·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تقسیم دو ماتریس در ریاضی تعریف نشده است. اگه منظورت در یک نرم افزار خاص، یک زبان برنامه نویسی خاص، یا قراداد یک کتاب خاص هست، بگید چه مرجعی، تا شاید بشه جوابی داد.

درسته اما ممکنه قرارداد باشه که در این صورت همون ضرب صورت در وارون ماتریس مخرج میشه جواب

ارتباط

عضو جدید
محاسبه طول 5 ضلعی منتظم

محاسبه طول 5 ضلعی منتظم

اگر طول ضلع پنج ضلعی منتظم a و طول قطرهای آن b باشد، طول ضلع پنج ضلعی منتظم داخلی را حساب کنید.
ممنون اگه راهنمایی نمایید

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
اگر طول ضلع پنج ضلعی منتظم a و طول قطرهای آن b باشد، طول ضلع پنج ضلعی منتظم داخلی را حساب کنید.

سؤالت گویا نیست؛ شکلش رو بذار ببینیم منظورتون چیه.

meytim

کاربر ممتاز
درسته اما ممکنه قرارداد باشه که در این صورت همون ضرب صورت در وارون ماتریس مخرج میشه جواب

این یکی از قراردادهاست؛ قراردادهای دیگه ای هم هست، که کاملاً با اینی که شما نوشتید متفاوته؛ برای جواب دادن باید مرجع اون قرارداد مشخص بشه.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

rad30

عضو جدید
راهنمایی در حل مساله

راهنمایی در حل مساله

درود
دوستان منو در حل مساله کمک کنید.سپاس

درباره یک مسابقه نقاشی اطلاعات زیر به دست آمده است:- مهدی، خالق اثر «سکوت»، آخر نشد.
- رضا سعی کرد آخرین نفر نباشد و در پایان رقابت سوم شد.
- شرکت‌کننده‌ای که اثری با نام «شب» را خلق کرده بود، اول شد.
- سپهر، خالق اثر «ایران» را شکست داد و خالق اثری با نام «جنگل»، بهروز را شکست داد.
با توجه به این توضیح خالق اثری با نام «شب» چه کسی است؟
  • ۱: بهروز
  • ۲: رضا
  • ۳: مهدی
  • ۴: سپهر

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
دوستان منو در حل مساله کمک کنید.سپاس

درباره یک مسابقه نقاشی اطلاعات زیر به دست آمده است:- مهدی، خالق اثر «سکوت»، آخر نشد.
- رضا سعی کرد آخرین نفر نباشد و در پایان رقابت سوم شد.
- شرکت‌کننده‌ای که اثری با نام «شب» را خلق کرده بود، اول شد.
- سپهر، خالق اثر «ایران» را شکست داد و خالق اثری با نام «جنگل»، بهروز را شکست داد.
با توجه به این توضیح خالق اثری با نام «شب» چه کسی است؟
  • ۱: بهروز
  • ۲: رضا
  • ۳: مهدی
  • ۴: سپهر

به نظر میرسه سپهر خالق اثر شب هست:
1- سپهر--- اثر شب
2- مهدی--- اثر سکوت
3- رضا--- اثر جنگل
4- بهروز--- اثر ایران

پ.ن: جایزه نصف نصف:D

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

تصور می کنم منظورتون راه حلی باشه که در فایل ضمیمه آپلود کردم:

پ.ن: البته در پنج ضلعی منتظم نیازی به اندازه قطر بزرگ هم نداریم چرا که بر اساس طول ضلع پنج ضلعی منتظم بدست میاد. روی این قضیه خودتون فکر کنید و فرمول نهایی رو ساده تر کنید.

پیوست ها

• Document1.pdf
    61.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

*Sima*

عضو جدید
سوال ریاضیایی 😋😊

سوال ریاضیایی 😋😊

توی مشتق و انتگرال همیشه نمادایی مث dx و du و dt و... میبینیم، اینا مفهومشون چیه؟ چی میگن؟ از کجا اومدن؟؟ بیشتر تاکیدم رو اینه که مفهوم ریاضی ای که این دوستامون میرسونن چیه؟؟؟
خیلی لطف میکنین اگه منو به جوابی که میخوام برسونین، هردفعه انتگرال میخونم ذهنمو درگیر میکنه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
توی مشتق و انتگرال همیشه نمادایی مث dx و du و dt و... میبینیم، اینا مفهومشون چیه؟ چی میگن؟ از کجا اومدن؟؟ بیشتر تاکیدم رو اینه که مفهوم ریاضی ای که این دوستامون میرسونن چیه؟؟؟
خیلی لطف میکنین اگه منو به جوابی که میخوام برسونین، هردفعه انتگرال میخونم ذهنمو درگیر میکنه
درود بر شما
معمولا انتگرال برای بدست آوردن یه کمیت تو فضای پیوسته هست و بعبارتی جمع مقدار یک کمیت برای تک تک نقاط یک سیستم (پیوسته) هست
نمادهای مد نظر شما هم المانی از اون محیط رو نشون میده
مثلا در نظر بگیرید جسمی داشته باشیم که دمای هر نقطه از اون بسته به مختصات اون نقطه (مختصات رو یک بعدی در نظر بگیرید برای سهولت) طبق معادله ای خاص در تغییر باشه
اگر بطور کلی دمای جسم رو حساب کنیم بایستی معادلهی دمای جسم به ازای هر نقطه رو بدست بیاریم و بر حسب المان X ( که در اینجا بعنوان مختصات در نظر گرفته شده) ازش انتگرال بگیریم
و چون معادله ی دما به مختصات یا در اینجا X وابسته هست جواب معادله میشه به صورت ذیل:
eq.png

meytim

کاربر ممتاز

As you've not answered to my question, it may be assumed as bellow as well

pentagons.jpg

Therefore

*Sima*

عضو جدید
درود بر شما
معمولا انتگرال برای بدست آوردن یه کمیت تو فضای پیوسته هست و بعبارتی جمع مقدار یک کمیت برای تک تک نقاط یک سیستم (پیوسته) هست
نمادهای مد نظر شما هم المانی از اون محیط رو نشون میده
مثلا در نظر بگیرید جسمی داشته باشیم که دمای هر نقطه از اون بسته به مختصات اون نقطه (مختصات رو یک بعدی در نظر بگیرید برای سهولت) طبق معادله ای خاص در تغییر باشه
اگر بطور کلی دمای جسم رو حساب کنیم بایستی معادلهی دمای جسم به ازای هر نقطه رو بدست بیاریم و بر حسب المان X ( که در اینجا بعنوان مختصات در نظر گرفته شده) ازش انتگرال بگیریم
و چون معادله ی دما به مختصات یا در اینجا X وابسته هست جواب معادله میشه به صورت ذیل:

مرسی دوست عزیز ولی این جواب سوال من نیست

*Sima*

عضو جدید
این لینکو یه دوستی دادن ، به نظر من جالب بود، اگه کنجکاو بودین یه سر بهش بزنین ;)

http://www.felderbooks.com.html

آخرین ویرایش توسط مدیر:

abikhahan

عضو جدید
انتگرال sinx)/x) و cosx)/x)

انتگرال sinx)/x) و cosx)/x)

سلام
کسی میدونه راه حل و جواب این دو انتگرال چی میشه؟

byuq_00305.jpg
با تشکر

shahbai

عضو جدید
سوال در مورد ریشه ی مشخصه ماتریس همبستگی

سوال در مورد ریشه ی مشخصه ماتریس همبستگی

سلام
اول از همه عذر می خوام که این سوال آماری رو اینجا مطرح می کنم.
می خواستم بپرسم کسی از دوستان در مورد ریشه ی مشخصه ی ماتریس همبستگی که با لاندا نشون داده میشه اطلاعاتی داره.
نیاز به یکسری اطلاعات کلی و پایه (تعریف ، فرمول و ...) دارم.
اگه میدونید لطفا راهنمایی کنید.

kealtas

عضو جدید
با سلام
دنباله مساله ای هستم که تو تاریخ تنها مساله ای بوده که الگوریتم سیمپلکس بارای یافتن جواب بهینه تمام جواب های شدنی رو یا همون در عمل تمام نقاط گوشه ای رو بررسی کرده

با تشکر

داود محب علی

عضو جدید
سلام دوستان من یک مطلب در مورد کاربرد ماتریس ها در زمینه تحلیل فرایند می خوام ؟
بذارید واضح تر بگم n حالت و m پارامتر تولید داریم میخوام رابطه منطقی بین این شرایط پیدا کنم
ممنون میشم اگه کمک کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mohsen067

عضو جدید
سلام دوستان ، ممنون میشم اگه بتونید ناتساوی که در زیر گذاشتم ، برام اثبات کنید.

فرض کنید که PHI ، تابعی اکیدا صعودی که +R+ --> R می نگارد. حال می توان نوشت :

http://metallatem.persiangig.com/other/formul.jpg

که ai>0 به ازای i=1,2,...,n می باشند.

siahkamar

عضو جدید
سلام و خسته نباشید
دستگاه معادلات رو با مشتق گیری بدست میاریم بعد جایگذاری و عدد بدست میاد.تو مربته دوم وقتی بسط دوم انجام میشه صورت مشتق چیه که بعد جایگذاری این اعداد بدست میاد؟
dx , dy تو بسط دوم چه جوری اون اعداد اومدن؟
برام صورت مشتق مرتبه 2 و 3 رو لطفا بنویسید مثل مرتبه اول که تو سوال نوشتم
ممنون

meytim

کاربر ممتاز
سلام/
انتگرال زیر به چه روشی حل میشه
مشاهده پیوست 255507

به این صورت؛ یعنی نامعین، جواب بسته و تحلیلی نداره. اما انتگرال معینش در بازه هایی خاص، مثل 0 تا pi/2 جواب تحلیلی داره که می شه با تبدیلش به انتگرال دوگانه حل کرد.

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام میخواستم خواهش کنم اگه کسی براش امکان داره این دو مسئله رو برام توضیح بده.(در فضای ماتریسی)
Rayleigh inequality
Schur complements
و اگه منبع فارسی خوبی هست لطفا بهم معرفی کنین.
مرررررررسی....

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام دوستان
یه سوال در مورد تبدیل لاپلاس دارم
اگه بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم
یه معادله خطی مثل این رو در نظر بگیرید:

جواب این معادله ساده است:

می دونم که تبدیل لاپلاس برای سیستم های خطی با ضرائب ثابت هست و برای همچین مسئله ای به کار نمیره
اما اگه بخوایم لاپلاس بگیریم این جوری میشه:

و در نتیجه دوباره می رسیم به یه معادله دیفرانسیل

حالا من می خوام این معادله رو در فضای s حل کنم. یعنی لازم دارم Y تابعی از s رو به دست بیارم.
اما شرط اولیه (یا مرزی) برای اون ندارم. از کجا بیارم ؟؟؟

meytim

کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال در مورد تبدیل لاپلاس دارم
اگه بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم
یه معادله خطی مثل این رو در نظر بگیرید:

جواب این معادله ساده است:

می دونم که تبدیل لاپلاس برای سیستم های خطی با ضرائب ثابت هست و برای همچین مسئله ای به کار نمیره
اما اگه بخوایم لاپلاس بگیریم این جوری میشه:

و در نتیجه دوباره می رسیم به یه معادله دیفرانسیل

حالا من می خوام این معادله رو در فضای s حل کنم. یعنی لازم دارم Y تابعی از s رو به دست بیارم.
اما شرط اولیه (یا مرزی) برای اون ندارم. از کجا بیارم ؟؟؟

اول اینکه اون جمله ای که قرمزش کردم درست نیست.
دوم در مورد سؤال شما؛ اگه هدفتون پیدا کردن تابع تبدیل یک سیستم هست؛ طبق تعریف تابع تبدیل همه شرایط اولیه رو باید صفر در نظر بگیرید.

pop405

عضو جدید
چرا گرادیان یک تابع همیشه جهت بیشترین مقدار را نشان می دهد؟

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
q1.jpg
سلام بچه ها کسی میدونه این تجزیه ماتریس چه نوع تجزیه ای هست؟ بچه هایی که جبر خطی خوندن فکر کنم بتونن کمکم کنن. ممنون میشم راهنماییم کنین.
مررررررررررررررررررررررسی از همگی

dvb595959

عضو جدید
پیدا کردن زوایای یک پنج ضلعی

پیدا کردن زوایای یک پنج ضلعی

درود
توی تصویر زیر سوالم رو مطرح کردم.
لطفا جواب و راه حل را بیان کنید.
شکل واقعی نیست اما اندازه ها درست است.

فرستاده شده از ALE-L21ِ من با Tapatalk

flanker

عضو جدید
کمک فوری در حل معادله دیفرانسیل

کمک فوری در حل معادله دیفرانسیل

با سلام​
من نیاز به کمک برای حل نیمه تحلیلی معادله نشان داده شده دارم. البته حل تحیلی این معادله آسونه ولی از اونجا که بعد حل باید تبدیل لاپلاس معکوس بگیرم تا جواب کلی بیاد این کار برای حل تحلیلی تقریبا غیر ممکنه. بنابراین اگر ممکنه یک روش نیمه تحلیلی یا حل بروش سری معرفی کنین تا بعد حل معادلات بشه ازش تبدیل لاپلاس معکوس گرفت.​
با تشکر​
1ss.jpg:(:cry:

بالا