انتخاب مرجع تقلید+ تظر سنجی ( مرجع شما کیست؟)

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک مرجع تقلید هم انسانه درسته؟
پس محدود و ناقصه؟درسته؟
پس ارجحیت کسی که مثل ما در حصار محدود بودنه چیه که باید چشم و گوش بسته به چیزهایی که نمیدونیم تاچه حد از خودش افاضه کرده عمل کنیم؟
من به شخصه ترجیح میدم در انجام فرعیات کوتاهی بشع(که معتقدم با عمل صرف به قرآن اینطور نمیشه) و حق الله به گردنم باشه تا اینکه که گناه بزرگتر تقلید نادرست هم به گردنم بیفته!
ما خيلي از جاها به حرف ديگران گوش مي ديم اين كه دليل نشد.

ali01

عضو جدید
[ye sool dashtam
sharayete marjahe taghled chye

che ketabaee mikhoonan

ya mahnye marjahe taghled chye
age mishe javab beden
moheme

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک مرجع تقلید هم انسانه درسته؟
پس محدود و ناقصه؟درسته؟

اشتباه میکنید.....

منظور بنده صحبت خواهرم بود که گفتند اگه حکمی با عقلم جور در آمد قبول میکنم و اگر نه رد......

مراجع ما هم به عقل خود اعتماد نمیکنند و با توجه به علم فقهی و لصولی که دارند از روی روایات و آیات احکام را استخراج میکنند.....

به همین دلیل است که رساله تمام مراجع شبیه هم است و اختلافات بسیار جزعی دارد....

اما این را در نظر بگیرید اگر فقیهی حکم اشتباه دهد خدایی نکرده و مقلدان به آن عمل کنند گناهی متوجه آنان نیست و تمام گناه به گردن مرجع مربوطه است.....

خداوند بر بندگان خود آسان میگیرد.....

اسلام دین آسانی است

ترانه

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشتباه میکنید.....

منظور بنده صحبت خواهرم بود که گفتند اگه حکمی با عقلم جور در آمد قبول میکنم و اگر نه رد......

مراجع ما هم به عقل خود اعتماد نمیکنند و با توجه به علم فقهی و لصولی که دارند از روی روایات و آیات احکام را استخراج میکنند.....

به همین دلیل است که رساله تمام مراجع شبیه هم است و اختلافات بسیار جزعی دارد....

اما این را در نظر بگیرید اگر فقیهی حکم اشتباه دهد خدایی نکرده و مقلدان به آن عمل کنند گناهی متوجه آنان نیست و تمام گناه به گردن مرجع مربوطه است.....

خداوند بر بندگان خود آسان میگیرد.....

اسلام دین آسانی است

همکار میدونی چیه من کاملا به اون جمله ای که بالا گفتی اعتقاد دارم. شما و امثال شما اینقدر غرق شدین توی جزئیات دین که زندگی رو به خودتون سخت می کنین
مثلا خدا به اون بزرگیش چیکار داره که کسی فلان رکعت نمازش رو اشتباه خوند و یا توی یکی از مراحل وضو گرفتنش اشتباه می کنه
مثلا الان هستند کسانی که ادعای مسلمون بودن دارن (چون میدونن وقتی یه تشهد رو فراموش کردن باید چیکار کنن) اما اصل مسلمونی رو فراموش کردن. خیلی راحت حق دیگران رو می خورن و خون بیگناه رو میریزن و فکر می کنن به خاطر درست عمل کردن به یه سری جزئیات دین وسط بهشت جاشونه
اما این اشتباست. به نظر من خدا فقط می خواد که ما درست زندگی کنیم (بهتره بگم قشنگ زندگی کنیم) حالا فرق نمی کنه چه دینی داشته باشی
مثلا من سالهاست وضو رو به قول شما اشتباه میگیرم و اصلا هم سعی در درست کردنش نمی کنم (چون چپ دستم با دست چپ به صورتم اب میزنم) و جالبش اینه که هر موقع توی جمع این کار رو می کنم کسانی هستند که تذکر بدن . حالا حتما وسط جهنم جامه دیگه و نمازهام قبول نیست

mohammad m

عضو جدید
خب عزیز من توضیح دادم
تقلید با راهنمایی خواستن و کمک گرفتن فرق داره
ببینید
من کمک میخوام وقتی میبینم مشکلی نداره خوب عمل میکنم ولی وقتی از یکی راهنمایی بخوای و خودت داری میبینی اشتباه میکنه و نمیتونی با منطق و عقل توجیهش کنی به نظرت درسته بازم هر چی میگه انجام بدی؟؟ هیچ ادمی کامل نیست و همه یه جا اشتباه میکنن! پس این درسته شما بدون اینکه فکر کنی از اشتباه یه نفر دیگه تبعیت کنی؟

البته منم همون موقع فكر ميكردم كه منظور شما رد كامل تقليد نيست بنده هم با اين نظر شما موافقم كه در مسائلي كه خود انسان مطمئن هستش كه درستي يا نادرستي اونو ميدوني نيازي به راهنمايي گرفتن از ديگران نيست كه اگر درست باشه كه همون نظر شماست اگر هم غلط باشه گمراه كنندست

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
همکار میدونی چیه من کاملا به اون جمله ای که بالا گفتی اعتقاد دارم. شما و امثال شما اینقدر غرق شدین توی جزئیات دین که زندگی رو به خودتون سخت می کنین
مثلا خدا به اون بزرگیش چیکار داره که کسی فلان رکعت نمازش رو اشتباه خوند و یا توی یکی از مراحل وضو گرفتنش اشتباه می کنه
مثلا الان هستند کسانی که ادعای مسلمون بودن دارن (چون میدونن وقتی یه تشهد رو فراموش کردن باید چیکار کنن) اما اصل مسلمونی رو فراموش کردن. خیلی راحت حق دیگران رو می خورن و خون بیگناه رو میریزن و فکر می کنن به خاطر درست عمل کردن به یه سری جزئیات دین وسط بهشت جاشونه
اما این اشتباست. به نظر من خدا فقط می خواد که ما درست زندگی کنیم (بهتره بگم قشنگ زندگی کنیم) حالا فرق نمی کنه چه دینی داشته باشی
مثلا من سالهاست وضو رو به قول شما اشتباه میگیرم و اصلا هم سعی در درست کردنش نمی کنم (چون چپ دستم با دست چپ به صورتم اب میزنم) و جالبش اینه که هر موقع توی جمع این کار رو می کنم کسانی هستند که تذکر بدن . حالا حتما وسط جهنم جامه دیگه و نمازهام قبول نیست

شما در مقام مقایسه نیستید.....

نمیتونید بگید چون این بدی است پس فلان بدی حساب نمیآید.....

خواهرم زندگی برای ماسخت نیست...اتفاقا توجه دین ما به این مسائل جزئی زندگی ما را آسان کرده

خواهرم فکر اینکه فلان گناه گناه صغیره است خود گناه کبیره است.....

خداوند با تمام رحمانیت و بزرگی و بخشش این احکام را قرار داده.....

همان خدایی که بزرگ است در قالب آیات و احادیث قدسی و در انتها از طریق روایات پیامبر و امامان احکام خود را بیان کرده است.....

این فکر اینکه خدا بزرگ است پس روی مسائل جزئی حساس نیست تنها برای فرار از زیر بار احکام الهی است.....

این جزئیات هستند که کلیات را می سازند

جزئیات نباید کلیات را تحت تاثیر قرار دهند ولی نباید نا دیده گرفته شوند زیرا در جای خود مهم هستند

s_adegh

عضو جدید
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)

من همین نظر رو دارم .
هیچ وقت هم مرجع تقلید نداشتم که بدونم خصوصیاتش چیه؟
اولین بار هم که فهمیدم بعضی ها مرجع تقلید دارن تعجب کردم.
آخه خدا عقلو واسه چی به آدم داده . در ضمن اگر مشکلی هم هست کتابهای آسمانی بهترین مراجع هستند.

منم با دو نظر فوق موافقم

منم کاملا موافقم البته قبل از این اتفاقات هر کی ازم می پرسید میگفتم مکارم :mad:ولی الان فقط میگم خدا چون دیگه حرف هیچکسا قبول ندارم جز خدا

دوستان توجه کنید خوب همه ی ما که عقل داریم فکر داریم چرا پس می ریم دکتر خوب خودمون عقل داریم میشینیم دو تا کتاب هم لازم نیست بخونیم میایم با منطق و عقلمون مشکل و مریضیمون رو حل میکنیم!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟این بر خلاف عقل و منطق شماست!!!! چه نیاز هست که پیش یکی که دو تا کلمه بیشتر از ما یاد گرفته بریم هااااااااااان

حالا مطمئن ام تونستم مطلب رو برسونم من می گم کسی که رفته توی احکام دین تحقیق کرده کتاب ها خونده و می خونه خیلی بیش تر از عقل من وشما می فهمه تا اینکه من دو تا کتاب بخونم بیام بگم عالم دهرم!!!!!!! عزیزان باید تو هر کاری به متخصصش رجوع کنیم که این عقلانی و منطقی است به نظر شما این طور نیست؟؟
البته اسلام هم نگفته که همه باید تقلید کنند گفته که اگر کسی به مرحله ای از اجتهاد برسد که توان اسنباط احکام و معارف را از قران و احادیث اهل البیت بدست آورد خود مجتهد است و نیازی به تقلید نیست ولی آیا ما می توانیم که به آن مرحله برسیم ؟چرا که نیاز به کلی مطالعه و تحقیق دارد که اگر رشته ی تخصصی شما نباشد نمی توانید به همه ی این کارها برسید .
امیدوارم موفق و پیروز باشید
اگه ابهامی هست در خدمتیم.;)

یکی مثل شما 100

عضو جدید
سلام
1-به نظر شما مرجع خوب چه شرایطی داره؟
2-مرجعع شما کیست؟
3-چرا ایشون رو انتخاب کردید؟
4-مرجع ندارید چرا؟

ج1)به نظر من مهمترین شرط(گذشته از عاقل و بالغ و ...)شرط زیر می تونه باشه:
مجتهد بايد عادل باشد اولاً بر غير عادل اعتمادى نيست ممکن است دروغ بگويد، خلاف واقع بگويد و ثانياً در روايت آمده که امام صادق(ع) فرمود: «ان تعرفوه بالسّتر و العفاف و کفّ البطن و الفرج و اليد و اللّسان و يعرف باجتناب الکبائر...؛(6) مجتهد را به پاکى و صداقت و عفت بشناسيد و بدانيد که از گناهان کبيره دورى مى‏کند».
ج2)ایت ا... صانعی
ج3)سابقه تحصیل و تدریس حدوداً 60 ساله و آثار وی نشان می دهد که از توانایی لازم برای فقاهت برخوردار است. مهم تر اینکه اجتهاد وی به تأیید قطعی امام خمینی رسیده و ایشان فقیه منصوب امام در پست هایی نظیر دادستان کل کشور، امام جمعه قم و فقیه شورای نگهبان بوده اند.

خيبر

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه توي اين تاپيك بحثي شكل گرفته كه ما تو دوره ي دبيرستان هميشه سر كلاس ديني درگيرش بوديم...
در كل بحث پيچيده ايه كه من طالاعات كافي ندارم متاسفانه..
اما مرجع بنده ايت الله سيستاني هستند..

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
دین هیچگاه با عقل در تضاد نیست مگر دین های ساختگی و تحریف شده. من به شخصه از مرجع تقلید خودم تا آنجا اطاعت میکنم که ندانم یا با عقلم در تضاد نباشد

مرجع بنده آیت الله صانعی

MEMOL...

عضو جدید
کاربر ممتاز
من كه به هيچ عنوان تقليد و مرجع تقليد و اينجور چيزا رو قبول ندارم يعني اصلا برام معني نداره...!

ترانه

عضو جدید
کاربر ممتاز

خواهرم زندگی برای ماسخت نیست...اتفاقا توجه دین ما به این مسائل جزئی زندگی ما را آسان کرده

خواهرم فکر اینکه فلان گناه گناه صغیره است خود گناه کبیره است.....

خداوند با تمام رحمانیت و بزرگی و بخشش این احکام را قرار داده.....

همان خدایی که بزرگ است در قالب آیات و احادیث قدسی و در انتها از طریق روایات پیامبر و امامان احکام خود را بیان کرده است.....

این فکر اینکه خدا بزرگ است پس روی مسائل جزئی حساس نیست تنها برای فرار از زیر بار احکام الهی است.....

این جزئیات هستند که کلیات را می سازند

جزئیات نباید کلیات را تحت تاثیر قرار دهند ولی نباید نا دیده گرفته شوند زیرا در جای خود مهم هستند

بله درست میگین هیچ وقت نباید گناهی رو کوچیک بشمریم
و اشتباه شما همین جاست که نمیدونین که گناه یعنی چه
من حق الناس رو ضایع نمی کنم حتی اگه کوچیک باشهو حق ا... رو هم به جای میارم اما به روش خودم
این که گناه نیست این روش عبادت خداست. اون شعر درباره چوپان و حضرت موسی رو یادته
هر کسی به روش خودش خدا رو عبادت می کنه

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله درست میگین هیچ وقت نباید گناهی رو کوچیک بشمریم
و اشتباه شما همین جاست که نمیدونین که گناه یعنی چه
من حق الناس رو ضایع نمی کنم حتی اگه کوچیک باشهو حق ا... رو هم به جای میارم اما به روش خودم
این که گناه نیست این روش عبادت خداست. اون شعر درباره چوپان و حضرت موسی رو یادته
هر کسی به روش خودش خدا رو عبادت می کنه

کی راجب گناه صحبت کرد؟؟؟شما از کجا میدونید من نمیفهمم؟؟؟ چقدر راحت توهین میکنید به آدم جدیدا!!!

موسی و پبان منظورتونه؟؟؟

من چی گفتم و شما چی میگین؟؟؟یه بار دیگه بخونید متنمو آبجی:gol:

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی راجب گناه صحبت کرد؟؟؟شما از کجا میدونید من نمیفهمم؟؟؟ چقدر راحت توهین میکنید به آدم جدیدا!!!

موسی و پبان منظورتونه؟؟؟

من چی گفتم و شما چی میگین؟؟؟یه بار دیگه بخونید متنمو آبجی:gol:
توهین نکرد که برادر چرا زود به دل میگیرید
اتفاقا منم با بخشی از حرفاش موافقم
به نظر من حق الناس بزرگترین خطایی که بشر میتونه انجام بده و چه به دین متقد باشه و چه نباشه حتما عملش بش برمیگرده
اما در مورد حق الله که مربوط به نماز و روزهست من فکر نمیکنم خدا به اندازه حق الناس سخت گیری در موردش بکنه
تو قران هم بارها گفته که اسلام بر ما اسان گرفته است
در هر صورت به نظر من در مورد حق خدا و واجبات اگه دلی عمل کنی خیلی مثمر ثمرتره تا تقلید ....چون خدا به نماز ما نیاز نداره ماییم که محتاج صحبت با اوییم پس روشش چه فرقی میکنه؟

ترانه

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما از کجا میدونید من نمیفهمم؟؟؟ چقدر راحت توهین میکنید به آدم جدیدا!!!
توهین نکردم همکار این شمایین که دارین حرفتون رو بر میگردونید. برین قسمتهای قیلی صحبتهاتون رو بخونین

این یعنی منم نمی فهمم. البته من صریح تر گفتم

کی راجب گناه صحبت کرد؟؟؟

"خواهرم فکر اینکه فلان گناه گناه صغیره است خود گناه کبیره است....."

اگه اشتباه نکنم این یه قسمت از صحبتهای شماست .منظورتون از گناه صغیره و کبیره چیه؟ وقتی به بد وضو گرفتن و یا ندونستن و توجه نکردن به جزئیات 400 صفحه ای مراجع در مورد طرز عبادت کردن خدا رو میگین گناه من دیگه با شما بحثی ندارم.

بله منظورم موسی و شبانه

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
توهین نکردم همکار این شمایین که دارین حرفتون رو بر میگردونید. برین قسمتهای قیلی صحبتهاتون رو بخونین

این یعنی منم نمی فهمم. البته من صریح تر گفتم

اگه اشتباه نکنم این یه قسمت از صحبتهای شماست .منظورتون از گناه صغیره و کبیره چیه؟ وقتی به بد وضو گرفتن و یا ندونستن و توجه نکردن به جزئیات 400 صفحه ای مراجع در مورد طرز عبادت کردن خدا رو میگین گناه من دیگه با شما بحثی ندارم.

بله منظورم موسی و شبانه

خواهرم زبونتون تیزه...واسه مومن خوب نیست:smile::gol:

دوما من حرفمو بر نگردوندم.....

"خواهرم فکر اینکه فلان گناه گناه صغیره است خود گناه کبیره است....."

این جمله یک روایت از امامان معصوم است..متاسفانه دقیق نمیدونم از کی هست!!

این ربطی به فهم گناه داشت؟؟؟

که شما میگی نمیفهمی گناه چیه؟؟؟؟

خواهرم من گفتم:

این کجاش بده؟؟؟؟

شما نمیتونی بگی چون تو جامعه ریا هست پس کناه نماز نخوندن یا روزه نگرفتن به حساب می آید.....

این کجاش یعنی: شما نمی فهمی؟؟؟

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
توهین نکرد که برادر چرا زود به دل میگیرید
اتفاقا منم با بخشی از حرفاش موافقم
به نظر من حق الناس بزرگترین خطایی که بشر میتونه انجام بده و چه به دین متقد باشه و چه نباشه حتما عملش بش برمیگرده
اما در مورد حق الله که مربوط به نماز و روزهست من فکر نمیکنم خدا به اندازه حق الناس سخت گیری در موردش بکنه
تو قران هم بارها گفته که اسلام بر ما اسان گرفته است
در هر صورت به نظر من در مورد حق خدا و واجبات اگه دلی عمل کنی خیلی مثمر ثمرتره تا تقلید ....چون خدا به نماز ما نیاز نداره ماییم که محتاج صحبت با اوییم پس روشش چه فرقی میکنه؟

خانم فروق

بزارید سکولار به قضیه نگاه کنیم.....

ببینید ما در دینمون یک سری قوانین داریم که باعث نظم اعمال عبادی ما میشه و باعث هویت دین ماست....

مثلا شما از چراغ قرمز رد بشی چه وسط روز چه در نیمه شب خلاف کردی و جریمه میشی....

حال اینکه ممکنه رد شدن شما در ساعات نیمه شب که خیابونها خلوته خلوتند باعث حادثه نشود

این قانون قانونیست که مردم ایران اون رو به رسمیت میدونند و تعهد به اجرای اون دارند....

حالا ممکنه تو کشور دیگه سبز رد بشن و قرمز رو بایستند!!

تو فقه قانون رو میگن احکام،اون خلاف رو میگن گناه و اون جریمه رو میگن کفاره

حالا اگر شما بزنی یک نفر رو بکشی....اون وقت خلاف شما به حدی میرسه که یا باید دیه بدید یا قصاص....درسته؟؟؟

دیه یا قصاص هم میشه همون عذاب....

مثال میزنم توی شکیات نماز میگه اگر تشهد رو یادت رفت بخونی اشکال نداره اما وقتی نماز تموم شد 2تا سجده سهو برو و فلان دعا را بخون....

این همون جریمه یا کفاره است تا تورو عادت بده از این به بعد دقت کنی و نظم رو بهم نزنی....

یسری جاها جریمه سنگین است(ماشین و میبرن پارگینگ) و میگن عملت باطله و باید از اول انجام بدی....

اینها تنها به جهت اینه که ما عادت کنیم نظم عبادب و هویت دینی رو رعایت کنیم و بهش احترام بگذاریم.....

حالا شما میگید خدا با همه بزرگیش به این مسائل توجهی نداره!!

اینطور جواب میدیم:

خداوند صفتی به نام عدل داره...

خداوند از ابتدا این قوانین(احکام) رو وضع کرد و گفت هرکی عمل کنه حسنات میگیره و هر کی عمل نکنه کیفر میبینه!!!

حالا اگه بخواهد خطاهای فرد خاطی رو ندیده بگیره....اینجا اون صفت عدالت خدا زیر سوال میره!

یه چاقو خاصیتش ایه که ببیره.....

حالا فرق نمیکنه اون زیر انگشت باشه یا سبزی....

اگر اهر دو رو ببره جای سوال نیست....

اما اگر انگشت و نبره ولی سبزی رو ببره جای سوال داره؟؟؟!!

این همون عدالت و نظم در نظام خلقته....

اگر بخواهیم این نظم رو هی به خواست خودمون عوض کنیم و از خدا بخواهیم ندید بگیره که سنگ رو سنگ بند نمیشه!

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
دین هیچگاه با عقل در تضاد نیست مگر دین های ساختگی و تحریف شده. من به شخصه از مرجع تقلید خودم تا آنجا اطاعت میکنم که ندانم یا با عقلم در تضاد نباشد

مرجع بنده آیت الله صانعی

اگر در ابتدای رساله ها دقت کنید این مسئله ذکر شده که:

در مسائل اعتقادی عقلانی عمل کنید!

اما در مسائل عبادی تقلید کنید...

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانم فروق:surprised:

بزارید سکولار به قضیه نگاه کنیم.....

ببینید ما در دینمون یک سری قوانین داریم که باعث نظم اعمال عبادی ما میشه و باعث هویت دین ماست....

مثلا شما از چراغ قرمز رد بشی چه وسط روز چه در نیمه شب خلاف کردی و جریمه میشی....

حال اینکه ممکنه رد شدن شما در ساعات نیمه شب که خیابونها خلوته خلوتند باعث حادثه نشود

این قانون قانونیست که مردم ایران اون رو به رسمیت میدونند و تعهد به اجرای اون دارند....

حالا ممکنه تو کشور دیگه سبز رد بشن و قرمز رو بایستند!!

تو فقه قانون رو میگن احکام،اون خلاف رو میگن گناه و اون جریمه رو میگن کفاره

حالا اگر شما بزنی یک نفر رو بکشی....اون وقت خلاف شما به حدی میرسه که یا باید دیه بدید یا قصاص....درسته؟؟؟

دیه یا قصاص هم میشه همون عذاب....

مثال میزنم توی شکیات نماز میگه اگر تشهد رو یادت رفت بخونی اشکال نداره اما وقتی نماز تموم شد 2تا سجده سهو برو و فلان دعا را بخون....

این همون جریمه یا کفاره است تا تورو عادت بده از این به بعد دقت کنی و نظم رو بهم نزنی....

یسری جاها جریمه سنگین است(ماشین و میبرن پارگینگ) و میگن عملت باطله و باید از اول انجام بدی....

اینها تنها به جهت اینه که ما عادت کنیم نظم عبادب و هویت دینی رو رعایت کنیم و بهش احترام بگذاریم.....

حالا شما میگید خدا با همه بزرگیش به این مسائل توجهی نداره!!

اینطور جواب میدیم:

خداوند صفتی به نام عدل داره...

خداوند از ابتدا این قوانین(احکام) رو وضع کرد و گفت هرکی عمل کنه حسنات میگیره و هر کی عمل نکنه کیفر میبینه!!!

حالا اگه بخواهد خطاهای فرد خاطی رو ندیده بگیره....اینجا اون صفت عدالت خدا زیر سوال میره!

یه چاقو خاصیتش ایه که ببیره.....

حالا فرق نمیکنه اون زیر انگشت باشه یا سبزی....

اگر اهر دو رو ببره جای سوال نیست....

اما اگر انگشت و نبره ولی سبزی رو ببره جای سوال داره؟؟؟!!

این همون عدالت و نظم در نظام خلقته....

اگر بخواهیم این نظم رو هی به خواست خودمون عوض کنیم و از خدا بخواهیم ندید بگیره که سنگ رو سنگ بند نمیشه!
حرف رو عوض کردید برادر
دوباره نظر منو بخونید...
قوانینی اجتماعی که مثال زدید حتی اگه به عنوان تشبیه قابل قبول باشه برمیگرده به حق الناس همونی که من میگم چون رعایت نکردنش باعث زحمت واسه انسانهای دیگه میشه
بعد هم این احکامی که جزیی اند و شما منتسب به خدا میدونید به نظر افاضات بعضی اقایون هست بیشترش
در یک کلام من به احدالناسی جز خدا اعتماد ندارم

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نه....

شما دارید فرار میکنید و مغلطه می کنید....

من بحث نظم دینی و عبادی رو با نظم اجتماعی مقایسه کردم و هیچ ارتباطی با حق الناس و حق الله نداره.....

لطفا عادلانه و بدون نظر قضاوت کنید.نه برای من برای خودتان.....

خانم فروغ.....

ببخشید اون دفعه تند نوشتم حواسم نبود

hamidkareshki

عضو جدید
اول از همه سلام
بعد هم اينكه خيلي متاسفم كه دير از وجود اين تاپيك مطلع شدم
ولي بحث مرجع تقليد
در ابتدا بايد بگم كه در اسلام اصول دين مثل(توحيد.نبوت .معاد..)تحقيقي هستند و هيچ مسلماني حق تقليد از كس ديگه اي را در اين زمينه نداره و بايد خودش به دنبال اون ها باشه و برش درسا بودنشون مسلم بشه
اين از اين
ولي در مورد فروع دين
اول از همه بايد بگم كسانيكه مسلمانند و خدا و پيامبر و قران رو قبول دارن بايد اين رو هم قبول داشته باشن كه ولي فقيه واجب الاطاعه است
يعني شما بايد بدون چون چرا ازش تبعيت كني و تمام چيز هايي كه بيان مي كنه را انجام بدي
كه الان ولي فقيه ما آيت الله خامنه اي هستند
و نكته اي كه در اين مورد هست اين است كه بعضي از دو ستان در اين مورد مي گن كه ما خودمون عقل داريم
بله داريم ولي اين دستور خداست و يك جوري آزمايش شدن است
و اينكه قبول حرف هاي ولي خدا قبول حرف هاي خود خداست ......
اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم (آل عمران)

و اما در مورد فروع دين
خواهر خوبم شما ميگي كه اگه مشكل پيدا كردي مي پرسي و مي گي اگه با عقلم جور در اومد قبول مي كنم
امات نكته اي كه در نظر نگرفتي اينست كه تاحالا مراحل مرجع شدن رو كسي برات نگفته و شرايطش رو كه اگه مي دونستي ديگه اين جوري قضاوت نمي كردي
و حتي تو همون فروع دين هم جا براي بحث هست تا شما بدون چون چرا قبول نكني همونطور كه من قبول نمي كنم
ولي قبلش بايد بخواي
وگرنه هيچوقت قبول نمي كني
اول حرفت رو قبول دارم
اصول دین تقلید نداره
در فروع باید تقلید کرد.
اما چه ربطی به ولایت مطلقه فقیه داره؟
چه کسی گفته ولی فقیه آقای خامنه ایه؟
طبق کدوم منطق و استدلال؟ ضمنا من تا عقل دارم بدون چون چرا از کسی تبعیت نمی کنم. مگر کسی که معصوم باشه. اما آیا آقای خامنه ای معصومه؟مگر شما شیعه نیستی؟ مگر نمی گی 14 معصوم؟ بهتره همه جا به عقل رجوع بشه. حتی در تقلید. من تا حالا مقلد آقای مکارم بودم. اما از این به بعد و بعد از اتفاقات شوم بعد از 22 خرداد مرجعمو عوض می کنم. اتفاقاتی که خیلی ها رو از دین زده کرد. من با تمام وجود داد می زنم ای کسایی که دارید از دین زده می شید اسلام این نیست که الان دارید می بینید. اسلام بسیار لطیفتره.
من در حال تحقیق بین آقای وحید، صانعی و سیستانی هستم
به امید موفقیت برای همه دوستان.

mehdi220

عضو جدید
سالها پيش يك نامه از آيت الله سيستاني به علماي ايران در روزنامه همشهري يا شرق بود كه خوندم خيلي برام جالب بود
علما رو يك نصيحت هايي كرده بود كه بيا و ببين
خيلي خوشم اومد و يه تحقيقاتي راجع به تقليد كردن و ايت الله سيستاني كردم و در نهايت ايشون رو به عنوان مرجع تقليد انتخاب كردم
متاسفانه اسم تقليد كردن كه مياد بعضي ها فكر ميكنند يعني اينكه عقل تعطيل و بهشون بر ميخوره
بعضي از آيات قرآن كه در مورد احكام شرعي گفته واقعا تحليلش سخته و فهمش به اين راحتي نيست
و بايد علمش رو داشته باشي تا بفهميش
تقليد يعني همين

farshid.rahimi

عضو جدید
مرجع تقلید من اول قرآن و رفتار و کردار پیامبر و صحابه است
بعدش هم عقل و بینش خودم است
نیاری به هیچ مرجع امروزی ندارم

eshkaft

عضو جدید
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)
عزیز دلم منظور از مرجع تقلید این نیست که تو مثل میمون ادا کسی را در بیاری ، عقلی که تو داری همه دارن !
در مسائل دینی بنا به شرایطی امکان داره احکام تغییر کنه که انجام این کار نیاز به یک متخصص داره و آن متخصص همان مرجع تقلیده که بر اساس تحصیلات بالا و زحمات کشیده شده به آن می رسه و اگه عقل کامله تو نیاز به مرجع نداره به وضعیت دینی و اعتقادی خودت فکر کن نه به عقل و فکر و شعور دیگران !

بالا