هایی که به طور خاص برای شبیه سازی ریخته گری طراحی شدن.
دوست عزیز متشکرم از پاسختون.
اما نرم افزارهای ریخته گری هم توی شبیه سازیه ریخته گری گریزازمرکز و اعمال شرایط فشاری روی انجماد و ... مشکل دارند و پاسخهای صحیحی نمیدن.نرم افزارهای ریخته گری موجود عمدتا شرایط گریز از مرکز مثل چرخش رو فقط روی حل سیالاتی و بارریزی اعمال میکنن و نه روی انجماد. من دنبال اعمال کردن شرایط واقعی ریخته گری گریز از مرکز مثل دوران قالب و اعمال نیروی گریز از مرکز و افزایش انتقال حرارت به واسطه چسبیدن بیشتر ذوب به قالب و تاثیر اینها روی انجماد و توزیع دمایی و ... هستم. میخواستم از یه کسی که فلوئنت کار کرده بپرسم اصلا سراغش برای این کار برم یا نه؟؟ سخت بودنش مهم نیست یه جوری باهاش کنار میام. نظر شما چیه؟؟

aminspeed

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام یه جریان کوئت تیلور رو در فلوئنت شبیه سازی کنم.
کوئت تیلور جریان بین دوتا استوانه هم مرکزه که داخلی ساکن وبیرونی دوار هست.
میخواستم ببینم برای دوار کردن استوانه بیرونی چیکار باید بکنم و داخل گمبیت چجوری مش بزنم که فقط بین دو استوانه مش بخوره؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

sadegh1068

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام یه جریان کوئت تیلور رو در فلوئنت شبیه سازی کنم.
کوئت تیلور جریان بین دوتا استوانه هم مرکزه که داخلی ساکن وبیرونی دوار هست.
میخواستم ببینم برای دوار کردن استوانه بیرونی چیکار باید بکنم و داخل گمبیت چجوری مش بزنم که فقط بین دو استوانه مش بخوره؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
همونطور که میدنید شما فقط احتیاج دارید که فضای بین دو استوانه رو مش بزنید.
برای اینکار هم ابتدا باید جداره ی بیرونی یا همون استوانه با قطر بزرگ رو رسم کنید و سپس استوانه داخلی رو رسم کنید و بعد از اون استوانه داخلی رو از استوانه خارجی subtract کنید تا فقط فضای بین دو استوانه باقی بمونه و اون فضا رو مش بزنید.
برای اعمال حرکت دورانی هم جدار بیرونی رو wall تعریف کنید و در قسمت شرایط مرزی تیک گزینه moving wall رو بزنید و در قسمت option ها گزینه ی rotational رو انتخاب کنید و سرعت زاویه ای رو بر حست رادیان بر ثانیه وارد کنید.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
صادق جان سلام. خوبی؟ در مورد این سوال نظرت رو میگی؟
دوستان عزیز راهنمایی در مورد مدل کردن یک فیلتر سبدی

من می خوام یک فیلتر سبدی با مش ریز در گمبیت و فلوئنت مدل کنم. برای ساده سازی تعریف شرایط مرزی و حجم کنترل، می خوام فقط استوانه سبد را در گمبیت رسم کنم و دو حجم داخل و خارج بسکت را به عنوان حجم کنترل در نظر بگیرم. در فلوئنت سطح بسکت را به صورت محیط شبه متخلخل تعریف کنم.
فکر می کنید این فرض درسته یا باید مخزن اصلی و لوله های ورودی و خروجی هم مدل بشوند؟

zoha

کاربر فعال
سلام دوستان
من فرایند شکست کاتالیستی بستر سیال (FCC) رو می خوام با فلوئنت شبیه سازی کنم

سوالی که داشتم این بود:
از اونجایی که واکنش های کراکینگ گازوئیل (خوراک ورودی) بسیار پیچیده و زیاد هست اونها رو لامپی در نظر می گیریم. یعنی گازوئیل به لامپ های بنزین، گاز سبک و کک تبدیل می شه.
این سیستم لامپی رو چطور وارد کنم؟
(استوکیومتری واکنش ندارم چون لامپیه)

s_babazadeh

عضو جدید
نرم افزار fluent

نرم افزار fluent

سلام
سوال ها درخواست ها و آموزش رو در مورد اين نرم افزار رو اينجا مطرح خواهيم كرد
:gol::gol::gol::gol:

سلام خسته نباشین یه سوالی داشتم میشه تحلیل نرم افزاری و شبیه سازی پمپ روغن گیربکس را با ارائه نمودارهای مورد نیاز در ارتباط با پارامترهای دبی و دور، توان گیربکس و حجم مخزن و فشار ارا با نرم افزار fluentنجام داد؟؟

puya_alaei

عضو جدید
با سلام و روز بخیر
از دوستان کسی هست بتونه این دو پروژه را انجام بده! و یا کمکم کنه؟
با تشکر

شبیه سازی جریان جوشش اجباری در یک لوله عمودی طویل با شار ثابت به کمک فلونت
heat transfer in poures media by fluent

alinaghdbishi

عضو جدید
سوال در مورد جریان دوفازی در فلوئنت

سوال در مورد جریان دوفازی در فلوئنت

سلام دوستان

میخواستم بپرسم چجوری میتونم ماده رو برای فازهای مختلف در جریان دوفاز تعیین کنم؟

البته من از قسمت Define/ phases/ primary and secondary استفاده میکنم اما موادی رو که در اختیار من قرار میده فقط آب و هوا هستند!!

نمیدونم چجوری مثلا از یک ماده جامد مثل مس Cu برای فاز دوم استفاده کنم؟

ممنون میشم اگر کسی منو راهنمایی کنه

mahdimahdi55

عضو جدید
سلام
یه سری اموزش فلوینت مقدماتی و پیشرفته در وبلاگ زیر هست.
روش شبیه سازی DPM
روش های شبیه سازی دو فازی و ...

به در من خورد انشا الله برای شما هم مفید باشه....
در این وبلاگ مثال اموزشی خوبی در زمینه دوفازی وجود داره .... ایمیل بزنید مدیر وبلاگ زود جواب میده.

http://iran-cfd.niloblog.com

امضا : www.123irancell.ir

موفق و پیروز باشید.

aminspeed

عضو جدید
با سلام
میخواستم ببینم کسی از دوستان هست که درباره secondary flow اطلاعاتی داشته باشه و اینکه چجوری میشه اون رو در یک زانویی اجرا کرد
چجوری میشه تو فلوئنت secondary flow رو اجرا کرد؟؟
ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان

من میخواستم ضریب درگ رو در موقیعتی از پشت مدلم حساب کنم....باید در کدوم قسمت برم

ممنون میشم کمک کنین

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خواهش میکنم یکی جواب بده.
داخل خود فلوئنت یک فایل آموزشی هست که جریان رو حول یک سیلندر بررسی میکنه. توی اون فایل آموزشی توضیح داده ضریب درگ رو چطور حساب کنین.