تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

CFD_man

عضو جدید
سلام دوستان من خیلی وقته میخوام یه مدل چرخنده مثل فن رو شبیه سازی کنم اما نمیتونم.ظاهرا به یک فایل UDF احتیاج دارم.دوستان کسی میتونه کمک کنه؟ البته میخوام از Dynamic mesh استفاده کنم

بهتر است که شما از مدل sliding mesh استفاده کنید که نیازی به UDF ندارد

atefeht

عضو جدید
سلام به همه ی مهندسان
کار بسیار خوبی کردید که این تاپیک گذاشتید، مطمئناً سوالات و ابهامات خیلیا با مطرح کردن و راهنمایی خواستن برطرف میشه.
ای کاش در مورد نرم افزارهای دیگه مثل Flow3D و... هم چنین تاپیکی گذاشته بشه.
موفق باشید
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
من می خوام کانتور سرعت در جهت شعاع یک لوله توخالی را رسم کنم تنظیمات چطوری باید باشه.
سپاس

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
من می خوام کانتور سرعت در جهت شعاع یک لوله توخالی را رسم کنم تنظیمات چطوری باید باشه.
سپاس
اگر هندسه دو بعدی دارین از گزینه کانتور velocity magnitude رو انتخاب کنین و مولفه سرعت مورد نظرتون رو انتخاب کنین بعدش سطحی که در قسمت پایین پنل کانتور باز شده انتخاب کنین و نتیجه رو ببینین

scorched

عضو جدید
باسلام خدمت همه ی دوستان. 2سوال داشتم:اول میخواستم اگه امکانش هست دوستان درباره ی مش زدن توضیح بدن پایه ای که اصلا چی هست وبرای چی؟!وچطوری میشه مش زدن خوب ودرستی انجام بدیم؟2:من میخوام پروژه ی کارشناسیمو (تاسیسات)از ا لان روش کار کنم ..مطمئنا اولین کار انتخاب موضوعه..دوست دارم روی موضوعی کار کنم که جای تحقیق وپزوهش داره ومیشه فعالیت کرد ومشکلات تاسیساتمونو برطرف کرد..به نظرتون با نرم افزارفلوئنت میشه کاری تحلیلی پژوهشی در این زمینه داشت؟؟از دوستانی که در این زمینه فعالند میخوام راهنمایی کنن.ممنون

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
باسلام خدمت همه ی دوستان. 2سوال داشتم:اول میخواستم اگه امکانش هست دوستان درباره ی مش زدن توضیح بدن پایه ای که اصلا چی هست وبرای چی؟!وچطوری میشه مش زدن خوب ودرستی انجام بدیم؟2:من میخوام پروژه ی کارشناسیمو (تاسیسات)از ا لان روش کار کنم ..مطمئنا اولین کار انتخاب موضوعه..دوست دارم روی موضوعی کار کنم که جای تحقیق وپزوهش داره ومیشه فعالیت کرد ومشکلات تاسیساتمونو برطرف کرد..به نظرتون با نرم افزارفلوئنت میشه کاری تحلیلی پژوهشی در این زمینه داشت؟؟از دوستانی که در این زمینه فعالند میخوام راهنمایی کنن.ممنون
درود
جواب پرسش اول :مش زدن در واقع شبکه شبکه کردن یک صفحه یا یک شکل هست برای تجزیه و تحلیل بهتر تا رسیدن به بهترین جواب با کمترین خطا
جواب پرسش دوم : پروژه های تاسیسات با نرم افزار هایی مانند کریر حل میشه ولی فکر کنم برای کار تحقیقی فلوئنت تا حدی می تونه بهت کمک کنه

mohammad_114

عضو جدید
سلام

مقدار wall y plus برای مدل k-omega sst باید در چه حدودی باشه؟

اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

mohammad_114

عضو جدید
اصولا اگه بخوای با فلوئنت کار کنی باید تمرکزت رو بر روی دستگاههای تاسیسات و تحلیل اوتا بزاری مثلا تحلیل جریان حاصل از فن کوئل در اتاق یا بررسی مکان بهینه وسایل گرمایشی و سرمایشی برای راندمان بهتر در فضا و .....
پروژه زیاده، باید ببینی توانایی شما در چ حدیه

saman.parvizy

عضو جدید
با سلام.من یه هندسه شبیه شکل زیر دارم که قراره وسط قسمتای جامد یه شار وارد بشه که بوسیله هدایت تو کل قسمت جامد پخش شه و بوسیله جابجایی به قسمت سیال منتقل شه.ولی هرکاری میکنم بوسیله جابجایی منتقل نمیشه بین جامد و سیال چه شرظی باید بزارم.ممنون میشم اگه راهنمایی کنینUntitled.jpg

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
برای رسم کانتور یه شکل سه بعدی چه مراحی را باید طی کرد؟

arash_migren

عضو جدید
درود

اگه منظورتون گرفتن کانتورهای فشار و سرعت ... تو فلوئنت ِ روند دقیقا مشابه اشکال دوبعدیِ،یعنی از سر برگ Dsiplay،کانتورز رو انتخاب و سپس نوع ِ اون(فشار،سرعت و...)رو انتخاب میکنیم.
اما اگه منظورتون ایجاد یه شکل سه بعدی تو گمبیتِ باید از منوهای راست در زیرمجموعه Geometry اون مکعب مستطیل رو انتخاب کنی و شروع کنی با ذره ذره کشیدن ِ شکل شکلتو لوجود بیاری،میتونی با نقطه یابی هم شکل رو ایجاد کنی.

arash_migren

عضو جدید
سلام

مقدار wall y plus برای مدل k-omega sst باید در چه حدودی باشه؟

اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

مقدار y plus تا جایی که من میدونم برای جوابهای با دقت قابل قبول و در مدل k-epsilon باید چیزی بین 0 و 1 باشه،اما در مورد مدل k-omega متاسفانه اطلاع ِ دقیق ندارم

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من یه پمپ سه بعدی طراحی کردم و داخل فلوئنت این ارور های زیر رو میده.......(گرچه میدونم تحلیل سختی داره و امکانش هست خیلی دیر به همگرایی برسه یا اصلا نرسه چون دامنه محاسباتی بزرگی داره-لپ تاپم برای تحلیلش داشت جونش در میامد!!!!!)

ولی میخوام بدونم که این ارورها برای چی هست؟برای تحلیل مدلهای دیگر هم این ارور ها رو کمک و بیش دیدم.

بابت پروژه درسیم هست.

ممنون میشم کامل راهنماییم کنین

یاعلی

آخرین ویرایش:

shahrameng

کاربر فعال
درود

زانتی عزیز کانتور همونطوری که مطمئنم میدونی کافیه در شکل سه بعدی در قسمت دیپلی کانتور دما یا سرعت بگیری ولی عموما این اشکال قابل تفسیر نیست خصوصا در هندسه های پیچیده که این کانتورها در هم قاطی میشه و بی معنی میشن بهترین راه تعریف line و surface و نماش کانتورها در این ایتم هاست
در اشکال زیر من کانتورهای سرعت و بردارهای سرعت بین دو لوله 3 بعدی را در صفحات افقی و عمودی و بردارها در سکشن های مختلف نمایش دادم (جریان بین دو لوله که لوله داخلی حول مرکز می چرخد)
pipe into pipe 3d v cont.jpgpipe into pipe 3d v vect1.jpg

shahrameng

کاربر فعال
زانتی عزیز کانتور همونطوری که مطمئنم میدونی کافیه در شکل سه بعدی در قسمت دیپلی کانتور دما یا سرعت بگیری ولی عموما این اشکال قابل تفسیر نیست خصوصا در هندسه های پیچیده که این کانتورها در هم قاطی میشه و بی معنی میشن بهترین راه تعریف line و surface و نماش کانتورها در این ایتم هاست
در اشکال زیر من کانتورهای سرعت و بردارهای سرعت بین دو لوله 3 بعدی را در صفحات افقی و عمودی و بردارها در سکشن های مختلف نمایش دادم (جریان بین دو لوله که لوله داخلی حول مرکز می چرخد)
مشاهده پیوست 194038مشاهده پیوست 194039

اینم شکل اصلی مدل و نمایی دیگر از کانتو در صفحات

pipe into pipe 3d v cont2.jpgpipe into pipe 3d.jpg

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به سوال منم جواب بدین ثواب داره

mohammad_114

عضو جدید
مقدار y plus تا جایی که من میدونم برای جوابهای با دقت قابل قبول و در مدل k-epsilon باید چیزی بین 0 و 1 باشه،اما در مورد مدل k-omega متاسفانه اطلاع ِ دقیق ندارم

برای k-epsilon بستگی به تابع دیواره داره و برای توابع دیواره مختلف متفاوته :
برای standard : محدودش بین 30 تا 300
و برای enhanced : باید حدود 1 باشه و نه کمتر

اما برای k-omega رو موندم

دوستان کسی دیگه ای اطلاع نداره؟

mohammad_114

عضو جدید
سلام دوستان

من یه پمپ سه بعدی طراحی کردم و داخل فلوئنت این ارور های زیر رو میده.......(گرچه میدونم تحلیل سختی داره و امکانش هست خیلی دیر به همگرایی برسه یا اصلا نرسه چون دامنه محاسباتی بزرگی داره-لپ تاپم برای تحلیلش داشت جونش در میامد!!!!!)

ولی میخوام بدونم که این ارورها برای چی هست؟برای تحلیل مدلهای دیگر هم این ارور ها رو کمک و بیش دیدم.

بابت پروژه درسیم هست.

ممنون میشم کامل راهنماییم کنین

یاعلی

اولیش مربوط به متغیرهای توربولانسیه : در فلوئنت برای جلوگیری از رسیدن ب جوابهای نامعقول برای این متغیرها حدودی مشخص شده است که اگر در هر تکرار از آنها تجاوز شود ب صورت اتوماتیک این مقدار جایگزین میگردد
دومیش مریوط به جریان برگشتیه و معنیش برگشت جریان در مرزه (بسته به پروژه در بعصی حالات قابل قبوله و در بعضی حالات نه و ممکنه از بد تعریف شدن شرایط مرزی باشه)

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولیش مربوط به متغیرهای توربولانسیه : در فلوئنت برای جلوگیری از رسیدن ب جوابهای نامعقول برای این متغیرها حدودی مشخص شده است که اگر در هر تکرار از آنها تجاوز شود ب صورت اتوماتیک این مقدار جایگزین میگردد
دومیش مریوط به جریان برگشتیه و معنیش برگشت جریان در مرزه (بسته به پروژه در بعصی حالات قابل قبوله و در بعضی حالات نه و ممکنه از بد تعریف شدن شرایط مرزی باشه)

سلام

ممنون از جوابتون

خوب الان محدوده این مقدار(متغیر توربولانسی) باید چی باشه؟و در کدوم قسمت فلوئنت این گزینه ها برای تنظیم وجود داره؟

ممنون میشم بهم توضیح بدین

mohammad_114

عضو جدید
سلام

ممنون از جوابتون

خوب الان محدوده این مقدار(متغیر توربولانسی) باید چی باشه؟و در کدوم قسمت فلوئنت این گزینه ها برای تنظیم وجود داره؟

ممنون میشم بهم توضیح بدین

اصولا این مقادیر را نباید تغییر داد و معمولا بدلیل مش نادرست یا اشتباه در شرایط مرزی این مشکل ایجاد میشه
اگه تغییر خواستی در مسیر زیر میتونی این کار رو انجام بدی

Solution Controls > Limits

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار

درود
من همه مراحل که برای رسم کانتور یک جسم دو بعدی هست را تکرار کردم اما گزینه کانتور فعال نشد.
به نظرت مشکل از کجاست؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یک پمپ کامل رو شبیه سازی کردم و مش استراکچر هم زدم.

مشکلی که الان دارم این هست که وقتی میخوام کانتور سرعت بگیرم در نزدیکی دیواره ها و خروجی، سرعت تمام نقاط پایین هست(آبی رنگ هست).

در حالی که وقتی وکتور سرعت میخوام بگیرم،مشکلی وجود نداره و بردارها رو نشون میده.اینم از عکسها:

کانتور سرعت:

وکتور سرعت:

ممنون میشم که بهم کمک کنین،با تشکر

یاعلی

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
روش رسم یک نیم استوانه چطوری هست؟
یا بهتر بگم نحوه حذف نیمی از حجم چیه؟
راستی میشه از سالید ورک توی fluent استفاده کرد؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یک پمپ کامل رو شبیه سازی کردم و مش استراکچر هم زدم.

مشکلی که الان دارم این هست که وقتی میخوام کانتور سرعت بگیرم در نزدیکی دیواره ها و خروجی، سرعت تمام نقاط پایین هست(آبی رنگ هست).

در حالی که وقتی وکتور سرعت میخوام بگیرم،مشکلی وجود نداره و بردارها رو نشون میده.اینم از عکسها:

کانتور سرعت:

وکتور سرعت:

ممنون میشم که بهم کمک کنین،با تشکر

یاعلی

سلام بر دوستان....کسی واقعا نیست راهنمایی کنه؟؟!!

صرفا جهت اطلاع پمپ سه بعدی هست.

بازم ممنون

element

عضو
هر کس سوال درباره نرم افزار Fluent داره خوشحال می شم تا حد امکان کمکی کرده باشم.
سلام
دوست خوب من میخوام این نرم افزار رو یاد بگیرم میتونین یه کتاب خوب بهم معرفی کنین که از ابتدا همه چیز رو کامل گفته باشه. ممنون میشم بهم کمک کنید

hsdanesh

عضو جدید
سلام
دوست خوب من میخوام این نرم افزار رو یاد بگیرم میتونین یه کتاب خوب بهم معرفی کنین که از ابتدا همه چیز رو کامل گفته باشه. ممنون میشم بهم کمک کنید

متاسفانه کتاب جامع و کارآمدی در بازار موجود نیست، چون اکثر نویسنده ها از راهنمای نرم افزار کپی و ترجمه می کنند و سواد نرم افزاری خوبی ندارن. فلوئنت هم نرم افزاری هست که باید یه کم علم سیالاتی و CFD داشته باشید. فیلم های آموزشی با صدای استاد اگه بتونید پیدا کنید بهتر از کتابه.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

کتاب محمد رضا گلشاهی فر و آموزش فلوئنت شرکت بهکامان

البته خودم از هیچ کدومش استفاده نکردم ولی دیدم که کتاب و آموزش خوبی هستند و کسی که بتونه اینا رو خوب یاد بگیره به حد مطلوبی می رسه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
روش رسم یک نیم استوانه چطوری هست؟
یا بهتر بگم نحوه حذف نیمی از حجم چیه؟
راستی میشه از سالید ورک توی fluent استفاده کرد؟
فکر کنم بشه از سالید ورک استفاده کرد. توی بخش import ببین فرمت هایی که پشتیبانی میکنه چیا هستند.
برای نیم استوانه هم خب دو راه داری یکی اینکه یک استوانه کامل رو بکشی و نصفش رو subtract کنی :
http://combust.hit.edu.cn:8080/fluent/gambit13_help/tutorial_guide/tg06.htm
[FONT=Arial Narrow, helvetica, sans-serif]GEOMETRY
[/FONT] -> [FONT=Arial Narrow, helvetica, sans-serif]VOLUME
[/FONT] -> [FONT=Arial Narrow, helvetica, sans-serif]BOOLEAN OPERATIONS[/FONT]
[FONT=Arial Narrow, helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial Narrow, helvetica, sans-serif]R[/FONT]
و یا یک نصف کمان دایره ای بکشی و اون رو extrude کنی، یعنی دو تا نیم دایره بسته که گسترش پیدا کردند.
متاسفانه amir-sky عزیز تا حالا پمپ مدل نکردم. این که میگی توی وکتور مشکلی نیست و توی کانتور مشکل هست به نظرم عجیبه. توی cfd-online دنبال جواب گشتی؟

آخرین ویرایش:

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم بشه از سالید ورک استفاده کرد. توی بخش import ببین فرمت هایی که پشتیبانی میکنه چیا هستند.
برای نیم استوانه هم خب دو راه داری یکی اینکه یک استوانه کامل رو بکشی و نصفش رو subtract کنی :
http://combust.hit.edu.cn:8080/fluent/gambit13_help/tutorial_guide/tg06.htm
GEOMETRY
-> VOLUME
-> BOOLEAN OPERATIONS
R
و یا یک نصف کمان دایره ای بکشی و اون رو extrude کنی، یعنی دو تا نیم دایره بسته که گسترش پیدا کردند.
متاسفانه amir-sky عزیز تا حالا پمپ مدل نکردم. این که میگی توی وکتور مشکلی نیست و توی کانتور مشکل هست به نظرم عجیبه. توی cfd-online دنبال جواب گشتی؟

سلام ممنون از پاسگوییتون

بله همه جا پرسیدم اما دریغ از جواب

یاعلی

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
در فلوئنت قسمت تعیین فشار کاری( operating conditions ) چطور پر میشه؟ به ویژه برای مایعات
سپاس