[اسکیس/کروکی] آموزش سایه زدن

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیزم و تشکر از همه شما به خاطر لطف و محبتتون نسبت به خودم .
به همه عزیزانم خسته نباشید می گم و امیدوارم تا اینجا تونسته باشن کمی پیشرفتشون تو اسکیس رو ببینن. برای من دیدن پشتکار و همیت شما ، لذت بخشه و امیدواری و توان بسیار زیادی رو برای ادامه راه بهم میده. امیدوارم تا آخر بتونیم با هم باشیم .

تمرین بعدی که در این پست براتون آماده کردم ، تمرین بسیار ساده اما اصولی و کار آمدیه که در هر اسکیس میتونه کار رو طبیعی تر و هماهنگ تر جلوه بده .
تمرین سایه زنی سطوح توسط هاشور ، یکی از مهمترین بخشهای راندو با قکم و یا همون ابزار اولیه است که با انجام دادن صحیح این کار از راندوی اصلی هم بی نیاز خواهید بود .

سایه زدن در اسکیس قانون داره . و این قانون رو از طبیعت به ارث برده مثل تمام قوانین اصلی دیگه ای که داره .
برای آموزش این قسمت از یک نمونه استفاده می کنم . فرض کنید مکعبی رو که تمرین کردید رو قراره سایه بزنید. برای این کار من وجههای ایک سنگ رو براتون شماره می زنم و توصیه می کنم در صورت فراموشی و جه ها در مراحل اولیه این شماره ها رو به خاطر بسپرین و حفظ کنین.

اول قانون روی یک مکعب ساده .

اصول شماره گذاری برای سایه زنی :

شماره ها به ترتیب بزرگتر شدن ، کمترین سایه رو دارن . یعنی قسمت یک ، بیشترین سایه و قسمت 4 کمترین سایه رو داره .

به تصویر این سنگ دقت کنید . ( هم سایه زنی عادی و هم سایه و راندوی سنگ )

jتوی این مکعب 4 تا شماره گذاشتم که به ترتیب از 1 که بیشترین تراکم هاشور رو داره به سمت شماره 4 تراکم هاشور ها کم می شه . که در پایین شکا این تراکم رو با علامت نشون دادم . برای تفهیم بهتر مطلب یک تیکه سنگ رو مثل شکل زیر در نظر بگیرید .

دقت کنید. من هر تیکه رو جدا در نظر گرفتم . بنا براین هر کدوم مستقل از دیگری باید سایه زده بشه . نکته مهم قرار گرفتن نقطه 4 سنگ پایینی در محل افتادن سایه شماره 1 از سنگ بالا یی هست که سایه رو دو قسمتی می کنی و شما در تصاویر پایین می تونید روند سایه زنی رو کامل ببینید.

نکته ای که تا اینجای کار باید متوجهش شده باشید اینه که ، برای سایه زنی می بایست در امتداد کوتاهتر سایه زنی رو انجام بدید . یهتی مثلا به در یک قسمت که حالت مکعبی داره برای طول و عرض هر کدوم عمق کمتری داره جهت سایه به همون سمت خواهد بود .
جاهاییکه متوجه این قانون نمی شید و نمی دونید باید چکار کنید ، از هاشور مایل استفاده کنید .
دقت کنید لازم نیست همه جای یک سطح رو هم سایه بزنید . زیاد سایه زدن هم کار رو از جلوه می ندازه .

و تصویر نهایی به شکل زیر در خواهد آمد .

این قاعده ساده اما کار آمد در تمام مراحل اسکیس با ما همراه خواهد بود . سعی کنید در تمرینات آینده از این قاعده پیروی کنید .
برای تمرین این موضوع : 20 نوع سنگ مختلف با سایه ترسیم کنید و 5 تا از زیباترینهاش رو برای کرکسیون در تاپیک کرکسیون قرار بدید .
منتظر کارهای خوبتون هستم .
( عکسها ترمیم شد - 15-11-88)

آخرین ویرایش:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
[اسکیس] آموزش سایه زدن

[اسکیس] آموزش سایه زدن

تمرین سایه - ایجاد کنتراست در طرح

سلام
یکی از دوستان خوبم ، tiny memar عزیز سوال کرد که برای سایه باید چه کار کنه و از چه منبعی استفاده کنه . این روش رو که به ایشون گفتم ، ترجیح دادم برای همه دوستان بگذارم تا زمان شروع شدن تمرینات اصلی بتونن این کار رو تجربه کنن .

یادتون باشه کنتراست و سایه ها در اسکیس قبل از راندو حرف اول رو می زنه . حتی می شه گفت راندو هم فقط کمک می کنه تا کنتراست صحیح ، جهت نور ، نهاز و نخیر در کل حجم دیده بشه و زیبایی های حجم با کنتراست خودش رو نمایان کنه . بنا بر این خیلی اهمیت داره که این تمرین رو درست انجام بدید .

توصیه می کنم بجای گشتن دنبال منبع ، سعی کنید از تمرینات عادی و عملی استفاده کنید .
این تمرینات به طرز شگفتی شما رو جلو خواهد انداخت :

یک چراع قوه تهیه کنید .
و یک شئی چهار گوش مثل یک قوطی شربت یا قرص که حالت مکعبی داشته باشه و یا یک پاکت پودر ماشین لباسشویی رو روی یک کاغذ آ3 سفید بگذارید
چراغ قوه رو در یک محیط نسبتا تاریک از بالا بهش بتابونید و سایه رو تجربه کنید .
چند دقیقه بیشتر طول نمی کشه . در همه جهات . واز هر سمتی که دوست دارید .
بعد همین کار رو با یک لیوان با رنگ کدر انجام بدید .
با رنگ روشن .
جعبه سی دی .
یک قوطی .
تلفن و یا هر وسیله دیگه که دورو برتون هست .

بعد از اینکار ، با استفاده از یک تکیه گاه منبع نورتون رو که همون چراغ قوه هست رو یکجا ثابت کنید . و حالا از روی همین اشیای ساده یک اسکیس سریع بزنید .

به خطوط موازی دقت کنید . و نوع تم های رنگ خاکستری رو ببینید.

بیشتر دیدن تنها منبع شماست . سعی کنید بهتر ببینید . همیشه لازم نیست پول خرج کنید و نتیجه بگیرید. یکمی چشمها رو باز کنید . حالا کم کم چشمها روروی هم بگذارید جوری که مژه ها بهم برسه ولی چشم بسته نشه . حالا به دورو برتون درست نگاه کنید . در هر فضایی که باشید کنتراست رو خواهید دید و سایه ها رو درک خواهید کرد .

موفق باشید

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عکس لاموجود:confused:
کسی روش ساده ای داره که بشه نمای بناها رو با توجه به پلان سایه زد آیا؟؟؟
یجورایی بجای سایه پرسپکتیو سایه نما رو آموزش بده...:gol:

آخرین ویرایش:

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عکس لاموجود:confused:
کسی روش ساده ای داره که بشه نمای بناها رو با توجه به پلان سایه زد آیا؟؟؟
یجورایی بجای سایه پرسپکتیو سایه نما رو آموزش بده...:gol:

سلام نخسه ، تو فایل ضمیمه عکسای بیشتری رو گذاشتم .

پیوست ها

• SAYEH.rar
    2.2 مگایابت · بازدیدها: 2
بالا