اگر يك نفر براي من راجع به گرايش كنترل توضيح بده ممنونم

eng-bayatti

عضو جدید
اين رشته در همه رشته هاي مهندسي و بيشتر رشته هاي غير مهندسي جاي پا داره. از کنترل هواپيما ، کشتي ، نيروگاه و اتومبيل گرفته تا کنترل يک دستگاه تنظيم ضربان قلب ، کنترل فشار يک مريض تا کنترل درآمد و هزينه هاي يک شرکت ، کنترل بورس و کنترل موجودي يک بانک اين رشته ، مي تونه کاربرد داشته باشد .
هر سيستمي نياز به کنترل داره با پيشرفت و توسعه سيستمها ، کنترل کننده هاي جديدي نيازه که تو هر زماني مي تونه در زمينه ابداع اين کنترل کننده ها فعاليت بکنه .
یه نقل قول از انجمن فیزیک دانان جوان:
كنترل، در پيشرفت علم نقش ارزنده اي را ايفا مي كند و علاوه بر نقش كليدي در فضاپيماها و هدايت موشكها و هواپيما، به صورت بخش اصلي و مهمي از فرايندهاي صنعتي و توليدي نيز درآمده است. به كمك اين علم مي توان به عملكرد بهينه سيستمهاي پويا، بهبود كيفيت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش ميزان توليد، ماشيني كردن بسياري از عمليات تكراري و خسته كننده دستي و نظاير آن دست يافت. هدف سيستم كنترل عبارت است از كنترل خروجيها به روش معين به كمك وروديها از طريق اجزاي سيستم كنترل كه مي تواند شامل اجزاي الكتريكي، مكانيك و شيميايي به تناسب نوع سيستم كنترل باشد.

فک کنم کافیه.

FREE DOOM

عضو جدید
تا چند روز دیگه باید برم ثبت نام دانشگاه رشته برق گرایش کنترل یه کم شک داشتم که این رشته خوبه یا نه که با این تاپیک عالی شکم به یقین تبدیل شد .این رشته با تمامی معیار های من سازگاره .از همه شما تشکر میکنم.

آخرین ویرایش:

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منت فارغ التحصيل قدرت هستم . ولي در محيط كار با plc و hmi ها وانواع سنسور هاي آنالوگ و ديجيتال وانكودرهاي چرخان وخطكشي ودرايو و سروو و غيره سر وكار دارم .يعني هر كي تو صنعت وارد ميشه كم وبيش بايد با اينا سر وكار داشته باشه .درسته؟ الان من به سمت بازار كار كنترل كشيده شدم؟

m_mx2009

عضو جدید
سلام.به نظر شما صنعت نفت ایران چه قدر به رشته کنترل نیاز داره؟؟

3tare_87

عضو جدید
پدر منکه کارمند پتروشیمیه میگه الان شرکتها همه
کار میکنن plc. (نیاز مبرم به نیروی متخصص دارن):cool:منم چون دوس داشتم کارم در رابطه با رشتم باشه رفتم کنترل. اگه خدا بخواد بریم در صنعت پتروشیمی کار کنیم:)
و البته بگم الانه جوری شده اینجا کار به مدرک ندارن فقط باید کار بلد باشی.

m_mx2009

عضو جدید
پدر منکه کارمند پتروشیمیه میگه الان شرکتها همه
کار میکنن plc. (نیاز مبرم به نیروی متخصص دارن):cool:منم چون دوس داشتم کارم در رابطه با رشتم باشه رفتم کنترل. اگه خدا بخواد بریم در صنعت پتروشیمی کار کنیم:)
و البته بگم الانه جوری شده اینجا کار به مدرک ندارن فقط باید کار بلد باشی.

شما کدوم دانشگاه درس میخونی ؟؟ رتبه کنکورت چند شد ؟؟

saeed.6186

عضو جدید
دوستاي خوبم.من هنوز تعيين گرايش نكردم .چون ميخوام ارشد برق نخونم و ارشد مديريت پروژه و يا صنايع بخونم .براي همين فكر كنم كنترل براي من بهتره .لطفا راهنماييم كنيد
یا عرض سلام . من خود در رشته برق گرایش کنترل فارغ شدم . الان هم قصد دارم فقط در همین رشته ادامه تحصیل بدهم. این رشته حرف نداره. این رشته در صنایع نفت و گاز در زمینه ابزار دقیق کاربرد بسیاری دارد.

saeed.6186

عضو جدید
این رشته حرف نداره

این رشته حرف نداره

دوستاي خوبم.من هنوز تعيين گرايش نكردم .چون ميخوام ارشد برق نخونم و ارشد مديريت پروژه و يا صنايع بخونم .براي همين فكر كنم كنترل براي من بهتره .لطفا راهنماييم كنيد
یا عرض سلام . من خود در رشته برق گرایش کنترل فارغ شدم . الان هم قصد دارم فقط در همین رشته ادامه تحصیل بدهم. این رشته حرف نداره. در صنایع نفت و گاز در زمینه ابزار دقیق کاربرد بسیاری دارد.

mohammadmahdi110

عضو جدید
سلام من خودم کنترل خوندم و تو همین رشته هم تقریبا مشغولم برای همین هم با اطلاعات میگم اینده در دست رشته کنترله هم بازار کارش از گرایشات دیگه بهتره هم اگر کسی علاقه داشته باشه موضوعات متونوعی برای کار داره من خودم اگر فرصت بشه خیلی دوست دارم ارشد کنترل بخونم
هم بحث کنترل هم بحث ابزار دقیق هردو بهترین بازار کا رو دارند و تکمیل کننده هم هستند
به نظر من کنترل برای ادامه بهتره

با سلام.لطفا كنترل رو ادامه بدين.حداقل خوبيش اينه كه تعداد دانشگاه هايي كه برق كنترل رو ارائه ميدن كم هستن.وهنوز اين رشته اشباع نشده.البته من ترم اول هستم.هنوز اطلاعاتم كامل نيست.موفق باشيد

kmtouch

عضو جدید
چرا همه اتوماسیون رو با کنترل قاطی می کنن؟ تو صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در ارتباط با سیستم های کنترل صنعتی مانند
DCS PLC SCADA Fieldbus ....
هستند که بیشتر مباحث اتوماسیون هستند و خیلی هم ربطر نداره چه گرایشی خونده باشید ولی اگه برنامه نویسی بدونید نصف مشکل حله و طبعا اطلاع از مبانی کنترل خطی و چند متغیره و پیشرفته خیلی خوبه.
اما کنترل همون تعریفب روداره که اکثر دوستان تعریف کردند و تقریبا تو ایران جز در صنایع هوایی و موشکی کاربرد دیگه ای نداره.

shaili

عضو جدید
kontorol

kontorol

من دانشجوی کنترلم.کنترل در مورد طراحی وساخت وتعمیر سنسورهاست که اغلب در خط تو لید کارخونه ها کاربرد داره:).

farizin

عضو جدید
اتوماسیون شاخه ای از علم کنترل هست. هدف از اتوماسیون چیه؟؟
طبعا بهینه کردن رفتار سیستم به کمک حلقه های بسته کنترلی!
پس این دو علم مجزا نیستند.ولی خب همه دانشجوهایی که اندکی دانش در باره تئوری کنترل داشته باشند، در مورد اتوماسیون هم بهتر میتونند عمل کنند.

kmtouch

عضو جدید
اتوماسیون شاخه ای از علم کنترل هست. هدف از اتوماسیون چیه؟؟
طبعا بهینه کردن رفتار سیستم به کمک حلقه های بسته کنترلی!
پس این دو علم مجزا نیستند.ولی خب همه دانشجوهایی که اندکی دانش در باره تئوری کنترل داشته باشند، در مورد اتوماسیون هم بهتر میتونند عمل کنند.

دوست من! حدود ۹۰ در صد از سیستم کنترل صنایع مختلف فقط on/off control و یا Sequence Control هستند به عبارتی مثلا در یک واحد پتروشیمی که حدود ده الی پانزده هزار I/O وجود داره شاید به ندرت ۵ هزار ترانسمیتر آنالوگ که منجر به حلقه های بسته کنترلی می شوند وجود دارد که شاید ۱۰۰۰ عدد از آنها در یک حلقه بسته استفاده می شن و بقیه فقط برای ایندیکیشن بکار میرند. تازه این در حالیه که یک واحد پتروشیمی به Process Automation نیاز داره ولی مثلا یک کارخانه تولید بیسکویت Factory Automation میشه. بنابر این اون مفهومی که از کنترل در ذهن دانشجو ها وجود داره که مثلا در کنترل غیر خطی مطالعه میشه در واقع اصلا در صنایع معمول کاربردی نداره و بهمین دلیله که من اتوماسیون رو از کنترل و حتی ابزار دقیق تفکیک می کنم. این مثل اینه که بگیم هندسه همون جبره! در حالیکه هر دو مفهومی از ریاضیات هستند.
هر چند با این نکته موافقم که جدا کردن این مباحث کار سختیه و مثل جدا کردن DCS و PLC می مونه که نهایتا شرکت ها سخت افزار مشترکی تولید می کنند و تنها نرم افزارهاشون با هم تفاوت داره.
ببخشید اگه کمی زیادی شلوغ شد. هدف راهنمایی اعضای فروم هست.

morteza karbon

عضو جدید
SALLAM MAN MORTEZA HASTAM VA 1SAL AST KE ABZAR DAGHEGH KAR MEKIONAM HAMON KONTOROL SHOMA.AGAR SHOMA donbal reshte ba kelasy hastid va daramad kheli barayetan mohem ast behtar ast in reshte ra entekhab konid.agar tozeh kamel khasti ba in shomare tamas beger.09187652575by

MEHDIMIRI

عضو جدید
باسلام خدمت دوست عزیز
دانش کنترل چنان که از نامش بر میاید کنترل رفتار سیستمهای مختلف با توجه به ورودیهای داده شده را بر عهده دارد به طور کلی در تمام سیستمها مساله کنترل خودکار تغییر رفتار سیستم برای نزدیک کردن پاسخهای ان به مقادیر مطلوب همواره موردنظرمی باشد از انجایی که مثالهای فراوانی دراین مورد از کنترلهای یک کوره گرفته تا کنترل سفینه های فضای و مو شکها وجود دارد یک متخصص کنترل باید با علوم متنوعی سروکار داشته باشداز این رهگذر برسی انواع سیستمها روشهای کنترل کننده برای یک سیستم وشبیه سازی سیستمها از بحثهای اولیه این دانش محسوب میگردد این سیستمها ممکن است برقی مکانیکی شیمیایی وحتی اقتصادی باشند دانشجویان این رشته فارغ از نوع سیستم به روشهای برسی سیستم می پردازندوبدین ترتیب به شرط اشنایی با خوصیات این سیستم مورد نظر قادر به تجزیه وتحلیل وکنترل ان خواهند بود بنابراین در یک نگاه هدف از ایجاداین رشته بینه سازی سیستمها بهبود کیفیت وارزانتر شدن فراورده ها وگسترش میزان تولید وماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری وخسته کننده میباشد این رشته در دوره کارشناسی کارشنا سی ارشد و دکترا در ایران ارائه مگردد ودانش اموختگان قادرند در رشته های همچون الکترونیک قدرت مخابرات وکنترل و بیو الکترونیک به تحصلات خود ادامه دهد

mamal saz

عضو جدید
سلام خانم المیرا
اگه رشته شما کنترله این رشته همراه باابزاردقیقه یعنی رشته کنترل گرایش ابزاردقیق و این رشته برای شما مناسبه چون یکی ازدوستام داره این رشته رو میخونه

موفق باشید

كنترل داراي دو گرايش ابزار دقيق و ساخت و توليده كه هر كدام داراي شرايط خاص به خود هست براي ارشدي كه شما ميخاين برين به نظر من ابزارش بهتره

هادی83

عضو جدید
سلام رشته کنترل به دوبخش فرآیند و ابزار دقیق تقسیم میشه که تقریبا شبیه به هم هستند

lokorboziyee

عضو جدید
با سلام
از همینجا بگم که کل پاسخ های این تایپیک را نخواندم ولی حس میکنم هنوز به نتیجه نرسیدین
اگر اجازه باشه 1کم راهنمایی در سطح جزئی میکنم که دوستان راحت متوجه بشن
اولاً کنترل گرایش نیست بلکه 1رشته محسوب میشه
رشته کنترل از سه گرایش ابزار دقیق - فرایند و ساخت وتولید تشکیل میشه

حالا شما معلوم کنید کدوم گرایش مد نظرتونه تا توضیح بدم;)
موفق باشید

الميرا

عضو جدید
سلام خدمت همه ی دوستای عزیز!!این تاپیک خیلی قدیمیه!!!با اینحال از نظراتتون استفاده کردم و میکنم.من گرایش کنترل رو خوندم و منتظر نتیجه ارشد هستم.(البته امسال فک نکنم قبول بشم.میدونین ظرفیت کنترل په جوریه دیگه؟؟!!!)با اینحال ممنون.خوبه که بفکر ادم باشن

abolfazl.ghobadi

عضو جدید
سلام ببخشيد وسط بحث زيبا و تمام نشدني رشته ها وارد مي شوم ولي براي به نتيجه رسيدن بايد بحث را كنار گذاشت و وارد عمل شد.
واقعيتش رشته كنترل يا ابزار دقيق رشته اي است مظلوم كه بچه هاي برق - الكترونيك از روي بيكاري يا از روي علاقه به اين رشته دست اندازي مي كنند و وارد بزرگترين رشته عالم كنترل مي شوند در حقيقت كنترل به هر چيزي كه بتوان كنترل كرد مربوط ميشه.
plc - كنترلر - شبكه هاي كنترلي و مونيتورينگ و رباتيك و اين دايره هيچ وقت تمام نميشه و من براي شما يك پيشنهاد دارم عوض اينكه در مورد تك تك اين موارد 10 تا مقاله بخونيد بهتره در يكي از موارد 100 تا مطلب بخونيد تا فقط در يك مورد استثناء باشيد.

hello world

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجوی مهندسی برق گرایش کنترلم تا اونجایی که بنده اطلاع دارم کرایش کنترل باید تو هر کارخونه ای باشه مثل کارخونه ی سیمان و ذوب اهن و.. کلا هر کارخونه ای باید یه مهندس کنترل داشته باشه تا اونجایی که من شنیدم کنترل بازار کار بهتری داره چون یکی از اشناهای ما که گرایشش الکترونیک بود نتوست با این گرایش کار پیدا کنه مجبور شد واحدای کنترل رو پاس کنه و با گرایش کنترل الان تو سایپا کار میکنه از طرفی گرایش کنترل فوق العاده جذاب هست همون طور که دوستمونم اشاره کرد تلفیق چند تا رشته ی باحاله .امیدوارم که مطالبی که عنوان کردم براتون مفید باشه

الميرا

عضو جدید
حق کاملا با دوستای عزیزمونه.گرایش کنترل در مقطع ارشد به سه قسمت هوش ،کنترل خطی و غیر خطی تقسیم میشه.ارشد برق در کلیه ی گرایشها 32 واحد هست.(البته 8واحدش پروژه اس گویا.)اگر یک نفر لیست کل درس ها رو در ارشد کنترل داره(اگر چارت پیشنهادی دانشگاههارو در طول 4 ترم بذاره هم که چه بهتر و ذکر کنه مال چه دانشگاهیه؟)خیلی ممنون میشم:gol:

talashgar

عضو جدید
سلام
تلاشگر هستم ترم اخرکارشناسی کنترل
انسان به طور کلی نیاز مندبه کنترل خود ومحیطی که در ان زندگی میکند
این رشته در تمامی لحظات زندگی شما کاربردی خواهد بود.و بستگی به خود شمادارد

الميرا

عضو جدید
با سلام
از همینجا بگم که کل پاسخ های این تایپیک را نخواندم ولی حس میکنم هنوز به نتیجه نرسیدین
اگر اجازه باشه 1کم راهنمایی در سطح جزئی میکنم که دوستان راحت متوجه بشن
اولاً کنترل گرایش نیست بلکه 1رشته محسوب میشه
رشته کنترل از سه گرایش ابزار دقیق - فرایند و ساخت وتولید تشکیل میشه

حالا شما معلوم کنید کدوم گرایش مد نظرتونه تا توضیح بدم;)
موفق باشید
سلام دوست عزیز !لطفا راجع به گرایش ابزار دقیق یه توضیحی بدین.انگار یک کنکور جداگانه داره ،میدونید کی و کجا برگزار میشه و چه مباحثی در اون هست؟

الميرا

عضو جدید
چی شد ؟:confused:چرا کی جواب نمیده؟هیچ کس اینجا ارشد نیست؟در ضمن اگر راجع به گرایش ابزار دقیق توضیح بدین ممنونم.:redface:انگار یک کنکور جداگانه داره.میدونین کی برگزار میشه و چه مباحثی در اون هست؟

MASS59

عضو جدید
چی شد ؟:confused:چرا کی جواب نمیده؟هیچ کس اینجا ارشد نیست؟در ضمن اگر راجع به گرایش ابزار دقیق توضیح بدین ممنونم.:redface:انگار یک کنکور جداگانه داره.میدونین کی برگزار میشه و چه مباحثی در اون هست؟

من نمیدونم گرایش"ساخت و تولید " یا " تولید سنسور!" رو بچه ها از چه منبعی استخراج کردن!

کنترل در ارشد بسیار متفاوت هست با اونچه در لیسانس دیدید
تقریبا کنترل خطی لیسانس رو باهاش خداحافظی کنید
لیست دروس ارشد:
در مقطع ارشد، دانشجویان باید 24 واحد درسی (8درس 3 واحدی) اخذ نمایند.

دروس گرایش کنترل در مقطع ارشد:

دروس اجباری(کنترل چند متغیره، کنترل غیر خطی، کنترل بهینه)
دروس اختیاری( کنترل تطبیقی، کنترل مقاوم، کنترل هوشمند (کنترل فازی و شبکه های عصبی)، کنترل فرایندهای تصادفی، شناسایی سیستمها، مدلسازی و شبیه سازی، رباتیک پیشرفته، ابزار دقیق پیشرفته و کنترل صنعتی پیشرفته)

دروس پیشنیاز:کنترل مدرن و کنترل دیجیتال

به جز اون 9 واحد اجباری در ارشد -برای دروس اختیاری دست شما خیلی باز هست و مثلا میتونید چند درس با دانشکده مکانیک بردارید یا دانشکده کامپیوتر یا از گرایش قدرت یا مخابرات....

برای دانشجویانی که لیسانس آنها کنترل نبوده، گذراندن دروس پیشنیاز الزامی است.

در کل در ارشد کنترل همش مطالب ریاضی میخونید که بسیار شیرین و بسیار بی کاربرد ! است.البته در ایران
مبحث اصلی کنترل طراحی کنترلر برای پایدار سازی و عملکرد بهینه است.متاسفانه در ایران کنترل رو با ابزاردقیق یا اتوماسیون اشتباه میگیرند. واقیت هم این است که آموخته های دوران ارشد یا حتی دکترای کنترل در ایران خریدار ندارد. چون در ایران قسمت کنترلی صنایع همیشه از قبل طراحی شده و ما فقط نصبت میکنیم یا تعمیر
به جز صنایع نظامی که به دلیل تحریمها مجبور به طراحی هستیم

هر کدام از رشته های مکانیک-شیمی -برق در ارشد گرایش به نام کنترل دارند که البته برای هر رشته کمی متفاوت با دیگری است.
خود کنترل صرفا ریاضی وار است و شما فقط با معادلا ت سیستم سر و کار دارید بدون آنکه بدانید این معادلات متعلق به چه سیستمی هستند .
در بسیاری از دانشگاههای دنیا رشته کنترل در دانشکده ریاضیات کاربردی ارائه میشود

رشته ابزار دقیق کنکور جداگانه دارد که یک روز بعد از ارشد برق برگزار میشود و مهمترین دانشگاه آن دانشگاه صنعت نفت است(فکر میکنم قسکتی از دروس را باید در آبادان بگذرانید)کارتان تضمین شده است(در جنوب) ولی مدرکش رو برای ادامه تحصیل چندان قبول ندارند مگر اینکه خود صنعت نفت بورستون کنه برای نروژ و...