·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

capitanfahime

عضو جدید
اصطلاحات ریاضی

اصطلاحات ریاضی

انتگرال معین ناسره با حدود بی نهایت بهترین معادلشه که در این صورت باید برای محاسبش از حد بی نهایت استفاده کنی

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ممنون از راهنماییتون
شما میتونید در مورد این عنوان منو راهنمایی کنید؟
متشکرم
Long Integration Star Tracker Image Processing for Combined Attitude - Attitude Rate Estimation

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
این چیزی که شما نوشتین فضای برداری هست، و منظور تمام بردار های متعامدی هست که در فضای V بر فضای برداری که روش اون علامت هست عمود باشندف تعریف متعامد بودن در ماتریس ها یا ارتوگونالیتی رو می تونین در لینک های زیر ببینید:
https://en.wikipedia.org/wiki/Orthogonal_complement
http://maktabkhooneh.org/video?v=khan-linalg-126

میگم متعامد همون عمود نیس؟

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این علامت نشون دهنده عناصر ارتوگونال در زیرفضای مورد بحث هست. به کتاب ریاضی اپوستل بحث ماتریس ها و زیرفضاها مراجعه کنید.

برای lebesque هم باید بگم یکی از روش های انتگرال گیری هست مثل ریمان که با طرح مفهومی به اسم تابع کانتور این کار رو انجام میده
و اگر درست خاطرم باشه در تعریفش هست که یک تابع غیر منفی قابل اندازه گیری که میشه ازش انتگرال گرفت به دو شرط اول اینکه سیگما از یک تا بینهایت مقادیر اون تابع کراندار باشه و تقریبا در همه جا:
مشاهده پیوست 251454

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lebesgue_integration

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cantor_function

اندازه ی لبگ (Lebesgue Measure)، توسیع یا تعمیم مفاهیم طول و مساحت به مجموعه های بسیار پیچیده است.
انتگرال لبگ (Lebesgue Integral) برحسب جملات کران بالا و پایین و بکارگیری اندازه ی لبگ یک مجموعه حاصل می شود. ودرحالت کلی توابع انتگرال پذیر به دو دسته ی انتگرال پذیر ریمان و انتگرال پذیر لبگ تقسیم میشوند.دسته ی بزرگی از توابع به وسیله ی انتگرال ریمانی قابل انتگرال گیری نیستند که انتگرالشان از راه پیچیده ی لبگ قابل دسترسی است.که در این انتگرال گیری نوع اندازه ای که تابع بر حسب آن قابلیت انتگرال گیری دارد با اهمیت است.

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این چیزی که شما نوشتین فضای برداری هست، و منظور تمام بردار های متعامدی هست که در فضای V بر فضای برداری که روش اون علامت هست عمود باشندف تعریف متعامد بودن در ماتریس ها یا ارتوگونالیتی رو می تونین در لینک های زیر ببینید:
https://en.wikipedia.org/wiki/Orthogonal_complement
http://maktabkhooneh.org/video?v=khan-linalg-126

ببین عزیزم ما در آنالیز فضای ماتریسی
داریم که گاهی اوقات معرف عملگرهاست وگاهی اوقات بردارها و.......منظور از این علامت دو ماتریس عمود بر هم نیست بلکه در مورد مثلا بردارها منظور تمام بردارهایی است که ضرب داخلیشان با آن بردار صفر است و.......

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ممنون از راهنماییتون
شما میتونید در مورد این عنوان منو راهنمایی کنید؟
متشکرم
Long Integration Star Tracker Image Processing for Combined Attitude - Attitude Rate Estimation[/QUOT

این چیزی که میگید رو توی مقاله دیدید؟؟؟؟؟؟ آخه اطلاعاتی که دادید کمه .اصلا راجع به چه موضوعیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مهندسیه ؟/ریاضیه؟؟؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اندازه ی لبگ (Lebesgue Measure)، توسیع یا تعمیم مفاهیم طول و مساحت به مجموعه های بسیار پیچیده است.
انتگرال لبگ (Lebesgue Integral) برحسب جملات کران بالا و پایین و بکارگیری اندازه ی لبگ یک مجموعه حاصل می شود. ودرحالت کلی توابع انتگرال پذیر به دو دسته ی انتگرال پذیر ریمان و انتگرال پذیر لبگ تقسیم میشوند.دسته ی بزرگی از توابع به وسیله ی انتگرال ریمانی قابل انتگرال گیری نیستند که انتگرالشان از راه پیچیده ی لبگ قابل دسترسی است.که در این انتگرال گیری نوع اندازه ای که تابع بر حسب آن قابلیت انتگرال گیری دارد با اهمیت است.

ممنونم از اینکه توضیحات خیلی خیلی مفیدی رو ارائه کردین. البته خوشحال میشم اگر اشتباه پست من رو هم بگین:gol:
منظور من این بود که انتگرال ریمان یک شیوه ای هست، اگر بخوایم فرق انتگرال ریمان و لبگ رو اشاره کنیم به نظر من انتگرال ریمان میاد از طریق افراز دامنه تابع و جمع کردن مساحت مستطیل هایی که داخل و یا خارج از تابع قرار می گیرند انتکرال رو محاسبه می کنه اما انتگرال لبک با این ایده که میشه برد تابع رو افراز کرد انتگرال گیری میکنه.
تابعی که ریمان- انتگرال پذیر باشه باید انتکرال ریمانش با انتگرال لبگ اون برابر باشه اما توابعی که لبگ انتگرال پذیر هستند به طور مطلق انتگرال پذیر هستند بر خلاف توابع ریمان انتکرال پذیر. مثلا تابع sinx/x انتگرال لبگ به این مفهومی که شما گفتین نداره اما ریمان ناسره انتگرال پذیر هست.

کتاب زیر رو برای دوستانی که میخوان بیشتر در مورد انتگرال گیری Leb بدونن پیشنهاد میکنم.

https://www.dropbox.com/s/xc87gxue0r3mufd/royden-fitzpatrick.pdf?dl=0
ببین عزیزم ما در آنالیز فضای ماتریسی
داریم که گاهی اوقات معرف عملگرهاست وگاهی اوقات بردارها و.......منظور از این علامت دو ماتریس عمود بر هم نیست بلکه در مورد مثلا بردارها منظور تمام بردارهایی است که ضرب داخلیشان با آن بردار صفر است و.......

بله، ممنونم از توضحیات شما دوست عزیز:gol:
توی سوالی که مطرح کرده بودند به علامتی که کاربردش رو نمی دونستند اشاره کرده بودند که من مفهوم کلی تعامد رو مطرح کردم و دو یا سه تا مثال زدم، چیزی که شما می فرمایین کاملا درست هست، منظور من هم همین بود، برای مثال اگر تعریف تعامد رو در فضای اقلیدسی در نظر بگیریم، می گیم دو عنصر x و y متعامد یا عمود هستند در صورتی که ضرب داخلی اون ها صفر باشه و زیر مجموعه S از V رو مجموعه متعامد می گیم اگر به ازای هر جفت عنصر متمایز x و y از S این ضرب داخلی صفر برقرار باشه. و در مورد ضرب داخلی و فضای اقلیدسی و نرم این تعاریف رو می بینیم که تعمیم حاصلضرب نقطه ای حاصلضرب داخلی است و حاضلضرب داخلی رو به جای تعریف دستور ویژه با در نظر گرفتن 4 شرط بر فضای V تعریف می کنند، به این صورت که می گیم فضای V محهز به ضرب داخلی است اگر بتونیم هر جفت از عناصر V رو با عددی حقیقی به عضور منحصر به فردی مثل (x,y) متناظر کنیم به طوری که خاصیت های 1- تعویض پذیری 2- توزیع پذیری 3- شرکت پذیری 4- مثبت بودن به عنوان 4 اصل موضوع برقرار باشه. که فضای خطی حقیقی مجهز به ضرب داخلی رو می گفتیم فضای اقلیدسی حقیقی. البته می دونین که فضای اقلیدسی مختلط هم داریم.
و میشه در فضای اقلیدسی ضرب داخلی توابع رو به صورت انتگرالی و یا به در نظر گرفتن تابع وزنی تعریف کرد. که با در نظر گرفتن همین مفهوم هست که میشه مفهوم "طول" رو در فضای اقلیدسی تعریف کرد و با برهان و قضیه اثبات میشه که می تونیم تبدیل خطی رو به صورت ماتریس نمایش داد.

آخرین ویرایش:

neda1362

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همکاری جهت تالیف مقاله ISI

همکاری جهت تالیف مقاله ISI

دوستان کارشناسی ارشد ریاضی علاقمند به شبیه سازی( مسلط به نرم افزار متلب) جهت همکاری در تالیف مقاله ISI با بنده تماس بگیرند.
:gol:

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم از اینکه توضیحات خیلی خیلی مفیدی رو ارائه کردین. البته خوشحال میشم اگر اشتباه پست من رو هم بگین:gol:
منظور من این بود که انتگرال ریمان یک شیوه ای هست، اگر بخوایم فرق انتگرال ریمان و لبگ رو اشاره کنیم به نظر من انتگرال ریمان میاد از طریق افراز دامنه تابع و جمع کردن مساحت مستطیل هایی که داخل و یا خارج از تابع قرار می گیرند انتکرال رو محاسبه می کنه اما انتگرال لبک با این ایده که میشه برد تابع رو افراز کرد انتگرال گیری میکنه.
تابعی که ریمان- انتگرال پذیر باشه باید انتکرال ریمانش با انتگرال لبگ اون برابر باشه اما توابعی که لبگ انتگرال پذیر هستند به طور مطلق انتگرال پذیر هستند بر خلاف توابع ریمان انتکرال پذیر. مثلا تابع sinx/x انتگرال لبگ به این مفهومی که شما گفتین نداره اما ریمان ناسره انتگرال پذیر هست.

کتاب زیر رو برای دوستانی که میخوان بیشتر در مورد انتگرال گیری Leb بدونن پیشنهاد میکنم.

https://www.dropbox.com/s/xc87gxue0r3mufd/royden-fitzpatrick.pdf?dl=0

بله، ممنونم از توضحیات شما دوست عزیز:gol:
توی سوالی که مطرح کرده بودند به علامتی که کاربردش رو نمی دونستند اشاره کرده بودند که من مفهوم کلی تعامد رو مطرح کردم و دو یا سه تا مثال زدم، چیزی که شما می فرمایین کاملا درست هست، منظور من هم همین بود، برای مثال اگر تعریف تعامد رو در فضای اقلیدسی در نظر بگیریم، می گیم دو عنصر x و y متعامد یا عمود هستند در صورتی که ضرب داخلی اون ها صفر باشه و زیر مجموعه S از V رو مجموعه متعامد می گیم اگر به ازای هر جفت عنصر متمایز x و y از S این ضرب داخلی صفر برقرار باشه. و در مورد ضرب داخلی و فضای اقلیدسی و نرم این تعاریف رو می بینیم که تعمیم حاصلضرب نقطه ای حاصلضرب داخلی است و حاضلضرب داخلی رو به جای تعریف دستور ویژه با در نظر گرفتن 4 شرط بر فضای V تعریف می کنند، به این صورت که می گیم فضای V محهز به ضرب داخلی است اگر بتونیم هر جفت از عناصر V رو با عددی حقیقی به عضور منحصر به فردی مثل (x,y) متناظر کنیم به طوری که خاصیت های 1- تعویض پذیری 2- توزیع پذیری 3- شرکت پذیری 4- مثبت بودن به عنوان 4 اصل موضوع برقرار باشه. که فضای خطی حقیقی مجهز به ضرب داخلی رو می گفتیم فضای اقلیدسی حقیقی. البته می دونین که فضای اقلیدسی مختلط هم داریم.
و میشه در فضای اقلیدسی ضرب داخلی توابع رو به صورت انتگرالی و یا به در نظر گرفتن تابع وزنی تعریف کرد. که با در نظر گرفتن همین مفهوم هست که میشه مفهوم "طول" رو در فضای اقلیدسی تعریف کرد و با برهان و قضیه اثبات میشه که می تونیم تبدیل خطی رو به صورت ماتریس نمایش داد.

سلام حضورشما مدیر واستاد محترم.همه ی نوشته هاتون برای من مفید بوده و هست .جسارت بنده رو ببخشید.
اشتباها در جواب به نقل قول شما جواب دادم .
همه ی فرمایشات شما متین ودرست اما عرض بنده فقط یه توضیح اضافی بود .همیشه از جوابهایی که به سوالات دوستان میدید استفاده می کنم .تشکر

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام خدمت دوستان عزیزم
یه سوال
من باید یک معادله تجربی بدست بیارم (بهترین معادله ای که مقادیر هدف رو بر مبنای متغیرهای دیگه پیش بینی کنه).. یک سری متغیر دارم که باید چندتا عدد بی بعد از متغیرهام بدست بیارم و از روی اونها سعی کنم بهترین معادله ای که عددهای ازمایشگاهیم رو تصدیق میکنه بدست بیارم.
فکر کنم باید به روش بیرمنگام برم جلو. چون در نهایت رابطه ای که باید بدست بیارم یک عدد ثابت داره که در متغیرهای بی بعدم به توان های مشخص ضرب میشه و عدد نهایی رو میده.
حالا سوال من اینجاست به چه صورتی باید اعداد ثابت معادله ام رو بدست بیارم (توان های متغیرهای بی بعد و عدد ثابت ضرب شده در معادله) .. فکر میکنم با نرم افزار spss میشه ولی نمیدونم چجوری. فعلا دارم سعی میکنم سر در بیارم از این نرم افزار.. اگر دوستان میتونن منو راهنمایی کنن ممنون میشم.

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
سلام خدمت دوستان عزیزم
یه سوال
من باید یک معادله تجربی بدست بیارم (بهترین معادله ای که مقادیر هدف رو بر مبنای متغیرهای دیگه پیش بینی کنه).. یک سری متغیر دارم که باید چندتا عدد بی بعد از متغیرهام بدست بیارم و از روی اونها سعی کنم بهترین معادله ای که عددهای ازمایشگاهیم رو تصدیق میکنه بدست بیارم.
فکر کنم باید به روش بیرمنگام برم جلو. چون در نهایت رابطه ای که باید بدست بیارم یک عدد ثابت داره که در متغیرهای بی بعدم به توان های مشخص ضرب میشه و عدد نهایی رو میده.
حالا سوال من اینجاست به چه صورتی باید اعداد ثابت معادله ام رو بدست بیارم (توان های متغیرهای بی بعد و عدد ثابت ضرب شده در معادله) .. فکر میکنم با نرم افزار spss میشه ولی نمیدونم چجوری. فعلا دارم سعی میکنم سر در بیارم از این نرم افزار.. اگر دوستان میتونن منو راهنمایی کنن ممنون میشم.
سلام

من با spss کار نکردم ولی با متلب کار کردم،
با استفاده از دستور polyval و polyfit و همچنین تولباکس curve fitting میتونید ضرایب معادلتون رو براساس حدس خودتون از درجه معادله بدست بیارید و با امتحان چند درجه مختلف به نتیجه مطلوبتون برسید،

اگر هم معادله مورد نظرتون قراره بیشتر از یه معادله ساده باشه، مثلا مدل یک سیستم، بد نیست کمی بیشتر وقت بزارید و نگاهی به کتب مرتبط با شناسایی و تخمین سیستم(System Identification) بندازید.
پ.ن. این آخری یکم بیشتر از یکم وقت میگیره، یعنی خیلی وقت گیره ولی اگه اون معادله برای شما شاخص باشه، مثلا پایه تزتون باشه، میارزه که وقت بزارید، در غیر این صورت از ارزش ساقط میشود.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام

من با spss کار نکردم ولی با متلب کار کردم،
با استفاده از دستور polyval و polyfit و همچنین تولباکس curve fitting میتونید ضرایب معادلتون رو براساس حدس خودتون از درجه معادله بدست بیارید و با امتحان چند درجه مختلف به نتیجه مطلوبتون برسید،

اگر هم معادله مورد نظرتون قراره بیشتر از یه معادله ساده باشه، مثلا مدل یک سیستم، بد نیست کمی بیشتر وقت بزارید و نگاهی به کتب مرتبط با شناسایی و تخمین سیستم(System Identification) بندازید.
پ.ن. این آخری یکم بیشتر از یکم وقت میگیره، یعنی خیلی وقت گیره ولی اگه اون معادله برای شما شاخص باشه، مثلا پایه تزتون باشه، میارزه که وقت بزارید، در غیر این صورت از ارزش ساقط میشود.

موفق باشید
روش هایی که من دیدم خیلیهاشون برای معادله های چند درجه ای هست. ولی معادله ی من توانیه .. یعنی حاصل ضرب اعداد بی بعدی که هر کدام توان های مختلفی دارن و من باید اون توانها رو پیدا کنم. نمیشه این معادلات رو با اونها حل کرد .. ولی فکر کنم با distribution fitting داخل متلب بشه .. یکم سرچ میکنم درباره ش ببینم چه میشه کرد فعلا.
مرسی.. ممنونم ازت.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
روش هایی که من دیدم خیلیهاشون برای معادله های چند درجه ای هست. ولی معادله ی من توانیه .. یعنی حاصل ضرب اعداد بی بعدی که هر کدام توان های مختلفی دارن و من باید اون توانها رو پیدا کنم. نمیشه این معادلات رو با اونها حل کرد .. ولی فکر کنم با distribution fitting داخل متلب بشه .. یکم سرچ میکنم درباره ش ببینم چه میشه کرد فعلا.
مرسی.. ممنونم ازت.

اگه می خواید از متلب استفاده کنید، یه راه ساده اینه که شکل تابع رو با در نظر گرفتن پارامترهای مجهولی که می خوای به دست بیاری توی یک فایل تابع تعریف کنی. بعد با استفاده از دستور nlgenfit کتاب شگردهای عددی، اون پارامترها رو به دست بیاری (برنامه های کتاب رو می تونید از لینک امضای من دانلود کنید). برای این کار باید یه تقریب اولیه از پارامترها رو بهش بدی. برای مطالعه بیشتر بخش 6.7 از کتاب شگردهای عددی (صفحات 168 تا 172) رو مطالعه کنید.
روش دیگه اینه که از دستور nlinfit متلب استفاده کنید (توی راهنمای متلب ببینید چطور باید استفاده کنید).

beep2000

عضو
کمک به حل مسئله هندسی

کمک به حل مسئله هندسی

سلام دوستان. خیلی روی این شکل فکر کردم ولی چیزی نصیبم نشد.
تو این مسئله AB=AC هستش. حالا با اطلاعاتی که داده CF رو از ما میخواد.GF.jpg
زاویه A هم یکم نامشخص افتاده. 65 هستش.

آنه...

عضو جدید
سلام
خسته نباشید

دوستان کسی میتونه کمک کنه در زمینه زیر:
من میخوام دسته مسایل استاندارد کولیش را برای مسایل برنامه ریزی پروژه با منابع محدود از کتابخانه مسایل استاندارد به آدرس زیر بگیرم، اما آدرس این سایت باز نمیشه؟
آدرس سایت:
http://129.187.106.231/psplib

ممنونم

rad30

عضو جدید
سلام.دوستان منو تو حل مساله راهنمایی کنید لطفا.سپاس

[h=2](معمای منطقی، سطح متوسط)[/h]
فهرستی از ۱۰۰ حکم داریم. این صد جمله عبارتند از:
  • ۱. حداقل ۱ حکم از این ۱۰۰ حکم اشتباه است.
  • ۲. حداقل ۲ حکم از این ۱۰۰ حکم اشتباه است.
  • ۳. حداقل ۳ حکم از این ۱۰۰ حکم اشتباه است.
  • .
  • .
  • ۱۰۰. حداقل ۱۰۰ حکم از این ۱۰۰ حکم اشتباه است.
هر یک از این حکم‌ها ادعای متفاوتی دارند. سوال این است که دقیقا چه تعداد از این حکم‌ها اشتباه و چه تعداد صحیح هستند؟ دقت کنید که هیچ تناقضی نباید بین حکم‌ها و تعداد گزینه‌های صحیح و اشتباهی که شما در نظر گرفته‌اید وجود داشته باشد.

54675

عضو جدید
پاسخ این معادله را لطفاً بدهید خیلی فوریه

پاسخ این معادله را لطفاً بدهید خیلی فوریه

سلام

پاسخ و راه حل این معادله را لطفاً بدهید

X[SUP]2[/SUP]+0.0071X-0.00071

با تشکر.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. دو تا ماتریس رو دستی چجوری به هم تقسیم میکنن؟ مثلا تقسیم a=[4 2;3 1] / b=[3 2;9 8] masalan

meytim

کاربر ممتاز
سلام دوستان. دو تا ماتریس رو دستی چجوری به هم تقسیم میکنن؟ مثلا تقسیم a=[4 2;3 1] / b=[3 2;9 8] masalan
تقسیم دو ماتریس در ریاضی تعریف نشده است. اگه منظورت در یک نرم افزار خاص، یک زبان برنامه نویسی خاص، یا قراداد یک کتاب خاص هست، بگید چه مرجعی، تا شاید بشه جوابی داد.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
تقسیم دو ماتریس در ریاضی تعریف نشده است. اگه منظورت در یک نرم افزار خاص، یک زبان برنامه نویسی خاص، یا قراداد یک کتاب خاص هست، بگید چه مرجعی، تا شاید بشه جوابی داد.

چه جالب. من هی تلاش میکردم پیدا کنم دوتا ماتریس رو چطوری غیر از روش نرم افزاری به صورت دستی میشه حل کرد! با ماشین که مشخصه چطوری تقسیم انجام میشه، میخواستم ببینم اصلا ماشین چطوری اون تقسیم رو انجام میده ، که اگه تعریف نشده پس حله....

مرسی

baran256016

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ماتریس
non-vacuous
چه ماتریسی هست و چه ویژگی ای داره؟!
ممنون میشم کمکم کنید.

meytim

کاربر ممتاز
سلام ماتریس
non-vacuous
چه ماتریسی هست و چه ویژگی ای داره؟!
ممنون میشم کمکم کنید.

فکر کنم یعنی ماتریس "ناتهی؛" توی مجموعه ماتریسها، هر ماتریسی که تهی نباشه (یعنی دست کم یک عضو داشته باشه)

meytim

کاربر ممتاز
سلام رفقا اگر تونستید این سوالو پاسخ بدید
http://s3.picofile.com/file/82248916...6_18_55_31.jpg
با انتگرال فوریه نشان دهید :

انتگرال فوریه تابع زیر رو بنویسید.

بعدش در نتیجه ای که به دست اومده، x رو با a و w رو با x جایگزین کنید.

بالا