تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

امیر 1224

عضو جدید
سلام لطفا راهنمایی کنید یک لوله به قطر ورودی و خروجی 4 سانتی متر از جنس الومینیوم با ضریب حرارتی نامشخص و q=0.016lit/s دما مایع 150درجه سانتی گراد هنگام ورود به لوله و دمای محیط 30 درجه سانتی گراد طول لوله 100 سانتی متر مطلوب دمای مایع هنگام خروج از لوله این مسئله رو تو انسیس چه طور میشه مدل کرد

مهمترین نکته این است که انتقال حرارت در سطح خارجی لوله چگونه صورت می گیرد و آیا لازم است جریان خارجی مدل شود و یا ضریب انتقال حرارت جابجایی بین لوله و هوای محیط موجود است. برای ضریب حرارتی نیز باید مقداری پیداکنید زیرا تنها درصورتی به این عدد نیاز ندارید که مقدار شار حرارتی لوله به سیال گرم تون را داشته باشید.

amin shahrokh

عضو جدید
مهمترین نکته این است که انتقال حرارت در سطح خارجی لوله چگونه صورت می گیرد و آیا لازم است جریان خارجی مدل شود و یا ضریب انتقال حرارت جابجایی بین لوله و هوای محیط موجود است. برای ضریب حرارتی نیز باید مقداری پیداکنید زیرا تنها درصورتی به این عدد نیاز ندارید که مقدار شار حرارتی لوله به سیال گرم تون را داشته باشید.

البته ضخامت لوله 4 میلی متر هست ولی ضریب حرارتی رو ندارم ولی بر اساس جدول http://www.scipost.ir/wiki/ضریب+کلی+انتقال+حرارت+برای+سطح+مشترک+برخی+از+سیالات++و++مبدل+حرارتی میشه حدس زد برا الومینیوم عدد 12 مناسب باشه بازم نیمیدونم احساس میکنم اشتباه می کنم !!!!فعلا سطح خارجی برای ازمایش اول لوله با هوا محیط تماس داره

آخرین ویرایش:

امیر 1224

عضو جدید
البته ضخامت لوله 4 میلی متر هست ولی ضریب حرارتی رو ندارم ولی بر اساس جدول http://www.scipost.ir/wiki/ضریب+کلی+انتقال+حرارت+برای+سطح+مشترک+برخی+از+سیالات++و++مبدل+حرارتی میشه حدس زد برا الومینیوم عدد 12 مناسب باشه بازم نیمیدونم احساس میکنم اشتباه می کنم !!!!فعلا سطح خارجی برای ازمایش اول لوله با هوا محیط تماس داره

صرف تماس داشتن سطح خارجی لوله با هوا نمی شه این مسئله را حل کرد. باید دید آیا هوا دارای جریان اجباری مثل باد هست یا نه و در نتیجه انتقال حرارت جابجایی طبیعی در سطح خارجی آن روی می دهد در حالت کلی تر آیا اطلاعاتی برای بدست آوردن ضریب انتقال حرارت هوا با سطح خارجی وجود دارد یا باید آن را هم مدل سازی و محاسبه کرد

hamid-nice

عضو جدید
  • با سلام
    سوال اصلی من درباره چگونگی تغییرات Boundary condition هایی است که فلوئنت می سازه
    فرض کنید یک لوله عمودی داریم که در آن هوا قرار دارد و ما یک قطره آب را در وسط لوله رها می کنیم
    من برای مدلسازی این موضوع با نرم افزار solidworks یک لوله و یک کره را جداگانه مدل کردم و آنها را assemble کردم سپس بردم در designmodeler انسیس و با nameselection ورودی و خروجی و برای این قطره هم یک nameselection ایجاد کردم تا در فلوئنت یک boundary condition برایش بسازد .
    فلوئنت اینکار رو انجام داد ولی یک boundary condition هم به عنوان دیواره (wall) ایجاد کرد به خاطر تشخیص مرز بین دو قطعه assemble شده ( یعنی قطره و دیواره) .
    این دیواره نمی گذارد هوا بر آب اثر کند و من می خواهم این دیواره را که در لیست boundary condition هایم هست حذف کنم
    چه راهی برای حل این مشکل وجود دارد ؟
    درضمن اینکه در قسمت zone condition دو تا zone ایجاد کرده که دو تا از boundary condition ها در یکی و بقیه در دیگری نسبت داده شده که من سعی کردم همه را به یکی از zone ها انتقال بدم و تنها این دیواره در یکی از zone ها باقی بمونه که بتونم با حذف این zone این دیواره را حذف کنم ولی متاسفانه راهی برای اینکار هم پیدا نکردم.
    اگر لطف کنید و پیشنهاد یا راهکاری ارایه کنید خیلی ممنون خواهم بود
  • سوال دوم :
  • چطور میشه boundary condition که از نوع interior هست را mark کرد و آنرا patch کرد تا بتوان به آن یک فاز خاص را نسبت داد چرا که این نوع boundary به صورت mix در نظر گرفته می شود ؟
  • در ضمن مدل را در فلوئنت VOF گرفته ام.
    با تشکر

hamid-nice

عضو جدید
در مورد مشکل اول راهش رو پیدا کردم و اینکه در Designmodeler در منوی درختی ،هر دو قطعه را انتخاب کرده و رویشان راست کلیک کرده و با ابزار Form New part آنها را به صورت یک قطعه تعریف می کنیم با اینکار وقتی در فلوئنت وارد می شه هر دو را به صورت interior می شناسه و دیگه مرزی به صورت دیوار براش در نظر نمی گیره

اما مساله دوم هنوز به طور اصولی حل نشده ممنون می شم کسی راه حلی پیشنهاد بده یعنی برای این سوال :

• چطور میشه boundary condition که از نوع interior هست را mark کرد و آنرا patch کرد تا بتوان به آن یک فاز خاص را نسبت داد چرا که این نوع boundary در لیست برای Mark اصلا ظاهر نمی شه که بشه مارکش کرد ؟
با تشکر

امیر 1224

عضو جدید
در مورد مشکل اول راهش رو پیدا کردم و اینکه در Designmodeler در منوی درختی ،هر دو قطعه را انتخاب کرده و رویشان راست کلیک کرده و با ابزار Form New part آنها را به صورت یک قطعه تعریف می کنیم با اینکار وقتی در فلوئنت وارد می شه هر دو را به صورت interior می شناسه و دیگه مرزی به صورت دیوار براش در نظر نمی گیره

اما مساله دوم هنوز به طور اصولی حل نشده ممنون می شم کسی راه حلی پیشنهاد بده یعنی برای این سوال :

• چطور میشه boundary condition که از نوع interior هست را mark کرد و آنرا patch کرد تا بتوان به آن یک فاز خاص را نسبت داد چرا که این نوع boundary در لیست برای Mark اصلا ظاهر نمی شه که بشه مارکش کرد ؟
با تشکر

برای استفاده از مدل VOF شما باید یک دامنه (ZONE) داشته باشید و در قسمت شرایط مرزیتونم فقط یک ناحیه حل (Interrior) .
بعدش اینکه برای اختصاص دادن مقادیر فازتون که مثلا یک قطره آب توی هوا است و شما فاز اصلیتون هوا و فاز ثانویه تون آب است. باید به صورت ریجستر مختصات قطرتون را تعریف کنید و بعد توی مقدار دهی اولیه کل ناحیه را مقدار فاز آب را صفر داده و سپس از طریق Path به ناحیه قطرتون مقدار یک رو برای فاز آب اختصاص بدید و در کل گزینه هایی که توی قسمت شرایط مرزی به صورت منوی کرکره ای میبینید تنها برای باز کردن منوی مختلف هستند و ربطی به تعریف فاز توی ناحیه ندارد.

mahtab_chem

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام الگوی جریان و volume fraction رو توی یه لوله T (افقی) شکل ببینم که جریان دوفازی هست و یه فاز هوا و فاز دوم آب، از دوتا سر T جریان های آب و هوا با سرعتهای مختلف وارد میشوند و جریان mixing آنها از پایین T خارج می شود. ازمدل VOF استفاده کردم، مدل توربولنسی هم K-W SST هستش، gravity هم بحساب میاد،ممنون میشم راهنمایی کنید که چه پارامترهایی باید درنظر بگیرم...

mohsen1414

عضو جدید
دوستان من متالوژی خوندم و فقط یه سه واحدی پدیده های انتقال پاس کردم که عملا هیچیش یادم نیست .
میخواهم یه تحلیل ساده از چند نوع دریچه هوا داشته باشم ، میتونم با Fluent کار کنم و اصلا براش وقت بگذارم یا نه ؟
کتیا کار کردم .

MMontazar

عضو جدید
دوستان من متالوژی خوندم و فقط یه سه واحدی پدیده های انتقال پاس کردم که عملا هیچیش یادم نیست .
میخواهم یه تحلیل ساده از چند نوع دریچه هوا داشته باشم ، میتونم با Fluent کار کنم و اصلا براش وقت بگذارم یا نه ؟
کتیا کار کردم .
دوست عزیز فکر میکنم قبل از کار با نرم افزار باید اصول و معادلات حاکم بر اون رو از نظر تئوری خوب فرا بگیرید بعد از اینکه تونستید مدلتون رو از نظر تئوریک کاملا برای خودتون یا مخاطبتون توضیح بدید و ازش درک کاملی داشتید برید سراغ نرم افزار .....با اطلاعات ناقص از مباحث نظری و اصولی که نرم افزار باهاش کار میکنه پاسخی که میگیرید نمیدونید درسته یا غلط....

موفق باشید

moheal

عضو جدید
سلام.من برای فعال کردن dynamic mesh اول باید UDF s و لود کنم که ارور پایین و میده. چی کار باید بکنم؟
Opening library "libudf"...
Error: open_udf_library: The specified module could not be found.

Error Object: ()

hossein21

عضو جدید
مش گمبیت

مش گمبیت

سلام دوستان

من میخام یه استوانه که یک مکعب مستطیل از توش کم شده رو توی گمبیت مش بزنم.

در حال حاضر گمبیت ندارم و بلدش هم نیستم.

کسی میتونه لطف کنه و اینطور هندسه ایی رو مش بزنه و برام بفرسته.

خیلی خیلی ممنون میشم.

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من میخام یه استوانه که یک مکعب مستطیل از توش کم شده رو توی گمبیت مش بزنم.

در حال حاضر گمبیت ندارم و بلدش هم نیستم.

کسی میتونه لطف کنه و اینطور هندسه ایی رو مش بزنه و برام بفرسته.

خیلی خیلی ممنون میشم.
التماس دعا
:gol::gol::gol:

پیوست ها

• cylinder.rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

harry potter

عضو جدید
سلام دوستان و خسته نباشید
من می خوام لوله ای رو تحلیل کنم که در اون جریان چرخشی وجود داره . تو این تحلیل نیاز به محاسبه swirl number در فلوئنت دارم . میدونم که باید در custom field function اول تعریف بشه بعد در surface integrals ازش انتگرال گرفته بشه تا محاسبه بشه . اگر کسی اطلاعات دقیق تر با جزئیات بیشتر در این مورد داره ممنون میشم کمکم کنه .

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان و خسته نباشید
من می خوام لوله ای رو تحلیل کنم که در اون جریان چرخشی وجود داره . تو این تحلیل نیاز به محاسبه swirl number در فلوئنت دارم . میدونم که باید در custom field function اول تعریف بشه بعد در surface integrals ازش انتگرال گرفته بشه تا محاسبه بشه . اگر کسی اطلاعات دقیق تر با جزئیات بیشتر در این مورد داره ممنون میشم کمکم کنه .

خوب دیگه چه اطلاعاتی نیاز داری؟ فرمول swirl number را داری؟ مشکلت تعریف اونه یا چیز دیگه

harry potter

عضو جدید
خوب دیگه چه اطلاعاتی نیاز داری؟ فرمول swirl number را داری؟ مشکلت تعریف اونه یا چیز دیگه

ممنون که به سوال من توجه کردی
تو فرمول swirl number در صورت کسر باید انتگرال عبارت(سرعت محوری * سرعت مماسی* شعاع چرخش ) در روی سطح گرفته بشه و در مخرج هم انتگرال (توان دوم سرعت محوری ) در روی سطح باید گرفته بشه و در شعاع لوله ضرب بشه . بعدم که این دوتاعبارت باید به هم تقسیم بشن . الان مشکل من اینه که چطور میشه کسر رو در قسمت custom field function یک عبارت کسری که در صورت و مخرجش انتگرال وجود داره رو تعریف کرد ؟
سوال بعدی اینه که شعاعی که در فرمول هست رو چطور میشه تعریف کرد ؟ در قسمت grid یه دونه radial coordinates هست که من فکر می کردم باید شعاع رو نشون بده ولی در مورد هندسه ی من ( که یک لوله با زانویی 90 درجه است ) شعاع رو نشون نمیده . نمی دونم دقیقا چیه ؟ برای تعریف شعاع از چی باید استفاده کنم ؟
فرمول swirl number هم اینیه که گذاشتم :
V : سرعت مماسی
W: سرعت محوری
r : فاصله شعاعی
R: شعاع لوله
swirl number.jpg

saeedrn

عضو جدید
با سلام
حل مشکل عدم باز شدن فلوئنت در هنگام اجرا در Ansys 15 یا 16 در win7 به علت خطای :

C:\PROGRA~1\ANSYSI~1\v150\fluent\fluent15.0.0\cort ex\win64\cx1507.exe received fatal signal (ACCESS_VIOLATION و The Fluent application failed to validation the connection

با تشکر

امیر 1224

عضو جدید
ممنون که به سوال من توجه کردی
تو فرمول swirl number در صورت کسر باید انتگرال عبارت(سرعت محوری * سرعت مماسی* شعاع چرخش ) در روی سطح گرفته بشه و در مخرج هم انتگرال (توان دوم سرعت محوری ) در روی سطح باید گرفته بشه و در شعاع لوله ضرب بشه . بعدم که این دوتاعبارت باید به هم تقسیم بشن . الان مشکل من اینه که چطور میشه کسر رو در قسمت custom field function یک عبارت کسری که در صورت و مخرجش انتگرال وجود داره رو تعریف کرد ؟
سوال بعدی اینه که شعاعی که در فرمول هست رو چطور میشه تعریف کرد ؟ در قسمت grid یه دونه radial coordinates هست که من فکر می کردم باید شعاع رو نشون بده ولی در مورد هندسه ی من ( که یک لوله با زانویی 90 درجه است ) شعاع رو نشون نمیده . نمی دونم دقیقا چیه ؟ برای تعریف شعاع از چی باید استفاده کنم ؟
فرمول swirl number هم اینیه که گذاشتم :
V : سرعت مماسی
W: سرعت محوری
r : فاصله شعاعی
R: شعاع لوله
مشاهده پیوست 260368
چنتا نکته اینجا هست:
اول اینکه شما نمی تونی توی فلوئنت این عدد را کامل حساب کنی و فقط می تونی صورت یا مخرج اون را حساب کنی چون آخرین خروجی که فلوئنت می ده نتیجه یک انتگرال است ولی خوب می تونی به صورت دستی در انتها این تقسیم را انجام بدی. البته اگه از انسیس ورک بنچ استفاده می کنی توی CFD-Post راحت می شه اینارو تعریف کرد.
و نکته دوم؛ این فرمول توی هر مقطه از خمی که داری به صورت موضعی هست و در نتیجه شما دوراه حل داری اول اینکه این فرمول را به همین صورت نسبت به مختصات استوانه ای مقطع خم تعریف کنی و سپس مرجع مختصاتت رو توی مقاطع مختلف قرار بدی و محاسبات رو از نرم افزار بخوای یک راه دیگه هم این است که فرمول را به مختصات مرکز اصلی خم انتقال بدی و سپس توی مقاطع مختلف محاسبش کنی

.BAHMAN.

عضو جدید
سلام دوستان
یه مساله ای دارم که افزایش فشار در اثر افزایش دما رو در یک مخزن باید بررسی کنم
چطوری میشه ؟
فلونت رو بلد نیستم زیاد متاسفانه ، البته با SolidWORKS کارای سیالاتی انجام دادم ... ولی متاسفانه Fluid Solid Interaction رو نمیشه تو سالید بررسی کرد
... اگر همینجا میشه راهنمایی کرد که ممنون میشم ، اگرم بحثش مفصل تر از این حرفاست لطف کنید منابعی (مثل فیلم خصوصا) که دقیقا در رابطه با همین موضوع هست رو معرفی کنید لطفا که سریع تر برم سر اصل مطلب ...
پیشاپیش ممنون

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان
یه مساله ای دارم که افزایش فشار در اثر افزایش دما رو در یک مخزن باید بررسی کنم
چطوری میشه ؟
فلونت رو بلد نیستم زیاد متاسفانه ، البته با SolidWORKS کارای سیالاتی انجام دادم ... ولی متاسفانه Fluid Solid Interaction رو نمیشه تو سالید بررسی کرد
... اگر همینجا میشه راهنمایی کرد که ممنون میشم ، اگرم بحثش مفصل تر از این حرفاست لطف کنید منابعی (مثل فیلم خصوصا) که دقیقا در رابطه با همین موضوع هست رو معرفی کنید لطفا که سریع تر برم سر اصل مطلب ...
پیشاپیش ممنون

سلام مسئله اصلی شما تحلیل مخزن است یا خود سیال؟ حدود دما و فشار شما چقدر است و رابطه میان آن ها چطور مشخص می شود.

.BAHMAN.

عضو جدید
سلام مسئله اصلی شما تحلیل مخزن است یا خود سیال؟ حدود دما و فشار شما چقدر است و رابطه میان آن ها چطور مشخص می شود.
سلامالبته مساله اصلی مخزن هستش ، ولی از اونجایی ک مخزن، تغییر شکل خوااهد داشت در واقع با ی مساله اثر متقابل سیال و سالید مواجه میشیم ... سیال منبسط میشه با افزایش حررارت ، فشاار میره بالا ، مخزن کمی در ناحیه الاستیک تغییر شکل میده ، پس حجم زیاد میشه ، و در واقع فشار کمی کم میشه و الی اخر ... دما حدودا از بیست تا هشتاد درجه و فشار ، نهایتاً حدود نیم بار ...

امیر 1224

عضو جدید
سلامالبته مساله اصلی مخزن هستش ، ولی از اونجایی ک مخزن، تغییر شکل خوااهد داشت در واقع با ی مساله اثر متقابل سیال و سالید مواجه میشیم ... سیال منبسط میشه با افزایش حررارت ، فشاار میره بالا ، مخزن کمی در ناحیه الاستیک تغییر شکل میده ، پس حجم زیاد میشه ، و در واقع فشار کمی کم میشه و الی اخر ... دما حدودا از بیست تا هشتاد درجه و فشار ، نهایتاً حدود نیم بار ...

توی موضوع شما نرخ تغییرات مهمه ولی در کل بنظر مرسه که موضوع شما نیاز به حل اثر متقابل سیال و جامد نداشته باشید و با تعریف یک معادله برای ارتباط دما و فشار سیال به عنوان شرایط مرزی تعریف کنید.

.BAHMAN.

عضو جدید
توی موضوع شما نرخ تغییرات مهمه ولی در کل بنظر مرسه که موضوع شما نیاز به حل اثر متقابل سیال و جامد نداشته باشید و با تعریف یک معادله برای ارتباط دما و فشار سیال به عنوان شرایط مرزی تعریف کنید.

ممنون مهندس
ولی بهر حال حقیقتش مشکلم زیاد سر اون قسمت FSI نیست ، تو تعریف مساله افزایش دمای سیال تو یه حجم بسته که موجب افزایش فشار میشه مشکل دارم ...

امیر 1224

عضو جدید
ممنون مهندس
ولی بهر حال حقیقتش مشکلم زیاد سر اون قسمت FSI نیست ، تو تعریف مساله افزایش دمای سیال تو یه حجم بسته که موجب افزایش فشار میشه مشکل دارم ...

این برمیگرده به معادله حالت سیال داخل مخزنت که بنا به نوع سیال و محدوده دما و فشارش روابط متفاوتی داره و بیشتر توی کتاب های ترمودینامیکی پیدا میشه
h

.BAHMAN.

عضو جدید
این برمیگرده به معادله حالت سیال داخل مخزنت که بنا به نوع سیال و محدوده دما و فشارش روابط متفاوتی داره و بیشتر توی کتاب های ترمودینامیکی پیدا میشه
h
ممنون
البته چون مقدار افزایش حجم مخزن برامون مجهوله ... از روشهای کلاسیک ترمودینامیک خودمون بعید میدونم حل بشه ...
بهر حال باید Fluent رو یاد بگیرم انگار... ;)

امیر 1224

عضو جدید
ممنون
البته چون مقدار افزایش حجم مخزن برامون مجهوله ... از روشهای کلاسیک ترمودینامیک خودمون بعید میدونم حل بشه ...
بهر حال باید Fluent رو یاد بگیرم انگار... ;)

شما مخزن رو باید توی نرم افزار المان محدود مثل انسیس یا آباکوس مدل کنید و توی هردو شما بر اساس هندسه تون میتونیم بایک کد ساده حجم داخل مخزن و معادلات را با هم کوپل کنید.
شما رفتار خاصی از سیال داخل مخزن هم مدنظرتون هست یانه؟ اگه فقط سیال ساکن داخل مخزن حرارت میبینه و گرم میشه چون اتفاق خاصی که نیاز به بررسی دینامیکی داشته باشه رخ نمیده نه تنها نیازی به کار کردن با فلوئنت ندارید بلکه اگر بخواهید اونو وارد روند کاریتون کنید حتی احتمال اینکه نتونید به نتیجه برسید هم ایجاد میشه.

امیر 1224

عضو جدید

یک نکته اینجا مطرح است که آیا در این رنج تغییر فشار کرنش های ایجاد شده در مخزن منجر به افزایش حجم که قابل مقایسه با حجم اولیه مخزن باشه، می شود یا نه

.BAHMAN.

عضو جدید
شما مخزن رو باید توی نرم افزار المان محدود مثل انسیس یا آباکوس مدل کنید و توی هردو شما بر اساس هندسه تون میتونیم بایک کد ساده حجم داخل مخزن و معادلات را با هم کوپل کنید.
شما رفتار خاصی از سیال داخل مخزن هم مدنظرتون هست یانه؟ اگه فقط سیال ساکن داخل مخزن حرارت میبینه و گرم میشه چون اتفاق خاصی که نیاز به بررسی دینامیکی داشته باشه رخ نمیده نه تنها نیازی به کار کردن با فلوئنت ندارید بلکه اگر بخواهید اونو وارد روند کاریتون کنید حتی احتمال اینکه نتونید به نتیجه برسید هم ایجاد میشه.
درسته، حق با شماست... FSI یا Fluid Solid Interaction برای همین اثر متقابل سیال و جامد استفاده میشه ...
نه ... من فقط افزایش حجم سیال و فشار هیدرو استاتیکی که ایجاد میکنه برام مهمه ... حقیقتش من هم اول میخواستم برای اجتناب از استفاده از فلوئنت ، سیال داخل رو با جامدی با ضریب پواسون مثلاً 0.5 و ضریب انبساط حرارتی سیالمون مدل کنم ... ولی جوابای درستی نگرفتم ...

یک نکته اینجا مطرح است که آیا در این رنج تغییر فشار کرنش های ایجاد شده در مخزن منجر به افزایش حجم که قابل مقایسه با حجم اولیه مخزن باشه، می شود یا نه
بلی تغییر شکل مخزن و در نتیجه افزایش حجم قابل ملاحظه هست ... در واقع برای اینکه فشار داخل خیلی بالا نره ، مخزن افزایش حجم میده ...

شاید مساله رو در گام اول بشه اینطور ساده تر کرد که اگر فرض کنیم مخزن صلب باشه و داستانهای دینامیک مش رو نداشته باشیم ، و در واقع حجم مخزن ثابت باشه ، با افزایش دما و در نتیجه افزایش حجم سیال ، فشار چقدر افزایش پیدا میکنه ...
ممنون

امیر 1224

عضو جدید
درسته، حق با شماست... FSI یا Fluid Solid Interaction برای همین اثر متقابل سیال و جامد استفاده میشه ...
نه ... من فقط افزایش حجم سیال و فشار هیدرو استاتیکی که ایجاد میکنه برام مهمه ... حقیقتش من هم اول میخواستم برای اجتناب از استفاده از فلوئنت ، سیال داخل رو با جامدی با ضریب پواسون مثلاً 0.5 و ضریب انبساط حرارتی سیالمون مدل کنم ... ولی جوابای درستی نگرفتم ...

بلی تغییر شکل مخزن و در نتیجه افزایش حجم قابل ملاحظه هست ... در واقع برای اینکه فشار داخل خیلی بالا نره ، مخزن افزایش حجم میده ...

شاید مساله رو در گام اول بشه اینطور ساده تر کرد که اگر فرض کنیم مخزن صلب باشه و داستانهای دینامیک مش رو نداشته باشیم ، و در واقع حجم مخزن ثابت باشه ، با افزایش دما و در نتیجه افزایش حجم سیال ، فشار چقدر افزایش پیدا میکنه ...
ممنون

در مورد روش مدلسازی معادل باید از خواص مناسب استفاده کنی برای این منظور نکته اول اینه است که آیا مخزن کاملا از آب پر شده و یا دارای سطح آزاد بوده و درکنارش حجم هوا هم هست. اگر حالت اول باشه شما از تکنیکی که استفاده کرده باید جواب درسی بگیری ولی ضرایبی که استفاده می کنی را باید با توجه به رنچ دما و فشارت استفاده کنی. حالت دوم هم با چنتا ریزه کاری همین روش جواب میده.
نرم افزار المان محدودت چیه؟ چون آباکوس و انسیس هردو خودشون امکاناتی برای مدل سازی آب در این حالت را دارند

.BAHMAN.

عضو جدید
در مورد روش مدلسازی معادل باید از خواص مناسب استفاده کنی برای این منظور نکته اول اینه است که آیا مخزن کاملا از آب پر شده و یا دارای سطح آزاد بوده و درکنارش حجم هوا هم هست. اگر حالت اول باشه شما از تکنیکی که استفاده کرده باید جواب درسی بگیری ولی ضرایبی که استفاده می کنی را باید با توجه به رنچ دما و فشارت استفاده کنی. حالت دوم هم با چنتا ریزه کاری همین روش جواب میده.

مخزن کاملاً پر هستش ... (البته اگه ، اگه از این جواب بگیرم ، برای فاز بعدی احتمالاً به مخزن نیمه پر هم نیاز خواهم داشت ... :redface:)

نرم افزار المان محدودت چیه؟ چون آباکوس و انسیس هردو خودشون امکاناتی برای مدل سازی آب در این حالت را دارند
من از انسیس استفاده میکنم ... transient Structural و fluent و system coupling ...
چطور ... راجع به این موضوع (مدل کردن سیال) مثالی چیزی داری مهندس ؟

یک سوال دیگه ...
چطور میشه در fluent به جای heat source ، تعریف کنیم که فلان حجم از سیال از 20 درجه به 100 درجه برسه در مدت 10 ثانیه مثلاً ...
مثلاً بجای 100 W/m3 به عنوان power density ، درجه حرارت اولیه و نهایی رو بدیم ...
ممنون

danny1992

عضو جدید
با سلام. دوستان من قصد دارم تاثیر جریان باد روی حوضچه های ته نشینی توی تصفیه خانه آب شبیه سازی کنم. میشه راهنمایی بفرمایید.
سپاس