آموزش DCS

MAHSA3+*

عضو جدید
باسلام :smile:

اولاً ممنون از لطفتون ، اما من خودم شاگردم حالا حالا ها :smile: دوماً ببینید سنسورو و شیر کنار همند و حداکثر 3 یا 4 متر فاصله دارند ، اتاق کنترل معمولاً 800 متر تا 1500 متر دور تره ، در دی سی اس همه اتصالات باید وارد مارشالینگ کابینت در اتاق کنترل بشن ( از اونجا وارد ماژولهای SM و بشن و توسط CPU پردارش و سیگنال فرمان مربوطه هم توسط Cpu از طریق SM ماژولها - همون IO ها - صادر بشه - )
یعنی ما 1500 متر سیم ( کابل ) میکشیم به اتاق کنترل از سنسور برای سنس فشار ( میشه 1 بار ) و از اتاق کنترل هم 1500 متر سیم میکشیم برای شیر ( میشه 2 بار ) اما در FCS میایم سیم بین فیلد ( بیرون اتاق کنترل رو میگن فیلد ) و سنسور رو حذف میکنیم ( یعنی سیم بین سنسور و اتاق کنترل ) و بجای این 1500 متر سیم سنسور رو با 3 یا 4 متر سیم مستقیما به شیر وصل میکنیم این یعنی بیش از 1400 متر صرقه جویی کابل ! :smile:

امیدوارم که توضیحاتم کافی بوده باشه
اهان !! من اصلا به فاصله هاشون توجه نداشتم فقط دفعات سیم کشی رو حساب کردم....

مرسی ( راستی نسبت به من که استادین! به هر حال این مطالبو از شما یاد میگیرم دیگه...حتما که نباید مدرس باشین تا بتون بگن استاد؟؟!؟)

maverick

عضو جدید
سلام راستش من تهران نیستم ... دارم از روی یه خود اموزش تلاش میکنم که یاد بگیرم . اسمش plc s7 هست ترجمه علی ناطقی ...
کتاب مورد نظر شما اسمش چیه ؟؟ و خوشحال میشم که بیشتر از تجاربتون در این زمینه بدونم.

ببخشید پا برهنه میپرم وسط بحثتون دیدم که علاقه به یادگیری PLC دارید گفتم من هم از تجربه های خودم بگم شاید کمکتون کنه :smile:

راستش من میکرو کنترلر رو از رو کتاب یاد گرفتم و همیشه فکر میکردم PLC رو همه میشه با گذروندن یه دوره 1 هفته ای توی شرکتی مثل کنترونیک یاد گرفت ، البته بعداً فهمیدم چیزی که این دوره های 1 هفته ای به ادم یاد میده توهم PLC کار شدنه و بس ! و PLC یادگرفتن زمان خیلی زیاد تری طلب میکنه

اگه مجبوری از رو کتاب یاد بگیری به چند نکته توجه داشته باش 1- اکثر PLC های موجود در صنعت اتوماسیون ایران Siemens نیستند ( چون خیلی گرونه ) و PLC هایی مثل Fatek و تینگت و امرون و دلتا و ... تو صنعت استفاده میشه که کار با بعضی هاشون نیاز به تجربه اساسی داره مثلاً Fatek نرم افزازش شبیه ساز نداره و تست برنامه تون رو باید پیش کارفرما انجام بدید این یعنی یه اشتباه کوچیک = ضرر چند میلیونی !

2- برای PLC کار شدن باید زبانهای FBD , LAD و STL رو خوب بلد باشی تقریباً همه PLC ها LAD رو دارند ( دنبال یادگیری CSL نرو که به نظرم وقتت رو تلف میکنی ) بعدش باید شبکه صنعتی رو یاد بگیری ، بعدش باید بلد باشی که PLC رو چه طوری با صغحات نمایشگر ( مثل تاچ پنل ، HMI و.... ) مرتبط کنی ، درضمن باید بلد باشی که یه موتور رو با PLC درایور کنی ... یادگیری همه اینها کلی زمان میبره

3-اما اگه میخوای دنبال DCS که به مراتب بسیار ساده تر از موارد بالاست بری ( DCS اکثراً تو صنایع بزرگ وابسته به دولت استفاده میشه ) همین S7 رو یاد بگیر بعدش کتاب شبکه صنعتی ماهر رو بخون بعدش WINCC مثلث نارنجی رو بخون ... یکمی هم CFC کار کن انشا ا... کلیات DCS رو اینجا توضیح میدیم به مرور

بازم اگه سئوالی بود بپرسید

شاد باشید

eskan

عضو جدید
سلام و درود به تمام بازدیدکنندگان سایت
به سهم خودم تشکر ویژه از maverick دارم که داره سنگ تموم میذاره.خدایی از این فرصت استفاده کنید.مطالب روان و جذابی رو در اختیار شما گذاشته.رو کمک من هم میتونید کمک کنید.اگه من اینجا پست نمیدم واسه خاطر اینه که نمیخوام سیلابس داداش گلم maverick از بین بره و مطالب پراکنده بشه.پس اگه سوالی داشتین من هم در خدمتتون هستم.
راستی من هم چند تا عکس از نمای DCS روی سیستم مانیتورینم میذارم تا ببینید که چطوری میشه با این سیستم یه پست برق فشار قوی رو کنترل کرد.

پیروز و سلامت باشید.

eskan

عضو جدید
MAHSA3 جان درود

اسم این کتاب که من به شما معرفی میکنم اینه :
مجموعه راه حاهای اتوماسیونی با مرجع کامل مینی( PLC ( S7_200
تالیف : محمدهادی رضایی خوش چهره - اسماعیل علی خانی
انتشارات هنگامه

تو این کتاب تمرین و مثال زیاد آورده شده و مطمئنا میتونه کمکن کنه دوست من.

سالم و سلامت باشید

امضا

آخرین ویرایش:

MAHSA3+*

عضو جدید
ببخشید پا برهنه میپرم وسط بحثتون دیدم که علاقه به یادگیری PLC دارید گفتم من هم از تجربه های خودم بگم شاید کمکتون کنه :smile:

راستش من میکرو کنترلر رو از رو کتاب یاد گرفتم و همیشه فکر میکردم PLC رو همه میشه با گذروندن یه دوره 1 هفته ای توی شرکتی مثل کنترونیک یاد گرفت ، البته بعداً فهمیدم چیزی که این دوره های 1 هفته ای به ادم یاد میده توهم PLC کار شدنه و بس ! و PLC یادگرفتن زمان خیلی زیاد تری طلب میکنه

اگه مجبوری از رو کتاب یاد بگیری به چند نکته توجه داشته باش 1- اکثر PLC های موجود در صنعت اتوماسیون ایران Siemens نیستند ( چون خیلی گرونه ) و PLC هایی مثل Fatek و تینگت و امرون و دلتا و ... تو صنعت استفاده میشه که کار با بعضی هاشون نیاز به تجربه اساسی داره مثلاً Fatek نرم افزازش شبیه ساز نداره و تست برنامه تون رو باید پیش کارفرما انجام بدید این یعنی یه اشتباه کوچیک = ضرر چند میلیونی !

2- برای PLC کار شدن باید زبانهای FBD , LAD و STL رو خوب بلد باشی تقریباً همه PLC ها LAD رو دارند ( دنبال یادگیری CSL نرو که به نظرم وقتت رو تلف میکنی ) بعدش باید شبکه صنعتی رو یاد بگیری ، بعدش باید بلد باشی که PLC رو چه طوری با صغحات نمایشگر ( مثل تاچ پنل ، HMI و.... ) مرتبط کنی ، درضمن باید بلد باشی که یه موتور رو با PLC درایور کنی ... یادگیری همه اینها کلی زمان میبره

3-اما اگه میخوای دنبال DCS که به مراتب بسیار ساده تر از موارد بالاست بری ( DCS اکثراً تو صنایع بزرگ وابسته به دولت استفاده میشه ) همین S7 رو یاد بگیر بعدش کتاب شبکه صنعتی ماهر رو بخون بعدش WINCC مثلث نارنجی رو بخون ... یکمی هم CFC کار کن انشا ا... کلیات DCS رو اینجا توضیح میدیم به مرور

بازم اگه سئوالی بود بپرسید

شاد باشید
خواهش میکنم... من از هر کسی بتونه کمکم کنه استقبال میکنم و البته تشکر.

راستش با این توضیحات من اول کارم و حالا حالا ها حرفه ای نمیشم ،ترسیدم ... حالا اومدیمو من بعد از مدتی یادگرفتم که در حد این مطالب کتاب با plc کار کنم که البته گفته که مطابق زیمنس هستش... حالا من این تجارب رو از کجا کسب کنم... فکرم نمیکنم هیچ واحد تولیدی حاضر باشه وسایلشو در اختیار من آماتور بذاره...تازه تو ولایت ماهم جای مطمئنی نیست که آموزش بده.. مگه این که ارشد یه شهر درست حسابی قبول شم که مرکز آموزش plc داشته باشه....
خلاصه کنم شما خودت چه طوری یاد گرفتی ؟
در مورد dcs یه اطلاعات مختصری داشتم و میدونستم که plc یه جورایی قسمت اصلی توی این سیستمه ...خب تا اونو بلد نباشم که نمیتونم اینو یاد بگیرم... خب من میخوام همه چیزی یاد بگیرم هم plc و هم dcs!!!!

maverick

عضو جدید
راستش با این توضیحات من اول کارم و حالا حالا ها حرفه ای نمیشم ،ترسیدم ... حالا اومدیمو من بعد از مدتی یادگرفتم که در حد این مطالب کتاب با plc کار کنم که البته گفته که مطابق زیمنس هستش... حالا من این تجارب رو از کجا کسب کنم... فکرم نمیکنم هیچ واحد تولیدی حاضر باشه وسایلشو در اختیار من آماتور بذاره...تازه تو ولایت ماهم جای مطمئنی نیست که آموزش بده.. مگه این که ارشد یه شهر درست حسابی قبول شم که مرکز آموزش plc داشته باشه....

با سلام :smile:

شرمنده ، خدای نکرده قصدم نا امید کردن و ... نبود ، مطمئن باشید یادگیری هر چیزی ارزشمنده ،
اما در مورد PLC یادگیری با تسط فرق داره ، 1 هفته ای هم میشه یادش گرفت ولی با این اموزش 1 هفته ای انجام پروژه صنعتی تقریباً عیر ممکنه !

درضمن PLC رو متاسفانه تو ارشد یاد نمیدن ، منکه تا حالا نشنیدم :question:

خلاصه کنم شما خودت چه طوری یاد گرفتی ؟

خب وضعیت من یکم فرق داشت !من وقتی با PLC اشنا شدم که کارم طراحی مدار بود و اصلاً ارزشی برای PLC بعنوان یه سیستم کنترلی قایل نبودم و میکرو کنترلرها رو خیلی قویتر میدونستم و فکر می کردم در صورت نیاز میشه 1 هفته ای همه چیز رو تو PLC یاد گرفت ، اینطوری بود که یه سیستم DCS چند میلیاردی سه ماهی زیر دستم بود و من فقط فهمیدم HMI یعنی چی :d خلاصه بعد چند ماه سعی کردم یاد بگیرم ، رفتم یه دوره 6 ماه تو فنی حرفه ای گذروندم + یه دوره مقدماتی شبکه تو مجتمع فنی + کتابهای شبکه صنعتی و پروفی باس مهندس ماهر + کتاب WINCC و S7 مثلت طلایی + کتاب S7 مروج رو خوندم ، DCS هم که زیر دستم بود و تمرین میکردم ، کارم هم جوری بود که با دی سی اس های مختلف سر و کار داشتم هم زیمنس هم یوکوگاوا تو بعضی از موارد هم که مرجع فارسی موجود نبود مجبور شدم خود Document های زیمنس رو از سایتش بگیرم و بخونم ، این رو هم بگم که کتابهای PLC فارسی تو ایران غلط زیاد توشون هست و باید تصحیح بشن ( مشکل اینجاست که مترجم محترم اغلب موارد زیاد با PLC کار نکرده :lol: )

ر مورد dcs یه اطلاعات مختصری داشتم و میدونستم که plc یه جورایی قسمت اصلی توی این سیستمه ...خب تا اونو بلد نباشم که نمیتونم اینو یاد بگیرم... خب من میخوام همه چیزی یاد بگیرم هم plc و هم dcs!!!!

انشا ا... با کمک هم یاد میگیرید ، :smile: راستی من برام کاری پیش اومده و تا جمعه نیستم ادامه بحث رو می سپارم دست Eskan عزیز

تا جمعه بای

maverick

عضو جدید
تا یادم نرفته ، تو مطالب فوق یه جا سوتی دادم ، زیاد جدی نیست :lol: باشه تا جمعه بیام درستش کنم ، شما هم اگه ایرادات دیگه ای دیدید بگید تا بعداً اونهایی که اینها رو میخونند دچار اشتباه نشن

مرسی

MAHSA3+*

عضو جدید
درضمن PLC رو متاسفانه تو ارشد یاد نمیدن ، منکه تا حالا نشنیدم :question:
من که نگفتم ارشد برق ،plc درس میدن !!!!! گفتم یه جایی قبول شم که تو ی اون شهر همچین مرکزی واسه آموزش plc داشته باشه.

به هر حال بازم ممنون که وقت گذاشتین و جوابمو دادین.

dashhadi

عضو جدید
اعلام علاقه مندي

اعلام علاقه مندي

با سلام خدمت اساتيد تاپيك و سايرين؛

1- ازتون تشكر ميكنم كه تجارب و دانسته هاي ارزشمند خودتونو بي هيچ منتي در اختيار سايرين ميزارين
2-منم علاقه مندي و خودمو واسه پيگيري مطالب اعلام ميكنم

dashhadi

عضو جدید
فضولي

فضولي

- چرا از FCS با وجود مزایایی که داره کمتر از DCS استفاده میشه ؟
الان مجری و مبلغ FCS در ایران شرکت برزیلی SMAR هست، FCS علیرغم مزایای زیاد مشکلاتی هم داره که موجب کاربرد کم اون شده 1- امکان پیاده سازی سیستم پیشتیبان یا Redudancy رو نداره 2- اجزای کنترلی رو پیچیده میکنه 3- توابع و کتابخانه های موجود برای اون به گستردگی DCS نیستند

- آینده FCS ؟

شخصاً فکر میکنم که FCS طی 10 -15 سال اینده جایگزین DCS میشه اما فعلاً خیلی جاها بعلت مشکلات گفته شده از DCS استفاده می کنند و برخی جاها مثل پتروشیمی مروارید بصورت ترکیبی (70% فیلد کنترل و 30% دی سی اس) استفاده میشه

خب این از مقدمات در ادمه به بررسی اجرا دی سی اس میپردازیم ..

اگه سئوالی بود در خدمتیم

با سلام؛
خاك تو سرم جناب maverick؛ جسارته ها !:w29: ولي معايبي كه شما واسه fcs برشمردين تا اون جايي كه اين حقير ميدونه درست نيست:w05:
1- redundancy رو كاملا پشتيباني ميكنه
2- به دليل حذف يك سري از سخت افزارهاي واسط نسبت به dcs ها اتفاقا اجزاي كنترلي رو ساده تر ميكنه
در مورد عيب سوم هم فكر نميكنم اينطور باشه اما مطمين نيستم.

مهمترين علتي كه هنوز فيلدباس اون طور كه بايد و شايد جا نيفتاده ( البته تو ايران اين طوره والا تو بقيه دنيا طبق تحقيقات اين حقير تقريبا تمامي سايتهاي جديد فيلد باسو استفاده ميكنند ) اينه كه :

1-به علت جديد بودن هنوز مصرف كنندگان اعتماد لازمو نسبت به اون ندارند .
به بيان ديگه DCS امتحان خودشو پس داده و جاي خودشو باز كرده و متقاعد كردن كاربرا براي رفتن به طرف فيلدباس با توجه به سابقه ي DCS كمي سخته ؛ خصوصا كه:

2- گران بودن قيمت تجهيزات فيلدباس( دقت كنيد : فقط هزينه ي خود تجهيز؛ والا هزينه ي كلي راه اندازي يك پلنت با فيلد باس نسبت به DCS ارزون تر در مياد و اين به خاطر1- حذف يك سري سخت افزار واسط و 2- كم شدن مجدد سيم كشي فيلد باس نسبت به DCS به خاطر ارتباط دو طرفه كاملا ديجيتال هست: تا 32 وسيله ( و بعضا بيشتر) ادوات فيلد ميتونند فقط با يك جفت سيم به اپراتور وصل بشن! )

ببخشيد هااا زيادي وراجي كردم ؛ ولي اينا اطلاعاتي بود كه طي مدتي كه با فيلدباس آشنا شدم به دست آوردم. مراجعش رو هم خواستيد بهتون ميگم كه البته خودتون استاد هستين:)
اساعه ادب بنده رو ببخشين:gol:

maverick

عضو جدید
برشمردين تا اون جايي كه اين حقير ميدونه درست نيست:w05:
1- redundancy رو كاملا پشتيباني ميكنه

با سلام :smile:

ممنون میشم دقیقاً توضیح بدید چطوری ؟! من یه LOOP کنترلی دارم یا 14 تا دیوایس شما بگو چه جوری ردادنسی رو پیاده میکنی توش شاید من اشتباه بکنم :question:

2- به دليل حذف يك سري از سخت افزارهاي واسط نسبت به dcs ها اتفاقا اجزاي كنترلي رو ساده تر ميكنه

خب یه سری سخت افزار حذف میشه اما خود دیوایس کنترلی بسیار پیچیده میشه مثلاٌ فرض کن تو دی سی اس داری یه PID رو برای یه LOOP 8 دیوایسه Tunnig میکنی ، این کنترل یکبار توسط کارشناس مربوطه توی CFC انجام میشه ، امکان بهم ریختن لاجیک هم خودت میدونی تقریباً صفره اما تو FCS خود دیواس توی فیلد Tunning مربوط به PID داره که ممکنه بریزه بهم ، با تجهیزات فیلد که کار کردی پس نمی تونی منکر این واقعیت بشی !

در مورد عيب سوم هم فكر نميكنم اينطور باشه اما مطمين نيستم.

مطمن باشید که اینطوره ! :) که البته در مورد تکنولوژی های جدید طبیعی هم هست .و به مرور زمان قابل حله ...

-به علت جديد بودن هنوز مصرف كنندگان اعتماد لازمو نسبت به اون ندارند .
به بيان ديگه DCS امتحان خودشو پس داده و جاي خودشو باز كرده و متقاعد كردن كاربرا براي رفتن به طرف فيلدباس با توجه به سابقه ي DCS كمي سخته ؛ خصوصا كه:

در مورد جدید بودن و بی اعتمادی باهاتون موافقم ، اتفاقاً با یه بنده خدایی که توی نفت صحبت میکردم میگفت ما توی ریسک اسسمنت وقتی از شرکت اسمار میپرسیم خب حالا کدوم سایتهای نفتی رو کاملاً با FCS تو دنیا راه انداختید ، یه نمونه برای محاسبه ریسک سرمایه گذاری به ما ارایه بدید ، میگن فعلاً سایتی راه نیافتاده اما کارخونه نیشکر و اتوموبیل و ... زیاد داریم ، خب اون بندگان خدا هم ریسک نمیکنند بیان n میلیارد تومن رو روی چیزی سرمایه گذاری کنند که تا حالا تست نشده . درضمن ممنون میشم یکی دو نمونه سایت نفتی رو که میگید با تجهیزات فیلد باس راه اندازی شده معرفی کنید .

:)
اساعه ادب بنده رو ببخشين:gol:

بزرگوارید عزیز، شما ببخشید ، من شخصاً معتقدم که علم بخصوص برق به سرعت در حال پیشرفته و شخصاً معتقدم فیلد باس کنترل حتماً جایگزین DCS میشه ولی توی صنعت نفت ایران نه به این زودی ها :lol:

شاد باشید

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام

من رشتم مخابرات هست با کلماتی وبحث هایی که توضیح می دهید اشنایی دارم ولی برای پاسخ هایی که در جواب دوستان می دهید با همه مطالب اشنایی ندارم اگر میشه لطف کنید هنگام پاسخ اصطلاحاتم توضیح دهید

از تدریس خوبتون ممنون امیدوارم استاد ارزشمندی برای جامعه به شمار ایید

maverick

عضو جدید
من رشتم مخابرات هست با کلماتی وبحث هایی که توضیح می دهید اشنایی دارم ولی برای پاسخ هایی که در جواب دوستان می دهید با همه مطالب اشنایی ندارم اگر میشه لطف کنید هنگام پاسخ اصطلاحاتم توضیح دهید

حتماً ، ممنون لز لطفتون .

خب من باید بگم که چیز زیادی از پست 41 دستگیرم نشد!!!!

کجاش رو متوجه نشدید ؟ PID اش رو احتمالاً ، بحث کنترلرها در درس کنترل مطرح میشه ، 2 مفهوم خیلی مهم توی اون بحث هست که یکی مربوط به تبدیل کمیتهای فیزیکی به کمیتهای الکتریکی و اعمال کنترل بر روی اونهاست و دیگری کنترلرهاست ، به طور خلاصه باید بگم 5 نوع کنترلر p ، i, Pi, PD و PID داریم که از این بین کنترلر PID سریعترین و دقیقترین کنترل رو به ما میده ، تنظیم پارامترهای این کنترلر رو Tunning میگن ، در ابزار دقیق یه لوپ یه حلقه کنترلی شامل کنترلر یا کنترلرها و عنصر یا عناصر کنترل شونده ای هستند که روی یک فرایند خاص کنترل اعمال میکنند ، مثلاً تو یه خط لوله که فشارش توسط یه فشار سنج که یه یه شیر فرمان میده کنترل میده لوپ کنترلی شامل سنسور فشار و شیر کنترلی هست ( کنترل حلقه بسته ) ممکنه توی یک لوپ بیش از 2 دیواس ( به هر وسیله ابزار دقیق میگن دیواس یا تجهیز یا اینسترومنت یا به طور دقیق تر Instrument Device ) موجود باشه .

امیدوارم که توضیحات کافی بوده باشه ...

از اونجایی که تا دوهفته یگه احتمالاً نتونم آنلاین بشم سریعتر بریم سراغ بخش پنجم ،

اما قبلش سوتی که داده بودم این بود که گفاه بودم هر SM میتونه 32 ورودی خروجی بده که درست نیست ! بلکه میتونه 16 تا ورودی و خروجی بده ( من ادرسها رو حساب کرده بودم !:lol: ) شرمنده این هم از مشکلات نوشتن فلبداهه هست :smile:
بخش پنجم

شبکه صنعتی :

خب تا الان فکر کنم مشخص شده باشه که یه DCS شامل یه PLC هست( شامل یک CPU - یا حداکثر 4 cpu در سیستمهای ردادنت و پردازشهای سنگین - بهمراه حافظه و منبع تغدیه و تعدادی زیادی ورودی خروجی یا ماژول سیگنال - sm هست که توسط ماژول واسط یا IM با cpu در ارتباط هستند ) هست که فرمان و پردازش اصلی رو انجام میده ولی ما گفتیم که dcs یعنی پردازش توزیع شده پس بقیه PLC ها و سیستمهای کنترلی کجان و چه جوری با CPU در ارتباط هستند ، جواب از طریق شبکه صنعتی .

فرض کنید یه نیروگاه داریم با یه سیستم دی سی اس زیمنس ، توی این نیروگاه تجهیزات خاصی نیاز به هوای ابزار دقیق ( بادی کاملاً خشک با فشارحداکثر 8 بار ) دارند و بعضی تجهیزات دیگه مثل تجهیزات اطفای اتش نیاز به نیتروژن دارند ، حالا ما دو تا سیستم داریم که یکی هوای ابزار دقیق می سازه به اسم کمپرسور هوا و دیگری نیتروژن می سازه به اسم کمپرسور نیتروژن که هر دوتا سیستم plc خاص خودشون رو دارند که فرایند تولید هوای ابزار دقیق و نیتروژن و کنترل میکنند و هیچ بار پردازشی برای cpu مرکزی ما ندارند اما هر کدوم از این PLC ها چندتا سیگنال برای DCS میفرستند که وضعیت کپرسورها رو به دی سی اس اعلام میکنه و اجازه صدور فرمان روشن و خاموش کردن سیستم رو برای PLC اتاق کنترل میفرسته - خب این یعنی پردازش توزیغ شده فکر کنم مفهوم DCS داره الان یواش یواش روشن میشه :) - حالا یه سئوال پیش میاد ارتباط PLC مرکزی با این دوتا PLC از چه طریقی باید انجام بشه ؟
پس بریم سراغ پروتکلهای ارتباطی :
اول چند تا تعریف
روشهای برقراری ارتباط میان دو وسیله ، روش برقراری ارتباط چند مدل هست 1- یک طرفه یا Simplex که توی اون فرستنده میتونه سیگنال برای گیرنده بفرسته ولی برعکسش ممکن نیست 2- دوطرفه غیر همزمان یا Half Duplex که هر دو طرف می تونند برای هم اطلاعات بفرستند اما نه به طور هم زمان یعنی یکی باید اطلاعات بفرسته اون یکی باید صبر کنه تا ارسال اطلاعات تموم بشه بعد دومی میتونه اطلاعات بفرسته مثل واکی تاکی 3-دو طرفه همزمان Full duplex که هردو طرف می تونند باهم دیتا بفرستند مثل تلفن ،

مدیا یا رسانه ارتباطی :
وسیله فیزیکی هست که ارتباط بین فرستنده یا گیرنده رو برقرار میکنه مثل هوا ، یا کابل مسی یا کابل نوری

پروتکل ارتباطی : بعد نرم افزاری ارتباط رو مشخص میکنه بعضی از اونها رو حتما تا حالا شنیدید مثلاً RS232 یا Rs232c یا RS 485 که پروتکلهای ارتباطی سریال هستند و...

استاندار شبکه صنعتی :یک استاندار کلی که کل اجزا شبکه صنعتی ( از پی ال سی بگیر یا دیواسهای کنترلی ) بر اون مبنا ساخته میشن چون زیمنس داریم بحث میکنیم استاندار فیلد باس ( با فیلد باس کنترل که گهگاه به اختصار فیلد باس هم گفته میشه اشتباه نگیرید ) رو مورد بررسی قرار میدیم ، برخی از زیر مجموعه های این استاندار عبارتند از :

CANBUS
Proccess FiledBUS یا به اختصار Profibus
ModBUS
AS-I
و....

خب تا اینجا فکر کنم کافی باشه بقیه اش تا یکی دو هفته دیگه ...

dashhadi

عضو جدید
افاضه کلام

افاضه کلام

سلام به همه؛

جناب maverick قبل از هر چیز از اینکه با حوصله به تک تک موارد مطرح شده جواب دادین تشکر میکنم.

و اما در مورد اینکه گفتین:

با تجهیزات فیلد که کار کردی پس نمی تونی منکر این واقعیت بشی !
باید عرض کنم که : خاک تو سرم! :wallbash: بنده ی حقیر هیچ تجربه ی عملی ندارم:cry: به عبارت بهتر بنده دانشجوی ترم آخر کنترل هستم( البته پروژه رو دوهفته قبل تحویل دادم و دیگه تمومم:D) که از 3-4 ترم قبل که درس کنترل صنعتی رو گرفتم و در مورد سیستمهای فیلدباس واسه این درس یه سمینار دادم به این حوزه ( به طور کلی سیستم های کنترل فرآیند: DDC-DCS-FCS & ...) علاقه مند شدم و به طور آزاد و خیلی گسترده در مورد اونها مطالعه کردم.(و فقط مطالعه و نه عمل:redface:)

و اما دو مورد جواب درخواست هاتون ، به روی چشم ؛
هم REDUNDANCY رو عرض میکنم،هم نمونه واستون میارم( آشنا زیاد دارم که دارن با fcs کار میکنن، تو ماهشهر و ...) و هم سایر مواد رو، البته... ان شا...

فعلا حق یارتون

MAHSA3+*

عضو جدید
با سلام به همه و تشکر مخصوص ازmaverickسریع سوالامو بپرسم :

ماژولای FM چه کارای دیگه ایی انجام میدن ؟؟؟ به جز ماژول PID میشه چندتا مثال دیگه بگید؟؟

توی عکس رک مرکزی ( پست 26) اون دو تا ماژول کناری CPU، ماژولای CP هستن دیگه؟؟!!!پس اون طبقه پایینشون جای چیه ؟ ( یعنی کنار جای IMها) همینطور طبقه پایین ماژول PS اون جای چیه ؟؟؟

asadlmk

عضو جدید
سلام و درود به تمام بازدیدکنندگان سایت
به سهم خودم تشکر ویژه از maverick دارم که داره سنگ تموم میذاره.خدایی از این فرصت استفاده کنید.مطالب روان و جذابی رو در اختیار شما گذاشته.رو کمک من هم میتونید کمک کنید.اگه من اینجا پست نمیدم واسه خاطر اینه که نمیخوام سیلابس داداش گلم maverick از بین بره و مطالب پراکنده بشه.پس اگه سوالی داشتین من هم در خدمتتون هستم.
راستی من هم چند تا عکس از نمای DCS روی سیستم مانیتورینم میذارم تا ببینید که چطوری میشه با این سیستم یه پست برق فشار قوی رو کنترل کرد.

پیروز و سلامت باشید.
سلام دوست عزيز
تصاويري كه شما گذاشته ايد از يك سيستم ABB مي باشد نه زيمنس و يك پست 63/20 كيلوولت با 4 بي خط و 2 بي ترانس كه 12 خروجي مي باشد آيا شما اپراتور اين پست مي باشيد اسم پست شما چيه؟

asadlmk

عضو جدید
من جزواتي درباره آموزش DCS در دوره اي كه ديده ام دارم انشاله سر فرصت سعي ميكنم اونو براتون بزارم فكر كنم چيز خوبي باشه

eskan

عضو جدید
سلام و درود خمت تمام دوستان عزیز
در پاسخ دوست عزیزم asadlmk باید بگم این شماتیک یک پست 63/20 کیلو ولت با دو بی خط و دو بی ترانس هست.
من اپراتور پست ساری هستم.
دیگه چی باید بگم ؟

asadlmk

عضو جدید
.

پروتکل ارتباطی : بعد نرم افزاری ارتباط رو مشخص میکنه بعضی از اونها رو حتما تا حالا شنیدید مثلاً RS232 یا Rs232c یا RS 485 که پروتکلهای ارتباطی سریال هستند و...
سلام دوست عزيز لطفا كمي در نوشته ها تون دقت كنيد چون بقيه هم كه اينو مطالعه مي كنند دچار اشتباه ميشوند لازم به ذكر اينهايي كه شما نام بردي پروتكل ارتباطي نيستند و پورت هستند پروتكل ارتباطي ميتونه IEC 101 , IEC104,IEC61850 و يا ديگر پروتكل هاي ارتباطي را شامل بشه انشاله هر وقت تونستم مشكل آپلود رو حل كنم جزواتي رو در اختيار دوستان ميزارم كه بتونه كمكشون كنه.

asadlmk

عضو جدید
سلام و درود خمت تمام دوستان عزیز
در پاسخ دوست عزیزم asadlmk باید بگم این شماتیک یک پست 63/20 کیلو ولت با دو بی خط و دو بی ترانس هست.
من اپراتور پست ساری هستم.
دیگه چی باید بگم ؟
سلام دوست گرامي
من از آشنايي با شما خوشحال ميشم لازم ميدونم كه بگم من قصد بدي نداشتم و از اينكه شما بعنوان يك عضو از مجموعه وزارت نيرو هستيد خوشحال هستم و من خودم مجري پست در معاونت طرح و توسعه مي باشم و در مورد شماتيك شما هم بايد بگم كه توي اون چهار بي خط وجود داره و دو بي ترانس مگر اينكه اين شماتيك مربوط به پست شما نباشه

freemind64

عضو جدید
سلام
دوستان پست های شما رو مطالعه کردم .... اگر ممکن هست ... دوستانی که بحٍث رو درست کردن برای به نتیجه رسیدنش ... به یک متن آموزشی تبدیل کنند تا مورد استفاده همه قرار بگیره ... چون وقت نمی شه با این وضعیت همه بیان و تمام صفحه و پست های غیر کلیدی رو هم دنبال کنند ... ممنون

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام و درود خدمت تمام بازدیدکنندگان باشگاه مهندسان ایران

دوستانی که تمایل به آموزش سیستم

[FONT=&quot]DCS ||| DIGITAL CONTROL SYSTEM |||[/FONT]

دارند در تاپیک سوالات قدرتی نیاز خود را مطرح کنند.چ

اگر تعداد درخواست ها به اندازه ی کافی بالا باشه قول میدم که با یه آموزش توپ ، DCS رو به صورت کامل و جامع یاد بگیرید.

فقط و فقط در تاپیک سوالات قدرتی سوالات خودتون رو مطرح کنید.

حالا این شما و این تالار
تاپیک سوالات قدرتی !!!

میخوام ببینم تعداد طرفداران DCS چقدره !!!!!!!!

در خدمتیم .....

سلام فکر میکنم dcs مخفف Distributed Controller System باشه
هدف از آن انجام عمليات كنترلي به صورت غيرمتمركز یا توزیع شده می باشد. در این سیستم كليه كنترلرها و یا سنسورهای محلی در پروسس به اتاق كنترل آورده شده و پس از پردازش نرم افزاری مثلا: برای کنترل دمای یک راکتور واحد شیمیایی بصورت کنترل PID و یا فازی و یا هر نوع کنترل طراحی شده در نرم افزار سیستم بصورت اتوماتیک یا از پیش طراحی شده و یا بصورت دستی در نهایت سیگنال متناسب با با دستگاه یا المان کنترل شونده بصورت خروجی و متمركز انجام مي شود .اين در حالي است كه در سيستم هاي نيوماتيك قدیمی كنترلرها اکثرا به صورت محلي وجود داشت كه در سايت نصب شده اند اما در DCS ديگر كنترلري در محل سايت نداريم ؛ آنچه اساسا در سيستم DCS رخ مي دهد ؛ تقسيم عمليات كنترلي بين چندين كنترل كننده است كه در اتاق كنترل قرار گرفته اند ؛ به دليل همين تقسيم است كه سيستم Distributed نام گذاري شده است. در اين سيستم حلقه هاي ساده اي متشكل از Field و كنترلر وجود دارد كه اين كنترلرها (ميكروپروسسورها) در يك لايه بالاتر در سطح supervisor به هم متصل هستند .

براي DCS مي توان چهارسطح كاري در نظر گرفت :

1.
Field: در اين سطح ما با سنسورها و عملكردها سرو كار داريم.
2.
Marshal cabinet: ترمينالهايي كه wiring را مرتب مي كنند در اين ترمينالها ايزولاتور ؛ signal conditioner barriers و… موجود است.
3.
Process station: شامل كابينت هايي است كه داخلشان كارت I/Oو كنترلرها قرار دارد.
4.
:Operator station جايي كه اپراتور مي نشيند plant را نظارت مي نمايد.

در اين جا I/O Bus به صورت سريال است., و كنترلرهاي مختلف از طريق data highway به هم متصل هستند و گاها از پروتكل RS485يا RS232استفاده می کنند. معمولا پروتكل data Highway را توسط يک interface تبديل به پروتكل Ethernet مي نمايند. مثلا از انواع اين interface هامي توان به HDL اشاره كرد. ارتباطLAN از طريق كابل كواكسيال ; زوج سيم يا فيبرنوري صورت مي گيرد. در سيستم DCS معمولا كنترلرها به صورت Full redundant هستند . به اين صورت كه دو تا كنترلر در مدار وجود دارد يكي slave و ديگري master ; slaveدائما سالم بودن master را چك مي كند چنانچه درست عمل نكند ، خود master , slave مي شود. (hand shaking) كارت هاي I/O هم قابليت redundancy دارند ولي آنچه در مورد كارتهاي I/O بايد دقت شود آن است كه كارت هايي كه redundant يكديگر هستند در يك rack قرار نگيرند ؛ كه اگر احتمالا back planدچار مشكل شد بتوان از كارت redundant استفاده نماييم . به طور خلاصه مي توان معماري يك سيستم DCS را به صورت زير نمايش داد.

در سيستم PID , DCS در كنترلرها انجام مي شود . نكته بسيار مهم در مورد DCS قابليت ذخيره سازي اطلاعات است. در سيستم هاي قديمي چنانچه از اطلاعات بدست آمده استفاده نماييم ؛ اطلاعات ازبين مي رود در حاليكه در سيستم DCS قابلت ذخيره سازي اطلاعات دارد. مشكل عمده در سيستم هاي DCS ،Vendor dependent بودن اين سيستم است ؛ مثلا اگر كنترلر از يك شركت خريداري كنيم ؛ قطعات يدكي را هم بايد از همان شركت بخريم .

asadlmk

عضو جدید
دوستان در رابطه با DCS باید بگم این اختصار Digital Control System هستش که میتونه به دو صورت 1- centeralize یعنی متمرکز و یا 2- Distributed یعنی گسترده باشه البته چون من با این سیستم در پست های فشار قوی سر و کار دارم تمام صحبت های من بر اساس طراحی این سیستم برای پست های برق می باشد

MAHSA3+*

عضو جدید
با سلام به همه و تشکر مخصوص ازmaverickسریع سوالامو بپرسم :

ماژولای FM چه کارای دیگه ایی انجام میدن ؟؟؟ به جز ماژول PID میشه چندتا مثال دیگه بگید؟؟

توی عکس رک مرکزی ( پست 26) اون دو تا ماژول کناری CPU، ماژولای CP هستن دیگه؟؟!!!پس اون طبقه پایینشون جای چیه ؟ ( یعنی کنار جای IMها) همینطور طبقه پایین ماژول PS اون جای چیه ؟؟؟
ببخشید این سوالات احیانا جواب ندارن ؟؟؟؟!!!

asadlmk

عضو جدید
خب دوستان این هم بخش اول جزوه که قولش را داده بودم البته همانطور که در قبل گفتم من این سیستم رو در پست های فشار قوی استفاده می کنم و البته آشنایی با تجهیزات پست میتونه در فهمیدن مطالب کمکتون کنه و بجز این جزوات که آشنایی با این سیستم هستش باید دوره پیشرفته اون هم طی بشه که کار مهندسی dcs می باشه و البته من هنوز این دوره رو نرفته ام که البته در ایران افرادی هستند که دوره مهندسی زیمنس و ای بی بی و جی ای رو کار کرده اند و واقعا استاد هستند و البته درآمد خوبی هم داره و این هم فایل http://www.lon.ir/up/uploads
/1274956088.pdf

asadlmk

عضو جدید
ببخشید این سوالات احیانا جواب ندارن ؟؟؟؟!!!
دوست عزیز زیاد نگران نباش البته چون من کارم نظارت بر اجرای سیستم در پست ها هستش زیاد وارد مسایل ریزش به این شکل نمیشم چون زیاد ارتباطی به من نداره اما فایل های بخش دو و سه رو که الان میزارم فکر کنم در بخش سوم مشکل شما حل بشه و دید بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنید.
بخش دوم http://www.lon.ir/up/uploads/1274915236.pdf