ایزو صنایع هوا و فضا

fesgheli_21000

عضو جدید
من می خواستم بدونم چه ایزویی در صنایع هوا و فضا کاربرد داره.یعنی شرکت هایی که قطعات هواپیما می زنن باید چه ایزویی بگیرن.شنیدم iso ne یا چیزی توی همین مایه ها هستش.کسی می تونه منا راهنمایی کنه

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
من می خواستم بدونم چه ایزویی در صنایع هوا و فضا کاربرد داره.یعنی شرکت هایی که قطعات هواپیما می زنن باید چه ایزویی بگیرن.شنیدم iso ne یا چیزی توی همین مایه ها هستش.کسی می تونه منا راهنمایی کنه

سلام، در مورد هواپیما و قطعات هواپیما، گواهینامه ای به نام ISO صادر نمیشه و فکر میکنم که این گواهینامه بیشتر برای بحث مدیریت باشه. در مورد هواپیما با توجه به حساسیت های ویژه ای که قطعات در این صنعت دارند،گواهینامه هایی خاص این صنعت مطابق با FAR یا JAR اگر تولید در حئ جهانی باشه و یا اگر برای تولید داخلی خود کشور باشه، طبق قوانین خاص همون کشور گواهینامه صادر می شود. برای قطعات اصلی یا قطعاتی که بعد از طراحی و تولید هواپیما اقدام به نصب بر روی وسیله پرنده میکنن گواهینامه (Supplemental Type-Certificate (STC صادر میشه و برای قطعاتی مثل پیچ و پرچ و قطعاتی که تولید انبوه دارن و امکان تست برای تک تک آنها وجود ندارد گواهینامه ای مربوط به PARTS And Appliances صادر می شود.برای اطلاع از نحوه ی درخواست و صدور گواهینامه ها به قوانین JAR یا FAR در PART-21 مراجعه کنید. یا علی

nima novini

عضو جدید
گواهینامه های far , jar برای تعریف هواپیما و محدوده های تعریف و ضرائب امنیتی اون به کار میره شما مطمئنید مه تو قطعات هم این استانداردها معنا پیدا میکنه؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
گواهینامه های far , jar برای تعریف هواپیما و محدوده های تعریف و ضرائب امنیتی اون به کار میره شما مطمئنید مه تو قطعات هم این استانداردها معنا پیدا میکنه؟

سلام،
تعریف ضوابط و شرایط طراحی هواپیماهای مختلف تنها بخشی از قوانین FAR و JAR است.این قوانین در رابطه با نحوه اخذ و صدور گواهینامه،طراحی فرودگاه،نحوه اداره فرودگاه،خدمه پروازی و هر مطلبی در صنایع هوایی قانونی ارائه داده است. در مورد قطعات مورد استفاده در صنایع هواپیمایی نیز این مطلب صدق می کند تنها، نوع گواهینامه ای که برای قطعات مصرفی صادر می شود متفاوت است در رابطه با نوع گواهینامه صادره باید به JAR-Part 21 مراجعه کنید.اما چند نمونه از قوانین را برای اطلاع شما و دوستان ذکر می کنم:

Part 21(JAR21): Certification Procedures for Aircraft and Parts
Part 22(JAR22): Sailplanes and Powered sailplane
Part 23(JAR23): Normal,Utility, Aerobatic and Commuter Category Aeroplanes
Part 26(JAR26): Additional Airworthiness Requirements for Operations
Part 66(JAR66): Certifying Staff Maintenance
JAR FCL1:Flight Crew Licensing (Aeroplane
JAR STD3A: Flight & Navigation Procedures Trainers

برای اطلاع بیشتر می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید:
www.[B]easa[/B].eu.int
www.jaa.nl/

یا علی

fesgheli_21000

عضو جدید
سلام، در مورد هواپیما و قطعات هواپیما، گواهینامه ای به نام ISO صادر نمیشه و فکر میکنم که این گواهینامه بیشتر برای بحث مدیریت باشه. در مورد هواپیما با توجه به حساسیت های ویژه ای که قطعات در این صنعت دارند،گواهینامه هایی خاص این صنعت مطابق با FAR یا JAR اگر تولید در حئ جهانی باشه و یا اگر برای تولید داخلی خود کشور باشه، طبق قوانین خاص همون کشور گواهینامه صادر می شود. برای قطعات اصلی یا قطعاتی که بعد از طراحی و تولید هواپیما اقدام به نصب بر روی وسیله پرنده میکنن گواهینامه (Supplemental Type-Certificate (STC صادر میشه و برای قطعاتی مثل پیچ و پرچ و قطعاتی که تولید انبوه دارن و امکان تست برای تک تک آنها وجود ندارد گواهینامه ای مربوط به PARTS And Appliances صادر می شود.برای اطلاع از نحوه ی درخواست و صدور گواهینامه ها به قوانین JAR یا FAR در PART-21 مراجعه کنید. یا علی

ممنون از پاسختون.ولی یک نکته که هستش شما مطمئن باشید در این مورد iso وجود داره.من قبلا داخل یک شرکتی که قطعات هلی کوپتر تولید می کرد دیدم.الان بعد اون یادم نیست دقیقا چه نوع iso بود ولی وجودداره.همان طور هم که خودتون می دونید ایزو برای مباحث مدیریت کیفیتی به کار میره نه تایید کیفیت.مثلا ohsas در مورد ایمنی کاربرد داره.در سوال اول هم منظور بنده نوع ایزو بود

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
ممنون از پاسختون.ولی یک نکته که هستش شما مطمئن باشید در این مورد iso وجود داره.من قبلا داخل یک شرکتی که قطعات هلی کوپتر تولید می کرد دیدم.الان بعد اون یادم نیست دقیقا چه نوع iso بود ولی وجودداره.همان طور هم که خودتون می دونید ایزو برای مباحث مدیریت کیفیتی به کار میره نه تایید کیفیت.مثلا ohsas در مورد ایمنی کاربرد داره.در سوال اول هم منظور بنده نوع ایزو بود

سلام،
من یه گشت کوچولو توی وب زدم و این سایت رو پیدا کردم:
http://www.iso.org/iso/search.htm?qt=airplane&searchSubmit=Search&sort=rel&type=simple&published=on

فکر میکنم مربوط به قوانین ISO مربوط به هواپیماست.
متشکرم بابت اینکه به آموخته های من اضافه کردید.

یا علی