تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

sabadi

عضو جدید
یه سئوال اساسی برای درب و پنجره های یو پی وی سی باید چه ظریب انتقال حرارتی در نظر گرفت
من چند تا کارخونه رو دیدم اونا رو درنظر گرفتم و استفاده کردم

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
یه سئوال اساسی برای درب و پنجره های یو پی وی سی باید چه ظریب انتقال حرارتی در نظر گرفت
من چند تا کارخونه رو دیدم اونا رو درنظر گرفتم و استفاده کردم
مگه میشه تو خونه یا اداره ای لوازم الکترکی نباشه؟ این موردو باید با توجه به کاربری فضا بزنی
شما بهتره دوتا شیشه 4میل با 12 میل هوا بینشون بزنی که حدودا ضزیب انتقال حرارت نیم بی تی یو بر فوت مربع درجه فارنهایت بدست میاد
کارخانه ها معمولا تبلیغاتی کمتر میزنن

anishtain4

عضو جدید
مگه میشه تو خونه یا اداره ای لوازم الکترکی نباشه؟ این موردو باید با توجه به کاربری فضا بزنی
شما بهتره دوتا شیشه 4میل با 12 میل هوا بینشون بزنی که حدودا ضزیب انتقال حرارت نیم بی تی یو بر فوت مربع درجه فارنهایت بدست میاد
کارخانه ها معمولا تبلیغاتی کمتر میزنن

حساب کردن ضریب انتقال حرارت شییه های دوجداره به این شکل اشتباهه، چون هوای بین شیشه ها جسم جامد نیست که مثل مصالح ساختمانی تو محاسبات وارد بشه. تو فضاهای کوچک کانوکشن باعث کمتر شدن انتقال حرارت میشه که در واقع تو شیشه های دو جداره از این اصل استفاده میشه. (البته اصولن بین دوتا شیشه هوا نیست، یه گاز خنثی باید پر بشه). به نظرم شما بهتره همون اعداد کارخونه رو با یه ضریب اطمینان استفاده کنید.

moatamed

کاربر ممتاز
حساب کردن ضریب انتقال حرارت شییه های دوجداره به این شکل اشتباهه، چون هوای بین شیشه ها جسم جامد نیست که مثل مصالح ساختمانی تو محاسبات وارد بشه. تو فضاهای کوچک کانوکشن باعث کمتر شدن انتقال حرارت میشه که در واقع تو شیشه های دو جداره از این اصل استفاده میشه. (البته اصولن بین دوتا شیشه هوا نیست، یه گاز خنثی باید پر بشه). به نظرم شما بهتره همون اعداد کارخونه رو با یه ضریب اطمینان استفاده کنید.
با سلام خدمت دو ست گرامی
انیشتین عزیز قرار نیس ایشون حساب کنه اینو تو نرم افزار کریر میزنه خودش حساب میکنه اونیم که نرم افزار رو نوشته انشالله علمش از کارخونه دارای ما بیشتر بوده و منفعت شخصی تو کارش نبوده و معنی کلمه هایی مثه کانوکشنو میدونسته...
متاسفانه تو بسیاری از کاتالوگهای موجود چون عکساشو ازرو خارجیا کپی کردن و به جداولم مثل عکس نگاه میکنن کپی گر محترمم احتمالن خانوم منشی دفتر مدیرعامل بوده اشتباحات بسیار فاحشی دیده میشه...

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام من میخام تازه شروع به کار و گرفتن پروژه های طراحی تاسیساتی کنم اگه خدا بخاد. نظرتون چیه دوستان؟

sabadi

عضو جدید
مهندس خیلی زیاد نگرفتین
اصولا شیشه ها ی دوجداره بین نیم و شش دهم هستن
البته بنده عرض کنم که اطلاعاتی که شرکت ها میدهن زیاد هم مشکل دار نیست
چن من با کریر حساب کردم دیدم چیزی که کارخونه داده زیاد هم فضایی نیستش.

moatamed

کاربر ممتاز
سلام.در مورد محاسبات سریع بارسرمایشی کولر آبی چیزی میدونی؟

سلام
همینطور که شما هم میدونی استفاده از کولر آبی تو همه شهرها پاسخگو نیس و کلا سیستمهای تبخیری در محلهای با رطوبت بالا نمیتونن مناسب باشن ولی اگه برای مثلا شهر تهران یا جایی که مناسبه خواستی انتخاب کنی میتونی بشرح زیر عمل کنی:
یک فضا میتونه به سه طریق با محیط خارج در تماس باشه ای سه تا عبارتند از 1- دیوار 2- سقف 3- پنجره
حال اگه فضای مورد نظر شما از هر سه طریق فوق با محیط خارج در ارتباط بود مقدار 50 فوت مکعب در دقیقه به ازای هر متر مربع
اگه با دو طریق فوق با هوای بیرون در ارتباط بود مقدار 40 فوت مکعب در دقیقه به ازای هر متر مربع
اگه فقط با یکی از طرق ذکر شده با فضای خارج ارتباط داشت مقدار 30 فوت مکعب دز دقیقه به ازای هر متر مربع
نکته ای که لازمه ذکر بشه و دوستان اکثرا خصوصا موقع رسیدگی صورت وضعیت پیمانکاران اشتپ میکنن : اعداد مدل که در بازار به کولرهای آبی اطلاق میشه ظرفیت اونها نیست بلکه فقط نام یک مدله که البته به ظزفیت اونها برحسب مترمکعب در ساعت نزدیکه
آنچه که ذکر شد کاملا تجربیه و گرنه همونطور که دوستمون فرمودن محاسباتش شبیه ایرواشره و معمولا بر حسب تعداد دفعه تعویض هوا محاسبه میشه و روشهای دیگه ای هم هس که در مراجع مختلف ذکرشده

2aria2

عضو جدید
سلام دوستان من تازه اومدم و تمام پست هارو تا اینجا خوندم . خیلی مفید بود همونطور که فرمودین یه تایپیک بزنیم و از اول محاسبات بار حرارتی و برودتی یه ساختمون و با هم حساب کنیم

2aria2

عضو جدید
سلام دوستان من تازه اومدم و تمام پست هارو تا اینجا خوندم . خیلی مفید بود همونطور که فرمودین یه تایپیک بزنیم و از اول محاسبات بار حرارتی و برودتی یه ساختمون و با هم حساب کنیم

No Body

آخرین ویرایش:

sabadi

عضو جدید
بله عزيز جان امرتو بفرمائد

فکر نمیکنم خیلی لازم باشه چون کتابای زیادی هستن که خیلی راحت و کامل در حال بحث کردن هستن
به هر حال اگه خواستید این کار رو انجام بدین روی من حساب کنید
البته باید طرز قرار گرفتن تاپیک و سئوال و پرسش ها تنظیم بشه که از بحث جدا نشیم
کلا باید یه سری قوانین خاص براش نوشته بشه

marziyeh3p_ababn

عضو جدید
انتخاب یه سیستم سرمایشی

انتخاب یه سیستم سرمایشی

در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم

واسه انتخاب یه سیستم تهویه خوب چه چیزایی را باید در نظر بگیریم؟به نظرتون اگه بخوایم بدونیم یه برندی خوبه یا نه باید به چه چیزایی توجه کنیم؟بعدم واسه یه سیستم سرمایشی چه استانداردهایی در ایران مورد استفاده قرار می گیره.با توجه به اینکه من تو یه استان گرم و مرطوب زندگی می کنم مارک های معروف سیستم های تروپیکال چیه؟

ا.حبیب زاده

عضو جدید
مهندس خیلی زیاد نگرفتین
اصولا شیشه ها ی دوجداره بین نیم و شش دهم هستن
البته بنده عرض کنم که اطلاعاتی که شرکت ها میدهن زیاد هم مشکل دار نیست
چن من با کریر حساب کردم دیدم چیزی که کارخونه داده زیاد هم فضایی نیستش.

مهندس واسه شیشه های تک جداره عرض کردم.آره فرمایش شما درسته برای شیشه های دو جداره u=0.65 و برای سه جداره با فاصله 1/2" u=0.36 میگیرن.البته این اندازه ها که عرض کردم طبق استاندارده که بسته به شرایط ممکنه تغییر کنه اما با همین اندازه ها محاسبه بشه بهتره.

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام
همینطور که شما هم میدونی استفاده از کولر آبی تو همه شهرها پاسخگو نیس و کلا سیستمهای تبخیری در محلهای با رطوبت بالا نمیتونن مناسب باشن ولی اگه برای مثلا شهر تهران یا جایی که مناسبه خواستی انتخاب کنی میتونی بشرح زیر عمل کنی:
یک فضا میتونه به سه طریق با محیط خارج در تماس باشه ای سه تا عبارتند از 1- دیوار 2- سقف 3- پنجره
حال اگه فضای مورد نظر شما از هر سه طریق فوق با محیط خارج در ارتباط بود مقدار 50 فوت مکعب در دقیقه به ازای هر متر مربع
اگه با دو طریق فوق با هوای بیرون در ارتباط بود مقدار 40 فوت مکعب در دقیقه به ازای هر متر مربع
اگه فقط با یکی از طرق ذکر شده با فضای خارج ارتباط داشت مقدار 30 فوت مکعب دز دقیقه به ازای هر متر مربع
نکته ای که لازمه ذکر بشه و دوستان اکثرا خصوصا موقع رسیدگی صورت وضعیت پیمانکاران اشتپ میکنن : اعداد مدل که در بازار به کولرهای آبی اطلاق میشه ظرفیت اونها نیست بلکه فقط نام یک مدله که البته به ظزفیت اونها برحسب مترمکعب در ساعت نزدیکه
آنچه که ذکر شد کاملا تجربیه و گرنه همونطور که دوستمون فرمودن محاسباتش شبیه ایرواشره و معمولا بر حسب تعداد دفعه تعویض هوا محاسبه میشه و روشهای دیگه ای هم هس که در مراجع مختلف ذکرشده
مهندس منظورم انتخاب نوع کولر و تعداد دریچه داخل اتاق و اینکه در هر دریچه T برابر چندباشه میگم.یکسری محاسبات دقیق و سریع میخام که بتونم این مواردی رو که عرض کردم محاسبه کنم.

mr-mehran

عضو جدید
سلام دوستان مهندسین
میخاستیم یه فن سانتریفیوژ برای یه رستوران بذارم
البته 3فازه موتورش
اموزش خاصی داره؟/
راهنمایی میکنید
بی زحمت فوریت داره

moatamed

کاربر ممتاز
مهندس منظورم انتخاب نوع کولر و تعداد دریچه داخل اتاق و اینکه در هر دریچه T برابر چندباشه میگم.یکسری محاسبات دقیق و سریع میخام که بتونم این مواردی رو که عرض کردم محاسبه کنم.
سلام
ظرفیت کولر که بر اساس همون زیربنا که گفتم حساب میشه
تعداد دریچه به ابعاد فضا بستگی داره معمولا برای حدود هر 25 متر مربع یه دریچه خوبه میشه حدود 1000cfm ابعاد دریچه هم به نوع کاربری مقداری بستگی داره ولی سرعت حدود 600 تا 700 فوت در دقیقه عدد خوبیه که از تقسیم دبی هوا به سرعت سطحش بدست میاد البته این سطح خالصه که 25 درصد بهش اضافه میکنی ولی بهتره از کاتالوگ شرکتهای مثل شاهرخی استفاده کنی و مقدار پرتاب هوا رو هم در نظر بگیری
برای بدست آوردن تیک اف شما مقدار هوایی رو که جدا میشه به دبی کل در اون قسمت کانال تقسیم میکنی حاصل رو در عرض کانال ضرب میکنی مقدار تیک اف بدست میاد

moatamed

کاربر ممتاز
سلام دوستان مهندسین
میخاستیم یه فن سانتریفیوژ برای یه رستوران بذارم
البته 3فازه موتورش
اموزش خاصی داره؟/
راهنمایی میکنید
بی زحمت فوریت داره
فن وجود داره میخواید نصب کنین یا محاسبات انتخاب فن رو میخوایین؟
اگه وجود داره که مشکل خاصی نداره فقط باید تراز نصب کنی و لرزه گیر زیرش داشته باشه و در اتصال برقش اگه وصل کردی دیدی دور معکوصه جای دو تا از فازا رو جابجا کن چون در سه فاز اگه جای فازا جابجا باشه جهت دور معکوس میشه
مکش فن رو هم به کانالی که از ساختمان اومده با برزنت وصل میکنی و خروجیش هم به هر طرف بود مشکلی نداره اگر موتور وفن با تسمه وصل شدن مقدار سفتی تسمه رو هم ریگلاژ میکنی..

mohsen2

عضو جدید
سلام دوستان

۱- در سیستم موتورخانه مرکزی، آیا در رادیاتورها آب از پایین وارد رادیاتور میشه و از بالا خارج میشه یا از بالا وارد میشه و از پایین خارج میشه؟

۲- آیا شیر ترموستاتیک رادیاتور الزاما باید بصورت افقی نصب بشه؟

با تشکر

moatamed

کاربر ممتاز
سلام دوستان

۱- در سیستم موتورخانه مرکزی، آیا در رادیاتورها آب از پایین وارد رادیاتور میشه و از بالا خارج میشه یا از بالا وارد میشه و از پایین خارج میشه؟

۲- آیا شیر ترموستاتیک رادیاتور الزاما باید بصورت افقی نصب بشه؟

با تشکر
سلام
1-آب از بالا وارد رادیاتور میشه و از پایین خارج میشه
2-تاجایی که من مطلعم در نصب شیر ترموستاتیک الزامی در افقی یا قاعم بودنش نیست

mohsen2

عضو جدید
سلام
1-آب از بالا وارد رادیاتور میشه و از پایین خارج میشه
2-تاجایی که من مطلعم در نصب شیر ترموستاتیک الزامی در افقی یا قاعم بودنش نیست

۱- من هم بر اساس اطلاعات قبلی و اینکه شیر قطع و وصل آب رادیاتور در بالا هست، فکر می کردم آب باید از بالا وارد بشه. اما برای منزل خودمون شیر رادیاتور رو که باز می کنم ابتدا لوله پایین داغ میشه (یعنی آب گرم از لوله پایین وارد میشه)! آیا ورود آب از بالای رادیاتور الزام هست؟

۲- تصویر پیوست عکس روی جعبه شیر ترموستاتیک هست. آیا نصب عمودی در عملکرد شیر اشکال ایجاد می کنه؟

پیوست ها

• DSC_0185.jpg
    DSC_0185.jpg
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

moatamed

کاربر ممتاز
۱- من هم بر اساس اطلاعات قبلی و اینکه شیر قطع و وصل آب رادیاتور در بالا هست، فکر می کردم آب باید از بالا وارد بشه. اما برای منزل خودمون شیر رادیاتور رو که باز می کنم ابتدا لوله پایین داغ میشه (یعنی آب گرم از لوله پایین وارد میشه)! آیا ورود آب از بالای رادیاتور الزام هست؟

۲- تصویر پیوست عکس روی جعبه شیر ترموستاتیک هست. آیا نصب عمودی در عملکرد شیر اشکال ایجاد می کنه؟
اگه لوله پایین داغتره حتما اشتباه شده و لوله کش سر خطها رو برعکس وصل کرده، وقتی آب از پایین وارد بشه اگه کمترین هوا تو سیستم باشه و چون هوا در بالای فضای رادیاتور جمع میشه امکان برگشت آب به خط مکش پمپ وجود نداره ومادامیکه سیستم هوا نداره مشکلی پیش نمیاد ضمن اینکه احتمالن همه رادیاتورها این مشکلو نداره و فقط چندتاش اینجوریه برای همین تو عملکرد کل سیستم مشکلی نیست یک مورد دیگم وقتی لوله ها برعکس باشه صدای بالا آمدن یکباره هوا بعضی مواقع شنیده میشه
در مورد شیر ترموستاتیک من تاحالا دقت نکرده بودم تو یک کاتالوگ که منم دارم نوشته : به منظور عملکرد بهتر ترموستات و کاهش اثرات موبوطه به گرمای شیر و لوله ها باید سیر ترموستاتیک بصورت افقی نصب شود

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
حریم لوله گاز بقطر 8 اینچ ؟

حریم لوله گاز بقطر 8 اینچ ؟

سلام
لطفا راهنمائی کنید:
حریم لوله بقطر 8 اینچ چقدر است ؟ مسیر اجرا - از شهر به روستا - کنار جاده و عقب نشینی حریم جاده بدون خرید املاک ( باغات و منازل مسکونی میشود) .
لازم به ذکر است خط فرعی قبلا اجرا شده ، مشکل اینجاست که اداره گاز با همکاری دهداری برای اجرا از زمینهای روستائیان می خواهد استفاده کند و جالب است می گوید هیچ حریمی ندارد؟
براساس مصوب حریم لوله گاز مصوب شده برای قطر 8 اینچ میزان 10 متر از آکس را درنظر گرفته است ؟!
لطفا مطلعین راهنمائی کنن .
خیلی ممنون

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
لطفا راهنمائی کنید:
حریم لوله بقطر 8 اینچ چقدر است ؟ مسیر اجرا - از شهر به روستا - کنار جاده و عقب نشینی حریم جاده بدون خرید املاک ( باغات و منازل مسکونی میشود) .
لازم به ذکر است خط فرعی قبلا اجرا شده ، مشکل اینجاست که اداره گاز با همکاری دهداری برای اجرا از زمینهای روستائیان می خواهد استفاده کند و جالب است می گوید هیچ حریمی ندارد؟
براساس مصوب حریم لوله گاز مصوب شده برای قطر 8 اینچ میزان 10 متر از آکس را درنظر گرفته است ؟!
لطفا مطلعین راهنمائی کنن .
خیلی ممنون
سلام دوست گرامی
متاسفانه مبحث 17 مقررات ملی ساختمان در مورد گازکشی خانگی با فشار یک چهارم پوند و حداکثر قطر لوله 4 اینچه ،در مورد مشکل شما بهترین کار مراجعه یه گازرسانی به صنایع شرکت گاز استان مورد نظره که آخرین استانداردها و آیین نامه هارو دارن

mirhamida

عضو جدید
سلام. دوستان من کارشناسی ناپیوسته جامدات دارم و کاردانی ام هم نقشه کشی صنعتی بود. الان می خوام برای اینکه پروانه طراحی هم برای نظام مهندسی بگیرم، ادامه تحصیل در رشته سیالات و یا در صورت وجود تاسیسات بدم. می خوام بدونم که رشته تاسیسات، کارشناسی ناپیوسته هم داره؟ کجا و آیا نیاز به کنکور هست یا نه؟ من در درجه اول میخوام که با کاردانی ام شرکت کنم. ممنون