انتخاب مرجع تقلید+ تظر سنجی ( مرجع شما کیست؟)

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

البته طرف صحبت‌های شما من نیستم ولی ....

ولي شما بفرماييد كه آيا روز عيد فطر از نظر اسلام يك روز معموليه كه با احساسمون تعيين كنيم كه اون روز عيد هست يا نيست؟
عيد فطر از اين نظر اهميت داره كه روزه در اين روز بر هر انساني (مسلماني) حرام است... حرام! پس براي همينه كه اين اهميت ويژه بين مسلمونا در مورد بحث استهلال هست و براي همينه كه بايد در اين زمينه از يك انسان عادل و مجتهد خواست كه اين روز رو مشخص كنه برامون... به نظرتون اين امكان براي همه ما وجود داره كه بخواهيم آخر ماه رمضون بريم فلان قسمت از ايران تا بتونيم هلال ماه رو بينيم؟

امثال تمامی مراجع روز دوشنبه رو عید اعلام کردن ولی آقای خامنه‌ای روز یکشنبه اعلام کرد عید رو
مسلمون شدن و بودن بازیچه بودن نیست

آقاي محترم، شما گفتيد اگر مسئلي اي رو ندونيد مطالعه ميكنيد ، ميشه بفرماييد از كجا؟
از چه منبعي؟
غير از اينه كه اگر مسئله ديني و شرعي براتون پيش بياد به علم علما مراجعه ميكنيد؟

ببينيد اگر كسي بخواهد اعمالش رر براساس قرآن و سنت انجام بده، بدون تقليد از مراجع خاصي(!)، اول اينكه بايد قرآن و تفسير و علوم مربوط به اونو بطور تخصصي بدونه.
دوم اينكه بايد سنت را بشناسه. سنت شامل احاديث و روايات معصومين (ع) است. كه خودش چندين و چند بخش و شاخه داره كه بايد تمام آنها رو بدونه (توضيحش خارج از حوصله اين بحثه)...

بنابراين، شما فكر ميكنيد كه واقعا اين دو تا ويژگي رو داريد؟

من بهتر توضیح بدم
عقل - سنت - اجماع
راه درست و مستقيمي كه ما از خدا ميخوايم به اون راه هدايتمون كنه، كدوم طرفه؟ كدوم راهه؟ تنها بايد بريم؟ اين راه راهنما نميخواد؟ نور نميخواد؟ اگه افتاديم زمين كي دستمونو بگيره؟ تو ايان راه غرور و لجبازي جايي نداره (قصد جسارت به فرد خاصي رو ندارم)....

باشد كه كمي تامل كنيم...

استفاده از مرجع تقلید و اشتباهات اونا رو تکرار کردن یعنی اینکه مسئولیت زندگیمون رو خودمون نپذیرفتیم و داریم این رو به شونه دیگران می‌سپاریم
تبصره‌ها، توصیف‌ها، تفسیر ها و غیره و غیره‌ای که برای قرآن نوشته شده همون تحریفات قرآن هستند

در آخر
مسئولیت زندگی هر شخص با خودشه، نه دیگران
چندی پیش شخصی به نام یوزا چند حدیث از یه کتاب نوشت، آرش به شدت اعتراض کرد
اون احادیث از کجا نوشته شده بود ؟ آرش حق اعتراض داشت و کارش درست بود
منم اعتراض کردم چون احادیث رو باطل میدونستم
به همین دلیل مراجع تقلید رو باطل می‌دونم

آره، بگین من مغرور، ولی مسایل زندگیم رو می‌تونم بهتر چیزایی که مراجع تقلید گفته تشخیص بدم
و اینکه، برچسب بی عقلی وتامل و .... به دیگران نزنید :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من چند تا سوال دارم.

این چند پست آخر، به موضوع مهمی که به عنوان موضوع تایپیک انتخاب شده، چه ربطی دارد؟ چرا از هر موضوعی برای جدل با هم استفاده می کنید؟؟؟

و اینکه چرا بعضی از کسانی که تا به حال فکر می کردم که انسان های عاقل و فهمیده ای هستند که مطمئنم اینطور است، در مورد مرجع تقلید نظرهای عجیب و غریب می دهند؟
لطفاً فقط آنهایی که مسلمان هستند نظر بدهند! دوست خوبم! مگه شما مسلمان نیستی؟ مگر دینت را برای اینکه راهنمای تو در رسیدن به سعادت باشد، انتخاب نکردی؟ مگر تو نمی گویی که عاشق علی هستی و خدای علی؟ مگر ...
پس چون و چرا در مسائل دین آوردن از چیست؟ مگه مسئله ای که در دین واجب شده، سلیقه ای است که فکر می کنی باید در آن دخل و تصرف داشته باشی؟
من فکر می کنم مسئله تقلید هم مثل مسئله اطاعت از ولی فقیه شده است. بعضی ها فراموش کردند که نماز بی ولایت، نماز نیست. ما برای گم نکردن راه احتیاج به راهنما داریم. مگر در جاده تاریک و پر پیچ و خم نگاه کردن به تابوی راهنمای کنار جاده، کار حیوان تقلید کار است؟
نه عزیزم انسان عاقل در جاده ی تاریک برای گم نکردن راه از راهنما استفاده می کند.

ببخش اگر حرف هایم تلخ بود. فقط به اندازه ی یک دقیقه به آن فکر کن.
مرسی.
سلام
در مرحله اول:
مخالفت با گفته‌های دوستان دلیلی بر کشمکش و جنجال نیست

ببینین دوست عزیز
من قبول ندارم خیلی چیزا رو و این دلیل نمیشه نمازم قبول نباشه و مسلمون نباشم
و البته اینو هم بدونین که من انسان بودن رو بیشتر از مسلمون بودن می پسندم
راهی که برای سعادت طی میشه، به مسلمون بودن ربط نداره،‌انسان بودن دخیله

در جاده‌ای تاریک میشه از چراغ عقل هم استفاده کرد و البته از راهنمایی‌های دیگران

شاید فکر کنین تا الان کتابای مراجع تقلید رو نخوندم ! ولی بالعکس، کتابای زیادی رو خوندم، و هرچی رو که درسته قبول می‌کنم و هرچی که نادرسته خوب نادرسته
ولی در کل مرجع تقلید رو نمی‌پسندم

نه حرفاتون تلخ نبود، از روی تعصب بود

آخرین ویرایش:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دو مورد من باب يادآوري:

اول:

آيه 43 از سوره نحل:
فاسئلوا اهل الذكر ان كنتم لاتعلمون
ترجمه: پس اگر نميدانيد به اهل ذكر (علما و دانشمندان) مراجعه كنيد.

توضيح:
در مسائل ديني اگر متخصص نيستيد، بايد به متخصص (مرجع تقليد) مراجعه كنيد. به اين مراجعه تقليد ميگويند ( و نه به اون چيزي كه شماها از تقليد تو ذهن خودتون بزرگ كرديد)

دوم:
امام حسن عسگري (ع) فرموده اند:
از بين فقها آنانكه حافظ و نگهبان دين اند و خود را از گناه و آلودگي حفظ ميكنند و با هواهاي نفساني مبارزه ميكنند و مطيع اوامر الهي و جانشينان اويند، بر همگان لازم است كه از آنان تقليد كنند.

توضيح:
مراد از همگام كساني هستند كه در علوم اسلامي مجتهد و متخصص نيستند، اگرچه در علوم ديگر متخصص باشند...

(منبع حديث: بحارالانوار- جلد 2)

*
*
*
*

همين - يا حق

همونطور که گفتم، توضیحات همون تحریفات دلخواه برای پیشبرد اهداف و کنترل مردم هستش

حدیث میارین ؟ احادیث نادرست هم زیاد داریم عزیز
شما نمی‌تونید با آیه و حدیث یه چیزی رو ثابت کنین
پست‌های قبلی من رو جواب بدین خوشحال می‌شم بشنوم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مراجع تقلید به گونه‌ای عمل می‌کنند که زمان معاویه و یزید عمل شد
پیامبران تاریخ و معصومان ما تلاش کردند که انسان از عقلش به خوبی پیروی کنه و البته انسان بودن رو یاد بگیره ولی امروزه همونطور که گفتم، مانند دوران معاویه و یزید، از نام اسلام خیلی کارها رو پیش می‌برند، اسلامی ساختگی با مراجعی که به دلخواه دولت تعیین صلاحیت می‌شند
همونایی که هر چیزی رو خواستند تغییر دادند تا دولتشون رو، سیاست و اهداف شوم رو پیش ببرند، تا هر وقت خواستند مردم رو به تیر ببندند

برای اینکه نیاز به مجتهد نداشته باشی، نیازی نیست در قم درس خونده باشی و ....

اگر بحثی دارید لطفن منطقی پیش برید
و به عقاید دیگران توهین نکنید
نیازی نیست عقاید خودتون رو به دیگران تحمیل کنید، شاید شما اشتباه رفته باشید ....

بازم میگم، بحثی هست، سوالی هست، منطقی باشه نه تعصبات دینی و عقاید شخصی و غروری که باعث میشه به خودتون اجازه ندین سخنان مخالفتون رو بشنوین

موفق باشین

bamboo

عضو جدید
بدلیل تخصص ؟

من گفتم نه کاری به کسی دارم و نه کسی رو از راهش منحرف می‌کنم
نماز و روزه و قرآن و پیامبرا و خدا رو هم بدون مرجع تقلید دارم، البته به گفتم مراجع تقلید هیچ کدوم از عبادتام قبول نیست ( چون مرجع قبول ندارم ) :surprised:

من مراجع رو زمانی قبول می‌کنم که خودم نتونم به یه موضوع در سطح نیازم اگاهی پیدا کنم، و یه نفر نتونه بهم جوابی بده
( البته اون یه نفر همیشه سعی می‌کنه من رو به سمتی راهنمایی کنه که خودم به سوالام جواب بدم )
به این دلیل مشخص قبول ندارم و فرضیات شما رو نقض کردم

البته بنده هم قصد قبولوندن مطلبمو ندارم.میتونید بخونید و تصمیم بگیرید.
بذارید مثالمو یه کم بسط بدم:
شاید من بتونم برای خودم خونه بسازم.بله...شاید نه...حتما...
ولی چقدر به این خونه اعتبار هست؟
چه تضمینیه بعد از چند روز رو سرم خراب نشه؟!!!
البته شاید خونه ای که یه مهندس ساخته هم رو سرم خراب بشه ولی احتمال این دو رو که با هم مقایسه کنیم متوجه میشیم که اصلا اعتباری به خونه ای که خودمون ساختیم نیست.
در ضمن من نمیدونم ... شاید شما به مرتبه اجتهاد در احکام دین رسیده باشید...بالاخره چیزه دور از دسترسی نیست ... حدود بیست سی سال تلاش میخواد تا بتونی به اون مرحله برسی... البته یه سری افراد نخبه هم در طول تاریخ بودن که در سن پایین به همچین مقاماتی رسیدن...
حالا من یه سوالی می پرسم:
شما نمازتون رو بر چه اساسی با شیوه امروزی میخونید؟

ولی قبل از اینا لطفا مشخص کنید شیعه هستید یا اهل سنت تا من بدونم شما چه چیزهایی رو قبول داری تا از اونا در بحث استفاده کنم نه چیزهایی که بهش اعتقاد ندارید.وگرنه بحث بی نتیجه میمونه.لطفا جوابشو نپیچونید.

bamboo

عضو جدید
همونطور که گفتم، توضیحات همون تحریفات دلخواه برای پیشبرد اهداف و کنترل مردم هستش

حدیث میارین ؟ احادیث نادرست هم زیاد داریم عزیز
شما نمی‌تونید با آیه و حدیث یه چیزی رو ثابت کنین
پست‌های قبلی من رو جواب بدین خوشحال می‌شم بشنوم

بنده با اجازه دوستمون یه پاسخ مختصر بدم:
شما اگر شیعه باشید میدونید که کتاب بحار از معتبر ترین منابعه که در درستی احادیثش شکی نیست.بجز استثنائات.شما اگر میتونید باید اشتباه بودن حدیث رو ثابت کنید نه این که ما درستی اون رو.چون در احادیث بحار بنا بر درستیه.
مثل این میمونه که من بگم هوا روشنه پس روزه شما بگی نه شبه.شما باید ثابت کنی من اشتباه میگم نه من درستیه حرفمو اثبات کنم.
حالا اگر میتونید بسم الله...

Comet1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مرحله اول:
مخالفت با گفته‌های دوستان دلیلی بر کشمکش و جنجال نیست

ببینین دوست عزیز
من قبول ندارم خیلی چیزا رو و این دلیل نمیشه نمازم قبول نباشه و مسلمون نباشم
و البته اینو هم بدونین که من انسان بودن رو بیشتر از مسلمون بودن می پسندم
راهی که برای سعادت طی میشه، به مسلمون بودن ربط نداره،‌انسان بودن دخیله

در جاده‌ای تاریک میشه از چراغ عقل هم استفاده کرد و البته از راهنمایی‌های دیگران

شاید فکر کنین تا الان کتابای مراجع تقلید رو نخوندم ! ولی بالعکس، کتابای زیادی رو خوندم، و هرچی رو که درسته قبول می‌کنم و هرچی که نادرسته خوب نادرسته

نه حرفاتون تلخ نبود، از روی تعصب بود
سلام
مرسی که برای سوال های دنبال جواب بودی.
این را قبول ندارم که حرف هایم از روی تعصب است. من خودم وقتی 9-10 ساله بودم قبل از اینکه دلیل انتخاب مرجع تقلید را بفهمم این کار را انجام ندادم. دنبال جواب سوالم بود، و پیدایش کردم.
عزیزم در جاده ی تاریک، با استفاده از عقلت چطور مسیر را تشخیص خواهی داد؟ اگر جلوی پات چاه باشه!! اگر یک پیچ خطرناک باشه!! اگر بین دو راهی باشی، چگونه با استفاده از عقلت راه را تشخیص می دهی!! وقتی یک تابلوی راهنما مقصد هر کدام از راه ها را مشخص کرده!!!

ture

عضو جدید
اگه خدا بخاطر اینکه از کسی تقلید نمی کنم میخواد منو مجازات کنه،اون خدای من نیست ...

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته بنده هم قصد قبولوندن مطلبمو ندارم.میتونید بخونید و تصمیم بگیرید.
بذارید مثالمو یه کم بسط بدم:
شاید من بتونم برای خودم خونه بسازم.بله...شاید نه...حتما...
ولی چقدر به این خونه اعتبار هست؟
چه تضمینیه بعد از چند روز رو سرم خراب نشه؟!!!
البته شاید خونه ای که یه مهندس ساخته هم رو سرم خراب بشه ولی احتمال این دو رو که با هم مقایسه کنیم متوجه میشیم که اصلا اعتباری به خونه ای که خودمون ساختیم نیست.
در ضمن من نمیدونم ... شاید شما به مرتبه اجتهاد در احکام دین رسیده باشید...بالاخره چیزه دور از دسترسی نیست ... حدود بیست سی سال تلاش میخواد تا بتونی به اون مرحله برسی... البته یه سری افراد نخبه هم در طول تاریخ بودن که در سن پایین به همچین مقاماتی رسیدن...
حالا من یه سوالی می پرسم:
شما نمازتون رو بر چه اساسی با شیوه امروزی میخونید؟

ولی قبل از اینا لطفا مشخص کنید شیعه هستید یا اهل سنت تا من بدونم شما چه چیزهایی رو قبول داری تا از اونا در بحث استفاده کنم نه چیزهایی که بهش اعتقاد ندارید.وگرنه بحث بی نتیجه میمونه.لطفا جوابشو نپیچونید.

من عادت ندارم چیزی رو مخفی کنم یا بپیچونم دوست عزیز
بچه های سایت من رو می‌شناسن، چیزی رو از کسی مخفی نمی‌کنم
من در خانواده‌ای مسلام، با فامیل‌های پدری کاملن مذهبی که با شیوخ و ... در ارتباط نزدیک بودن و با خانواده مادری مذهبی متوسط
مسلمان و شیعه هستم، البته اگر مسیح بودم شاید هرگز مسلمان نمی‌شدم، شاید شما هم همینگونه بودید
بیشتر به خدا اعتقاد دارم و انسانیت تا چیزی به اسم اسلام
مشکلاتی که دارم رو توی کتابا دنبال می‌کنم و البته، کتابای دینی و اون رو با قرآن وفق می‌دم
شخصی هست که همیشه کمکم می‌کنه، البته من رو به سمتی راهنمایی می‌کنه که خودم به جوابام پی ببرم
گناه رو اینگونه می‌دونم: آسیب رساندن به خود و دیگران ( هر چیز ممکنه این دو عامل رو بوجود بیاره )

نماز رو به شیوه یاد گرفته شده می‌خونم، و اون رو عبادت می‌دونم و البته اصرار ندارم که یه عبادت به حتم و همیشگی باید باشه، ولی همیشه دنبالش می‌کنم، سعی می‌کنم همیشه خدا رو در کنار خودم حس کنم و اون رو فراموش نکنم تا موقع نماز شرمنده نشم
اگه گناهی کنم، اون روز نماز نمی‌خونم، به گونه‌ای خودم رو تنبیه می‌کنم، چون قبول ندارم یه انسان با گناهش باید پای نماز و عبادت بشینه، تا زمانی که خودم رو رها نکردم، خجالت می‌کشم حتی خدا رو صدا کنم

اگه می‌تونی خونه رو خودت بسازی به حدی که کاملن مهندسی باشه خوب میسازیش
عزیزم، وقتی من همچین چیزی گفتم، منظورم با اطمینان کامل بوده، نه اینکه خود و دیگران رو در خطر قرار بدیم

من بازم میگم: شاید من اشتباه کنم،‌شاید شما
امیدوارم بحثایی که می‌کنیم نه تاثیری روی شما داشته باشه نه دیگران
هر کس شیوه و منش خودش رو داره، و خدایی مهربون هم اون بالا داریم ( برخلاف چیزی که توی کتابا و از زبون این همه آدم بیرون میاد که جهنم چیه، عذابای وحشتناک چیه و ... که در مقابلش می‌گن خدا مهربونه ولی هیچ چیزی از مهربونیش نمی‌گن )

سوالی رو بی جواب گذاشتم بپرسین

بنده با اجازه دوستمون یه پاسخ مختصر بدم:
شما اگر شیعه باشید میدونید که کتاب بحار از معتبر ترین منابعه که در درستی احادیثش شکی نیست.بجز استثنائات.شما اگر میتونید باید اشتباه بودن حدیث رو ثابت کنید نه این که ما درستی اون رو.چون در احادیث بحار بنا بر درستیه.
مثل این میمونه که من بگم هوا روشنه پس روزه شما بگی نه شبه.شما باید ثابت کنی من اشتباه میگم نه من درستیه حرفمو اثبات کنم.
حالا اگر میتونید بسم الله...

من نگفتم احادیث خدایی نکرده اشباست یا اینکه شما اونا رو به من اثبات کنید
در زیر آیه تفسیر خبر گذاشتین و حدیثی سپس
منم گفتم این احادیث من رو از اهداف واقعیم نمی‌تونن دور کنن
و به حتم احادیثی هستن که کار من رو ستایش می‌کنن

شاید من به درجه مجتهد بودن رسیدم :w16:

سلام
مرسی که برای سوال های دنبال جواب بودی.
این را قبول ندارم که حرف هایم از روی تعصب است. من خودم وقتی 9-10 ساله بودم قبل از اینکه دلیل انتخاب مرجع تقلید را بفهمم این کار را انجام ندادم. دنبال جواب سوالم بود، و پیدایش کردم.
عزیزم در جاده ی تاریک، با استفاده از عقلت چطور مسیر را تشخیص خواهی داد؟ اگر جلوی پات چاه باشه!! اگر یک پیچ خطرناک باشه!! اگر بین دو راهی باشی، چگونه با استفاده از عقلت راه را تشخیص می دهی!! وقتی یک تابلوی راهنما مقصد هر کدام از راه ها را مشخص کرده!!!

تبریک می‌گم عزیز ( بخاطر پرس و جوی خود )
در اسلام کنونی در هر مسیر چندین تابلو قرار دادن، اگر از عقل پیروی نکنی به بیراهه میری
یک تابلو راهنما نیست، چندین تابلوی راهنمای بدون نشانه هستش

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مرحله آخر، امیدوارو وقتی دوستان می‌خوان پست‌های من رو نقل قول کنند، پست‌ها رو همگی بخونن، و اگر حرفی زدم همه رو ببینند و نه بخشی رو حذف نموده و از پاسخ دادن خودشون رو راحت کنن

در اخر بگم: من به دنبال تناقضات مسئله نیستم، من به دنبال انسان بودن هستم، چیزی که مسلمان بودن، مسیحی بودن و ....، شرطش نیست، راهیست که باید انسان با عقلش به دنبال اون بره و مطمئنن در این مسیر بخوبی می‌تونه بخدا نزدیک بشه، و خدا رو بخوبی بشناسه

من بازم می‌گم: اینا عقاید من هستن و به عقاید دیگران کاملن احترام می‌گذارم
چون شما در این باره سوال کردین، من جوابتون رو دادم کلن شخصی هستن و مال خودم

:gol:

امیدوارم از حرفای من نرنجیده باشین

bamboo

عضو جدید
...
بیشتر به خدا اعتقاد دارم و انسانیت تا چیزی به اسم اسلام
....
به اسم اسلام؟!!!
آيا اسلام چيزي جز انسانيته؟
همون خدا كه بهش اعتقاد داريد در قرآن ميفرمايد:
ان الدين عند الله الاسلام...
بي خيال اين مبحث...مربوط به تاپيك نميشه.

نماز رو به شیوه یاد گرفته شده می‌خونم، و اون رو عبادت می‌دونم

شيوه اي كه من و شما يا هركس ديگه اي يادگرفته از طريق همين مراجع به ما رسيده.يعني همين مراجع بودن كه با بررسي احاديث و سيره اهل بيت و روايات در اين زمينه شيوه نماز خوندنو به ما ياد دادند.

اگه می‌تونی خونه رو خودت بسازی به حدی که کاملن مهندسی باشه خوب میسازیش

بله...گفتم كه ... ولي براي اين كه كاملا مهندسي باشه بايد چند سالي از عمرتو صرف آموزشهاي لازم اين زمينه كرده باشي...مگر بدون آموزش و داشتن تخصص ميشه مهندس خوبي شد؟

عزیزم، وقتی من همچین چیزی گفتم، منظورم با اطمینان کامل بوده، نه اینکه خود و دیگران رو در خطر قرار بدیم

پس شما مطمئني كه با علم فعليت ميتوني حديث بخوني و ازش احكام استخراج كني...
الله اعلم...

امیدوارم بحثایی که می‌کنیم نه تاثیری روی شما داشته باشه نه دیگران

اگر قراره كه بحث هيچ تاثيري نداشته باشه پس چرا بحث ميكنيم...در حاليكه در حال گذران بهترين دوران عمر خودمون هستيم؟ حيف اين لحظات طلايي جووني نيست كه صرف كار بي فايده اي بشه؟يا اينكه شما ميترسي با استدلالاتي كه ميكني كسي نظرش عوض بشه(و احتمالا راه اشتباهي رو شروع كنه) كه فردا از شما بازخواست بشه؟ يعني اطمينان به درستي راهت نداري؟

شاید من به درجه مجتهد بودن رسیدم :w16:

پس يه جلد از رسالتو برام ايميل كن!;)

پاسخ در بين سوالات

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به اسم اسلام؟!!!
آيا اسلام چيزي جز انسانيته؟
همون خدا كه بهش اعتقاد داريد در قرآن ميفرمايد:
ان الدين عند الله الاسلام...
بي خيال اين مبحث...مربوط به تاپيك نميشه.

اسلام واقعی رو قبول دارم
اسلام امروزی رو نه

شيوه اي كه من و شما يا هركس ديگه اي يادگرفته از طريق همين مراجع به ما رسيده.يعني همين مراجع بودن كه با بررسي احاديث و سيره اهل بيت و روايات در اين زمينه شيوه نماز خوندنو به ما ياد دادند.
قبول ندارم این موضوع رو
نماز خوندن یه تاریخ داره و که اون تاریخ تا الان ادامه داره
عبادت هم همیشه بوده
بله...گفتم كه ... ولي براي اين كه كاملا مهندسي باشه بايد چند سالي از عمرتو صرف آموزشهاي لازم اين زمينه كرده باشي...مگر بدون آموزش و داشتن تخصص ميشه مهندس خوبي شد؟
بدون آموزش نه، ولی با آموزش چرا
اگر قراره كه بحث هيچ تاثيري نداشته باشه پس چرا بحث ميكنيم...در حاليكه در حال گذران بهترين دوران عمر خودمون هستيم؟ حيف اين لحظات طلايي جووني نيست كه صرف كار بي فايده اي بشه؟يا اينكه شما ميترسي با استدلالاتي كه ميكني كسي نظرش عوض بشه(و احتمالا راه اشتباهي رو شروع كنه) كه فردا از شما بازخواست بشه؟ يعني اطمينان به درستي راهت نداري؟

من به درستی راهم برای خودم اعتماد دارم، هر شخصی نمی‌تونه مثل من تصمیم گیری کنه و من نیز نمی‌تونم مثل هر شخصی تصمیم گیری کنم
البته کسی که بدون تفکر اینا رو بخونه و تحت تاثیر قرار بگیره، مسئولیتش با خودشه

بازم میگم،‌من این راه رو و درستیش رو تنها برا خودم می‌پسندم، برا کسی نه
اگه توی مسیر چیزای جدیدی پیدا کردم ( به حتم پیدا میشه ) چیزای نو یاد گرفتم و ...، به حتم استفاده می‌کنم ....
فکر نکنم در این باره از من بازخواست میشه

یه بار گفتم: هیچ کس نمی‌تونه بگه راهی که داره می‌ره درسته،‌شاید شما اشتباه کنید

پس يه جلد از رسالتو برام ايميل كن!;)

روحی که در بدنمونه یه امانته، سعی نکنیم بهش آسیب برسونیم :gol:

پ.م: پس بحث رو ادامه ندیم
من نوشتم که قبول ندارم این موضوع رو، شما بحث رو شروع کردین، اگه میتونین به من چیزی ثابت کنین بفرمایین، وگرنه خوب وقتتون رو تلف نکنید
منم سعی نمی‌کنم چیزی رو به شما ثابت کنم :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مرحله اخر بگم
من از کتابای مجتهدین استفاده می‌کنم و ازشون بهره‌مند میشم
توی نوشته‌ها و مطالب هم تفکر می‌کنم

ولی گفتم مرجع تقلیدی انتخاب نکردم

و خیلی هم از کسانی که به علم اسلام و دین و امثالهم اگاهی دارن سوالات فراوانی پرسیدم تا به نتیجه برسم

تنها یه مرجع انتخاب نکردم :D

bamboo

عضو جدید
اسلام واقعی رو قبول دارم
اسلام امروزی رو نه

قبول ندارم این موضوع رو
نماز خوندن یه تاریخ داره و که اون تاریخ تا الان ادامه داره
عبادت هم همیشه بوده

بدون آموزش نه، ولی با آموزش چرا

من به درستی راهم برای خودم اعتماد دارم، هر شخصی نمی‌تونه مثل من تصمیم گیری کنه و من نیز نمی‌تونم مثل هر شخصی تصمیم گیری کنم
البته کسی که بدون تفکر اینا رو بخونه و تحت تاثیر قرار بگیره، مسئولیتش با خودشه

بازم میگم،‌من این راه رو و درستیش رو تنها برا خودم می‌پسندم، برا کسی نه
اگه توی مسیر چیزای جدیدی پیدا کردم ( به حتم پیدا میشه ) چیزای نو یاد گرفتم و ...، به حتم استفاده می‌کنم ....
فکر نکنم در این باره از من بازخواست میشه

یه بار گفتم: هیچ کس نمی‌تونه بگه راهی که داره می‌ره درسته،‌شاید شما اشتباه کنید

روحی که در بدنمونه یه امانته، سعی نکنیم بهش آسیب برسونیم :gol:

پ.م: پس بحث رو ادامه ندیم
من نوشتم که قبول ندارم این موضوع رو، شما بحث رو شروع کردین، اگه میتونین به من چیزی ثابت کنین بفرمایین، وگرنه خوب وقتتون رو تلف نکنید
منم سعی نمی‌کنم چیزی رو به شما ثابت کنم :gol:

هر چند كه بعضي پاسخ هاتون مبهم و سوال برانگيز بود ولي بنا به در خواست خودتون ديگه ادامه نميدم.چون كسي كه نخواد چيزي رو قبول كنه خوب نميكنه ديگه.چرا به قول شما وقتمو تلف كنم.
در ضمن اون جمله آخرم صرفا يه شوخي بود.
موفق باشيد :gol:

sadegh1987

عضو جدید
مرجع تقلید من حضرت آیت الله خامنه ای هست.سعی کردم با شناخت انتخاب کنم.

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرجع تقلید من کسیه که بخاطر قدرت و حکومت چشم به روی اسلام و انسانیت نبسته
مجتهدی که قبول داره اسلام دین تمام زمانهاست نه 1400سال پیش و برای سوال های تازه جواب های کهنه نداره و میدونه که اگر این طور بود در طول قرن ها محکوم به شکست میشد

یعنی ایت الله صانعی

آزادی57

عضو جدید
تقلید تنها در مسائل فقهی است خانم ها و آقایون محترم.....

خانم
archi_arch شما درک و فهم داری ولی قدرت درک و فهم آیات و روایات را نداری خواهرم.....

البته این فقط به به خانم آرچی برنمیگرده به کل اون سبزایی که تشکر کردن هم برمیگرده

راستی من حاضر نیستم خودمو با میمون مقایسه کنم شما چی؟؟؟؟

kittleboy_87

عضو جدید
تقلید تنها در مسائل فقهی است خانم ها و آقایون محترم..... ***( با این موافقم )
خانم
archi_arch شما درک و فهم داری ولی قدرت درک و فهم آیات و روایات را نداری خواهرم..... با این مخالفم، چرا نداریم؟؟؟؟

ببینید، من الان اینجا تو این غربت خراب شده، بارها واسم سوال پیش اومده، دلیل اصلی رو خواستم از مراجع ( به سایتشون رفتم ) ولی جوابشون دقیقا همون جمله توی کتاباشونه
مثلا میگم، اینجا ما از خونواده دوریم، تفریح میخوایم،( اهل بعضی چیزا!!! نیستم ) میخوام برم استخر، خستگیم در ره، میگین توی ماه رمضون جرامه، پرسیدم چرا؟! جواب: استخر رفتن در ماه رمضان حرام است
میگم اینو خودم شنیدم، دلیل میخوام، میگن در حد تو نیست،یعنی چی این جواب!!!!!
آیا این واقعا جواب یک مرجع تقلید باید باشه؟؟؟؟؟
معلومه هیچ درکی نداره، منم دیگه اونقدر اون روزها بهم فشار اومده بود، با دوستام ( که رفته بودن استخر رفتم استخر )
یکی میگفت تو گوشت آب میره ( خب بره) روزه واسه اینه که سختی رو بفهمیم( که می دونیم ) آب نخوریم ( که نمیخورم، شنام اوقدرها خوب هست که آب نره تو دهنم ) و ...
و خیلی چیزای دیگه،
میگن چرا نباید گوشت خوک بخوریم ( حتی در هیچ شرایطی؟! )
جواب : خوردن گوشت خوک حرام است!
بابا یه توضیحی ، چیزی، با بچه که طرف نیستین
و یک چیز دیگه
کاملا معلومه ( و همه میگن و گفتن ) که این قوانین تحت شرایط خاصی بودن ( قوانین اولیه اسلام رو میگم ، نه اونایی که توی قرآن اومده ) و یه نظر من قابل تغییره
مثل دست دادن با جنس مخالف ( میگن واسه اینه که تحریک میشین )، خب وقتی من واسم یک امر عادیه، حالا چی؟
وقتی بیاین تو غربت خیلی اینجور مسائل پیش میاد که حتی یکیشونم خوب جواب نمیدن :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
یا مشروب، گفتم چه جور نوشیدنی حرام است، میگن هر نوشیدنی که مست کننده باشد
اینجا باز باید حالت مستی تعریف بشه، خیلیا با یک لیوانم مست نمیشن، فرد به فرد متفاوته!!!

و به نظر من،
چون اگه قوانین رو اینطوری میگفتن ( که من توی نظرام گفتم با این همه شرایط )، و اسلام دینی هست که اما و اگر زیاد داره ( معروفه دیگه ) خیلی چیزا تغییر میکرد، و به همین خاطر مراجع عزیز! فقط اومدن حالت کلی گفتن ( شرایطشونم دیدم، در این مواردی که گفتم همش آدم احساس میکنه اسلام واسه چی اینقدر سخت گرفته، اصلا قابل درک نیست )
مخصوصا استخرش واسم اصلا قابل درک نیست
کسی هم نیست که جواب بده ( درست جواب بده، نه اینطوری )

یکی از این هندیا از من پرسید، مسلمونی، گفتم آره، گقت ایرانی هم که هستی، پس شیعه ای
گفتم از این حرفت خوشم نیومد، ما یه خدا داریم، یه اسلام داریم، و منم مسلمانم ( شیغه و سنی بازی افرادیه که کار دیگه ای ندارن، اومدن اینارو گفتن )

بابا اسلام، یه کتاب قانونه واسه زندگی، تماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام

آخرین ویرایش:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید، من الان اینجا تو این غربت خراب شده، بارها واسم سوال پیش اومده، دلیل اصلی رو خواستم از مراجع ( به سایتشون رفتم ) ولی جوابشون دقیقا همون جمله توی کتاباشونه
مثلا میگم، اینجا ما از خونواده دوریم، تفریح میخوایم،( اهل بعضی چیزا!!! نیستم ) میخوام برم استخر، خستگیم در ره، میگین توی ماه رمضون جرامه، پرسیدم چرا؟! جواب: استخر رفتن در ماه رمضان حرام است
معلومه هیچ درکی نداره، منم دیگه اونقدر اون روزها بهم فشار اومده بود، با دوستام ( که رفته بودن استخر رفتم استخر )
یکی میگفت تو گوشت آب میره ( خب بره) روزه واسه اینه که سختی رو بفهمیم( که می دونیم ) آب نخوریم ( که نمیخورم، شنام اوقدرها خوب هست که آب نره تو دهنم ) و ...
و خیلی چیزای دیگه،
و یک چیز دیگه
کاملا معلومه ( و همه میگن و گفتن ) که این قوانین تحت شرایط خاصی بودن ( قوانین اولیه اسلام رو میگم ، نه اونایی که توی قرآن اومده ) و یه نظر من قابل تغییره
مثل دست دادن با جنس مخالف ( میگن واسه اینه که تحریک میشین )، خب وقتی من واسم یک امر عادیه، حالا چی؟
وقتی بیاین تو غربت خیلی اینجور مسائل پیش میاد که حتی یکیشونم خوب جواب نمیدن :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
اینجا باز باید حالت مستی تعریف بشه، خیلیا با یک لیوانم مست نمیشن، فرد به فرد متفاوته!!!

و به نظر من،
چون اگه قوانین رو اینطوری میگفتن ( که من توی نظرام گفتم با این همه شرایط )، و اسلام دینی هست که اما و اگر زیاد داره ( معروفه دیگه ) خیلی چیزا تغییر میکرد، و به همین خاطر مراجع عزیز! فقط اومدن حالت کلی گفتن ( شرایطشونم دیدم، در این مواردی که گفتم همش آدم احساس میکنه اسلام واسه چی اینقدر سخت گرفته، اصلا قابل درک نیست )

یکی از این هندیا از من پرسید، مسلمونی، گفتم آره، گقت ایرانی هم که هستی، پس شیعه ای
گفتم از این حرفت خوشم نیومد، ما یه خدا داریم، یه اسلام داریم، و منم مسلمانم ( شیغه و سنی بازی افرادیه که کار دیگه ای ندارن، اومدن اینارو گفتن )

بابا اسلام، یه کتاب قانونه واسه زندگی، تماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام
متاسفانه باهمه جذابیت هایی که درموردعلل احکام و جوددارد ،پیچیدگی وحساسیت ان باعث شده مجتهدین ودانشمندان دینی کمتر درباره ان بطورجدی کارکنند به همین دلیل ازاهمیت ان سخن می گویند ولی ازنزدیک شدن به ان دوری میکنند ولی روشن است که هیچ حکمی ازاحکام الهی بدون حکمت وعلت نیست وخداوند براساس اینکه حالق وعالم وبی نیاز وعادل ومهربان واسان گیروحکیم است همه دستوراتش مبنی برحکمت است بعضی ازحکمت های واجب وحرام به چنددسته تقسم شده
1- فطرت بشر
2- منفعت بشر
3- سنت های االهی
4- برای همه زمانهاست نه زمانی خاص چون قطرت بشرهمیشه ثابت است
5-حکمت بعضی دستورات سخت دین کنترل نفس حیوان برای رشد روح است
6- عقل ها ازدرک وفهم حکمت وفلسفه بسیاری از احکام عاجزاست
درمورد احکامی که شماعنوان کردید
تصورکنید هرشخصی احکام رابا توجه به روحیات وظرفیت خود انجام دهد چه هرج ومرجی دراسلام واحکام ایجاد خواهد شد!

1

moaqfe

کاربر بیش فعال
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)

من با یه جمله کوتاه میپرسم آیا علم فقط شیمی و فیزیک و ... هست که شما برای اونها مجبور به تقلید از یافته های پیشینیان هستید ولی فقه جزء علوم اجتماعی نیست که شما تقلید از آن را به تقلید میمون تشبیه میکنید

من این تفسیر شما را به تقلید بدون تحقیق از گفته ها و نوشته های دیگران میدانم

هرچند در فقه هم تاییدی بر کلام شما داریم که اگر کسی به آن درجه از فهم و اطلاعات از فقه برسد تقلید از دیگران برایش حرام است

اگر در کلام من تندی و بی ادبی دیدید من پوزش میطلبم قصدم اهانت به کسی نیست

mhsafa

عضو جدید
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)
من از شما دیک سوال دارم و آن آینکه شما وقتی بیمارمی شوی به راحتی پیش یک پزشک میروی و به حرفهای او عمل می نمایی . پس چرا آنجا از فکر و عقلت استفاده نمینمایی ؟
هر کاری تخصص مربوط به خود رادارد.

mhsafa

عضو جدید

ببخشید می خواستم ببینم ملاک درست بودن و غلط بودن در مسائل مختلف برای شما چیست؟ عقلتان ؟ مگر شما عقل کل هستید؟ علمتان ؟ مگر شما احاطه به تمام علوم دارید؟ تازه همین علم در زمانی می گفت زمین مرکز جهان است و همه به دور آن می گردند ولی حالا آنرا نسخ نموده است و در بسیاری از مسائل با کشفیات جدید دچار تناقضاتی شده است .

bamboo

عضو جدید
و خیلی چیزای دیگه،
و یک چیز دیگه

و به نظر من،

فقط چند تا نكته كوتاه بگم كه فكر ميكنم شما مطالعه كامل در موردش نداشتيد :

1- در ماه رمضان استخر رفتن حرام نيست !!! بله حرام نيست ...
پس چي؟؟؟!!!
حكم اينه : فرد روزه دار نبايد سرشو بصورت كامل زير آب فرو ببره .اين مسئله است كه باعث بطلان روزه ميشه.شما ميتوني استخر بري در حال روزه فقط سرتو كامل در آب فرو نبري.

2-خورن گوشت خوك "در هر شرايطي" حرام نيست !!!!
به جان خودم ...
حكمش : اگر انسان هيچ غذايي براي خوردن نداشته باشه و اگر غذا نخوره شايد تلف بشه در حد جلوگيري از مردن!!! ميتونه هر غذايي بخوره . فرقي نميكنه گوشت خوك يا هر غذاي حرام ديگه اي.
اين از اين مسئله.

در ثاني اگر مشكل شما با حكمت احكامه سايتهاي زيادي هستند كه بهتون جواب بدن .
موفق باشيد .

بالا