اگر يك نفر براي من راجع به گرايش كنترل توضيح بده ممنونم

الميرا

عضو جدید
توضیحات بسیار خوب!ولی ارشد برق -کنترل رو خیلی پایین آوردین!اینقدر بی ارزش هستش یعنی؟:redface:اگر اینقدر بده پس چرا قبولیش سخته اینقدر؟

MASS59

عضو جدید
توضیحات بسیار خوب!ولی ارشد برق -کنترل رو خیلی پایین آوردین!اینقدر بی ارزش هستش یعنی؟:redface:اگر اینقدر بده پس چرا قبولیش سخته اینقدر؟

من ارشد کنترل رو پایین نیاوردم! فقط گفتم در ایران از آموخته هاشون استفاده نمیشه.از بین فارغالتحصیلان این رشته که خیلی هم کم هستند-به جز کسانی که به تدریس پرداختند و عده ای هم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند, هر کس سر کار هست معمولا در جایی غیر از جای خودش کار میکنه.یعنی کار اتوماسیون و ابزار دقیق انجام میده(که متفاوت با کنترل هست) .افقط میشه گفت شاغلین در صنایع نظامی و موشکی از آموخته های دوران تحصیلشون استفاده میکنن.البته اونا هم کمی به حیطه هوا فضا نزدیک میشن و باید مباحثی رو از اون یاد بگیرنو گاهی از هیدرولیک(برای شناورهای زیرسطحی)
اگر به سایت شرکت گاز برید که الان آگهی استخدام زده میبینید که لیسانس و دکترای کنترل رو میخوان ولی ارشدش رو نمیخوان!چون ارشد کنترل "نه این تمام نه آن" هست!

الميرا

عضو جدید
آقا پس این هوش مصنوعی که میگن مگر با کنترل ارتباط نزدیک نداره؟پس چرا ارشد کنترل رو اینقدر به ریاضی کاربردی نزدیک میکنیم؟

MASS59

عضو جدید
آقا پس این هوش مصنوعی که میگن مگر با کنترل ارتباط نزدیک نداره؟پس چرا ارشد کنترل رو اینقدر به ریاضی کاربردی نزدیک میکنیم؟
هسته اصلی کنترل ریاضیات است.هوش مصنوعی یکی از گرایشهای مهندسی کامپیوتر هست و ما در واقع "کاربرد" هوش مصنوعی رو در کنترل داریم.و معمولا هر جا از حل تحلیلی مساله عاجز میشیم میزنیم به هوش مصنوعی.به جز بحث فازی, و کمی هم شبکه عصبی,سایر مباحث هوش مصنوعی در حد شبیه سازی و برای ارائه مقاله به درد میخورن و هنوز کاربردی نیستن.
البته مباحث شیرینی هستند و شما میتونید به جز اون 9 واحد اصلی کنترل و دروس جبرانی, بقیه درسها رو متناسب با هوش مصنوعی بردارید و تزتون هم در همین زمینه باشه, و همچنان هم مهندس کنترل باشید!

3tare_87

عضو جدید
حق کاملا با دوستای عزیزمونه.گرایش کنترل در مقطع ارشد به سه قسمت هوش ،کنترل خطی و غیر خطی تقسیم میشه.ارشد برق در کلیه ی گرایشها 32 واحد هست.(البته 8واحدش پروژه اس گویا.)اگر یک نفر لیست کل درس ها رو در ارشد کنترل داره(اگر چارت پیشنهادی دانشگاههارو در طول 4 ترم بذاره هم که چه بهتر و ذکر کنه مال چه دانشگاهیه؟)خیلی ممنون میشم:gol:

دوست عزیز به این فایل یه نگاه بنداز، مشخصات کلی برنامه و سر فصل دروس دوره کارشناسی ارشد مهتدسی کنترل( شوار ی عالی رنامه ریزی) امیدوارم بدردتون بخوره:gol::gol:

سلام اول با روابط ریاضی مثل لاپلاس و فوریه سیستم رو از دنیا فیزیکی به روی کاغذ میارن ورفتار سیستم رو می بونن و با تاثیر گذاری روی روابط ریاضی که نمونه فیزیکی هم داره طراحی کنترل سیستم رو انجام میدن کنترل تو گرایشهای برق مدیریتی تره و اگه بخوای تو ارشد تغییر رشته بدی هرچه رشتت مدیریتی تر باشه بهتره البته منظورم مودیریت سیستم نه مدیریت انسانی

• Like
واکنش ها: sh85
بهترین جا برای یک مهندس کنترل تو ایران صنعت نفت هستش در غیر اون صورت اگه جاهای دیگه بخوای تو کارخانجات مختلف برای راه اندازی خط (مخصوصا خط تولید هایی که plc دارن) مهندس کنترل لازمه و کلا برای نگهداری خط هم مهندس کنترل لازمه تو شرکتهای برقی هم بیشتره کارهایی که مربوط به میکرو میشه و برنامه نویسیش کنترلیه ولی مدار مجتمع هاییی که دستور میگیرن کار الکترونیکاست

• Like
واکنش ها: sh85
بهترین جا برای یک مهندس کنترل تو ایران صنعت نفت هستش در غیر اون صورت اگه جاهای دیگه بخوای تو کارخانجات مختلف برای راه اندازی خط (مخصوصا خط تولید هایی که plc دارن) مهندس کنترل لازمه و کلا برای نگهداری خط هم مهندس کنترل لازمه تو شرکتهای برقی هم بیشتره کارهایی که مربوط به میکرو میشه و برنامه نویسیش کنترلیه ولی مدار مجتمع هاییی که دستور میگیرن کار الکترونیکاست

emadcontroller

عضو جدید
سلام من کارشناسی کنترل دارم . الان 2 سال هست که سابقه کار دارم . با توجه به نیاز روز افزون کنترل فرایند های صنعتی و همچنین بحث اتوماسیون صنعتی و حذف نیروی انسانی از صنعت به خصوص در صنایع آلوده و همچنین سیستم های مونیتورینگ و HMI و ابزار آلات کنترل فرایند صنعتی مثل PLC ها و سایر کنترلر ها نیاز این رشته بسیار احساس می شود.اما باید بدونید که توی دانشگاه فقط یک دید خیلی کلی نسبت به مسائلی که گفتم پیدا می کنید و همه چیز به خودتون بستگی داره که چقدر کار رو یاد بگیرید و بتونید تو صنعت موفق باشید.این جمله رو هم از من داشته باش:"خوب" دشمن شماره یک بهترین است.

الميرا

عضو جدید
من نمیدونم گرایش"ساخت و تولید " یا " تولید سنسور!" رو بچه ها از چه منبعی استخراج کردن!

کنترل در ارشد بسیار متفاوت هست با اونچه در لیسانس دیدید
تقریبا کنترل خطی لیسانس رو باهاش خداحافظی کنید
لیست دروس ارشد:
در مقطع ارشد، دانشجویان باید 24 واحد درسی (8درس 3 واحدی) اخذ نمایند.

دروس گرایش کنترل در مقطع ارشد:

دروس اجباری(کنترل چند متغیره، کنترل غیر خطی، کنترل بهینه)
دروس اختیاری( کنترل تطبیقی، کنترل مقاوم، کنترل هوشمند (کنترل فازی و شبکه های عصبی)، کنترل فرایندهای تصادفی، شناسایی سیستمها، مدلسازی و شبیه سازی، رباتیک پیشرفته، ابزار دقیق پیشرفته و کنترل صنعتی پیشرفته)

دروس پیشنیاز:کنترل مدرن و کنترل دیجیتال

به جز اون 9 واحد اجباری در ارشد -برای دروس اختیاری دست شما خیلی باز هست و مثلا میتونید چند درس با دانشکده مکانیک بردارید یا دانشکده کامپیوتر یا از گرایش قدرت یا مخابرات....

برای دانشجویانی که لیسانس آنها کنترل نبوده، گذراندن دروس پیشنیاز الزامی است.

در کل در ارشد کنترل همش مطالب ریاضی میخونید که بسیار شیرین و بسیار بی کاربرد ! است.البته در ایران
مبحث اصلی کنترل طراحی کنترلر برای پایدار سازی و عملکرد بهینه است.متاسفانه در ایران کنترل رو با ابزاردقیق یا اتوماسیون اشتباه میگیرند. واقیت هم این است که آموخته های دوران ارشد یا حتی دکترای کنترل در ایران خریدار ندارد. چون در ایران قسمت کنترلی صنایع همیشه از قبل طراحی شده و ما فقط نصبت میکنیم یا تعمیر
به جز صنایع نظامی که به دلیل تحریمها مجبور به طراحی هستیم

هر کدام از رشته های مکانیک-شیمی -برق در ارشد گرایش به نام کنترل دارند که البته برای هر رشته کمی متفاوت با دیگری است.
خود کنترل صرفا ریاضی وار است و شما فقط با معادلا ت سیستم سر و کار دارید بدون آنکه بدانید این معادلات متعلق به چه سیستمی هستند .
در بسیاری از دانشگاههای دنیا رشته کنترل در دانشکده ریاضیات کاربردی ارائه میشود

رشته ابزار دقیق کنکور جداگانه دارد که یک روز بعد از ارشد برق برگزار میشود و مهمترین دانشگاه آن دانشگاه صنعت نفت است(فکر میکنم قسکتی از دروس را باید در آبادان بگذرانید)کارتان تضمین شده است(در جنوب) ولی مدرکش رو برای ادامه تحصیل چندان قبول ندارند مگر اینکه خود صنعت نفت بورستون کنه برای نروژ و...
مکان برگزاری کنکور ابزار دقیق هم آبادان هست؟منابعش چیه؟لطفا اگر سایتی در این باره هست معرفی کنید!
با تشکر

حسین#

عضو جدید
سلام من تازه ترم ششم رو تموم کردم میخوام واسه ارشد برم گرایش کنترل گرایش کارشناسیم قدرت بوده لطفا هرکدوم از مهندسین عزیز که در مورد ماهیت گرایش کنترل وبازار کارش ویا تحصیلش در خارج از کشور اطلاعاتی داره منو راهنمایی کنه خیلی ممنون:que:

f.babaei

عضو جدید
کنترل یعنی عشق

کنترل یعنی عشق

:cool:سلام-کنترل مختص به برق فقط نیست.کنترل یعنی اداره کل اموریک فرایند/به نظرمن رشته گنگ اماجذابی که هنوزخیلی جای پیشرفت داره مخصوصاتوکشورماکه هنوزباب نشده.شمابایداول یک فرایندروبایدکنترل کنی تابتونی روی اون مدیریت داشته باشی به نظرمن رشته خوب واینده داریه امابرای کسیکه کارشناسی قدرت خونده وبخوادارشدکنترل بخونه خیلی سخته وازش چیزی متوجه نمیشه چون پایه قوی ازکنترل نداره

neo_ir20

عضو جدید
slm
khobid?
me ohandesie kontorol mikhonam dar hale hazer
khastam bebinam bazar karesh alan too keshvar chetore?

f.babaei

عضو جدید
سلام مهندس.دررابطه بااین رشته بایدبگم که اگه دنبال اکتشاف جدیدوماجراجویی هستیدوارداین رشته بشیدچون بقیه رشته هاکفگیرشون به ته دیگ خورده وبایدبگم که این رشته هنوزداخل ایران خوب جانیفتاده وبازارکارکمی داره:cry:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
متاسفانه وقتی اسم بازارکار میاد همه به فکر حقوق هستن ولی هیچ وقت به ما یاد نمیدن که واقعاً این رشته برق که موقع انتخاب رشته بمون گفتن از لحاظ شغلی و اعتبار و غیره در بین همه رشته ها سره چی هست اصلاً؟؟!
به هر حال در مورد کنترل باید بگم تقریباً توی همه کارخونه های تولیدی بزرگ یکی از اجزای بنیادین مهندس کنترل هست، (به همراه مهندس قدرت و مکانیک و بعضی جاها شیمی و ...)
کاربرد کنترل توی کارخونه ها بیشتر از همه کار کردن با PLC هست که میشه گفت یکی از مهمترین بخش هر کارخونه ای PLC اون هست.
در نتیجه حقوق بالایی نسبت به کارمندای دیگه داره، چون وجودش همیشه نیازه و کارش هم البته خیلی فنیه وباید در این زمینه به اندازه کافی مهارت کسب کرده باشین.

خلاصه اینکه سعی کنید چند تا واحد رو خیلی خوب یاد بگیرین، فعالیت خارج از کلاس داشته باشین و ...
این واحدا شامل PLC و میکرو و برنامه نویسی و ابزاردقیق میشه. برای کسایی که به آینده شغلی خودشون خیلی حساسن شدیداً توصیه میشه.

aa.pirhadi@yahoo

عضو جدید
با سلام
رشته کنترل رشتهای که به علت اینکه میان رشته هست یعنی در مباحث برق :مکانیک:هیدرولیک:نیوماتیکوحتی آمار وریاضی جامعه شناسی وهرجایی که نیاز به کنترل دستگاه وتجهیزات و... باشه رشته کنترل هم هست اما در ایران بیشتر در زمینه نفت گاز وپتروشیمی استفاده میشه اگه اطلاعات بیشتری خواستید من در خدمتم

masoud-1987

عضو جدید
جسارت نميكنم نمنيگم matlab خوب نيست ولي يه سر به proteus بزن فكر ميكنم جامع تر باشه مخصوصاً واسه بچه هاي برق:):gol:

matlab خوب نیست شما یا باهاش کار نکردی یا اصلا نمیدونی چیه . این نرم افزار قویترین نرم افزاریه که تا به حال دیدم. اصلا نرم افزار proteus تو یه فیلد دیگه هستش و برای کار با میکروکنترلرها عالی هستش. matlab اساسی ترین نرم افزاریه که یه مهندس برق به خصوص کنترل باید اونو به خوبی بلد باشه . بیشتر شبیه سازی پایان نامه ها با این نرم افزار صورت می گیره.و باهاش برنامه نویسی هم میشه کرد

Delta-3zx

عضو جدید

سلام به همه دوستان سایت خیلی خوبیه واقعا لذت بردم . من حسین هستم و دانشجوی مقطع PhD در دانشگاه USC کالیفرنیای جنوبی . فقط میخواستم از دوستان بخوام به رشته هاشون به عنوان ابزار شغلی نگاه نکنن گرچه هر کسی به قول یکی از دوستان اگه کار بلد باشه شغل هم پیدا میشه حتی اگه شما مدرک مدیریت یا هر رشته دیگه ای داشته باشی ولی از برق یا هر رشته مورد علاقه دیگه ای سر دربیاری و کار عملی بلد باشی اتوماتیک شغل هم خودش به سراغ شما میاد و درامد البته . علاقه شرط اول در هر چیزه حتی بدست اوردن شغل مناسب و پول
موفق باشین

masoud-1987

عضو جدید
سلام به همه دوستان سایت خیلی خوبیه واقعا لذت بردم . من حسین هستم و دانشجوی مقطع PhD در دانشگاه USC کالیفرنیای جنوبی . فقط میخواستم از دوستان بخوام به رشته هاشون به عنوان ابزار شغلی نگاه نکنن گرچه هر کسی به قول یکی از دوستان اگه کار بلد باشه شغل هم پیدا میشه حتی اگه شما مدرک مدیریت یا هر رشته دیگه ای داشته باشی ولی از برق یا هر رشته مورد علاقه دیگه ای سر دربیاری و کار عملی بلد باشی اتوماتیک شغل هم خودش به سراغ شما میاد و درامد البته . علاقه شرط اول در هر چیزه حتی بدست اوردن شغل مناسب و پول
موفق باشین

سلام دوست عزیز می خواستم بدونم جذب رشته کنترل در دانشگاه های آمریکا در مقطع phd چه طوریه ؟ و چون من بیشتر به کار در زمینه هوا فضا - کنترل جسم پرنده (مثل هدایت موشک و .....) و رباتیک علاقه مندم میتونم با مهندسی کنترل در این زمینه ها کار کنم ؟ با تشکر از راهنماییتون

Delta-3zx

عضو جدید
سلام دوست عزیز می خواستم بدونم جذب رشته کنترل در دانشگاه های آمریکا در مقطع phd چه طوریه ؟ و چون من بیشتر به کار در زمینه هوا فضا - کنترل جسم پرنده (مثل هدایت موشک و .....) و رباتیک علاقه مندم میتونم با مهندسی کنترل در این زمینه ها کار کنم ؟ با تشکر از راهنماییتون
بله دوست عزیز رباتیک و فرایند کنترل در هوا فضا از گرایش های کنترل هستش و خوشبختانه در گرایش کنترل در قالب خاصی محدود نیستید و البته این مساله باعث میشه که مجبور باشید در علوم دیگه هم مطالعه داشته باشید و این موضوع کار رو در کنترل مشکل میکنه . در مورد سوال دومتون اصلا رشته و گرایش مهم نیست و شما میتونید به راحتی پذیرش بگیرید به قول دوستان حتی در رشته ابیاری گیاهان دریایی !!!! چیزی که مشکل ایجاد میکنه هزینه تحصیل هستش که بدون بورس تحصیلی خیلی سخت میشهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/confused.gif

HESLER

عضو جدید
من ارشد کنترل هستم ؛لیسانسم الکترونیک بوده؛ اما با تحقیق زیاد تصمیم گرفتم برا ارشد برم کنترل؛ چون آشنایان زیادی تو واحدهای صنعتی دارم و باشون مشورت کردم.به نظر من اینجور بحثها کاملا بی نتیجه هستش چون کنترلی ها خیلی کمترن و بقیه گرایشا سنگ خودشونو به سینه میزنن! و از کنترل بد میگن!! بنظر من تو این وضعیت بد کاری؛ با مدرک برق میشه یه کارایی کرد.(تو همه گرایشها) اما مطمئن باشین بازار کار کنترل تو آینده نزدیک خیلی بهتر ازینا که هست میشه...در ضمن اینکه میگن بجای کنترل از قدرت و الکترونیک استفاده میشه رو زیاد جدی نگیرین؛ این فقط از دهن قدرتیا و الکیا در میاد. اصلا اینطوری نیست.الان تو وزارت نفت؛گاز؛ خود رو ؛سیمان؛فولاد؛دفاع؛.... تا خیلی جاها که ربط به برق نداره مهندسی کنترل کابرد داره

MOHAMMAD.B.D

عضو جدید
راهنمایی المیرا خانم

راهنمایی المیرا خانم

المیرا جان سلام:
با تبریک سال نو
شما از اینکه مشورت میگیرید کار بسیار درستی رو انجام میدید.ولی به نظر من انسان باید بعضی چیزا رو تجربه کنه.شما باید به علایق واستعداد جودت رجوع کنی و ببینی از چی خوشت میاد و بیشتر چیو میپسندی.من خودم دارم برا کنکور91 آماده میشم وتمام همت و تلاش وعزم خودمو جذب کردم که مقطع کارشناسی رو کنترل بخونم.با اساتید و مشاوره ها که کردم رشته ابزار دقیق و کنترل جدید هستش و من دوست دارم تجربه کنم و خیلی هم علاقه دارم.در ضمن روانشناسی هم خوندم.اگر کمکی ازم بر میاد ومی تونم در روند رشد وتحصیل کمکی کنم خوشحال میشم.میتونید از طریق سایت با من در ارتباط باشید.
آرزوی من رشد و پیشرفت و موفقیت در تمامی مراحل زندگیتون هستش.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

نووووور

عضو جدید
سلام . من مهندسی صنایع خوندم تو مقطع کارشناسی و هیچ علاقه ای به رشتم ندارم . میخوام ارشد برق کنترل بخونم میشه راهنمایی کنید ؟ اگه از اردیبهشت ماه یا خرداد بطور جدی شروع کنم امکا قبولی تو یه دانشگاه تاپ هست یا ریسکه ؟ توروخدا ناامید نکنید :) ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
و اینکه چجوری بخونم ؟ :smile:

f.babaei

عضو جدید
سلام دوست عزيز-من فارغ التحصيل مهندسي كنترلم درمورد اين رشته بايد بكم كه اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می‌باشد. این ملاکها می‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره‌ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روشهای ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.
کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشک‌ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده‌است.
به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی‌ها به روش معین به کمک ورودی‌ها از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.
یکی از مفاهیم پرکاربرد در این رشته مفهوم پسخورد (فیدبک) می‌باشد. پسخورد در واقع اندازه گیری متغیرهای خروجی و استفاده از این متغیرهای اندازه گیری شده در اعمال ورودی به سیستم می‌باشد. با استفاده از سیستمهای دارای پسخورد می‌توان بسیاری از فرآیندهای صنعتی را به صورت خودکار کنترل کرد. اتوماسیون صنعتی بخشی از رشته کنترل می‌باشد که بر پایه سیستمهای فیدبکدار توانسته‌است صنعت مدرنی را پایه گذاری کند.
گفتنی است که گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازی و غیره‌است.
کنترل دیجیتال و کنترل غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی، ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک، مبانی تحقیق در عملیات و سیستمهای کنترل خطی از دروس اصلی این گرایش مهندسی برق می‌باشند
ودر مورد بازار كار اينكه امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت‌های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده‌است و اگر می‌بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می‌گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی‌های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده‌اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه‌ای نباشد بلکه به یاری آگاهی‌های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم‌ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده‌اند."
دکتر کمره‌ای نیز در این زمینه می‌گوید:
«اگر یک فارغ التحصیل برق دارای توانایی‌های لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد. در حقیقت امروزه مشکل اصلی این است که بیشتر فارغ التحصیلان توانمند و با استعداد این رشته به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و ما اکنون با کمبود نیروهای کارآمد در این رشته روبرو هستیم.»
یکی از اساتید مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مورد فرصت‌های شغلی فارغ التحصیلان این رشته می‌گوید:
"طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود ۱۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاه‌های جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.
فرصت‌های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده‌است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی‌از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و... وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است. در ایران فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع و یا در صنایع هسته‌ای شروع به کار کنند. شرکتهای خصوصی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق می‌تواند گزینه دیگری برای شروع به کار باشد.و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می‌تواند جذب وزارتخانه‌های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.
اميدوارم تونسته باشم راهنماييت كنم-موفق باشي

نووووور

عضو جدید
سلام دوست عزيز-من فارغ التحصيل مهندسي كنترلم درمورد اين رشته بايد بكم كه اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می‌باشد. این ملاکها می‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره‌ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روشهای ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.
کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشک‌ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده‌است.
.........
..........

فرصت‌های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده‌است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی‌از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و... وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است. در ایران فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع و یا در صنایع هسته‌ای شروع به کار کنند. شرکتهای خصوصی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق می‌تواند گزینه دیگری برای شروع به کار باشد.و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می‌تواند جذب وزارتخانه‌های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.
اميدوارم تونسته باشم راهنماييت كنم-موفق باشي

سلام . مرسی از توضیحاتتون
ولی من بیشتر سوالم در ارتباط با کنکور ارشد . تغییر رشته از صنایه به برق . احتما قبولی با وجه به وقتی که میذارم . نوع خوندن . و ... ایناا بود بیشتر . توضیحات شما در ارتباط با اینده کاری این رشتست
:(
درهرحال ممنونم

f.babaei

عضو جدید
ببينيد دوست عزيزمن خصوصيات اين رشته وكتابهايي كه دران تدريس مي شودرو بيان كردم و بايد بكم كه من اطلاعي در مورد رشته شما ندارم واينكه باتوجه به درساي كنترل جقدر به صنايع نزديكه\ بس احتمال موفقيت شما به اين بستكي داره كه جقدر از برق اطلاع داري شايد نياز باشه كه از دروس كارداني ياهنرستان شروع كنيد-البته قصد نااميد كردن ندارم-امابراي كسي كه بيش نياز برق داشته باشه براي دانشكاههاي طراز اول حداقل يكسال خوندن عمقي نيازه

aghapayam

عضو جدید
سلام یک جواب کامل و مختصر.
رشته کنترل و ابزار دقیق به هر آنچه که نیاز به کنترل دقیق خروجی سیستم دارد مربوط میشه.از بازارهای کارش 1- در سیستمهای نفت پتروشیمی2- خودرو سازی3- پزشکی 4-نانو فناوری 5- سیستمهای اتوماسیون و هر آنچه که در آن از یک PLC و یا میکروکنترلر استفاده بشه و یا نیاز به مانیتورینگ آن باشد.

khkh

عضو جدید
سلام
من از ماهيت رشته كنترل ،تنوعي كه توش هست، اينكه با رياضيات و هوش مصنوعي و هوافضا سرو كار داره خيلي خوشم مي ياد. ولي يه چيزي هست كه ذهنمو خيلي مشغول كرده.
دوستان اشاره كردن كه توي خيلي از كارخونه ها بچه هاي الك و قدرت اگه به plc مسلط باشن ترجيح دارن به كنترلي ها،توي صنايع دفاع هم هوافضاييا به خاطر اطلاعات كامل ترشون به يه كنترلي ترجيح داده مي شن.
از طرف ديگه كنكور ابزار دقيق هم كه خودش به صورت جداگونه برگزار مي شه.پس با اين وضع كه توي ايران كار توي اين حوضه به ابزار دقيق و اتوماسيون محدود مي شه ،فارق التحصيلاي ابزار دقيق هم رقباي جديدي واسه كنترلي ها حساب مي شن.
وقتي اين همه دست توي بازار باشه اميدي واسه يه كنترلي مي مونه؟