❀ مسابقه ی شناسایی گیاهان مرتعی ❀

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به مهندس های عزیز !

این مسابقه هم مثل مسابقه ی قبل که مربوط به گیاهان آبزی بود ، هستش با این تفاوت که توی این تاپیک ، گیاهان مرتعی رو برای شناسایی قرار میدیم .

روند مسابقه هم مثل مسابقه های قبله . کسی که جواب درست رو داد ، یه عکس میذاره .

بچه هایی که جواب درست رو میدن ، فراموش نکنن که کمی در مورد گیاه توضیح بدن . نام علمی ، مشخصات گیاهشناسی ، خواص گیاه و هر چیز دیگه ای که به نظرتون میرسه و میتونه اطلاعات خوبی به ما بده .

با گیاه زیر شروع میکنیم ! ... این چه گیاهی هستش ؟!

http://azadupload.com/images/gzewswfy0u7pds0epy.png

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
چچم luliom perene?
چچم چند ساله یکی از متداول­ترین گیاهان چمنی فصل سرد است. این گیاه به تنهایی و یا به صورت مخلوط با بلوگراس بسیار جلب توجه می­کند و نسبت به آفات و بیماری­ها نیز نسبتا مقاوم است.
بهترین اقلیم کشت
انواع زیادی از خاک­ها رشد می­کند. نیاز به نورکامل خورشید دارد اما در مقابل سایه نیز مقاوم است.
خصوصیات
چچم سریعا جوانه می­زند و سطح چمن را به سرعت تشکیل می­دهد. نسبت به رفت و آمد مقاوم بوده و نسبت به دیگر گیاهان چمنی در مقابل حشرات و بیماری­ها مقاوم­تر است، خصوصا زمانی­که با اندوفیت­ها (قارچ­هایی که درون گیاهان چمنی زندگی کرده و از تغذیه حشرات آفت جلوگیری می­کند) همراه باشد. یکی از بهترین گزینه­ها انتخاب­ها برای احداث چمن خانگی است.
شروع کاشت
در بهار یا اواخر تابستان- در شمال کشور- می توانید لیلیوم پرنه را بکارید. درمورد بذر مورد نیاز برای در شمال 35/1 کیلوگرم در 93 مترمربع است. برای داشتن چمن با کیفیت خوب، از مخلوط بلوگراس و چچم استفاده کنید و به مقدار توصیه شده روی بسته بذر، بذر کشت کنید. اگر می­خواهید در منطقه گرم چچم کشت کنید، در پاییز به میزان 25/2 تا 35/1 کیلوگرم در هر 93 مترمربع از زمین بذر را بپاشید. بذر چچم در طی 12-7 روز جوانه می­زند.ارتفاع چمن­زنی: در اولین سربرداری ها به فاصله هر سه روز، با ارتفاع 5/7 سانتی­متر و برای دفعات بعدی با ارتفاع 5 سانتی­متر، چمن را کوتاه کنید.
چچم زمانی­که مستقر شد به میزان کمی کود نیاز دارد. چمن کاری یکی از فعالیت ها تخصصی مورد نیاز هر متخصص طراحی محیط ومنظر است.

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا درسته ! ...

Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms
Cladus: Monocots
Cladus: Commelinids
Ordo: Poales
Familia: Poaceae
Subfamilia: Pooideae
Tribus: Poeae
Genus: Lolium
Species: Lolium perenne

این گیاه را میتوان از قرار گرفتن سنبلچه ها به طور متناوب روی محور سنبله شناخت . سنبلچه ها روی محور به طور متناوب قرار گرفته اند ، بطوریکه محور اصلی به خوبی دیده می شود .

عکس بعدی رو بذار صبا جون !

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ما اینارو به عنوان علف هرز میشناسیم! :)

haaaaaaaaaani

عضو جدید
سلام خوبی . ببخشید ها من که نمی تونم تشخیص بدم این چیه من الان 50 تا هرباریوم درست کردم ولی اینو تا به حال ندیدم . راستی اگه لطف کنی درباره خانواده قیچ مقاله برام پیدا کنی ازت متشکر می شم .

راستی اسم من هانی هستش ولی همه فکر می کنن که این اسم خانوم هست ولی من آقا هستم . کارشناسی ارشد روز شنبه امتحان دادم دعا کنید قبول بشم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا
بفرمایید سوال بعدی

آقا ایجازه بدید توضیحات بیشتر رو بدیم بهدا سوهال بهدیم میگیم ...

کاسنی

نام انگلیسی:Chicory
نام علمی:Cichorium intybus
تیره:Compositea

گیاهی پایا، علفی به ارتفاع ۵/۰ – ۵/۱ متر است. ریشه ای قوی و دراز ( ۵/۰ – ۱ متر ) به رنگ قهوه ای دارد. برگهای آن متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف رگبرگ میانی است. برگهای قاعده ساقه عموما دراز و دارای بریدگیهای مشخص است ولی در قسمت انتهایی و طول ساقه برگها عموما کوچک است. گلهایی مجتمع به شکل گل آذین کاپیتول مرکب از گلهای زبانه ای به رنگ آبی زیبا دارد که در فاصله ماههای تیر تا اواخر شهریور و گاهی دیرتر ظاهر می شود. میوه آن فندقه، چهار سطحی، نسبتا مسطح ومنتهی به مجموعه ای از فلسهای بسیار کوچک است.

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امروزه کشتش توی مراتع زیاد شده . به عنوان علوفه مخلوط با گرامینه ها و یا لگومینوز ها برای احداث مرتع مصنوعی استفاده میشه .

و بیشتر توی مناطق گرم و مرطوب کاشته میشن .

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

نه festuca هم نیست .

راهنمایی :

انواع این گیاهان پابلند و سریع الرشد هستند و دارای ارقام خوشخوراک و پربرگ و مقاوم به خاک های فقیرند .

از خصوصیات گیاهشناسی هم میشه گفت چند ساله ن با ارتفاع نسبتا زیاد و فقط به وسیله ی بذر ازدیادشون انجام میشه .

هوم ؟! :huh:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
dactylis glomerata یا علف باغ ! :D

نام تیره انگلیسی : Poaceae - Gramineae
نام تیره فارسی : گندميان
نام فارسی : علف باغي
نام انگلیسی : Cooks Foot, Orchard grass

شکل زندگی : چند ساله، انفرادي يا دسته‌اي
طول عمر : چند ساله

اطلاعات بیشتــر ...