اطلاعات صنعتی مورد نیاز یک مهندس شیمی

k_siroos

مدیر بازنشسته
خوب یکیتون که دانلود کردید یه چک بکنید جواب منو بدید دیگه:(لیینکهای IP این فایله فعالن؟
[/LEFT]

سلام نسترن جان ،

در رابطه با IP 5-1-1 همین رو تو بخش درام (فصل پنجم) پیدا کردم که وقتی روی این IP ها کلیک می کنیم اتفاقی نمی افته ، فکر کنم منظورت این باشه

این فایلی که گذاشتم رو ببین ، بازم هر کدوم از بخش هاش که می خوای بگو برات بذارم . :gol:

پیوست ها

• Dp_intro.pdf
    225.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ميزان گوگرد موجود در نفت خام خوراك يك پالايشگاه 1.5 درصد وزني است مقدار تقريبي گوگرد را در برش هاي LSRG و HSRG و Kero و Diesel و V.B چقدر حدس مي زنيد؟
[FONT=&quot]

پاسخ:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=23018&stc=1&d=1281425728
براساس نمودار بالا از 0.01 درصد تا 3 درصد.
[/FONT]​

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    31.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
ميزان گوگرد موجود در نفت خام خوراك يك پالايشگاه 1.5 درصد وزني است مقدار تقريبي گوگرد را در برش هاي LSRG و HSRG و Kero و Diesel و V.B چقدر حدس مي زنيد؟
[FONT=&quot]

پاسخ:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=23018&stc=1&d=1281425728
براساس نمودار بالا از 0.01 درصد تا 3 درصد.
[/FONT]​

میتونید از کتاب پالایش نفت، فناوری و اقتصاد و همینطور کتاب نلسون هم استفاده کنید.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام. من میخواه با Hysys هیدروژن مایع در مقیاس آزمایشگاهی تولید کنم، از کسانی که بتونن در این زمینه کمک کنن بسیار ممنونم.​

اين کار با هايسيس که مثل آب خوردنه شرايط خاصي مد نظر داريد يا نه؟

ضمنا اين کار فقط با شبيه سازي مجازي امکان داره فکر عملي شدنش شايد براي خيلي ها حتي ميتونه خنده دار هم باشه ها!!!!!

yahssina

عضو جدید
اين کار با هايسيس که مثل آب خوردنه شرايط خاصي مد نظر داريد يا نه؟

ضمنا اين کار فقط با شبيه سازي مجازي امکان داره فکر عملي شدنش شايد براي خيلي ها حتي ميتونه خنده دار هم باشه ها!!!!!
با تشکر از پاسخ شما.
چرا عملی شدن در مقیاس آزمایشگاهیش خنده داره؟
میتونید کمکم کنید یا طراحی با هایسیسشو برام بدید؟
و در آخر چطور میتوان هیدروژن را در دمای معمولی مایع نگاه داشت؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با تشکر از پاسخ شما.
چرا عملی شدن در مقیاس آزمایشگاهیش خنده داره؟
میتونید کمکم کنید یا طراحی با هایسیسشو برام بدید؟
و در آخر چطور میتوان هیدروژن را در دمای معمولی مایع نگاه داشت؟
در تاپيک ديگري يه سري توضيحات براتون دادم که چرا و چگونه اين هيدروژن مايع هست يا نيست. بيشترين کاربرد هيدروژن در مقياس صنعتي در خودرو به عنوان مثال ميتونه باشه که عملا دو راهکار در سطح حرفه‌اي جهاني داره، اول هيدروژن فشرده مثل CNG و دوم پيل سوختي. ولي هيچکدوم مايع نيستن. تصور هيدروژن مايع دماي بدن آدم رو تا حد مرگ پايين مياره،‌ سعي مي‌کنم تا ساعاتي ديگر يه شبيه سازي با هايسيس برات بزارم. فعلا

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنووونم، منتظر میمونم

خب يک شبيه سازي با هايسيس جهت ميعان هيدروژن براتون گذاشتم خيلي سطحي و سريع اما خواستم يه پلنت شبه صنعتي رو در نظر بگيرم از دو کمپرسور استفاده کردم که در دو مرحله فشار خط ورودي هيدروژن 100% رو تا 10 بار بالا ببره و يک مبدل ميان مراحل کمپرسور و يک مبدل نهايي که دمايي خروجي رو تا ميعان 50% هيدروژن پايين مياره. بخارات به مرحله دوم کمپرسور برگشت داده ميشن و مايع هم به عنوان توليد پلنت هست. توجهتون رو جلب مي‌کنم که نرخ خوراک رو فقط 10کيلوگرم بر ساعت در نظر گرفتم و توان مصرفي مبدل آخر به تنهايي بالاي 30 کيلووات بر ساعت هست. حال بگذريم از مبدل مياني و کمپرسور ها. دماي ورودي کمپرسور اول 30 درجه و دماي خروجي بعد از افزايش تنها 4بار فشار بالاي 140 درجه شده که بايد خنک بشه.
به نظر شما چه يخچالي سراغ داريد که دماي مورد نياز براي ميعان رو در اختيارتون بگذاره؟
باز هم مي‌گم در شرايط آزمايشگاه و کاملا کنترل شده هر چيزي امکان داره ولي در صنعت بيخيال خيلي چيزا بايد شد.

پیوست ها

• h2 Liquefied.zip
    22.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2

e1op

عضو جدید
واقعا چاي تشكر داره كارت
ميدونم خيلي وقت از اين پست ميگذره شايد هم سوالم تكراري باشه
يه سوال K رو چطوري محاسبه كردي
K=T^(1/3/SP.gr
K=12.431

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
واقعا چاي تشكر داره كارت
ميدونم خيلي وقت از اين پست ميگذره شايد هم سوالم تكراري باشه
يه سوال K رو چطوري محاسبه كردي
K=T^(1/3/SP.gr
K=12.431

منظور شما کدوم K هست. نقل هم که نذاشتيد

kuorosh

عضو جدید
با سلام و خسته نباشي خدمت شما دوست عزيز: مطالبي كه شما تحت عنوان اطلاعات صنعتي مورد نياز يك مهندس شيمي آورديد البته با زحمت زياد ، متعلق به مهندس سلماسيان از شركت ملي پالايش و پخش فراودها مي باشد . جادارد از زحمات ايشان تشكر و نام ايشان آورده شود. با تشكر.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
back wash (مسیر برعکس) : به عوض کردن جریان اب در مبدل حرارتی برای از بین بردن رسوب ایجاد شده در مبدل گویند.

یادتون باشه مبدل های حرارتی از لحاظ فرایندی به دو دسته تقسیم میشن:

1) regenerative
non regenerative(2

مبدلی که هر دو سیالی که وارد مبدل میشوند از سیالات خود واحد هستند. regenerative
مبدی که یکی از سیالات از بیرون واحد می اید مثل کولر ابی. non regenerative

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
161- بطور معمول نقطه جوش مياني ( P )برش LIN بيشتر است يا LSRG ؟

[FONT=&quot]به طور معمول چون نقطه جوش مياني كمتر از میانگین IBP+FBP است و [/FONT][FONT=&quot]با توجه به نوع تركيبات ساختماني متفاوت آنها در LSRG این رقم اندکی بیشتر است.
[/FONT]

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]162[/FONT][FONT=&quot]- تفاوت دو سري فولاد زنگ نزن 300 و 400 از نظر كاربري چيست؟[/FONT]

[FONT=&quot] فولادهاي سري 400 ميزان نيكل كمتري دارند لذا در مقابل خوردگي هاي اسيدي مقاوم نبوده و صرفاً به خاطر دارا بودن درصد كرم بالا حائز مقاومت مكانيكي و حرارتي بالاتری مي باشند.[/FONT]

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتي نيكل، ياد سوپر آلياژ Hastelloy‌ افتادم. بعضي مدلهاي اين آلياژ يه شرايطي رو تحمل ميكنه كه آدم واقعاً تعجب ميكنه.
بايست بگم، اين سوپر آلياژ از بيس نيكل و اديتيوهاي موليبدن يا كروم يا آهن و.... تشكيل شده.
ويژگي منحصر بفردشم قابليت تحمل خوردگيه.
The primary function of the Hastelloy super alloys is that of effective survival under high-temperature, high-stress service in a moderately to severely corrosive, and/or erosion-prone environment where more common and less expensive iron-based alloys would fail, including the pressure vessels of some nuclear reactors, chemical reactors, distillation equipment, and pipes and valves in chemical industry. Although a super alloy, Hastelloy does experience degradation due to fabricating and handling. Electropolishing or passivation of Hastelloy can improve corrosion resistance

The predominant alloying ingredient is typically the transition metal nickel. Other alloying ingredients are added to nickel in each of the subcategories of this trademark designation and include varying percentages of the elements molybdenum, chromium, cobalt, iron, copper, manganese, titanium, zirconium, aluminum, carbon, and tungsten.

Ref: Wikipedia.com​

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
گفتي نيكل، ياد سوپر آلياژ Hastelloy‌ افتادم. بعضي مدلهاي اين آلياژ يه شرايطي رو تحمل ميكنه كه آدم واقعاً تعجب ميكنه.
بايست بگم، اين سوپر آلياژ از بيس نيكل و اديتيوهاي موليبدن يا كروم يا آهن و.... تشكيل شده.
ويژگي منحصر بفردشم قابليت تحمل خوردگيه.
The primary function of the Hastelloy super alloys is that of effective survival under high-temperature, high-stress service in a moderately to severely corrosive, and/or erosion-prone environment where more common and less expensive iron-based alloys would fail, including the pressure vessels of some nuclear reactors, chemical reactors, distillation equipment, and pipes and valves in chemical industry. Although a super alloy, Hastelloy does experience degradation due to fabricating and handling. Electropolishing or passivation of Hastelloy can improve corrosion resistance

The predominant alloying ingredient is typically the transition metal nickel. Other alloying ingredients are added to nickel in each of the subcategories of this trademark designation and include varying percentages of the elements molybdenum, chromium, cobalt, iron, copper, manganese, titanium, zirconium, aluminum, carbon, and tungsten.

Ref: Wikipedia.com​

فکر میکنم جنس تیوپهای ریفرمر متان پالایشگاهها و پتروشیمی ها از سوپر آلیاژ باشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر میکنم جنس تیوپهای ریفرمر متان پالایشگاهها و پتروشیمی ها از سوپر آلیاژ باشه

تو ساخت قطعات موشك كه تحت فشار بالايي قرار ميگيره، نيز استفاده ميشه. قيمت اين آلياژ بسيار بالاست. تو اسكيل آزمايشگاهي كه دما و فشارهاي بسيار بالا استفاده ميشه، جنس رآكتور، پايپ و... معمولاً از اين نوع آلياژه......

arash3566

عضو جدید
کاربر ممتاز
اطلاعات مورد نیاز برای ورود به صنعت نفت

اطلاعات مورد نیاز برای ورود به صنعت نفت

با سلام خدمت دوستان گرامی

با توجه به اینکه صنعت نفت در کشور ما و خیلی کشورهای دیگه یکی از صنایع مادر محسوب میشه و زمینه کاری وسیع و متنوعی برای مهندسین و افراد فنی به حساب میاد، فکر کردم بهتره تاپیکی ایجاد بشه تا دوستان هر نوع اطلاعاتی که در زمینه های مختلف دارن و دونستن اونها به درد مهندسینی می خوره که می خوان وارد صنعت نفت بشن در اختیار همدیگه قرار بدن.
ضمناً اگه اطلاعاتی از قبل در این سایت وجود داره قرار دادن لینک اون مطالب کفایت می کنه.
عزیزانی هم که در مصاحبه شرکت نفت قبول شدن برای اینکه تاپیک " مصاحبه علمی شرکت نفت " شلوغ نشه می تونن از همین تاپیک برای تبادل اطلاعات فنی استفاده کنن.
با تشکر

arash3566

عضو جدید
کاربر ممتاز
آشنایی با دانش Piping

آشنایی با دانش Piping

نمی دونم چقدر راجع به Piping اطلاعات دارین ولی اگه می خواین با مطالعه وارد صنعت نفت بشین، آشنایی با دانش Piping یکی از ملزومات کار خواهد بود. مخصوصاً برای مهندس های مکانیک و شیمی (البته بیشتر فرآیند)، یه جزوه مختصر و مفید براتون میذارم. بخونید و لذتشو ببرید!:)

(این پست رو قبلاً در تاپیک "مصاحبه علمی شرکت نفت" نوشته بودم، که چون نمی خوام همش لینک بدیم عیناً تکرار می کنم.)

پیوست ها

• 5-Piping Basic (Persian).pdf
    688.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2

arash3566

عضو جدید
کاربر ممتاز
همچنین تاپیک "استاندارد های شرکت ملی نفت ایران IPS" که دوستان قبلاً زحمتشو کشیدن و خیلی خوب و جامع هستش.

arash3566

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه manual براتون می ذارم که کُدها و استانداردهای مورد استفاده در Piping رو معرفی می کنه. خودتون می دونین که پیدا کردن یه دستورالعمل برای مورد خاصی که احتیاج دارین از بین کُدها و استانداردهای معتبر بدون داشتن اطلاعات قبلی یا manual کار راحتی نیست. البته زبان این manual انگلیسی هستش.

پیوست ها

• Piping Codes and Standards (English).pdf
    207.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو ساخت قطعات موشك كه تحت فشار بالايي قرار ميگيره، نيز استفاده ميشه. قيمت اين آلياژ بسيار بالاست. تو اسكيل آزمايشگاهي كه دما و فشارهاي بسيار بالا استفاده ميشه، جنس رآكتور، پايپ و... معمولاً از اين نوع آلياژه......

سلام
اگر منظورتان از تیوب همان پایپ یا لوله است
جنس لوله های با فشار بالا آلیاژ نیست بلکه اصطلاحا به آنها لوله های بدون درز گفته میشود لوله های بدون درز مقاومترین لوله هائی هستند که
بشر توانسته دربرابر فشار بالا بسازد.
تکنولوژی این لوله ها بسیار بالاست و ایران چنین کارخانه ای ندارد و اکثر این لوله ها توسط شرکتهای چینی وارد میشود.

در این تکنولوژی لوله مستقیما در ذوب اهن از کنسانتره آهن از ذوب تولید میشود

در حالی که در لوله های معمولی لوله ها از جوش ورقهای فولادی تولید میشوند.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
اگر منظورتان از تیوب همان پایپ یا لوله است
جنس لوله های با فشار بالا آلیاژ نیست بلکه اصطلاحا به آنها لوله های بدون درز گفته میشود لوله های بدون درز مقاومترین لوله هائی هستند که
بشر توانسته دربرابر فشار بالا بسازد.
تکنولوژی این لوله ها بسیار بالاست و ایران چنین کارخانه ای ندارد و اکثر این لوله ها توسط شرکتهای چینی وارد میشود.

در این تکنولوژی لوله مستقیما در ذوب اهن از کنسانتره آهن از ذوب تولید میشود

در حالی که در لوله های معمولی لوله ها از جوش ورقهای فولادی تولید میشوند.
منم گفتم پایپ دیگه، نه جنسشون Hastalloy هست که یه نوع آلیاژه

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم گفتم پایپ دیگه، نه جنسشون Hastalloy هست که یه نوع آلیاژه

اگر توی اسمشون از کلمه الوی استفاده شده حتما آلیاژ هستند
ولی من از چند شرکت شنیده بودم که توی پالایشگاهها و پتروشیمیها برای لوله هائی که فشار بالائی داخلشان هست از لوله های بدون درز یا seamless pipe استفاده میکنند.
شاید این آلیاژ هم یه تکنولوژی دیگه ای باشه

Immortal Soul

عضو جدید
سلام دوستان اگر کسی این سوال منو جواب بده ممنون میشم برا پروژم بهشون نیاز دارم::(
1- چرا برج های تقطیر در خلا، در قسمت پایین یا در بالا یا بالا و پایین برج به طور همزمان، داری قطر کمتری نسبت به بدنه میانی برج هستند؟
2- نسبت تغییر ظرفیت(Turn Down Ratio) در برج چیست؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان اگر کسی این سوال منو جواب بده ممنون میشم برا پروژم بهشون نیاز دارم::(
1- چرا برج های تقطیر در خلا، در قسمت پایین یا در بالا یا بالا و پایین برج به طور همزمان، داری قطر کمتری نسبت به بدنه میانی برج هستند؟
2- نسبت تغییر ظرفیت(Turn Down Ratio) در برج چیست؟

سلام، ببینید تغییر شکل برج ها چندین دلیل داره، اما توی برج های تقطیر خلا قسمت بالا مربوط به بحث طراحی میشه و پایین مربوط به بحث اقتصادیش میشه. همه برج ها محصولات پایین برج سنگین و محصولات بالای برج سبک هستن، در برج های خلا میان از با تزریق گاز عمل جداسازی رو سریع تر می کنن، بخاطر همین باید به نحوی محصول پایین برج رو که مخلوطی از مواد سبک و سنگین هستش رو از هم جدا کنن به خاطر همین باید سرعت گاز تزریقی به این قسمت بالا باشه پس میان قطر رو کاهش میدن تا فشار کمتر و سرعت بیشتر بشه، اما طول برج رو طوری طراحی می کنند که این سرعت در میانه برج کمتر بشه تا عمل تقطیر به درستی انجام بشه و در آخر در بالای برج دوباره کاهش قطر رو داریم تا اگر محصولات میانی به بالای برج رسیدن از محصولات سبک تر جدا بشن و بیان پایین و خروجی در قسمت بالای برج خلوص بیشتری داشته باشه.

در برج هاي سيني دار نسبت حداكثر به حداقل شدت جريان عبوري میگن Turn down Ratio اين نسبت براي سيني هاي Bubble Cap حدود 10 تا 12 سینی دریچه ای 5 تا 6 برای سینی مشبک هم 2 تا 3 هستش، هر چقدر این نسبت بیشتر باشه شرایط انعطاف پذیری برج هم بیشتر میشه یعنی اینکه وقتی دبی خوراک روی سینی افزایش پیدا میکنه طبق معادلات بازده که انجام میشه بازده سینی افزایش پیدا می کنه.

emad.gpt

عضو جدید
سلام مهندس جان
یه سوالی داشتم
لطف می کنید یک روش یا یک کتاب یا رفرنس به من معرفی کنید برای اینکه بتونم سایز یک خط بخار آب تو یک واحد پالایشگاه گاز هست رو به دست بیارم؟

baran_1957

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه در چه مواردی در فرایند ازجریان purge و کی از recycleاستفاده میشه؟

بالا