آموزش DCS

eskan

عضو جدید
با سلام و درود خدمت تمام بازدیدکنندگان باشگاه مهندسان ایران

دوستانی که تمایل به آموزش سیستم

[FONT=&quot]DCS ||| DIGITAL CONTROL SYSTEM |||[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]

دارند در تاپیک سوالات قدرتی نیاز خود را مطرح کنند.چ

اگر تعداد درخواست ها به اندازه ی کافی بالا باشه قول میدم که با یه آموزش توپ ، DCS رو به صورت کامل و جامع یاد بگیرید.

فقط و فقط در تاپیک سوالات قدرتی سوالات خودتون رو مطرح کنید.

حالا این شما و این تالار
تاپیک سوالات قدرتی !!!

میخوام ببینم تعداد طرفداران DCS چقدره !!!!!!!!

در خدمتیم .....

overload

عضو جدید
من درخواست میکنم.
پی نوشت:
فکر میکنم بهتر بود خودتون ارائه میدادید....
مثل باران باش....

jei

عضو جدید
salam,man teshneye data hastam,harchi midoni raje be DCS LOTFAN
baram beferestin.
tamam

با سلام و درود خدمت تمام بازدیدکنندگان باشگاه مهندسان ایران

دوستانی که تمایل به آموزش سیستم

[FONT=&quot]DCS ||| DIGITAL CONTROL SYSTEM |||[/FONT]

دارند در تاپیک سوالات قدرتی نیاز خود را مطرح کنند.چ

اگر تعداد درخواست ها به اندازه ی کافی بالا باشه قول میدم که با یه آموزش توپ ، DCS رو به صورت کامل و جامع یاد بگیرید.

فقط و فقط در تاپیک سوالات قدرتی سوالات خودتون رو مطرح کنید.

حالا این شما و این تالار تاپیک سوالات قدرتی !!!

میخوام ببینم تعداد طرفداران DCS چقدره !!!!!!!!

در خدمتیم .....

maverick

عضو جدید
با سلام:smile:
من با دی سی اس های زیمنس و یوکوگاوا کار کردم ( بیشتر با زیمنس ) ولی اون دی سی اسی که من کار کردم Disterbuted Control System بود اینی که شما میگید Digital Control System هست ، میخواستم منطورتون همون دی سی اس ای هست که من کار کردم یا این یه سیستم جدید تر مثل FCS هست ؟ ممنون میشم در صورت مثبت بودن جواب تفاوتهای فنی اش رو بیان کنید

با تشکر

eskan

عضو جدید
سلام و درود خدمت تک تک شما دوستان عزیز ، بالاخص دوستانی که تمایل به فراگیری DCS داشتند و در این طرح آموزش همراه و مشوق اصلی ما بودند.
بدون معطلی میریم سراغ آموزش سیستم DCS شرکت زیمنس.
برای جلوگیری از هدر رفتن وقت شما دوستان عزیز ، این جزوه را در قالب PDF آپلود کردم و بر روی سرور قرار دادم.امیدوارم مورد رضایت شما واقه بشه.در ضمن من با رله های شرکت ABB هم زیاد کار کردم و مهارت کافی برای پاسخگویی به سوالات شما را دارم.
اگه مدیران محترم سایت یک level بهم بدن ، منم قول میدم تا در این انجمن کولاک کنم.
راستی هر کسی که هستی ، هر جا که هستی ، هر چقدر میدونی یا نمیدونی ، این جزوه رو دانلود کنید.
خیلی پرمفهومه.

دانلود

خدا وکیلی تشکر یادتون نره

بذارید انگیزه واسه آموزش رله ABB و پاسخگویی به سایر سوالات شما رو داشته باشم.

با سپاس و احترام

حسین محمدنژاد

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:

سلام و درود خدمت تک تک شما دوستان عزیز ، بالاخص دوستانی که تمایل به فراگیری DCS داشتند و در این طرح آموزش همراه و مشوق اصلی ما بودند.
بدون معطلی میریم سراغ آموزش سیستم DCS شرکت زیمنس.
برای جلوگیری از هدر رفتن وقت شما دوستان عزیز ، این جزوه را در قالب PDF آپلود کردم و بر روی سرور قرار دادم.امیدوارم مورد رضایت شما واقه بشه.در ضمن من با رله های شرکت ABB هم زیاد کار کردم و مهارت کافی برای پاسخگویی به سوالات شما را دارم.
اگه مدیران محترم سایت یک level بهم بدن ، منم قول میدم تا در این انجمن کولاک کنم.
راستی هر کسی که هستی ، هر جا که هستی ، هر چقدر میدونی یا نمیدونی ، این جزوه رو دانلود کنید.
خیلی پرمفهومه.
ممنون دوست عزیز ! اما جزوی که شما اینجا گذاشتید تنها اپراتوری یه دی سی اس بسیار ساده که مخصوص یه پست هست رو توصیح میده ! و مطالبش برای دوستانی که اصلاً نمی دوند DCS چیه بسیار گمراه کننده هست ( به نظر بنده ) در ضمن یادگیری DCS زیمنس نیازمند یادگیری چند موضوع هست 1- آشنایی کامل با PLC سری S7 زیمنس 2- آشنایی با نرم افزاز WINCC زیمنس 3- آشنایی با شبکه های صنعتی ( بسته به نوع شبکه صنعتی که ممکنه Peer-to-peer یا سرور بیس باشه گذراندن دوره های Network+ یا MSCE توصیه میشه ) 4- اشنایی با زبانهایی که مخصوص DCS هستند یا توی DCS زیاد استفده میشن مثلاً در مورد زیمنس CFC و SFC
5- اشنایی با تجهیزات کنترل شونده ( اینجا کلیدها و رله ها و نحوه فرمان دادن و فرمان گرفتن اونها با پی ال سی )بسیار مهمه
6- آشنایی با نرم افزار DCS زیمنس که همون PCS7 هستش هم بد نیست ، حداقل ماژولهاش رو ادم اسمی بشناسه که یه وقت سوتی نده

در ضمن DCS یعنی Disterbuted Control System نه Digtall Control System که به معنای سیستم کنترل توزیع شده هست :redface:

بذارید انگیزه واسه آموزش رله ABB و پاسخگویی به سایر سوالات شما رو داشته باشم.

با سپاس و احترام
انشا ا... که دارید ، دوست عزیز اگه موافق باشید این موضوع دی سی اس رو از صفر و به صورت کلی ( جزئیاتش همونطور که میدونی بسیار بسیار زیاده ) با کمک هم و به طور اصولی اینجا ادامه بدیم ؟

What's your idea:smile:

پ.ن : راستی میتونی یه عکس از رله ABB بذاری تو سایت ؟ من تا حالا رله قدرتی ندیدم ، اما خیلی دوست دارم ببینم .

شاد باشید و ممنون

eskan

عضو جدید
maverick جان سلام.
DCS دقیقا یعنی Digital Control System (البته با احترام به نظر شما )
با این پیشنهاد موافقم.البته اگه دوستان مایل به آموزش این طرح باشن.باید از ما بخوان تا ما شروع به این آموزش کنیم.
راستی یه عکس از صفحه ی HMI خودمون گرفتم که خیلی چیزا رو نشون میده و دیدنش خالی از لطف نیست.
برای دیدن عکس اینجا را کلیک کنید.
با تشکر

maverick

عضو جدید

DCS دقیقا یعنی Digital Control System (البته با احترام به نظر شما )
دوست عزیز من اولین باره که این رو میشنوم البته از شما :smile:

ببنیند :این تعریف دی سی اس هست تو ویکی پدیا
http://en.wikipedia.org/wiki/Distributed_control_system

و بر خلاف نظر شما دوست گرامی DCS رو Disterbuted Control System معرفی کرده

اصولاً ساختار کنترلی DCS به صورت کنترل توزیع شده هست نه کنترل دیجیتال ،کنترل دیجیتالی که شما ازش صحبت میکنید DDC هست ( Direct digitall Control ) که نسل پیش از تولد دی سی اس ها هست . بنابر این تاکید دارم که از واژه های درست رو بکار ببریم.:smile:

راستی یه عکس از صفحه ی HMI خودمون گرفتم که خیلی چیزا رو نشون میده و دیدنش خالی از لطف نیست.
ممنون ، همین طور که فکر میکردم سیستم ساده ای هست .

با این پیشنهاد موافقم.البته اگه دوستان مایل به آموزش این طرح باشن.باید از ما بخوان تا ما شروع به این آموزش کنیم.
موافقم ، اگه کسی دوست داره اینجا بگه تا ما شروع کنیم .

برقرار باشید

hosseinassar

مدیر ارشد
برای دیدن عکس های بیشتر و آموزش (انگلیسی) می تونید به سایت شرکت ABB مراجعه کنید

ABB

maverick

عضو جدید
برای دیدن عکس های بیشتر و آموزش (انگلیسی) می تونید به سایت شرکت ABB مراجعه کنید
در چه مورد ؟ دی سی اس ؟

من اینو تو سایتش پیدا کردم

Control Systems

Our control systems and products portfolio ranges from Programmable Logic Controllers ( PLC ), small to large Distributed Control Systems ( DCS ), and TÜV certified Safety Instrumented Systems ( SIS ), to Collaborative Process Automation Systems ( CPAS ) for an extended automation scope, as well as a wide range of control products that can be used individually or in combination. We offer you a complete set of Industrial IT automation solutions to meet your entire plant automation needs. Experience a process operator’s dream. The Future Operations Centre has opened its doors, revealing a unique control room setting better than anything experienced before. We call it the Extended Control Room for 800xA solution. Click here to find out more about control room solutions with the operator in focus.

اینکه آموزش دی سی اس نیست :smile: بلکه بازاریابی شرکت مزخرف ABB هست . من با محصولاتش کار کردم و میتونم بگم ، چون کنسرسیومی متشکل از چند شرکت اروپایی هست میتونه تحریمها رو دور بزنه و به ایران جنس بفرسته برای همین هم محصولاتش تو ایران زیاده وگذنه از نظر کیفیت زیاد جالب نیست ...

1-من و این دوستمون میخوایم یه اشنایی کلی برای دوستانی که علاقه مند به آشنا شدن با دی سی اس هستند اینجا بذاریم ، ( با کلی تصویر و توضیحات ) ، اگه چنین اموزش انلاینی وجود داره ممنون میشم به ما هم بگید ، کار ما راحت میشه ، :smile: یا لااقل لینک شرکت ABB رو که می گید آموزش تو سایتش داره ( و من اون رو پیدا نکردم ) برای دوستان بذارید اینجا .

اگه کسی از دوستان به آشنایی به دی سی اس علاقه داره کافیه هینجا علاقه مندیش رو اعلام کنه 3- 4 نفر که بشین ما شروع میکنیم OK؟

بازم مرسی

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با سلام

اگر میشه یک نفر به من توضیح بدهمن که هیچی نفهمیدم خوب سطح بالا توضیح ندهید انهایی که بلدن که نیاز ندارن برای ما که بلد نیستیم توضیح دهید اصلا چه کارایی دارد ؟ این صفحات که مطرح شده یعنی چی لطف کنید از اول با تعریف شروع کنید

spow

اخراجی موقت
این از تشکری که طالبش بودی دوست عزیز
من تو نیروگاه کار میکنم وپایان نامه کارشناسیم هم DCS وکنترل فیلدهای مکانیکی دران بود
تعریف شما از DCS مربوط به نسل پیش از توسعه این سیستمها بود وبرای سیستمهای کنترلی مجتمع بیشتر کاربرد داره
منم با نظر ماوریک موافقم
ولی کارشمارو برای شروع این مبحث ارج می نهیم
زمانی که من رو پایان نامم کار میکردم یه مطلب مفید نتونستم پیدا کنم امیدوارم کارشما باعث بشه این موضوع بخوبی جا بیفته
موفق باشید

maverick

عضو جدید
ولی کارشمارو برای شروع این مبحث ارج می نهیم
زمانی که من رو پایان نامم کار میکردم یه مطلب مفید نتونستم پیدا کنم امیدوارم کارشما باعث بشه این موضوع بخوبی جا بیفته

ممنون ، انشا ا.. که اینطور باشه ، من خودم آشنایی ام با دی سی اس ، اجباری بود تا 3 ماه نمی دونستم دارم با چی کار میکنم و دی سی اس یعنی چی ؟ بعلت همین کمبود منابع که گفتید ..

اگر میشه یک نفر به من توضیح بدهمن که هیچی نفهمیدم خوب سطح بالا توضیح ندهید انهایی که بلدن که نیاز ندارن برای ما که بلد نیستیم توضیح دهید اصلا چه کارایی دارد ؟ این صفحات که مطرح شده یعنی چی لطف کنید از اول با تعریف شروع کنید

هنوز شروع نکردیم دوست عزیز ، ولی چشم شروع که شد حتماً ...

سایت که معرفی شد توضیح زیادی درباره محصولاتش داره
مثل لینک زیر
http://www05.abb.com/global/scot/sco...drivesREVJ.pdf

دوست عزیز لینک بالا توضیح و کتالوگی در مورد درایور شرکت ABB هست ( بهترین درایور از نظر من LG و omron هست :tooth: ) که البته همه شرکتها برای بازاریابی محصولاتشون ارائه میدن ! اما در مورد DCS من توی این سایت توضیحاتی ندیدم ..

بازم ممنون از توجه و لطفی که دارید :gol:

خب انشا ا.. طی امروز یا فردا شروع می کنیم ...

شاد باشید

maverick

عضو جدید
بابا عجله ...

بابا عجله ...

سلام

یعنی هیچ کسی نتوانست جواب من را بده ؟

چه عجله ای داری شما ، تو پست بالا گفتم که هنوز شروع نکردیم ، ما میخوایم یه بحثی با عنوان DCS شروع کنیم که پاسخ سئوال شما هم توش هست . به هر حال به طور مختصر جواب شما اینه :

اما صفحات نمایش داده شده یکنوع مانیتورینگ بنام HMI که مخفف Human Muchine Interface یا واسط انسان و ماشین نام دارند که در سیستمهای کنترلی اپراتور رو قادر به مشاهده و مانیتورینگ فرایند میکنند یعنی هم وضعیت سیستم رو نشون میدند و هم فرمان از اپراتور دریافت میکنند ( ربطی هم به دی سی اس بودن یا نبودن سیستم نداره و توی سیستمهای کنترلی مختلف هم قابل پیاده سازی هستند )

خب چرا اصلاً ازشون استفاده میشه ، مثلاً فرض کن یه مدار با میکرو طراحی کردی و میخوای یه پیغامی به کاربر نشون بدی ،حالا چی کار میکنی ؟ یه LCD حداقل چیزی هست که باید بذاری تا بتونی پیغامت رو از میکرو به کاربر انتقال بدی اگه بخوای از کاربر هم اطلاعات بگیری یا از کی پد استفاده میکنی یا از تاچ اسکرین استفاده میکنی در سیستمهای کنترلی مبتنی بر PLC گاهاً برای نمایش اطلاعات و گرفتن دیتا از کاربر از صفحات گرافیکی بنام HMI استفاده میشه ، این رو هم بگم که HMI ها تنها روش مانیتورینگ در پی ال سی ها نیستند و تاچ پنلها و OP Panel ها هم هستند اما HMI ها در DCS ها روش قالب مانیتورینگ فرایند هستند ، درضمن نرم افزارهای دیگه هم مثل Labview هستند که حتی با میکرو کنترلر ها میتونید HMI بسازید ، پس HMI صفحات گرافیکی هستند که کار مانیتورینگ و کنترل فرایند رو ساده میکنند ( یک سری سیگنال رو رو صفحه نشون میدن و یکسری سیگنال رو هم از کاربر میگیرن ) و منحصر به PLC و DCS ها هم نیستند شکلشون هم بستگی به فرایند و سلیقه طراح و مشتری داره و یعنی میشه هر جوری طراحیشون کرد مهم اینه که اپراتور بتونه به راحتی باهاشون کار کنه ...

توی مبحث مانیتورینگ دی سی اس این موارد رو توضیح می دیم اما ظاهراً هنوز بحث رو شروع نکردیم شما میخوای برسی به آخرش ...:smile:

انشا ا... که مطالب به دردت خورده باشه ...

شاد باشید

آخرین ویرایش:

MAHSA3+*

عضو جدید
سلام به همه دوستان ... خب من خیلی کم از این مبحث میدم و دوست داشتم خیلی تخصصی تر بدونم ... گرایش خودم الکترونیکه اما چون مدتیست دارم plc یاد میگیرم ( البته خیلی ابتدایی هااا!!!) به این نتیجه رسیدم که به هم مرتبطن.... و راستش فکر میکردم این مبحث مربوط به گرایش کنترل باشه !!!
مخلص کلام: من علاقمندی خود را به طرح آموزشی دوستان ابراز میدارم .... امیدوارم هر چه زودتر این تاپیک پا بگبره

eskan

عضو جدید
مهسا جان سلام
شما واسه یاد گیری پی ال سی S7 SEAMENDS خیلی خوبه اگه براتون مقدوره و در تهران سکونت دارید به مجتمع فنی تهرام واقع در خیابان حمهوری برین و دوره plc رو اونجا بگذرونین.من این دوره رو همونجا گذروندم و خیلی هم راضی بودم.
خلاصه یه کتاب خیلی خوب در زمینه ی آموزش مینی پی ال سی دارم که اگه دوست داشتین میتونم بهتون معرفی کنم تا راهتون بندازه.
با سپاس
حسین محمدنژاد

maverick

عضو جدید
با سلام طی هماهنگی انجام شده با Eskan عزیز قرار شد من شروع کنم و ایشون اگه روی مباحث بنده نیاز به توضیح دیدند ریپلای برنند و اصلاح کنند .

DCS مخفف Disterbuted Control System یعنی سیستم کنترل توزیع شده هست ، همینطور که از اسمش پیداست سیستمی هست که در اون کنترل فرایند توریع شده هست این کنترلی که ازش صحبت میکنم بر پایه PLC هست ، معمولاً در یک سیستم کنترلی توزیع شده چند تا CPU داریم که از طریق یک شبکه صنعتی با هم در ارتباط هستند هر CPU کار خاصی رو انجام میده و یک CPU بر کل فرایند و کار CPU های دیگه نظارت میکنه ( ممکنه این CPU ها به PLC مستقلی متعلق باشند و یا پردازنده کمکی جهت پردازشگر اصلی باشند در ضمن پردازشکر مرکزی هم ممکنه بیشتر از یکی باشه ) . پس تا اینجا فکر کنم مشخص شده باشه که DCS یک نوع روش پیاده سازی سیستم کنترلی هست ، یعنی اینجوری نیست که شما برید بازار بگید آقا یه DCS میخواستم ! میتونید DCS رو مثل یک کامپیوتر خانگی نصور کنید که قطعات مختلفش مثل رم و سی پی یو و مادر برد و... رو جداگانه از بازار میخرید و روی هم سورار می کنید و در اخر یک کامپیوتر دارید ، دی سی اس هم همینطوره ، شما پی ال سی و سخت افزار های مختلف رو میخرید و ارتباط بین اونها رو برفرار میکنید و در اخر یه سیستم دی سی اس دارید ، از همینجا میشه فهمید که دی سی اس هم معماری و پیاده سازی های مختلفی داره !

- کجاها کاربرد داره؟ معمولاً جاهایی از DCS استفاده میشه که 1- ورودی و خروجی خیلی زیاد داشته باشیم 2- امنیت فرایند برامون مهم باشه 3- فرایند بزرگ و پیچیده باشه
و معمولاً در صنایع نفت و گاز ، خودرو سازی ، کارخانجات ، نیروگاهها و پستهای برق ،و... استفاده میشه . دی سی اس سیستم گرون قیمتی هست که بین 500 میلیون تا چندین میلیارد تومن ناقابل قیمت داره

- تکنولوژی های جدیدتر از دی سی اس هم موجوده ؟
بله ، در DCS ما میام یه فرایند پیچیده رو تکه تکه میکنیم و نظارت و اجرا هر قسمت رو به یه CPU یا PLC میدیم و یک یا چند CPUی مرکزی هم میذاریم که بر کار تک تک CPU ها و کل فرایند نظارت میکنه . حالا سیستم جدید تری اومده بنام FCS یا FeildBus Control System فیلدباس کنترل میگه بجای اینکه ما چندین CPU کنترلی داشته باشیم بیایم اجزای کنترلی رو هوشمند کنیم تا اینجوری فقط یه کنترل مرکزی داشته باشیم که در ارتباط با اجزا هوشمند باشه اینجور خود اجرا میفهمند که باید چیکار کنند مثلاً در نظر بگیرید یه شیر کنترل فشار داریم که قراره فشار یه خط لوله رو از طریق یه سنسور فشاری که کنترل کنه بطوری که فشار مثلاً روی 80 بار باقی بمونه ، در سیستم دی سی اس به این صورت عمل میکنیم 2 تا سیستم مربوط به خروجی انالوگ سنسور فشار متصل به لوله رو میکشیم میاریم وصل میکنم به ورودی تو اتاق کنترل دو تا سیم هم از خروجی فرمان از اتاق کنترل میکشیم تا شیر برقی مربوطه فشار بالاتر از 80 که رسید فرمان بازشدن به شیر از طرف اتاق کنترل ارسال میشه و زیر 80 بار هم فرمان بسته شدن از طرف اتاق کنترل صادر میشه . اما FCS میگه بیایم و شیر رو هوشمند انتخاب کنیم بطوری که قابل برنامه ریزی باشه اینجوری دوتا سیم میکشیم از سنسور به شیر که کنار هم هستند و فقط دوتا سیم از شیر میکشیم به اتاق کنترل اونهم برای نظارت اینجا شیر چون هوشمنده میفهمه کجا باید باز و بسته بشه و اولاً سیم کشی ما کمتر میشه دوماً بار پردازشی CPU کمتر میشه سوماً نیازی به پردازنده های دیگه نداریم و سیستم خیلی ساده تر میشه .

- چرا از FCS با وجود مزایایی که داره کمتر از DCS استفاده میشه ؟
الان مجری و مبلغ FCS در ایران شرکت برزیلی SMAR هست، FCS علیرغم مزایای زیاد مشکلاتی هم داره که موجب کاربرد کم اون شده 1- امکان پیاده سازی سیستم پیشتیبان یا Redudancy رو نداره 2- اجزای کنترلی رو پیچیده میکنه 3- توابع و کتابخانه های موجود برای اون به گستردگی DCS نیستند

- آینده FCS ؟

شخصاً فکر میکنم که FCS طی 10 -15 سال اینده جایگزین DCS میشه اما فعلاً خیلی جاها بعلت مشکلات گفته شده از DCS استفاده می کنند و برخی جاها مثل پتروشیمی مروارید بصورت ترکیبی (70% فیلد کنترل و 30% دی سی اس) استفاده میشه

خب این از مقدمات در ادمه به بررسی اجرا دی سی اس میپردازیم ..

اگه سئوالی بود در خدمتیم

maverick

عضو جدید
بخش دوم

بخش دوم

[FONT=&quot]- بخش دوم
[/FONT]
[FONT=&quot]تقریبا ً هر شرکتی که [/FONT]PLC[FONT=&quot] می سازه یه سیستم [/FONT]DCS[FONT=&quot] مخصوص به خودش رو هم داره ، اما تو ایران بعلت تحریم و سایر مسایل [/FONT]DCS[FONT=&quot] شرکت زیمنس کاربرد بیشتری داره داره که ما هم مبنا رو بر روی همین [/FONT]DCS[FONT=&quot] می گذاریم اما یه دی سی اس رو میشه از دو جهت بررسی کرد الف) سخت افزار ب) نرم افزار [/FONT]​
[FONT=&quot]الف ) سخت افزار رو میشه به بخشهای زیر تقسیم کرد [/FONT]​
1-PLC
2-[FONT=&quot]شبکه صنعتی [/FONT]​
3-[FONT=&quot]نحوه شبکه بندی[/FONT]​
[FONT=&quot]پس ابتدا به بررسی کلی ساختار یه [/FONT]PLC[FONT=&quot] می پردازیم :[/FONT]​
PLC[FONT=&quot] یا [/FONT]programmable logic control[FONT=&quot] در ابتدا برای ساده سازی تابلوهای مدار فرمان برق ایجاد شد و سپس توسعه پیدا کرد ، یک [/FONT]PLC[FONT=&quot] شامل یک تعداد ورودی خروجی ، حافظه و [/FONT]CPU[FONT=&quot] هست . بسته به نوع ارتباط این 3 قسمت 2 نوع سی پی یو داریم کامپکت و ماژولار (قدرت و توانایی هر[/FONT]PLC[FONT=&quot] با توجه به سی پی یو اون تعریف میشه[/FONT][FONT=&quot] ) در [/FONT]PLC[FONT=&quot] های کامپکت وقتی [/FONT]PLC[FONT=&quot] رو میخرید هر سه قسمت [/FONT]CPU[FONT=&quot] ، حافظه و [/FONT]) I/O [FONT=&quot]ورودی خروجی ) همراه [/FONT]PLC[FONT=&quot] هست، مثل سی پی یو [/FONT]S7-313C[FONT=&quot] علامت [/FONT]C[FONT=&quot] نشون دهنده کامپکت بودن پی ال سی هست البته میشه [/FONT]I/O[FONT=&quot] رو در مدل کامپکت افزایش داد. گفتم که [/FONT]CPU[FONT=&quot] مهمترین بخش یه [/FONT]PLC[FONT=&quot] هست و کامپکت بودن سی پی یو یعنی سی پی یو ارزون هست و برای کارهای ساده بکار میره پس برای [/FONT]DCS[FONT=&quot] ما از [/FONT]CPU[FONT=&quot]ی ماژولار استفاده میکنیم[/FONT][FONT=&quot] . کلاٌ زیمنیس در سری[/FONT]S7 [FONT=&quot] دو مدل سی پی یو ارائه میده [/FONT]300[FONT=&quot] و 400[/FONT] [FONT=&quot] ، برای [/FONT]DCS[FONT=&quot] ها بیشتر از سری 400 استفاده میشه مثل [/FONT]CPU-S7-414H[FONT=&quot] علامت اخر سی پی سو ها به این معناست [/FONT]:
H:Hot-[FONT=&quot] : سی پی یو ای که این پسوند رو داره میگه میشه در هنگام کار اون رو [/FONT]Program[FONT=&quot] کرد ( در پی ال سی برنامه نوشته شده رواصطلاحاً داخل سی پی یو می ریزند و به این عمل [/FONT]Download[FONT=&quot] میگن و خوندن برنامه از سی پی یو رو هم اپلود میگن ! درست عکس کامپیوتر! – در حقیقتبرنامه داخل حافظه برنامه که روی ماژول [/FONT]CPU[FONT=&quot] قرار داره ریخته میشه .)[/FONT]​
F: Fail-Safe[FONT=&quot] – مصون در برابر خطا ، سی پی یو های دارای این پسوند میتونند از ماژولهای خاصی بنام [/FONT]Fail-Safe[FONT=&quot] پشیتبانی کنند [/FONT]​
F/FH[FONT=&quot] : یعنی [/FONT]CPU[FONT=&quot] هر دو قابیلت فوق رو باهم داره [/FONT]​
2DP[FONT=&quot] : یعنی سی پی یو از [/FONT]Profibus-DP[FONT=&quot] پشتیبانی میکنه و نیازی به خرید ماژول پروفی باس نداریم [/FONT]​
C:Compact[FONT=&quot] – کامپکت ، یعنی حافظه و تعداد محدودی [/FONT]I/O[FONT=&quot] همراه سی پی یو هست ، این نوع سی پی یو ها قدرت سخت افزاری کمتری نسبت به سی پسی و های ماژولار دارند ( یعنی تعداد وقفه کمتری دارند ، تایمر و کانتر شون هم کمتره و [/FONT]I/O[FONT=&quot] های محدودتری رو پشتیبانی میکنند ) اما ارزونتر هستند.[/FONT]​
[FONT=&quot]در یک [/FONT]DCS[FONT=&quot] با توجه به ماژولار بودن [/FONT]CPU[FONT=&quot] عملاٌ مشکل محدود بودن [/FONT]I/O[FONT=&quot] ها رو نداریم :[/FONT]​
-[FONT=&quot]بررسی ماژولهای [/FONT]CPU[FONT=&quot] سری 400[/FONT][FONT=&quot] زیمنس :[/FONT]​
FM: Function module[FONT=&quot] ماژولهایی هستند که کارهای خاصی رو انجام میدن مثلاٌ یه ماژول [/FONT]PID[FONT=&quot] کنترلر میتونه بدون نیاز به نوشتن برنامه [/FONT]PID[FONT=&quot] کنترلر در پی ال سی یک [/FONT]PID[FONT=&quot] کنترلر رو برای ما فراهم کنه و...[/FONT]​
SM: Signal module[FONT=&quot] – کلیه کارتهای ورودی خروجی [/FONT]PLC[FONT=&quot] رو میگن که 4 دسته هستند [/FONT]AI[FONT=&quot] یا [/FONT]Analog Input,AO[FONT=&quot] یا[/FONT] Analog Output[FONT=&quot] و[/FONT] DI[FONT=&quot] یا [/FONT]Digital Input, DO[FONT=&quot] یا [/FONT]Digital Output [FONT=&quot] هر کارت [/FONT]I/O[FONT=&quot] ( همون [/FONT]SM[FONT=&quot] ماژول) نهایتاً به ما 32 تا [/FONT]I/O [FONT=&quot] میده [/FONT]
CP: Communication Processors[FONT=&quot] پردازنده ارتباطی که برای ارتباط [/FONT]PLC [FONT=&quot] با شبکه صنعتی مثل اترنت یا پروفی باس استفاده میشه [/FONT]​
IM: interface module[FONT=&quot]یا ماژول واسط که برای ارتباط رک مرکزی با سایر رک ها بکار میره ، اما رک چی هست ؟ [/FONT]​
[FONT=&quot]در سری 400 زیمنس تمام ماژولها ([/FONT]CPU, IO , CP[FONT=&quot] و... ) روی یه برد بنام رک سوار میشن ،این رک یه سری اسلات یا شکاف داره که هر ماژول روی یه شکاف مخصوص از اون قرار میگیره مثلاٌ [/FONT]CPU[FONT=&quot] حتماٌ باید باید روی اسلات دوم بشینه و .. هر رک تعداد محدودی ماژول رو می پذیره مثلاً 8 الی 14 تا گفتیم که هر کارت [/FONT]I/O[FONT=&quot] به ما در نهایت 32 تا [/FONT]I/O[FONT=&quot] میده حالا اگه من مثلاً 1000 تا ورودی خروجی داشته باشم چیکار باید بکنم ؟ در این حالت میان از یه سری رک دیگه بنام رک توسعه استفاده میکنند که روشون فقط و فقط [/FONT]SM[FONT=&quot] و [/FONT]FM [FONT=&quot] و [/FONT]IM[FONT=&quot] میتونه بشینه ، نه [/FONT]CPU [FONT=&quot] به این رکها میگن رک توسعه ، رکی که توش [/FONT]CPU[FONT=&quot] قرار داره رک مرکزی نام داره ارتباط رک مرکزی با رک توسعه از طریق ماژولهای [/FONT]IM[FONT=&quot] برقرار میشه یعنی تو رک[/FONT][FONT=&quot] مرکزی و همینطور سایر رکها یه ماژول [/FONT]IM[FONT=&quot] میذاریم و اونها رو به هم متصل میکنیم (از طریق شبکه ) رکها مدلهای مختلفی مثل [/FONT]CR[FONT=&quot] ،[/FONT] ER[FONT=&quot] ، [/FONT]UR[FONT=&quot] دارند که برای جلوگیری از پیچیده شدن ازشون میگدرم [/FONT]​
[FONT=&quot]یه ماژول دیگه که باقی مونده منبع تعذیه یا [/FONT]PS[FONT=&quot] هست . البته ماژولهای دیگه ای مثل [/FONT]fail/safe[FONT=&quot] و [/FONT]protector[FONT=&quot] هم هست که اگه وقت شد در بارشون حرف میزنیم [/FONT]​
[FONT=&quot]اگه موافق باشید تو قسمت بعدی با شکل اینهایی رو که گفتم بررسی میکنیم [/FONT]

maverick

عضو جدید
-بخش سوم

اینم یه رک توسعه یا EXpantion رک

دقت کنید دوتا ماژول اولی (ET200M ) ها ماژول IM هستند ، علت دوتا بودنشون redundance بودن این سیستم هست یعنی اگه یه ماژول خراب شد اون یکی جاش کار کنه

حالا این ماژولها با کابل پرفی باس (بعداً میگم چیه ولی همون دو تا کابل بنفش رنگ تو شکل بالا هستند ) وصل میشن به CPU ( ماژولی که کارت حافظه سبز رنگ روشه تو شکل پایین ) تو رک مرکزی دقت کنید اینجا سی پی یو ما 2DP هست یعنی میشه مستقیماً بهش پروفی باس وصل کرد (همون بنفش بالایی) اگه اینجوری نبود یا پردازش سی پی یو سنگین بود باید دوتا ماژول IM از نوع ET200M که روی رکهای توسعه بود هم اینجا روی این شکل زیرین که رک مرکزی هست ، میذاشتیم ! به در پوش بسته دوتا اسلات روی رک مرکزی دقت کنید ! هنوز دوتا کارت جای خالی داره.

علت دوتا بودن ماژولهای CP همون قضیه redundancy هست ، راستی به کابینتهایی که این رکها توشون هستند میگن مارشالینگ کابینت . به نظرم الان Eskan عزیز می تونه چند تا عکس از مارشالینگ دی سی اس اش بذاره اینجا تا روش بحث کنیم :smile:

شاد باشید

آخرین ویرایش:

maverick

عضو جدید
- بخش چهارم

خب تا Eskan عزیز عکس هاش رو بذاره بیاید یه نگاه دقیق تر به داخل تابلوی ریتال بندازیم ( مارک پنل - همون جعبه ای که تجهیزات دی سی اس توش قرار دارند - Rittall هست - ساخت شرکت ریتال آلمان )

تو خیلی از سیستمهای DCS مساله ردادنسی یا داشتن بک اپ خیلی مهمه به صورتی که اگه سیستم اصلی از کار افتاد سیستم جایگزین بتونه وارد عمل بشه بنابراین از دو تا پی ال سی یکی اصلی و دیگری پشتیبان استفاده میشه که به محظ توقف یا ایراد پیدا کردن سیستم اصلی سیستم پشنیبار ادامه کار رو بر عهده میگیره در این سیستمی که اینجا نمایش داده شده ماژول IM رو به راحتی میشه از روی کابل بنفش پروفی باس متصل به اون تشخیص داد

برای محافظت ماژولهای ورودی خروجی SM ها در برابر اتصال کوتاه و... از یه کارت واسط بین فیلد و کنترول روم استفاده میکنند (بنام کارت بریر یا Barriar card). فیلد به خارج اتاق کنترل که تجهیزات کنترلی و فرایندی که باید کنترل کنند اونجا هستند میگن

این هم یه مدل دیگه کارت بریر

حالا یه نگاهی هم به تابلوهای SM ها بندازیم :

خب فعلاً من یه نفسی بگیرم شما هم مطالب رو یه بررسی بکنید Eskan عزیز هم عکسها رو اگه میتونه بذاره بعدش ادامه میدیم

MAHSA3+*

عضو جدید
مهسا جان سلام
شما واسه یاد گیری پی ال سی S7 SEAMENDS خیلی خوبه اگه براتون مقدوره و در تهران سکونت دارید به مجتمع فنی تهرام واقع در خیابان حمهوری برین و دوره plc رو اونجا بگذرونین.من این دوره رو همونجا گذروندم و خیلی هم راضی بودم.
خلاصه یه کتاب خیلی خوب در زمینه ی آموزش مینی پی ال سی دارم که اگه دوست داشتین میتونم بهتون معرفی کنم تا راهتون بندازه.
با سپاس
حسین محمدنژاد
سلام راستش من تهران نیستم ... دارم از روی یه خود اموزش تلاش میکنم که یاد بگیرم . اسمش plc s7 هست ترجمه علی ناطقی ...
کتاب مورد نظر شما اسمش چیه ؟؟ و خوشحال میشم که بیشتر از تجاربتون در این زمینه بدونم.

MAHSA3+*

عضو جدید
در سیستم دی سی اس به این صورت عمل میکنیم 2 تا سیستم مربوط به خروجی انالوگ سنسور فشار متصل به لوله رو میکشیم میاریم وصل میکنم به ورودی تو اتاق کنترل دو تا سیم هم از خروجی فرمان از اتاق کنترل میکشیم تا شیر برقی مربوطه فشار بالاتر از 80 که رسید فرمان بازشدن به شیر از طرف اتاق کنترل ارسال میشه و زیر 80 بار هم فرمان بسته شدن از طرف اتاق کنترل صادر میشه . اما FCS میگه بیایم و شیر رو هوشمند انتخاب کنیم بطوری که قابل برنامه ریزی باشه اینجوری دوتا سیم میکشیم از سنسور به شیر که کنار هم هستند و فقط دوتا سیم از شیر میکشیم به اتاق کنترل اونهم برای نظارت اینجا شیر چون هوشمنده میفهمه کجا باید باز و بسته بشه و اولاً سیم کشی ما کمتر میشه ا

ببخشید استاد !!!توی DCS دو تا سیم از خروجی سنسوربه اتاق کنترل دو تا هم از اتاق کنترل به شیر
توی FCS هم دوتا از سنسور به شیر و دو تا هم از شیر به اتاق فرمان !!!!
خب اینا که یه اندازه سیم کشی داشتن !!! میشه بیشتر توضیح بدین

maverick

عضو جدید
در سیستم دی سی اس به این صورت عمل میکنیم 2 تا سیستم مربوط به خروجی انالوگ سنسور فشار متصل به لوله رو میکشیم میاریم وصل میکنم به ورودی تو اتاق کنترل دو تا سیم هم از خروجی فرمان از اتاق کنترل میکشیم تا شیر برقی مربوطه فشار بالاتر از 80 که رسید فرمان بازشدن به شیر از طرف اتاق کنترل ارسال میشه و زیر 80 بار هم فرمان بسته شدن از طرف اتاق کنترل صادر میشه . اما FCS میگه بیایم و شیر رو هوشمند انتخاب کنیم بطوری که قابل برنامه ریزی باشه اینجوری دوتا سیم میکشیم از سنسور به شیر که کنار هم هستند و فقط دوتا سیم از شیر میکشیم به اتاق کنترل اونهم برای نظارت اینجا شیر چون هوشمنده میفهمه کجا باید باز و بسته بشه و اولاً سیم کشی ما کمتر میشه ا
باسلام :smile:

اولاً ممنون از لطفتون ، اما من خودم شاگردم حالا حالا ها :smile: دوماً ببینید سنسورو و شیر کنار همند و حداکثر 3 یا 4 متر فاصله دارند ، اتاق کنترل معمولاً 800 متر تا 1500 متر دور تره ، در دی سی اس همه اتصالات باید وارد مارشالینگ کابینت در اتاق کنترل بشن ( از اونجا وارد ماژولهای SM و بشن و توسط CPU پردارش و سیگنال فرمان مربوطه هم توسط Cpu از طریق SM ماژولها - همون IO ها - صادر بشه - )
یعنی ما 1500 متر سیم ( کابل ) میکشیم به اتاق کنترل از سنسور برای سنس فشار ( میشه 1 بار ) و از اتاق کنترل هم 1500 متر سیم میکشیم برای شیر ( میشه 2 بار ) اما در FCS میایم سیم بین فیلد ( بیرون اتاق کنترل رو میگن فیلد ) و سنسور رو حذف میکنیم ( یعنی سیم بین سنسور و اتاق کنترل ) و بجای این 1500 متر سیم سنسور رو با 3 یا 4 متر سیم مستقیما به شیر وصل میکنیم این یعنی بیش از 1400 متر صرقه جویی کابل ! :smile:

امیدوارم که توضیحاتم کافی بوده باشه