گفتمان معماری ...

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
روز معمار

روز معمار

روزتون مبارک رفقای معمار گل،
آرزومند موفقیت و تعالی در حرفه معماری و زندگیتون هستم.
شاد باشید و اردیبهشت تان بهاری باد.

1394.02.03
17:20

:gol:

DDDIQ

مدیر ارشد
غرفه ایران در «اکسپو» نیمه کاره افتتاح شد! + عکس

علی رغم پیش بینی های قبلی، غرفه ایران در اکسپو میلان به روز افتتاح نرسیده و بصورت نیمه کاره آغاز بکار کرد.
به گزارش معماری نیوز، نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۱۵ که رویدادی فرهنگی تجاری است روز جمعه در میلان ایتالیا افتتاح شد.
این نمایشگاه جهانی با هزینه ۲.۵ میلیارد یورو در مساحتی به وسعت یک میلیون متر مربع برگزار می شود و نمایندگان ۱۴۵ کشور دنیا در آن حضور دارند و ده میلیون بلیط بازدید از این نمایشگاه عظیم به فروش رسیده است
مراسم آغاز نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۵ که به موضوع تغذیه و غذا اختصاص یافته است، با حضور نعمت زاده و نمایندگان کشورمان همراه بود
ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا در افتتاحیه این مراسم گفت: «امروز آغاز فرداست. زمین شاهد عدم تعادل پوچ و مضحکی بین یک میلیارد انسانی است که از گرسنگی می میرند و یک میلیارد دیگر که یا از پرخوری در رنجند یا از تغذیه نامناسب.»
این نمایشگاه در حالی افتتاح شد که پیش از آغاز بکار آن چندین مقام ایتالیایی به اتهام فساد مالی در راه اندازی آن بازداشت شده اند
اما از آن مهمتر، افتتاح نمایشی و نیمه کاره غرفه ایران بود.
علی رغم پیش بینی های قبلی، غرفه ایران در اکسپو میلان به روز افتتاح نرسیده و بصورت نیمه کاره آغاز بکار کرد.

حضور مردم در بخشی از سالن نيمه كاره

بر اساس قانون اکسپو، ایران تا 1 هفته آینده امکان تکمیل غرفه خود را نداشته و پس از آن فقط شب ها امکان تکمیل غرفه خود را دارد.
«محبعلی» داماد نعمت زاده، به عنوان معاون کمیسر ژنرال و مدیر اجرایی پاویون ایران از طرف اسفهبدی، مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تهران به اکسپو معرفی شده و مسئولیت اجرایی غرفه ایران به عهده وی می باشد.
بر اساس این گزارش، وزیر صنعت معدن و تجارت و هیات همراه در زمان افتتاح رسمی نمایشگاه اکسپو میلان ایتالیا، از سالن کشورمان بازدید و پاویون جمهوری اسلامی ایران به صورت آزمایشی افتتاح شد.
علی رغم پیش بینی و اعلان قبلی معماری نیوز؛ شرکت «تهیه غذای قریشی» بعنوان نماینده ایران، بخش غذایی غرفه اکسپو را برعهده گرفته است.
این خبر قبلا توسط مسئولین نمایشگاه بین المللی تکذیب شده بود.
با توجه به اینکه این رویداد بعد از المپیک و جام جهانی، سومین رویداد بین المللی بزرگ جهان می باشد، معماری نیوز به زودی به نحوه ورود و ارتباط گیری این گونه شرکتها با برخی مسئولین که با ترک تشریفات مناقصه و حتی بدون عقد قرارداد مشغول به کار شده اند خواهد پرداخت.

معرفی غذاهای ایرانی به سبک «تهیه غذای قریشی»

DDDIQ

مدیر ارشد
واقعا چی میشه گفت !؟ عکسها کاملا گویا هست ! سطح غرفه اکسپو ایران رو از نحوه چیدمان بشقاب های روی میز که بی شباهت به مجالس عروسی نیست رو میشه متوجه شد ...!
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=239236&d=1430658975

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=239238&d=1430658990
شلنگ سبز و حضور بازدیدکنندگان

پیوست ها

• اکسپو-003.jpg
    اکسپو-003.jpg
    23.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • اکسپو-001.jpg
    اکسپو-001.jpg
    46.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

DDDIQ

مدیر ارشد
بیانیه جامعه مهندسان معمار ایران در اعتراض به حذف نام ایران از فستیوال جهانی معماری WAF

بیانیه جامعه مهندسان معمار ایران در اعتراض به حذف نام ایران از فستیوال جهانی معماری WAF

جامعه مهندسان معمار ایران متن و پتیشنی در اعتراض به حذف نام ایران در فستیوال جهانی معماری تهیه کرده. با تشکر از این دوستان تقاضا می کنم که این متن رو برای تمامی سایت های معتبر معماری مثل ارک دیلی ،دییزن و امثالهم و مجلات معتبر خارجی بفرستند (داموس،ارکینتکچرال رکورد،ال کروکی ....). ما همکاران هم می تونیم این کار رو انجام بدیم و به جز اون ، این متن رو برای همه معماران معتبر ایرانی خارج از کشور(نادر و هادی تهرانی ، فرجادی .موسوی، مصطفوی و..) و در صورت داشتن ارتباط معماران معتبر خارجی بفرستیم. فارغ از نتیجه ، این که بتونیم خودمون رو با این حرکت جمعی - که من کمتر درصنف خودمون سراع دارم - به صورت یک کلیت هم صدا و هم جهت به مخاطبان داخلی و خارجی نشون بدیم

برای امضا پتیشن به این ادرس بروید
http://www.iranianarchitectssociety.ir/
متن بیانیه:
بیانیهء جامعه مهندسان معمار ایران
در اعتراض به حذف نام ایران از فستیوال جهانی معماری
معماران ایرانی، همکاران عزیز؛
فستیوال جهانی معماری WAF در فراخوان سال 2015 خود نام ایران را از فهرست انتخاب ملیت ثبت نام معماران و همچنین فهرست انتخاب مکان اجرای پروژه حذف نموده و مسئولین ثبت نام فستیوال در پاسخ به پرسش همکاران متعدد ایرانی علت این اقدام را فقدان روابط تجاری با ایران عنوان نموده اند.
این در حالی است که معماران ایرانی طی دوره های پیشین همواره در این فستیوال شرکت نموده و آثار آنان به دفعات به عنوان منتخبان فهرست کوتاه و همچنین برندگان گروه های مختلف موضوعی مورد توجه هیئت های داوران قرار گرفته است.
جامعه مهندسان معمار ایران با ابراز تاءسف از این رخداد، که ویژگی فرهنگی و وجه بین المللی این فستیوال را زیر سوال می برد، مراتب اعتراض رسمی خود را به فستیوال جهانی معماری WAF، دیگر نهادهای مرتبط و همچنین رسانه های معماری منعکس نموده و از کلیهء معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می نماید تا با درج نام خود ذیل بیانیه اعتراضی ارائه شده در سایت جامعه مهندسان معمار، با احترام به نام بلند ایران در یادآوری و مطالبهء حقوق حرفه ای خود سهیم شوند.

پیوست ها

• 11142434_867793163279386_1054909742894263171_n.jpg
    11142434_867793163279386_1054909742894263171_n.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 11209394_10153393882153812_3104338506203394420_n.jpg
    11209394_10153393882153812_3104338506203394420_n.jpg
    20.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

DDDIQ

مدیر ارشد
گفتگوی معماری
بررسی سطح و تاثیر برگزاری همایش ها و کنگره های معماری

با سلام خدمت دوستان هنرمند معمار
همانطور که می دانید این روزها
همایش ها و کنفرانس های معماری مختلفی در نقاط مختلف ایران برگزار میگردد ؛
- به نظر شما اهداف و سطح کیفی برگزاری این همایش ها چگونه است ؟
- آیا این همایش ها توانسته اند تاثیری در اعتلا و آگاهی جامعه معماری ایران داشته باشند ؟ تاثیر آن چه بوده است ؟
- در صورت نیاز به تغییر رویکرد در برگزاری این همایشها این تغییر چه میتواند باشد ؟
و...

بعضی از موضوعات قبلی گفتگو معماری

گفتگوی شماره 1: ضوابط و استانداردهای طراحی ؛ معیاری برای هماهنگی و یا مانعی برای خلاقیت و ایده های نو ؟
گفتگوی معماری : عمده ترین مشکل شما ، در "معمـاری" چیست ؟
گفتگوی شماره 2: تخریب گسترده میراث تاریخی و ملی
گفتگوی شماره 3 : روز معمار ؛ بزرگداشت شیخ بهایی! آیا تاریخ معماری ایران خالی از مفاخر ایرانی است !؟
گفتگوی شماره 4 : نظر شما در رابطه با کرکسیون و نقد پروژه در دانشگاه ها و فضای مجازی
گفتگوی شماره 5 : شیوه ی برخورد ِ شما ، با یک بنای معماری !
گفتگوی شماره 6 : مشاهیر معماری ؟
گفتگوی شماره 7 : شیـوه های مطالعـات ِ معمـاری !
گفتگوی شماره 8 : کپی کاری در معماری !!

گفتگوی شماره 9 : آیا ما صاحب معماری خودمان هم نبوده ایم ؟ !

گفتگوی شماره 10 : نقش معماران در بهبود سلیقه عمومی مردم !

گفتگوی شماره 11 : معماری اسیر فرم های غالب ؟!! ( بررسی نمونه موردی طرح بازسازی مسجدالحرام )
گفتگوی شماره 12: لــزوم گرفـتن مـــدرک تحصیـــلی بـالاتـــر در معمــاری!؟
گفتگوی شماره 14 : بازار معماری مسکن ؛ چشم انداز آینده ساخت و ساز !؟

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با سلام و سپاس بابت انتخاب این مبحث برای گفتگو
من تابحال تو همایشی با ارسال مقاله شرکت نکردم اما اولین چیزی ک ب ذهنم رسید اینه ک بنظر من اکثر همایشها درسطح پایینی برگزار میشن. نمودشو هم میتونیم تو تعداد و تنوع محورهایی ک برای ارسال مطالب و مقالات عنوان میشه ببینیم.

reza_memar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..ممنون از دعوتتون:gol:
بنده به عنوان کسی که چندین مقاله به همایش های مختلف داده و تجربه دارم نکاتی رو میگم.
برخی از همایش هایی که برگزار میشه صرفا فقط کسب درامد واسه متولی همایش و برگزار کننده هست.پس بایدتو انتخاب همایش واسه ارسال مقاله دقت کرد.
معمولا دانشگاهها با هیئت علمی قوی متولی های قابل اعتمادی هستند.البته همیشه نه!گاهی اوقات برعکس میشه.پس پارامتر مشخصی نداره و بستگی به مجموعه عواملی داره.
در مورد سطح کیفی هم امروزه همایش های ایران نه تنها معماری بلکه تمامی حوزه ها از حیث کیفیت عقب هستیم ولی کمیت خوبی داریم...
همایش هایی که با عنوان ها و محور های خیلی کلی فراخوان سراسری میدن و هدف مشخصی ندارن!!اینا مشخصه فقط میخوان یه همایش برگزار کنن در همین حد. مثلا همایش هایی با عنوان: معماری، عمران، گردشگری یا مشابه ان...(رو این همایش ها کلی میشه بحث کرد)
.
.
.
کلی حرف دارم ولی به همینا بسنده میکنم..
در اخر هم پیشنهادم اینه همایش های تخصصی با محور های تخصصی برگزار بشه که خروجی مفید داشته باشه که به دانش معماری ایران افزوده بشه..
از همایش های تخصصی در حوزه معماری میشه از همایش آموزش معماری که سالانه برگزار میشه یاد کرد.و همایش های تخصصی دیگر...

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
با سلام و احترام ..
و سپاس از طرح موضوع ِ خوب ..
خیلی مختصر و مفید چند خطی مینویسم ..
- به نظر شما اهداف و سطح کیفی برگزاری این همایش ها چگونه است ؟

طالبِ حیرانی خلقان شدی / دست طمع اندر الوهیت زدی
در هوای آنکه گویندت زهی / بسته ای بر گردن جانت زهی
(مولوی)

هیچ قطعیتی در جهان هستی وجود نداره و همه چیز به صورت نسبی هست ..
با عنایت به این مفهوم ، به طور قطع اکثر قریب به اتفاق همایشات ِ معماری ( به رشته های دیگه کاری ندارم) جهت عرض اندام و خودنمایی و درآمد زایی هست ؛ دلیلش رو توی سوال دوم توضیح میدم.
نیت هر شخص ، ارزش کارش رو نشون میده و وقتی نیت ما از طراحی، همایش ، تدریس ، و .. و... و... صرفا عرض اندام باشه ، قطعا ره به جایی نخواهیم برد .
به قول دکتر حجت :
« خلاقیت اکنون حلقه ایست بر گردن جان معمارانی که حیرانی مردم را طلب میکنند:
"هیچ دیده ای آن بنا را در آن گوشه ی شهر و در آن کنج میدان که به آن شکل و هیبت ساخته شده؟! .....آن بنا کار مـــــــــن است!!!​
و "مـــــــن" همان اهریمن است.. »​
- آیا این همایش ها توانسته اند تاثیری در اعتلا و آگاهی جامعه معماری ایران داشته باشند ؟ تاثیر آن چه بوده است ؟
کو ؟
کجا؟
این همه همایش و این همه مقاله ..
پس چرا تاثیرش رو در شهر (بناها) و دانشگاه (آموزش) نمی بینیم؟!

- در صورت نیاز به تغییر رویکرد در برگزاری این همایشها این تغییر چه میتواند باشد ؟
یه ضرب المثل هست که میگه :
یا بدان ، یا بپرس ...
رسیدن به مقصد ، وقتی میسر هست که اول روی مسیر و شاهراه بیافتیم و بعد حرکت کنیم. حرکت کردنِ در هر مسیری ، الزاما منجر به رسیدن نیست.
وقتی نمیدونیم باید چیکار کنیم ، ببینیم جوامع پیشرو در این زمینه چه می کنند ، با توجه به شرایط حال حاضر خودمون، از اونا فرا بگیریم.

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
در مورد اهداف برگزاری همایش، مثل هر موضوع دیگه ای در نگاه اول این طور به نظر می رسه که اکثر همایش های ایران برای کسب درآمد متولیان و پر کردن رزومه شرکت کنندگان (برای پذیرش دکتری - بعضی از استخدام ها -هیئت علمی - اپلای و ...) کاربرد دارن، ولی بازم نمی شه به طور کلی همه رو زیر سوال برد،در واقع درسته که ما از نظر کیفی خیلی عقبیم نسبت به دنیا و اکثرا همه دنبال سود شخصی هستن ولی به هر حال کشورمون رو به پیشرفت هم هست و خیلی از افراد واقعا مشتاق به توسعه ی علم هستن، برای همین مطمئنا تعداد همایش هایی هم که واقعا با هدف جلو بردن سطح علمی جامعه برگزار می شن نباید کم باشه، حالا اینکه در این مورد موفق می شن یا نه بحث دیگه ای

در مورد سطح کیفی خوب به طور کلی فکر نمی کنم از نظر اجرا خیلی کیفیت خوبی داشته باشن همایش های ایران، تا حالا همایشی شرکت نکردم ولی با مشکلات مدیریتی و اجرایی برنامه های مشابه کاملا آشنایی دارم، از نظر محتوای علمی آثار ارائه شده هم که باز خیلی خوب به نظر نمی رسه و نمونه های زیادی دیدم که در حد تحقیقات معمولی دانشگاهی و شاید حتی ضعیف تر بودن، البته مقالات حرفه ای هم دیدم که تو همایش ها ارائه شدن و بعضیاشون حتی بهتر از مقالاتی بودن که (صرفا به خاطر نام یه شخص منحصر به فرد) تو بعضی نشریات معتبر چاپ شدن، فک می کنم نظر آقای Reza-memar کاملا درست باشه و همایش هایی با زمینه های تخصصی و چهارچوب های تعریف شده وضعیت شون بهتر باشه حداقل از نظر سطح علمی مقالات ارائه شده (از نظر اجرایی چون هیچ کدومو ندیدم واقعا نمی دونم کدوم می تونه بهتر باشه من فقط از روی خروجی هاشون که قابل دسترسی هستن، در حدی که خودم دیدم قضاوت کردم)

در مورد تاثیر همایش ها یه خاطره جالب دارم که به نظرم خودش گویای همه ی واقعیت "به طور کلی" باشه. ترم 5 برای درس روستا1 باید هر دانشجو خلاصه یه مقاله مرتبط با این درس رو به صورت پاورپوینت ارائه می کرد سرکلاس و یکی از دوستام مقاله ای که انتخاب کرده بود در مورد استان آذربایجان شرقی بود (اسم مقاله ش یادم نیست ولی اگه لازم شد دوباره از دوستم می پرسم برای مستند شدن بحث) نویسنده مثل همه ی مقالات، خیلی عادی* یه سری فاکتورها رو برای شهرهای مختلف بررسی کرده بود و تو همه ی فاکتورها شهرهای اهر یا ورزقان اولویت اول بودن از نظر نیاز به بازسازی و ...! آخرش دوستم تاریخ ارائه مقاله رو نوشته بود که دقیقا یادم نیست مربوط به یک یا دو سال قبل از زلزله آذربایجان بود و این طور نتیجه گیری کرد ما که می دونستیم این دو تا شهر اولویت اول استان برای بازسازی هستن چرا منتظر شدیم زلزله شهرو نابود کنه و بعد براشون اشک بریزیم... متاسفانه با هیچ نوع تصور و نگاه خوش بینانه ای نمی تونم بگم برگزاری همایش ها تاثیر مثبت رو جنبه های مختلف معماری داره/می تونه داشته باشه!

*** اون لفظ خیلی عادی رو برای این اضافه کردم که بگم که حتی معمولی ترین مطالعات (با نتایج بدیهی) هم نتیجه عملی ندارن... بیشتر مقدمه ای بود برای بقیه حرفام که می خواستم بگم وقتی عمل وجود نداره اصولا فکر کردن در مورد سطح کیفی و اجرایی همایش ها هم کار بی فایده ایه و در همین حدی هم که الان هست کافیه یه جورایی! ولی اینکه همایش ها رو باید به چه سمتی برد که "شاید" بتونن این قسمت (استفاده عملی از نتیجه مطالعات!) رو تقویت کنن یه بحثی بود کاملا خارج از حد سواد من که ترجیح دادم ادامه ندم، اگه نکته ای در این مورد به نظرم رسید بعدا اضافه می کنم

آخرین ویرایش:

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، ابتدا بگم که من میخام در خصوص همایش هایی که خوب نیستند براتون بنویسم، قطعا نشست های خوب هم داریم که موضوع صحبت من نیستند.

دسته بندی همایش ها
متاسفانه کم پیش میاد که هدف این همایش ها پیشرفت و نفع جمعی باشه، چون با تعداد زیاد همایش هایی که در طول سال داریم ، قاعدتا باید به لحاظ علمی و عملی شرایط بهتری داشته باشیم
تا ذهنم یاری می کنه این همایش ها به چند دسته تقسیم میشن

1- همایش های انجمنی و درون دانشکده ای
2- همایش های ملی دانشگاه های سطح پایین (در واقع استانی)
3- همایش های ملی دانشگاه های سطح بالا
4- همایش های ملی مجلات
5- همایش های ملی موسسات

در بیشتر این ها هدف تبلیغ هست یا رزومه سازی ، کافیه به سایت های دانشگاه ها برید و رزومه هیئت علمی ها رو ببینید، خیلی ها با همایش های ملی دانشگاه خودشون خط های رزومه رو زیاد کردن که اینا هم دو دسته هستن
1- کسانی که مقاله دادن
2- کسانی که جزئی از تیم علمی یک همایش شدن 1-داوری 2- پانل روز سخنرانی

1- همایش های انجمنی و درون دانشکده ای
در این بین گاهی بعضیا همایش می ذارن برای سخنرانی در دانشکده ها ، مثلا استادی ممکنه به انجمن علمی دانشکده بگه که ما همایش لازم داریم،(مخصوصا در هفته ی پژوهش) در این هفته خیلی بازار همایش های درون دانشکده ای داغ میشه و اصولا رزومه ها چند خطی طولانی میشن ، این همایش های کم مخاطب درون دانشکده ای با استادی که همه باهاش چندین واحد گذروندن، ما حصلی جز برای استاد، نداره

2- همایش های ملی دانشگاه های سطح پایین (در واقع استانی)
همایش های ملی سطح پایین به نوعی نون قرض دادن هست به دوستان هست ، فرضا چند دانشکده ی معماری یک استان که از قضا استاد های مشتری هم دارند باهم همکاری می کنند ،
1- اساتید این دانشگاه در اون همایش شرکت می کنند و مقالاتی میدن و با این کار دیگه توی همایش دانشگاه خودشون مقاله نداده اند و خب به نظرشون اینطوری اعتبارشون بالا میره.
2- دانشگاه برگزار کننده ی همایش، یک همایش ملی در رزومه ی فعالیت های علمی ش ثبت میشه.
و خب داستان تیم داوری و پانل روز سخنرانی و بودن در تیم اجرایی یک همایش ملی و .... همه هست. نهایتا هر سال با چرخش این همایش ها ، کلی مقاله جابجا میشن و اعتبار دانشگاه ها و مدرسینشون روی کاغذ بالا میره
3- دانشگاه با گرفتن هزینه از مقاله دهنده ها ، درآمد زایی می کنه

3- همایش های ملی دانشگاه های سطح بالا
همایش های ملی دانشگاه های سطح بالا هم دست کمی نداره ، منتها نون قرض داده شده متفاوت هست و بزرگ تر ، نون به سازمان ها و ارگان های مهم هم داده میشه که دانشگاه سطح بالای ما، سطح بالا باقی بمونه! و در کنارش اساتید دانشگاه ها باهم تیم علمی همایش رو می سازن و سایر مسائلی که بالاتر ذکر کردم براتون

4- همایش های ملی مجلات
همایش های ملی مجلات که با هدف های مختلفی رخ میده ، اما عموما به قصد
1 در آمد زایی
2 خالی کردن انبار از شماره های قبلی (به شما به صورت رایگان شماره های قدیمی رو میدن و پولش رو قطعا ازتون گرفتن)
3 خبرسازی و رفتن توی سایت ها به خاطر همایش ملی
4 جلسه گذاشتن با نام ها ی بزرگ و برند سازی برای خودشونهست

5- همایش های ملی موسسات
همایش های ملی موسسات که دو دسته موسسه هستند:
1 موسسات مرتبط با آموزش معماری
2 موسساتی که فعالیت های اداری و عملیاتی دارند

5-1 موسسات مرتبط با آموزش معماری
موسسات مرتبط با آموزش معماری عموما قصد جلب مخاطب ، برند سازی و ایجاد نیاز رو دارند. مثلا همایش آشنایی با نرم افزار فلان رو می گذارند و در انتهای همایش یک سری فرم و کارت تخفیف میدن به دانشجوها برای این که بیان توی کلاس ها و نهایتا این همایش به درآمدزایی می انجامه

5-2 موسساتی که فعالیت های اداری و عملیاتی دارند
موسساتی که فعالیت اداری و عملیاتی دارند، عمدتا تلاش می کنند که کارنامه ی آخر سال خوبی داشته باشند ، برای همین معمولا در همایش های دانشگاه ها لوگوشون دیده میشه، در عین حال ممکنه همایش های مستقل هم برگزار کنند، که باز هم بیشتر قصد این هست که اون کارنامه پربار تر بشه.

اگر میخواهید جمع بندی کنید یا حوصله ی مطالعه ی متن طولانی ندارید ، خلاصه ی صحبت هام رو در این نمودار براتون آوردم

همایش.jpg

آخرین ویرایش:

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

سپاس از موضوع جالب و با اهمیتی که برا گفت و شنود انتخاب نمودید.

اگه بخام با دید منتقدانه و صادقانه جواب سوال های مطرح شده را بدم باید بگم :نه! متاسفانه اکثر همایش ها و کنفرانس ها فاقد استاندارد های مربوطه چه در محتوی و حتی بعضا در نحوه اجرا میباشند.شاید خیلی وقتها یه فیلم 3 دقیقه ای ورکشاپی که در نت پیدا کنی و ببینی اموزه هایی که ازش میگیری به ساعت ها وقتی که برا شرکت در یه کنفرانس یا همایش داخلی صرف کردی بیارزه.

همایش-سمینار-کنفرانس-نشست- گفتار ....-عناوین داده شده ای که در بعضی موارد فقط حکم وسیله ای تبلیغاتی است برای هدفی دیگر.
و متاسفانه چون به دنبال تقلیدیم توجهی به فرایند نمیشه و محصولی بی کیفیت عرضه میشه.مثلا تو اون دسته بندی هایی که دوستمون تحلیل کردن میبینیم همه دانشگاه ها سمینار دارند پس ما هم برگزار کنیم.

ولی با همه این ها میشه یه نگاه دیگری هم داشت.و اینکه ممکنه شما یه فیلمی ببینید که استاندارد ها و کیفیت محتوایی لازم رو نداشته باشه ولی تنها یه جمله باشه در طول فیلم که حالتون رو عوض کنه شاید به یه نشستی بریم که علی رغم اینکه معمار معروفی باشه ولی با دیدن نمونه کارها وتوضیخات ونقد ها و سوالاتی که مطرح بشه دید واقع بیناته تری پیدا کنیم.شاید اگه تنها تاثیرش برا یه دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده این باشه که بت نسازه برا خودش و بعد خودباوری درش تقویت شه میتونه خیلی بی نتیجه هم نباشه .

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
با سلام و احترام ..
و سپاس از طرح موضوع ِ خوب ..
خیلی مختصر و مفید چند خطی مینویسم ..

طالبِ حیرانی خلقان شدی / دست طمع اندر الوهیت زدی
در هوای آنکه گویندت زهی / بسته ای بر گردن جانت زهی
(مولوی)

هیچ قطعیتی در جهان هستی وجود نداره و همه چیز به صورت نسبی هست ..
با عنایت به این مفهوم ، به طور قطع اکثر قریب به اتفاق همایشات ِ معماری ( به رشته های دیگه کاری ندارم) جهت عرض اندام و خودنمایی و درآمد زایی هست ؛ دلیلش رو توی سوال دوم توضیح میدم.
نیت هر شخص ، ارزش کارش رو نشون میده و وقتی نیت ما از طراحی، همایش ، تدریس ، و .. و... و... صرفا عرض اندام باشه ، قطعا ره به جایی نخواهیم برد .
به قول دکتر حجت :
« خلاقیت اکنون حلقه ایست بر گردن جان معمارانی که حیرانی مردم را طلب میکنند:
"هیچ دیده ای آن بنا را در آن گوشه ی شهر و در آن کنج میدان که به آن شکل و هیبت ساخته شده؟! .....آن بنا کار مـــــــــن است!!!​

و "مـــــــن" همان اهریمن است.. »​

کو ؟
کجا؟
این همه همایش و این همه مقاله ..

یه ضرب المثل هست که میگه :
یا بدان ، یا بپرس ...
رسیدن به مقصد ، وقتی میسر هست که اول روی مسیر و شاهراه بیافتیم و بعد حرکت کنیم. حرکت کردنِ در هر مسیری ، الزاما منجر به رسیدن نیست.
وقتی نمیدونیم باید چیکار کنیم ، ببینیم جوامع پیشرو در این زمینه چه می کنند ، با توجه به شرایط حال حاضر خودمون، از اونا فرا بگیریم.

سلاممم.
چند روز پیش داشتم فکر میکردم مهندس صدیق سرش شلوغ شده دیگه با تالار ما قهر کرده:Dگفتم چرا دیگه گقتگو نمیزاره.
من پستم رو با نقل قول از پست مهندس احسان و در ترکیب با اون میزارم.
با اجازه مهندس اون جمله اول رو به زعم خودم اصلاحش میکنم و میگم:

هیچ قطعیتی در جهان
هست وجود ندارد و همه چیز بصورت نسبی ست.

چقدر قشنگ گفته دکتر حجت.این من و این منم شده بلای جون طراح های امروز.در صورتی که این با ذات و چیستی معماری متضاده.ولی در آرکیتکچر این منم منم کردنه رواج داره بخصوص اونجایی که یکیشون یکی از انگشتاشو در مقابل نقد ،نقادان به طرفشون نشون میده.این یکی رو ما خوب یاد گرفتیم.یعنی اون منم منم کردنه رو.که به قول شما این همون اهریمنه.

اکثر این همایش ها هم حالت همایش برای همایش (در بهترین حالت) و همایش برای پول داره که دوستان اشاره کردن.
جای این همایش ها من کرسی های ازاد اندیشی رو پیشنهاد میکنم.این سر نخ فراموش شده دانشگاه های ما در همه رشته هاست.اگه قراره اتفاقی بیفته و تغییری بوجود بیاد فقط و فقط راهش همینه.اینجا دانشجو اول میره سراغ چیستی و مبانی و پیش نیاز های رشته خودش و در خلال همین کرسی ها کم کم تولید اندیشه میکنه.چیزی که اینجا اتفاق میفته اینه که دانشجو تحقیر نمیشه.این روشی که استاد بیاد تو کلاس و نظراتش رو تحمیل کنه و یا همایشی برگزار بشه و یه سری به اسم بزرگان بیان صحبت کنن رو دنیا خیلی وقته بوسیده گذاشته کنار.
خود دکتر حجت روشی تا حدودی نزدیک به این داره و اونم روش تربیته که تو کتاب مشق معماریش بهش پرداخته.(البته ما هنوز از اون کانسپت بافیش برای اون طرح دانشمیر ازش ناراحتیم.)

این مسئله مقاله رو کم کم باید بزاریم کنار دیگه.تا کی میخوایم مقاله بنویسیم و کتاب.امروز زمانیه که دانشجو باید بلد باشه مستند بسازه.دوره متن نویسی یکم قدیمی شده.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.بسیار سپاسگذارم که اینجا دعوت شدم. و با اجازه دوستان می خوام این قضیه رو از یه بعد دیگه بررسی کنم.البته شاید حرف دل خیلی از افراد نباشه. من تا حالا همایش شرکت نکردم! چرا؟ چون همایشی این دور و بر نبوده که بخوام شرکت کنم!البته زیادم از این موضوع ناراحت نیستم.....به هر حال......

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
مهندس فرزاد پیشنهاد کرسی های ازاداندیشی خیلی خوب بود.:gol:
تجربه این جلسات رو فقط تو انجمن اسلامی دانشگاه دوره کارشناسیم داشتم اونهم درباره مسائل سیاسی ک بعداز اتفاقات1388 اونم حذف شد..

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
سلام به همگی
به نطر من مهمترین عامل که حداقل خود من در موردش دچار ابهامم اینه که اصولا هدف از برگزاری یک همایش چیست؟ البته این رو دارم در مورد ایران می پرسم.
این که از برگزاری یک همایش قراره چه چیزی به دست بیاد مهمه. خوب رایج این هست که میگن برای تبادل اطلاعات و جمع آوری تازه های علمی و نتایج تحقیقات و ... در فلان حوزه علمی، همایش یا کنگره یا... برگزار میشه. کدوم یک از این نتایج جدید رو ما دیدیم؟ تو کدوم حوزه به من دانشجو ( حداقل لیسانس و ارشد رو که دیدم) چیزی از این نتایج رسیده؟ هرچند من هم شاید به دنبال این نتایج نباشم تا زمانی که نیاز مبرم داشته باشم.
در مورد تازه های علمی، شما یه سرچ تو سیویلیکا ( البته خود سیویلیکا یک گام بزرگه و قابل تحسینه) در مورد یک موضوع بکنین، بعد از یکی دو صفحه از نتایج ،دیگه مطلب جدیدی نیست. بعد مقاله ها رو باز کنین تقریبا به جرات میتونم بگم نود درصد مبانی نظری مشابه و یا حتی یکسان هستند. پس تولید علم یا نتیجه جدید که بتونه به قول معروف قسمتی از گپ بدنه دانش رو پوشش بده کجاست؟ و وقتی همه چیز تکراریه چه فایده از برگزاری همایش؟

اما در مورد سطح کیفی، مهم ترین چیزی که تو این قسمت بهش توجه میشه ( البته بیش از محتوای علمی) چارچوب پژوهشه. اگر چارچوب پژوهشتون سبک و سیاق یک اثر علمی رو داشته باشه تقریبا 99 درصد مطمئن باشین که مقاله پذیرفته شده است. تو یک همایش بین المللی که چند روز دیگه برگزار میشه یک مقاله فرستادم و یک مقاله هم اماده کرده بودم واسه یک نشریه. عینا مطالب یکی بود فقط نمونه موردی هام متفاوت بود چون دوتا نمونه موردی رو بررسی کرده بودم نتیجه یکی رو توی مقاله همایش اوردم و اون یکی رو تو مقاله نشریه. اما اشتباهی هر دو رو واسه همایش فرستادم و خودمم متوجه اشتباهم نشدم . دو روز بعد دیدم دوتا ایمیل اومده که هر کدوم یکی از مقاله های من رو پذیرفته بود!! یعنی حتی دقت نکرده بودند که دو تا مقاله یکی هست. پس مطمئنا از چنین همایشی توقع بالا بردن سطح علمی نداریم. اما برای سایر امتیازات خوبه :)

و اما راهکار که منم ندارمم اما اگر از هر همایش یک چارچوب علمی یا یک چارت نتیجه گیری بدن بیرون( نه مجموعه مقالات!) هم اهداف پژوهش خاص تر میشه و اینقدر محورهای همایش یکی مشرق یکی مغرب نمیشه و هم میشه تو مجامع علمی مثل دانشگاهها ازش استفاده شه. به نظر من به جای محورهای پژوهش بهتره یک روند مشخص از اهداف ، مسیر و نتایج مورد نظر همایش تهیه شه . بر اساس همون، مقالاتی که در راستای اهداف همایش هست گزینش بشه و در نهایت از نتایج اون مقالات به طور گزیده و مشخص نتایج قابل استناد استخراج شه و مراکز علمی هم در جریان این نتایج قرار بگیرن تا درون چرخه دانش قرار بگیره و کاربردی شه

پ.ن. خود ما هم تو این بی کیفیتی مقصریم، اگر نباشه اجباری که برای استخراج مقاله از پایان نامه، امتیاز علمی پژوهشی، نمره کلاسی، امکان استخدام یا تدریس و ... برای حوزه عملی رشته خودمون به دنبال نتایج همایش ها و یا شرکت در اون ها هستیم؟

soroush89

متخصص Photoshop
کاربر ممتاز
.

.

بابت انتخاب این موضوع از مدیریت تالار معماری تشکر میکنم. اولین تجربه من برای شرکت در این همایش ها برمیگردد به سال 1383 به دعوت دوست عزیزی در گفت و شنودی بسیار مفید با حضور مهندس کمال کمونه (یکی از موسسان بنیاد لود رایت) در دانشگاه علم و صنعت شرکت داشتم تا آخرین سال 93 دانشگاه سمنان. روندی که از آن سال تا سال 1389 شاهدش بودم مناسب و در خور تأمل بود آموزش، اطلاع رسانی، معرفی آثار و مقالات، معرفی افراد شاخص موفق و نوآور، و اینکه در کجا هستیم و چه میکنیم. اما چیزی که الان در این همایشها میبینم. تملق، بی نظمی، دعوت های خسته کننده برای نطق های عبس و خالی از دانش، حرافی، تبلیغات و تبلیغات و تبلیغات (آن هم به شکلی بسیار زننده و مشمئز کننده) و در کنار همه اینها کمی معارفه و اطلاع رسانی. بجز در برخی موارد خاص (عموم همایش های دانشگاه تهران و علم و صنعت) اکثر موارد تبلیغاتی بوده. بشخصه امیدوارم نگاهمان را اصلاح کنیم عنوان همایش را هدف بدانیم و نه چیز دیگر. و از همه مهمتر برای خودمان و مدعوین ارزش و احترام قائل شویم. به اعتقاد بنده بسیاری از جلسات و همایشهای دانشجوئی که توسط انجمن ها برگزار میشود بسیار دیدنی تر و شنیدنی تر است. خلوص نیتی که در این همایش ها شاهد بودم در برخی موارد مثال زدنیست. در بسیاری از آنها جبهه گیری و تخریب جایی ندارد. و این جای تفکر دارد.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مهندس فرزاد پیشنهاد کرسی های ازاداندیشی خیلی خوب بود.:gol:
تجربه این جلسات رو فقط تو انجمن اسلامی دانشگاه دوره کارشناسیم داشتم اونهم درباره مسائل سیاسی ک بعداز اتفاقات1388 اونم حذف شد..
سلاممممم.
داستان اینجاست که کرسی آزاد اندیشی اون موارد نیست.
آزاد اندیشی علمی مد نظره.همین که تو کرسی میگیم سیاسی یا اقتصادی این دیگه کرسی نیست.
چیزی که اینجا مطرحه تاویل کردنه.یعنی رفتن به ریشه ها و ریشه شناسی کردن.تو معماری که داستان خیلی پیچیده میشه.چون قبلش هم باید انسان شناسی مشخص بشه هم چیستی خود معماری و بعد چرایی و آخر چگونگی.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتگوی معماری
بررسی سطح و تاثیر برگزاری همایش ها و کنگره های معماری

سلام دوستان
می خواستم نظرمو رو در مورد سوالها بگم
ولی خوندن نظرات دوستان برام سوالهای ایجاد کرد که بهتر دیدم در موردش کمی صحبت کنیم

با سلام و سپاس بابت انتخاب این مبحث برای گفتگو
من تابحال تو همایشی با ارسال مقاله شرکت نکردم اما اولین چیزی ک ب ذهنم رسید اینه ک بنظر من اکثر همایشها درسطح پایینی برگزار میشن. نمودشو هم میتونیم تو تعداد و تنوع محورهایی ک برای ارسال مطالب و مقالات عنوان میشه ببینیم.
مارالِ عزیز
منم با خوندن پیامت با این نتیجه رسیدم قضاوت نادرست می کنی ، باهات موافقم در این زمینه که سطح بعضی از همایشها پایین هست اما کمیت همایشها رو نباید دلیل کم بودن کیفیت همایشها دونست .
موضوع فراوان بودن همایشها و کنفرانسهای معماری و سایر رشته ها فقط مختص کشور ما نیست .
بنده به عنوان کسی که چندین مقاله به همایش های مختلف داده و تجربه دارم نکاتی رو میگم.
برخی از همایش هایی که برگزار میشه صرفا فقط کسب درامد واسه متولی همایش و برگزار کننده هست.پس بایدتو انتخاب همایش واسه ارسال مقاله دقت کرد.
معمولا دانشگاهها با هیئت علمی قوی متولی های قابل اعتمادی هستند.البته همیشه نه!گاهی اوقات برعکس میشه.پس پارامتر مشخصی نداره و بستگی به مجموعه عواملی داره.
در مورد سطح کیفی هم امروزه همایش های ایران نه تنها معماری بلکه تمامی حوزه ها از حیث کیفیت عقب هستیم ولی کمیت خوبی داریم...
همایش هایی که با عنوان ها و محور های خیلی کلی فراخوان سراسری میدن و هدف مشخصی ندارن!!اینا مشخصه فقط میخوان یه همایش برگزار کنن در همین حد.
سلام اقای مهندس
این خیلی خوبه ما از تجربه شما استفاده کنیم
چطور همایشهای که مقالات خودتون رو بهش ارسال می کنید انتخاب می کنید ؟ چطور متوجه قوی بودن هیئت علمی و متولیان مجموعه ای که مقالات خودتون رو براشون ارسال کردید شدید ؟
اون مجموعه عوامل لازمه شما چی بود ؟
شما به عنوان کسی که مقالات متعددی دارید ، چند مقالتون از نظر خودتون کیفیت خوبی داره و کاربردی هست ؟
درسته ، ما از نظر کیفیت عقب هستیم ، اما قراره چطور پیشرفت کنیم ؟ آیا قرار هست منی که آماتور و مبتدی همایشها و مقاله نوشتنم کیفیت رو ارتقا بدم یا دوستانی که خبره این کار هستند و چندین حضور متعدد داشتند ؟
با عنایت به این مفهوم ، به طور قطع اکثر قریب به اتفاق همایشات ِ معماری ( به رشته های دیگه کاری ندارم) جهت عرض اندام و خودنمایی و درآمد زایی هست
سلام مهندس
به طور قطع تعداد بیشمار از همایشها و کنفرانسهای معماری و شهر سازی همه ی کشور ها برای عرض اندام و خودنمای و درآمد زایی هست
مطمئن باشید اگر دانشگاهی ، انجمن و صنفی به جایگاهی برسند که فکر می کنند دیگران هم باید بدونن ما در این جایگاهیم از ابزارهای زیادی استفاده می کنند و چه بهتر از همین همایشها که خودش تبلیغات و صددرصد هزینه هنگفتی برای خود برگزار کننده داره
نمونه ش اولین کنفرانس بلند مرتبه سازی ، یا همایشهای نورپزداری .
برای افتادن روی شاهراه ، توجه به جوامع پیشرو ملاک بود ، جوامع پیش رو هم همین همایشها رو دارند ، اونها هم در کنار همایشها ورکشاپ برگزار می کنند کارگاه تشکیل می دند، تفاوت ما روی میزان بهره ست
میزان بهره ای که اونها از مطالعات خروجی از همایشها می گیرند قابل مقایسه با ما نیست
کاربرد مطالعات ما در صنعت فقط و فقط 2 درصد هست !
پس این کیفیت هست که باید ارتقا پیدا کنه و ارتقا کیفیت به منظور کم کردن کمیت نیست .
در مورد تاثیر همایش ها یه خاطره جالب دارم که به نظرم خودش گویای همه ی واقعیت "به طور کلی" باشه. ترم 5 برای درس روستا1 باید هر دانشجو خلاصه یه مقاله مرتبط با این درس رو به صورت پاورپوینت ارائه می کرد سرکلاس و یکی از دوستام مقاله ای که انتخاب کرده بود در مورد استان آذربایجان شرقی بود (اسم مقاله ش یادم نیست ولی اگه لازم شد دوباره از دوستم می پرسم برای مستند شدن بحث) نویسنده مثل همه ی مقالات، خیلی عادی* یه سری فاکتورها رو برای شهرهای مختلف بررسی کرده بود و تو همه ی فاکتورها شهرهای اهر یا ورزقان اولویت اول بودن از نظر نیاز به بازسازی و ...! آخرش دوستم تاریخ ارائه مقاله رو نوشته بود که دقیقا یادم نیست مربوط به یک یا دو سال قبل از زلزله آذربایجان بود و این طور نتیجه گیری کرد ما که می دونستیم این دو تا شهر اولویت اول استان برای بازسازی هستن چرا منتظر شدیم زلزله شهرو نابود کنه و بعد براشون اشک بریزیم... متاسفانه با هیچ نوع تصور و نگاه خوش بینانه ای نمی تونم بگم برگزاری همایش ها تاثیر مثبت رو جنبه های مختلف معماری داره/می تونه داشته باشه!
سلام دوست عزیز
می دونید ،من خیلی به راه حل فکر می کنم شاید به قول دوستمون آقای علیپور (reza_memar) همایشها خیلی کلی فراخوان می دن و هدف مشخص ندارند ، اما یک پژوهش گر خلاصه به نتیجه ای رسیده و متوجه شده اون بافت مشکل داره ، اگر پژوهشش در پاسخ به درد مردم بود به دنبال درمان هم بود ! اینجا خود پژوهشگر هم مقصر هست ، وقتی می دونه همایش سطحش پایین هست خوب نباید شرکت می کرد ، وقتی هم شرکت کرد مطمئنن هدفی مغایر با حل مشکل و مطرح کردنش داشته ، حالا همایش برگزار شد و پژوهشگر نمره و مدرکش رو هم گرفت اگر خودش به کارش ایمان داشته باشه مطمئنن یک نسخه از پژوهشش رو به دست کسی که متولی موضوع پژوهش باشه می رسونه.
ابتدا بگم که من میخام در خصوص همایش هایی که خوب نیستند براتون بنویسم، قطعا نشست های خوب هم داریم که موضوع صحبت من نیستند.
دسته بندی همایش ها
سلام
دوست عزیز من متوجه منظور شما نشدم
لیستی که تهیه کردید جمع بندی خیلی خوبی بود
اما با توجه به تیتر ابتدای صحبتهاتون ایا منظور شما این بود که این لسیت از نظر شما خوب نیستند ؟
شاید خیلی وقتها یه فیلم 3 دقیقه ای ورکشاپی که در نت پیدا کنی و ببینی اموزه هایی که ازش میگیری به ساعت ها وقتی که برا شرکت در یه کنفرانس یا همایش داخلی صرف کردی بیارزه.
سلام دوست عزیز
حرف شما بستگی به دیدگاه مخاطب داره که با چه هدفی به یک همایش یا کنفرانسی ورود می کند
آیا قصد داشته با حظور دو روزه یا سه روزه اتفاق خارق العاده ای رخ بده و تغییر شگرفی در سطح اطلاعاتش ایجاد بشه؟
که خوب مطمئنن هیچ همایشی براش مطلوب نخواهد بود
استاد بزرگواری
وقتی اولین بار در یک گارگاه آموزشی جانبی یک همایش شرکت می کردم، و هیجان من رو برای شروع دیده بود حرف جالبی بهم زد ، گفت اگر بعد از این چهار روز
حتی یک جمله و نه بیشتر
بر دانشت اضافه شد
به معنای این هست که این کارگاه و متولیانش رسالت خودشون رو تمام کردند.

این مسئله مقاله رو کم کم باید بزاریم کنار دیگه.تا کی میخوایم مقاله بنویسیم و کتاب.امروز زمانیه که دانشجو باید بلد باشه مستند بسازه.دوره متن نویسی یکم قدیمی شده.
سلام مهندس
دیدین وقتی یک نوزاد متولد می شه براش اسم می زاند ؟
مقاله هم یک اسم هست
کتاب هم یک اسم هست
مستند هم همینطور
کسی که مطالعاتی اندوخته
و قصد داره مطرحش کنه میاد یا مقالش رو می نویسه یا کتابش میکنه و یکی هم میاد مستندش می کنه ، یکی هم اونقدر پژهشش براش مهم هست که هر سه تاش رو انجام می ده
آیا برای ساخت مستند هیچ متنی روی کاغذ آورده نمی شه و طبق همون متن پیش نمی ره؟
البته که این طور نیست
حتی مستند هم یک زمینه پژوهشی داره که صد درصد همون متن نویسی هست و در نهایت به تصویر میاد
.
اما می تونم بگم به نوعی با حرف شما موافقم
انسان امروز به هیچ وجه توان مطالعه متنی رو نداره
در واقع اندک افرادی هستند که مطالعه رو استقبال می کنند
بیشتر افراد دوست دارند با تصویر پیش برند .
سلام.بسیار سپاسگذارم که اینجا دعوت شدم. و با اجازه دوستان می خوام این قضیه رو از یه بعد دیگه بررسی کنم.البته شاید حرف دل خیلی از افراد نباشه. من تا حالا همایش شرکت نکردم! چرا؟ چون همایشی این دور و بر نبوده که بخوام شرکت کنم!البته زیادم از این موضوع ناراحت نیستم.....به هر حال......
دوست عزیز ، منظور شما از همایشی این دورو بر نبود چی هست ؟
آیا مطالعاتی داشتید و قصد ارائه داشتید اما همایشی پیدا نکردید ؟
هدف از برگزاری یک همایش چیست؟ البته این رو دارم در مورد ایران می پرسم.
این که از برگزاری یک همایش قراره چه چیزی به دست بیاد مهمه. خوب رایج این هست که میگن برای تبادل اطلاعات و جمع آوری تازه های علمی و نتایج تحقیقات و ... در فلان حوزه علمی، همایش یا کنگره یا... برگزار میشه. کدوم یک از این نتایج جدید رو ما دیدیم؟ تو کدوم حوزه به من دانشجو ( حداقل لیسانس و ارشد رو که دیدم) چیزی از این نتایج رسیده؟ هرچند من هم شاید به دنبال این نتایج نباشم تا زمانی که نیاز مبرم داشته باشم.

کمی با این جمله قرمز بالا موافقم
بود و هست تبادل اطلاعاتی و نتایج تحقیقاتی که در همین همایشها ذکر شده
اما در مورد سطح کیفی، مهم ترین چیزی که تو این قسمت بهش توجه میشه ( البته بیش از محتوای علمی) چارچوب پژوهشه. اگر چارچوب پژوهشتون سبک و سیاق یک اثر علمی رو داشته باشه تقریبا 99 درصد مطمئن باشین که مقاله پذیرفته شده است. تو یک همایش بین المللی که چند روز دیگه برگزار میشه یک مقاله فرستادم و یک مقاله هم اماده کرده بودم واسه یک نشریه. عینا مطالب یکی بود فقط نمونه موردی هام متفاوت بود چون دوتا نمونه موردی رو بررسی کرده بودم نتیجه یکی رو توی مقاله همایش اوردم و اون یکی رو تو مقاله نشریه. اما اشتباهی هر دو رو واسه همایش فرستادم و خودمم متوجه اشتباهم نشدم . دو روز بعد دیدم دوتا ایمیل اومده که هر کدوم یکی از مقاله های من رو پذیرفته بود!! یعنی حتی دقت نکرده بودند که دو تا مقاله یکی هست. پس مطمئنا از چنین همایشی توقع بالا بردن سطح علمی نداریم. اما برای سایر امتیازات خوبه :)
پ.ن. خود ما هم تو این بی کیفیتی مقصریم، اگر نباشه اجباری که برای استخراج مقاله از پایان نامه، امتیاز علمی پژوهشی، نمره کلاسی، امکان استخدام یا تدریس و ... برای حوزه عملی رشته خودمون به دنبال نتایج همایش ها و یا شرکت در اون ها هستیم؟
سلام
متاسفانه این دو قسمت اخری از حرفهاتون که با رنگ قرمز مشخص کردم کاملا درسته
بشخصه امیدوارم نگاهمان را اصلاح کنیم عنوان همایش را هدف بدانیم و نه چیز دیگر.
به اعتقاد بنده بسیاری از جلسات و همایشهای دانشجوئی که توسط انجمن ها برگزار میشود بسیار دیدنی تر و شنیدنی تر است. خلوص نیتی که در این همایش ها شاهد بودم در برخی موارد مثال زدنیست. در بسیاری از آنها جبهه گیری و تخریب جایی ندارد. و این جای تفکر دارد.
سلام مهندس
اگر ممکنه کمی بیشتر راجع به هدف قرار دادن عنوان همایش توضیح بدید ، چطور می شه با این کار همایشها رو ارتقا داد ؟
.
.
.
خیلی طولانی شد
اما این متن رو هم مطالعه کنید

گزارش منتشر شده سایت سایمگو در سال 2012 در خصوص تعداد ارجاعات مقالات دانشگاه‌های مختلف جهان: در مقایسه‌هایی که این سایت در زمینه تعداد ارجاعات مقالات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داشته، دانشگاه‌های جهان را از نظر کیفیت انتشارات به سه درجه مختلف تقسیم کرده است. بر اساس رتبه‌بندی ذکر شده، دانشگاه‌هایی که تعداد ارجاعات به مقالات آنها به طور متوسط زیر یک است با علامت قرمز به نمایش گذاشته شده است. دانشگاه‌هایی که ارجاعات آنها بالای یک است با رنگ نارنجی و دانشگاه‌هایی با ارجاعات بالای 1.5 با رنگ سبز نشان داده شده‌اند.

بر اساس گزارش مذکور، طبیعتا بیشتر دانشگها‌های اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر تعداد ارجاعات به مقالات منتشره با رنگ سبز مشخص می‌شود. در مورد ایران اکثریت دانشگاه‌های ما از نظر تعداد ارجاعات به مقالات با رنگ قرمز به نمایش گذاشته می‌شود. بدین معنا که تعداد ارجاعات به مقالات اکثر ایرانی‌ها کمتر از یک است و شاید ما تعداد انگشت شماری دانشگاه داشتیم که تعداد ارجاعات به مقالات آنها بین یک تا یک و نیم بود که با رنگ نارنجی مشخص شده بود.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوستان
ولی خوندن نظرات دوستان برام سوالهای ایجاد کرد که بهتر دیدم در موردش کمی صحبت کنیم

مارالِ عزیز
منم با خوندن پیامت با این نتیجه رسیدم قضاوت نادرست می کنی ، باهات موافقم در این زمینه که سطح بعضی از همایشها پایین هست اما کمیت همایشها رو نباید دلیل کم بودن کیفیت همایشها دونست .
موضوع فراوان بودن همایشها و کنفرانسهای معماری و سایر رشته ها فقط مختص کشور ما نیست .

سلام اقای مهندس
چطور همایشهای که مقالات خودتون رو بهش ارسال می کنید انتخاب می کنید ؟ چطور متوجه قوی بودن هیئت علمی و متولیان مجموعه ای که مقالات خودتون رو براشون ارسال کردید شدید ؟
شما به عنوان کسی که مقالات متعددی دارید ، چند مقالتون از نظر خودتون کیفیت خوبی داره و کاربردی هست ؟

سلام مهندس
به طور قطع تعداد بیشمار از همایشها و کنفرانسهای معماری و شهر سازی همه ی کشور ها برای عرض اندام و خودنمای و درآمد زایی هست
مطمئن باشید اگر دانشگاهی ، انجمن و صنفی به جایگاهی برسند که فکر می کنند دیگران هم باید بدونن ما در این جایگاهیم از ابزارهای زیادی استفاده می کنند و چه بهتر از همین همایشها که خودش تبلیغات و صددرصد هزینه هنگفتی برای خود برگزار کننده داره
برای افتادن روی شاهراه ، توجه به جوامع پیشرو ملاک بود ، جوامع پیش رو هم همین همایشها رو دارند ، اونها هم در کنار همایشها ورکشاپ برگزار می کنند کارگاه تشکیل می دند، تفاوت ما روی میزان بهره ست
میزان بهره ای که اونها از مطالعات خروجی از همایشها می گیرند قابل مقایسه با ما نیست
پس این کیفیت هست که باید ارتقا پیدا کنه و ارتقا کیفیت به منظور کم کردن کمیت نیست .

سلام دوست عزیز
می دونید ،من خیلی به راه حل فکر می کنم شاید به قول دوستمون آقای علیپور (reza_memar) همایشها خیلی کلی فراخوان می دن و هدف مشخص ندارند ، اما یک پژوهش گر خلاصه به نتیجه ای رسیده و متوجه شده اون بافت مشکل داره ، اگر پژوهشش در پاسخ به درد مردم بود به دنبال درمان هم بود ! اینجا خود پژوهشگر هم مقصر هست ، وقتی می دونه همایش سطحش پایین هست خوب نباید شرکت می کرد ، وقتی هم شرکت کرد مطمئنن هدفی مغایر با حل مشکل و مطرح کردنش داشته ، حالا همایش برگزار شد و پژوهشگر نمره و مدرکش رو هم گرفت اگر خودش به کارش ایمان داشته باشه مطمئنن یک نسخه از پژوهشش رو به دست کسی که متولی موضوع پژوهش باشه می رسونه.

سلام
اما با توجه به تیتر ابتدای صحبتهاتون ایا منظور شما این بود که این لسیت از نظر شما خوب نیستند ؟

سلام دوست عزیز
حرف شما بستگی به دیدگاه مخاطب داره که با چه هدفی به یک همایش یا کنفرانسی ورود می کند
آیا قصد داشته با حظور دو روزه یا سه روزه اتفاق خارق العاده ای رخ بده و تغییر شگرفی در سطح اطلاعاتش ایجاد بشه؟
استاد بزرگواری
وقتی اولین بار در یک گارگاه آموزشی جانبی یک همایش شرکت می کردم، و هیجان من رو برای شروع دیده بود حرف جالبی بهم زد ، گفت اگر بعد از این چهار روز
حتی یک جمله و نه بیشتر
بر دانشت اضافه شد

سلام مهندس
مقاله هم یک اسم هست
کتاب هم یک اسم هست
مستند هم همینطور
کسی که مطالعاتی اندوخته
و قصد داره مطرحش کنه میاد یا مقالش رو می نویسه یا کتابش میکنه و یکی هم میاد مستندش می کنه ، یکی هم اونقدر پژهشش براش مهم هست که هر سه تاش رو انجام می ده
البته که این طور نیست
حتی مستند هم یک زمینه پژوهشی داره که صد درصد همون متن نویسی هست و در نهایت به تصویر میاد
.

سلام

سلام مهندس
اگر ممکنه کمی بیشتر راجع به هدف قرار دادن عنوان همایش توضیح بدید ، چطور می شه با این کار همایشها رو ارتقا داد ؟
.
.
.
خیلی طولانی شد

سلاممممم.
خب من در حد ظرفیت یه پست توضیح دادم.نمیخواستم پستم طولانی بشه.
اتفاقا باهاتون موافقم اول متنه.
ولی متن مرده ست.شما تو اون بحث دیفرنسی که من مطرح کردم دیدید که دریدا متن رو حاوی معنا نمیدونه لذا مولف رو مرده میدونه.
به همین دلیل برزگترین دانشمندای الان دانش و علمشون رو مستند میکنن.
شاخصشون هم نایل فرگوسن استاد تاریخ اقتصاده.
من مثلا اقتصاد نمیدونم ولی وقتی مستندش رو دیدم به جرات میتونم بگم که پول رو میشناسم.بانک رو میشناسم و خیلی موارد دیگه تو اقتصاد.حالا فکر کنید این چقدر مفیده برای اونی که رشتش اقتصاده.
الان شما کتابای دکتر فلامکی رو ببینید همش فلسفست.خب هر کتابش رو میتونه یه مستند 120 دقیقه ای کنه.اینطوری ضریب نفوذ همون کتابش هم بالا میره.
الان کارایی سینما چیه؟...بله برای ما سرگرمیه.ولی عمیق ترین حرفاشون رو تو سینما میزنن.
ما تلاشش رو میکنیما ولی مثلا اگه فلسفه ابن سینما رو بخوایم فیلم کنیم همون ابن سینا رو میبریم (تو فیلم) رو منبر مینشونیم بعد همون حرفای قلبمه سلمبه رو میگیم بزنه.فیلم سازی و مستند سازی به این شکل نه.
این کارکرد هنره دیگه.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سمانه جون از پستتون نقل قول نگرفتم چون طولانی بود و ممکنه بچه ها اذیت بشن.ببخشید و همچنین ممنونم که پستارو خوندین......ببینین من زندگیم خیلی مسیرای پر پیچ و خمی داشته، بن بست، کوچه پس کوچه و....ولی آخرش ختم شده به معماری که اگه بخوام صادق باشم باید اعتراف کنم که نه قصد ورود به این رشته رو داشتم و نه علاقه داشتم.یه جورایی میشه گفت چشم بسته این رشته رو انتخاب کردم و باور کنین حتی نمیدونستم معماری چی هست!!!....اما الان خدا رو صد هزار مرتبه شکر میکنم که بدون اینکه بخوام منو به سمت این رشته هدایت کرد.....الان عاشق معماریم.یه جورایی مثل عشق مادر و فرزندیه با این تفاوت که من فرزندم و معماری مادرم! حالا اگه بخوام جواب سوال شما رو بدم باید بگم که آره، بحث های زیادی داشتم که دوس داشتم تو یه جمعی مطرحش کنم،که تو دوره کاردانیم تا حدودی با اساتیدی که خالصانه تدریس می کردن صحبت کردیم اما کافی نبود...بعضی از استادا منو پدرانه راهنمایی کردن و بعضیاشونم مسخره می کردن!!!همایشی که ازش بحث می کنم فک نکنین مثه کنفرانس های استیو جابزه، اصلا و ابدا. من به عنوان یه دانشجوی در سطح متوسط معماری دنبال یه جمع معمارانه بودم و هستم.....همین و بس.آدم خیال باف و رویا پردازی بودم اما به خودم اجازه ندادم رویا رو وارد معقوله معماری کنم. تو دوره کارشناسیم متاسفانه وزنه تمسخر سنگینتر شد با وجود اینکه سطح علمی من نسبت به کاردانی بسیار بالا رفت. مثلا تو درس مبانی نظری تا دهنمو باز می کردم تا دو کلمه با استاد درباره اندیشه های یه نفر مثلا ((زوی)) صحبت کنم کنایه ها و لودگی های همکلاسیام شروع میشد با این مضمون که اه این باز شروع کرد!!!.......کلا چون یه ادم همایش نرفته محسوب میشم اولش نخواستم اینجا پست بذارم به عبارتی ((در محفلی که آنجا خورشید نماد ذره ست/ خود را بزرگ دیدن شرط ادب نباشد)). اما گفتم شاید این همایش نرفتن هم یه بحثی باشه که دو سه نفر درگیرش باشن و شاید با کمک و استدلال های شما دوستان عزیز بشه یه فکری به حال این موضوع هم کرد............:smile:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
سلام دوستان

مارالِ عزیز
سلام
ممنونم از توجهت ب تمام پستها و مطالب: )
منظور من تعداد زیاد همایشها نبود..
تعداد زیاد محورهای عنوان شده برای هر همایش بود. اتفاقا تعداد زیادش خیلیییییی هم خوبه بشرطی ک تو هرکدوم ب یک محورخاص و بطور تخصصی و جزئی پرداخته بشه تا بتونه ب نتیجه مفیدی هم برسه. ن ک از هر دری سخنی گفته بشه و نهایتا هم ب هیچ نتیجه خاصی نرسه..

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مارالِ عزیز

سلام اقای مهندس

سلام مهندس

سلام دوست عزیز

سلام

سلام دوست عزیز
استاد بزرگواری
حتی یک جمله و نه بیشتر
بر دانشت اضافه شد

سلام مهندس
مقاله هم یک اسم هست
کتاب هم یک اسم هست
مستند هم همینطور
کسی که مطالعاتی اندوخته
البته که این طور نیست
.

سلام

سلام مهندس
.
.
.
خیلی طولانی شد

سلام دوست عزیز-خیلی ممنون از بیان دیدگاهتون
بحث سر کیفیت همایش بود نه انتظار معجزه یا تغییر شگرف .شما وقت میزارید پس باید یه خروجی هم داشته باشه باید به داشته هاتون افزوده شه داریم از استاندارد حرف میزنیم نه خارق العاده بودن.

مثالی که در مورد نقل قولی از استادتون بیان کردین من با مثالی که راجع به فیلم زدم اشاره ضمنی به همین موضوع داشتم که اگه یه جمله هم به دانسته هات افزوده شد پس بی نتیجه هم نبوده ولی با این جمله که" حتی یک جمله و نه بیشتر بر دانشت اضافه شد به معنای این هست که این کارگاه و متولیانش رسالت خودشون رو تمام کردند"
مخالفم اگه یه نفر تشنه است و شما حداقل یه لیوان اب باید بهش بدید ولی به چند قطره لب تر کردن بسنده کنید شما نه تنها رسالتتون رو تموم نکردید بلکه اهمال هم کردید .نه عادت به قطره چکان نه انتظار اقیانوس داشتن . بلکه تعادل همین .

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام

سلام سمانه

منظورم این بود که من دارم همایش هایی رو بیان می کنم که کیفیت خوبی ندارند و مقاصد غیر علمی دارند و می خوان منفعت طلبانه برخورد کنند.
در حالی که موسساتی (مثل بخارا و سایت انسان شناسی و فرهنگ و...) هم هستند که صادقانه و به قصد ارتقای دانش جامعه دارن کار می کنن و من توی دسته بندی م بهشون نمی پردازم.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
چقدر حیف که این موضوع تا الان مطرح نشده بود...

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگیم خانه از پای بست ویران است... چرا؟؟ (پیش فرض ما این هست که حداقل قصد داریم یک مقاله علمی ارائه بدیم) شما در وهله اول برای همایش چکیده مقاله رو میفرستین. چکیده در حالت علمی خودش باید شامل روش تحقیق ،پرسش و فرضیه تحقیق مقاله دهنده باشه... اما چیزی که در حقیقت اتفاق میفته این هست که یک عنوان خیلی ثقیل براش انتخاب میشه و یه چکیده مینویسید که در خوشبینانه ترین حالت 3 مورد قبلی رو پوشش داده اما...
اصلش این هست که چکیده بعد از پایان اصل مقاله نگارش میشه. دلیلش هم این هست که معمولا بعد از انجام تحقیق متوجه میشین فرضیه شما اشتباه هست یا در میانه کار روش تحقیق رو تغییر میدین یا به نمونه گیری پیدا میکنید و خیلی اتفاقات پیش بینی نشده. اما شما در همایش چکیده ای میدین که اصلا نیاز نیست در هنگام فرستادن اصل مقاله همون چکیده رو بفرستید! چکیده بیشتر برای اینه که به شما یک کد یا یه برگه ورود داده بشه (که حتی این هم ضروری نیست تمام همایشها بلا استثنا در صورت فرستادن اصل مقاله بعد از موعد چکیده هم مقاله شما رو قبول میکنند)
یه همایشی شرکت کرده بودم که عنوان اتفاقا تخصصی هم داشت و سطح بین المللی بود. پذیرش چکیده مقاله به منزله قبولی اصل مقاله بود (در هنگام ارسال چکیده منابع هم باید فرستاده میشد). تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
اما پیشنهاد میکنم همه مون عینک بدبینی رو چند لحظه کنار بذاریم و منصف باشیم:
1- ما برای ارتقای سطح کیفی مقالات چه کردیم؟؟ چقدر عنوان و نتیجه ای که گرفتیم ارتباط داشتند؟؟ جمله جدیدی به عنوان تیجه علمی در اون مقاله ارائه دادیم؟
2- تمام همایشها این شرایط رو دارند؟؟
دوستان قبلا اشاره کردند همایشهایی هم هستند که با عنوان ملی یا بین المللی که چارچوب موضوع مشخصی دارند شرایط مناسبی دارند برای مثال:
همایش روشنایی و نورپردازی ایران یکی از این دست هست. بررسی چکیده مقالات تحسین برانگیز بود. جدولی ارائه شده بود که چند ایتم رو بررسی کرده بود مثل بداعت موضوع- نحوه نگارش صحیح- محتوای چکیده- جنبه کاربردی مقاله که امتیاز هر شرکت کننده زیرش درج شده بود و نمره کلی بدست اومده بود که مشخص میکرد چکیده قابل قبول هست - رد شده- با رفع نواقص و ایرادات میتونه برای اصل مقاله اقدام بشه!!!
یا
همایش معماری و شهرسازی انسانگرا (دانشگاه بین المللی قزوین). واقعا هر مقاله ای رو قبول نمیکنند و در مرحله چکیده خیلی خوب سرند میشن و کیفیت این دانشگاه خودش گویای امر هست.

اما شخصا با کمیت مقالات مخالف نیستم هرچند با محتوای تکراری... اینجا اساتید باهمت و دلسوزی نیاز داریم که داشنجو رو در ترم های اول به چالش بکشه. یکی از اساتید ما هر جلسه یک سوال مطرح میکرد و جوابش رو طی دم هفته از ما میخواست در حد 2 بند. خب دانشجو در ترمهای پایین اینترنت رو قابل دسترس تر میدونه با سرچ کردن درباره سوال مجبور میشدیم 10 تا مقاله بخونیم و حداقل 3 نتیجه گیری مختلف رو ببینیم وبتونیم تحلیل کنیم و نظر خودمون رو اضافه کنیم. (برای دانشجوی ترم پایین کار سختیه در نوع خودش:D )
مرغ همسایه غاز نیست اما مرغ ما برای همسایه شترمرغه ... یه خاطره ای باید بگم اینجا. برای یکی از دروس موظف به دادن مقاله بودیم که میتونستیم برای همایش هم بفرستیم. یکی از همکلاسیها اومدن و یه موضوع خیلی به قول ما تابلو درباره یکی از عناصر معماری سنتی مثل بادگیر ارائه دادن که نه تنها تو کلاس حوصله همه رو سر برد صدای کل کلاس و استاد هم بلند شده بود دیگه. از همونهایی که بهشون میگیم توضیح واضحات. فکر میکنید چی شد؟ مقاله رو ترجمه کردن فرستادن همایش خارجی که نه تنها ارائه شفاهی (ویدیو کنفرانس) دادن توی ژورنال ISI شون هم چاپ کردن :confused: بله! موضوعات معماری ایران در انسوی مرزهای جهان رو هوا شکار میشه اما ما اینجا برای سرچ ساده به زبان انگلیسی دچار مشکلیم.
.
.
.
خب جای امیدواریه که هر چقدر در حوزه مسابقات معماری کسی دانشجو جماعت رو حساب نمیاره در عرصه همایش ها از خجالتمون در اومدند :D

پست طولانی شد ادامه بحث در پست های اینده ...

D I S A

عضو جدید

داستان اینجاست که کرسی آزاد اندیشی اون موارد نیست.
آزاد اندیشی علمی مد نظره.همین که تو کرسی میگیم سیاسی یا اقتصادی این دیگه کرسی نیست.

امشب تو اخبار شبکه 3 اعلام کردند که دانشگاه ها (و یا شایدم باقی نهادها و اشخاص دیگر!! ) تحمل نقد و انتقاد ندارند و لذا فعلا از برگزاری کرسی های آزاداندیشی معذوریم :)
دست اندر کاران ، مچکریم..
:)