تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

masiheia

عضو جدید
با تشکر از پاسختون.ببینید من باید مورد زیر را در هندسه رعایت کنم.

در طی روند حل بایستی مقادیر yplus را چک کنید و با توجه به آن شبکه نزدیک به دیوار را تغییر دهید.
در صورت اشتفاده از تابع دیواره مقدار yplus بایستی در حدود 30 باشد
و اگر از تابع دیواره استفاده نشود بایستی حداقل سه تا چهار سلول زیر yplus یک قرار گیرند.

حال سوال من این هست که به چه شکلی این را رعایت کنم؟
با تشکر.

mahdimorteza

عضو جدید
با سلام
من در تلاش هستم تا حرکت یک محفظه بر روی یک مسیر منحنی شکل را در فلوئنت با استفاده از مش دینامیکی مدل سازی کنم. در این مسئله قسمت بالایی محفظه در راستای y تغییری نکرده و فقط در راستای x حرکت می کند. قسمت پایینی محفظه با توجه به پروفیلی که بر روی آن باید حرکت کند، در عین حرکت در راستای محور x، در راستای y تغییر خواهد کرد تا به صورت مستمر مماس بر روی آن باقی بماند. برای انجام این کار روش های مختلفی را آزمایش کردم اما در نهایت با نوشتن یک udf با استفاده از ماکروی Grid-motion موفق به انجام این امر شده ام. حال برای ریزتر کردن شبکه و بررسی استقلال حل از شبکه بندی دچار مشکل شده ام. همان طور که می دانید با نسبت دادن این udf دیگر نمی توان از گزینه Deforming برای سطوح این محفظه استفاده کرد و به عبارتی دو udf به آن نسبت داد. لطفا اگه کسی میتونه کمک کنه. آیا با اعمال کردن smoothing و remeshing در udf نوشته شده مشکل حل میشه؟ به چه روشی میشه این کار رو انجام داد؟
Capture.jpg

آخرین ویرایش:

luccy

عضو جدید
سلام، من میخوام روی یک سرریز پلکانی رشد لایه مرزی رو توسط فلوئنت نشون بدم،کسی میدونه چطور میتونم این کارو انجام بدم؟شبیه سازیم تموم شده و درست هست اما نمیدونم چطوری رشد لایه مرزی رو نمایش بدم.خیلی مهمه.ممنون میشم جواب بدید.

luccy

عضو جدید
ی سوال دیگه ای داشتم اینکه برای محاسبه اندیس کاویتاسیون در سرریز،تو فرمول برای فشار سیال آیا فشار استاتیکی باید قرار بگیره یا فشار مطلق؟تو فلوئنت فشار مرجع رو فشار اتمسفر تعریف کرده برای همین تو بعضی نقاط که فشار کمتر از فشار اتمسفر میشه فلوئنت اون نقاط رو به صورت فشار منفی تعریف میکنه.حالا این فشار منفی مستقیم باید در فرمول اندیس کاویتاسیون باید وارد بشه یا به صورت جمع با فشار اتمسفر؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام، من میخوام روی یک سرریز پلکانی رشد لایه مرزی رو توسط فلوئنت نشون بدم،کسی میدونه چطور میتونم این کارو انجام بدم؟شبیه سازیم تموم شده و درست هست اما نمیدونم چطوری رشد لایه مرزی رو نمایش بدم.خیلی مهمه.ممنون میشم جواب بدید.

شما خارج لایه مرزی سرعت ثابت بالا دست رو داری خوب بیا سرعت های زیر اون یا بهتر بگم زیر 99 درصد را کات کنی بهت لایه مرزی رو میده

امیر 1224

عضو جدید
ی سوال دیگه ای داشتم اینکه برای محاسبه اندیس کاویتاسیون در سرریز،تو فرمول برای فشار سیال آیا فشار استاتیکی باید قرار بگیره یا فشار مطلق؟تو فلوئنت فشار مرجع رو فشار اتمسفر تعریف کرده برای همین تو بعضی نقاط که فشار کمتر از فشار اتمسفر میشه فلوئنت اون نقاط رو به صورت فشار منفی تعریف میکنه.حالا این فشار منفی مستقیم باید در فرمول اندیس کاویتاسیون باید وارد بشه یا به صورت جمع با فشار اتمسفر؟

کاویتاسیون فشارها مطلق هستند.

luccy

عضو جدید
شما خارج لایه مرزی سرعت ثابت بالا دست رو داری خوب بیا سرعت های زیر اون یا بهتر بگم زیر 99 درصد را کات کنی بهت لایه مرزی رو میده
ممنون از جوابتون،ولی من اینطوری نمیتونم به جواب برسم. با توجه به اینکه روی سرریز به خاطر جاذبه هر لحظه سرعت در مقاطع مختلف درحال افزایش هست و تا پایین دست جریان همچنان این افزایش سرعت ادامه داره،برای همین نمیشه از روشی که شما فرمودین استفاده کرد.

امیر 1224

عضو جدید
ممنون از جوابتون،ولی من اینطوری نمیتونم به جواب برسم. با توجه به اینکه روی سرریز به خاطر جاذبه هر لحظه سرعت در مقاطع مختلف درحال افزایش هست و تا پایین دست جریان همچنان این افزایش سرعت ادامه داره،برای همین نمیشه از روشی که شما فرمودین استفاده کرد.

توی مسئله شما تعریف لایه مرزی چیه؟
میتونید توی TecPlot توی قسمت معادلاتش تعریفش کنید ویا اینکه چندین مقطع بزنید بعد توی مقاطع مختلف طول لایه مرزی را محاسبه کنید و بعد به صورت دستی توی اکسل یا سیگما پلات رسمش کنید

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با تشکر از پاسختون.ببینید من باید مورد زیر را در هندسه رعایت کنم.

در طی روند حل بایستی مقادیر yplus را چک کنید و با توجه به آن شبکه نزدیک به دیوار را تغییر دهید.
در صورت اشتفاده از تابع دیواره مقدار yplus بایستی در حدود 30 باشد
و اگر از تابع دیواره استفاده نشود بایستی حداقل سه تا چهار سلول زیر yplus یک قرار گیرند.

حال سوال من این هست که به چه شکلی این را رعایت کنم؟
با تشکر.

با سلام

با داشتن سرعت ورودی و عدد رینولدز میشه تخمین اولیه ارتفاع سلول اول دیواره رو زد و در نهایت با یک بار حل میتوان کانتور های وای پلاس رو چک کرد تا دید که آیا در رنج مورد نظر قرار دارد یا نه...اگه در رنج مورد نظر قرار ندارد باید دوباره مش را تغییر داد...مثلا اگه از تابع دیواره استفاده میکنید و کانتور وای پلاس 60 گزارش میشه باید مثلا سلول اول رو نصف کرد تا برسه به وای پلاس 30. این کار در بعضی حالات سخت میشه خصوصا در توربوماشین ها، زیرا سرعت روی پره متغیر هست و این باعث میشه ارتفاع سلول اول دیواره هم متغییر باشه و باید طی چندین بار مش به جواب تجربی نزدیک شد.

luccy

عضو جدید
آیا استفاده از ترکیب مش تو فلوئنت درست هست؟اینکه برای یک قسمت نامنظم از هندسه از مش غیرساختاریافته مثلثی و برای قسمت ساده از مش ساختار یافته مربعی استفاده کرد با ذکر این مطلب که مقادیر پارامترها در قسمت مش مثلثی تغییر میکنه و اندازه گیری ها در اون قسمت انجام میشه؟منبعی هست که اینو تایید کنه یا کسی قبلا استفاده کرده باشه و یا تو زاهنمای فلوئنت اشاره شده باشه،چون من نتونستم پیدا کنم.ممنون میشم جواب بدین

امیر 1224

عضو جدید
آیا استفاده از ترکیب مش تو فلوئنت درست هست؟اینکه برای یک قسمت نامنظم از هندسه از مش غیرساختاریافته مثلثی و برای قسمت ساده از مش ساختار یافته مربعی استفاده کرد با ذکر این مطلب که مقادیر پارامترها در قسمت مش مثلثی تغییر میکنه و اندازه گیری ها در اون قسمت انجام میشه؟منبعی هست که اینو تایید کنه یا کسی قبلا استفاده کرده باشه و یا تو زاهنمای فلوئنت اشاره شده باشه،چون من نتونستم پیدا کنم.ممنون میشم جواب بدین

بله که درسته و در واقعا یک جاهایی بسیار لازم و کمک کننده است مثلا کناره های دیوارها را مش ساختار یافته میزنند و بقیه حجم را مش مثلثی. یا اینکه یک قسمت هایی از حجم مسله که ساده است را با مش ساختار یافته و محل های دارای انحنا و هندسه پیچیده را مش مثلثی.

H13

عضو جدید
با سلام
لطفا یک آموزش مدیا یا کتاب کاربردی برای آموزش گمبیت و فلوئنت معرفی کنید.ممنون

امیر 1224

عضو جدید

MMontazar

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

اگر بخواهیم توی فلوئنت دو تا تحلیل جابجایی(انتقال حرارت جابجایی یاConvection ) داشته باشیم یکی بصورت آزاد و یکی بصورت اجباری برای هندسه شکل زیر که یک ورودی از جلو و یک خروجی از انتهای صفحه ی ابتدا و انتهای استوانه داره شرط مرزی ورودی و خروجی رو چی پیشنهاد میدین(از شرط سرعت ورودی(Velocity inlet) نمی تونیم استفاده کنیم چون سرعت سیال رو صورت مسئله نداده)؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Untitled-1.jpg

امیر 1224

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

اگر بخواهیم توی فلوئنت دو تا تحلیل جابجایی(انتقال حرارت جابجایی یاConvection ) داشته باشیم یکی بصورت آزاد و یکی بصورت اجباری برای هندسه شکل زیر که یک ورودی از جلو و یک خروجی از انتهای صفحه ی ابتدا و انتهای استوانه داره شرط مرزی ورودی و خروجی رو چی پیشنهاد میدین(از شرط سرعت ورودی(Velocity inlet) نمی تونیم استفاده کنیم چون سرعت سیال رو صورت مسئله نداده)؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مشاهده پیوست 256860

دقیقا متوجه نشدم. توی این شکل جابجایی اجباری و طبیعی همزمان است؟ برای جابجایی طبیعی که شرط مرزی فشار رو میدی ولی برای حالت اجباری شما باید اطلاعات دیگه ای داشته باشی

MMontazar

عضو جدید
با سلام؛ممنون از پاسختون دوست گرامی
سوال دیگه ای که دارم اینه که بنده ضریب انتقال حرارت جابجایی رو برای یک چنین مسئله محاسبه می کنم ولی مشکلم اینه که h با تغییر کردن ترم تولید حرارت در داخل جسم هیچ تغییری نمی کنه حتی در مقادیر بسیار بالای Heat generation???
به نظرتون مشکل کارم کجاست؟؟؟
از اینکه وقت میذارید و پاسخ میدید متشکرم.

امیر 1224

عضو جدید
با سلام؛ممنون از پاسختون دوست گرامی
سوال دیگه ای که دارم اینه که بنده ضریب انتقال حرارت جابجایی رو برای یک چنین مسئله محاسبه می کنم ولی مشکلم اینه که h با تغییر کردن ترم تولید حرارت در داخل جسم هیچ تغییری نمی کنه حتی در مقادیر بسیار بالای Heat generation???
به نظرتون مشکل کارم کجاست؟؟؟
از اینکه وقت میذارید و پاسخ میدید متشکرم.

به خیلی چیزها برمی گرده. خیلی کلی پرسیدید! پس به صورت کلی هم باید بگم یا مدل سازیتون اشتباهه و یا روشی که از اون ضریب انتقال حرارت را محاسبه می کنید.

MMontazar

عضو جدید
انتقال حرارت جابجایی

انتقال حرارت جابجایی

با سلام مجدد
در مورد روش محاسبه باید بگم از دو روش این کار رو انجام میدم:
1-تعریف یک تابع از Costum filed functionبرای h از رابطه روبرو(که در آنTinf همان دمای سیال مجاور جسم است) و محاسبه مقادیر آن روی یک line رو سطح خارجی مرتبط با جریان سیال:
(h=wallfluxes/(wall-temperature-Tinf
2- استفاده از گزینه های پیش فرض موجود در فلوئنت برای محاسبه surface Heat transfer coefficient

فایل مش رو براتون ضمیمه کردم استوانه ای است دو لایه ای(از دو جنس مختلف) با یک gap کوچک در وسط آن که در دمای60C است، یک ترم تولیدw/m3)Heat generation) در لایه داخلی وجود دارد که آن را در Cell zone condition برای insolid از طریق گزینه source term وارد میکنم، برای ورودی و خروجی هم شرط pressure قرار میدهم......نمونه ای از فایل فلوئنت رو با تنظیمات اولیه ای که انجام دادم و تحلیل رو باهاش انجام دادم هم براتون گذاشتم. در ضمن تحلیل رو برای شرایط پایا انجام میدم(البته مشکل من در حالت transient هم حل نمیشه یعنی ربطی به نوع پایا، ناپای کار نداره)
http://s7.picofile.com/file/8243018500/mesh_file.rar.html
http://s6.picofile.com/file/8243018934/steady_convection.rar.html
فقط تکرار میکنم که مشکلم الان اینه که h تغییر نمیکنه و هنوز با صحیح یا ناصحیح بودن مقدارش کاری ندارم
مجددا تشکر میکنم که وقت میذارید و پاسخ میدید

امیر 1224

عضو جدید
با سلام مجدد
در مورد روش محاسبه باید بگم از دو روش این کار رو انجام میدم:
1-تعریف یک تابع از Costum filed functionبرای h از رابطه روبرو(که در آنTinf همان دمای سیال مجاور جسم است) و محاسبه مقادیر آن روی یک line رو سطح خارجی مرتبط با جریان سیال:
(h=wallfluxes/(wall-temperature-Tinf
2- استفاده از گزینه های پیش فرض موجود در فلوئنت برای محاسبه surface Heat transfer coefficient

فایل مش رو براتون ضمیمه کردم استوانه ای است دو لایه ای(از دو جنس مختلف) با یک gap کوچک در وسط آن که در دمای60C است، یک ترم تولیدw/m3)Heat generation) در لایه داخلی وجود دارد که آن را در Cell zone condition برای insolid از طریق گزینه source term وارد میکنم، برای ورودی و خروجی هم شرط pressure قرار میدهم......نمونه ای از فایل فلوئنت رو با تنظیمات اولیه ای که انجام دادم و تحلیل رو باهاش انجام دادم هم براتون گذاشتم. در ضمن تحلیل رو برای شرایط پایا انجام میدم(البته مشکل من در حالت transient هم حل نمیشه یعنی ربطی به نوع پایا، ناپای کار نداره)
http://s7.picofile.com/file/8243018500/mesh_file.rar.html
http://s6.picofile.com/file/8243018934/steady_convection.rar.html
فقط تکرار میکنم که مشکلم الان اینه که h تغییر نمیکنه و هنوز با صحیح یا ناصحیح بودن مقدارش کاری ندارم
مجددا تشکر میکنم که وقت میذارید و پاسخ میدید

شما برای مدل سازی جابجایی آزاد دو پارامتر اصلی نیاز دارید یکی نیروی گرانش و دیگری تغییرات چگالی که در تغییرات چگالی پایین میتوان از تقریب بوزینسگ و استفاده از ضریب انبساط حرارتی سیال استفاده کرد.

MMontazar

عضو جدید
سلام
از پاسختون سپاسگزام
دوست عزیز فکر میکنم یا بنده نتونستم مسئله رو درست تعریف کنم یا حضرتعالی متوجه منظورم نشدید...........من فقط بحث natural convection رو مطرح نکردم و همچنین نگفتم که جابجایی طبیعی و اجباری همزمان هستند.....در ضمن چون فعلا با صحت نتایج و اون چیزی که مد نظرم بود کاری نداشتم وارد بحث تقریب boussinesqو تغییرات چگالی و میدان گرانش و..... رو مطرح نکردم
حالا اجازه بدید یکبار دیگه به یه صورت جدید سوالم رو بپرسم.............یهsolid cube داریم که توش یه ترم تولید حرارت داریم میخوایم تغییرات دمایی این مکعب رو با تغییرات مقدار این ترم تولید بررسی کنیم سوال اینه وقتی من یک چنین مدل ساده ای رو دارم قاعدتا باید با تغییرات فلاکس حرارتی عبوری از لایه های سالید تغییرات کانتور دمایی در یک رنج متغیر و افزایش دمایی رو مشاهده کنم .....در حالیکه وقتی من چنین مدلی رو run میگیرم تغییری مشاهده نمی کنم.....

بازم ممنونم که وقت میذارید

امیر 1224

عضو جدید
سلام
از پاسختون سپاسگزام
دوست عزیز فکر میکنم یا بنده نتونستم مسئله رو درست تعریف کنم یا حضرتعالی متوجه منظورم نشدید...........من فقط بحث natural convection رو مطرح نکردم و همچنین نگفتم که جابجایی طبیعی و اجباری همزمان هستند.....در ضمن چون فعلا با صحت نتایج و اون چیزی که مد نظرم بود کاری نداشتم وارد بحث تقریب boussinesqو تغییرات چگالی و میدان گرانش و..... رو مطرح نکردم
حالا اجازه بدید یکبار دیگه به یه صورت جدید سوالم رو بپرسم.............یهsolid cube داریم که توش یه ترم تولید حرارت داریم میخوایم تغییرات دمایی این مکعب رو با تغییرات مقدار این ترم تولید بررسی کنیم سوال اینه وقتی من یک چنین مدل ساده ای رو دارم قاعدتا باید با تغییرات فلاکس حرارتی عبوری از لایه های سالید تغییرات کانتور دمایی در یک رنج متغیر و افزایش دمایی رو مشاهده کنم .....در حالیکه وقتی من چنین مدلی رو run میگیرم تغییری مشاهده نمی کنم.....

بازم ممنونم که وقت میذارید

توی کیس که با لینک دوم فرستادید شما ترم تولید انرژی تون را 100w/m3 زدید و حجم این بخش 1.469594e-05m3 است پس کل انرژی تولیدی این حجم برابر 1.469594e-03W که خیلی ناچیزی. در همین کیس با ترم انرژی 1e6W/m3 به حداکثر دمایی در حدود 80C می رسید که شکلش برای Plane-12 شما پیوست زدم.steady convection.jpg

arjomand

عضو جدید
سلام. آیا با این نرم افزار میشه فاکتور دید بین دو جسم (استوانه و صفحه) در انتقال حرارت تابشی رو بدست آورد؟

MMontazar

عضو جدید
توی کیس که با لینک دوم فرستادید شما ترم تولید انرژی تون را 100w/m3 زدید و حجم این بخش 1.469594e-05m3 است پس کل انرژی تولیدی این حجم برابر 1.469594e-03W که خیلی ناچیزی. در همین کیس با ترم انرژی 1e6W/m3 به حداکثر دمایی در حدود 80C می رسید که شکلش برای Plane-12 شما پیوست زدم.مشاهده پیوست 256904

با سلام
دوست عزیز یه سوال جدید در مورد فیزیک مسئله برام پیش اومده......اگر ابعاد کیسی که قبلا هم خدمتتون مطرح کردم غیر قابل دستکاری باشه و من بخوام این کیس رو با همین ابعاد و همین ترم های تولید ناچیز بررسی کنم آیا راه حلی غیر از بالا بردن زمان تحلیل برای این که واکنش حرارتی این جسم رو و همه اون مسائلی رو که قبلا براتون مطرح کردم(مثل تغییراتhو...) بدونیم وجود داره؟آِیا اصلاحی در هندسه مورد بررسی باید انجام بشه؟؟؟

با سپاس

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز یه سوال جدید در مورد فیزیک مسئله برام پیش اومده......اگر ابعاد کیسی که قبلا هم خدمتتون مطرح کردم غیر قابل دستکاری باشه و من بخوام این کیس رو با همین ابعاد و همین ترم های تولید ناچیز بررسی کنم آیا راه حلی غیر از بالا بردن زمان تحلیل برای این که واکنش حرارتی این جسم رو و همه اون مسائلی رو که قبلا براتون مطرح کردم(مثل تغییراتhو...) بدونیم وجود داره؟آِیا اصلاحی در هندسه مورد بررسی باید انجام بشه؟؟؟

با سپاس
اول از همه باید موضوع اصلی بررسی روشن بشه. با توجه به اینکه شما میفرمایید ابعاد و ارقام همین ها هستند منظورتون از اصلاح هندسه چیست؟ و منظورتون از بالا بردن زمان تحلیل چیه ؟ شما فقطی در حالت پایه نتیجه ی خاصی ندارید مطمئنا در حالت گذراهم نتیجه ای نخواهید گرفت

amin shahrokh

عضو جدید
سلام لطفا راهنمایی کنید یک لوله به قطر ورودی و خروجی 4 سانتی متر از جنس الومینیوم با ضریب حرارتی نامشخص و q=0.016lit/s دما مایع 150درجه سانتی گراد هنگام ورود به لوله و دمای محیط 30 درجه سانتی گراد طول لوله 100 سانتی متر مطلوب دمای مایع هنگام خروج از لوله این مسئله رو تو انسیس چه طور میشه مدل کرد