[ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 94

mohammad aghaei

عضو جدید
دوستان یه کتاب میخوام بتون معرفی کنم که خیلی پرکاربرده! به موضوع این تایپیک شاید ربطی نداشته باشه ولی خالی از لطف نیست! این کتاب لاتین هست و اومده تجهیزات فرآیندیو کامل براتون شرح داده و میتونید این داده هاشو ببرید توی هایسیس و شبیه سازی کنید. ببینید مثل چیزی که توی لیسانس خوندیم نیستا که ندونیم هر دستگاهی کی و کجا کاربرد داره!
شما از قبل از اینکه چیزی وارد راکتور یا .... بکنید با تجهیزات سر چاهی و... آشنا میشید! یادمه یکی از همین دوستان تایپیک که الان داره ارشد میخونه گفت نرم افزارها خیلی به کارتون میاد! من این کتاب رو پیشنهاد میکنم از همین الان بخونیم یا حداقل از بعد ار تعطیلات نوروز بخونیم! که هم وقتموم هدر نره، هم اینکه زبانموم خوب بشه که ترم یک ارشد دچار مشکل نشیم! منم تازه میخوام شروع کنم!
اسم کتاب :applied process design for chemical and petrochemical plants توی گوگل هم سرچ کنید سریع pdf اش میاد! به امید موفقیت.;):)

mohammad aghaei

عضو جدید
میبینم که گرایش پیشرفته کلا حذف شده:(

آره منم احتمال میدم حذف شده! نمیتونم بگم خوبه! چون یه خورده تو استخدامیا محدود میشیم! که البته شک نکنید اینم سیاسته! ارزون شدن نفت و لغو استخدامی ها و.....! خدا بخیر کنه!

H_RZ

عضو جدید
آره منم احتمال میدم حذف شده! نمیتونم بگم خوبه! چون یه خورده تو استخدامیا محدود میشیم! که البته شک نکنید اینم سیاسته! ارزون شدن نفت و لغو استخدامی ها و.....! خدا بخیر کنه!
حالا ظرفیتارو کم نکنن خوبه!! وزیر علوم گفت امسال افزایش ظرفیت ممنوع!!

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
122 راکتور چی میشه؟

این سوال جوابش توی هیچ گزینه ای نیست. اگه با فرمول واکنش درجه 2 راکتور میکس حلش کنید میبینید که جواب میشه 0.5 که توی هیچ گزینه ای نیست.
طراح "محترم" به اشتباه از یه فرمول دیگه استفاده کرد که ربطی به میکس نداره اصلا.

• Like
واکنش ها: H_RZ

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آقا اگه واقعا گرایش پیشرفته رو حذف کنن و ظرفیتها رو تغییر ندن که عملا اوضاع خیلی بد و پیچیده میشه ک!

• Like
واکنش ها: H_RZ

mohammad aghaei

عضو جدید
این سوال جوابش توی هیچ گزینه ای نیست. اگه با فرمول واکنش درجه 2 راکتور میکس حلش کنید میبینید که جواب میشه 0.5 که توی هیچ گزینه ای نیست.
طراح "محترم" به اشتباه از یه فرمول دیگه استفاده کرد که ربطی به میکس نداره اصلا.

آره منم به همین دلیل گفتم تنها گزینه ای که جوابش کوچکتر از یک میشه گزینه یک هست! انصافا امسال سوالا اصلا مهندسی نشده بودن! هم از لحاظ زمان هم روش حل!

ALAVI.ESF

عضو جدید
پاسخ تشریحی درس راکتور مهندسی شیمی -کنکور 94

آقا اگه واقعا گرایش پیشرفته رو حذف کنن و ظرفیتها رو تغییر ندن که عملا اوضاع خیلی بد و پیچیده میشه ک!

پیوست ها

• راکتور-1.jpg
    راکتور-1.jpg
    36 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • راکتور.rar
    7.9 مگایابت · بازدیدها: 0

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آره منم به همین دلیل گفتم تنها گزینه ای که جوابش کوچکتر از یک میشه گزینه یک هست! انصافا امسال سوالا اصلا مهندسی نشده بودن! هم از لحاظ زمان هم روش حل!

من اصلا این تستو جواب ندادم. گفتم به ریسکش نمی ارزه.
آره از لحاظ زمان بندی و اینجور مسایل به قول شما مهندسی شده نبود.

ALAVI.ESF

عضو جدید

مشاهده پیوست راکتور.rar
من اصلا این تستو جواب ندادم. گفتم به ریسکش نمی ارزه.
آره از لحاظ زمان بندی و اینجور مسایل به قول شما مهندسی شده نبود.

gadireye

عضو جدید
ببین دوست عزیز مشابه این تست مهندسی پلیمر سال 80 اومده میتونی بری نگاه کنی.
این r1 r2 که میگی اینا رو جمع کن چرا؟ چون حرارت این قسمتش باید تحلیل کنی. دو طرف دیواره ی استوانه در دمای محیط هستند و دمای هر دو طرف یکسان درونش ما تولید انرژی داریم پس دما در وسط ماکزیمم خواهد شد و چون در وسط ما تولید انرژی داریم دما با افزایش فاصله از دیواره افززایش پیدا می کنه تا برسه به مرکز که گرادیان نداریم و دما ماکزیمم می شود و با فاصله گرفتن از مرکز به سمت دیواره بیرونی سمت راست دما کاهش پیدا میکنه.
مشابه این تست هم زیاد اومده این مسئله در قالب دیواره تخت هم مطرح شده است.

دوست عزیز ما جسم جامدی داریم که ضریب k بی نهایت باشه تا تغییرات دما صفر باشه؟؟ وقتی در صورت سوال تاکید می کنه توپره یعنی k باید تغییر کنه اگه دما داشته باشم و چون بین r1 , r2 تولید حرارت داریم پس باید در استوانه مرکزی شیب دار باشه

آخرین ویرایش:

H_RZ

عضو جدید
دوست عزیز ما جسم جامدی داریم که ضریب k بی نهایت باشه تا تغییرات دما بی نهایت باشه؟؟ وقتی در صورت سوال تاکید می کنه توپره یعنی k باید تغییر کنه اگه دما داشته باشم و چون بین r1 , r2 تولید حرارت داریم پس باید در استوانه مکزی شیب دار باشه
گزینه یکم یزره مشکوکه!!!

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چی شد بالاخره یکه؟

من ک 1 زدم.همچنانم نظرم رو یکه.
انشاءالله که 1 باشه. البته با تمام احترامی که برای بقیه نظرات قائل هستم.:)
فقط الان گفتم فاز منفی ندین

samane a

عضو جدید
من ک جراتشو ندارم چک کنم جوابارو
معلومه اینجا همه چی روبراهه
خوبه ;)

gadireye

عضو جدید
بچه ها سوال 126 کدوم گزینه است؟ این نظر منه چون تعداد مول های A معادله مطلوب بزرگتره پس باید غلظت رو بالا گرفت پس راکتور لوله ای مناسب هست و از طرفی سیستم موازی هست پس راکتور مخروط شونده مناسب هست و در حالت کلی باید راکتور بینابین مناسب باشه یعنی راکتور دوره ای. از یه طرفم دو تا سوال و هر دو مخروط شونده یکم از یه طراح بعیده

نظر شما چیه؟؟

H_RZ

عضو جدید
بچه ها سوال 126 کدوم گزینه است؟ این نظر منه چون تعداد مول های A معادله مطلوب بزرگتره پس باید غلظت رو بالا گرفت پس راکتور لوله ای مناسب هست و از طرفی سیستم موازی هست پس راکتور مخروط شونده مناسب هست و در حالت کلی باید راکتور بینابین مناسب باشه یعنی راکتور دوره ای. از یه طرفم دو تا سوال و هر دو مخروط شونده یکم از یه طراح بعیده

نظر شما چیه؟؟
لوله ای میشه اگه تابع تشکیل R بر حسب S رو بنویسی یه عبارت میشه فقط بر حسب A که برای تولید زیاد R باید غلظت A بالا نگه داشته بشه بنابراین لوله ای مناسبه

بالا