انتخاب مرجع تقلید+ تظر سنجی ( مرجع شما کیست؟)

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
اهل تسنن هستين؟
منظورت از صحابه رو ميشه بگي؟

عجب آدم تیزی هستی:D

آره احتمالا از برادرای اهل تسنن هستند....

اما برادرای اهل تسنن هم در زمینه احکام تقلید میکنند...

اما نه از یک مرجع....آنها شورایی کار میکنند.

اکثر احکام از شورای کبار سعودی خارج میشود

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
میگم حاجی جون کلا به این بحث علاقه داری .

Medical_eng87

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرجع تقلید من آیت آلله مکارم شیرازی هست
می تونید از دو نفر که در این زمینه ها آشنایی دارند و قابل اطمینان هستند از مرجع تقلید اعلم تر پرسید. من خودم از یه روحانی با فضیلتی در این باره پرسیدم و ایشون 2 نفر را به من پیشنهاد کردند و من آقای مکارم را انتخاب کردم.

.
دوستانی درباره ی نیاز نداشتن به مرجع تقلید صحبت کردند و گفتند ما که غقل داریم چه نیازی به تقلید داریم. خوب باید بگم که انسان عقل داره ولی باز خدا پیامبران و امامان را برای راهنمایی و هدایت بشر فرستاده ، انسان عقل داره ولی خدا باز قرآن را برای روش زندگی بشر فرستاده
شما دوستان چرا درس می خونید؟ چرا در دانشگاه به رشته های مختلف میرید؟ چرا در یه رشته ای تخصص میگیرید؟ برای اینکه علم انقدر گسترده هست که انسان در طول زندگیش نمیتونه تمام اونها را بدونه و باز در نیاز به علم دیگه ای باید به متخصصش رجوع کنه
مثلا کسی که مهندسی معماری می خونه و دکترا میگیره یعنی در رشته معماری تخصص داره و هرکس که در این رشته نیاز پیدا کرد بقیه بهش رجوع می کنند
یا مثلا یه دکتر که تخصص میگیره ما وقتی بیمار میشیم به دکتری که در بیماری ما تخصص داره رجوع می کنیم چون اون دروس پزشکی را خونده و ما بهش نیاز داریم و هرچی اون تجویز کرد مجبوریم ازش تقلید کنیم با اینکه می دونیم دکتر هم مثل ما آدم ها معصوم نیست و امکان داره اشتباه کنه
مرجع تقلید هم در مسائل فقهی و دینی و شرعی دروس را می خونه و در اون دروس تخصص می گیره و ما هم وقتی به یه مسئله ای در زندگیمون برخورد کردیم که خواستیم بدونیم دین و شرع دستورش برای اون کار چیه به مرجع تقلید مراجعه می کنیم و هرچی اون تجویز کرده انجام میدیم.
:redface:

ترانه

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما کلا تو این زمینه ها پا هستیم:surprised::D

به خاطر همینه که احساس می کنین کسایی که نظر مخالف میدن اشتباه می کنن
من دیگه توی این بحث شرکت نمی کنم .اما مشخص بود از صحبتهای مخالف عصبانی میشین

mehdi220

عضو جدید
عجب آدم تیزی هستی:D

آره احتمالا از برادرای اهل تسنن هستند....

اما برادرای اهل تسنن هم در زمینه احکام تقلید میکنند...

اما نه از یک مرجع....آنها شورایی کار میکنند.

اکثر احکام از شورای کبار سعودی خارج میشود

قربونت
من كلي دنبال خس و خاشاك اول ميگشتم . آقا تبريك عرض ميكنم
ايده ي خودتون بود؟

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
به خاطر همینه که احساس می کنین کسایی که نظر مخالف میدن اشتباه می کنن
من دیگه توی این بحث شرکت نمی کنم .اما مشخص بود از صحبتهای مخالف عصبانی میشین

من؟؟؟؟

من عصبانی شدم.....:D

شما عصبانی شدی خواهرم......

شما زبونت تیزه...باید بپذیری؟؟؟

.:MONTAZER:.

عضو جدید
مرجع بنده حضرت اآیت الله خامنه ای است!
مرجع عین دکتر می مونه!
یعنی چی؟!
یعنی اینکه همونطوری که وقتی ما میض می شیم می ریم آمپول می ده بهمون آقا دکتره،اینجا هم وقتی گیر می کنیم تو احکام دینی،یه آقا دکتری به نام مرجع تقلید هست(کسی که به صورت تخصصی در دین مطالعه کرده) که می تونه کمکمون کنه!

s_adegh

عضو جدید
دوستان توجه!!!!!!!!!

دوستان توجه!!!!!!!!!

دوستان توجه کنید خوب همه ی ما که عقل داریم فکر داریم چرا پس می ریم دکتر خوب خودمون عقل داریم میشینیم دو تا کتاب هم لازم نیست بخونیم میایم با منطق و عقلمون مشکل و مریضیمون رو حل میکنیم!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ای ن بر خلاف عقل و منطق شماست!!!! چه نیاز هست که پیش یکی که دو تا کلمه بیشتر از ما یاد گرفته بریم هااااااااااان

حالا مطمئن ام تونستم مطلب رو برسونم من می گم کسی که رفته توی احکام دین تحقیق کرده کتاب ها خونده و می خونه خیلی بیش تر از عقل من وشما می فهمه تا اینکه من دو تا کتاب بخونم بیام بگم عالم دهرم!!!!!!! عزیزان باید تو هر کاری به متخصصش رجوع کنیم که این عقلانی و منطقی است به نظر شما این طور نیست؟؟
البته اسلام هم نگفته که همه باید تقلید کنند گفته که اگر کسی به مرحله ای از اجتهاد برسد که توان اسنباط احکام و معارف را از قران و احادیث اهل البیت بدست آورد خود مجتهد است و نیازی به تقلید نیست ولی آیا ما می توانیم که به آن مرحله برسیم ؟چرا که نیاز به کلی مطالعه و تحقیق دارد که اگر رشته ی تخصصی شما نباشد نمی توانید به همه ی این کارها برسید .
امیدوارم موفق و پیروز باشید
اگه ابهامی هست در خدمتیم.;)

لارم دیدم دوباره این ارسال رو بفرستم

archi-tecture

عضو جدید
مرجع تقلید؟ اوم اسمشو دوست ندارم ...مشاور دینی دارم چرا:cool:
اگه برام سوالی پیش بیاد که نتونم جوابشو پیدا کنم یا خیلی نیاز به وقت داشته باشه مثل جزئیات ریز نماز یا ارث یا طهارت و اینا به مشاورم یه سری میزنم...
قبلا آیت ا... بهجت بود بعدشم صانعی رو پسندیدم:)

pranc

عضو جدید
حس ميکنم انتخاب مرجع خرد خودمو زيره سوال ميبره قصد توهين ندارم.ولی در قدرت تفکر همه باهم برابريم.خودمونم از پس این مسايل برميايم پس انتخاب مرجع برای چی؟

قمصر

عضو جدید
حس ميکنم انتخاب مرجع خرد خودمو زيره سوال ميبره قصد توهين ندارم.ولی در قدرت تفکر همه باهم برابريم.خودمونم از پس این مسايل برميايم پس انتخاب مرجع برای چی؟

1 - چرا نماز ظهر را چهار ركعت ميخوانيد
2 -خمس درآمد ساليانت را شامل چه چيزي ميشود وبه چه كسي تعلق ميگيرد
3 - حج النساء چرا بر هر مسلمان واجب است ولي در قران ذكري از آن نيامده است
4 - چرا طرز وضو گرفتن ما شيعه با برادران اهل سنت فرق ميكند
5 - چرا ما حضرت علي را بعنوان جانشين بلا فصل پيامبر ميدانيم ولي اهل سنت اين را قبول ندارندو./و.و.و.و.

archi-tecture

عضو جدید
1 - چرا نماز ظهر را چهار ركعت ميخوانيد
2 -خمس درآمد ساليانت را شامل چه چيزي ميشود وبه چه كسي تعلق ميگيرد
3 - حج النساء چرا بر هر مسلمان واجب است ولي در قران ذكري از آن نيامده است
4 - چرا طرز وضو گرفتن ما شيعه با برادران اهل سنت فرق ميكند
5 - چرا ما حضرت علي را بعنوان جانشين بلا فصل پيامبر ميدانيم ولي اهل سنت اين را قبول ندارندو./و.و.و.و.

این ها 1400 ساله فرق نکرده...همشم یه جور بوده خب کتابش رو می گیریم! در این موارد بله ما مشاوران مذهبی رو زحمت می دیم:D

simafrj

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مرجع تقلید ندارم
هیچ اعتقادی هم به این موضوع ندارم
مرجع تقلید هم یکیه مثل خودم
هم عقل دارم هم شعور

archi-tecture

عضو جدید
بایرکلا به تو...قضیه همینه...آخه اینکه یکیو بزاری جا عقلت خیلی خنده داره...

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)

با سلام ببخسید نظر میدم....
پس آدم اگه عقل داره چرا میره دکتر وقتی مریض میشه خودش فکر میکنه یه دارو واسه خودش تجویز میکنه اینم پس میشه دیگه....

archi-tecture

عضو جدید
با سلام ببخسید نظر میدم....
پس آدم اگه عقل داره چرا میره دکتر وقتی مریض میشه خودش فکر میکنه یه دارو واسه خودش تجویز میکنه اینم پس میشه دیگه....
من موندم چرا تخصص اکتسابی مثل پزشکی رو با عقل که فطزیه یکی می دونن...ما میگیم مشورت با مشاور دینی برای احکامی که از اول تا حالا تغییر نکرده مشکلی نداره ولی دیگه چرا مطلبی و که با عقل میشه جوابش رو فهمید از این مشاورا می پرسن؟
حدیثی هست که می گی امام زمون که میان دست رو سر مردم میکشن و عقل ها کامل میشه و حتی زن خانه داری که از هیچ خبر نداره احکام خودش رو خودش استخراج می کنه
ما باید به این سمت بریم...عقلگرایی نه تقلید محض از مراجع که زیاد هم دیده میشه

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
من موندم چرا تخصص اکتسابی مثل پزشکی رو با عقل که فطزیه یکی می دونن...ما میگیم مشورت با مشاور دینی برای احکامی که از اول تا حالا تغییر نکرده مشکلی نداره ولی دیگه چرا مطلبی و که با عقل میشه جوابش رو فهمید از این مشاورا می پرسن؟
حدیثی هست که می گی امام زمون که میان دست رو سر مردم میکشن و عقل ها کامل میشه و حتی زن خانه داری که از هیچ خبر نداره احکام خودش رو خودش استخراج می کنه
ما باید به این سمت بریم...عقلگرایی نه تقلید محض از مراجع که زیاد هم دیده میشه

خیلی ها وقتی یه مشکل توی زندگیشونه میرن پیش مشاور روانشناس درسته...
چرا با عقلشون مشکلشونو حل نمکنن که برن پیش مشاور
البته حرف شما متین ولی نه در این حدی که تمام مسائل دینو به عقل خودت روجوع کنی

archi-tecture

عضو جدید
خیلی ها وقتی یه مشکل توی زندگیشونه میرن پیش مشاور روانشناس درسته...
چرا با عقلشون مشکلشونو حل نمکنن که برن پیش مشاور
البته حرف شما متین ولی نه در این حدی که تمام مسائل دینو به عقل خودت روجوع کنی

روانشناس چی خونده؟ علوم عقلی دیگه....اگه مشکله فکری برام پیش بیاد بیشتر ترجیح میدم پیش علوم امروزی برم که با عقل آپ دیتن تا با روحانیا که 100 سال عقبن0 البته استثنا هم دارنا!)

مسائل دینی چیه؟ میشه چند تا مسئله برام بگی که غیر از مسائلی باشه که هزار ساله تو رساله ها دارن میگن و تو هر کتابی پیدا میشه؟

Ehsan H

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله سیستانی
سید است.در خارج از ایران زندگی می کند. کمتر سیاسی است حداقل برای ما ایرانی ها.

mhsafa

عضو جدید
می خواستم از شما دوست عزیز بپرسم که شما از کجا می فهمی که یک دکتر واجدالشرایط معالجه بیماریهای شما است یا خیر؟

mhsafa

عضو جدید
اینکه در صورت ناباروی شما و خانواده تان آیا می توان از اسپرم و تخمک آقا و خانم دیگری برای باروری استفاده کرد یا خیر؟
اگر می شود فرزند متولد شده به چه کسی ملحق می شود ؟
مساله ارث او چگونه است؟

ture

عضو جدید
خودم مرجع تقلید خودم ....
خدا رو شکر که سوال دینی هم ندارم.

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودم مرجع تقلید خودم ....
خدا رو شکر که سوال دینی هم ندارم.

پس دو حالت داره؛

يا اينكه شما دينت همون دينيه كه ميخواي! نه همون ديني كه هست!
خودت استنباط ميكني، خودت ميري هلال ماه شوال رو ميبيني و عيد فطر ميگيري، خودت ميگي كدوم نماز چند ركعته، خودت نجس رو از پاك تشخيص ميدي، خودت مي گي كه كدوم چيزا بهش خمس تعلق ميگيره و به كدوم چيزا زكات و لابد خودت خيلي چيزاي ديگه هم ميگي!
حالا ببينم نماز صبحتو چند ركعت ميخوني؟ چرا؟ از كجا فهميدي كه تعدادش همونه!؟
سال خمست رو چطور محاسبه ميكني؟

و اليته حالت دوم اينه كه شما در مورد دين مطالعه داري و تفسير تمام آيات قرآني رو ميدوني و اشراف به احاديث و روايات داري! يعني تحصيلي كه علماي ما در حوزه هاي علميه درطول ساليان سال دارند رو شما بدون صرف كمترين زحمتي، بدست اوردي!
ميشه راه رسيدن به اين مرحله رو به ما هم بگي تا بدونيم!

ture

عضو جدید
پس دو حالت داره؛

يا اينكه شما دينت همون دينيه كه ميخواي! نه همون ديني كه هست!
خودت استنباط ميكني، خودت ميري هلال ماه شوال رو ميبيني و عيد فطر ميگيري، خودت ميگي كدوم نماز چند ركعته، خودت نجس رو از پاك تشخيص ميدي، خودت مي گي كه كدوم چيزا بهش خمس تعلق ميگيره و به كدوم چيزا زكات و لابد خودت خيلي چيزاي ديگه هم ميگي!
حالا ببينم نماز صبحتو چند ركعت ميخوني؟ چرا؟ از كجا فهميدي كه تعدادش همونه!؟
سال خمست رو چطور محاسبه ميكني؟

و اليته حالت دوم اينه كه شما در مورد دين مطالعه داري و تفسير تمام آيات قرآني رو ميدوني و اشراف به احاديث و روايات داري! يعني تحصيلي كه علماي ما در حوزه هاي علميه درطول ساليان سال دارند رو شما بدون صرف كمترين زحمتي، بدست اوردي!
ميشه راه رسيدن به اين مرحله رو به ما هم بگي تا بدونيم!

واسه تک تکش جواب دارم .ولی حیف که نمی تونم جوابشو اینجا بنویسم....

اگه مشکلی داشته باشم میرم تحقیق می کنم . من که خوندن بلدم !!!! ... بعد هم نتیجه گیری....
به عنوان تقلید چیزی رو قبول ندارم ....

بهتون بر نخوره ولی همه اینا از نظر من کشکه ....

بالا