اموزش مربوط به:3D AUTOCAD

arch_archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .کمک - تو اتوکدم فرمان سه بعدی ext درست کار نمیکنه. یعنی وقتی حجمو بالا میاره به جای اینکه کل سطح بالا بیاد فقط خط ها کناره رو بالا میاره و 4 تا صفحه ایجاد میکنه! چطور میتونم تنظیماتش رو درست کنم؟

وقتی این مشکل پیش میاد یعنی شکل کاملا بسته نیست،دو خط اول و آخر بهم نرسیدن
روی شکل زوم کنید ببینید کجای شکل شکستگی پیدا میکنید اون برطرف کنید مشکل حل میشه

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان . کمک فوری میخوام:
چطوری میتونیم توی اتوکد یه حجمی که سه بعدی ساخته شده رو به پرسپکتیو ببریم و چاپ کنیم ؟
2نقطه ای؟؟؟

تو یکی از تاپیک ها دیدم نوشته :"
شما برای انجام این کار باید از دستور profile استفاده کنید که کار اصلی این دستور همینه از منوی solid editing .. من بار ها این کار رو انجام دادم یعنی از حجم پرسپکتیو دریافت کردم.......در ضمن از این دستور می تو نی براحتی از یه حجم سه بعدی سه نما رو دریافت کنی... یه خورده باید حوصله بزاری یاد بگیری.. """

اما من چیزی نفهمیدم . اگه کسی میدونه لطفا سریع تر بگه

تو این تاپیک هم پرسیده شده اما کسی جواب کامل نداده.

zgg123

عضو جدید
سلام
به صورت پی دی اف نیست این اموزش؟حتی انگلیسی یا هر زبان دیگه ای هم باشه خوبه:)
ممنون

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی .
ببین من مشکلم تو کشیدن شکلایی که به صورت ساده اکسترود نمی شن . یعنی در جهتی در دو جهت انحنا پیدا می کنند . مثل همین حجم روی کره . شما به هر خط این شکل نگاه کن . من اونارو نمی تونم بکشم . چون به صورت عمودی اکسترود نشده اند خمیده بالا اومدند .
بازم مرسی

شما مثلا یه دیوار با پلان انحنا دار میکشی....بعد،از منوی جلو(فرانت)نمای یه دیوار رو میکشی که در حقیقت از پایین انحنا داره اما ارتفاعش کمتر از دیوار قبلیس که سه بهدیش کردی.....بعد دیواری که از منوی فرانت کشیدی باندری میکنی سه بعدیش میکنی(یعنی ضخامت دیوارو میدی...البته میتونی بیشتر بدی(اندازه دلخواه )بعد میاری میچسبونی رو دیوار قبلی سابترکتش میکنی....
تا اونجایی که من مشکل شمارو متوجه شدم اینطوری حل میشه

rahman.kh

عضو جدید
سلام بر همگی
خیلی جالبه همه پست ها و آموزش ها را دیدم ولی هیچ توضیحی در مورد مورد به این مهمی((رند)) داده نشده.
واقعآ عالیه
:cry:

hasti_mr

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سوال درباره اتوکد سه بعدی تو طراحی طحهای پیچیده دارم
در مورد طرحهایی که داراری قوس و انحنا در جهات مختلف هستند چجوری میشه عمل کرد؟ مثلا مثل کارهای زاها حدید که هندسه مشخص ندارن
ممنون میشم کسی راهنمایی ام کنه

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه سوال درباره اتوکد سه بعدی تو طراحی طحهای پیچیده دارم
در مورد طرحهایی که داراری قوس و انحنا در جهات مختلف هستند چجوری میشه عمل کرد؟ مثلا مثل کارهای زاها حدید که هندسه مشخص ندارن
ممنون میشم کسی راهنمایی ام کنه
سلام. نیاز به خلاقیت داره.
با دستور line , pline , spline , 3dpoly, network , loft, sweep , presspull و چند تا دستور دیگه میشه حجمهای هندسی پیچیده درآورد.. اگه به 3d کد تسلط داری , با vertexهای spline باید کار کنی و با خطوط راهنما و کمکی با استفاده از دستور loft یا network سطوح حجمتو دربیاری. البته اگه خیلی تسلط داری با MESH خیلی ساده تر و بهتر میتونی حجمهای پیچیده دربیاری.;)

BARADARY

عضو جدید
سلام کسی از مهندسان عزیز میتونه در مورد آموزش سه بعدی نرم افزار اتوکد کمکم کنه آخه هر نرم افزار آموزشی از بیرون تهیه میکنم ناقصند لطفا کمکم کنید در ضمن من از این نرم افزار در طراحی صنعتی استفاده میکنم با تشکر

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام کسی از مهندسان عزیز میتونه در مورد آموزش سه بعدی نرم افزار اتوکد کمکم کنه آخه هر نرم افزار آموزشی از بیرون تهیه میکنم ناقصند لطفا کمکم کنید در ضمن من از این نرم افزار در طراحی صنعتی استفاده میکنم با تشکر
دوست عزیز اصولا آموزش به وسیله هر چیزی که باشه فرق نمیکنه..بهترین آموزشها در طول فعالیت خود شخص با نرم افزار بدست می یاد.. البته این مهمه که جرقه ی آموزش از کجا بخوره.. بهترین جرقه کلاسهای آموزشی و بعدش هم کتابه..
من چون رشته ام معماریه اتوکد سه بعدی رو به صورت کاربردی از کتابهای جان مک فارلند (Jan Mc Farland) استفاده کردم و همچنین از اساتید آشنا با اتوکد سه بعدی.

و اما پیشنهادم برای شما ثبت نام تو آموزشگاههای خوبه.. و از همه مهمتر کلنجار رفتن با نرم افزار..چون تو اتوکد سه بعدی کافیه که فقط چند تا دستور مهم رو بلد باشین و با استفاده از خلاقیتتون حجم رو خلق کنید. ;)

ingri

عضو جدید
با عرض سلام دوستان عزیز من سوالی داشتم اگر بخوایم در دوسمت یک دیوار از دو متریال متفاوت استفاده کنیم چه باید کرد (مثل دیوار خارجی که طرف دیگر آن در داخل قرار دارد) دومین سوال من این است که من از طریق لایه به اشکال متریال میدم اما هر وقت از روش دیگر مثل (تک تک) به اشکال متریال میدم متریال من نمایان نمیشود؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
با عرض سلام دوستان عزیز من سوالی داشتم اگر بخوایم در دوسمت یک دیوار از دو متریال متفاوت استفاده کنیم چه باید کرد (مثل دیوار خارجی که طرف دیگر آن در داخل قرار دارد) دومین سوال من این است که من از طریق لایه به اشکال متریال میدم اما هر وقت از روش دیگر مثل (تک تک) به اشکال متریال میدم متریال من نمایان نمیشود؟
در مورد سوال اول باید از دستور فـ یـ لـ تـر استفاده کنی . بدین صورت که از مسیر Solid > Selection قسمت No Filter را بر روی Face قرار بده و سطح مورد نظر رو انتخاب کن و سپس متریال بده.. روش دوم و سریعتر اینه که subobjselectionmode را تایپ کن و اینتر رو بزن و سپس عدد 3 رو تایپ کرده و اینتر بزن و سطحهای مورد نظر رو انتخاب کن و متریال بده.. ( برای تایپ این کلمه کافیه چهار حرف اولش رو تایپ کنی و کلید Tab رو فشار بدی, خودش تایپ میشه );)

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
اما سوال دومت : نکته اول اینکه به هر سطحی بهتره که یکبار متریال بدی..دوم اینکه احتمالا گزینه ی Materials / Textures رو روی off قرار دادی.. از این مسیر Render > Materials گزینه ی Materials /Textures On رو انتخاب کن.;)

ingri

عضو جدید
در مورد سوال اول باید از دستور فـ یـ لـ تـر استفاده کنی . بدین صورت که از مسیر Solid > Selection قسمت No Filter را بر روی Face قرار بده و سطح مورد نظر رو انتخاب کن و سپس متریال بده.. روش دوم و سریعتر اینه که subobjselectionmode را تایپ کن و اینتر رو بزن و سپس عدد 3 رو تایپ کرده و اینتر بزن و سطحهای مورد نظر رو انتخاب کن و متریال بده.. ( برای تایپ این کلمه کافیه چهار حرف اولش رو تایپ کنی و کلید Tab رو فشار بدی, خودش تایپ میشه );)

دوست عزیز بابت راهنمایی و کمک ممنون هستم

ingri

عضو جدید
اما سوال دومت : نکته اول اینکه به هر سطحی بهتره که یکبار متریال بدی..دوم اینکه احتمالا گزینه ی Materials / Textures رو روی off قرار دادی.. از این مسیر Render > Materials گزینه ی Materials /Textures On رو انتخاب کن.;)

دوست عزیز Materials /Textures On هست برای همین گیج شدم راستی این سطح 3D من از اینترنت کپی کردم

ingri

عضو جدید
سلام دوستان من احتیاج به کمک دارم در مورد نور پردازی و رندر کردن: من نورپرداریهایی که انجام دادم نمیبینم یعنی تصویر تاریک هست و اصلا نور پرژکتور نشان داده نمیشه لطفا در این مورد راهنماییم کنید و اگر فایل پی دی اف یا جزوی کتابی چیزی هست که به من کمک کنه لطفا معرفی کنید ممنون میشم؟؟؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام دوستان من احتیاج به کمک دارم در مورد نور پردازی و رندر کردن: من نورپرداریهایی که انجام دادم نمیبینم یعنی تصویر تاریک هست و اصلا نور پرژکتور نشان داده نمیشه لطفا در این مورد راهنماییم کنید و اگر فایل پی دی اف یا جزوی کتابی چیزی هست که به من کمک کنه لطفا معرفی کنید ممنون میشم؟؟؟
معمولا بهتره از نور خورشید تو نورپردازی تو محیط اتوکد استفاده کنی و نورپردازیهای داخلی و شباهنگام رو تو محیط مکس انجام بدی.
البته تو محیط اتوکد هم میشه این کارا رو کرد اما خودش به تنهایی یه کتابه!!!

ingri

عضو جدید
متریال

متریال

دوستان عزیز ببخشید بازهم من :D با یک سوال دیگه میخواستم بدونم که برای ترسیم و متریال دهی آب در اتوکد سه بعدی چه باید کرد آیا بافت خاصی وجود داره من از گزینه های اتوکد استفاده کردم خیلی جالب نیست آیا گزینه بهتر و حرفه ای تری هم هست اگر هست راهنمایی کنید باتشکر :redface:

FCBARCA

عضو جدید
با سلام

ببخشید چجوری میشه توی کد3D مثلا یه دیوار شفاف ترسیم کرد؟ بطوری که مثلا دیوار پشتی تا حدی معلوم باشه؟

در واقع میخوام یه سطح شیشه ای ایجاد کنم که پشتش معلوم باشه.

مهدياميري

عضو جدید
با سلامببخشید چجوری میشه توی کد3D مثلا یه دیوار شفاف ترسیم کرد؟ بطوری که مثلا دیوار پشتی تا حدی معلوم باشه؟ در واقع میخوام یه سطح شیشه ای ایجاد کنم که پشتش معلوم باشه.
با سلام بايد متريال شيشه رو انتخاب كنيد و گزينه intencity رو كم و زياد كنيد ...

arch1375

عضو جدید
سلام دوستان عزیز وقتی میخام آب بسازم طبیعی در نمیاد میتونین کمکم کنین

FCBARCA

عضو جدید
دوستان یه مشکلی با دوربین پیدا کردم. من کارم رو با سه بعدی تکمیل کشیدم. الان میخوام تو یه شیت با کمک دوربین چند تا نما قرار بدم و ببرم واسه پلات.

دوربین رو که قرار میدم یه دونه نما بهم میده در حالی که میخوام چند تا نما از زوایای مختلف رو تو یه شیت بذارم. ممنون میشم راهنمایی کنید ویو های بعدی رو چجوری کنار هم قرار بدم؟ میدونم سوال تا حدی ابتداییه ولی یه مقداری کم تجربه هستم.

ممنون

بهونه

عضو جدید
سلام
من میخام تو اتوکد انیمیشن بسازم
ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه یا فایل آموزشی بهم معرفی کنه

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

من میگم بیخالیش شو چون هیچکس همچین کاری نمیکنه :razz: اصلا این کار توهین به اتوکد و تازه تری مکس هم ناراحت میشه :biggrin:

A.N.M

عضو جدید
سلام
دوست عزیزم من خیلی کوتاه میگم اول خطوط حرکتی ای که میخوای تو انیمیشن داشته باشی رو با لاین و اسپیلاین درست میکنی بعد هم anipath تایپ میکنی و اینتر میزنی صفحه های باز میشه مه میتونی تنظیمات مربوط به انیمیشن رو در اون درست کنی :smile:

بهونه

عضو جدید
من میگم بیخالیش شو چون هیچکس همچین کاری نمیکنه :razz: اصلا این کار توهین به اتوکد و تازه تری مکس هم ناراحت میشه :biggrin:

واقعا ممنون از راهنمایی مفیدت:que:
یه تمرینی از درس اتوکد بود که باید یاد می گرفتم...
که البته دوستای دیگه لطف کردن و آموزش دادن :w27:

آخرین ویرایش:

marzi248

عضو جدید
سلام من می خوام یه سطح هلالی رو به صورت شیب دار سه بعدی کنم اما نمی دونم چطوری صفحه که باید با توجه به اون sliceبشه رو تعریف کنم کسی می تونه کمکم کنه؟

ah_helali

عضو جدید
من تازه اتو کد سه بعدی رو شروع کردم میشه گف که 10 درصد یاد دارم.میخواستم ببینم سقف شیبدارو چه جوری ترسیم میکنن(تو اتوکد سه بعدی) ممنون میشم کمکم کنین