تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

یعنی میگین باید اینجا رو تغییر بدم؟

صفر یا یک نباید باشه؟
در راهنمای نرم افزار نحوه تخمین این موارد ذکر شده، این مقادیر ثوابت معادله آشفتگی رو در شرط مرزی خروجی مشخص می کنند.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
این سوال رو ممنون میشم جواب بدین؟
اگر حافطه م یاری کنه ، یک i به نشانه info هست که مشخصات خطوط و نقاط و صفحات و حجم های تولیدی رو نشون میده، از اون استفاده کنین ببینین کارتون رو راه میندازه یا نه.

Asghar_

عضو جدید
دوست من، بهت قول میدم اگر راهنمای نرم افزار رو بخونی خیلی زودتر به نتیجه میرسی. اصلا هم سخت نیست، برای پیدا کردن مطلب مورد نظرت یکی دو روز وقت بذاری حله، ماشالله تو هم که هم پشتکار داری هم علاقه.
من پیش نهاد می کنم جدید ترین ورژن ANSYS رو نصب کن که 15 هست و فلوئنت هم توش هست. مشکلت حل میشه.

سلام ممنون.

با همین هلپ فلوئنت 6.3 هم میشه فهمید؟نصب انسیس فلوئنت به نظرم تو ویندوز سون سخته و همچنین فک کنم یه مقداری فرق داره.....نظر شما چیه؟

امیر753

عضو جدید
سلام بر دوستان

من یه مدلی خواستم طراحی کنم و ازش رفتم دیتا بگیرم مثلا در عکس زیر فشار استاتیک شرط مرزی ورودی من هست.ولی در این شکل مثلا در پوزیشن 0.5 دو تا نقطه داریم!این یعنی این که در پوزیشن 0.5 نوسان در فشار داریم؟؟؟؟حالت غیر دائمی هست.خواستم یکم برام اینو توجیح کنین.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام ممنون.

با همین هلپ فلوئنت 6.3 هم میشه فهمید؟نصب انسیس فلوئنت به نظرم تو ویندوز سون سخته و همچنین فک کنم یه مقداری فرق داره.....نظر شما چیه؟
نه خیلی هم راحته، از شرکت گردو این نرم افزار رو تهیه کنید و یا از سایت های معتبر مثل سافت گذر دانلود کنید راهنمای نصب کامل هست، هلپ خود 6.3 هم کامل توضیح داده مشکل خاصی نیست هر کدوم رو که مایل بودین استفاده کنین.

sadegh1068

عضو جدید
سلام،ممنون دوست عزیز

من کارایی که گفتین رو انجام دادم ولی باز درست نشد،من ویژوال سی پلاس پلاس 2008 رو در لپ تاپم که 64 بیتی هست نصب کردم،درحالی که چندین فایل در program file سیستمم هست،همه رو هم امتحان کردم!!!در واقع در این شاخه C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 9.0 برام تمام آن متغیرها رو پوشش میداد،البته بازم میگم شاخه های دیگم هم امتحان کردم ولی باز درست نشد،شاید لازم باشه از دوباره سی پلا پلاس رو نصب کنم،به ورژن سی پلاس پلاس هم ربط داره؟

در شاخه C:\Program Files (x86) داریم:

در شاخه C:\Program Files داریم:

به نظرتون چه کار کنم؟برام توضیح بدین.

صحبت دوستانه:
ببینین اگه قرار باشه همه مثل شما از دوسال پیش دنبال سی اف دی میرفتن دیگه لازم نبود کسی بیاد تو تاپیک فلوئنت،من الان رو پروژه درسیم به این کمک نیاز دارم،و مطمئن باشید با مطالعه خیلی طولانی باید به این چیزی که میگفتین میرسیدم،قبول دارین؟که در این صورت وقتی برام نمی موند.کلا مزیت اینطور جاها هم همینه.درواقع اینجا آمدم که در وقت صرف جویی کنم،من که نگفتم بیاین مدل منو رسم کنین،من که نگفتم بیان مدل منو مش بزنین و ازش دیتا بگیرین وو ووووو....،همه این کارا رو خودم کردم و کار با نرم افزار گمبیت و فلوئنت رو تو همین ترم پدرم درآمد یاد گرفتم.
ولی قبول دارم که حوصله به خرج ندادم که آن متنو بخونم،شاید به این خاطر باشه زبانم یه مقدار ضعیفه.

یاحق
در مورد سوالتون دیگه نمیتونم راهنمایی کنم خودتون سرچ کنید و پیدا کنید.
در مورد صحبت نسبتا دوستانه(!!) تون هم باید بگم..... ولش کن چیزی نگم بهتره!
فقط بدونید که تو انجمن کسی موظف نیست به شما جواب بده که بعدا بیاید سرش غر بزنید!هرکسی مشغله های خاص خودش رو داره.
شما هم خیلی لطف کردین مدلتون رو مش زدید و ازش دیتا گرفتید، شرمنده مون کردین واقعا!!
موفق باشید!

آخرین ویرایش:

sadegh1068

عضو جدید
سلام دوستان

مثل این که مجلس گرمه:D

آقا من یه سوال دارم،گفتم شاید اینجا بهتر باشه،به بزورگی خودتون ببخشید:

از آنجایی که من پایان نامم شبیه سازی هست،و از طرفی کار با فلوئنت و گمبیت رو بلدم،یه حرف و حدیث هایی در این رابطه شنیدم:

یه سری از اساتید و علما میگن که با فلوئنت به خاطر وجود لایسنسش نمیشه مقاله داد و مقالم اکسپت نمیشه و یه سری میگن میشه!!و بعضیا میگن باید رو به اپن فوم بیارم!!!آقا قضیه چیه؟

آقا صادق شما چطوری با فلوئنت مقاله دادین؟یعنی بعضی ژونال ها قبول میکنن؟آن ژورنالها رو اگه بگین ممنون میشم.

ممنون با تشکر

سلام. والا من فقط بالای 50 60 تا مقاله تو دانشگاه قبلیم دیدم که با فلوئنت بود تو جاهای معتبر چاپ شدن. لایسنس هم نداششتن
اصولا کسی توی مقاله ش نمینویسه که با فلوئنت این کار رو کرده. شما الان توی پایگاه های مقالات هم سرچ کنی میبینی که خیلی ها نگفتن با فلوئنت بوده کارشون. فقط گفتن از فلان الگوریتم و فلان روش استفاده کردیم.
مثلا این مقاله رو ببنید
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306261911007306
توی ژورنال applied energy که یه ژورنال خیلی معتبر هم هست (با ایمپکت فکتور 4.5 فک کنم) این مقاله چاپ شده، با فلوئنت هم انجام شده. نویسنده هاش رو هم بنده میشناسم.
بنابراین نگرانی از این بابت نداشته باشین;)

shahrameng

کاربر فعال
درود دوستان
به یه مشکلی در مدل کردن لوله با عایق (دوبعدی) برخوردم
برای درست کردن لوله دوتا صفحه از هم کم کردم و برای درست کردن عایق هم همینطور و بعدش مش زدم و... اما مشکلم تو باندری کاندیشه که من نمیدونم ضلع بیرونی لوله و ضلع درونی عایق که بر هم منطبق میشن رو چی بدم (اینتریور و اینترنال رو امتحان کردم که فلوئنت خودش تبدیل به وال می کرد و ارور هم میداد )
سپاس
mesh.jpg

آخرین ویرایش:

ram_call17

عضو جدید
درود دوستان
برای درست کردن لوله دوتا صفحه از هم کم کردم و برای درست کردن عایق هم همینطور و بعدش مش زدم و... اما مشکلم تو باندری کاندیشه که من نمیدونم ضلع بیرونی لوله و ضلع درونی عایق که بر هم منطبق میشن رو چی بدم (اینتریور و اینترنال رو امتحان کردم که فلوئنت خودش تبدیل به وال می کرد و ارور هم میداد )
سپاس

الان این دو بعدیه و از روبرو؟
نمیشه که از روبرو 2 بعدی مدل کرد. شاید من بد متوجه شدم

shahrameng

کاربر فعال
درود دوستان
سپاس

الان این دو بعدیه و از روبرو؟
نمیشه که از روبرو 2 بعدی مدل کرد. شاید من بد متوجه شدم

با سپاس
هندسه دوبعدی در صفحه x,y رسم کردم
از چه نظر می فرمایید نمیشه مدل از روبه رو کرد؟
اگه به مشکلم هم پاسخ بدید ممنون میشم

ram_call17

عضو جدید
با سپاس
هندسه دوبعدی در صفحه x,y رسم کردم
از چه نظر می فرمایید نمیشه مدل از روبه رو کرد؟
اگه به مشکلم هم پاسخ بدید ممنون میشم

آخه لوله که باید طول داشته باشه نمیشه که یک دایره بکشی بگی لولس (طبق شکلی که من میبینم)
اگر هم لوله دو بعدی را بخای مدل کنی که خاصیت لوله بودن واست مهمه، نمیشه عملا چون شما در واقع یک مستطیل میکشی جای لوله که جریانش با جریان بین دو صفحه موازی یکی میشه
یعنی لوله باید سه بعدی باشه حتما تا خاصیت لوله بودن را داشته باشه

ram_call17

عضو جدید
اگه لوله هم کشیدی بهرحال، واسه عایق نیاز نیس ضخامت بدی اگه که پارامتر های انتقال حرارت در خود عایق اهمیت نداره واست
باید بری تو قسمت شرایط مرزی رو دیوارت عایق رو با ضریب مناسب تعریف کنی، همون جا ضخامت رو میتونی وارد کنی.
اگه شار حرارت در خود عایق اهمیت نداره نیازی به مش زدن نداره

shahrameng

کاربر فعال
آخه لوله که باید طول داشته باشه نمیشه که یک دایره بکشی بگی لولس (طبق شکلی که من میبینم)
اگر هم لوله دو بعدی را بخای مدل کنی که خاصیت لوله بودن واست مهمه، نمیشه عملا چون شما در واقع یک مستطیل میکشی جای لوله که جریانش با جریان بین دو صفحه موازی یکی میشه
یعنی لوله باید سه بعدی باشه حتما تا خاصیت لوله بودن را داشته باشه

لوله رو میشه با دوتا دایره داخل هم مدل کرد(چنین تجربه ای دارم و جریان بین دوتا لوله رو که لوله ها نسبت به هم چرخش دارند رو انجام دادم که یه شکل براتون میزارم)
pipe into pipe v vector.jpg
شما درست می فرماید پرفیل سرعت در در لوله در قطر قائم دقیقا مشابه پرفیل لوله است که عکس اونو هم میزام (پس حتما نیازی به تحلیل 3 بعدی نیست) که من نمیدونم چه ربطی به مشکل من داره که شما مطرح کردید !!!
55555555555555555555.jpg
لطفا سوال منو یبار بخونید

shahrameng

کاربر فعال
اگه لوله هم کشیدی بهرحال، واسه عایق نیاز نیس ضخامت بدی اگه که پارامتر های انتقال حرارت در خود عایق اهمیت نداره واست
باید بری تو قسمت شرایط مرزی رو دیوارت عایق رو با ضریب مناسب تعریف کنی، همون جا ضخامت رو میتونی وارد کنی.
اگه شار حرارت در خود عایق اهمیت نداره نیازی به مش زدن نداره

من قراره تحلیل انتقال حرارت در عایق بکنم و کانتورهای ایزوترمال رو در عایق رسم کنم و مشخصات عایق هم معلولمه بعد شما میفرمایید ضخامت عایق ندم؟؟؟؟؟
برادر من سوال منو بخون من مشکلم در مدلسازیه که وقتی با کم کردن صفحات از هم مدل می سازم .....
با سپاس از شما دوست عزیز لطفا به مشکلم پاسخ بدید

sadegh1068

عضو جدید
آقا شهرام چرا داد بیداد میکنی:D بنده خدا خواسته کمک کنه خب:D
البته به نظر من هم باید سه بعدی مدل کنی. البته راه دیگه هم اینه که به صورت نصف کانال بکشی هندسه رو و مرز پایین رو axis تعریف کنی و solver رو هم Axisymmetric انتخاب کنی.
ولی قطعا با دو تا دایره دو بعدی به جواب نمیرسی چون جریان عبوری رو نمیتونی اعمال کنی!
برای اون شرط مرزی بین عایق و لوله هم باید بگم مشکل از اون جا شروع میشه که شما سطح ها(یا حجم ها) رو subtract میکنی که اینکار اشتباهه. اگه از split استفاده کنی اون مرز مشترک به صورت خود کار به تعریف میشه. (به صوردت یک wall و یک shadow wall )

اینکه قبلا جریان رو بین دو لوله هم مرکز و چرخان رو تونسته بودی دو بعدی حل کنی بخاطر این بود که اوجا جریان در راستای لوله نداشتی ولی اینجا جریان در اون راستا هم داری.
موفق باشی

shahrameng

کاربر فعال
آقا شهرام چرا داد بیداد میکنی:D بنده خدا خواسته کمک کنه خب:D
البته به نظر من هم باید سه بعدی مدل کنی. البته راه دیگه هم اینه که به صورت نصف کانال بکشی هندسه رو و مرز پایین رو axis تعریف کنی و solver رو هم Axisymmetric انتخاب کنی.
ولی قطعا با دو تا دایره دو بعدی به جواب نمیرسی چون جریان عبوری رو نمیتونی اعمال کنی!
برای اون شرط مرزی بین عایق و لوله هم باید بگم مشکل از اون جا شروع میشه که شما سطح ها(یا حجم ها) رو subtract میکنی که اینکار اشتباهه. اگه از split استفاده کنی اون مرز مشترک به صورت خود کار به تعریف میشه. (به صوردت یک wall و یک shadow wall )

اینکه قبلا جریان رو بین دو لوله هم مرکز و چرخان رو تونسته بودی دو بعدی حل کنی بخاطر این بود که اوجا جریان در راستای لوله نداشتی ولی اینجا جریان در اون راستا هم داری.
موفق باشی

مرسی صادق جان
من از همه دوستان و رامکال عزیز عذر میخوام اگر لحن بدی بکار بردم ولی قصد توهین یا داد و بیداد نداشتم و شما درست میفرمایید قطعا قصد ایشون کمک بوده و از ایشون سپاسگذارم

در مرحله اول میخوام فقط conduction لوله و عایق و چشمه حرارتی که توی عایق میزارم بررسی کنم و تحلیل جریان درون لوله ندارم و این مدل دوبعدی دوتا دایره خیلی کمک می کنه که شما لطف کردی کمک کردی .اسپلیت امتحان کردم مرسی
برای کانتورهای سیال شما درست میفرمایید باید 3 بعدی بررسی کنم
با سپاس

shahrameng

کاربر فعال
دوستان درست شد از همتون ممنونم به خصوص آقا صادق که اسپلیت رو عنوان کردند
اینم نمونه کار
فقط این می مونه که باید در بین لوله و عایق ، چشمه حرارتی تعریف کنم(الکتریکال هیت تریسینگ)
T cont.jpg

بعد هم کار اصلی شروع میشه که همین کارو با برنامه نویسی انجام بدم:)

sadegh1068

عضو جدید
دوستان درست شد از همتون ممنونم به خصوص آقا صادق که اسپلیت رو عنوان کردند
اینم نمونه کار
فقط این می مونه که باید در بین لوله و عایق ، چشمه حرارتی تعریف کنم(الکتریکال هیت تریسینگ)
مشاهده پیوست 187005

بعد هم کار اصلی شروع میشه که همین کارو با برنامه نویسی انجام بدم:)

بسلامتی;)
چشمه حرارتی تون تابع چی هست؟ معمولا میشه با یک udf اعمال کرد این heat sink رو

shahrameng

کاربر فعال
بسلامتی;)
چشمه حرارتی تون تابع چی هست؟ معمولا میشه با یک udf اعمال کرد این heat sink رو

مرسی ولی باید کابل گرمایی که بین لوله و عایق کار میشه رو هم به صورت هندسی (فیزیکی)مدل کنم(electrical heat tracing)
چشمه حرارتی سطح مقطع یه کابل خاصه که انرژی الکتریکی رو به انرژی گرمایی تبدیل می کنه و باعث حفظ دمای سیال در لوله میشه
البته پیشنهاد شما هم بسیار عالیه و حتما برای مقایسه باید انجامش بدم بازم ممنونم

Asghar_

عضو جدید
در مورد سوالتون دیگه نمیتونم راهنمایی کنم خودتون سرچ کنید و پیدا کنید.
در مورد صحبت نسبتا دوستانه(!!) تون هم باید بگم..... ولش کن چیزی نگم بهتره!
فقط بدونید که تو انجمن کسی موظف نیست به شما جواب بده که بعدا بیاید سرش غر بزنید!هرکسی مشغله های خاص خودش رو داره.
شما هم خیلی لطف کردین مدلتون رو مش زدید و ازش دیتا گرفتید، شرمنده مون کردین واقعا!!
موفق باشید!

غر نزدم.

موفق باشد

crb7

عضو جدید
برای شبیه سازی دو فازی جریان های نانوسیال به این صورت که یک فاز رو مایع (آّب خالص) و یک فاز دیگه رو جامدی(نانوپارتیکلی) بگیریم که در مایع پخش شده و تشکیل یک سوسپانسون رو داده چی کار باید کرد؟ مشکل اصلی این کار برای من اینه که اگه بخوام نانو پارتیکل رو مثل یک فاز سیال تعریف کنم نیاز به ویسکوزیته جامد دارم که نمیدونم از کجای نرم افزار باید ویسکوزیته جامد رو حساب کرد. با تشـــــــــــــکر فراوان

Food Science777

عضو جدید
سلام
من در حل یک مسئله با پیغام AMG temprature مواجه می شم. یا پیغام واگرایی میدهد( یک بسته حاوی ماده غذایی که قسمتی از فضای بالای آن فضای خالی است.)- نوع حل تفکیکی ضمنی- مسئله 3 بعدی است.

کلا نرم افزار من 6.3 نمیتواند بر اساس دانسیته حل کند!!!! و پنجره خودکار بسته می شود. چرا؟
سوال دیگه اینکه مرز بین دو فضای ماده و فضای خالی قوطی را interface قبول نمیکند و axis نیز خطا میدهد..... لطفا اگه کسی می تونه کمک کنه.... خیلی فوریه... ممنون

mehrdadm_1989

عضو جدید
سلام دوستان من خیلی وقته میخوام یه مدل چرخنده مثل فن رو شبیه سازی کنم اما نمیتونم.ظاهرا به یک فایل UDF احتیاج دارم.دوستان کسی میتونه کمک کنه؟ البته میخوام از Dynamic mesh استفاده کنم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام دوستان
من قبلا هندسمو با فلوئنت انجام داده بودم و طبق شکل زیر مراحل پر شدن ماده رو نشون میداد

m2.jpg

اما الان همون مراحل رو میرم اما مراحل پرشدن ماده رو هر کار میکنم نشون نمیده، حالت unsteady و دوفازی، و vof هستش
m1.jpg

هر کار میکنم نمیشه، نمیدونم اشکالم کجاس، ممنون میشم راهنمایی کنید
با تشکر

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام دوستان
من قبلا هندسمو با فلوئنت انجام داده بودم و طبق شکل زیر مراحل پر شدن ماده رو نشون میداد

مشاهده پیوست 190453

اما الان همون مراحل رو میرم اما مراحل پرشدن ماده رو هر کار میکنم نشون نمیده، حالت unsteady و دوفازی، و vof هستش
مشاهده پیوست 190455

هر کار میکنم نمیشه، نمیدونم اشکالم کجاس، ممنون میشم راهنمایی کنید
با تشکر

جداقل بگو چه پیغامی میده؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
جداقل بگو چه پیغامی میده؟

هیچ پیغامی نمیده تا اخرشم حل میشه فقط پرشدن ماده رو نشون نمیده

فایل cas و data رو و مراحل کار و تو پیوست قرار میدم
با تشکر

پیوست ها

• m.rar
    0 بایت · بازدیدها: 0
  • 12.rar
    12.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ینی هیشکی نیس کمک کنه :cry:
ماشالله همه جا مطرح کردین:D
باز هم میگم از حل implicit استفاده کنید. توی مرز های خروجی pressure outlet جریان برگشتی دارید که یا باید طول توسعه یافتگی جریان رو درست در سیستم وارد کنید یا نسبت back flow مناسب رو بدین که این جریان برگشتی رو نداشته باشین. ولی مشکل پر شدن ندارین من تا 23 ثانیه رفتم جلو این هم شکلش:

Capture.JPG

CFD_man

عضو جدید
برای شبیه سازی دو فازی جریان های نانوسیال به این صورت که یک فاز رو مایع (آّب خالص) و یک فاز دیگه رو جامدی(نانوپارتیکلی) بگیریم که در مایع پخش شده و تشکیل یک سوسپانسون رو داده چی کار باید کرد؟ مشکل اصلی این کار برای من اینه که اگه بخوام نانو پارتیکل رو مثل یک فاز سیال تعریف کنم نیاز به ویسکوزیته جامد دارم که نمیدونم از کجای نرم افزار باید ویسکوزیته جامد رو حساب کرد. با تشـــــــــــــکر فراوان

سلام
برای حل جریان نانو سیال در فلوئنت 2 راه وجود دارد:
1- مدل تک فازی: در این مدل شما از یک سیال اصلاح شده استفاده می کنید که خواص آن مشابه نانو سیال است (هدایت حرارتی، ویکسوزیته، Cp و چگالی) نحوه محاسبه این خواص در مراجع مختلف آمده است
2- استفاده از مدل دوفازی mixture و یا Eulerian که البته نتایج کاملا مشابهی را می دهند