[اسکیس/کروکی] كارگاه اسكيس و کروکی

tiny memar

عضو جدید
يادمان كوهنوردي
نكات مثبت
- از كل شيت بندي مي توان موضوع اسكيس را حس كرد
- داشتن عناصر اصلي و مورد نياز اسكيس چون پلان ، نما ، مقطع و پرپكتيو داخلي وخارجي
- -استفاده از اشل انساني براي نشان كلي مقياس
- داشتن دياگرام فضايي
- كادربندي و هدايت كلي شيت
- داشتن پلا مناسب با بستر سايت
نكات منفي
-ايجاد سردرگمي از لحاظ بصري و نبودن عناصر شيت در جاي مناسب (تركيب عناصر درست انجام نشده)
-نداشتن مقياس
-تداخل فضاييو استفاده از نوشتار زياد در شيت
-خطوط گرافيكي مناسب وجود ندارد
-راندو قوي نيست و از رنگ هاي بي روح استفاده شده
-فضاي زيادي به نوشتن اختصاص داده شده در حالي فشرددگي در جاگذاري ديده مي شود

پیوست ها

• 6.jpg
    6.jpg
    78.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tiny memar

عضو جدید
اسكيس سوم

اسكيس سوم

نكات مثبت
-راندو مناسب و قوي
-عملكرد و فرم پلان
- داشتن اشل انساني و درخت
- شيت بندي مناسب
-داشتن مقياس
- خط آسمان

نكات منفي
-پلان ونما باهم از لحاظ معماري هماهنگي فرمي ندارد
-نماي بسيار ساده
-دياگرام فضايي ندارد
-با توجه به عنوان خاص آن ريز فضا ندارد

پیوست ها

• 4.jpg
    4.jpg
    59.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tiny memar

عضو جدید
چی 10 تا بشه کامل توضیح بده.
من از اسکیس خیلی کم (تقریبا هیچی) نمی دونم، اگه حالا ولش کنم بعد از کنکور تئوری روش کار کنم خیلی دیر میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cry:

با سلام به همه دوستان

از اونجا که هدف ما ، رسیدن به نقاط مثبت و یاد گرفتن موارد اصولی در اسکیس هست . از دوستان تقاضا می کنم هر کدوم از دوستان 3 تا شیت ، از بهترین شیت های اسکیس که تا حالا دیدن و توی دسترس و دیدن باقی دوستان دارن اینجا بذارن .
1- شیتها کار خودتون نباشه
2- از هر مرجعی که فکر می کنید می تونید استفاده کنید ، ایرادی نداره
3- از منابع خارجی هم می تونید استفاده کنید
4- در انتخاب یک شیت ، تمام مواردی رو که به نظرتون باید داخل شیت ، مورد توجه قرار می گرفته ، رو مد نظر قرار بدید و نمره خودتون رو به همراه شیتهای انتخابی بگید.
5- شیت منتخب خودتون رو به طور کامل و از هر نظر که فکر می کنید شایسته یک شیت معماری هست ، نقد کنید .
6- هر نفر فقط راجع به اثری که خودش میگذاره می تونه انتقاد کنه و هیچ کدوم از عزیزان ، حق انتقاد روی کار دوست دیگه ای رو نداره
7- داشتن یا نداشتن راندو مهم نیست ولی مدارک شیت باید کامل باشه . قطع شیتها هم کمتر از 50*70 نباشه .
8- حداقل 10 مورد مثبت و 10 مورد منفی برای شیت منتخبتون بنویسید .
9- مواردی رو که در شیت باید لحاظ شده باشه :
1- فونت معماری داشته باشه
2- مدارک شامل : سایت انالیز ، ایدئوگرام ، پلان ، نما ، مقطع ، پرسپکتیو دید پرنده ، ناظر و ایزومتریک

مهلت ارسال آثار تا روز چهارشنبه . چنانچه تعداد اثار ارسالی کمتر از 10 اثر باشه ، آموزش جلو نخواهد رفت .
این اموزش در 5 مرحله طراحی شده و هدف اون ، اتو کرکسیونه .
منتظر آثار ارسالی و نقد های شما هستم .

اين ارسال تقريبا دو هفته ژيش دومان عزيز هست ، بنظرم بعد از امتحان تئوري دير هست از همين الان بهتر هست انشالا بچه ها بيان دومان شروع ميكنه ، موفق باشي ;)اگه صحفات اين كارگاه رو بخواني هم خالي از لطف نيست :smile:از همين جا شروع كن

mordab_0002003

عضو جدید

یه سوال داشتم البته می دونم که خیلی پیشو پا افتادست:redface:
برای ترسیم پرسپکتیو ای این جور راندو ها از خط کش استفاده می کنین یا با دست آزاد و به صورت تجسمی کشیده می شن

amirabas_ali

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسکیس sketck ؟؟؟

اسکیس sketck ؟؟؟

اسکیس sketck ؟؟؟
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]منظور از اسکیس sketch طرح اولیه است[/FONT] [FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]که به[/FONT] صورت سریع و غالبا دست آزاد ترسیم
می شود . بر خلاف کروکی که از روی واقعیت
است ، اسکیس زاییده فکر و تخیلات معمار می
باشد و در واقع آوردن فکر و اندیشه روی کاغذ
است . طرح کشیده شده در اسکیس معمولا با
رنگ یا وسایل ترسیمی راندو می شود.
این هم چند نمونه اسکیس...

rkc

عضو جدید
نظر خواهي در مورد اسكيس

نظر خواهي در مورد اسكيس

با سلام خدمت دوستان عزيز :D
من دانشجوي كارشناسي معماري هستم :)
ميخوام سطح كارم رو بالا ببرم.

لطفا نظرات خوبتون رو در مورد ارائه و نوع كانسپت برام بزارين.

ممنونم

پیوست ها

• DSC00755.JPG
    DSC00755.JPG
    52.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ozra.m

عضو جدید
کارای همتون خوبه .اما می تونست بهتر از این باشه که در اینده میشه .کار اون دوستت که بیزانس بود همونطور که خودتم گفتی خوبه .

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسکیس سردر

اسکیس سردر

*اگه عکسا رو نشون نداد کلیک راست کرده و show picture رو بزنید
شیت کلی

پلان

سایت پلان

محل آیفون

نمای داخلی و خارجی

پرسپکتیو از داخل حیاط

پرسپکتیو از بیرون محوطه

aradan

عضو جدید
فياض بهرام عزيز اسكيس سردر چي هست؟
حجمتون مي شه گفت تقريبا خوب شده;)
ولي به نظر من اون استوانه ي آجري كه گذاشتي و با حجمت تركيب كردي زياد با حجم كليت سازگاري نداره:) و باعث يه ناهماهنگي شده
با تشكر

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولي به نظر من اون استوانه ي آجري كه گذاشتي و با حجمت تركيب كردي زياد با حجم كليت سازگاري نداره:) و باعث يه ناهماهنگي شده
با تشكر
ممنون از نظرت دوست عزیز
در مورد ناهمانگی خوب باید بگم هدفم همین بود , یه جور ترکیب مصالح سنتی و مدرن ولی اگه خود این ناهمانگی مشکل هست , این دیگه یه مسئله ی دیگه است.

بازم ممنون از نظرت;)

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشكر
خوب ما تو روال کلاس پلان و طراحی داخلی و ... طراحی میکنیم و با استاد کرکسیون میکنیم ولی کار همه مربوط به خودشه و اگه کار من خوب باشه دیگه ربطی به این نداره که باعث بشه کار یه نفر دیگه ضعیف جلوه کنه , اما تو کل ترم دو بار طراحی هامون رو کاغذ 50*70 و کل کلاس توی یه روز و یه ساعت میارن تحویل که اگه کار من مثلا خوب باشه نمره ی بالا رو میبره و کارای ضعیف نمره های کمتری میبرن که اصطلاحا بهش میگیم اسکیس.

اما تعریف کلی اسکیس این هست که برای یه موضوع خاص طرحی بدی و این طرخ رو هم به نحو احسن ارایه کنی به طوری که همه بطونن طرحتو بفهمن یا به عبارت دیگر ذهنیت خودتو با توجه به قواعد طراخی و پرزانته به دیگران ارایه کنی

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهیار جان کارات داره بهتر میشه به نظره من 70 درصد موفقیت در اسکیس به تمرین و جسارت و دیدنت بر میگرده یک جا دیدم در کارات رنگ جیق داری که دوستان اشاره کردن .......به نظره من بسته به سلیقت میتونی از این رنگ ها به نحوه احسنت استفاده کنی ولی به این نکته توجه کن رنگ خاص هر چه کمتر باشه باعث جذاب شدن کارات میشه

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
افرودیته جان
خسته نباشی
چندنکته به نظرم میرسه میگم
با اجازت
اول اینکه حجمت خیلی سنگینه کتابخونه سبک باشه بهتره
بعدش رنگی که استفاده کردی
wg8 دیگه نه؟
اونم خیلی سنگینه
فکر کنم اگه یه رنگ آجری نیمه پررنگ میزدی عالی میشد

تبسم

عضو جدید
من منثظرم هنوزا :cry:
کسی هست پرسپکتیو 2 نقطه ای بای فضای داخلی یعنی پرسپکتیو داخلی 2نقطه ای رو به من یادبده:gol:

Archi_Nick

عضو جدید
من منثظرم هنوزا :cry:
کسی هست پرسپکتیو 2 نقطه ای بای فضای داخلی یعنی پرسپکتیو داخلی 2نقطه ای رو به من یادبده:gol:

تبسم; سلام تبسم جان چیزی که تو می خایی یاد دادنش تو این محیط سخته واسه همین هیچکی گردن نمی گیره تازشم الان همه درگیر استرس نتایج هستن من چند تا عکس برات میزارم امیدوارم کمکت منه این عکس بهت خط افق رو نشون میده که تمام نقاط گریز (که همه خطوط به اون منتهی میشه) روی اونه و روی یک خطه و از فاصله همون خط تا زمین نسبت ها بدست میاد یعنی در نزدیک و دور این فاصله حدود 180 سانته(قد انسان) و ارتفاعات دیگه(مثل ساختون هاو ...) به نسبت همون در میاد(مثلا یه ساختمون 10 متری باید 5 برابر همون فاصله در همون جا باشه) البته تو ایران همون 150سانته :D [IMG گفت:
http://nicky.persiangig.com/perspective/111.JPG[/IMG]
اینم همون خط هاست که به نسبت دوریش تقسیم شده که پرسپکتیو رو تو ذهنت نظم میده

اینم یه مثال که خطوط رونشون داده تا به یه دید دیگه بهش نگاه کنی

بای:gol::gol:

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
خط کش

خط کش

سلام بچه ها جون. من یه سوال دارم.
توی راندو، اسکیس و کروکی می شه از خط کش استفاده کرد یا نه؟
یکی میگه نه، یکی می گه آره. راستش گیج شدم. هر چی هم فیلم آموزشی اسکیس و کروکی هم دیدم همشون از خط کش استفاده می کردن!!!!

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی میگه نه، یکی می گه آره. راستش گیج شدم. هر چی هم فیلم آموزشی اسکیس و کروکی هم دیدم همشون از خط کش استفاده می کردن!!!!
تمام حال اسکیس و کروکی اینکه سریع با دست آزاد اونی که تو ذهنته یا داری می بینی رو رو کاغذ پیاده کنی ...
منکه کارای طایفه و مهدی نژاد رو دیدم همه با دست بود .... اصلا یکی از تمرین های اولیه اسکیس تمرین خط ... اینکه بتونی با دست ازاد یه خط خوب بکشی...

Sajjad_Fashion

عضو جدید

سلام تا جایی که من اطلاع دارم توی اسکیس باید با دست آزاد کار کنین و سریع

توی راندو می تونین از خط کش استفاده کنین:)

raha

مدیر بازنشسته

سلام. همونطوری که خودتون میدونید اسکیس یعنی طراحی سریع... اینکه میگن باید با دست آزاد ترسیم کرد به این علته که اون حس اسکیس از بین نره... شما هر چی که به ذهنتون میرسه رو سریع باید پیاده کنید رو شیت... وگرنه قانونی جایی نوشته نشده که حتما با دست آزاد باید انجامش داد یا با خط کش!!! در حقیقت هر چه طرح سریع تر و با دست آزاد کشیده بشه اون احساس اسکیسی بودنش بیشتره... وگرنه همیشه طرح شماست که حرف اول رو میزنه! نه ابزار و شیوه ی ترسیمتون!

o space

عضو جدید
اسکیس

اسکیس

سلام دوستان
من واسه تمرین اسکیس نیاز به منبعی دارم که اسکیس زدن مفهومی رو بااون شروع کنم،اگه سراغ دارید لطفا معرفی کنید:confused:

orarto

عضو جدید
سلام دوستان
من واسه تمرین اسکیس نیاز به منبعی دارم که اسکیس زدن مفهومی رو بااون شروع کنم،اگه سراغ دارید لطفا معرفی کنید:confused:
كتاب مرجع طراحي و اسكيس
نوشته جان هميلتون، جان مارش، رابرت نورينگتون، شارون فينمارك
ترجمه محمد احمدي نژاد

The Complete book of SKETCHING

فرخنده

عضو جدید
طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس اولین طراحی ما در درس تمرینهای معماری بود. که دیروز بعد از 12 جلسه تمرین تحویل دادیم. کار سختی بود به خصوص اینکه هیچ منبعی تو اینترنت مبنی بر چگونگی طراحی یه مقوله شهری نبود.
به هر حال کار سختی نبود ولی طولانی شدن جلسات تمرین و طراحی ، من و فکر کنم باقی بچه ها رو خسته کرد.
کار بچه ها رو میتونین در ادامه تاپیک ببینید. در ضمن هر جور سوالی هم دارید من هستم ولی خیلی دیر دیر سر میزنم اگه به ایمیلم بفرستید سریعتر جواب میدم.
ممنون میشم اگه با نظراتتون کارها رو نقد کنید.

پیوست ها

• DSC02376.jpg
    DSC02376.jpg
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC02377.jpg
    DSC02377.jpg
    19.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saminaaa

عضو جدید
سلام

سلام

میشه چند تا کتاب آموزش پرسپکتیو معرفی کنید لطفا؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میشه چند تا کتاب آموزش پرسپکتیو معرفی کنید لطفا؟

سلام ثمین جان .
پرسپکتیو همیشه دو کاربرد داشته و دو نوع اموزش داره . یکی پرسپکتیو از دیدگاه هندسی و یکی پرسپکتیو برای اسکیس . اگر چه اصول هر دو اینها یکیه ولی مقصودت برای سریع تر رسیدن به هدف مهمه . مشخص کن کدوم یکی منظورته تا کتابهایی رو که به درد می خوره معرفی کنیم .

Elnaz11

عضو جدید
سلام....اينا چند نمونه درخته كه استادمون تازه بهمون ياد دادن....
شما هم اگه چند نمونه ديگه دارين عكساشو بذارين;)
(فقط من مطمئن نيستم عكسا رو بايد اينجا ميذاشتم يا يه تاپيك ديگه!!!!:w19::w20::w19:
IMG_0732.jpg

IMG_0735.jpg

بالا