آموزش DCS

eskan

عضو جدید
سلام دوست گرامي
من از آشنايي با شما خوشحال ميشم لازم ميدونم كه بگم من قصد بدي نداشتم و از اينكه شما بعنوان يك عضو از مجموعه وزارت نيرو هستيد خوشحال هستم و من خودم مجري پست در معاونت طرح و توسعه مي باشم و در مورد شماتيك شما هم بايد بگم كه توي اون چهار بي خط وجود داره و دو بي ترانس مگر اينكه اين شماتيك مربوط به پست شما نباشه
با سلام خدمت همکار گرامی و دوست ارجمندم.
با عرض احترام به مشا و نظرات با ارزشتون باید بگم که من خودم در این پست مشغول به کار هستم.
پست های جدید ساختار H شکسته دارند که شما با دیدن این ساختار شکسته پی به وجود چهار بي خط برده اید.
از همکاری با شما خیلی خوشحالم.
امیدوارم در آِینده بتونیم بیشتر با هم در ارتباط باشیم.

با سپاس و احترام

eskan

عضو جدید
با سلام و احترام
امروز بنا به درخواست خیلی از دوستان که در وبسایت من نظر داده بودند تا فایل آموزش سیستم DCS رو براشون آپلود کنم ، از این رو فایل آموزش dcs رو برای استفاده ی شما عزیزان در سایت باشگاه مهندسان قرار میدم.
امیدوارم با استقبال خودتون و نظرات و همچنین تشکر خودتون باعث بشید تا در آینده آموزش های کاربردی و جامع بیشتر را جهت استفاده ی عموم در سایت قرار دهیم.

دانلود آموزش DCS

با سپاس و احترام

حسین محمدنژاد

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:

چند هفته اینجا نبودم ببنی بحث به کجا کشیده شده !در رابطه با دی سی اس یه سری مطالب اینجا زده شده که درست نیست!!!
سلام دوست عزيز لطفا كمي در نوشته ها تون دقت كنيد چون بقيه هم كه اينو مطالعه مي كنند دچار اشتباه ميشوند لازم به ذكر اينهايي كه شما نام بردي پروتكل ارتباطي نيستند و پورت هستند پروتكل ارتباطي ميتونه IEC 101 , IEC104,IEC61850 و يا ديگر پروتكل هاي ارتباطي را شامل بشه انشاله هر وقت تونستم مشكل آپلود رو حل كنم جزواتي رو در اختيار دوستان ميزارم كه بتونه كمكشون كنه.
دوست عزیز توصیه میکنم شما کمی بیشتر مطالعه کنید !! مشکل اصلی ما ایرانیها اینه که یه تا یه کم مطلبی رو یاد میگیریم خودمون رو تو اون صاحب نظر میدونیم و ادعامون میشه تو اون !!

این رو بگم که من حداقل تا 3-4 نوع سیستم دی سی اس کاملاً متفاوت به صورت حرفه ای کار کردم ( اپراتوری نکردم ، راه اندازی و رفع مشکلش رو انجام دادم )و مدتی هم همیار فنی شرکت نفت تو دی سی اس بودم پس چیزهایی رو اینجا میگم که کاملاً عملی هستند و اینکه دوست گرامی ای که یه مدت اپراتور یه سیتم دی سی اس بوده و پورتهای کامپیوتر رو هم شاید درست نمیشناسه وقتی میاد اینجا و تز میده که RS232 پروتکل نیست و پورت هست (بله پورت هم به این نام داریم ولی دلیل نمیشه چون من فقط پورت RS232 رو میشناسم پروتکلی به این نام نداشته باشیم کافیه کلمه Rs232 protocol رو تو گوگل تایپ کنید ! بعد با اطمینان نظر بدید :lol:) یکمی برام مشکل ایجاد میکنه و سنگینه برای شخص من ! خب به هر حال با توجه به اینکه وضعیت کارم طوریه که نمیتونم دائم آنلان باشم و به سئوالات دوستان پاسخ بدم و با توجه به اینکه همه اینجا دی سی اس کارند!! و من هم وقتم برام ارزشمند تر از اونه که صرف کل کل بشه ( همینطور که تو کارم n نفر رو دیدم که ادعای PLC کاربودندن رو داشتند ولی توانایی نوشتن یه برنامه ساده اتوماسون رو هم نداشتند با اینحال روی برداشتهای اشتباهشون از پی ال سی و ... اصرار داشتند ) از ادامه بحث اینجا خودداری میکنم !

اموزشهایی رو که توی این سایت گذاشتم اینجا هم مینوشتم http://maverick.persiangig.com/
فعلاً درگیر یه طراحی هستم و وقتی سرم خلوت شد انشا ا... ادامه اش میدم ...

امیدوارم حرفهام کسی رو نرنجونده باشه ! اگه کسی احساس ناراحتی کرده از حرفهای من صمیمانه ازش عذر میخوام ....

شاد باشید

آخرین ویرایش:

asadlmk

عضو جدید
با سلام :smile:

چند هفته اینجا نبودم ببنی بحث به کجا کشیده شده !در رابطه با دی سی اس یه سری مطالب اینجا زده شده که درست نیست!!!
دوست عزیز توصیه میکنم شما کمی بیشتر مطالعه کنید !! مشکل اصلی ما ایرانیها اینه که یه تا یه کم مطلبی رو یاد میگیریم خودمون رو تو اون صاحب نظر میدونیم و ادعامون میشه تو اون !!

این رو بگم که من حداقل تا 3-4 نوع سیستم دی سی اس کاملاً متفاوت به صورت حرفه ای کار کردم ( اپراتوری نکردم ، راه اندازی و رفع مشکلش رو انجام دادم )و مدتی هم همیار فنی شرکت نفت تو دی سی اس بودم پس چیزهایی رو اینجا میگم که کاملاً عملی هستند و اینکه دوست گرامی ای که یه مدت اپراتور یه سیتم دی سی اس بوده و پورتهای کامپیوتر رو هم شاید درست نمیشناسه وقتی میاد اینجا و تز میده که RS232 پروتکل نیست و پورت هست (بله پورت هم به این نام داریم ولی دلیل نمیشه چون من فقط پورت RS232 رو میشناسم پروتکلی به این نام نداشته باشیم کافیه کلمه Rs232 protocol رو تو گوگل تایپ کنید ! بعد با اطمینان نظر بدید :lol:) یکمی برام مشکل ایجاد میکنه و سنگینه برای شخص من ! خب به هر حال با توجه به اینکه وضعیت کارم طوریه که نمیتونم دائم آنلان باشم و به سئوالات دوستان پاسخ بدم و با توجه به اینکه همه اینجا دی سی اس کارند!! و من هم وقتم برام ارزشمند تر از اونه که صرف کل کل بشه ( همینطور که تو کارم n نفر رو دیدم که ادعای PLC کاربودندن رو داشتند ولی توانایی نوشتن یه برنامه ساده اتوماسون رو هم نداشتند با اینحال روی برداشتهای اشتباهشون از پی ال سی و ... اصرار داشتند ) از ادامه بحث اینجا خودداری میکنم !

اموزشهایی رو که توی این سایت گذاشتم اینجا هم مینوشتم http://maverick.persiangig.com/
فعلاً درگیر یه طراحی هستم و وقتی سرم خلوت شد انشا ا... ادامه اش میدم ...

امیدوارم حرفهام کسی رو نرنجونده باشه ! اگه کسی احساس ناراحتی کرده از حرفهای من صمیمانه ازش عذر میخوام ....

شاد باشید
سلام بر شما خدای DCS از اینکه خیلی به جنابعالی برخورده متاسفم اما خدا کنه اون سه بخش آموزشی رو که من گذاشتم مطاله کنی (اگه فرصت کنم بقیه اونا رو هم میزارم )تا شاید به راه راست هدایت بشی شاید شما طراح باشی اما کاشکی کمی از اون طراحی ها را بصورت عکس میذاشتی تا ما استفاده می کردیم شاید منظور من رو درست نگرفته باشی الان دیگه از پروتکل modbus که شامل RS232 و RS485 میشه دیگه استفاده نمیشه و اگه توی کار هستی باید بدونی که الان پروتکلی که برای این سیستم استفاده میشه IEC 61850 هستش و اگه معنی پروتکل کانورتر رو هم بدونید همه جا استفاده میشه تا بتونن تمام پروتکل ها رو با این پروتکل مچ کنن پس کمی بیشتر مطالعه کن بعدش پست غم انگیز بزن :biggrin: این رو هم در ادامه میزارمش مطالعه کن کمکت میکنه آقای طراح http://up.iranblog.com/Files
/f51c1ef464c644599551.JPG

آخرین ویرایش:

asadlmk

عضو جدید
این کمکتون میکنه

amingeraee

عضو جدید
ازت تشکر می کنم که از انتقال علمت نگران نیستی
امیدوارم علمت روز به روز بیشتر بشه

mehdi_m_kh

عضو جدید
سلام به دوستان
من به این مبحث علاقه زیادی دارم اطلاعاتی هم ندارم از همین تاپیک شروع کردم دارم یکم یکم یاد می گیرم امیدوارم که این کار ادامه دار باشه نه اینکه وسطش ول بشه راستی از دوست خوبمون که 4 فایل آموزش dcs رو گذاشتن ممنون می شم که فایل های 1 و2 اون رو در سرور دیگه ای برای دانلود قرار بدن چون من نتونستم دانلودشون کنم
بازم ممنون از لطفتون.

imanrzy

عضو جدید
سلام ،خسته نباشي يه سوالي داشتم:
تو پي ال سي فرق اين دوتا ماژول چيه:
? 2DP ; CP
يه سوال ديگه : آيا استاندارد پروفي باس فقط براي ارتباط بين رك اصلي و ركهاي توسعه بكار ميره؟(البته من هنوز همه پست ها رو نخوندم)

آخرین ویرایش:

heat-love

عضو جدید
سلام
2dp :بصورت on bord علاوه بر MPI یه پورت برای ارتباط به شبکه profibus داره که دیگه نیاز به کارت شبکه نداره
CP: اون تقریبا شبیه IFM هستش و تنها فرقش اینه که چندتا پورت ورودی خروجی on brod روی cpu و جود داره
سلام ،خسته نباشي يه سوالي داشتم:
تو پي ال سي فرق اين دوتا ماژول چيه:
? 2DP ; CP
يه سوال ديگه : آيا استاندارد پروفي باس فقط براي ارتباط بين رك اصلي و ركهاي توسعه بكار ميره؟(البته من هنوز همه پست ها رو نخوندم)

omidvarshoei

عضو جدید
سلام يه همه دوستان عزيز
يه چيزي بگم : شما اصلا اموزش ندادين شماها فقط يه سري عكس و مطالب معمولي گذاشتين و در مورد نحوه اتصال imها به plc و نحوه شبكه شدن ماژولها : line profibus dp , ap clintها هيچي نگفتين
من به دوستان تازه كار هم پيشنهاد ميكنم كه براي يادگيري به كتابهاي مهندس ماهر مراجعه كنين
من رشتم الكترونيكه و دوره اموزشي plcs7-300 , wincc, pcs7 رفتم و تا حدي بلدم چون وسعت سيستم هاي dcsكه شركت‌هاي مختلفي در اين زمينه كار ميكنن خيلي زياده
من يه پيشنهاد براي مهندسين اين بخش دارم بياين در مورد dcsهاي يه شركت خاص مثلآ abb يا simens يا ... هماهنگ كنين اونو كامل توضيح بدين
پيشنهادم ميدم اول نحوه شبكه شدن cpu با قسمتهاي ديگرو نكايش بدين و گام به گام برين جلو
اين تنها يه پيشنهاد بود تا من حقيرم چيزي ياد بگيرم منم كمكي از دستم بر بياد كوتاهي نميكنم

ramos_kk77

عضو جدید
سلام يه همه دوستان عزيز
يه چيزي بگم : شما اصلا اموزش ندادين شماها فقط يه سري عكس و مطالب معمولي گذاشتين و در مورد نحوه اتصال imها به plc و نحوه شبكه شدن ماژولها : line profibus dp , ap clintها هيچي نگفتين
من به دوستان تازه كار هم پيشنهاد ميكنم كه براي يادگيري به كتابهاي مهندس ماهر مراجعه كنين
من رشتم الكترونيكه و دوره اموزشي plcs7-300 , wincc, pcs7 رفتم و تا حدي بلدم چون وسعت سيستم هاي dcsكه شركت‌هاي مختلفي در اين زمينه كار ميكنن خيلي زياده
من يه پيشنهاد براي مهندسين اين بخش دارم بياين در مورد dcsهاي يه شركت خاص مثلآ abb يا simens يا ... هماهنگ كنين اونو كامل توضيح بدين
پيشنهادم ميدم اول نحوه شبكه شدن cpu با قسمتهاي ديگرو نكايش بدين و گام به گام برين جلو
اين تنها يه پيشنهاد بود تا من حقيرم چيزي ياد بگيرم منم كمكي از دستم بر بياد كوتاهي نميكنم
منم با شما موافقم
پيشنهادتون خيلي خوبه و عالي ميشه اگه همه دوستان همت كنيم و به كمك هم اين كارو بكنيم.
كتابهاي مهندس ماهر؟
ميشه بيشتر معرفيشون كنين لطفا؟

omidvarshoei

عضو جدید
profibus dp
این شبکه مهمترین شبکه ی به کار رفته در pcs7 است برای جمع اوری i/oها در pcs7 معمولا از کارتهای central که میتوانند در کنار as نصب شوند از محطولات زیمنس پر کاربردترین وسیله در این شبکه remote i/o ها هستند که به et200 موسوم بوده و برای جمع اوری i/oها به کار میروند سنسورها و ترانسمیتر و عملگرهای معمولی که قابلیت اتصال مستقیم به فیلد باس را ندارند به کارتهای i/o نصب شده روی ET متصل میگردند در این بخش صرفا به تشریح دو نمونه از ET200 هایی که کاربردشان نسبت به بقیه بیشتر است میپردازم
این دو عبارتند ET200S , ET 200M
ET 200M : این ET دارای انواع مختلفی هست ولی از نظر کای به دو دسته تقسیم میشوند
1- ET 200M برای اتصال به AS400
2- ET200M برای اتصال به AS400H و AS400FH

در هر دو نوع کارت IM153 اینترفیس شبکه هست و کارتهای ورودی وخروحی در کنار آن روی ریل نصب میشود در نوع دوم ET 200M باید قابلیت REDUNDANCY داشته باشد از اینرو دو کارت IM153 مورد نیاز است که هر کدام به یک CPU متصل میگردند
در نوع معمولی ریل مورد استفاده شبیه S7 300 است و کارتهای ورودی وخروجی از طریق BACKPLANT CONNECTOR پشت کارتها به هم متصل میشوند ولی در نوع REDUNDANT ریل متفاوت بوده وعمق بیشتری نسبت به ریل معمولی دارد . در داخل این ریل باس نصب میشود و به مجموع انها ACTIVE BUS گفته میشود که کارتهای ورودی و خروجی روی ان قرار میگیرند
برای فاصله هی دور یا محیطهای پر نویز از فیبر نوری استفاده میشود
در این روش نیاز به مبدل های OLM میباشد

ET200S
این ET بر خلاف ET200M قابلیت REDUNDANCY ندارد
ET 200S دارای کارتهای کوچک است که ورودی و خروجی های کمتری نسبت به ET200M NHVKN
روی ET200S میتوان تا 63 کارت قرار داد در حالی که در ET200M این تعداد به 8 کارت محدود است
کارتهای ET 200 S میتوان در حین کار جابجا کرد
ET 200S میتواند مجهز به استارتر موتور باشد که موتورهایی تا 7.5 کیلو وات را تغذیه میکند این ماژول حاوی مدار تغذیه و حفاظت است
نوعی از ET200 M وجود دارد که مجهز به CPU میباشد
نکته ای که لازم است به ان توجه کرد که در پکیچهای نصب شده PCS7 مشاهده میشود ET200 در همان پانل AS یا در پانلی نزدیک AS قرار گرفته اند

عکسهایی از et ها

اینم ET 200 M

اینم ET200S

این et 200 L

اینم ET 200ISP

برای اظلاعات بیشتر هم میتونین به سایت شرکت SIEMENS مراحعه کنین

سوالی باشد من در خدمتم تعارف نکنین بپرسین

omidvarshoei

عضو جدید
منم با شما موافقم
پيشنهادتون خيلي خوبه و عالي ميشه اگه همه دوستان همت كنيم و به كمك هم اين كارو بكنيم.
كتابهاي مهندس ماهر؟
ميشه بيشتر معرفيشون كنين لطفا؟

مهندس ماهر يكي از نويسنده‌هايي كه كتاباش از نظر بار علمي واقعآ كامل و من اگه قرار باشه كتابي در رابطه با plc بخرم اول سراغ كتاباي اين مؤلف ميرم
اگه در زمينه مقدماتي plc بخواين مجموعه كتابهاي مثلث نارنجي كه دو جلده نويسندشم مهندس محمد رضا ماهر
در زمينه pcs7 (سيستم dcs و اتوماسيون يكپارچه زيمنس) انتشارات نگارنده دانش كه مؤلفشم محمد رضا ماهر كه اين كتابشم فوق‌العادست
در زمينه hmi(سيتم‌هاي مانيتورينگ ياwincc ) كتابهاي زيادي هست از جمله خودآموز نرم افزار wincc مؤلفين : دكتر مرتضي صداقت و مهندس رضا اختراع /////// و از مجموعه كتابهاي مثلث نارنجي (راهنماي جامع wincc) نويسندگان سيد جعفر رضوي پناه و ميثم ترابي نژاد يزدي

omidvarshoei

عضو جدید

- ماژول تغذيه - PS

2- باطري پشتيبان - Backup

3- اتصال 24 ولت DC

4- سویئچ اصلی

Run-p : اجرا با پذیرش تغییرات
Run : اجرای فقط خواندنی
Stop : عدم اجرا
M Res :ریست حافظه

5- LED هاي نشانگر وضعيت
Sf : System Falt - خطای سیستم
Batf :خطای باتری
Dc5v :ولتاژ 5 ولت Dc
Frce : اعمال ورودی از کامپیوتر
Run : اجرا
Stop : توقف اجرا
Sf Dp : خطای Dp

Busf : خطای شبکه

6- Memory Card : کارت حافظه جهت ذخیره برنامه Plc

7- MPI يك رابط ارتباطي قابل برنامه ريزي است و براي شبكه هاي با تعداد كمي CPU و تبادل ميزان محدود ديتا كاربرد دارد.

8- كانكتور جلويي - Front Connector

9- درب ماژول

Ps - ماژول تغذیه
Cpu - واحد کنترل مرکزی
Im - ماژول واسطه برای بسط Plc
Sm - سیگنال ماژول که شامل ورودی و خروجی و همچنین آنالوگ و دیجیتال است.
Fm- ماژول های تابعی
Cp - اتصالات Ppi - پروفیباس - انترنت صنعتی

مشخصات ماژول ها :
1- Sm :
ورودی دیجیتال 24 ولتdc - 120 تا 240 ولت Ac
خروجی دیجیتال 24 ولت Dc رله ای
ورودی آنالوگ : ولتاژ - جریان - مقاومت - ترموکوپل
خروجی آنالوگ : ولتاژ - جریان

2- Im :
Im360/361 و Im365 : پیکربندیرا در چند سطع ممکن می سازد و باعث ایجاد حلقه در باس شبکه از یک سطع به سطح دیگر می شود.

3-dm :
ماژول کاذب Dm370 : محل یک ماژول را که پارامترهای آن هنوز تعیین نشده است را رزرو می کند.

4-fm :
ماژول های تابعی که عملیات ویژه را انجام می دهند . شمارش - مکان یابی - کنترل حلقه بسته

5-cp :
پردازنده های ارتباطی : این پردازنده ها تسهیلات شبکه سازی زیر را فراهم می کنند .
ارتباط نقطه به نقطه - پروفیباس - انترنت صنعتی

دریچه ها

Batterie : باتری بک آپ
Mp1 : Multi Point Interface رابط ورودی چند نقطه ای
Dp : رابط پروفیباس جهت ارتباط ماژول های ورودی و خروجی گسترش یافته با Cpu
Memory Card : کارت حافظه جهت ذخیره برنامه Plc

omidvarshoei

عضو جدید
این فایل pdfی که برای دانلود اینجا گذاشتم نجوه استفاده و اشنایی با plc خانواده زیمنس و نرم افزار مربوطه تحت عنوان که از انتشارات سابکو است برای استفاده شما دوستان گذاشته ام
که در چند سری کلش برای دانلو میزارم

پیوست ها

• plc_s7-farsi.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 1

omidvarshoei

عضو جدید
این فایل pdfی که برای دانلود اینجا گذاشتم نجوه استفاده و اشنایی با plc خانواده زیمنس و نرم افزار مربوطه تحت عنوان که از انتشارات سابکو است برای استفاده شما دوستان گذاشته ام
قسمت دوم

پیوست ها

• plc_s7-farsi2.pdf
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 1

omidvarshoei

عضو جدید
hmi چیست

HMI مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معناي واسطه بين انسان و ماشين مي باشد. از آن براي مانيتور كردن و مشاهده پارامترهاي دستگاههاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و.... استفاده مي شود. HMIدر واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.

چرا براي مانيتورينگ و كنترل خطوط توليد و دستگاههاي صنعتي بجاي كامپيوتر از HMI استفاده مي گردد؟

تا مدتي پيش براي امور فوق از كامپيوتر استفاده مي شد ولي نرم افزارهاي كامپيوتري آسيب پذير هستندو هر از گاهي دچار ويروس مي گردند كه اين امر باعث صدور فرامين اشتباه گشته و ميليون ها دلار ضرر اقتصادي براي كمپاني هاي آمريكايي و اروپايي به همراه داشته است. لذا براي كنترل و مانيتورينگ دستگاه ويژه اي به نام HMI طراحي شد.

در يك زمان چند وسيله را مي توان به HMI وصل نمود؟

HMI ها اين توانايي را دارند كه در يك زمان به 255 وسيله متصل شوند و پارامترهاي آنها را نمايش دهند.

آيا مي توان HMI را به انواع مختلف PLC وصل كرد؟

بله . قبل از برنامه ريزي كردن HMI مي توان تعيين كرد كدام مارك PLC مثل ,VIGOR DELTA,SEMENS,OMRON و يا.... بايد با آن ارتباط برقرار كند.

مشخصات كلي HMI :

1- داراي صفحه تاچ اسكرين و LCD نوع TFT در مدل 10 اينچ

2- ارتباط سريال از طريق دو پورت بصورت همزمان (RS-232,RS-485)

3- شبيه سازي (سيمولاتور) on-line/off line

4- پورت USB براي ارسال و دريافت برنامه

5- امكان ذخيره سازي اطلاعات بصورت record

6- قابليت slave بودن در يك شبكه مانيتورينگ

7- داراي ماكرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقي

8- قابل اتصال به انواع PLC

9- قابل اتصال به اينورتر، سرو درايوو هر وسيله داراي پورت RS-485

10- قابليت نمايش اطلاعات بصورت منحني يا نمودار

11- توانايي نمايش انيميشن

12- داراي RTC به منظور عملكرد در تاريخ و ساعت معين

pourabri_amir

عضو جدید
واقعا ممنونم از این همه مطالب مفید
امیدوارم با این کار تونسته باشم گوشه ای از زحماتتونو جبران کرده باشم.

venus4164

عضو جدید
خب دوستان این هم بخش اول جزوه که قولش را داده بودم البته همانطور که در قبل گفتم من این سیستم رو در پست های فشار قوی استفاده می کنم و البته آشنایی با تجهیزات پست میتونه در فهمیدن مطالب کمکتون کنه و بجز این جزوات که آشنایی با این سیستم هستش باید دوره پیشرفته اون هم طی بشه که کار مهندسی dcs می باشه و البته من هنوز این دوره رو نرفته ام که البته در ایران افرادی هستند که دوره مهندسی زیمنس و ای بی بی و جی ای رو کار کرده اند و واقعا استاد هستند و البته درآمد خوبی هم داره و این هم فایل http://www.lon.ir/up/uploads
/1274956088.pdf
*****ه
اگه ممکن برام میل کنید
tomtit2012@yahoo.com

ehsan8860

عضو جدید
با سلام و درود خدمت تمام بازدیدکنندگان باشگاه مهندسان ایران

دوستانی که تمایل به آموزش سیستم

DCS ||| DIGITAL CONTROL SYSTEM |||

دارند در تاپیک سوالات قدرتی نیاز خود را مطرح کنند.چ

اگر تعداد درخواست ها به اندازه ی کافی بالا باشه قول میدم که با یه آموزش توپ ، DCS رو به صورت کامل و جامع یاد بگیرید.

فقط و فقط در تاپیک سوالات قدرتی سوالات خودتون رو مطرح کنید.

حالا این شما و این تالار
تاپیک سوالات قدرتی !!!

میخوام ببینم تعداد طرفداران DCS چقدره !!!!!!!!

در خدمتیم .....
تشکر و راهنمایی من در مورد plc دوره کارور درجه 2 رو گذروندم برای ادامه چکار کنم

mehrdad265

عضو جدید
من dcs هم زیر نظر اساتید وزارت نیرو آموزش دیدم هم تو پست 400 تحت dcs کارکردم متن آموزشی کاملی همراه با dvd تصویری دارم اگه لازم داری برات بزارم . در ضمن Disterbuted Control System