اعلام حضور کلیه اعضای انجمن مهندسی برق جهت طراحی و ساخت کنترلر سی ان سی

EECi

مدیر بازنشسته
سلام خدمت دوستان عزیز
من هم اعلام آمادگی می کنم ، دانشجوی ارشد کنترل در تبریز هستم

در زمینه کنترل سیستم ها بر مبنای بینایی ماشین می تونم همکاری کنم . همچنین طراحی اجزای کنترل و برنامه نویسی . البته در قسمت های دیگر با صلاح دید گروه می تونم کار کنم

به نظر من بهتره کار به صورت سیستماتیک جلو برود . مثلا فرم های گزارش کار تهیه شود و ملاقات های حضوری برای جلسات بین اعضا صورت بگیرد

مدیریت فیلد هایی رو مشخص کرده و اعضا تحقیق کنند . حتی می توان پاپلیکیشن هم از میان کارها در آورد .
در مرحله بعد می توانیم روی شبیه سازی اجزای مختلف کار کنیم
در مرحله اخر می توانیم کار را پیاده کنیم

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام دیلداشیم.
چوخ سویوندوردون گلدین.
بهترین و کاملترین پیشنهاد رو شما ارائه فرمودید.
بله جلسه حضوری هم میتونیم بزاریم و از راه دور هم کنفرانس بدیم.
مرحله اول مطالعه و تحقیقه.
با این اصول سیستماتیکی شما فرمودید جلو بریم حتما موفق میشیم.
ممنونم از تشریف فرمایی شما جناب عالی.
دوست عزیز تشکر.

• Like
واکنش ها: EECi

aliila1359

عضو جدید
برا دوستانی که می خوان بدونن قرار چه کاری انجام بشه و طراحی کنترلر به چه صورت انجام میشه یک توضیح مقدماتی بدم بدنیست

مهمترین قسمت طراحی یک کنترلر cnc الگوریتم های درونیابی ( interpolation algorithms ) است .

1403782.jpg

البته کلمه درون یابی interpolation رو نمی دونم آیا یک اصطلاح مناسب برای این کار است یا نه . به هر حال من فکر میکنم اصطلاح مناسبی نیست. چون تابع حرکت ما دقیقا معلوم است و نیازی به درون یابی نیست . وکلمه ای مثل مکان یابی بهتر بود . القصه در عالم cnc چیزی حدود 7-8 الگوریتم درون یابی داریم که من سعی میکنم همشون رو فهرست کنم .و جهت ادامه کار رو یکی به توافق برسیم .

http://www.mmrc.iss.ac.cn/~xgao/papernc/2011-scichina-1.pdf
https://circle.ubc.ca/bitstream/id/127600/ubc_2011_fall_siu_anthony.pdf
http://saba.kntu.ac.ir/eecd/sedghizadeh/Ebooks/adv_control_eng.pdf

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام.اون قدیما بود هم زمانی و اینترپولیشن مهم ترین بحث بود الان هم مهمه ولی الان مهمتر از اون ها شتابگیری و عدم شتابگیری محور ها فول کلوز لوپ بودن محور ها -محور های گانتری و زمان پاسخ گویی و فیدبک گیری -بالانس کردن و اصلاح خطاهای پوزیشن به صورت رییل تایم هستش.
با تشکر.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
interpolation به معنی هم زمانی محورهاست.
اون کتابی هم که من قرار دادم در مورد تمام مقوله های سی ان سی کاملتر و مرجع تره.
با تشکر

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
نقل قول میکنم از دوستم:

به همه دوستان قول داده بودم که در خصوص نحوه ساخت کنترلر مطالب در خور تاملی ارائه دهم . قبل از وارد شدن به این حوزه ذکر نکته ای مهم است و آن پیشینه تحقیق است . این حقیر ساخت اولین کنترلر خود را در سال 1375 شروع کردم . پروژه این بود که توسط کامپیوتر بتوانم میله را به سمت چپ و یا راست حرکت دهم . البته این نقطه شروع نبود . نقطه شروع ما در سال 1368 بود . در آن زمان امکانات کامپیوتری خانه ما یک Z80 بود که مانیتور نداشت و باید به تلویزیون خانه وصل می کردیم البته هارد هم نداشت . بر روی نوار کاست ضبط می کردیم . 6 سال جسارت و پشتکار در خصوص کامپیوتر ما را به حدی رساند که در سال 74 در دانشگاه کامپیوتر درس می دادم و به راحتی بر روی سخت افزار البته در حد کم برنامه نویسی می کردم. از سال 75 که ساخت کنترلر را شروع کردیم تا سال 84 همپای مهندس ترک پیش آمدیم و از 84 به بعد دو قسمت شدیم ، این حقیر حوزه ساخت و مکانیک را پیش گرفتم و مهندس ترک حوزه الکترونیک و کنترل . مشکلات عدیده مدیریتی در گرداندن شرکت سرانجام آن را به ورشکستگی رساند و شرکت ارشیا به دو شرکت رادونیکس و سی ان سی کاران تبدیل شد.

• Like

aliila1359

عضو جدید
چند تا الگوریتم درون یابی نقطه به نقطه است . Step-by-Step Comparison Interpolation . که معمولا برای کد G1 استفاده میشه .N12 G00 X12 Y24
چندتاش تو این pdf است
http://jw.jiangnan.edu.cn/sykc/2010/skjs/doc/203/Chapter 2.pdf

ولی با یکم تحقیق این طوری فهمیدم که حداقل کنترلر های ژاپنی برای حرکت نقطه به نقطه ( G0 ) از الگوریتم Digital Differential Analyzer (DDA) r استفاده میکنن.

این دوتا pdf الگوریتم DDA رو کاملا عالی تشریح کرده

http://nptel.ac.in/courses/Webcours...n control/pdf/L-24(SM) (IA&C) ((EE)NPTEL).pdf

http://users.isr.ist.utl.pt/~pjcro/courses/api1011/docs/API_I_C5.pdf

این pdf هم یک ارتباط جالب بین علم گرافیک کامپیوتری و cnc رو نشون میده

http://ocw.unican.es/ensenanzas-tec...ica/material-de-clase-2/03-LineAlgorithms.pdf

آخرین ویرایش:

aliila1359

عضو جدید
سیستم کنترل یک ماشین cnc با دید گاه سخت افزاری به صورت Modular CNC Design طراحی میشه که بصورت عمومی (تجاری) از قسمت های زیر تشکیل یافته

1 - operator panel
human machine communication - 2
machine control panel - 3
plc - 4
nc - 5

و هر بخش از چندین زیر بخش تشکیل شده مثلا
خود بخش nc از زیر مجموعه های

Central processing unit (CPU) n
Servo control unit
spendel driver
servo motor driver
power suply

بنا بر این هر شخص یا موسسه یا نهادی که بخواد در زمینه طراحی و توسعه کنترلر های cnc کار کنه نمیتونه و نباید همه بخش های بالا رو به صورت موازی شروع کنه
اول کار باید روی طراحی یک قسمت تمرکز داشته باشه و بقه قسمت هارو بصورت آماده تهیه کنه تا بتونه جلو بره در آیند میتونه روی بومی سازی تک تک موارد فوق ریز بشه

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
منظور از طراحی به صورت ماژولار این نیست که بشه از بیرون قسمتی رو جداگونه تهیه و استفاده کرد.این بلوک دیاگرام یک ماشین هستش.
با تشکر.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
ماشين MMI داره که بهش MACHINE MAN INTERFACE ميگن.
بخش ان سي هم سي پي يوش به لاجيک يونيت يا ان سي يونيت معروفه.SPINDLE CONTROL هم بخش از سروو درايو کنترل هاست يا به عبارتي بخش اکسيس کنترل يونيت.اينا دياگرامه و بررسي تئوري نام ها به هيچ درد ما نميخوره اين تاپيک تاپيک رد و بدل اطلاعات براي دانشجو ها به صورت تئوري نيست.کار عملي ميطلبه.
حرف اول و اخر بنده اينه که اي ام سي 2 رو مبناي کارتون قرار بديد و اون رو روي يک پروسسور به صورت امبدد و استند الون اجرا کنيد خيلي خيلي کامل و قدرتمنده و نقص نداره فقط محيطش رو بدون موس و کيبرد پي سي کنيد که صنعتي بشه.تمام کارها هم روش احرا شده اپن سورس هم هست.والسلام.حالا هزار بار هم دور خودتون بگرديد اخرش بر ميگرديد سر همين نقطه.
با تشکر

aliila1359

عضو جدید
حرف اول و اخر بنده اينه که اي ام سي 2 رو مبناي کارتون قرار بديد و اون رو روي يک پروسسور به صورت امبدد و استند الون اجرا کنيد خيلي خيلي کامل و قدرتمنده و نقص نداره فقط محيطش رو بدون موس و کيبرد پي سي کنيد که صنعتي بشه.تمام کارها هم روش احرا شده اپن سورس هم هست

با تشکر

با سلام.

ببینید با یک نگاه انتزاعی نمیشه این پروژه سنگین رو به سرانجام رسوند .این نگاه عین این میمونه که ما می خواهیم یک خودرو طراحی کنیم . اول خودر را تشریح میکنیم مثلا یک خودرو

دنده داره و فرمان و پدال گاز و کلاج و ترمز داره . و با سرعت صفر تا 150 کیلومتر حرکت میکنه . و بعد خواسته های خصوصی مون رو مطرح میکنیم مثلا میخواهیم ترمز ها abs

باشه و 16 تا کیسه هوا داشته باشه و سیم کشی بصورت باس باشه و مجهز به ایموبلایزر باشه . بعد از طرح صورت مساله حال میخواهیم مستقیما شروع به ساخت یک نمونه بکنیم .

ببینید وقتی من میگم طراحی یک کنترلر باید به صورت ماجولار باشه دلیل دارم .مثال خوبی مطرح شد .فرض کنید ما بیایم emc2 رو یا همون linux cnc رو در یک سخت افزار پیاده کنیم .

خوب اول یکم مساله رو ریز تر میکنم . وقتی گروه برنامه نویسی و طراحی emc2 شروع به نوشتن اولین سطر کردند یک بستر آماده داشتند که این بستر ماوس داره و صفحه کلید داره

و هارد ساتا داره و usb داره و مانیتور داره و کارت گرافیکی داره . ولی تازه اینها نیست اختیارات گروه برنامه نویسی یکم بیشتر از این بود

اونها علاوه بر اینها سیستم فایلینگ ntfs دارند . موتور گرافیکی دارند و یک پورت آماده lpt دارند . البته باز هم یک چیز های دیگه هم دارند .

مثلا میتونن از یک پایگاه داده مثلا mysql هم کمک بگیرن و از موتور گرافیکی opengl استفاده کنن و ....

حالا بیایین یکم ریز تر بشیم .بیاین ماوس رو برسی کنیم . قسمت سخت افزار یک ماوس در خودش یک cpu داره . صفحه کلید هم cpu خودش رو داره . مانیتور هم داخلش cpu داره .

هارد دیسک هم cpu داخلی خودش رو داره . و همینطور usb و کارت گرافیکی و پورت lpt و حتی باس sata و باس pci هم هر کدام cpu داخلی خودشون رو دارن .

و در کنار اینها ما قلب سیستم و CPU مرکزی اصلی رو داریم .

حال ما بسم اله الرحمان رحیم - میخاهیم emc2 رو در یک سخت افزار پیاده کنیم . خوب یک برد کوبی با فرکانس 800 مگ یا یک برد رسپ بری یا یک برد فرکانس یک گیگا هرتز

زیر 100 دلار تهیه میکنیم حال سوال اینه از کجا شروع کنیم ؟ یک پردازنده بیاد 30 عمل همزمان رو مالتی تسک کنه یا نه اصلا فرض کنید ما به تعداد ماژول های لازم برد های متنوع تهیه

کردیم خوب سخت افزار حل شد ولی مساله مهم دیگری هم داریم

برای پیاده سازی این پروژه اقلا 30 میلیون تومن بوجه لازمه . گفتم حداقل چون یا باید یک cnc فرز 4 محور 100 میلونی رو حداقل 2 سال تو یک گوشه بخابونیم . یا یک استراکچر سبک

حداقلی بسازیم که 30 میلیون تومن هزینه میبره چون ما به 4 تا سرو موتور یک تا دوکیلوات نیاز داریم . به یک روتاری ایندکس نیاز داریم . و به 3 تا بال اسکرو و مهره و یک اسپندل و 6 تا گاید

نیازمندیم .

البته یکم لوازم عمومی تراشکاری هم نیازمندیم که میشه قرض کرد و هزنیه نداشته باشه.

حال چناچه باز مایل به ادامه کار باشید میتونیم بحث اینکه در طراحی ماجولار یک کنترلر CNC چگونه میشه از یک HMI آماده سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کرد را ادامه بدیم

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
من نگاهم با شما متفاوته.این مراحل گذشته و چندین بار توسط خیلی از گروه ها انجام شده و الان نتایجش دست من و شماست اسمشو منو شما میدونیم هی تکرار بکنیم چیزی بدست نمیاد.
با تشکر

EECi

مدیر بازنشسته
انجمن به این بزرگی با این همه عضو کسی علاقه مند به مباحث کنترل نیست؟
مهندس ؛ علاقه مند وجود داره . شما باید برنامه ارایه بدهید که دقیقا اعضا چکار بکنند
مدیریت برای انجام این طرح ها خیلی مهمه

به نظر من از اینجا شروع کنید
بنده ، دوستی دارم که دانشجوی کارشناسی ارشد برق-قدرت هستند و می توانند مشکلات مربوط به حوزه تخصص خودشان را رفع بکنند
بنده هم در زمینه کنترل و برنامه نویسی و پردازش تصویر می توانم کمک کنم
تعدادی از دوستان هم اعلام امادگی کرده اند

به نظرم در حال حاضر همه چی بستگی به مدیریت سرمایه گذار ( شما ) داره
اینکه اعضا را چطور یک جا جمع بکنید و برنامه راهبردی را مشخص بکنید . کارگاه کجا خواهد بود و مسائل حقوقی و....

موفق باشید

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام مهندس.من تا یه حایی برای شروعش در مورد تمام موارد و حتی حقوقیش توضیج دادم.کارگاه هم برای مسائل تنه ماشین هستش که اون با من.فعلا بحث سر مسائل نرم افزاریشه که هر کس باید نظر خودش رو اعلام کنه شما و سایر دوستان اینجا تا یه حدی هماهنگ بشید من هم در خدمتتون هستم.ممنونم از پاسختون.با تشکر.

• Like

Coronaa

کاربر فعال
من از خیلی وقت این تالار رو پیگیری میکنم ولی هیچ نظری نسبت به این موضوع نمیدادم.
من با EECi موافقم. اول باید یه استراکچر برای این پروژه تعریف بشه و آیا میشه هر کسی در هر جای دنیا هست میتونه قسمتی از پروژه رو انجام بده یا نه! ضمن اینکه قباً هم در این مورد صحبت شد.
آیا این بحث هایی که میشه فقط جهت جمع آوری اطلاعات هست؟ نه افراد مشخص شدن نه کارهای محوله!

ali 254

اخراجی موقت
سلام.
ممنونم خوش امدید.منتظر شما هستیم.
راستش قراره این کنترلر امبدد و به هم پیوسته و استند الون باشه نه روی پی سی.حالا میشه بسترش سیستم عامل لینوکس یا ویندوز یا رییل تایم او اس ها باشه ولی پی سی بیس نمیخوایم.
با تشکر
نه ، قراره ساخته بشه می تونه با plc یا میکرو باشه ، بعدشم اصل ی ماشین اون قسمت مکانیکش هست ، اون رو می خواین چکار کنید؟

از طرفی ، نیاز به یک کامپایلر برای کدهای ماشین داریم ، اینم در تخصص بچه های کامپیوتر هست...پس بنابراین ساخت چنین چیزی به غیر از برق به مهندسین کامپیوتر و مکانیک هم احتیاج داره

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام دوستان عزیز ممنونم از فعالیتتون.
بنده وارد کننده ماشین آلات صنعتی سنگین و ماشین ساز هستم و تعداد خیلی بالای ماشین در انبار ها و کارگاه ها موجوده و از این بابت موردی نیست به اندازه کافی هم در مورد الکترونیک و مکانیک ماشین آلات تجربه و اطلاعات دارم و نیازی به جمع آوری اطلاعات ندارم البته با توجه بشرایط کنونی.
قصد من ساخت کنترلره نه خود استراکچر پس فلا ما استارت سخت افزار و نرم افزار کنترلر رو نزده هیچ نیازی به استراکچر و تنه نداریم.
کسی هم تا حالا کامل و مداوم اعلام همکاری نکرده که تقسیم وظایف بشه و شروع بکار پس تقصیر من نیست.شما شروع کنید بسم الله بگید بنده در خدمتتون هستم.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
نه ، قراره ساخته بشه می تونه با plc یا میکرو باشه ، بعدشم اصل ی ماشین اون قسمت مکانیکش هست ، اون رو می خواین چکار کنید؟

از طرفی ، نیاز به یک کامپایلر برای کدهای ماشین داریم ، اینم در تخصص بچه های کامپیوتر هست...پس بنابراین ساخت چنین چیزی به غیر از برق به مهندسین کامپیوتر و مکانیک هم احتیاج داره
استراکچر هم قراره چیکارش کنم رو چندین بار در تاپیک توضیح دادم کامل مطالعه بفرمایید هست.
چی نه؟چی قراره ساخته بشه؟مگه بنده عرض کردم قراره ساخته نشه؟
این کنترلر نه با میکرو ساخته میشه نه پی ال سی.
زبان ماشین هم به زبان برنامه نویسی سطح پایین کامپیوتر اطلاق میشه که ما اصلا سر و کاری باهاش نداریم.
تمام برنامه نویسی این پروژه مربوط به برنامه نویسی پروسسور و الکترونیک هست.
با تشکر

aliila1359

عضو جدید
انگار این تاپیک هم دچار همان سرنوشت معلوم و مقدور شد .

و از همه مهم تر که قبلا هم نوشته بودم و درست از آب دراومد، متاسفانه این نوع تاپیک های مشارکت و همکاری هیچ وقت به نتیجه نمیرسه، نه تو این سایت و نه سایتهای دیگه.

ببنید تو علوم مهندسی ( بصورت عام) و تو مهندسی نرم افزار (بطور خاص) یک مفهوم عمیق علمی است به نام « طراحی و توسعه ». ترکیب این دو کلمه به ظاهر ساده خلی پیچیده تر از اونی هست که به نظر میرسه .برای تشریح این دوکلمه ساده یک کتاب 1000 صفحه ای بنام متدولوژی مهندسی نرم افزار چاپ شده ( نرم افزار نه به معنی اپلیکیشن کامپیوتر ).

القصه . پک پروژه طراحی رو باید توسعه داد . یعنی پروژه طراحی با پروژه ساخت یک سد بتونی متفاوت است . متاسفانه همه ما و ازجمله آقای مهندس مجتبی قهرمانی هیچ تفاوتی مثلا بین ساخت یک اسکلت فلزی ساختمان 3 طبقه با طراحی کنترلر یک cnc قائل نیست . و این پروژه به سر انجام نمی رسه .

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من تاپیک رو به تالار اصلی کنترل منتقل میکنم، که دوستان گله ای در این مورد نداشته باشن که تاپیک تو چشم نیست.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
من تاپیک رو به تالار اصلی کنترل منتقل میکنم، که دوستان گله ای در این مورد نداشته باشن که تاپیک تو چشم نیست.
با تشکر
این تاپیک از روز اول هم ارتباطی با مشکلات کنترلی نداشت بنده هم تو همین بخش ارسال کرده بودم که تائید نفرموده بودید و بعد از پرس و جوی بنده در مورد علت عدم تائید فرمودید تو بخش مشکلات کنترلی ارسال بشه.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با تشکر
این تاپیک از روز اول هم ارتباطی با مشکلات کنترلی نداشت بنده هم تو همین بخش ارسال کرده بودم که تائید نفرموده بودید و بعد از پرس و جوی بنده در مورد علت عدم تائید فرمودید تو بخش مشکلات کنترلی ارسال بشه.
با سلام

شما در تالار اصلی برق ارسال کرده بودید:
Ice Man گفت:
با سلام

تاپیک شما در تالار اصلی ایجاد شده که بنا به ماهیتش تایید نمیشه، باید در زیر تالار سوالات و مشکلات کنترلی این تاپیک رو ایجاد کنید.

TABRIZ.MACHINERY گفت:
سلام تبریز ایگیدی.یورولمییسن.
چند روز منتظر تاییدش بودم کاش حداقل علت عدم تایید رو پی وی میکردید تا اصلاحش کنم.
چون تاپیک فراخوانی جهت همکاری بود در تالار اصلی زدم تا تمام بچه های برق ببینن چون تنها مربوط به الکترونیک یا کنترل نبود.
میشه لطفا همون تاپیک رو در تالار مناسب تایید بفرمایید؟
یا کپی رو نوشت رو ارسال بفرمایید تا من دوباره بفرستم جهت تایید خدمتتون؟
اخه من ازش کپی ندارم.
متشکرم.
ساغول موتلو یاشا

اون موقع هم نوشته بودم، این نوع تاپیک ها در تالار سوالات و مشکلات ارسال میشه و اگه رغبتی به تاپیک باشه به صلاحدید مدیریت به تالارهای دیگه منتقل میشه.

aliila1359

عضو جدید
تاپیک خوبی بود . حیف شد . میشد یک کار هایی کرد . البته من در حال حاضر دارم رو ساخت یک درایور foc برای تبدیل موتور سه فاز معمولی به سروو موتور کار میکنم . اگر به نتیجه برسم پرژه بعدی ساخت کنترلر خواد بود .

mohamad_musavi69

عضو جدید
تاپیک خوبی بود . حیف شد . میشد یک کار هایی کرد . البته من در حال حاضر دارم رو ساخت یک درایور foc برای تبدیل موتور سه فاز معمولی به سروو موتور کار میکنم . اگر به نتیجه برسم پرژه بعدی ساخت کنترلر خواد بود .
بله تاپیک خوبی بود. ولی این روش نتیجه بخش نبود و دیدیم که متوقف شد. ولی من همچنان علاقمند و جویای طراحی کنترلر هستم.

aliila1359

عضو جدید
بله تاپیک خوبی بود. ولی این روش نتیجه بخش نبود و دیدیم که متوقف شد. ولی من همچنان علاقمند و جویای طراحی کنترلر هستم.
من هم بشخصه خیلی خیلی علاقه مند هستم . در حقیقت از مرحله علاقه گذشتم . و مسیر آینده زندگیم را روی کنترل سیستم ها قرار دادم .تقریبا میشه گفت از همه چیم زدم . رو این موضوع متمرکز شدم .و میدونم که شاید زیان کنم ولی تحت هر شرایطی پشیمان نمی شم .

ولی اگر بپرسید چرا باید بگم که

الان اگر در صنعت باشید دقیقا متوجه خواهید شد که یک مشکل جدید دیگه نسبت به مشکلات موجد قبلی صنعت تولیدی کشور ما عبارت است ازنیروی انسانی هستش .
الان دور شروع فعالیت کاری دهه 70 است. اما ده هفتادی ها اکثر تک فرزند هستند در حالی که هم پدر و هم مادر شاغل است .حالا شما حساب کن یک شرکت تولیدی میخواد نیرو جذب کنه قانون کار 650 تومن با اضافه کاری و دنگ و فنگ و کسر مالیات و بیمه طرف بگیره 900 هزار تومن . این دهه هفتادی عزیز پیش خودش فکر میکنه میگه مگه مغز خر خوردم از خروس خون تا بوق سگ
کار کنم و یک میلیون حقوقم بشه . عوضش ماهی یک بار یک روی خوش به بابا نشون میدم و یکم راجب آب شدن مامان عین یک شمع کنفرانس میدم . حداقل 300 از بابا میگیرم و 500 از مامان . یکم هم قناعت کنم دیگه همون یک میلیون درست شد .این مشکل خیلی خلی جدی تر از این شوخی ها است . و اصلا یکی از دلایل اینکه تولیدات داخل اعم از مسکن و ماشین و پوشاک خیلی گرون در میاد همین نیروی انسانی است . دولتمردان کشور ما حاضر نیستند به بازارهای آزاد جهانی ملحق بشن چون توان تولید مدرن و اتوماتیک و انبوه نداریم و در رقابت آزاد تولید داخلی خرد خاکشیر میشه چراکه تولیدات ما عمدتا سنتی - دستی در بهترین حالت نیمه اتوماتیک است .

از طرفی دود این حمایت بی چون چرا از تولید غیر اصولی داخلی تو چشم توده مردم بیچاره میره .

القصه

قبلا هم گفتم این پروژه حداقل به 30 میلیون سرمایه با یک کارگاه نیاز داره . من میتونم قسمتی از سرمایه رو بر عهده بگیرم . کارگاه هم میشه یک کاری کرد . نوع نگرش من به بحث سود این شراکت هم غیر انتفاعی است یعنی نتیجه این کار کاملا اپن سورس و متن باز منتشر میشه .

در نهایت باید بگم که این پروژه 100 در 100 شدنی و موفقیت آمیز میتونه باشه .

آخرین ویرایش:

mohamad_musavi69

عضو جدید
من هم بشخصه خیلی خیلی علاقه مند هستم . در حقیقت از مرحله علاقه گذشتم . و مسیر آینده زندگیم را روی کنترل سیستم ها قرار دادم .تقریبا میشه گفت از همه چیم زدم . رو این موضوع متمرکز شدم .و میدونم که شاید زیان کنم ولی تحت هر شرایطی پشیمان نمی شم .

ولی اگر بپرسید چرا باید بگم که

الان اگر در صنعت باشید دقیقا متوجه خواهید شد که یک مشکل جدید دیگه نسبت به مشکلات موجد قبلی صنعت تولیدی کشور ما عبارت است ازنیروی انسانی هستش .
الان دور شروع فعالیت کاری دهه 70 است. اما ده هفتادی ها اکثر تک فرزند هستند در حالی که هم پدر و هم مادر شاغل است .حالا شما حساب کن یک شرکت تولیدی میخواد نیرو جذب کنه قانون کار 650 تومن با اضافه کاری و دنگ و فنگ و کسر مالیات و بیمه طرف بگیره 900 هزار تومن . این دهه هفتادی عزیز پیش خودش فکر میکنه میگه مگه مغز خر خوردم از خروس خون تا بوق سگ
کار کنم و یک میلیون حقوقم بشه . عوضش ماهی یک بار یک روی خوش به بابا نشون میدم و یکم راجب آب شدن مامان عین یک شمع کنفرانس میدم . حداقل 300 از بابا میگیرم و 500 از مامان . یکم هم قناعت کنم دیگه همون یک میلیون درست شد .این مشکل خیلی خلی جدی تر از این شوخی ها است . و اصلا یکی از دلایل اینکه تولیدات داخل اعم از مسکن و ماشین و پوشاک خیلی گرون در میاد همین نیروی انسانی است . دولتمردان کشور ما حاضر نیستند به بازارهای آزاد جهانی ملحق بشن چون توان تولید مدرن و اتوماتیک و انبوه نداریم و در رقابت آزاد تولید داخلی خرد خاکشیر میشه چراکه تولیدات ما عمدتا سنتی - دستی در بهترین حالت نیمه اتوماتیک است .

از طرفی دود این حمایت بی چون چرا از تولید غیر اصولی داخلی تو چشم توده مردم بیچاره میره .

القصه

قبلا هم گفتم این پروژه حداقل به 30 میلیون سرمایه با یک کارگاه نیاز داره . من میتونم قسمتی از سرمایه رو بر عهده بگیرم . کارگاه هم میشه یک کاری کرد . نوع نگرش من به بحث سود این شراکت هم غیر انتفاعی است یعنی نتیجه این کار کاملا اپن سورس و متن باز منتشر میشه .

در نهایت باید بگم که این پروژه 100 در 100 شدنی و موفقیت آمیز میتونه باشه .

سلام مهندس
در مورد کارگاه و سرمایه و ... میشه بعدا هم صحبت کرد. ولی اگه مشکل کارگاه هست اونم با من.
منم خیلی علاقه دارم رو این پروژه کار کنم. یسری ملزومات و مشکلات رو به مهندس قهرمانی گفتم ولی نادیده گرفتند و نتیجه این تحقیق همین شد.

md_elect

عضو جدید
مهندس جان من خیلی علاقمند شدم در این پروژه همکاری کنم ولی انقدر سطح کار رو بالا بردید که فکر میکنم خیلی از دوستان میترسن نزدیک بشن!اینا که فرمودید خیلی عالیه ولی شاید بهتر باشه مرحله مرحله رفت جلو و امکانات وقابلیت ها رو مر حله به مرحله اضافه کرد!من یه سیستم برش سنگ آنتیک با AVR طراحی کردم که سه موتور داره برای سه محور یک موتور هم برای تیغه برش،6تا لیمیت سوئیچ و 3تا انکودر البته با مشکل نویز مواجه شدم که با تغییراتی در سخت افزار و نرم افزارم (که هنوز تست نشده)فکر میکنم حل شده باشه،یک نرم افزار هم با C sharp نوشتم که یک عکس بهش میدم خروجی مختصات میده که این مختصات رو با Sd card به میکرو میدیم و برش میزنه!هر چند سطحش خیلی پایین تر از خواسته های شماست!ولی مطرح کردم که مشخص شه در چه لولی هستم!ولی کلا به کارای تحقیقاتی علاقمندم و در گیر این کار که بودم به فکر CNC هم افتادم!بهر حال اگر کاری از ما ساخته است در خدمتیم!

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. تاپیک خوبی بوده و هست. حتی برای کسانی ک مثل من شرکت نمیکنن. خیلی به اطلاعاتمون اضافه میشه تازه با رغبت بیشتری درس میخونیم. ولی تنها مشکل این تاپیک نداشتن یک رهبری درست و جدی نگرفتن کاره. مثلا یه قرار و تعهد بین اعضا که دقیقا سر فلان ساعت پشت سیستم هاشون جمع شوند وتمام دستاورد هاشون رو اعلام کنند. از استارتر این تاپیک یشتر از اینا انتظار میره. من به شخصه با خوابیدن این طرح ناراحت و دلسرد شدم.

آخرین ویرایش:
بالا