انتخاب مرجع تقلید+ تظر سنجی ( مرجع شما کیست؟)

hamidkareshki

عضو جدید
سلام
1-به نظر شما مرجع خوب چه شرایطی داره؟
2-مرجعع شما کیست؟
3-چرا ایشون رو انتخاب کردید؟
4-مرجع ندارید چرا؟

moaqfe

کاربر بیش فعال
بنده بعد از فوت امام و آیت الله اراکی به آیت الله صانعی تقلید کردم

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اصلا ما از کجا باید بدونیم مرجع تقلیدمون واجد شرایطه؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
اما انسان تحلیل میکنه! قدرت انتخاب داره! تصمیم میگیره و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

(پ ن : قصد توهین یا بی احترامی به کسی ندارم فقط برای توضیح چرای حرفم گفتم.)

FROM_HELL

کاربر بیش فعال
من انسانم درک دارم،مغز دارم، فکر دارم! فرق انسان و حیوان (بالخص میمون) تو همینه! انسان فکر میکنه و بعد تصمیم میگره ولی میمون فقط تقلید میکنه بدون چون چرا! از یکی دیگه تبعیت میکنه و هر کاری اون بکنه تکرار میکنه! منتظر میشینه تا ببینه اون چی کار میکنه که اونم بکنه! و ...
منم ترجیح میدم از نعمت انسان بودنم و تواناییهای تمایزدهنده اش با حیوان استفاده کنم!
بنابراین مرجع من عقل و فکرمه! تا چیزی بهش ثابت نشه و باهاش جور در نیاد مورد قبولم نیست!

من همین نظر رو دارم .
هیچ وقت هم مرجع تقلید نداشتم که بدونم خصوصیاتش چیه؟
اولین بار هم که فهمیدم بعضی ها مرجع تقلید دارن تعجب کردم.
آخه خدا عقلو واسه چی به آدم داده . در ضمن اگر مشکلی هم هست کتابهای آسمانی بهترین مراجع هستند.

Thais

عضو جدید

منم کاملا موافقم البته قبل از این اتفاقات هر کی ازم می پرسید میگفتم مکارم :mad:ولی الان فقط میگم خدا چون دیگه حرف هیچکسا قبول ندارم جز خدا

شمس 110

اخراجی موقت

تقلید جاهل از جاهل نادانی است
تقلید دانا از دانا درست نیست
تقلید دانا از جاهل حماقت است
تقلید جاهل از دانا درست است

شمس 110

اخراجی موقت
اگر شما ها اهل نماز هستید ............بگو ببینم
چرا نماز صبح دو رکعت هست وچهار رکعت نیست

قران گفته :
قبل از نماز باید وضوء گرفت ................خوب روش وضوء گرفتن ؛ چگونه است؟

شمس 110

اخراجی موقت
منم کاملا موافقم البته قبل از این اتفاقات هر کی ازم می پرسید میگفتم مکارم :mad:ولی الان فقط میگم خدا چون دیگه حرف هیچکسا قبول ندارم جز خدا
اگر در نماز ظهر شک کردید که چهار رکعت خواندید یا دو رکعت ..........چکار میکنید؟

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا اینکه صبحا یه سلامی به خدا عرض کنیم و بخوابیم . به همین خاطر کوتاهه .
وضو هم صورت ، دست راست ، دست چپ ، هد ، پای راست و چپ .

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر در نماز ظهر شک کردید که چهار رکعت خواندید یا دو رکعت ..........چکار میکنید؟
کسی که همچین شک بزرگی میکنه رو چون معلومه تو کاره شک هست بهش مگیم کثیر الشک بعد دستور اینه که اعتنا نکنیم .

zalzalak_amir

عضو جدید
تقلید از کی...

شرمنده ها به نظر من این کلمه به شان انسان بودن من توهین میکنه؟

یعنی خدایی که گفته ای بشر تو اختیار داری که فلان کارو بکنی
بعد بیاد بگه که مراجع از تو برترن پس من بشر نقص قوه ی تفکر
دارم تا بتونم راه درستمو انتخاب کنم و باید اختیارمو زیر پا بزارم و از
مرجع استفاده کنم که این جوری:

دو نعمت برتر خدا تفکر و اختیار زیر سوال میره؟

و در ضمن اگه در ایران مراجع صلاحیت داشتند باید نسبت
به شرایط خفقان اور الان اعتراض و فتوا میدادند منظورم
خفقان از لحاظ مالی تحصیلی و نبود شرایط یکسان پزشکی
و ... که باعث میشد ایران به سمت عدالت که اصل اساسی
الهی است میرفت ...

و ...

در آخر با کمال احترام زکی...:w00:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونم حاجی .
ولی کسی که همچین شک بزرگی میکنه توی موردای کوچکتر هم شک خواهد کرد .
باور نداری ؟ میخوای جون شمس 110 قسم بخورم .

شمس 110

اخراجی موقت
برا اینکه صبحا یه سلامی به خدا عرض کنیم و بخوابیم . به همین خاطر کوتاهه .
وضو هم صورت ، دست راست ، دست چپ ، هد ، پای راست و چپ .
دادش خوبم :
1 - خدا در قر ان فرموده است نماز بخوانید ولی نگفته چند رکعت است
خوب از کی باید سوال کرد که نماز صبح چند رکعت است
وهمچنین چه کسی به من و شما نوعی روش وضوء گرفتند آموزش داده است در حالیکه در قران ننوشته است
خطبه ازدواج بین زن ومرد در قران ننوشته است
پس چه کسی خطبه عقد ازدواج را میخواند واز کجا آن خواننده خطبه را یاد گرفته است

شمس 110

اخراجی موقت
کسی که همچین شک بزرگی میکنه رو چون معلومه تو کاره شک هست بهش مگیم کثیر الشک بعد دستور اینه که اعتنا نکنیم .

آقای محترم این مثالها را می آورم که بدون مرجع تقلید ما اسلام را کاملاً نمی شناسیم ودین ما قابل فهم وپیاده شدن نمی باشد

mohammad m

عضو جدید

دوست عزيز من حرف شما كاملا متين ولي در چه مواردي بذار از برهان خلف استفاده كنم برات فرض كن تقليد درست نيست اون موقع شما بايد خودت دست بكار بشي احكام دينتو از قران و احاديت دربياري يعني اونا رو تفسير كني و بعد اون چيزايي كه لازم داري استخراج كني حالا يه مرجهع تقليد سالها عمر خودشو ميذاره سر اين راه دقيقا نمي دونم چند ساله ولي بايد حداقل 30 ، 35 سال باشه بازم حالا با اين تفاسير ميشه همه ي انسانها حداقل 30 سال(حالا همين قدر) از عمرشون صرف اين كارا بكنن ديگه وقتي براي كار هاي ديگه مي مونه اگه همه برن سن و عمر خودشونو تو اين راه صرف كنن ديگه كه مهندسي يا دكتري وجود ندارد چي ميمونه براي شغل هاي ديگه
البته تقليد هم تنها در مسايل فقهي (بقول داش مرتضي) هستش نه در همه ي مسائل زندگي
و صد البته اين نظر شخصي بنده بود بهر حال نظر بنده هم اين چنينه

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز من حرف شما كاملا متين ولي در چه مواردي بذار از برهان خلف استفاده كنم برات فرض كن تقليد درست نيست اون موقع شما بايد خودت دست بكار بشي احكام دينتو از قران و احاديت دربياري يعني اونا رو تفسير كني و بعد اون چيزايي كه لازم داري استخراج كني حالا يه مرجهع تقليد سالها عمر خودشو ميذاره سر اين راه دقيقا نمي دونم چند ساله ولي بايد حداقل 30 ، 35 سال باشه بازم حالا با اين تفاسير ميشه همه ي انسانها حداقل 30 سال(حالا همين قدر) از عمرشون صرف اين كارا بكنن ديگه وقتي براي كار هاي ديگه مي مونه اگه همه برن سن و عمر خودشونو تو اين راه صرف كنن ديگه كه مهندسي يا دكتري وجود ندارد چي ميمونه براي شغل هاي ديگه

ممنونم داداشم:D

archi_arch

مدیر بازنشسته
تقلید تنها در مسائل فقهی است خانم ها و آقایون محترم.....

خانم
archi_arch شما درک و فهم داری ولی قدرت درک و فهم آیات و روایات را نداری خواهرم.....
من تقلید نمیکنم
از کسی که ادعا میکنه علمشو داره میپرسم اگه قانع کننده بود برام قبول میکنم اگه نه قبول نمیکنم! تقلید نمیکنم از کسی! کمک میگیرم!
درک و فهم ایات قرانم کار سختی نیست اقا مرتضی! خدا خودش گفته قران واسه همه اقشاره! پس اگه واسه همه اقشاره نیازی به این همه تفسیر و چیزهای دیگه نداره
قران خیلی ساده و خلاصه و راحت راه درست زندگی رو گفته

اگر شما ها اهل نماز هستید ............بگو ببینم
چرا نماز صبح دو رکعت هست وچهار رکعت نیست

قران گفته :
قبل از نماز باید وضوء گرفت ................خوب روش وضوء گرفتن ؛ چگونه است؟
شیوه ی وضو گرفتن که تو قران اومده!
نمازها هم تا اونجایی که میدونم اومده
بقیه اشم جزئیاته و قطعا خدا واسه جزئیات اینقدر سخت نمیگیره که شما میگیری!
دین روش بهتر زندگی کردنه نه یه مشکل رو مشکلات و یه دغدغه جدید رو دغدغه های فبلیت!
در ضمن این چیزها چیزی نیست که با عقل ادم جور در نیاد! بجث من چیزهای دیگه است! اینم مثل همون چیزهای دیگه کمک میگیرم! تا وقتی میبینم مشکلی نداره و ضرری واسه کسی نداره مشکلی نیست ولی تقلید نه!!

archi_arch

مدیر بازنشسته
آقای محترم این مثالها را می آورم که بدون مرجع تقلید ما اسلام را کاملاً نمی شناسیم ودین ما قابل فهم وپیاده شدن نمی باشد
این نیاز به مرجع تقلید نداره
عالم دینی کارش اینه! درسته! ولی اونم هیچ چیزش نباید با عقل جور در نیاد!!! من بحثم تقلید بی چون و چراست!! وقتی علنا میدونی اشتباهه و با هیچ منطفی نمیتونی توجیهش کنی ولی میگن مرجع تقلید گغفته باید نتقلید کنی!!
مردم همیشه تو هر موضوهی به راهنمایی عالم اون علم نیاز دارن ولی در اخر تصمیم با خودشونه و این جایی برای تقلید نمیذاره!!!

archi_arch

مدیر بازنشسته
خب عزیز من توضیح دادم
تقلید با راهنمایی خواستن و کمک گرفتن فرق داره
ببینید
من کمک میخوام وقتی میبینم مشکلی نداره خوب عمل میکنم ولی وقتی از یکی راهنمایی بخوای و خودت داری میبینی اشتباه میکنه و نمیتونی با منطق و عقل توجیهش کنی به نظرت درسته بازم هر چی میگه انجام بدی؟؟ هیچ ادمی کامل نیست و همه یه جا اشتباه میکنن! پس این درسته شما بدون اینکه فکر کنی از اشتباه یه نفر دیگه تبعیت کنی؟

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
شیوه ی وضو گرفتن که تو قران اومده!
خواهرم اگه تو قرآن اومده بود ما سنی ها باهم اختلاف نداشتیم در وضو گرفتن......

تا حالا چند تا اظهار نظر درباره آیات قرآن داشتید و همه هم اشتباه بود که نشون میده رو آیات تسلط ندارید....

این کارتون گناه است که اطلاعات ناقصتون رو به قرآن نسبت میدید.....

خواهرم تا به حال رساله دیدید؟؟؟؟به احکامش دقت کردید؟؟؟؟همه اونا رو تو قرآن میشه پیدا کرد؟؟؟؟

خواهر من وهابیت که بنای فکریش دلالت محض بر قرآن است و میگوید هیچ حرفی جز آیات قرآن قابل قبول نیست دارای شورای کبار است که احکام را میدهد....

و تمام پیروان این فرقه از آن احکام تقلید میکنند...

یعنی آنها با آن دگمی و بی منطقی شان قبول دارند که انسان هایی که تحصیلات بالای فقهیو اصول ندارند نمی توانند احکام را استخراج نمایند

ما در قرآن داریم:

«فلا يسرف فى القتل‏»

در قتل اسراف نکنید

شما اینو چطوری معنی میکنید؟؟؟؟بدون تفسیر مراجع عظام میتوانید؟؟؟؟

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کمک میخوام وقتی میبینم مشکلی نداره خوب عمل میکنم ولی وقتی از یکی راهنمایی بخوای و خودت داری میبینی اشتباه میکنه و نمیتونی با منطق و عقل توجیهش کنی به نظرت درسته بازم هر چی میگه انجام بدی؟؟

یعنی شما خودتو داری با خدا مقایسه میکنید....

خواهرم عقل و منطق شما محدوده و توانایی فهم تمام مسائل رو نداره.....

همانطور که عرب جاهل آن زمان دلیل بسیاری از احکام را نمیفهمید ولی الان دلیل علمیش مشخص شده......

خدا عالم مطلق است و مسلما چیزهایی میداند که شما نمیدانی و توانایی فهمش را نداری...عقل انسان ناقص است.....

mansoore72

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هميشه پابرجام

من هميشه پابرجام

اول از همه سلام
بعد هم اينكه خيلي متاسفم كه دير از وجود اين تاپيك مطلع شدم
ولي بحث مرجع تقليد
در ابتدا بايد بگم كه در اسلام اصول دين مثل(توحيد.نبوت .معاد..)تحقيقي هستند و هيچ مسلماني حق تقليد از كس ديگه اي را در اين زمينه نداره و بايد خودش به دنبال اون ها باشه و برش درسا بودنشون مسلم بشه
اين از اين
ولي در مورد فروع دين
اول از همه بايد بگم كسانيكه مسلمانند و خدا و پيامبر و قران رو قبول دارن بايد اين رو هم قبول داشته باشن كه ولي فقيه واجب الاطاعه است
يعني شما بايد بدون چون چرا ازش تبعيت كني و تمام چيز هايي كه بيان مي كنه را انجام بدي
كه الان ولي فقيه ما آيت الله خامنه اي هستند
و نكته اي كه در اين مورد هست اين است كه بعضي از دو ستان در اين مورد مي گن كه ما خودمون عقل داريم
بله داريم ولي اين دستور خداست و يك جوري آزمايش شدن است
و اينكه قبول حرف هاي ولي خدا قبول حرف هاي خود خداست ......
اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم (آل عمران)

و اما در مورد فروع دين
خواهر خوبم شما ميگي كه اگه مشكل پيدا كردي مي پرسي و مي گي اگه با عقلم جور در اومد قبول مي كنم
امات نكته اي كه در نظر نگرفتي اينست كه تاحالا مراحل مرجع شدن رو كسي برات نگفته و شرايطش رو كه اگه مي دونستي ديگه اين جوري قضاوت نمي كردي
و حتي تو همون فروع دين هم جا براي بحث هست تا شما بدون چون چرا قبول نكني همونطور كه من قبول نمي كنم
ولي قبلش بايد بخواي
وگرنه هيچوقت قبول نمي كني

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی شما خودتو داری با خدا مقایسه میکنید....

خواهرم عقل و منطق شما محدوده و توانایی فهم تمام مسائل رو نداره.....

همانطور که عرب جاهل آن زمان دلیل بسیاری از احکام را نمیفهمید ولی الان دلیل علمیش مشخص شده......

خدا عالم مطلق است و مسلما چیزهایی میداند که شما نمیدانی و توانایی فهمش را نداری...عقل انسان ناقص است.....
یک مرجع تقلید هم انسانه درسته؟
پس محدود و ناقصه؟درسته؟
پس ارجحیت کسی که مثل ما در حصار محدود بودنه چیه که باید چشم و گوش بسته به چیزهایی که نمیدونیم تاچه حد از خودش افاضه کرده عمل کنیم؟
من به شخصه ترجیح میدم در انجام فرعیات کوتاهی بشع(که معتقدم با عمل صرف به قرآن اینطور نمیشه) و حق الله به گردنم باشه تا اینکه که گناه بزرگتر تقلید نادرست هم به گردنم بیفته!

ali01

عضو جدید
man ke marje taghled nadaram

age moshkely pish oomad ya to ketaba mikhoonam ya ye tor pidash mikonam

ama az kasy taghled nemikonam ke poole khomso zekatemo bedam oon ya be man bege ray bede ya.....

az koja mahloom marajeh adamaye khooby bashan

khoda be man aghl dade v ekhtiar ke az bine chand rah yeky ro entekhab konam na enke az ye nafar taghled konam

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

يعني به كل تقليدو رد ميكنيد؟

بالا