گفتگوها و گفتمان‌های مهندسان شیمی

fbarani67

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون؛راستش زبان کامپیوترمون فعلا اینگلیسیه.الان هم دارم از گوگل تایپ میکنم.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه همینجوره
کم میان
مثلا کیا مد نظرته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هر دو مریم خیلی کم پیدا شدن مخصوصا seabride
ابجی کوچیکه تالشی ستاره 67 good girl خیلی های دیگه

پسرام که بعضی هاشون مثه حامد مجهول بی بخار شدن

حامد امروز اومده شهرمون قراره ببینمش یه کتک مفصل بهش می زنم واسه این بی فعالیتیش

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر دو مریم خیلی کم پیدا شدن مخصوصا seabride
ابجی کوچیکه تالشی ستاره 67 good girl خیلی های دیگه

پسرام که بعضی هاشون مثه حامد مجهول بی بخار شدن

حامد امروز اومده شهرمون قراره ببینمش یه کتک مفصل بهش می زنم واسه این بی فعالیتیش

خوب اینایی که گفتی گا ه گاهی میان
سلام حامد برسون
این روزها همه درگیرند
خوبه که بلاخره هر چند روز یه بار میان سر میزنن

s_jalini

عضو جدید
سلام

من یه سوال داشتم کسی می تونه به من کمک کنه؟
چرا همه خطوط کیفیت منحنی فازی تو نقطه بحرانی جمع می شن؟
دلیل یا حتی رابطه ریاضی خاصی داره؟

s_jalini

عضو جدید
ممنون می شم کمک کنید. همه جا فقط نوشته که این منحنی ها تو این نقطه به هم می رسند. دلیلش رو ننوشته

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

منظورتو دقیق تر بگو منظورت کدوم خطوطه شکل داری بذاری؟

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

منظورت نقطه بحرانیه دیگه
تو این نقطه کیفیت گاز و مایع با هم برابره
یعنی مثل یه نقطه که تعادل گاز ومایع داشته باشیم و این برای اکثرسیالات هست

s_jalini

عضو جدید
همه خطوط کیفیت (quality lines) که درصدهای مختلف مایع و بخار رو نشون می دن (از مایع اشباع تا بخار اشباع)

s_jalini

عضو جدید
بله ولی این دقیقا تعریف نقطه بحرانیه. جایی که خطوط کیفیت به هم می رسند.
حالا می خوام بدونم چرا به هم می رسند. مثلا چرا نقطه بحرانی برای یه نفت سبک که 25 درصد مایعه با همون نفت وقتی که 75 درصد مایع شده برابره
می دونم سوال یه جوریه ولی پرسیده شده دیگه. باید یه جوابی باشه

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه خطوط کیفیت (quality lines) که درصدهای مختلف مایع و بخار رو نشون می دن (از مایع اشباع تا بخار اشباع)

رابطه ریاضی خاصی نداره اینطور که من دارم تو جزوه روبرو می بینم . این نقاط تجربی و با ازمایش بدست میان

نقطه بحرانی یه نقطه منحصر به فرد برای هر مادست که فقط مخصوص خودشه مثه اثر انگشت در انسان

حالا وقتی برای هر مادهای تحت دما و فشارهای مختلف ازمایش انجام دادن این نمودار تجربی بدست اومده که نقطه اکسترممش هم اسمشو گذاشتن نقطه بحرانی

من که فکر نمی کنم رابطه ریاضی داشته باشی تجربی و بر اساس ازمایشه

همین قد در حد توانم بود شرمنده

s_jalini

عضو جدید
من هم همین فکر رو می کنم ولی یه دلیل علمی برای همگرایی خطوط ازم خواستن
باز هم ممنون از کمکتون

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله ولی این دقیقا تعریف نقطه بحرانیه. جایی که خطوط کیفیت به هم می رسند.
حالا می خوام بدونم چرا به هم می رسند. مثلا چرا نقطه بحرانی برای یه نفت سبک که 25 درصد مایعه با همون نفت وقتی که 75 درصد مایع شده برابره
می دونم سوال یه جوریه ولی پرسیده شده دیگه. باید یه جوابی باشه

گفتم که نقطه بحرانیه واسه هر ماده منحصر به فرده
حالا باید بدونی که تو نقطه بحرانی نمی تونیم دقیقا بگیم فاز مایع داریم یا فاز گاز به این خاطر تو این نقطه می گن سیال داریم که ویگی هاش مشخص نیست

حالا جواب سوال شما چون هر دونفت یک ماده هستن و در نقطه بحرانی فاز ویژگی ها مهم نیست پس نقطه بحرانی هر دو یکی میشه ok

s_jalini

عضو جدید
گفتم که نقطه بحرانیه واسه هر ماده منحصر به فرده
حالا باید بدونی که تو نقطه بحرانی نمی تونیم دقیقا بگیم فاز مایع داریم یا فاز گاز به این خاطر تو این نقطه می گن سیال داریم که ویگی هاش مشخص نیست

حالا جواب سوال شما چون هر دونفت یک ماده هستن و در نقطه بحرانی فاز ویژگی ها مهم نیست پس نقطه بحرانی هر دو یکی میشه ok

اینو گفتم ولی ظاهرا این نیست. یعنی استاد فرمودند این که واضحه!!

s_jalini

عضو جدید
در واقع شما الان دارید از نقطه بحرانی به سوال نگاه می کنید. می گید در نقطه بحرانی ویژگی ها مهم نیست و سیال داریم پس همه خطوط به هم می رسند . از پایین نگاه کنید. از خطوط کیفیت بیاید به سمت نقطه بحرانی.
خوب. فشار و دما زیاد می شه. حالا چرا خطوط به یه نقطه نزدیک می شن؟ دلیلش صرف یکسان بودن ماده نیست. اگر بود جواب رو داده بودم

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین دوست خوبم این سوال شما مربوط به گراف های فازی میشه که با ازمایش با ثابت نگه داشتن یکی از متغییرهای دما حجم فشار تغییرات دوتای دیگه رو بررسی می کنیم.

چیزی که من دارم با ازمایش سیلندر پیستون و طبق رابطه انتوان این نقاط به دست میاد. خوب می دونیم که زیر نقطه بحرانی تعادل مایع بخار داریم حالا نقطه بحرانیه اخرین نقطه ایه که تعادل مایع بخار داریم

پس می تونی به استادت بگی با ازمایشات مشخص می شه که پس از بالا رفتن دما یا فشار بالاخره به نقطه ای می رسیم که دیگه مایع و بخار تعادل ندارن و همون منظور بحرانیه

دیگه سوادم بیش از این قد نمیده.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
در واقع شما الان دارید از نقطه بحرانی به سوال نگاه می کنید. می گید در نقطه بحرانی ویژگی ها مهم نیست و سیال داریم پس همه خطوط به هم می رسند . از پایین نگاه کنید. از خطوط کیفیت بیاید به سمت نقطه بحرانی.
خوب. فشار و دما زیاد می شه. حالا چرا خطوط به یه نقطه نزدیک می شن؟ دلیلش صرف یکسان بودن ماده نیست. اگر بود جواب رو داده بودم

خوب دلیل نزدیک شدنش از دو طرف به خاطر بالا رفتن یکی از متغییرهای دما یا فشاره.

می دونی چیه؟

ناحیه مایع سرد در نظر بگیر خوب حالا وقتی در دمای ثابت توی نمودار دما -حجم فشار رو بالا میبریم حجم مایع بیشتر میشه در طرف دیگیر ناحیه سوپرهیتم وقتی فشار بالا میره حجم بخار کم میشه همینه دلیل همگرا شدنشون

s_jalini

عضو جدید
ببین دوست خوبم این سوال شما مربوط به گراف های فازی میشه که با ازمایش با ثابت نگه داشتن یکی از متغییرهای دما حجم فشار تغییرات دوتای دیگه رو بررسی می کنیم.

چیزی که من دارم با ازمایش سیلندر پیستون و طبق رابطه انتوان این نقاط به دست میاد. خوب می دونیم که زیر نقطه بحرانی تعادل مایع بخار داریم حالا نقطه بحرانیه اخرین نقطه ایه که تعادل مایع بخار داریم

پس می تونی به استادت بگی با ازمایشات مشخص می شه که پس از بالا رفتن دما یا فشار بالاخره به نقطه ای می رسیم که دیگه مایع و بخار تعادل ندارن و همون منظور بحرانیه

دیگه سوادم بیش از این قد نمیده.

1. واقعا مرسی
2. رابطه آنتوان رو دارید؟ اگر نه پیداش می کنم
3. یه سوالی دارم فقط چند دقیقه بذارید فکر کنم

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید رفتم ........
چی شد به نتیجه رسیدید جوابهای شهرام قانع کننده بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. واقعا مرسی
2. رابطه آنتوان رو دارید؟ اگر نه پیداش می کنم
3. یه سوالی دارم فقط چند دقیقه بذارید فکر کنم

خوب نگاه کن رابطه انتوان دارم ولی نمی تونم تایپ کنم یه سرچ بزنی هم تو کتابا هم تو نت می تونی پیدا کنی.

دوست خوبم نمودارها همیشه تجربی و بر اساس ازمایش بدست می ان برای این قسمت شما روابط ریاضی هم مثه معادله واندروالس یا ردلیشکوانگم هستن که می تونن راه گشا باشن

من سوادم اینقد بود اگه دوس داری برو تو قسمت سوالهای درسی هم مطرحش کن مطمئنا دوستان با سواد تر از منم هستن که اونجا میان جواب می دن. اخه اینجا تالار گفتگوست

s_jalini

عضو جدید
خوب نگاه کن رابطه انتوان دارم ولی نمی تونم تایپ کنم یه سرچ بزنی هم تو کتابا هم تو نت می تونی پیدا کنی.

دوست خوبم نمودارها همیشه تجربی و بر اساس ازمایش بدست می ان برای این قسمت شما روابط ریاضی هم مثه معادله واندروالس یا ردلیشکوانگم هستن که می تونن راه گشا باشن

من سوادم اینقد بود اگه دوس داری برو تو قسمت سوالهای درسی هم مطرحش کن مطمئنا دوستان با سواد تر از منم هستن که اونجا میان جواب می دن. اخه اینجا تالار گفتگوست

به هر حال ممنون

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه جورایی. اینا مفاهیمیه که می دونم ولی خیلی قانعم نمی کنه

دوست عزیز اینو خوندی؟

خوب دلیل نزدیک شدنش از دو طرف به خاطر بالا رفتن یکی از متغییرهای دما یا فشاره.

می دونی چیه؟

ناحیه مایع سرد در نظر بگیر خوب حالا وقتی در دمای ثابت توی نمودار دما -حجم فشار رو بالا میبریم حجم مایع بیشتر میشه در طرف دیگیر ناحیه سوپرهیتم وقتی فشار بالا میره حجم بخار کم میشه همینه دلیل همگرا شدنشون

این دیگه جوابتو واضح میده که چرا همگرا میشن

بالا