بررسی | سوالات آزمون معمــــــاری ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
ﻪ ﻧﻈﺮﻡ راجع ب سوال 91 ﻣﯿﺸﻪ ﺍﯾﻨﻄﻮﺭﯼ ﺍﺳﺘﺪﻻﻝ ﮐﺮﺩ: ﺁﯾﺎ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﺪﻭﻥ ﮐﻼﺱ ﺩﯾﮕﻪ
ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﻧﯿﺴﺖ؟؟؟ ﺟﻮﺍﺏ ﺑﻠﻪ ﻧﯿﺴﺖ!!! ﺁﯾﺎ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﺪﻭﻥ
ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﯾﺎ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﺩﯾﮕﻪ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﻧﯿﺴﺖ؟؟؟ ﺧﯿﺮ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ!!!
ﺁﯾﺎ ﯾﮏ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﺪﻭﻥ ﻓﻀﺎﯼ ﺍﺩﺍﺭﯼ ‏( ﺍﺗﺎﻕ ﻣﺪﯾﺮ ﻭ ﺩﻓﺘﺮ ﻭ ... ‏) ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ
ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﺎﺷﺪ؟؟؟ ﺧﯿﺮ ﺿﺮﻭﺭﺗﺎ ﻧﯿﺎﺯﻣﻨﺪ ﺍﯾﻦ ﻓﻀﺎﻫﺎ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺁﯾﺎ ﯾﮏ
ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﺪﻭﻥ ﻓﻀﺎﯼ ﺑﺎﺯ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﯼ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ؟؟؟ ﺧﯿﺮ
ﺑﺎﺯﻫﻢ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ!!! ﻣﺚ ﺍﻗﻠﯿﻢ ﻫﺎﯼ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺳﺮﺩ!!!
جواب من: فضای اداری
نگفته این فضا نباشه گفته اولویت طراحی.........
یعنی بگیم مدرسه ابتدایی بهتره که کلاسا و فضا باز خوبی داره یا مدرسه ابتدایی بهتره که کلاسو اداری خوبی داره.................
شما بچتونو کدوم مدرسه ثبت نام میکنید:D

ranaamiri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 66 سرزمینی قضیش چیه.....من تاحالا نشنیدم چیزی.................
سرزمینی یعنی ایرانی .متعلق به خود ایران .چون معماری هخامنشی ها ترکیب معماری مادی و ارارتوییه که هردوی اونام متعلق به خود ایرانن.

vahid_shah

عضو جدید
شدت نور با شدت روشنایی فرق دارنا!
بله میدونم فرق دارن... سنجش شار نوری رو گزینه درست گفته ولی کاملا اشتباست چون طبق تعریف کتاب قیابکلو :
شار نوری عبارت است از :شدت نور خروجی از یک منبع در تمام جهات
شدت نور عبارت است از :واحدی است که توان منبع نور را در جهت مورد نظر نشان می دهد

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 116
علت پایداری باغ ایرانی محصوریت میشه... چرا؟؟؟؟

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نگفته این فضا نباشه گفته اولویت طراحی.........
یعنی بگیم مدرسه ابتدایی بهتره که کلاسا و فضا باز خوبی داره یا مدرسه ابتدایی بهتره که کلاسو اداری خوبی داره.................
شما بچتونو کدوم مدرسه ثبت نام میکنید:D
مسلما اگه اقلیمش نامناسب باشه می برم مدرسه ای که حیاط نداشته باشه تا بعد مجبور نشم ببرش بیمارستان!!! مسئله تنها به اقلیم ختم نمیشه!!! ممکنه مسائلی تو طراحی به وجود بیاد که حذف حیاط بهتر از وجودش باشه!!! پس من به عنوان معمار تصمیم می گیرم اولویت مشخص کنم!!! من هیچ وقت فضای اداری و فدای حیاط نمی کنم، وقتی بحث از حداقل ها و موارد بحرانی میشه!!! (میگم حداقل ها چون سوالات درک باید جواب های مطلقی داشته باشن و تمام موارد و شامل بشن) در موارد بحرانی هم شما قادر به حذف فضای اداری نیستین (البته به جز مدارس عشایر که فقط یه کلاسه) با این اوصاف من می دونم فضای باز خیلی خوبه!!! اما ارحج به کلاس و فضای اداری نیس!!!

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مسلما اگه اقلیمش نامناسب باشه می برم مدرسه ای که حیاط نداشته باشه تا بعد مجبور نشم ببرش بیمارستان!!! مسئله تنها به اقلیم ختم نمیشه!!! ممکنه مسائلی تو طراحی به وجود بیاد که حذف حیاط بهتر از وجودش باشه!!! پس من به عنوان معمار تصمیم می گیرم اولویت مشخص کنم!!! من هیچ وقت فضای اداری و فدای حیاط نمی کنم، وقتی بحث از حداقل ها و موارد بحرانی میشه!!! (میگم حداقل ها چون سوالات درک باید جواب های مطلقی داشته باشن و تمام موارد و شامل بشن) در موارد بحرانی هم شما قادر به حذف فضای اداری نیستین (البته به جز مدارس عشایر که فقط یه کلاسه) با این اوصاف من می دونم فضای باز خیلی خوبه!!! اما ارحج به کلاس و فضای اداری نیس!!!

اصلا این ربطی به اقلیم نداره که مازیار.
یه نگاه به سرانه مداراس ابتدایی بنداز ببین سرانه فضای اداری چقدره فضای باز چقدره.تعداد و تنوع فضای اداری هر مدرسه با توجه به تعداد کلاس ها (یا بهتر بگیم تعداد دانش اموزانش) تعیین میشه و این چیزی هست که توی برنامه فیزیکی سازمان نوسازی تعیین شده.
در ضمن توی تمام مقاطع تحصیلی فضای باز لازم الاجراست. پس مجبوری ببریش بیمارستان :D بحث کیفیت نمیکنیم که حالا توی این حیاط ارتفاع پله استاندارده یا نه که بچه بخوره زمین کله ش بشکنه یا نمیگیم درصد چمن بیشتره یا درخت که براساس اون کیفیت فضای سبز (نه یاز) رو تعیین کنیم.
10ساله داریم حرف مدارس بدون مرز رو میزنیم هنوز تازه میپرسیم لیلی زن بود یا مرد!

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیتونم قبول کنم ولی خوب استدلال شماست .... برای من همین که این فضاها رو تو اولویت بزارم به جوابم میرسم حالا اگه ب خاطر اقلیمو چیزا دیگه حذف شه حیاطم باز از ارزشش کم نمیکنه میشه مشکل اون مدرسه که همچین فضایی نداره....حتی فک میکنم کتابخونه مهم تر از اداریه و بعد کلاسو حیاط باید کتابخونرو طراحی کنیم...من نمیگم جواب من درسته این تحلیل منه یادمه مدرسه هم ک طراحی کردم بعد کلاسو کتابخونه و حیاط بعد یه اداری بهش اضافه کردم ولی اول فقط جاشو مشخص کردم....تو تحلیل مدرسه هام همش میریم ببینیم حیاطو کلاسا و کتابخونش چجوری طراحی شده .....

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اصلا این ربطی به اقلیم نداره که مازیار.
یه نگاه به سرانه مداراس ابتدایی بنداز ببین سرانه فضای اداری چقدره فضای باز چقدره.تعداد و تنوع فضای اداری هر مدرسه با توجه به تعداد کلاس ها (یا بهتر بگیم تعداد دانش اموزانش) تعیین میشه و این چیزی هست که توی برنامه فیزیکی سازمان نوسازی تعیین شده.
در ضمن توی تمام مقاطع تحصیلی فضای باز لازم الاجراست. پس مجبوری ببریش بیمارستان :D بحث کیفیت نمیکنیم که حالا توی این حیاط ارتفاع پله استاندارده یا نه که بچه بخوره زمین کله ش بشکنه یا نمیگیم درصد چمن بیشتره یا درخت که براساس اون کیفیت فضای سبز (نه یاز) رو تعیین کنیم.
10ساله داریم حرف مدارس بدون مرز رو میزنیم هنوز تازه میپرسیم لیلی زن بود یا مرد!
چون لازم الاجراس اولویت داره به فضای اداری؟؟؟ من نمونه مدرسه بدون حیاط دیدم (بخاطر زمین کوچیکش (تو همین رشت که هواشم خوبه)) معیارت از اولویت بندی چیه؟؟؟ تو به عنوان معمار تو یه جای خیلی سرد واس بچه ها حیاط میزاری که از سرما متلاشی شن؟؟؟ بعدشم مقررات ملی به هیچ عنوان الزام آور نیست!!! مثلا یه مهندس سازه که بناش تو زلزله ریخته نمی تونه تو دادگاه بگه که من به آیین نامه عمل کردم!!! بازم می گم حیاط خیلی عالیه تو مدارس اما اگه قرار به اولویت سنجی کنم اداری رو ب حیاط ترجیح میدم!!!

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این منو کشتههههههه :(

واقعا این ناپایدار داخلیه ؟ این که با یه چشم معلومه کاملا پایداره و تو فرمول هم میزاری 1 درجه نا معینی میده

Aniz

عضو
چون لازم الاجراس اولویت داره به فضای اداری؟؟؟ من نمونه مدرسه بدون حیاط دیدم (بخاطر زمین کوچیکش (تو همین رشت که هواشم خوبه)) معیارت از اولویت بندی چیه؟؟؟ تو به عنوان معمار تو یه جای خیلی سرد واس بچه ها حیاط میزاری که از سرما متلاشی شن؟؟؟ بعدشم مقررات ملی به هیچ عنوان الزام آور نیست!!! مثلا یه مهندس سازه که بناش تو زلزله ریخته نمی تونه تو دادگاه بگه که من به آیین نامه عمل کردم!!! بازم می گم حیاط خیلی عالیه تو مدارس اما اگه قرار به اولویت سنجی کنم اداری رو ب حیاط ترجیح میدم!!!
فضای اداری برا چی آخه ؟؟؟یه اتاق فقط لازمه معماا توش بشینن با یه اتاق برا دفتردار...کنار میان باهم
فضای باز نباشه دانش آموزا زنگ تفریح کجا برن؟کجا نفس بکشن؟کجا ورزش کنن؟

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمیتونم قبول کنم ولی خوب استدلال شماست .... برای من همین که این فضاها رو تو اولویت بزارم به جوابم میرسم حالا اگه ب خاطر اقلیمو چیزا دیگه حذف شه حیاطم باز از ارزشش کم نمیکنه میشه مشکل اون مدرسه که همچین فضایی نداره....حتی فک میکنم کتابخونه مهم تر از اداریه و بعد کلاسو حیاط باید کتابخونرو طراحی کنیم...من نمیگم جواب من درسته این تحلیل منه یادمه مدرسه هم ک طراحی کردم بعد کلاسو کتابخونه و حیاط بعد یه اداری بهش اضافه کردم ولی اول فقط جاشو مشخص کردم....تو تحلیل مدرسه هام همش میریم ببینیم حیاطو کلاسا و کتابخونش چجوری طراحی شده .....
من از دیدگاه بحرانی به قضیه نگاه می کنم و شما از دیدگاه کیفیت فضایی برای دانش آموزان!!! حرف شما درسته!!! اما به نظرم بحران مهم تره!!! اگه قرار باشه بچه ها تو مدرسه حیاط دار آسیب ببینن می خوام 100 سال سیاه اصا مدرسه نرن!!!

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فضای اداری برا چی آخه ؟؟؟یه اتاق فقط لازمه معماا توش بشینن با یه اتاق برا دفتردار...کنار میان باهم
فضای باز نباشه دانش آموزا زنگ تفریح کجا برن؟کجا نفس بکشن؟کجا ورزش کنن؟
فضای های داخلی طراحی شده برای تفریح و ورزش و... (مث شهربازی های سر پوشیده (دنیای بازی))

nani_67

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من یک سری از اشکالاتی رو که در آوردم به سازمان سنجش ارسال کردم .اونا رو اینجا هم میزارم اگه حتی با یکی از مطالب موافق بودید بازم ازتون خواهش میکنم اونو بفرستید چون فقط در صورتی که تعدادمو زیاد باشه توجه میکنن.یادتون نره بعضی وقت ها میشه 2 تا گزینه رو هم درست اعلام کرد.خواهش میکنم حتما به سازمان نظرتون رو اعمال کنین.

با سلام وخسته نباشید. لازم به ذکر است که در بعضی از پاسخ های کنکور ارشد معماری 94 اشکالاتی موجود است که می بایست به آن توجه گشته وتصحیح گردد.

سوال 52:
بر طبق مطالب بیان شده گزینه صحیح را بال پرندگان نیز میتوان در نظر گرفت.

سوال84:
طبق مطالب عنوان شده در جزوه دکتر کامل نیا ساختمان کنت یینگ در حیطه معماری پایدار قرار دارد .نه سبز.

سوال 91:
در مدرسه ابتدایی بنابر سن کم دانش آموزان و جسم ضعیف آن ها میبایست همیشه تحت نظرودر معرض دید باشند وارتباط با بخش اداری معمولا در اولویت قرار دارد.چون احتمال ایجاد خطر برای افراد در فضای باز وجود دارد.پس گزینه بخش اداری صحیح تر است.

سوال 101:
معمولا برای ایجاد حس یگانگی می بایست تیرگی و روشنی همه رنگ ها یکسا ن باشند.

سوال107:
طبق مطالعه دقیق صورت گرفته در برج جان هنکاک برای جلوگیری از چشم زدگی و خیرگی نور منعکس شده از شیشه های برج به ساختمان های مجاور و همچنین برای جلئگیری از ناراحتی همسایگی ها به جای شیشه از تخته استفاده کردند.با جستجو در اینترنت هم خیلی راحت میتئان به این قضیه پی برد.پس گزینه صحیح جلوگیری از انعکاس نور خورشید به اطراف است.

سوال 110:
طبق مطالب عنوان شده در جزوه دکتر لادن اعتضادی پارک ورسای باروک فرانسه از تقارن پیروی میکند نه سلسله مراتب. این مطلب به واقع در جزوه دکتر علی جاودان صفحه 45 با کلمه میرور کاملا مشخص شده و واضح است که گزینه صحیح تقارن است.

سوال 119:
از قدیم مقبره الجایتو به گنبد سلطانیه زنجان مشهور بوده نه به چمن سلطانیه.پس پاسخ صحیح گنبد است نه چمن.

از سازمان سنجش تقاضا داریم داریم حتما به تک تک این موارد رسیدگی کنند.با تشکر

باهمشون موافقم امابغیر سوال91.دیگع خدااایی اون فضای بازه.بخاد اونم تغییر کنه من درکم چی میخاد بشه خخخ
بجای اون سوال 92 ک بیمارستان بررسی کنن
یا سوال اکوستیک تو سالن
ویااون سوال ک مقابله با باد ..خب دیگه ایناتابلو ..بخدا باهمچین چندتا سوال همه کسانی ک درک منفی یا زیر10درصد زدن حل میشه

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
107من مطمعنم گزینه ی 1نمیشه چرا 1 و زده؟دلیل و منطق این جواب چیه:cool:

همچنین سوال 110:cool:

m0nire

عضو جدید
کاربر ممتاز

درک کلا یه جوریه که با استدلالهای متفاوت میشه به همه ی گزینه ها رسید . فقط باید شبیه به طراح سوال فکر کنید . ولی در مورد مدارس اقلیم سرد به نظر من حتی اگه نمیشه فضای باز گذاشت ، باید یه محل تجمع و یا فضای باز سرپوشیده ای که دانش آموزا فعالیت های جمعی شون رو اونجا انجام بدن وجود داشته باشه . مدرسه که فقط سر کلاس نشستن رو نداره . یه بخشیش بودن در جمع هم سن و سالها ، بازی کردن و ورزش کردن و اینهاست .

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از دیدگاه بحرانی به قضیه نگاه می کنم و شما از دیدگاه کیفیت فضایی برای دانش آموزان!!! حرف شما درسته!!! اما به نظرم بحران مهم تره!!! اگه قرار باشه بچه ها تو مدرسه حیاط دار آسیب ببینن می خوام 100 سال سیاه اصا مدرسه نرن!!!
اونوقت باید براشون سالنا بزرگی طراحی کنیم که زنگ تفریح و خوش بگذزونن......حرفی از اقلیم نزدیم بیخودی خودتو اذیت نکن اگه منظورش این بود تو سوال اشاره میکرد در فلان اقلیم.....

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اصلا یکی از فلسفه های فضای باز اینه که بتونن ارتباط مدرسه با خارج رو برقرار کنند. مدارس ابتدایی موقع امتحانات تصور کن والدین رو کجا جا میده؟ فصل تابستون این فضای باز مگه در اختیار مسافر قرار نمیگیره؟
بچه ها قراره توی فضای اداری صف ببندند یا تو حیاط؟ بچه ها توی حیاط بازی میکنند یا توی فضای اداری؟ خلاقیت توی ارتباط گروهی در سنین کودکی توی اتاق اداری رشد میکنه یا توی فضای جمعی؟

حالا تو میتونی بگی سرانه رو نادیده میگیری و هرجور که تصور خودت اجازه میده طراحی کنی و کیفیت رو فدای نظارت بکنی(تازه نظارتی که نمیدونم به کجاست وقتی همه توی کلاساشون هستن!) اما من همچنان میگم بهتره به دور از تعصب به جواب های خودمون نگاه کنیم.

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اونوقت باید براشون سالنا بزرگی طراحی کنیم که زنگ تفریح و خوش بگذزونن......حرفی از اقلیم نزدیم بیخودی خودتو اذیت نکن اگه منظورش این بود تو سوال اشاره میکرد در فلان اقلیم.....
اتفاقا چون نگفته اقلیم اینو می گم!!! و این که گفته اولویت من به حداقل فضا ها لازم فک می کنم که مدرسه پا بگیره... به هر جال دیگه گذشت!!!...

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 92 هم زدم 2
شما خودتون بخاین برا هر فضایی کفپوش بخرید واقن به لیزیش بیشتر فکر میکنید یا تمیزیش..................
اونم بیمارا با اون حال و ادمایی که هی میانو میرن و میدوان و چرخایی که قراره سر بخوره رو کف...................... ب نظرم وقتی تمیزیشو بررسی میکنیم که تو گزینه ها مواد شوینده باشه.
نبینم کسی ب این سوال اعتراض کنه :cool:

فاطیما8

عضو جدید
این منو کشتههههههه :(

واقعا این ناپایدار داخلیه ؟ این که با یه چشم معلومه کاملا پایداره و تو فرمول هم میزاری 1 درجه نا معینی میده

من نمیدونم چرا اکثرا اینو اشتباه زدن ولی فکر میکنن این گزینه اشتباهه؟؟
تو جزوه سروش نیا که مال امسالشه خودش توضیح داده این نمونه ها رو که هم پایداری داخلی و هم پایداری خارجی با هم تفاوت دارند...این گزینه تو جزوشون هست با توجه به استدلال خودشون این دوخرپا با 3میله موازی بهم وصل شدن که شرایط پایداری داخلی رو نقض میکنه و ناپایدار داخلیه و اگه به سنجش هم اعتراض کنین جوابی نمیگیرین چون سروش نیا کامل اینو توضیح دادن....

m0nire

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 92 هم زدم 2
شما خودتون بخاین برا هر فضایی کفپوش بخرید واقن به لیزیش بیشتر فکر میکنید یا تمیزیش..................
اونم بیمارا با اون حال و ادمایی که هی میانو میرن و میدوان و چرخایی که قراره سر بخوره رو کف...................... ب نظرم وقتی تمیزیشو بررسی میکنیم که تو گزینه ها مواد شوینده باشه.
نبینم کسی ب این سوال اعتراض کنه :cool:[/QUOT
فضایی با این همه رفت و آمد و وضعیت بیمارا آیا نباید کفپوشی داشته باشه که به صورت مرتب و به سهولت تمیز بشه ؟! درسته که لیز بودن هم مهمه ولی کلا توی مصالح اماکن بهداشتی درمانی ، رعایت بهداشت و شستشوی آسان یکی از اولویت های مهمه .

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سوال 92 هم زدم 2
نبینم کسی ب این سوال اعتراض کنه :cool:

اتفاقا باید لیز باشه تا برانکاد زود برسه ب اتاق عمل:D
اما حالا ک فک میکنم میبینم واسه سرویس ها ک میان کاشی سرامیک بخرن اول میگن لیز نباشه
نمیدونم
شاید دوتاش باید درست باشه
بااین سوالاتشون :|

وضعیت
موضوع بسته شده است.