اموزش مربوط به:3D AUTOCAD

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان کسی هست تو ترسیم این حجم به من کمک کنه؟ سه بعدیه
مستطیل پایین به ابعاد 20.4 در 13.20 و مستطیل بالا به ابعاد 12.30 در 2.70 که ارتفاع این دو 2.70 هست
یه جورایی هرم شکسته است و لی با این ارتفاع نمیتونم ترسیم کنمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176926&d=1382863184&thumb=1

من با استفاده از دستور loft ترسیم کردم. دوتا مستطیل رو کشیدم. بالایی رو به ارتفاع مورد نظر move کردم. بعد دستور loft .اینتر. انتخاب اشکال. اینتر.
راه های زیاد دیگه ای هم باید باشه.

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با استفاده از دستور loft ترسیم کردم. دوتا مستطیل رو کشیدم. بالایی رو به ارتفاع مورد نظر move کردم. بعد دستور loft .اینتر. انتخاب اشکال. اینتر.
راه های زیاد دیگه ای هم باید باشه.

من موفق نشدم اینطوری که توضیح دادین سقف رو بکشم:cry:

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونید چیه دوستان، این همه سرچ کردم تا ببینم اتوکد سه بعدی کسی هست که درست دستورات مهم رو گفته باشه ولی چیزه به درد بخوری ندیدم.
به فرض من هر چقدر باندری میکنم باز یه جاهایی شطرنجی باقی می مونه نمیدونم چرا؟ و یا اینکه دستور loft هم شطرنجی میشه:cry:
5شنبه امتحان دارم و حسابی سردر گم هستم.
اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم.
z.habibipour@gmail.com

sh_negar

عضو جدید
سلام، من یه سوال دارم شاید ساده به نظر بیاد ولی هرکاری می کنم نتیجه ای رو که می خوام نمی گیرم.
چطور میشه اکسترود شیبدار انجام داد؟ ممنون می شم راهنماییم کنین. با زیر گزینه path که اقدام می کنم حجمو به صورتی اکسترود می کنه که انگار دو تیکه mirror شدن و بهم چسبیدن.

fardinaga

عضو جدید
دیر شده ولی بهتره جواب بدم
اول اون حرم با همون دستورات اتوکد رسم کن بعد یه مکعب مستطیل به اندازه مستطیل کوچک رسم کن سرجای مناسب بزار بعد مکعب مستطیل رو از حرم تفریق کن
امیدوارم متوجه شده باشی

kavehsaeed

عضو جدید
دوستان اگه بخوام به فایل سه بعدی تو اتوکد متریال در و پنجره و کف سازی بدم باید چه کار کنم ؟؟؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
دوستان اگه بخوام به فایل سه بعدی تو اتوکد متریال در و پنجره و کف سازی بدم باید چه کار کنم ؟؟؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

در ورژن های پایین تر کلید ctrl+3رو بگیرین و در پنجره باز شده نوار ابزار tool pallet......

در ورژن های بالاتر......

از فرمان mat و materialassign استفاده کنید.....

kavehsaeed

عضو جدید
من تا الان به فایل سه بعدی متریال ندادم؛ میشه با جزئیات بیشتری توضیح بدید . . .
اگه امکانش هست باتصویر ویا اگه فایل آموزشی pdf یا فیلم؛ اگر هم نه!!! همینجا یه خوده بیشتر توضیح بدین ممنون میشم

nazanin1991

کاربر ممتاز
من تا الان به فایل سه بعدی متریال ندادم؛ میشه با جزئیات بیشتری توضیح بدید . . .
اگه امکانش هست باتصویر ویا اگه فایل آموزشی pdf یا فیلم؛ اگر هم نه!!! همینجا یه خوده بیشتر توضیح بدین ممنون میشم

ابتدا نوار ابزار visual style رو فعال کنید و حالت اتوکد رو روی realistic قرار بدید تا بتونید متریال ها رو مشاهده کنید....

برای متریال دادن با استفاده از فرمان mat زبق عکس زیر عمل کنین...

البته من ورژن کدم 2014 هستش یه مقدار متفاوته...

برای دادن متریال هم درگ کنین روی حجم مورد نظرتون...

kavehsaeed

عضو جدید
دستت درد نکنه؛ حالا بخوام در و پنجره تو همین حجم دربیارم و متریالش و بزارم باید چه کنم؟؟؟
اینم همین جوری بهم بگی عالی میشه:smile:

nazanin1991

کاربر ممتاز
دوستان توی اتوکد از چه روشی میشه برش زد از حجم؟

سلااام فک میکنم فرمان slice کمکتون کنه.....

sl رو تایپ کنید اینتر کنید... بعد 3 point رو انتخاب کنید......

سه نقطه از حجمتون که در اصل سه نقطه از صفحه ای که میخواهید برش بزنید هست رو انتخاب کنید
اینتر کنید....
بعد اگر گزینه both رو انتخاب کنید هر دو قسمتو نگه میداره و خط برش می زنه....
که میتونید یه قسمت رو پاک کنید.....

یه فرمان دیگه هم هست به نام section plane از این فرمانم میتونید استفاده کنید.......

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان توی اتوکد از چه روشی میشه برش زد از حجم؟

draw...modeling...section plan
خط برش رو میزارید
بعد :
sectionplanetoblock
که یه پنچره جدید میداد که توش خط برشی رو که مرحله قبل دادی انتخاب میکنی و می تونی برش 2 بعدی یا سه بعدی بگیری

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز سلام
من از صبح تمای این صفحات رو از ابتدا که سال 2007 بود خوندم تا این صفحه که اطلاعات بیشتری به دست بیارم
نمیگم که بد بود یه چیزای جدید یاد گرفتم
اما تصورم این بود که قدم به قدم توضیح داره ،ابتدای کار خوب بود اما وسط های اموزش با سوالهای مختلف از اموزش فاصله گرفت و رفع اشکال شد
خلاصه اینکه من مطالب بیشتری رو میدونستم.خواهشا برای یه نرم افزار که میخواین اموزش بدین یا وقت نذارین یا اگه میذارید تا اخرش برین.
مرسی

Z40674

عضو جدید
دوستان من میخوام حجمی رو که توی اتوکد کشیدم و منحنی هستش رو بصورت گسترده در بیارم اضلاعش رو که بتونم ببرم برای برش. چطور میتونم این کار رو بکنم؟ ینی اضلاع منحنی رو چطور میتونم بصورت مسطح و دو بعدی در بیارم؟

atefeht

عضو جدید
با سلام
ببخشید من کار با اتوکد سه بعدی رو تازه شروع کردم.برای تغییر محور مختصات خیلی مشکل دارم و می خام که جهت ها متناسب با اون چیزی که میخام تغییر کنه ولی نمیدونم تنظیماتش کجاست؟
با یکپارچه کردن خطوط هم که باد از دستور polyline رفت هم مشکل درم و همیشه این خطا ظاهر میشه
one line is not pararell
ممنون میشم راهنماییم کنید.

nazanin1991

کاربر ممتاز
با سلام
ببخشید من کار با اتوکد سه بعدی رو تازه شروع کردم.برای تغییر محور مختصات خیلی مشکل دارم و می خام که جهت ها متناسب با اون چیزی که میخام تغییر کنه ولی نمیدونم تنظیماتش کجاست؟
با یکپارچه کردن خطوط هم که باد از دستور polyline رفت هم مشکل درم و همیشه این خطا ظاهر میشه
one line is not pararell
ممنون میشم راهنماییم کنید.

برای عوض کردن محورهای مختصات می تونین ucs تعریف کنید....
ابتدا نوار ابزار ucs رو فعال کنین (راست کلیک روی نوار تیره رنگ محیط کد و تیک زدن نوار ابزار ucs

تعریف کردن ucs باعث میشه که صفحه ی x , y شما به صفحه ی دلخواهتون انتقال پیدا کنه....

و یه سری از فرمانهایی که فقط تو صفحه x,y انجام میشه با عوض کردن ucs قابل اجرا میشه....

برای تعریف کردن ucs ابتدای باید نوار ابزار ucs را فعال کنید و سپس از یکی از گزینه های اون برای تعریف ucs استفاده کنید....

من دو تا از گزینه هاشو براتون توضیح میدم...

zaxis...... این گزینه دستگاه جدید رو اینگونه مشخص میکنه....

اولین نقطه مختصات مکان مبدا(0و0) و دومین نقطه راستای مثبت محور z

3point.....با سه نقطه مختصات دستگاه جدید را تعریف میکند....

اولین نقطه مبدا مختصات.....دومین نقطه راستای مثبت محور x.....سومین نقطه راستای مثبت محور y

برای برگرداندن به مختصات اصلی از گزینه ی world استفاده می شود....

در مورد یکپارچه کردن خطوطی که با پلی لاین رسم میشن که یکپارچه هستن ولی خطوطی که با فرمانه لاین رسم کردین رو میتونی با استفاده از فرمان pedit که خلاصش pe هستش خط ها رو یکپارچه کنین...
pe رو تایپ کنین اینتر کنین خط رو انتخاب کنین y رو تایپ کنین j یا همون join رو بزنین همه خطوطو انتخاب کنین که میخواین یکپارچه بش دو بار اینتر و بزنین....

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام............من میخوام تو کد متریال بدم به حجمم.........متریال رو ک باز میکنم پنجره اش میاد اما نمیدونم چطوری باید از متریال ها استفاده کنم.........

SunYar Architect

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام............من میخوام تو کد متریال بدم به حجمم.........متریال رو ک باز میکنم پنجره اش میاد اما نمیدونم چطوری باید از متریال ها استفاده کنم.........

سلام.. وقتی پنجره متریال ها باز شد ..شما با گزینه Great new material ی متریال جدید میسازید و نام دلخواه رو میذاری.. بعد از گزینه select file باید یک فایل عکس که همون تکسچر یا متریال هستش با پسوندهای bmp و jpeg انتخاب میکنی .. بعدش تو قسمت سایز اندازه رو بر حب مقیاس مشخص میکنی یا میتونی فیت به موضوع بزنی
حالا متریالی که ساختی رو اتنخاب میکنی بعد با آپشنی که هست توو پنجره متریالت ، apply to object ) متریال آماده استفاده است رو فعال میکنی و از شما میخواد موضوع رو انتخاب کنی .. با کلیک بر روی هر شی متریال به اون اضافه میشه

آخرین ویرایش:

SunYar Architect

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

اینم آموزش مرحله به مرحله تصویری : )

پیوست ها

• 1..jpg
    1..jpg
    52.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2..jpg
    2..jpg
    72.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

پارسا 2879

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
من رشته مکانیک هستم و دنبال اموزش اتوکد 3d plant هستم. مخواستم بدونم از کجا میتونم پیدا کنم
ممنون میشم کمکم کنید

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان من میخوام حجمی رو که توی اتوکد کشیدم و منحنی هستش رو بصورت گسترده در بیارم اضلاعش رو که بتونم ببرم برای برش. چطور میتونم این کار رو بکنم؟ ینی اضلاع منحنی رو چطور میتونم بصورت مسطح و دو بعدی در بیارم؟

من که راه حلی براش پیدا نکردم.
راه ی وجود داره؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
من که راه حلی براش پیدا نکردم.
راه ی وجود داره؟

چنین راه حلی اگه وجود داشت Robert McNeel و دوستانش نرم افزار Rhino رو تولید نمیکردن.. دوستمون میتونن از راینو برای اینکار استفاده کنن... اگه خواستن اونجا توضیحاتش رو ارایه میکنیم ;)

VIP Archi

عضو جدید
میشه بطور کلی توضیح بدید ک نوار ابزار Mesh چ کاربردی داره؟
و اگه میشه لطف کنید و ابزارهاش رو هم توضیح بدید....
با تشکر از باسخگویی شما