تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام به همهٔ دوستان عزیز
ببخشید ۱ سوال داشتم
من می‌خوام فرایند کشش سیم را مدل کنم ، همانجور که میدانید فرایند کشش سیم صرف نظر از اندازهٔ قالب‌ها ۱ پروسهٔ تکراری دارد ، تقریبا ۱۲ مرحله پشت سر هم به صورت تکراری انجام میشود ، می‌خواهم بدونم چگونه می‌تونم با مدل کردن ۱ مرحله و گرفتن جواب، ۱۲ مرحله را طی‌ کرده و به جواب مرحلهٔ ۱۲ برسم ؟

یعنی‌ چجوری می‌تونم برای ۱ مرحله برنامه را بنویسم و ران کنم حال بعد از رسیدن به انتهای مرحلهٔ اول ، داده‌های نرم‌افزار را این بار به عنوان شرایط اولیه و ورودی برای برنامه تعریف کنم تا جواب مرحلهٔ ۲ به ۳ را بگیرم و این روند را ۱۲ بار تکرار کنم تا به جواب نهایی‌ برسم ؟

آیا این کار ممکن هست یا باید هر ۱۲ مرحله را مدل کنم ؟!!!!
ممنون میشم راهنماییم کنید
سلام
فکر می کنم غیر از هندسه، تنها نکته ای که تغییر می کنه خواص ماده است. ماده در اثر عبور از قالب کار سخت میشه.
شما یا باید تنش هایی که در هر مرحله ایجاد میشه رو به مرحله بعد انتقال بدی یا کرنش ایجاد شده رو
یعنی از مرحله دوم به بعد، سیم دارای تنش یا کرنش اولیه هست
و یا برای هر مرحله خواص ماده جدید رو تعریف کنی، یعنی ماده ای که کارسخت شده و خواصش متفاوت از خواص اولیه ش هست

البته اگر پس از هر مرحله، سیم تنش زدایی بشه دیگه نیازی به کارهایی که گفتم نیست و فقط هندسه متغیره

تو یه سری از فرایندها که تنش زدایی انجام میدن، هدفشون آزاد سازی تمامی تنش هاست اما در عمل ممکنه این اتفاق به صورت کامل نیفته

galangash

عضو جدید
به نظر نمیاد تو تحلیل ایراد چندانی وجود داشته باشه
مقادیر به دست اومده هم فک میکنم منطقی باشه
فشار 20000 نیوتن بر متر مربع بر سطحی که مساحتش 0.4 متر مربع هست یعنی 8000 نیوتن نیرو که تقریبا معادل 800 کیلوگرمه
800 کیلو بار رو ورقی با این ابعاد و ایجاد تنش حدود 60 مگاپاسکال اونقدرا غیرواقعی نیست
چون دقت کنید که تنش ماکزیمم در محل تکیه گاهه و اون به خاطر محدود کردن درجات آزادی اونجاست اما در مرکز ورق تنش حدودا 60 مگاپاسکاله
ضمنا اگر دقیقا میخواید مطابق اون عکس مدل سازی کنید درجات آزادی سمت راست ورق رو اشتباه تعریف کردید

تکیه گاه رو خودم تغییر دادم.استادم میگه نیرو با تنش باید یک جور باشن یعنی جفتش یا e3 باشن یا هر چیز دیگه.
برای این که بار 20000 که من وارد میکنم تنش مربوط به اون هم e3 باشه من مقدار ضخامت ورق رو به یک تغییر دادم (0.008 متر بود من کردم بک متر) که میلی متر در فرمول نیاد و این جوری تنش ها به اندازه ی E3 کم شدن .الان تنش ها اون چیزی شده که استادم میگه یعنی بار 20000 و تنش 11000 ولی در صورتیه که ضخامت ورق شده یک متر .به نظرم اباکوس در تحلیل ورق مشکل داره
مثلا یک میله را تحت کشش یا فشار قرار بدمیم اگر فشار 200E6 باشه تنش 120E6 میده ولی برای ورق تنش 1000 برابر نیرو هست.

mm.caffee

عضو جدید
Cloud Point

Cloud Point

سلام دوستان
خسته نباشید
راستش من واسه پروژم از اونجایی که طراحی پره ی مورد نظر خیلی سخت بود با ابر نقاط و اسکنر 3 بعدی فایل gis و stp رو بهم دادن
الان که فایل gis رو import میکنم اروری که میده imprecise geometry هست که بعضی بخش ها رو هایلایت میکنه
چکار کنم درست بشه؟
ممنون

آخرین ویرایش:

Hossein_b5717

عضو جدید
تکیه گاه رو خودم تغییر دادم.استادم میگه نیرو با تنش باید یک جور باشن یعنی جفتش یا e3 باشن یا هر چیز دیگه.
برای این که بار 20000 که من وارد میکنم تنش مربوط به اون هم e3 باشه من مقدار ضخامت ورق رو به یک تغییر دادم (0.008 متر بود من کردم بک متر) که میلی متر در فرمول نیاد و این جوری تنش ها به اندازه ی E3 کم شدن .الان تنش ها اون چیزی شده که استادم میگه یعنی بار 20000 و تنش 11000 ولی در صورتیه که ضخامت ورق شده یک متر .به نظرم اباکوس در تحلیل ورق مشکل داره
مثلا یک میله را تحت کشش یا فشار قرار بدمیم اگر فشار 200E6 باشه تنش 120E6 میده ولی برای ورق تنش 1000 برابر نیرو هست.

آباکوس در تحلیل ورق مشکل نداره دوست عزیز، اون هم در تحلیلی به این سادگی
دقیقا مشکلی که من با حرف استاد شما دارم اینه که طبق حرف ایشون ضخامت بی تاثیره
به ازای چه ضخامتی تنش و فشار باید هم اردر باشن؟
ضمنا فک نمیکنم شما وقتی ورق رو به صورت شل در نظر میگیری مجاز باشی ضخامت 1 متر رو براش تعریف کنی
البته می دونم این کارو برای امتحان انجام دادی چون خودم هم همینکارو کردم و دیدم تنش کم شد
اما ما زمانی برای مدل سازی از شل استفاده می کنیم که ضخامت نسبت به سایر ابعاد خیلی کم باشه
به هر حال اینو از استادتون جویا بشید که میگن فشار و تنش باید هم اردر باشن آیا ضخامت مهم نیست؟

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید
راستش من واسه پروژم از اونجایی که طراحی پره ی مورد نظر خیلی سخت بود با ابر نقاط و اسکنر 3 بعدی فایل gis و stp رو بهم دادن
الان که فایل gis رو import میکنم اروری که میده imprecise parts هست که بعضی بخش ها رو هایلایت میکنه
چکار کنم درست بشه؟
ممنون
سلام
بنده هم وقتی شکلای پیچیده رو ایمپورت می کنم یه جاهاییش رو نمیشناسه
اما در اکثر موارد اگر بتونید مش بندی مناسب انجام بدید به مشکل نمیخورید
مگر مواردی که هندسه کلا متفاوت بشه از اون چیزی که در اصل هست

mm.caffee

عضو جدید
سلام
بنده هم وقتی شکلای پیچیده رو ایمپورت می کنم یه جاهاییش رو نمیشناسه
اما در اکثر موارد اگر بتونید مش بندی مناسب انجام بدید به مشکل نمیخورید
مگر مواردی که هندسه کلا متفاوت بشه از اون چیزی که در اصل هست

ممنون که وقت میزارید جواب میدید
شکل من مثل اینه
http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/18...oy_Turbine_Wheel_turbine_disk.jpg_220x220.jpg
البته این شکل ساده شده هست ولی فایل من پیچیده تر هست از این
احتمالا به دلیل پیچیدگی فایل هست
حالا چه کار میشه کرد؟
ممنون

Hossein_b5717

عضو جدید
ممنون که وقت میزارید جواب میدید
شکل من مثل اینه
http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/18...oy_Turbine_Wheel_turbine_disk.jpg_220x220.jpg
البته این شکل ساده شده هست ولی فایل من پیچیده تر هست از این
احتمالا به دلیل پیچیدگی فایل هست
حالا چه کار میشه کرد؟
ممنون

راستش برای اصلاح و بهبود ایمپورت کردن نمیدونم چیکار باید کرد تو آباکوس
البته تو قسمت ایمپورت ی سری تنظیمات داره ولی من زیاد نتیجه ای ازش نگرفتم
فقط تا حد امکان مدل رو قبل از ایمپورت باید بهینه و ساده کنید

مدلتون رو مش بندی کنید ببینید چجور میشه
بعد از مش بندی از display group بگید که فقط المان ها رو نشون بده، بعد مقایسه بکنبد با هندسه مورد نظرتون یکی هست یا نه

galangash

عضو جدید
ضمنا فک نمیکنم شما وقتی ورق رو به صورت شل در نظر میگیری مجاز باشی ضخامت 1 متر رو براش تعریف کنی
البته می دونم این کارو برای امتحان انجام دادی چون خودم هم همینکارو کردم و دیدم تنش کم شد
اما ما زمانی برای مدل سازی از شل استفاده می کنیم که ضخامت نسبت به سایر ابعاد خیلی کم باشه
به هر حال اینو از استادتون جویا بشید که میگن فشار و تنش باید هم اردر باشن آیا ضخامت مهم نیست؟

به هر حال مسلما نرم افزار اشتباه نمیکنه. تنشی که به یک ورق با ضخامت 5 میلیمتر وارد میشه خیلی بیشتر از تنشیه که به یک لوله ضخیم وارد میشه
ممنون از راهنمایی هاتون

آخرین ویرایش:

polikujm

عضو جدید
سلام
فکر می کنم غیر از هندسه، تنها نکته ای که تغییر می کنه خواص ماده است. ماده در اثر عبور از قالب کار سخت میشه.
شما یا باید تنش هایی که در هر مرحله ایجاد میشه رو به مرحله بعد انتقال بدی یا کرنش ایجاد شده رو
یعنی از مرحله دوم به بعد، سیم دارای تنش یا کرنش اولیه هست
و یا برای هر مرحله خواص ماده جدید رو تعریف کنی، یعنی ماده ای که کارسخت شده و خواصش متفاوت از خواص اولیه ش هست

البته اگر پس از هر مرحله، سیم تنش زدایی بشه دیگه نیازی به کارهایی که گفتم نیست و فقط هندسه متغیره

تو یه سری از فرایندها که تنش زدایی انجام میدن، هدفشون آزاد سازی تمامی تنش هاست اما در عمل ممکنه این اتفاق به صورت کامل نیفته

دوست عزیز ممنون از پاسخ شما

هدف من در اصل تحلیل و بررسی تنش هست که طی‌ فرایند کشش در هر مرحله، تنش به چه شکلی‌ ظاهر میشود. البته اگر بتوانم کرنش را نیز بررسی کنم خیلی‌ بهتر هست. حال اگر صرفاً هدف تنش باشد یا به گونه ای تنش و بعد از آن کرنش، چطور میتوانم شرایط پس از تحلیل در هر مرحله را به مرحلهٔ بعد منتقل کرده و یا تعریف کنم

آیا امکان اسمبل کردن هندسه قطعه همراه با نتیجه تحلیل در انتهای مرحله اول و اتقال آن به مرحله بعد وجود دارد ؟ اگر جواب بله هست، به چه شکل ؟

ممنون از شما

Hossein_b5717

عضو جدید
دوست عزیز ممنون از پاسخ شما

هدف من در اصل تحلیل و بررسی تنش هست که طی‌ فرایند کشش در هر مرحله، تنش به چه شکلی‌ ظاهر میشود. البته اگر بتوانم کرنش را نیز بررسی کنم خیلی‌ بهتر هست. حال اگر صرفاً هدف تنش باشد یا به گونه ای تنش و بعد از آن کرنش، چطور میتوانم شرایط پس از تحلیل در هر مرحله را به مرحلهٔ بعد منتقل کرده و یا تعریف کنم

آیا امکان اسمبل کردن هندسه قطعه همراه با نتیجه تحلیل در انتهای مرحله اول و اتقال آن به مرحله بعد وجود دارد ؟ اگر جواب بله هست، به چه شکل ؟

ممنون از شما

بله از طریق مسیر زیر می تونید این کار رو بکنید
Load>Create predefined field>Category:other>Initial state
از این طریق فایل odb تحلیل قبلی رو انتخاب می کنید و میگید که اینو بیار تو تحلیل جدید
البته در تحلیل جدید باید مجددا سیم رو مدل کنید و المان بندیش دقیقا مشابه تحلیل قبلی باشه، تعداد و شماره هر المان باید کاملا منطبق بر قبلی باشه
منهتا اینجا چون قطر سیم کمتره باید سایز مش رو کوچیک تر کنید ولی برای انتقال درست نتایج باید هر المان از تحلیل قبلی دقیقا متناظر باشه با المان معادلش در تحلیل جدید

یه روش دیگه هم داره
که اینجا مقادیر تنش رو از تحلیل قبلی بگیرید و تو تحلیل جدید برای سیم تنش اولیه با اون مقادیر تعریف کنید که اینکارو از مسیر زیر باید انجام بدید
Load>Create predefined field>Category:mechanical>Stress
اینجا باید برای هر المان یا هر مجموعه المان مقادیر تنش رو اختصاص بدید
البته تو تحلیل شما تعداد المان ها نسبتا بالا و اینکار کمی مشکله
هر چند که به دلیل تقارن، می تونید مقدار تنش در هر لایه المان شعاعی رو یه مقدار ثابت در نظر بگیرید
فرضا شما هر راستای شعاعی 5 لایه المان دارید، پس 5 مجموعه المان (element set) تعریف می کنید و به هر لایه مقدار تنشش رو اعمال می کنید.
برای اعمال تنش میشه از سابروتین SIGINI هم استفاده کرد که البته چون شکل شما ساده هست نیازی به سابروتین نیست

البته توضیح دادن همچین چیزایی به صورت نوشتاری اون هم در چند خط خیلی مشکله، بنابراین ممکنه توضیحاتم زیاد واضح نباشه

yasser2222

عضو جدید
سلام. یجایی دیدم که اجسام متقارن رو میشه نصفه کشید و تحلیل کزد. برای اینکار باید کار خاصی بکنیم که اباکوس بفهمه شکل نصفس درسته؟ خب راهنمایی میکنید چکار کنم؟ ممنون

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام. یجایی دیدم که اجسام متقارن رو میشه نصفه کشید و تحلیل کزد. برای اینکار باید کار خاصی بکنیم که اباکوس بفهمه شکل نصفس درسته؟ خب راهنمایی میکنید چکار کنم؟ ممنون
سلام
نصف، یک چهارم، حتی یک هشتم و ... میشه مدل کرد
باید شرایط مرزی متقارن براش تعریف کنی
فرض کن شما یه استوانه داری
میتونی نصفشو مدل کنی، یعنی سطح مقطعت به جای دایره یه نیم دایره باشه
حالا اگر مثلا محور عمود بر سطح برش خورده و جدا شده محور y باشه باید شرایط مرزی YSYMM یعنی متقارن نسبت به y رو انتخاب کنی
با این کار جابجایی در راستای y و دوران حول محورهای x و z رو میبندی
پس به طور کلی درجات آزادی که باید از سطح تقارن گرفته بشه که نرم افزار بدونه جسم متقارنه، جابجایی در راستای محور عمود بر سطح تقارن و دوران حول دو محور دیگه هست

yasser2222

عضو جدید
سلام
نصف، یک چهارم، حتی یک هشتم و ... میشه مدل کرد
باید شرایط مرزی متقارن براش تعریف کنی
فرض کن شما یه استوانه داری
میتونی نصفشو مدل کنی، یعنی سطح مقطعت به جای دایره یه نیم دایره باشه
حالا اگر مثلا محور عمود بر سطح برش خورده و جدا شده محور y باشه باید شرایط مرزی YSYMM یعنی متقارن نسبت به y رو انتخاب کنی
با این کار جابجایی در راستای y و دوران حول محورهای x و z رو میبندی
پس به طور کلی درجات آزادی که باید از سطح تقارن گرفته بشه که نرم افزار بدونه جسم متقارنه، جابجایی در راستای محور عمود بر سطح تقارن و دوران حول دو محور دیگه هست

ممنون. همین؟! اسون بود ممنون. خب مقدار بار رو هم که متقارن وارد میشده رو هم باید نصف کنم درسته؟

galangash

عضو جدید

فقط یه سوال :وقتی میخوام نمودار تنش نسبت به نیرو را رسم کنم یعنی تو هر لحطه که نیرو وارد میکنه تنش چند باشه نیرو ها صفر هستن.مگه بار گسترده نیست پس نیروها چی میشن؟
ببخشین من این همه سوال میپرسم

Hossein_b5717

عضو جدید
فقط یه سوال :وقتی میخوام نمودار تنش نسبت به نیرو را رسم کنم یعنی تو هر لحطه که نیرو وارد میکنه تنش چند باشه نیرو ها صفر هستن.مگه بار گسترده نیست پس نیروها چی میشن؟
ببخشین من این همه سوال میپرسم
چجوری نیرو رو استخراج کردی؟

m.aryayi

عضو جدید
سلام ...
من تازه کارم و تازه شروع کردم یاد گیری آبکوس رو و به یه مشکل برخوردم
وقتی مسئله رو تعریف می کنم براش ( مسئله یک تیر یک سیر درگیره ) توی مدول job وقتی submite می کنمش نه ارور میده و نه حل می کنه و همین طوری (بخش state) می مونه روی submited هیچ استفاده ای هم از cpu نمی کنه ابکوس (منتظر هم موندم هیچ اتفاقی نیوفتاد) ... میشه بگید مشکل چیه ؟!

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله از طریق مسیر زیر می تونید این کار رو بکنید
Load>Create predefined field>Category:other>Initial state
از این طریق فایل odb تحلیل قبلی رو انتخاب می کنید و میگید که اینو بیار تو تحلیل جدید
البته در تحلیل جدید باید مجددا سیم رو مدل کنید و المان بندیش دقیقا مشابه تحلیل قبلی باشه، تعداد و شماره هر المان باید کاملا منطبق بر قبلی باشه
منهتا اینجا چون قطر سیم کمتره باید سایز مش رو کوچیک تر کنید ولی برای انتقال درست نتایج باید هر المان از تحلیل قبلی دقیقا متناظر باشه با المان معادلش در تحلیل جدید

یه روش دیگه هم داره
که اینجا مقادیر تنش رو از تحلیل قبلی بگیرید و تو تحلیل جدید برای سیم تنش اولیه با اون مقادیر تعریف کنید که اینکارو از مسیر زیر باید انجام بدید
Load>Create predefined field>Category:mechanical>Stress
اینجا باید برای هر المان یا هر مجموعه المان مقادیر تنش رو اختصاص بدید
البته تو تحلیل شما تعداد المان ها نسبتا بالا و اینکار کمی مشکله
هر چند که به دلیل تقارن، می تونید مقدار تنش در هر لایه المان شعاعی رو یه مقدار ثابت در نظر بگیرید
فرضا شما هر راستای شعاعی 5 لایه المان دارید، پس 5 مجموعه المان (element set) تعریف می کنید و به هر لایه مقدار تنشش رو اعمال می کنید.
برای اعمال تنش میشه از سابروتین SIGINI هم استفاده کرد که البته چون شکل شما ساده هست نیازی به سابروتین نیست

البته توضیح دادن همچین چیزایی به صورت نوشتاری اون هم در چند خط خیلی مشکله، بنابراین ممکنه توضیحاتم زیاد واضح نباشه

واقعاَ عالی بود.
آفرین مهندس :gol:

Hossein_b5717

عضو جدید
از field outpud و بعد unique nodal,قسمت total force
هم tf و هم rf فقط حاهایی که شرایط مرزی هست مقادیر کوچکی دارند و وسط ورق که بار گسترده هست همشون صفر هستند.

دقیقا نمیدونم چرا ولی معمولا نیرو رو برای reference point یه قطعه صلب می گیرن و یا خودم یه بار می خواستم نیروی وارد بر یه قطعه شکل پذیر رو بگیرم یه بخش کوچیکشو صلب تعریف کردم

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام ...
من تازه کارم و تازه شروع کردم یاد گیری آبکوس رو و به یه مشکل برخوردم
وقتی مسئله رو تعریف می کنم براش ( مسئله یک تیر یک سیر درگیره ) توی مدول job وقتی submite می کنمش نه ارور میده و نه حل می کنه و همین طوری (بخش state) می مونه روی submited هیچ استفاده ای هم از cpu نمی کنه ابکوس (منتظر هم موندم هیچ اتفاقی نیوفتاد) ... میشه بگید مشکل چیه ؟!
من قبلا به این مورد برخورده بودم ولی یادم نمیاد مشکل چی بود و چطور برطرفش کردم
شاید اگر فایلتو ببینم بفهم

m.aryayi

عضو جدید
من قبلا به این مورد برخورده بودم ولی یادم نمیاد مشکل چی بود و چطور برطرفش کردم
شاید اگر فایلتو ببینم بفهم
راستش یه جا خوندم که اینترنت رو قطع کنم درست میشه ! از اونجایی که کامپیوتر بدون نت معنا نداره :دی امتحان کردم دیدم با کریو کار نمی کنه ولی بدون کریو کار می کنه !!! :|

ممنون میشم حالا شما هم یه امتحانی بکنید
http://www.mediafire.com/download/kf0amb2fskaa7dz/test.cae
http://www.mediafire.com/download/4cbw8h3eq97rvbh/test.jnl

یک سوال دگه این فایل jnl رو که گذاشتم لازمه برای اینکه فایل ها رو بدم به کس دیگه بدم بهشون یا همون cae کافیه ؟!

galangash

عضو جدید
دقیقا نمیدونم چرا ولی معمولا نیرو رو برای reference point یه قطعه صلب می گیرن و یا خودم یه بار می خواستم نیروی وارد بر یه قطعه شکل پذیر رو بگیرم یه بخش کوچیکشو صلب تعریف کردم
چطوری یه قسمتشو صلب در نطر بگیرم؟پارتیشن زدن بلدم ولی نمیدونم چطوری صلب بهش نسبت بدم.بعد اگه صلب هم براش تعربف کردم میتونم از اون نیرو برای رسم نمودار تنش نسیت به نیرو استفاده کنم؟منطورم اینه که با نیرو های قسمت های مختلف شکل از یه جنسن ؟چون یه قسمت صلب میشه و یه قسمت deformabal تاثیرات نیرو ها فرق میکنن

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب یه سوال ساده ...

یه مخزن جدار نازک رو میح.ایم تحت خلأ قرار بدیم

باید چه کار کرد؟

نتایج اباکوس کافی نیست...

من روابط فشار خارجی وارد بر مخازن جدار نازک رو ارائه میدم

هدف صحه گذاری بر نتایجه...

Hossein_b5717

عضو جدید
راستش یه جا خوندم که اینترنت رو قطع کنم درست میشه ! از اونجایی که کامپیوتر بدون نت معنا نداره :دی امتحان کردم دیدم با کریو کار نمی کنه ولی بدون کریو کار می کنه !!! :|

ممنون میشم حالا شما هم یه امتحانی بکنید
http://www.mediafire.com/download/kf0amb2fskaa7dz/test.cae
http://www.mediafire.com/download/4cbw8h3eq97rvbh/test.jnl

یک سوال دگه این فایل jnl رو که گذاشتم لازمه برای اینکه فایل ها رو بدم به کس دیگه بدم بهشون یا همون cae کافیه ؟!

من بدون هیچ تغییری سابمیت کردم و تحلیل انجام شد
ورژن آباکوس من با شما متفاوته
شاید نرم افزار درست نصب نشده، تحلیل دیگه ای تا حالا انجام دادی باهاش؟

بدون jnl فایل هم باز میشه اما سعی کن همیشه هر دو فایل رو باهم بدی

Hossein_b5717

عضو جدید
چطوری یه قسمتشو صلب در نطر بگیرم؟پارتیشن زدن بلدم ولی نمیدونم چطوری صلب بهش نسبت بدم.بعد اگه صلب هم براش تعربف کردم میتونم از اون نیرو برای رسم نمودار تنش نسیت به نیرو استفاده کنم؟منطورم اینه که با نیرو های قسمت های مختلف شکل از یه جنسن ؟چون یه قسمت صلب میشه و یه قسمت deformabal تاثیرات نیرو ها فرق میکنن

Interaction>Create constraint>Rigid body
مطمئن نیستم تو مساله شما این کار درست باشه یا نه ولی به هر حال فقط یه بخش کوچیک در حد یک المان رو صلب کن

ashkan_10835

عضو جدید
سلام
میخواستم بدنه یه هواپیما رو بدون بال دم ( تنها بدنه به علاوه دماغه) رو باید آنالیز تنشی کنم. میخواستم یه نفر کمکم کنه و بگه که با چه تحلیلی و چه فرضیاتی این کارو انجام بدم. یعنی وقتی هواپیما در حال پروازه یه سری نیرو از قبیل نیروی اینرسی، نیروهای آیرو دینامیک و ... بهش وارد میشه، حالا دینامیکی تحلیل کنم یا استاتیک و راجع به تکیه گا هاش چطوری عمل کنم. چون تو هوا معلقه نمیدونم چه مدل Boundry condition fhdn استفاده کنم.
یکی کمکم کنه که بدجوری هنگ کردم.

:eek::eek::eek:

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدنه یه هواپیما رو بدون بال دم ( تنها بدنه به علاوه دماغه) رو باید آنالیز تنشی کنم. میخواستم یه نفر کمکم کنه و بگه که با چه تحلیلی و چه فرضیاتی این کارو انجام بدم. یعنی وقتی هواپیما در حال پروازه یه سری نیرو از قبیل نیروی اینرسی، نیروهای آیرو دینامیک و ... بهش وارد میشه، حالا دینامیکی تحلیل کنم یا استاتیک و راجع به تکیه گا هاش چطوری عمل کنم. چون تو هوا معلقه نمیدونم چه مدل Boundry condition fhdn استفاده کنم.
یکی کمکم کنه که بدجوری هنگ کردم.

:eek::eek::eek:
با سلام

دوست عزیز قبل از انجام هر شبیه سازی به یک سوال جواب بدید:

هدف شما از انجام شبیه سازی چیه؟
در مورد همین سوالی که مطرح کردید سوال من از شما اینه :

شما چه نتایجی رو میخواهید بگیرید ؟
آنالیز تنشی یعنی چی؟
چه نوع تنشی منظورتون هست؟
تابع هدف شما چیه؟
یعنی کدوم قسمت هواپیما مد نظر شماست؟
دماغه؟ بدنه؟ بالهای جناح؟ بالهای انتهایی؟
هواپیما در حال حرکت؟ هواپیمای ثابت؟
جواب اینها را میدانید؟

mm.caffee

عضو جدید
سلام
خوب هستید دوستان
من یه پره دارم که از لحاظ ظاهری خیلی پیچیده هست
روی یکی از بال های این پره ترک رشد کرده و شکست اتفاق افتاده
الان من میخوام با استفاده از مدل آماده این پره، بیام رشد ترک رو توی این پره بررسی کنم
مشکلی که وجود داره اینه که ترک در یک صفحه رشد نمیکنه و 3بعدی رشد میکنه!!
مهمتر اینکه مرکز ترک هم جابجا میشه!!
یعنی اول در سطح آزاد قسمتی از بال بوده ولی با رشدش مرکزش هم جابجا شده
حالا مشکل من واسه شبیه سازی رشد ترک هست که هیچ آشنایی ندارم
مخصوصا با توجه به رشد ترک در 3 بعد
میخواستم اگه میتونید راهنماییم کنید و بگید اصلا منطقی هست اینو به عنوان پروژه ارشد بردارم و بتونم توی 6 ماه انجامش بدم؟
خیلی خیلی ممنون
این از عکس پره که بال چپش رو دقت کنید از بالا شکسته
20150131_104435.jpg

آخرین ویرایش:

parandme

کاربر بیش فعال
سلام
خوب هستید دوستان
من یه پره دارم که از لحاظ ظاهری خیلی پیچیده هست
روی یکی از بال های این پره ترک رشد کرده و شکست اتفاق افتاده
الان من میخوام با استفاده از مدل آماده این پره، بیام رشد ترک رو توی این پره بررسی کنم
مشکلی که وجود داره اینه که ترک در یک صفحه رشد نمیکنه و 3بعدی رشد میکنه!!
مهمتر اینکه مرکز ترک هم جابجا میشه!!
یعنی اول در سطح آزاد قسمتی از بال بوده ولی با رشدش مرکزش هم جابجا شده
حالا مشکل من واسه شبیه سازی رشد ترک هست که هیچ آشنایی ندارم
مخصوصا با توجه به رشد ترک در 3 بعد
میخواستم اگه میتونید راهنماییم کنید و بگید اصلا منطقی هست اینو به عنوان پروژه ارشد بردارم و بتونم توی 6 ماه انجامش بدم؟
خیلی خیلی ممنون
این از عکس پره که بال چپش رو دقت کنید از بالا شکسته
مشاهده پیوست 231632

با سلام
کار بسیار جالب و کاربردی هم هست اما برای مدلسازی عددی کار سختی در پیش دارین
رشد ترک در حالت سه بعدی اونهم ترک مدترکیبی کاری بس دشوار هست
البته یه سری نرم افزارها مانند FRANC3D هستن که این کار رو انجام میدن
بهتره دنبال مقالات مشابه بگردین و ببینید چکار کردن اونوقت روند و حجم کار مشخص میشه