◄[ســـازه فضاکار ؛ خرپا ؛ ســـــازه ماکارونی ]► ارائه مطلب

◄[ســـازه فضاکار ؛ خرپا ؛ ســـــازه ماکارونی ]► ارائه مطلب

• ----

رای: 2 40.0%
  • ----

رای: 3 60.0%

• مجموع رای دهندگان
    5

civilz

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خیلی جالب شد ... البته من واسه آقای شفقی احترام خاصی قائل هستم. چون منو وارد این کار کرد.
در مورد چسب کاری.بهتره بدونین که بهترین چسب ، چسب دو قلو هست .. چون واسه پل ماکارونی مفصل باید صلب باشه ( البته بستگی به طراحی داره )...
خب دوست عزیز این شماره من هست ... زنگ بزن کارت دارم...یادت نره... جواد عباسی
09364764755

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
خیلی جالب شد ... البته من واسه آقای شفقی احترام خاصی قائل هستم. چون منو وارد این کار کرد.
در مورد چسب کاری.بهتره بدونین که بهترین چسب ، چسب دو قلو هست .. چون واسه پل ماکارونی مفصل باید صلب باشه ( البته بستگی به طراحی داره )...
خب دوست عزیز این شماره من هست ... زنگ بزن کارت دارم...یادت نره... جواد عباسی
09364764755
کاملا با حرفت موافقم به نظر من هم برای قسمت های صلب باید از چسب دوقلو استفاده کرد(می خواستم توی پست های بعدی بگم :دی) ولی در قسمتی که المان های کششی به هم متصل می شن بهتره از چسب حرارتی استفاده کنیم با این کار ما مقداری از نیروی وارده به سازه رو به چسب منتقل می کنیم چون چسب حرارتی کمی کش میاد و حالت ارتجاعی پیدا می کنه و اون وقت انتقال نیرو از چسب به سازه با سرعت کمتری انجام می شه) البته خیلی ها هم از چسب دوقلو در محل بارگذاری استفاده می کنند اما به نظر من بهتر است طناب های بارگذاری را در قسمت چسب کاری در چسب حرارتی بخوابانیم...
فعلا که هم موبایلم قطعه هم تلفن خونه مون:D می خوام بیام اینترنت می رم خونه همسایه مون از اون جا تو باشگاه فعالیت می کنم:biggrin: به محض این که تلفنمون وصل بشه بهت زنگ می زنم آقا جواد...
راستی می خواستم بگم که من هم برای آقای شفقی احترام قائلم(سر ماکارونی از دستمون دلخور نیست سر یه چیز دیگه اس:razz:) 3ماه پیش یه همایش ماکارونی بود تو دانشگاه تهران مرکز که خودش بهمون گفت پاشید بیایید...ما هم رفتیم انصافا هم تحویلمون گرفت(دمپایی دم دستش نبود:biggrin:) امسال تو مسابقات آذربایجان سرپرستی تیم ****t از مدرسه دخترانه فرزانگان رو به عهده داشت...بد کار نکردن ولی تقریبا تو رنکینگ نبودن... آدمیه که واقعا بارش می شه ...خدا کنه با ما هم خوب بشه...راستی ما اول مهر تو دانشگاهمون مسابقه پل ماکارونی تو 2 تا شاخه سنگین و هدفمند داریم...البته داخل دانشگاهیه...هر کی حوصله اشو داشت پا شه بیاد . خوشحال می شم بچه های انجمن رو تو دانشگاه ببینم;)

راستی کسی از بچه های دانشگاه کرج تو انجمن نیست؟

civilz

عضو جدید
خوب قسمت چسب کاری به چند بخش تقسیم میشه که من دوتا رو واستون به صورت خیلی مختصر توضیح میدم:
1- تکیه گاه
2- گره وسط

1-تکیه گاه : ابتدا خیلی کم چسب کار میکنیم و وقتی که روز مسابقه شد قبل از همه دستگاه ستاپ(بارگذاری) رو میبیند و سازه رو روی آن قرار میدید و در زیر تکیه گاه اگر جای خالی بود که باعث لغ لغ خوردن ( بازی کردن پل روی ستاپ) پل میشه رو با چسب حرارتی پر کنید ، البته بهتر زیرش کاغد بزاریم که پل به ستاپ نچسبه !! ، این یکی از نکته های بسیار بسیار بسیار مهم بود که بهتون گفتم .(کسانی که کارکردن میدونند که چقدر مهمه).

2-گره وسط: خب این گره رو ب با چسب دوقلو (کم) میچسبونید و باز هم سازه رو در حالت سرپا قرار میدیم ( بین دو میز که گره روی هوا باشه ) ، خب طناب رو قرار میدیم ( طریقه قرار دادن طناب یک بحث مفصل است که در پست بعدی بحث میشه) و همانطوری که طناب رو قرار دادیم زیر اون رو چس حرارتی مریزیم و فشار میدیدم که چسب زیرش نمونه بعد هر دو طرف رو که چسب زیدم ، میزازیم خشک بشه ( شبیه آموزش آشپزی شد !)
بعد پل رو میخابونیم و به صورت لایه لایه ، یعنی به صورت کمان های رنگین کمان چسب رو به صورت نواری میریزیم.و با یک انگشت که با آب دهان خیش ده به آرامی روی آن میکشیم.(یکمی شوره .. البته چسب دوقلو یکمی مزه فندق میده !!!! )

خب امیدوارم که مورد توجه قرار گرففته باشه و مدیران میخوام که این پست رو مهم کنند.
در ضمن نگفتی که شما از کدوم تیم هستین ....

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب قسمت چسب کاری به چند بخش تقسیم میشه که من دوتا رو واستون به صورت خیلی مختصر توضیح میدم:
1- تکیه گاه
2- گره وسط

1-تکیه گاه : ابتدا خیلی کم چسب کار میکنیم و وقتی که روز مسابقه شد قبل از همه دستگاه ستاپ(بارگذاری) رو میبیند و سازه رو روی آن قرار میدید و در زیر تکیه گاه اگر جای خالی بود که باعث لغ لغ خوردن ( بازی کردن پل روی ستاپ) پل میشه رو با چسب حرارتی پر کنید ، البته بهتر زیرش کاغد بزاریم که پل به ستاپ نچسبه !! ، این یکی از نکته های بسیار بسیار بسیار مهم بود که بهتون گفتم .(کسانی که کارکردن میدونند که چقدر مهمه).

خب امیدوارم که مورد توجه قرار گرففته باشه و مدیران میخوام که این پست رو مهم کنند.
در ضمن نگفتی که شما از کدوم تیم هستین ....

نکته ای که امسال تو مسابقات جالب بود این بود که اول سازه تو تحویل می دادی به بانک سازه ها بعد منتظر می شدی که صدات کنن وقتی سازه رو تحویل می دی دیگه هیچ تغییری نمی تونی تو سازه ات بدی (حتی یه چسب کاری ساده)

واسه این که پست مهم بشه باید کاربراش از این که هست بیشتر بشن فعلا که به جز من و شما کسی علاقه خاصی نشون نداده:D
اسم تیممون خیلی ضایع بود(خیلی خیلی خیلی) قصد داریم یه اسم جدید اضافه کنیم... راستی آقای فندرسکی تو دانشگاه شما درس می ده؟:surprised:

و مرسی از شما که انقدر فعالانه این بحث رو پیگیری می کنی;)

civilz

عضو جدید
خواهش میکنم دوست عزیز
مگه چی بود اسم تیموتون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راستی مسابقات که تو ماه شهریور هست رو میدونی ، اصلا مسابقه ای هست؟

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم دوست عزیز
مگه چی بود اسم تیموتون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راستی مسابقات که تو ماه شهریور هست رو میدونی ، اصلا مسابقه ای هست؟

اسم تیممون پویندگان عمران بود:biggrin::biggrin::biggrin:
والله من که خبر ندارم آخرین مسابقه فکر کنم یه ماه پیش تو کردستان بود....

راستی قضیه گروه civil86 ازدانشگاه آذربایجان رو شنیدی...توی هدفمند داشتن یه رکورد فوق العاده می زدن...سازه شون فکر کنم 93 گرم بود...داشت یه دقیقه تحمل 25 کیلوش تموم می شد که وقتی رسید به 10 ثانیه شروع کردن شمارش معکوس ترکی کردن:D بعد انقدر بلند داد زدن که از دادشون سالن لرزید فقط یه ثانیه مونده بود که وقت تموم بشه که سازه شون ترکید:cry::cry::cry:
من خیلی ناراحت شدم ولی تقصیر خودشون بود ... سر همین قضیه هم ششم شدن:surprised:

civilz

عضو جدید
سلام
واقعا ..خیلی عالی بود ، میشه عکسی یا توضیحی از پلشون بدی که چطوری بود ( عکس باشه بهتره)
البته چند روز پیش یکی از دوستان زنگ زد که در کاشان مسابقات بتن و پل ماکارونی برگزار شده که تیم خوی و تبریز اول و دوم شدن ( اینجوی که اونا میگفتن ) ، شفقی هم داور بوده !!!!
رفیقم ازش سوال کرده که شما بچه های لامعی رو میشناسید ، گفته اگه اینجا بودم حتما فیلشون میکردم.
والا من نمیدونیم چه هیزمه تری به اون فروختم ، فقط سره یه قضیه که گفت میخوام کارتون رو ببینم ما هم گفتیم سره مسابقه میبینی که از همون جا کینه کرد ...
به هر حال من منتظره شما هستم ( تلفن ...)

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
فیلم کامل مسابقات دست دوستمه...دستم بیاد حتما یه جوری می رسونم دستت...طرح جانبی پلشون اسکورپیون بود(البته فکر کنم ...باید از نوع ببینم تا مطمئن بشم)باورت نمی شه با چه سرعتی پل می ساختن...5 تا دختر بودن با 4 تا پسر در قالب 2 گروه توی 12 ساعت 7 تا پل ساختن)...بقیه جاهای پلشون عادی بود جالبه که جلوی خود ما اون پل رو ساختن و راحت هم می ذاشتن نیگاه کنیمک تا جزئیات کارشونو ببینیم...
شفقی خیلی آدم*** هستش (خودم ستاره گذاشتما)...تو بتن تو epd یه 2 سالی میشه که گذاشتیمش تو خماری آخه بچه های ما همش اول شدن :دی ... ولی تو این که توی انجمن بتن حرفاش برو داره شکی نیست

اینم شماره منه: 09192220682

خواستی تماس بگیر

civilz

عضو جدید
خدا نکنه که آدم به یه جایی برسه ...
اما در کل آدمه بدی نبود ... بگذریم.....
میخواستم یه چیزایی رو بگم اما بهت تلفن میکنم .. فعلا

ebrahim110

عضو جدید
سازه ماکارونی

سازه ماکارونی

دروس سازه ای که در رشته مهندسی عمران در دانشگاه های ایران تدریس می شود ، معمولا به طور کلی به صورت تئوریک تدریس می گردد و دانشجویان کمتر این دروس را به صورت عملی تجربه می کنند ، بنابراین شاید فهم این دروس به صورت عمیق در حین دوران تحصیل ممکن نباشد . ساخت سازه هایی توسط فولاد و یا بتن صرفا برای آموزش هم مقدور نمی باشد ، چرا که هزینه تمام شده این کار بسیار بالا است . بنابراین در سرتاسر دانشگاههای معتبر دنیا ، سعی شده است ، تا با استفاده از مصالح ارزان قیمت ( به جای بتن و فولاد ) و مدل کردن سازه های واقعی توسط این مصالح ، آموزش دروس سازه ای به صورت عملی ممکن شود . ماکارونی یکی از این مصالح جایگزین می باشد . این عنصر سازه ای جدید به دلیل برخی از خصوصیات ویژه مثل ( سبکی ، دسترسی ساده و ارزان بودن ) بیشتر از دیگر مصالح مشابه مورد توجه قرار گرفته است .
سالانه در آمریکا مسابقات بزرگی در این زمینه بین دانشجویان برگزار می گردد و سازه های ساخته شده توسط ماکارونی به دلیل طراحی بهینه ، به رکورد های غیر قابل باوری دست پیدا می کنند .

هدف از استفاده از ماکارونی به عنوان عنصر سازه ای
1. در واقع ماکارونی بر خلاف فولاد و بتن عنصر سازه ای ناشناخته ای می باشد . این بدان معنی است که خصوصیات ماکارونی شامل حداکثر تنش کششی ، حداکثر تنش فشاری ، مدول الاستیسیته ، نحوه کمانش ماکارونی و دیگر خصوصیات ماکارونی که مورد نیاز برای طراحی و تحلیل سازه می باشند ، ناشناخته می باشد و تنها راه بدست آوردن این ویژگیها ایجاد وابداع آزمایش های ساده و دقیق می باشد .
2. ماکارونی بر خلاف بتن و فولاد دارای ضعف های زیادی می باشد و این ضعف ها کار را برای طراح مشکل تر می کند و اینجاست که ابداعات و خلاقیت هنر نمایی می کنند و برای رسیدن به رکورد های بالا بهینه سازی سازه ها مطرح می گردد .
3. ارزان بودن ماکارونی نسبت به مصالحی چون فولاد و بتن .
اهداف کلی طرح
1. این طرح در وهله اول به عنوان یک طرح آموزشی می تواند بسیار مفید و سودمند برای دانشجویان رشته مهندسی عمران ایفای نقش نماید ، زیرا این امکان را به دانشجویان می دهد که ، با استفاده از مصالح ارزان ، سبک و قابل دسترس ( ماکارونی به جای بتن و فولاد ) دست به طراحی و ساخت سازه های مختلف زده و با این کار کلیه دروس فراگرفته در رشته سازه را به عمل تجربه نمایند .
2. دانشجویان می بایست با استفاده از مسائل تئوریک فرا گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمایشگاه های مربوط به آن تلاش نمایند تا خصوصیات عنصر سازه ای جدید را کشف نمایند .
3. دانشجویان می بایست با استفاده از تحلیل سازه ها و با بکارگیری نرم افزار های کامپیوتری به طراحی و آنالیز سازه مورد نظر بپردازند.
4. طراحی و ساخت یک سازه بهینه که تحت عنوان بهینه سازی سازه ها مطرح است .
معرفی سازه ماکارونی
سازه های ماکارونی به سازه هایی اطلاق می شود ، که مصالح استفاده شده در آنها تنها ماکارونی و چسب می باشد . این سازه ها در مقیاس کوچکتر نسبت به سازه های واقعی طراحی و توسط ماکارونی و چسب ساخته می شوند و پس از ساخت مورد بارگذاری قرار می گیرند .
در واقع این سازه ها به عنوان ماکت ساخته نمی شوند و سازه ای که بار بیشتری را تحمل می کند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاری یکنواخت ، متمرکز و متحرک ) ، Towercrain ، انواع قاب های ساختمانی و ستون های فشاری از جمله رایج ترین سازه های ماکارونی می باشند.
هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنها در عمل استفاده کنند . طراحی و ساخت پل و ستون های فشاری رایج ترین رشته های این مسابقات می باشند . بطور مثال طراحی و ساخت پل خرپایی تنها با استفاده از 750 گرم ماکارونی ( معادل یک بسته ماکارونی ) که می تواند وزن زیادی را تحمل نماید . طول دهانه پل یک متر و حداکثر ارتفاع پل نیم متر می باشد . پل روی دو تکیه گاه که از یکدیگر یک متر فاصله دارند قرار می گیرد و تکیه گاهها فقط قادر به وارد کردن عکس العمل عمودی می باشند و هیچ عکس العمل افقی در تکیه گاهها بر پل وارد نمی شود . رکورد کسب شده در این رشته ( پل خرپایی ) معادل 176 کیلو گرم می باشد ، که این رکورد تقریبا 230 برابر وزن خود سازه می باشد . همچنین طراحی و ساخت سازه های فشاری که قادر به تحمل بار هایی بیش از نیم تن می باشند ، از دیگر نمونه های این سازه ها هستند . اینجا یک سئوال ممکن است مطرح می گردد ، آیا جنس ماکارونی در دست یافتن به رکورد های بالا موثر است ؟
در این زمینه تحقیقاتی روی محصول های مختلف شرکت های ماکارونی دنیا انجام گرفته و ماکارونی شرکت Rose ایتالیا به عنوان بهترین ماکارونی برای این هدف شناخته شده است .
البته لازم به ذکر است که قدرت و مهارت طراح در ارائه یک طرح موفق ، بسیار مهم تر از جنس ماکارونی در رسیدن به رکورد های بالا می باشد .
معرفی انواع مختلف سازه های ماکارونی
سازه های فشاری :
نوعی پل با دهانه کوتاه ، که اکثر اعضای آن در فشار می باشند . از مزیت های این رشته از مسابقات طراحی اعضای فشاری و بررسی پدیده کمانش در آنها می باشد .
Tower Crain :
دراین نوع از سازه های ماکارونی ، هدف طراحی جرثقیلهایی است که بر روی برجهای بلند به کار گرفته می شوند .این سازه ها باید قادر باشند با داشتن ارتفاع معین شعاع خاصی را تحت پوشش قرار دهند .
پل با بار متمرکز :
این سازه از به هم پیوستن دو خرپای دوبعدی به وجود می آید و بارگذاری از وسط دهانه صورت می گیرد .این نوع پل هر سه نوع عضو فشاری ، کششی و خمشی را دارا می باشد .
پل با بار گسترده :
پل به شکل ظاهری خرپا می باشد ، که بارگذاری به صورت گسترده و یکنواخت در تمام طول دهانه صورت می گیرد . در عمل می توان چنین فرض کرد که تمام وسایل نقلیه به دلیل ترافیک به صورت ثابت بر روی پل قرار گرفته اند .
پل با بار متحرک :
این نوع از سازه ماکارونی در واقع پیشرفته ترین و کامل ترین حالت از سازه ها می باشد ، که در آن طراحان اقدام به طراحی یک پل واقعی می کنند .بار قرار گرفته بر روی پل به صورت متحرک می باشد ، که این امر با عبور دادن یک وسیله نقلیه کوچک با سرعت معین ، که بر روی آن وزنه قرار داده می شود ، صورت می گیرد .

http://www.omransazehparsian.blogfa.com

mostapha007

عضو جدید
هدف استفاده از ماكاروني به عنوان عنصر سازه اي

این مطلب برای آشنایی دانشجویان عمران با سازه های ماکارونی ارائه می گردد. امیدواریم که بزودی شاهد شکوفایی علمی دانشجویان این رشته باشیم:

دروس سازه اي كه در رشته مهندسي عمران در دانشگاه هاي ايران تدريس مي شود ، معمولا به طور كلي به صورت تئوريك تدريس مي گردد و دانشجويان كمتر اين دروس را به صورت عملي تجربه مي كنند ، بنابراين شايد فهم اين دروس به صورت عميق در حين دوران تحصيل ممكن نباشد .
ساخت سازه هايي توسط فولاد و يا بتن صرفا براي آموزش هم مقدور نمي باشد ، چرا كه هزينه تمام شده اين كار بسيار بالا است . بنابرلين در سرتاسر دانشگاههاي معتبر دنيا ، سعي شده است ، تا بااستفاده از مصالح ارزان قيمت ( به جاي بتن وفولاد ) و مدل كردن سازه هاي واقعي توسط اين مصالح ، آموزش دروس سازه اي به صورت عملي ممكن شود . ماكاروني يكي از اين مصالح جايگزين مي باشد . اين عنصر سازه اي جديد به دليل برخي از خصوصيات ويژه مثل ( سبكي ، دسترسي ساده و ارزان بودن ) بيشتر از ديگر مصالح مشابه مورد توجه قرار گرفته است .
سالانه در آمريكا مسابقات بزرگي در اين زمينه بين دانشجويان برگزار مي گردد و سازه هاي ساخته شده توسط ماكاروني به دليل طراحي بهينه
، به ركورد هاي غير قابل باوري دست پيدا مي كنند .

1. در واقع ماكاروني بر خلاف فولاد و بتن عنصر سازه اي ناشناخته اي مي باشد . اين بدان معني است كه خصوصيات ماكاروني شامل حداكثر تنش كششي ، حداكثر تنش فشاري ، مدول الاستيسيته ، نحوه كمانش ماكاروني و ديگر خصوصيات ماكاروني كه مورد نياز براي طراحي و تحليل سازه مي باشند ، ناشناخته مي باشد و تنها راه بدست آوردن اين ويژگيها ايجاد وابداع آزمايش هاي ساده و دقيق مي باشد .
2. ماكاروني بر خلاف بتن و فولاد داراي ضعف هاي زيادي مي باشد و اين ضعف ها كار را براي طراح مشكل تر مي كند و اينجاست كه ابداعات و خلاقيت هنر نمايي مي كنند و براي رسيدن به ركورد هاي بالا بهينه سازي سازه ها مطرح مي گردد .
3. ارزان بودن ماكاروني نسبت به مصالحي چون فولاد وبتن .

اهداف كلي طرح
1. اين طرح در وهله اول به عنوان يك طرح آموزشي مي تواند بسيار مفيد و سودمند براي دانشجويان رشته مهندسي عمران ايفاي نقش نمايد ، زيرا اين امكان را به دانشجويان مي دهد كه ، با استفاده از مصالح ارزان ، سبك و قابل دسترس ( ماكاروني به جاي بتن و فولاد ) دست به طراحي و ساخت سازه هاي مختلف زده و با اين كار كليه دروس فراگرفته در رشته سازه را به عمل تجربه نمايند .
2. دانشجويان مي بايست با استفاده از مسائل تئوريك فرا گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمايشگاه هاي مربوط به آن تلاش نمايند تا خصوصيات عنصر سازه اي جديد را كشف نمايند .
3. دانشجويان مي بايست با استفاده از تحليل سازه ها و با بكارگيري نرم افزار هاي كامپيوتري به طراحي و آناليز سازه مورد نظر بپردازند.
4. طراحي و ساخت يك سازه بهينه كه تحت عنوان بهينه سازي سازه ها مطرح است .
معرفي سازه ماكاروني
سازه هاي ماكاروني به سازه هايي اطلاق مي شود ، كه مصالح استفاده شده در آنها تنها ماكاروني و چسب مي باشد . اين سازه ها در مقياس كوچكتر نسبت به سازه هاي واقعي طراحي و توسط ماكاروني و چسب ساخته مي شوند و پس از ساخت مورد بارگذاري قرار مي گيرند .
در واقع اين سازه ها به عنوان ماكت ساخته نمي شوند و سازه اي كه بار بيشتري را تحمل مي كند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاري يكنواخت ، متمركز و متحرك ) ، Towercrain ، انواع قاب هاي ساختماني و ستون هاي فشاري از جمله رايج ترين سازه هاي ماكاروني مي باشند .
هر ساله در اين راستا مسابقات بزرگي در دانشگاه هاي معتبر دنيا بين دانشجويان رشته مهندسي عمران برگزار مي گردد . اين دانشگاه ها از سالها پيش در اين زمينه سرمايه گذاري كرده تا ذهن خلاق دانشجويان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش هاي آنها در عمل استفاده كنند . طراحي و ساخت پل و ستون هاي فشاري رايج ترين رشته هاي اين مسابقات مي باشند . بطور مثال طراحي و ساخت پل خرپايي تنها با استفاده از 750 گرم ماكاروني ( معادل يك بسته ماكاروني ) كه مي تواند وزن زيادي را تحمل نمايد . طول دهانه پل يك متر و حداكثر ارتفاع پل نيم متر مي باشد . پل روي دو تكيه گاه كه از يكديگر يك متر فاصله دارند قرار مي گيرد و تكيه گاهها فقط قادر به وارد كردن عكس العمل عمودي مي باشند و هيچ عكس العمل افقي در تكيه گاهها بر پل وارد نمي شود . ركورد كسب شده در اين رشته ( پل خرپايي ) معادل 176 كيلو گرم مي باشد ، كه اين ركورد تقريبا 230 برابر وزن خود سازه مي باشد . همچنين طراحي و ساخت سازه هاي فشاري كه قادر به تحمل بار هايي بيش از نيم تن مي باشند ، از ديگر نمونه هاي اين سازه ها هستند . اينجا يك سئوال ممكن است مطرح مي گردد ، آيا جنس ماكاروني در دست يافتن به ركورد هاي بالا موثر است ؟
در اين زمينه تحقيقاتي روي محصول هاي مختلف شركت هاي ماكاروني دنيا انجام گرفته و ماكاروني شركت Rose ايتاليا به عنوان بهترين ماكاروني براي اين هدف شناخته شده است .

البته لازم به ذكر است كه قدرت و مهارت طراح در ارائه يك طرح موفق ، بسيار مهم تر از جنس ماكاروني در رسيدن به ركورد هاي بالا مي باشد .

faeze_88

عضو جدید
[سلام
میشه خواهشا" زودتر مطالبتونو ارائه کنید چون من پروزه ای راجب سازه های پاشامی دارم می خوام از اطلاعاتتون استفاده کنم

pooya_dianat

عضو جدید
[سلام
میشه خواهشا" زودتر مطالبتونو ارائه کنید چون من پروزه ای راجب سازه های پاشامی دارم می خوام از اطلاعاتتون استفاده کنم
سلام من نمی دونم شما در چه موردی از سازه های فضاکار مطلب می خواهید در مورد تاریخچه، انواع پارچه ،form finding،طراحی ، مونتاژ ، برش و دوخت ، پیش تنیدگی ، نصب و... کودوم؟

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی من نمی دونم دقیقا مشکلمو کجا بگم تا حل شه می خواستم بدونم کسی میتونه راجبه سازه های غشایی مطالبی بده خیلی لازممه اگه کمکم کنیین ممنون میشم یه اطلاعاته تقریبا کاملی ازش می خوام ممنون میشم کمکم کنین.

f.dehestani

عضو جدید
تو رو خدا یکی در مورد سازه های بنایی به من کمک کنه!خیلی محتاجم!

zarryn

عضو جدید
◄[ سازه های فضایی » فضا کار» ]►ضوابط طراحي آن

◄[ سازه های فضایی » فضا کار» ]►ضوابط طراحي آن

سلام دوستان يه مقاله در مورد دتايل سازه هاي فضا كار با اتوكد رو مي خوام ممنون مي شم كسي كمكم كنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید

سازه های فضا کار چيست ؟

کلاً هر خرپایی که در تمام جهات پراکنده بشه بهش میگند سازه فضاکار یا همون Space Frame . فقط نکته مهم قضیه توی هندسه این خرپاها هستش که تا حدود ۹۹% کاملاً منظم هستند و از هندسه چندوجهی های افلاطونی طرح گیری میشند .

برای دیدن بقیه مطلب و نیز دانلود آن به صورت پی دی اف به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مزایای استفاده از شبکه های فضایی :

۱ ) تقسیم بار :

اولین مزیت سازه های فضایی ، مشارکت اغلب اعضای سازه در تقسیم و توزیع بار است .

۲ ) نصب تاسیسات :

به دلیل وجود فضای بازبین ۲لایه شبکه های فضایی ، نصب تاسیسات مکانیکی و الکتریکی وکانال های هوا درون ارتفاع سازه ساده است .

۳ ) مقاومت :

شبکه های فضایی ، سازه های مقاومی اند ، یعنی به طورکلی ، فروریختن تعداد محدودی ازاعضا ،لزوما منجربه فروپاشی سازه نمی شود . اگر چه در برخی مواقع ، استثنائاتی وجود دارد .

یک نمونه جالب فروریختن خرپای فضایی سقف ساختمان مرکز شهری هارتفورد ،کا لیسئوم ، در ژانویه ۱۹۷۸ است .

۴ ) اجزای مدولار :

شبکه های فضایی مدولارترین سیستم های سازه ای هستند که ازنصب اجزاء پیش ساخته به یکدیگرساخته شده اند.

براین اساس اجزای سازه با ابعاد بسیار دقیق و با کیفیت مطلوب تولید می شوند واغلب به راحتی قابل حمل و به جز برپایی به کار بیشتری نیاز ندارد .

۵ ) آزادی در انتخاب محل تکیه گاه ها :

امکانات زیادی درانتخاب محل تکیه گاه وجود دارد . این قابلیت به معماران آزادی زیادی برای طراحی فضای زیرشبکه فضایی می دهد .

۶ ) هندسه منظم

۷ ) سهولت نصب

۸ ) دها نه :

سیستم سازه فضاکار قادر به پوشاندن دهانه های بزرگ با حداقل مواد مصرفی می باشد.

(فولاد مصرفی در سازه فضاکار ۳/۱ کمتر از سازه های متداول دیگر می باشد)

معایب و محدودیت های شبکه های فضایی :

۱ ) هزینه :

هزینه این سازه ها گاهی می تواند در مقایسه با سیستم های سازه ای دیگر مثل قاب مسطح بیشتر باشد . این قضیه بیشتر در سازه های با دهانه کوچک دیده می شود .

۲ ) هندسه منظم :

با وجود اینکه هندسه منظم شبکه های فضایی اغلب به عنوان یکی از مزایای آن ها در نظر گرفته میشود ، ولی از برخی زوایا بسیار پیچیده و در هم به نظر میرسند .

۳ ) زمان نصب :

این خصوصیت نیز از مزایای شبکه های فضایی است ، اگر چه یک نگاه منتقدانه به شکل های فضایی بیان می دارد که تعداد و پیچیدگی گره ها ممکن است سبب طولانی شدن زمان نصب در محل اجرا شود.

۴ ) مقاومت در برابر آتش سوزی :

شبکه های فضایی اغلب در ساخت بام مکان هایی که به مقاومت در برابر حریق نیا زی ندارند ، به کار می روند .

۵ ) ا نتخا ب نا درست قطعا ت مربوطه :

ا نتخا ب قطعا ت با ید به خوبی انجام شود به خصوص درجوشکاری مخروط ها ، ا نتخا ب پیچ وا صلی و ومهمتر ا زهمه کیفیت گوی میباشد . گوی هایی که به روش فرج سا خته می شوند ، کیفیت بالاتری دارند ولی هزینه
آ ن بیشتر ا ست .

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
◄[ طراحی سازه هاي ماکارونی ]► ارائه مطلب

◄[ طراحی سازه هاي ماکارونی ]► ارائه مطلب

در این گالری تصویر که براتون قرار دادم مجموعه تصاویر کامل از برگزاری مسابقه پل ماکارونی در دانشگاه سمنان سال 88 گنجانده شده که شامل روز قبل از مسابقه و نمایشگاه زیباترین پل و روز مسابقه می باشد.

مجموعه اول این گزارش تصویری را می توانید از لینک زیر دانلود کنید

پسوورد فایل: www.sem-eng.com
دانلود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

masoud_art

عضو جدید
سازه خرپایی پل ماکارونی.

سازه خرپایی پل ماکارونی.

عزیزانی که در مورد چگونگی ساخت پل ماکارونی اطلاعات و یا عکس دارن ممنون میشم چون تا 2 روز وقت دارم بسازمش.

middbox

کاربر بیش فعال
عزیزانی که در مورد چگونگی ساخت پل ماکارونی اطلاعات و یا عکس دارن ممنون میشم چون تا 2 روز وقت دارم بسازمش.

دوست عزیزکافی بودیه سرچ کنید
چندین تاپیک با همینموضوع در تالار وجود داره، باید مشکل یا درخواستتونو اونجا مطرح کنید ...

s.h.r

عضو جدید
سلام دوست عزیز

سازه های ماکارونی خیلی مطلب و نکته دارن که نمیشه تو یه ذره جا گفت
ولی باید اول مشخص کنی در چه گرایشی می خوای شرکت کنی ؟ راندمانی زیبا سنگین،سبک و...
در مجموع برو یه سری به سایت www.kharpa.ir بزن و همچنین حتما آیین نامه رو هم بخون موفق باشی

faezoon

عضو جدید
راهنمایی برای سازه های ماکارونی

راهنمایی برای سازه های ماکارونی

سلام به همه مهندسای ایروونیی...یه سوال داشتم برای طراحی یک پلات ومحاسبه این که سازه باز نشه چه محاسباتی باید انجام بدیم؟:que:

honey2009

کاربر بیش فعال
پلان یا پلات؟
پلان واسه ساختمونه اما پلات واسه سازه ماکارونیه

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
[ طراحی سازه هاي ماکارونی ] ارائه مطلب و پرسش پاســـــخ

[ طراحی سازه هاي ماکارونی ] ارائه مطلب و پرسش پاســـــخ

سلام
یه سوال خیلی فوری داشتم
تو یه مربع 40 در40سانتی متر که 4تا پایه دار مناسبترین سازه ی ماکارونی برای پوشش این مربه چی میتونه باشه؟و روش ساختش چطوری هست؟:smile:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا