آزادی از نظر شما چیست ؟

sokoot.assa

عضو جدید
از نظر شما جامعه باید چه جوری باشه که بتونیم بگیم ما آزادی داریم؟
لطفا بنویسید چی فکر میکنید که فکر نکنم تنهام.اگه خواستین در این مورد درد و دل هاتون رو بگین ولی غیر مستقیم.....

آخرین ویرایش:

sokoot.assa

عضو جدید
نظر خودم :آزادی یعنی انکه خودم پوشش خودم رو تعیین کنم چون اینجوری بیشتر روی چیزی که میخوام بپوشم فکر میکنم
یا مثلا اگه خواستم در مورد چیزی نظر مخالف بدم گوش شنوا باشه که بشنوه و به نظرم احترام بگذاره
خودم بتونم دینم رو انتخاب کنم مطمئنا اینجوری بیشتر برای انتخاب بهترین دین با دل و جون تحقیق میکنم
توی هر سایتی که خواستم برم این عدم فرهنگ یه جامعه رو میرسونه که برای کاربران اینترنتیش تعیین تکلیف میکنه
دوست دارم منم توی ورزشگاه برم و فوتبال رو از نزدیک نگاه کنم مگه خانمهای ایرانی چه فرقی با بقیه دنیا دارن......

KOOROSH1981

عضو جدید
تمامی الفاظ جهان را در اختیار داشتیم
و آن نگفتیم که به کار آید
چرا که تنها یک سخن
یک سخن در میانه نبود:
آزادیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

sokoot.assa

عضو جدید
تمامی الفاظ جهان را در اختیار داشتیم
و آن نگفتیم که به کار آید
چرا که تنها یک سخن
یک سخن در میانه نبود:
آزادیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
مرسی اصل مطلب رو گفتی چه آواتار جالبی داری

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر خودم :آزادی یعنی انکه خودم پوشش خودم رو تعیین کنم چون اینجوری بیشتر روی چیزی که میخوام بپوشم فکر میکنم
یا مثلا اگه خواستم در مورد چیزی نظر مخالف بدم گوش شنوا باشه که بشنوه و به نظرم احترام بگذاره
خودم بتونم دینم رو انتخاب کنم مطمئنا اینجوری بیشتر برای انتخاب بهترین دین با دل و جون تحقیق میکنم
توی هر سایتی که خواستم برم این عدم فرهنگ یه جامعه رو میرسونه که برای کاربران اینترنتیش تعیین تکلیف میکنه
دوست دارم منم توی ورزشگاه برم و فوتبال رو از نزدیک نگاه کنم مگه خانمهای ایرانی چه فرقی با بقیه دنیا دارن......

الانم هم آزادانه می تونی دینت رو انتخاب کنی
و حتی لباس بپوشی به شرط اینکه به حقوق بقیه تجاوز نکنی
بله اگر قرار باشه یه خانم بی حجاب بیاد بیرون به حقوق اون کسی که چشم پاک داره و اهل خطا نیست تجاوز کرده

sokoot.assa

عضو جدید
الانم هم آزادانه می تونی دینت رو انتخاب کنی
و حتی لباس بپوشی به شرط اینکه به حقوق بقیه تجاوز نکنی
بله اگر قرار باشه یه خانم بی حجاب بیاد بیرون به حقوق اون کسی که چشم پاک داره و اهل خطا نیست تجاوز کرده

اول از همه خیلی ازت ممنونم که شرکت کردی
چقدر راحت در این باره نظر میدی آره میتونم دینم رو انتخاب کنم ولی بعدش دیگه مثل بقیه یه شهروند معمولی نیستم کلی مشکلات جلو پامه.
به نظر من یه خانم با هرنوع پوششی که بیاد بیرون برای به قول خودت یه چشم پاک فرقی نمیکنه چون میتونه یه نگاه بندازه( چون یه نگاه حلاله ) بعد
دیگه نگاه نکنه به نظر من به نیت آدمها ربط داره .ما همچون کار مهمی انجام ندادیم اگه بخوایم دیگران رو در عذاب بذاریم برای اینکه خودمون چشم پاک بمونیم.

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول از همه خیلی ازت ممنونم که شرکت کردی
چقدر راحت در این باره نظر میدی آره میتونم دینم رو انتخاب کنم ولی بعدش دیگه مثل بقیه یه شهروند معمولی نیستم کلی مشکلات جلو پامه.
به نظر من یه خانم با هرنوع پوششی که بیاد بیرون برای به قول خودت یه چشم پاک فرقی نمیکنه چون میتونه یه نگاه بندازه( چون یه نگاه حلاله ) بعد
دیگه نگاه نکنه به نظر من به نیت آدمها ربط داره .ما همچون کار مهمی انجام ندادیم اگه بخوایم دیگران رو در عذاب بذاریم برای اینکه خودمون چشم پاک بمونیم.

خدا میگه " لا اکراه فی الدین"

تو می تونی هر دینی که دوست داری انتخاب کنی ولی وقتی به این نتیجه رسیدی که مثلا دین اسلام کاملترین دین هستش باید از دستورات و قوانینش تبعیت کنی و حق هنجارشکنی نداری اگر غیر این رفتار کنی تجاوز به حقوق اون هایی هستش که این دین رو با تمام باید ها و نبایدهاش پذیرفتند

اگر قرار باشه هرکی هرطور دلش خواست رفتار کنه که دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشد

آزادی یعنی این که تو بتونی با رعایت تمام باید ها و نباید ها و زیرپانگذاشتن هنجارها و عدم تجاوز به حقوق دیگران هر کاری خواستی بکنی

اگر یه روز تو حالت خوب نباشه همسایه ات بیاد صدای ترانه ای رو که خودش دوست داره تو خونه ی خودش تا بالاترین حد زیاد کنه که تو رو اذیت کنه بهش اعتراض نمی کنی؟

این یعنی تجاوز به حقوق تو که همسایه اش هستی

pesaretehroni

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
13851123031.jpgای آزادی ، مرغک پر شکسته زیبای من ! کاش قفست را می شکستم و در هوای پاک بی ابر بی غبار بامدادی ، پروازت می دادم !

تبسم.kh

عضو جدید
آزادی رو متاسفانه جوون های جامعه ی ما بد برداشت کرده اند . ما مسلمانیم وبا ایمان به خدا داریم زندگی میکنیم.
خب من وقتی خدا رو قبول کردم از اون به بعد باید بهش گوش کنم وهرچی که خدای من میگه رو انجام میدم تا ازم راضی باشه.من گفتم یاعلی پس باید تا آخر پاش وایستم.وقتی دین اسلام رو پذیرفتی دیگه حق این رو نداری که خلاف دینت عمل کنی.تو انتخاب مسیر آزادی ولی وقتی وارد مسیر شدی دیگه مختار نیستی هرکاری خواستی انجام بدی...

3252982

کاربر فعال
ببین آزادی متاسفانه به بی بند وباری تعبیر میشه ولی آزادی یم مثل تمام چیزا حدود داره وبا حفظ حدودش زیباست

sokoot.assa

عضو جدید
آزادی رو متاسفانه جوون های جامعه ی ما بد برداشت کرده اند . ما مسلمانیم وبا ایمان به خدا داریم زندگی میکنیم.
خب من وقتی خدا رو قبول کردم از اون به بعد باید بهش گوش کنم وهرچی که خدای من میگه رو انجام میدم تا ازم راضی باشه.من گفتم یاعلی پس باید تا آخر پاش وایستم.وقتی دین اسلام رو پذیرفتی دیگه حق این رو نداری که خلاف دینت عمل کنی.تو انتخاب مسیر آزادی ولی وقتی وارد مسیر شدی دیگه مختار نیستی هرکاری خواستی انجام بدی...

beghair az hejab ke dine eslam oon ro khaste rayat konim adian dige in tor nistan va in ke tamam oon chiz haee ke dar gesmate nazaram neveshtam dine eslam hich manee barash nadare pas
khaily chiz ha ro mishe be din rabt nadad.

arash62

عضو جدید
آزادی آواز چاقوها شد
وجیب ِدزدها
وجانماز تبر ها
آزادی، جواهرات گذرگاه سیاست
وبازرگان دروغهای رنگین
میان شهرها
آزادی، لنگه بارهای قاچاق
های ؛ چه كسی نشان كامل آزادی را به من میدهد؟
این واژه ی بی آبرو
آزادی چراغی است كه راه را دراز میكند...

از مجموعه آزادی این واژه بی آبرو شیرکو بیکس

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از نظر شما جامعه باید چه جوری باشه که بتونیم بگیم ما آزادی داریم؟
لطفا بنویسید چی فکر میکنید که فکر نکنم تنهام.اگه خواستین در این مورد درد و دل هاتون رو بگین ولی غیر مستقیم.....
همینی که هست خوبه. میدان آزادی هم داریم.

sanam_el

عضو جدید
به راحتی بتونم انتقاد کنم،سوال بپرسم،پیشنهاد بدم و به روشنی جواب بگیرم.

RaminPSLP

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزادی ، رها بودن از قید و بند های اجتماعی هست
آزادگی ، آزاد بودن از محدودیت ها فکری و بند گسستگی از اسارت ذهن هست، یعنی هیچ مانعی مثل مذهب و سنت و فرهنگ و ... نتونه جلوی اندیشه ازاد انسان رو بگیره و به تفکر اون جهت و بعد بده
و از اونجایی که فقط یک انسان آزاده میتونه مفهوم آزادی رو درک کنه، پس قید و بند های اجتماعی رو میشه، محدودیت هایی تعریف کرد که در قالب یک جامعه، جلوی تفکر آزاد انسان و حرکت او رو به سمت هدفش، میگیره
به عنوان مثال اگر من تو جامعه ای زندگی کنم که شرایط مطلق اجتماعی ، روی تفکر من تاثیر بگذاره و افکار من رو یک بعدی کنه، هیچ وقت مسیر صحیح زندگی رو نمیتونم تشخیص بدم، پس من در اون صورت تو یه جامعه محدود زندگی میکنم و هیچ وقت مفهوم آزادی رو درک نمیکنم ، چون یک انسان آزاده نیستم!

broiler

عضو جدید
عجب بحث جالبی
دوست ما میگه چون اسلامو انتخاب کردی باید به دستوراتش عمل کنی
سوال اینجاست...کدو اسلام؟؟؟
شیعه به یه اسلام معتقده...سنی به یه سلام
حتی بین مراجع نیست اختلاف هست
مثلا آیت الله طالقانی یه دید داره به اسلام و آیت الله منتظری یه دید و امام یه نظر دیگه
آیا منظورتون از اسلام همونیه که افرادی که الان قدرت دارن میگن؟؟چون قدرت دست اوناست پس اسلام اونا درسته؟

آزادی
گفتی بی حجاب باعث میشه آزادی یه فرد معتقد مورد آزار و خدشه دار بشه...
خوب هستن کسایی که از دیدن حجاب آزادی شون خدشه دار میشه...
همونطور که بسیاری از ایرانی ها از دیدن زن های طالبان منزجز میشن...
پس میبینی؟
در هر سه صورت بالا عدالت رعایت نمیشه...مگه نه؟

RaminPSLP

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزادی یک تعریف نسبی هست
هر کسی ممکنه با توجه به محدودیت هایی که تو زندگی فردی و اجتماعیش داره، آزادی رو به یک شکل تعریف کنه
پس به نظر من موضوعی که توی این بحث باید مطرح شه، آزادی اجتماعیه
چون جامعه تنها فصل مشترکی هست که ما همه درک یکسانی ازش داریم

HHassanzadeh

عضو جدید
باسلام
حرفای یکی از دوستامون (broiler)خیلی برام جالب بود!!!!
چون معنای اسلام و به نظرات ودیدگاههای چند شخص خلاصه کردند
پس برای اطلاع میگم دین اسلام اینقدر وسعت داره که ما اگه تمام زندگیمونو بزاریم نمیتونیم به تمام ابعاد وجودی وحقیقیش پی ببریم مگه با استفاده از میانبر هاووسیله هایی که خود اسلام معرفی کرده!!
زمانی که خدا دین اسلام و توسط پیامبرص ش فرستادهمراه اون برنامه استفاده از اسلام ونیز فرستاد تاپیامبرص فقط به تبیین و توضیح برنامه وملموس سازس اون کمک کنه واون برنامه چی بود(قرآن)
ماتوسط حدیث ثقلین(که مورد قبول شیعه وسنی است)میتونیم بفهمیم که تنها با تمسک به قران و اهلبیت پیامبر ص میشه راه درست و تشخیص داد(وجود این دو کنارهم ضروریست)
حتی طبق سخن امام صادق ع:اگرسخن ما باقران مطابقت داشت ان را بگیرید در غیر اینصورت به دیوار بکوبیدکه ازمانیست(یعنی این دو در حقیقت یکی هستند)
این از اسلام
حال بریم سر آزادی!!!؟؟؟
وقتی شمایک دینی رو انتخاب میکنید شما محدود اون دین میشید نه دین محدود شما
یعنی این نیست که برای هرکس که باحجاب هست دین یه طوره وبرای بی حجابا یه طور دیگه ماموظفیم طبق دستورات دین کارهامونو انجام بدیم
آزادی هم طبق گفته های دوستامون در قبل بی بندوباری نیست بلکه باانجام همه بایدها ونبایدها هرکاری انجام دادن هست:gol:

persian_sky

عضو جدید
بستگی داره به آزادی از چه دیدی نگاه کنیم؟ از دید لیبرالیسم؟ از دید مذهب ؟ یا از دید فرهنگ؟

بدیهیه که جامعه ی به طور مطلق آزاد وجود نداره چون اگر آزادی بی حد و حصر باشه موجب تضییع حقوق دیگران میشه.
آزادی های شناخته شده به شرح ذیر هستند ولی هر کدوم از دید لیبرالیسم و مذهب و فرهنگ تعاریف و قوانین خاص خودشونو دارند:

-آزادی مذهب

-آزادی پوشش

-آزادی اقتصادی

-آزادی تجمع

-آزادی رای و انتخاب دموکراتیک

-آزادی اجتماعی

-آزادی جنسی(حتی به همجنس)

-آزادی سیاسی

-آزادی آکادمیک

-آزادی های قومی و ملیتی

-آزادی های مدنی

-آزادی بیان

-آزادی پس از بیان

-آزادی رسانه و مطبوعات

-آزادی انتقاد کردن از قدرت

-آزادی اعتراض کردن

-آزادی مقاومت(در برابر اشغال- استعمار-امپریالیسم)

-آزادی در تولید هنر

-آزادی وصیت

آخرین ویرایش:

majid-survey

عضو جدید

مراد ما از آزادی حریت هستش ولی مراد برخی دیگر لیبرتی هستش که اینا با هم تفاوت ماهوی دارند
حریت یعنی آزادی از بندگی هرآنچه غیر خدا
لیبرتی یعنی اباحی گری

مثلا ما وقتی میگیم آزادی معتقدیم این آزادی هیچ تناقضی با دین ما نداره
اما اباحی گری با دین تعارض پیدا میکنه مثل اون مورد که آقای خ در کمال وقاحت گفت::
اگر دین و آزادی به تعارض برسن این دینه که باید محدود بشه و نه آزادی

حیف که دیگه حوصله اش نیست و مهندسان هم جنبه اش رو نداره وگرنه باب یه بحث خوب رو باز میکردیم

عاشورا

عضو جدید
آزادی شرط لازم کمال انسانه. حتی اگر آزادی را به معنای اباحه گری نیز بدانیم راهیست بسوی کمال چون در سایه آزادی انتخاب معنا پیدا می کند و در نبود آن هیچ یک از کارهای ما هرچند بسوی کمال باشد ارزشی ندارد.
انسانی که در چهاردیواری محصور است و هیچ انتخاب و اراده آزادی ندارد انسان بی ارزشی است اگر در جامعه ای آزاد و از بین تمام سلیقه ها و ایده ها و عقاید انسان درکمال آزادی راه خود را هرچند حتی اشتباه انتخاب کرد ارزش دارد
بحث در این مورد زیاد است

simiar

عضو جدید
مراد ما از آزادی حریت هستش ولی مراد برخی دیگر لیبرتی هستش که اینا با هم تفاوت ماهوی دارند
حریت یعنی آزادی از بندگی هرآنچه غیر خدا
لیبرتی یعنی اباحی گری

مثلا ما وقتی میگیم آزادی معتقدیم این آزادی هیچ تناقضی با دین ما نداره
اما اباحی گری با دین تعارض پیدا میکنه مثل اون مورد که آقای خ در کمال وقاحت گفت::
اگر دین و آزادی به تعارض برسن این دینه که باید محدود بشه و نه آزادی

حیف که دیگه حوصله اش نیست و مهندسان هم جنبه اش رو نداره وگرنه باب یه بحث خوب رو باز میکردیم

تصور شما اینه که فقط خودتون سوادشو دارین؟!
فکر نمی کنی حرف شما توهین به شعور همه است؟!!!

GAME_OVER

کاربر فعال باشگاه ورزشی ,
کاربر ممتاز
آزادی یعنی اینکه هیچکس بخاطر نژاد دین .. نژاد .. زبان .. قومیت و .. برتری به بقیه نداشته باشه و همه یکسان باشن ..
همه چی اختیاری باشه .. دین .. پوشش .. اندیشه .[FONT=&quot]. [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

بالا