اگر يك نفر براي من راجع به گرايش كنترل توضيح بده ممنونم

yunes20

عضو جدید
سلام .من رشتم دقیقا کنتر ابزار دقیق هست . کاردانی قدرت خوندم اما کارشناسی به دلیل علاقهای که به کنتر ل داشتم وارد این رشته شدم . در این رشته بیشتر با سنسور ها کار می کنند واصلا تو چارت تحصیلیش plcنداره . و در مورد با زار کارش چون در شرکتهای نفت و گاز و صنایع دفاع از سنسور و عملگر استفاده ی زیادی میشه دانشجویان این رشته آینده ی خوبی دارند.در این رشته از رباتیک خبری نیست و اگه کسی علاقه به رباتیک و ...داره می تونه کنترل ساخت و تولید بخونه و قابل توجه باشه که این رشته هایی که گفتم زیر مجموعه ی برق هستند. و در مورد دوستمون که گفته نه الکترونیکه و نه مخابرات، اصلا قرار نبوده که مخابرات باشه و هیچ در سی از مخابرات را هم نداره و از الکترونیک هم شما الکترونیک کاربردی با آزمایشگاهش را تو این رشته می خونید. در کل بگم من که با این رشته خیلی حال می کنم . در کل اگه ریاضیاتت خوبه، وارد این رشته بشی حال میکنی.با تشکر

hamidchi

عضو جدید
سلام دوستان

من لیسانس الکترونیک خوندم ولی احساس میکنم ارشد کنترل نسبت به الکترونیک کاربردی تره میخاستم نظرتون راجع به این قضیه رو بدنم ؟خیلی ذهنم درگیر این قضیه شده همه صفحات این تاپیکو خوندم ولی بازم بین دو راهی ام . راهنمایی کنید ممنون میشم
و اینکه اگه من که الکترونیک خوندم ارشد کنترل بخونم یا ابزار دقیق با مشکل روبرو میشم یا نه ؟
یه سوال دیگه هم اینکه کسی از دروس رشته ابزار دقیق خبر داره یا نه ؟ میشه لیستشو بگید چیه ؟چون خودم نظرم رو این گرایشش هست میخام بیشتر راجع بهش بدونم

البته یه مورد دیگه که خیلی اساسی هم هست اینه که اصلا برق ادامه بدم یا مدیریت ؟ اگه تو این مورد هم نظری دارید خوشحال میشم بشنوم

با تشکر

mohdgh

عضو جدید
با سلام به مهندسین گرامی برق،یه سوال، ارتباطی بین سیستمهای منطق فازی برای برنامه ریزی در کنترل و اتوماسیون صنعتی وجود دارد؟برای تحلیل سستمهای غیر خطی مهندس ارشد کنترل با ارشد صنایع گرایش تحلیل سیستمها و شبیه سازی نقاط مشترکی دارند؟لطفاً بفرمایید روی یک موضوع دارم تحقیق می کنم.با تشکر فراوان

parsa jh

عضو جدید
درآمد مهندس برق کنترل با سایر مهندسان

درآمد مهندس برق کنترل با سایر مهندسان

میخواستم بدونم درآمد مهندس برق کنترل با مهندس دیگه مثل مکانیک چقدر تفاوت داره

apadana34

عضو جدید
این متن را یه جایی خواندم نظرتون چیه ؟
من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
==========
من در رشته کنترل قبول شدم دوست دارم برم دنبال انچه علاقه دارم . اما چون ترم اول هستم اطلاعاتی تکراری در خصوص کنترل ندارم تا ببینم انچه
علاقم هست ادامه بدم یا نه اگر کاربردهای عملی این رشته یا یه روز کاری این رشته را بگید ممنون می شم . همچنین با اینکه دوست دارم علاقم را بخوانم ولی دوست دارم جنبه اقتصادی ان هم انقدر افتضاح نباشه که منفعتی نداشته باشه که دراین صورت می رم سراغ رشته مورد علاقه دیگر . به هرحال ما به صورت مستدل احتیاج داریم که در خصوص بازارکارش هم صحبتی بشه .

f.babaei

عضو جدید
به نظر من این دوستمون یکم زیادی شلوغش کرده!!!من با یه نفر که الان آلمان در رشته دکتری مهندسی پزشکی مشغول تحصیله در مورد گرایش کنترل مشورت کردم ایشون هم کارشناسی کنترل خونده بود بعد بر حسب علاقه به مهندسی پزشکی تغییر رشته داده بود ونظرش در مورد بازار کار کلا این بود که اگه هدفتون کار آکادمیک (استاد و تدریس درموسسات و...) باشه ادامه تحصیل تامقطع دکتری هم خوبه ودرآمد خوبی هم در داخل کشور وخارج کشور داره اما اگه میخواید توصنعت وارد بشی بهتره کنترل رو با یه رشته دیگه قاطی کنی مثلا شما رشته کنترلید بیاید برای کنترل قند خون یه کنترلر طراحی کنید(ادغام کنترل و پزشکی) که این نیاز به خلاقیت وتلاش وعلاقه خودتون داره در واقع منظور اینه که همیشه روی یه مسیر حرکت نکنید-نظر شخصی بنده اینه که هررشته یا گرایشی که میخونید سعی کنید توی اون رشته بهترین باشید اونوقت دیگه لازم نیست نگران آینده شغلی و موقعیت اجتماعی و ... باشید. امیدوارم متوجه منظورم شده باشید

khahmadian

عضو جدید
با سلام
رشته كنترل و مباحث درسي آن اكثرا رياضي محض است و كاربردي نيست و فقط تئوري است.اما در مورد بازار كار آن بايد به شركت نفت و جاهائي كه به ازاردقيق و اتوماسييون نياز دارند مراجعه نمود كه بازار كار اين شركتها نيز محدود است و در ضمن اين شركتها بجاي كنترل از دانش آموختگان برق(الكترونيك و قدرت) استفاده مي كنند پس تنها محيط كاري اين رشته تدريس در دانشگاه است و جاي زيادي براي كار آن وجود ندارد.

khahmadian

عضو جدید
در مورد درآمد رشته هاي تحصيلي بسته به جا و مكاني كه استخدام شدند دارد مثلا در شركتهاي نفتي درآمد مهندسان شيمي از همه گروههاي ديگر بالاتر است و در صنايع خودروسازي درآمد مهندسان مكانيك از همه بالاتر است و در صنايع مخابراتي درآمد مهندسان الكترونيك و قدرت از همه بالاتر است،البته از لحاظ حقوق پايه اختلاف چنداني ندارند ولي مزاياي هر رشته در گروه كاري بيشتر از ديگران است.رشته الكترونيك براي تحصيلات از همه بهتر است.

apadana34

عضو جدید
با سلام
رشته كنترل و مباحث درسي آن اكثرا رياضي محض است و كاربردي نيست و فقط تئوري است.اما در مورد بازار كار آن بايد به شركت نفت و جاهائي كه به ازاردقيق و اتوماسييون نياز دارند مراجعه نمود كه بازار كار اين شركتها نيز محدود است و در ضمن اين شركتها بجاي كنترل از دانش آموختگان برق(الكترونيك و قدرت) استفاده مي كنند پس تنها محيط كاري اين رشته تدريس در دانشگاه است و جاي زيادي براي كار آن وجود ندارد.
یعنی تنها بازار کار ان ابزار دقیق هست وانهم نفت وگاز . نمی تونه مثل گرایش ای دیگه که جای هم استخدام می شن در اگهی های استخدامی دولتی وخصوصی شرکت کنه . من کنترل می خوانم درکل برای اینکه از وضعیت اشتغال توی این رشته خیالم راحت بشه باید چه کار کنم

CIS

عضو جدید
سلام به همه:
من یک مهندس الکترونیک شاغل در واحد تعمیرات کنترل و ابزاردقیق صنعت نفت هستم و 12سال سابقه کار تو واحد های مختلف نفتی تو صنایع پایین دستی صنعت دارم و حداقل تو 5 واحد از شمال تا جنوب کشور کار کردم. اینا رو گفتم تا اینو بگم که تا حالا ندیدم که یه همکارکنترلی تو این واحد داشته باشم هر چند اگه از اونها هم باشه میتونن مفید باشن و احتمالا تو اینده از اونا هم استفاده کنن.
ولی با توجه به خاصیت اچار فرانسه ای که الکترونیکی ها دارن وهمینطور همپوشانی حوزه های کاری واحدها و لزوم درک مشترک بین واحدهای برق و ابزاردقیق و مخابرات در یک سایت, مدیرا ترجیح میدن که از الکترونیکی ها که از هر حوزه, اطلاعاتی دارن استفاده کنن و با این کار تو هزینه های بکارگیری نیروی انسانی اضافی جلوگیری کنن.

rezaei.sp

عضو جدید
با سلام
در اکثر صنایع نفت و گاز ، کارخانجات و خطوط تولید با مبحث کنترل سر و کار داریم. اما چون مهندسی برق از جمله الکترونیک و قدرت هم میتوانند از عهده وظایف یک کارشناس کنترل بر آیند میشود گفت که بقیه پاشونو تو کفش مهندسان کنترل میکنند. اما از طرفی الکترونیک کلاس بیشتری داره که به نوعی افراد رو ترغیب میکنه الکترونیک بخونند تا کنترل .

rezaei.sp

عضو جدید
رباتیک ، کنترل هوشمند ، هوش مصنوعی ، سفینه و فضا ، اتوماسیون خطوط تولید ، کنترل فرآیند ، نفت و گاز و پتروشیمی از جمله فیلدهایی هستند که نیاز به تخصص کنترل دارند.
با تشکر

mohandes34

اخراجی موقت
دارم کارشناسی برق می خوانم در تعیین گرایش بین قدرت و کنترل ماندم . مهم برام شغل مناسب اینده است و اینی که باید علاقه داشته باشم و خودم هم عملی یاد بگیرم هم می دانم اما ان جایی که پای استخدام و فرم می اد یه چیزی را می خوان که حالا تو هرچی بگی می دانی انها به مدرک گرایشت کار دارن . کدام گرایش را برم . مخصوصا اینکه تا ما لیسانس بگیریم 4 سال دیگس . ایا بین استخدام خصوصا خصوصی یا حتی زدن کسب وکار بین قدرت و کنترل این اندازه فاصله است که یکیشو انتخاب کنی

ghane.ar

عضو جدید
سلام / تحقیقات من بیشترالکترونیکی بوده / تا کاردانی برق صنعتی بودم / شغلم مکانیک و قطعات خودرو هست / ولی نازتر از رشته کنترل ندیدم
کارشناسی و کارشناسی ارشد کنترل خوندم
اگه بخوای با رشته کنترل کار کنی اونقدر وسعت و تنوع داره که نمیتونی جوابگوی 1% از شغل هاش باشی
البته من در این رشته به دنبال کار نبودم و از علاقه انتخاب کردم

bahram1988

عضو جدید
مهياي عزيز مباحث كنترل ميشه گفت به خيلي از گرايشهاي مكانيك و الكترونيك مربوط ميشه شما ميتوني كنترل را شايد در حالت نهايي در رباتيك كاربردي كني ميدونم كنترل هم ارشد داره هم دكترا و تو كشورهاي ديگه كنترل رو واسه ارشد تو مكاترونيك ادامه ميدن كه خيلي كاربردي تر از خود كنترل . شما تو كنترل واسه يك خط توليد مجابي كه انواع موتورهاي الكتريكي رو بشناسي كمي از برق قدرت بدوني كمي ابزار دقيق با پي السي ها آشنايي كامل داشته باشي و در مبحث مكانيك آشنايي با مكانيزمها ،هيدروليك ،رباتيك و نيوماتيك داشته باشي تا بتوني يك لاينو كنترل كني و... پس ميشه تلفيقي از مكانيك و الكترونيك كه تو مقطع ارشد من پيشنهاد ميكنم تو مكاترونيك ادامه پيدا كنه بهتره.:gol:;)

خیلی ممنون بالاخره به نفر جواب به درد بخور داد.فقط یه سواال رباتیک هم جزء کنترل محسوب میشه؟من یه رشته ای میخوام که تلفیق هوش مصنوعی و کنترل باشه چه رشته ای برم به نظرتون؟لازم به ذکره که لطفا محدود به رشته های داخل ایران نباشه لطفا جوابتون.

bahram1988

عضو جدید
رباتیک ، کنترل هوشمند ، هوش مصنوعی ، سفینه و فضا ، اتوماسیون خطوط تولید ، کنترل فرآیند ، نفت و گاز و پتروشیمی از جمله فیلدهایی هستند که نیاز به تخصص کنترل دارند.
با تشکر

یه سواال رباتیک هم جزء کنترل محسوب میشه؟من یه رشته ای میخوام که تلفیق هوش مصنوعی و کنترل باشه چه رشته ای برم به نظرتون؟لازم به ذکره که لطفا جوابتون محدود به رشته های داخل ایران نباشه سپاس

hamidmahdipoor

عضو جدید
با سلام من با تجربه ای که در صنعت برق داشتم گرایش کنترل در حال حاضر در ایران به یکی از پر کاربرد ترین گرایش ها در مبدل گشته و حتما آینده درخشانی داره البته اگه همراه ان اطلاعای راجع به برق صنعتی هم داشته باشید خیلی به شما کمک میکنه

yunes20

عضو جدید
درپاسخ به دوست عزیز باید بگم که بله .زمانی که رشته ی کنترل ابزار دقیق وارد دانشگاه ها نشده بود شرکت نفت و.........مهندسین الکترونیک رو آموزش می دادند(آموزش های مربوط به ابزار دقیق ) اما الان دیگه اینجور نیست. من دوستی دارم که مهندسی برق کنترل ابزار دقیق داره و تو شرکت نفت مسئول رسیدگی به ولو هاست.که البته همونجور که میدونید بیشتر تخصص مکانیکی ها هست.و در مورد plcقدرتی ها و الکترونیکی ها در مورد سیستم های اسکادا .پروفیباس .و...........که تخصص ابزار دقیقی ها هست اطلاعات دقیقی ندارن.

yunes20

عضو جدید
درپاسخ به دوست عزیز باید بگم که بله .زمانی که رشته ی کنترل ابزار دقیق وارد دانشگاه ها نشده بود شرکت نفت و.........مهندسین الکترونیک رو آموزش می دادند(آموزش های مربوط به ابزار دقیق ) اما الان دیگه اینجور نیست. من دوستی دارم که مهندسی برق کنترل ابزار دقیق داره و تو شرکت نفت مسئول رسیدگی به ولو هاست.که البته همونجور که میدونید بیشتر تخصص مکانیکی ها هست.و در مورد plcقدرتی ها و الکترونیکی ها در مورد سیستم های اسکادا .پروفیباس .و...........که تخصص ابزار دقیقی ها هست اطلاعات دقیقی ندارن.

خیلی ممنون بالاخره به نفر جواب به درد بخور داد.فقط یه سواال رباتیک هم جزء کنترل محسوب میشه؟من یه رشته ای میخوام که تلفیق هوش مصنوعی و کنترل باشه چه رشته ای برم به نظرتون؟لازم به ذکره که لطفا محدود به رشته های داخل ایران نباشه لطفا جوابتون.
مکاترونیک ....

yunes20

عضو جدید

با سلام به مهندسین گرامی برق،یه سوال، ارتباطی بین سیستمهای منطق فازی برای برنامه ریزی در کنترل و اتوماسیون صنعتی وجود دارد؟برای تحلیل سستمهای غیر خطی مهندس ارشد کنترل با ارشد صنایع گرایش تحلیل سیستمها و شبیه سازی نقاط مشترکی دارند؟لطفاً بفرمایید روی یک موضوع دارم تحقیق می کنم.با تشکر فراوان
پاسخ به نقل قولت خیلی طولانی میشه درکل جواب هر دو بله هست. منابع زیادی هم تو نت هست کافیه بگردی دنبالش...

mohsen._66

عضو جدید
جسارت نميكنم نمنيگم matlab خوب نيست ولي يه سر به proteus بزن فكر ميكنم جامع تر باشه مخصوصاً واسه بچه هاي برق:):gol:

matlab که پر کار برد ترین نرم افزار تو رشته برقه مخصوصا کنترل ، فکر کنم چیز زیادی ازش نمی دونی وگرنه اینجوری نمی گفتی:w24:

زهرا_ن

عضو جدید
سلام
بین گرایشای برق ،کنترل ریاضیلت بیشتری داره باید ریاضی ومعادلاتت خوب باشه

skycrypter

عضو جدید
نه مطلقان این نیست
شما می تونین در مورد برق قدر ت - انتقال توزیع -تولید- کنترل -ict - ... نظر بدین؟

esmaeili_amin

عضو جدید
آقا فرزین راست میگه....
خداییش زیباترین رشته کنترله....
یه جورایی دنیا رو علم کنترل, کنترل میکنه....

Flamenc0

عضو جدید
سلام دوستان ... می خواستم در مورد رشته مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون در صنایع نفت اگه اطلاعاتی دارین کمکم کنید... من می خوام امسال در آزمون ارشد این رشته به عنوان رشته شناورم شرکت کنم ... می خواستم ببینم بازار کار و محیط کار این رشته برای خانم ها چطوره؟؟؟ چند درصد استخدامی های این رشته خانم ها هستند؟؟؟

savadkoohi

عضو جدید
در مقطع کارشناسی ارشد تمامی کارهاتون با نرم افزار matlab انجام میشه

مگر اینکه پروژه ی خاصی مد نظرتون باشه