آموزش Aspen

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
ميشه بپرسم چرا؟

شرمنده من به جای ایشون جواب میدم.چون این کتاب پی دی افش در نت نیست.نویسنده کتاب یه شخص هندی هستش و انتشارات کتاب PHI هم یه انتشاراتی هندی هستش........من این کتاب رو پارسال دیدم و ورق زدمش....اون طور که ایشون میگن کتاب عالی نیستش....بیشتر به درد کسایی میخوره که تازه میخوان اسپن را شروع کنند.....تا جایی که یادمه هم CD همراه کتاب نبود....من به شخصه کتاب مهندس باغمیشه رو خیلی خیلی بهتر از این کتاب میدونم.

H-Engineer

عضو جدید
شرمنده من به جای ایشون جواب میدم.چون این کتاب پی دی افش در نت نیست.نویسنده کتاب یه شخص هندی هستش و انتشارات کتاب PHI هم یه انتشاراتی هندی هستش........من این کتاب رو پارسال دیدم و ورق زدمش....اون طور که ایشون میگن کتاب عالی نیستش....بیشتر به درد کسایی میخوره که تازه میخوان اسپن را شروع کنند.....تا جایی که یادمه هم CD همراه کتاب نبود....من به شخصه کتاب مهندس باغمیشه رو خیلی خیلی بهتر از این کتاب میدونم.
اتفاقا کتاب خوبیه!درسته سه فصل اول خیلی ساده هست و اسپن مقدماتی هست اما فصل چهارم که simulation of chemical plants هستش خیلی فصل کاربردی و خوبیه و یهو کتاب اوج میگیره.ایشالله که یکم دقیق تر نگاش میکنین.:)
راستی راجب کتاب مهندس باغمیشه،help اسپن رو با کتاب مهندس مقایسه کنید،متوجه میشید که کتاب شاهکاری نیست و فقط ترجمه هستش!:redface: که خودتون میتونید از هلپ اسپن استفاده کنید.
راجب گذاشتنشم چون پی دی اف نیست و کتابه مهر کتابخونه هم پاشه نمیشه اسکن کرد

H-Engineer

عضو جدید
دوست عزیز این فایل با حجم 170 مگابایتی برای اکثر بچه ها سنگینه و ای کاش توضیح میداد که چیه :surprised:
مثلا اگر کتاب لویبن باشه که حرف نداره! الان دارم وسوسه میشم دانلودش کنم امّا خوب زیاده حجمش :redface:
البته که جای این پست من اینجا نیست :cry:
Capture.jpg
کتاب خوبیه و ارزش دانلود داره;);)

hex6789

عضو جدید

mohamad.63

کاربر فعال
سلام
کسی از دوستان aspen plus user guide 7.2 رو داره به صورت پی دی اف لطف کنه اینجا بذاره، من دی وی دی Documentation اسپن وان رو دارم ولی نمیدونم چرا داخل پوشه aspen plus برخی از فایل های help نرم افزار مثل نسخه قبلیaspen 11.1 وجود نداره. مثلا همین aspen plus user guide نیست

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کسی از دوستان aspen plus user guide 7.2 رو داره به صورت پی دی اف لطف کنه اینجا بذاره، من دی وی دی Documentation اسپن وان رو دارم ولی نمیدونم چرا داخل پوشه aspen plus برخی از فایل های help نرم افزار مثل نسخه قبلیaspen 11.1 وجود نداره. مثلا همین aspen plus user guide نیست

اسپن User Guide نداده براي اين ورژن. از ورژنهاي قبل استفاده كنيد.

hex6789

عضو جدید
اسپن User Guide نداده براي اين ورژن. از ورژنهاي قبل استفاده كنيد.

سلام

در DVD دوم که داکیومنت های Aspen 7.2 رو داره نگاه کنید، یک فولدر 57 مگابایتی با نام Aspen Plus وجود داره که مختص ورژن 7.2 هستش، اگر بهش دسترسی ندارید بگید تا آپلود کنم :smile:
البته شاید کاربرد زیادی هم برای Aspen 11.1 داشته باشه! اما به هر حال مال ورژن AspenOne V7.2 هستش ...

ihih_jimbo

عضو جدید
آموزش رسم نمودار فشار بخار در Aspen
دانلود
سلام
جناب پیرجو اگه میشه آپلود این فایل و دوباره واسم بزارید...............این فایل قابل دانلود نیست
.
.
.
.
میشه یه راهنمایی کنید چطوری میشه نمودار K-value مواد مختلف و تو Aspen کشید
ممنون میشم راهنمایی کنید;)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
جناب پیرجو اگه میشه آپلود این فایل و دوباره واسم بزارید...............این فایل قابل دانلود نیست
.
.
.
.
میشه یه راهنمایی کنید چطوری میشه نمودار K-value مواد مختلف و تو Aspen کشید
ممنون میشم راهنمایی کنید;)

دوتاش رو براتون آپلود کردم.

پیوست ها

• رسم نمودار1.pdf
    981.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • رسم نمودار2.pdf
    715.8 کیلوبایت · بازدیدها: 2

behnaz.g

عضو جدید
سلام من دارم واحد c2 recovery unit-deethanizer پالایشگاه گازرو با اسپن مدلسازی میکنم ولی اصطلاحاتی که برای تجهیزاتش توی pfd گفته نمیدونم منظورش جه تجهیزاتی توی اسپن هستش؟واینکه اصلا نمیدونم هدف این واحد جی هست وجه تجهیزاتی نیاز ه.اگه کسی میتونه کمکم کنه. ممنون میشم

behnaz.g

عضو جدید
درضمن من فقط فایل اموزشی مهندس بهزادی رو دارم واون جزوه ی کاملی نیست اگه دوستان جزوه فارسی کاملی دارن لطف کنن بذارن

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من دارم واحد c2 recovery unit-deethanizer پالایشگاه گازرو با اسپن مدلسازی میکنم ولی اصطلاحاتی که برای تجهیزاتش توی pfd گفته نمیدونم منظورش جه تجهیزاتی توی اسپن هستش؟واینکه اصلا نمیدونم هدف این واحد جی هست وجه تجهیزاتی نیاز ه.اگه کسی میتونه کمکم کنه. ممنون میشم

بهتره مراجعه کنین به کتابها و فایلهایی که در مورد علائم در PFD و P&ID هست

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درضمن من فقط فایل اموزشی مهندس بهزادی رو دارم واون جزوه ی کاملی نیست اگه دوستان جزوه فارسی کاملی دارن لطف کنن بذارن

فکر کنم باید برین کتابای مربوطه رو بخرین، چون بعید میدونم غیر همون فایل، فایل فارسی نسبتاً جامع داشته باشیم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
آموزش فارسی aspen plus

آموزش فارسی aspen plus

با سلام خدمت دوستان گرامی ...
اگه دوست داشته باشید یه آموزش فارسی aspen plus براتون بزارم که مال پژوهشگاه صنعت نفته و به نظر خودم خیلی خوب و جامعه ...
aspen plus.jpg
جلسه اول ...
معرفی نرم افزار و شروع کار با آن
انتخاب روش ترمودینامیکی مناسب
ترسیم نمودار های خاص جریان (Dew / Bubble , PT , TV , PV)
و آشنایی با Property Set ها .....
.
.
اگه براتون مفید باشه جلسات بعدیشم میزارم:gol:
اگه این جزوه رو هم کسی تو تالار گذاشته لطفا اطلاع بدین که دوباره کاری نشه .....:warn:

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار

alireza marufi

عضو جدید
با سلام به همه مهندسین...
من در نرم افزار aspen plusبا دو مشکل روبه رو هستم.
1-در قسمتsetup-report option-stream- property setهیچ خاصیتی نیست مثلا در مورد یه مسئله نیاز دارم که خاصیتtxportرا داشته باشم اما پوشه خالیه.
2-در مورد واحد ها در قسمت setup-units setsمیخوام یه واحد جدید غیر از سه واحد(eng-si-met) اضافه کنم مثلا METCBAR.این واحد را یه مثال ازم میخواد اما خودم نمیدونم چیه!
میشه راهنمایی کنید.

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام به همه مهندسین...
من در نرم افزار aspen plusبا دو مشکل روبه رو هستم.
1-در قسمتsetup-report option-stream- property setهیچ خاصیتی نیست مثلا در مورد یه مسئله نیاز دارم که خاصیتtxportرا داشته باشم اما پوشه خالیه.
2-در مورد واحد ها در قسمت setup-units setsمیخوام یه واحد جدید غیر از سه واحد(eng-si-met) اضافه کنم مثلا METCBAR.این واحد را یه مثال ازم میخواد اما خودم نمیدونم چیه!
میشه راهنمایی کنید.
سلام به دوست گلم

در مورد سوال اولت باید بگم ابتدا باید بری Properties->prop-sets->New و خاصیت مورد نظرتو برای سیستم مشخص کنی و بعد از این کار این خاصیتو می تونی تو setup->report option-stream->property set ببینی.

در مورد سوال دومت هم باید بگم قبل از ورود به محیط شبیه سازی از تو واحدی که تو شبیه سازی از اون می خوای استفاده کنی رو می پرسه که تو باید Polymers with Met-C_Bar_hr Units رو انتخاب کنی که در این صورت تو قسمت units sets واحد METCBAR رو هم نشون میده...

امیدوارم راهنماییهام کامل باشه ...;)

alireza marufi

عضو جدید
سلام دوست عزیز
واقعا دمت گرم مورد اول حل شد اما مورد دوم گزینش را در فهرست پیدا نمیکنم.در template فقط دو گزینه مربوط به polymers هست یکی واحد متریک واون یکی واحد انگلیسی.
ازکجا گزینه ای راکه گفتی باید پیدا کنم؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوست عزیز
واقعا دمت گرم مورد اول حل شد اما مورد دوم گزینش را در فهرست پیدا نمیکنم.در template فقط دو گزینه مربوط به polymers هست یکی واحد متریک واون یکی واحد انگلیسی.
ازکجا گزینه ای راکه گفتی باید پیدا کنم؟

به این عکسا یه نگاهی بکن !!
Untitled.jpgUntitled2.jpg
:cool:

alireza marufi

عضو جدید
شرمنده همونطور که گفتم چنین گزینه ای نیست؟در ورودی همه گزینه ها هست به جز این.نکنه ورژنش فرق داره.از من11.1است.حالا چه کار کنم؟

P O U R I A

مدیر تالار
شرمنده همونطور که گفتم چنین گزینه ای نیست؟در ورودی همه گزینه ها هست به جز این.نکنه ورژنش فرق داره.از من11.1است.حالا چه کار کنم؟

سلام

من فکر می کنم هنگام نصب باید گزینه نصب نرم افزار با همه ویژگی ها رو میزدی که احتمالا فقط نصب نرم افزار رو زدی !!

من پیشنهاد می کنم یه بار دیگه نرم افزارو نصب کن و حتما این گزینه که تو تصویر بهش اشاره شده رو انتخاب کن.
Untitled.jpg

موفق باشی ;)

alireza marufi

عضو جدید
سلام به دوستان.
برای وارد کردن پارازایلن در componentچه چیزی باید در findوارد کرد.

alireza marufi

عضو جدید
سلام به دوستان.
اگه بخواهیم یک جریان خروجی را مثلا از یک راکتور به یک flash به عنوان جریان ورودی وارد کنیم چگونه باید عمل کنیم؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام به دوستان.
اگه بخواهیم یک جریان خروجی را مثلا از یک راکتور به یک flash به عنوان جریان ورودی وارد کنیم چگونه باید عمل کنیم؟

سلام، یک گزینه پایین فلوشیت سمت چپ وجود داره که عکس یک فلش موس رو کشیده روی اون کلیک کن تا همه جریان های ورودی و خورجی در فلوشیت ظاهر بشه بعد جریان مورد نظر رو با موس بگیر و به سمت ورودی مورد نظرت برسون و چند ثانیه صبر کن تا یک نوشته ظاهر بشه بعد موس رو رها کن.

بالا