آموزش Aspen

kavoos

عضو جدید
hello to all
this is the help off aspen
i hope that u read it
this is very useful​

پیوست ها

• Aspen Plus Reference Manual, Unit Operation Models.pdf
    1.4 مگایابت · بازدیدها: 6
آخرین ویرایش توسط مدیر:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
طراحی راکتور ناپیوسته

طراحی راکتور ناپیوسته

آموزش طراحی راکتور ناپیوسته در Aspen Plus

پیوست ها

• batch reactor.pdf
    881.2 کیلوبایت · بازدیدها: 5

saeedmardani2005

عضو جدید
سلام
من از قسمت Favorties از پوشه Examples فایل Flash.bkp رو طبق گفته های کتاب راهنمایی که تهیه کردم باز می کنم، برای Stream 1 دمای 180F و فشار 20PSI ، به همراه مقدار 50 lbmol/hour برای آب و متانول وارد می کنم بعد NEXT رو کلیک می کنم و heat duty رو 0.0 می گذارم و فشار رو برابر 1 قرار می دهم، و بعدش RUN رو می زنم. به طور کلی نه توی این مورد نه توی شبیه سازی های بعدی که کتاب راهنما تهیه کرده به جواب نمی رسه و Error می ده .

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
من از قسمت Favorties از پوشه Examples فایل Flash.bkp رو طبق گفته های کتاب راهنمایی که تهیه کردم باز می کنم، برای Stream 1 دمای 180F و فشار 20PSI ، به همراه مقدار 50 lbmol/hour برای آب و متانول وارد می کنم بعد NEXT رو کلیک می کنم و heat duty رو 0.0 می گذارم و فشار رو برابر 1 قرار می دهم، و بعدش RUN رو می زنم. به طور کلی نه توی این مورد نه توی شبیه سازی های بعدی که کتاب راهنما تهیه کرده به جواب نمی رسه و Error می ده .

پس معادله حالت چی شد؟ این فایلی رو که برات گذاشتم دانلود کن بهتر متوجه میشی که باید چه کار کنی.

پیوست ها

• رسم نمودار1.pdf
    981.3 کیلوبایت · بازدیدها: 3

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام مهندس
روشي كه ذكر كرديد امتحان كردم اما اطلاعات اين صفحه شامل درصد تركيب ودما فشار ..... اما خواصي مثل ويسكوزيته نبود اگه امكان داره يه تصوير از صفحه نتايج كه شامل ويسكوزيته مخلوط دو ماده دلخواه باشه تو پست بعدي تون فرار بدين بينهايت ممنون ميشم

با سپاس از توجه و راهنمايي شما

bamsi

عضو جدید
من به تازگی با نرم افزارAspen plus کار میکنم.
یک مشکلی دارم ممنون میشم اگه کمکم کنید؟:heart:
می خواستم بدونم چطوری میشه در این برنامه برش های نفتی سنگین رو تعریف کرد.
برش های نفتی +C7
در نرم افزار Win prop این کار رو می تونم انجام بدم ولی در این نرم افزار نه!!!:(

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندس
روشي كه ذكر كرديد امتحان كردم اما اطلاعات اين صفحه شامل درصد تركيب ودما فشار ..... اما خواصي مثل ويسكوزيته نبود اگه امكان داره يه تصوير از صفحه نتايج كه شامل ويسكوزيته مخلوط دو ماده دلخواه باشه تو پست بعدي تون فرار بدين بينهايت ممنون ميشم

با سپاس از توجه و راهنمايي شما

سلام. دوست عزيز.
براي محاسبه خواص ترموديناميکي که شامل ترموديناميکي (thermodynamic) وانتقالي (Transport) است، از منوي Toolبرين به Analysis سپسProperty و در نهايت Pure. در اين قسمت براي مورد شما در قسمت Property Type نوع Transport را انتخاب کنيد. با رفتن بر روي هر مورد توضيحات مربوط به آن در پايين صفحه مي آيد. در قسمت Available Component ترکيب مورد نظرتونه انتخاب کنين. بقيه تنظيمات هم شامل تعداد نقاط نمودار و رتج دما يا فشار ميباشد.
اگه ميخواين به صورت ترکيب دوتايي نمودارها رسم شود، در قسمت Property نوع Binaryرا انتخاب نمايين.
مثلاً شکل زير نمودار ويسکوزيته بر حسب دما را نشان مي دهد.

clip_image002.jpg

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
من به تازگی با نرم افزارAspen plus کار میکنم.
یک مشکلی دارم ممنون میشم اگه کمکم کنید؟:heart:
می خواستم بدونم چطوری میشه در این برنامه برش های نفتی سنگین رو تعریف کرد.
برش های نفتی +C7
در نرم افزار Win prop این کار رو می تونم انجام بدم ولی در این نرم افزار نه!!!:(

زمانی که می خواهید ترکیب را در نرم افزار تعریف کنید در بخشی که براتون مشخص کردم یک منوی کشویی موجود می باشد که بازش کنید و گزینه pseudo component را برایش انتخاب کنید و پس از تکیمل ترکیبات با کلیک روی دکمه Next وارد صفحه تعریف پارامترهای ترکیبات برشی نفتی می شوید و با داشتن دانسیته یا نقطه جوش یا فشار بخار یا وزن مولکولی می توانید خواص را برای آن تخمین بزنید.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا من یه مشکل دارم. من اومدم یه فلوشیته شبیه سازی کردم. خیلی هم مفصله! آخرش جریان نهایی بایستی برگرده به برج اولی که جریانهای ورودی به آن وارد می شوند. من هر کار میکنم که از Design Spec استفاده کنم، و جریان برگشتی رو به برج وصل کنم، ولی وقتی وصل میکنم کلا همه جریانها به هم میریزه. کمک میکنین؟.....
خلاصه پراسس اینجوریه:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من میدونم که دقیقاً چنین موردی تو هایسیس هم هست. و راحت حل میشه. حالا تو اسپن چجوریه؟؟ دوستان بیان و نظراتشونه بگن

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
من میدونم که دقیقاً چنین موردی تو هایسیس هم هست. و راحت حل میشه. حالا تو اسپن چجوریه؟؟ دوستان بیان و نظراتشونه بگن

پیشنهادها:
1- شما ابتدا کل شبیه سازی به اتمام برسانید بعدش جریانش برگشتی رو وصل کنید.
2- از یک splitter استفاده کنید و جریان را به دو قیمت تقسیم کنید و بعد یکی را به ابتدای تجهزتان وصل کنید.
3- جریان را ابتدا به یک شیر وصل کنید و سپس جریان خروجی را به ابتدای تجهیز خود وصل کنید.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون پیرجوی عزیز.
مورد اول که گفتین، بیایم بحث کنیم، در موردش:
من همین کاره کردم. کل پراسسه اجرا کردم بدون اشکال، ولی جریان مایع برگشتی بعنوان حلال باید وارد برج جذب بشه. به محض اتصال این جریان به برج ، کل استریمها به هم میریزه!!!

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ورژن 7.2.

ورژن 7.2.

سلام.
ورژن جديد(كه البته الان قديمي شده!) يعني ورژن V. 7.2. تفاوتهاي چشمگيري با ورژنهاي قبلي كرده است. فايلي كه براتون گذاشتم، اين تغييرات رو نشون ميده.
در همه ورژنها، چيزي كه هميشه تغيير ميكنه، بانك اطلاعاتي مربوط به خواص مواد خالص، شامل مواد جديد، خواص فيزيكي جديد و ... مي باشد.
مشاهده پیوست What’s New in V7.2.pdf

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Data Regression System

Data Regression System

يكي از قابليتهاي مهم نرم افزار Aspen Plus توانايي استفاده از داده هاي تعادلي، داده هاي ضريب هدايت حرارتي و ... به منظور بهبود روابط ترموديناميكي موجود مي باشد. اين كار با تغيير پارامترهاي قابل تنظيم مدل انجام ميشود.
توجه: اين مثال حل شده در Aspen Online موجود مي باشد. اگه كسي بهش دسترسي داره، از اونجام ميتونه بگيره. توضيح مثال نيز در Aspen Manuals موجود مي باشد
داده ها:
مشاهده پیوست Ethanol- Acetat.rar
فايل حل شده:
مشاهده پیوست [2]AspUserGuide10.pdf

آخرین ویرایش:

prince.

عضو جدید
من کاملا مطابق اموزش کتاب یش میرم، عنوان هم فکر کنم میزارم
از قسمت open برای مدل سازی flash فایلش را انتخاب میکنم و بعد اطلاعات دما و فشار را میخواهد که مطابق کتاب وارد میکنم و اجرا میکنم اینطوری میشه!
از کتاب طراحی و بهینه سازی فرایند ها با aspen انجام میدم

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کاملا مطابق اموزش کتاب یش میرم، عنوان هم فکر کنم میزارم
از قسمت open برای مدل سازی flash فایلش را انتخاب میکنم و بعد اطلاعات دما و فشار را میخواهد که مطابق کتاب وارد میکنم و اجرا میکنم اینطوری میشه!
از کتاب طراحی و بهینه سازی فرایند ها با aspen انجام میدم

شما از همون گزینه مشهور که شبیه حرف N هست استفاده کن
خودش به ترتیب میاد که چی رو باید وارد کنی

prince.

عضو جدید
ممنون از لطفتون
پیوست کردم

پیوست ها

• flash.rar
    2.2 کیلوبایت · بازدیدها: 2

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزيز. اطلاعاتتون ناقصه. اطلاعات جريان وروودي و خود بلاك.

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون طوركه دوست عزيزمون گفت شماهيچ كدوم ازاطلاعات ورودي رو نداديد
باكليك بررويNقسمتهاي كه قرمزهست رو واردكنيد

hec

عضو جدید
BUBBLE POINT CALCULATION In AspenPlus

BUBBLE POINT CALCULATION In AspenPlus

سلام به دوستان گل مهندسي شيمي.مي يه سوالي داشتم.
من كسر مولي در فاز مايع و دماي يك سيستم  سه جزئي كه تعادل بخار- مايع دارد، رو دارم. حالا من ميخوام با استفاده از مدل ELECNRTL‌ فشار و كسر مولي تك تك اجزاء در فاز بخار را بدست بيارم. راهنماييم  مي كنين؟
توضيح:
براي سيتم دو جزئي خيلي راحته، ميرم تو Analaysis/Binary.بعدش نمودار و داده هاي PXY رو ميگيرم. ولي براي سيستم سه جزئي با تعادل بخار- مايع (با تعادل سه فازي اشتباه نشه) فكر كنم بايد از قسمت Property بريم. ولي تو اون قسمت، كسر بخاز ()Vapor Fraction‌رو ميخواد. كه من ندارمش.بايد چيكار كنم؟ براي مورد PT-Envelop، در ضمن PT-Envelope‌ تنها دما و فشار رو ميده، بازاي كسرهاي بخار متفاوت. تازه PT_Envelope براي مدل ELECNRTL حل نشده و تو ديتابانك اسپن نيست

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال خوبيه.
از بلاكهاي هيتر و سپريتور براي اين كار ميتونين استفاده كنين. اطلاعاتتونه بذارين تو جريان ورودي و بعد از اجراي برنامه برين تو ريزالتهاي بلاك. اونجا تو قسمت Phase Equilibrium داده هاي تعادلي وجود داره
فقط يه نكته رو توجه داشته باشين. مشخصات دما، فشار و يا Vapor Fraction بلاك با جريان ورودي يك باشه. فرصت شد مثال حل شده ميذارم...

saeedmardani2005

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز

من احتیاج دارم که یه جریان بخار رو به distillation column به عنوانه ورودی اضافه کنم یا در اصطلاح steam distillation انجام بدم کسی‌ راهی‌ سراغ داره که توی اسپن این کار رو انجام بدم؟ بسیار ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز

من احتیاج دارم که یه جریان بخار رو به distillation column به عنوانه ورودی اضافه کنم یا در اصطلاح steam distillation انجام بدم کسی‌ راهی‌ سراغ داره که توی اسپن این کار رو انجام بدم؟ بسیار ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
سلام. سوالتون مبهمه. شما وقتي ميخواين يه جريان رو بصورت بخار تعريف كنيد، ميتونيد در قسمت Vapor Fraction در قسمت تعريف جريان، مقدار 1 را وارد كنيد.

saeedmardani2005

عضو جدید
سلام. سوالتون مبهمه. شما وقتي ميخواين يه جريان رو بصورت بخار تعريف كنيد، ميتونيد در قسمت Vapor Fraction در قسمت تعريف جريان، مقدار 1 را وارد كنيد.

سلام
متشکر از جوابتون

من می خوام 2 تا جریان ورودی داشته باشم ، یکی برای خوراک در وسط برج و یکی برای بخار در پایین برج

http://www.metso.com/Automation/valve.nsf/WebWID/WTB-090518-22575-CEED0?OpenDocument

اینجا نمونه چیزی که منظورم هست رو می شه دید

سعید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
متشکر از جوابتون

من می خوام 2 تا جریان ورودی داشته باشم ، یکی برای خوراک در وسط برج و یکی برای بخار در پایین برج

http://www.metso.com/Automation/valve.nsf/WebWID/WTB-090518-22575-CEED0?OpenDocument

اینجا نمونه چیزی که منظورم هست رو می شه دید

سعید

بايستي از برج SCFrac استفاده كنيد.

H-Engineer

عضو جدید
با تشكر از زحمات دوستان عزيز. اينجام قبلاً گذاشتم:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...f-Aspen-Plus?p=4151599&highlight=#post4151599

كتاب ديگه اي هم هست. اگه كسي بتونه بيدا كنه، عالي ميشه:
Amazon Link:

http://www.amazon.com/Process-Simulation-Control-Using-Aspen/dp/8120336593
Google Books:
http://books.google.com/books?id=AO...=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false

این کتابی که گفتی واقعا عالیه!ولی متاسفانه من خود کتابو دارم نمیشه گذاشتش!:(

بالا