گروه کاری و تبادل نظر مهندسین تاسیسات

bhabdi

عضو جدید
سلام
ایا در قسمت ورود هوای تازه هم مقدار هوایی که وارد میکنین به فضا رو وارد کردین؟ در اون صورت بار هوای تازه یا همون ventilation load توخروجی محاسبات میاد و احتمالا به عدد واقعی میرسین.

ببینین ventilation تخلیه هوای اجباری است که اون رو هم وارد کردیم. ولی باز هم به نظرم 75 تن تبرید برای 5000 متر مربع یک مقدار کمه... نمی دونم دقیقا مشکل از کجاست؟ اصلا آیا مشکلی وجود دارد یا نه؟

bhabdi

عضو جدید
با تشکر از شما
در صورت استفاده از پکیج آیا دیگر نیازی به دیگ اب گرم و موتور خانه نیست؟

در مورد شکل زیر لطفا توضیح دهید؟
آیا برای مسیر رفت هم پمپ لازمه؟
آب دیگ چطوری گرم میشه؟

ضمن تایید توضیحات سارا، به توضیحات سارا این رو هم اضافه کنم که پمپ برگشت آب گرم که در مسیر قرار گرقته با عث میشه که در کل مسیر آب تحت فشار قرار بگیره و در حقیقت لازم نیست که هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت پمپ بذاریم چون سیکل بسته است...

ixabedi

کاربر فعال
با تشکر از شما دو دوست عزیز

در پکیج لوله های آبگرم مصرفی و لوله آب گرم سرمایش یک لوله می باشه ؟یا نه مثل موتور خانه این دو لوله از هم جداست؟

شما مهندسین تاسیسات در هنگام رسم نقشه تاسیسات آبگرم سرد و گرم مصرفی -گرمایش و سرمایش -فا ضلاب به چه نکاتی توجه می کنید؟یا بعبارت دیگر چطوری برای یک پلان داده شده نقشه تاسیسات را رسم کرد؟

bhabdi

عضو جدید
با تشکر از شما دو دوست عزیز

در پکیج لوله های آبگرم مصرفی و لوله آب گرم سرمایش یک لوله می باشه ؟یا نه مثل موتور خانه این دو لوله از هم جداست؟

شما مهندسین تاسیسات در هنگام رسم نقشه تاسیسات آبگرم سرد و گرم مصرفی -گرمایش و سرمایش -فا ضلاب به چه نکاتی توجه می کنید؟یا بعبارت دیگر چطوری برای یک پلان داده شده نقشه تاسیسات را رسم کرد؟

بله در پکیج لوله کشی آبگرم مصرفی با آبی که در رادیاتور ها به گردش در می آید متفاوت است. یعنی به طور کلی سیکل آبگرم مصرفی از سیکل شوفاژ و گرمایش کاملا جدا است.
سوال دومتون هم که دیگه خیلی کلی شد. باید مهندس تاسیسات باشین تا بتونین نقشه تاسیسات رسم کنین... نا سلامتی علمی است برای خودش!!!

mh2380

عضو جدید
چون نرم افزار hap قفل شکسته است پروفیل که براساس حداقل دما ایجاد میکنه درست نیست . باید برای محاسبه بار حرارتی پروفیل دمای زمستان را بر اساس حداقل دمای بیرون اصلاح کنی.

mh2380

عضو جدید
سلام... چرا باید این کار رو بکنم؟ کاربری سوله ، انبار هست و در تمام 24 ساعت شبانه روز باید دمای هوا در شرایط یکنواخت 15-25 درجه باشه و فن ها همیشه روشن هستند... چرا باید پروفیل دما را تغییر بدم؟
باید حداقل دمای طرح زمستانی را برای ماههای سرد وارد پروفیل دمایی کنی.

ixabedi

کاربر فعال
بله در پکیج لوله کشی آبگرم مصرفی با آبی که در رادیاتور ها به گردش در می آید متفاوت است. یعنی به طور کلی سیکل آبگرم مصرفی از سیکل شوفاژ و گرمایش کاملا جدا است.
سوال دومتون هم که دیگه خیلی کلی شد. باید مهندس تاسیسات باشین تا بتونین نقشه تاسیسات رسم کنین... نا سلامتی علمی است برای خودش!!!

بله درست می فرمائید.
ولی رشته عمران در بعضی رشته ها مثل تاسیسات و بخصوص معماری زیاد سرک می کشه
شکل زیر نقشه فاضلاب می باشه
منظور از شماره های 1 تا 5 در شکل زیر چیه؟
شماره یک یک خط چین است که از داخل دیوار عبور کرده و از سینک ظرف شویی شروع و به روشویی ختم شده

Keshavarzian

عضو جدید
با سلام
بار حرارتی یا برودتی به دست آمده بر مبنای حداقل یا حداکثر دما در ساعات مختلف شبانه روز بدست می آید. بنابراین تنها دمای طرح خارج در محاسبات بار تاثیرگذار خواهد بود.
موفق باشید.

mh2380

عضو جدید
با سلام
بار حرارتی یا برودتی به دست آمده بر مبنای حداقل یا حداکثر دما در ساعات مختلف شبانه روز بدست می آید. بنابراین تنها دمای طرح خارج در محاسبات بار تاثیرگذار خواهد بود.
موفق باشید.
با سلام خدمت دوست عزیز شما در قسمت ورودی شرایط آب و هوا حداقل دما را وارد می کنید ولی چون نرم افزار hap قفل شکسته هست در پروفیل دما در ساعات مختلف شبانه روز حداقل دما که بر اساس استاندارها در ساعت 5 صبح رخ میدهد از حداقل دمای ورودی شما بیشتر است پس بار حرارتی کم میشود و باید در پروفیل های روزانه دما در ماههای سرد ، دمای ساعت 5 صبح را برابر مقدار حداقل دمای طرح وارد کنید.

bhabdi

عضو جدید
با سلام خدمت دوست عزیز شما در قسمت ورودی شرایط آب و هوا حداقل دما را وارد می کنید ولی چون نرم افزار hap قفل شکسته هست در پروفیل دما در ساعات مختلف شبانه روز حداقل دما که بر اساس استاندارها در ساعت 5 صبح رخ میدهد از حداقل دمای ورودی شما بیشتر است پس بار حرارتی کم میشود و باید در پروفیل های روزانه دما در ماههای سرد ، دمای ساعت 5 صبح را برابر مقدار حداقل دمای طرح وارد کنید.

دوست عزیز سلام و مرسی ار پاسختون./.. این مطلبی که شما می فرمایید رو من اولین باری است که می شنوم. مطمئنا با پایین آوردن دمای طرح خارج به صورت دستی و دانسته، بار حرارتی افزایش می یابد ولی سوال اینجاست که آیا وقتی شهری مثل تهران را وارد می کنیم که تمام اطلاعات آن در کریر موجود است آیا مجازیم خودمان اطلاعات آب و هوا را دستی وارد کنیم؟
به علاوه این وجود اختلاف دمای طرح در ساعت 5 صبح تنها مختص تهران نیست و در کریر هر شهر دیگری را هم که انتخاب کنیم بین دمای طرح خارج در بخش design parameter و دمای طرح در ساعت 5 صبح در بخش design temperature تفاوت وجود دارد. شما از این مطلبی که می فرمایید مطمئنید؟

به علاوه من فکر می کنم که با این که پروفیل دمایی در برنامه کریر برای ماههای مختلف سال قابل ورود هست. اما نرم افزار کل محاسبات بار رو بر اساس design temperature انجام میده که شرایط کاملا بحرانی را فرض کرده. مثلا برای شهر تهران کمترین دما در فصل زمستان و برای ماه ژانویه 2.7 درجه سلسیوس است اما دمای خشک طرح زمستانی -6.8 سلسیوس و نرم افزار هم بر مبنای -6.8 محاسبات را انجام میدهد

آخرین ویرایش:

bhabdi

عضو جدید
بله درست می فرمائید.
ولی رشته عمران در بعضی رشته ها مثل تاسیسات و بخصوص معماری زیاد سرک می کشه
شکل زیر نقشه فاضلاب می باشه
منظور از شماره های 1 تا 5 در شکل زیر چیه؟
شماره یک یک خط چین است که از داخل دیوار عبور کرده و از سینک ظرف شویی شروع و به روشویی ختم شده

خب...
1- این خط که فرمودین حط چین هم هست. خط ونت (VENT) شماست. این خط که معمولا پشت تمام وسایلی که سیفون دارند رسم میشه هواکش سیستم فاضلاب نام دارد و برای جلوگیری از ایجاد خلا در لوله های فاضلاب و تخلیه آسان سیفون تعبیه می شود. با این خط سیستم فاضلاب به اصطلاح نفس کشیده. مثال بهتر این موضوع هنگامی است که می خواهید از یک قوطی روغن ماشین که تنها یک سوراخ دارد روغن را تخلیه کنید. می بینیم که با یک سوراخ روغن به علت ایجاد خلا در سیستم تخلیه نمی شود ولی با ایجاد دو سوراخ روی فوطی روغن، روغن به راحتی تخلیه می شود. این سیستم ونت نیز به همان صورت عمل می کند.
اطلاعات بیشتر در اینجا: http://www.bhg.com/home-improvement/maintenance/heating-cooling/vent-system-basics/

2- شماره 2 و 3 و 4 که همگی R دارند. نشان دهنده رایزر ها هستند. برای مثال رایزر ونت با VR نشان داده شده (VENT RISER) و این یعنی لوله ونت پس از سرویس دادن به کلیه لوازم در آن طبقه به رایزر وصل شده و تا طبقه بالا ادامه می یابد و از بام خارج می شود. عبارات 2" که در بالا و پایین نوشته شده یعنی که سایز لوله در طبقه بالاتر و پایین تر آن یکسان ادامه می یابد و همان 2" است.

3- برای شماه 3 زیاد مطمئن نیستم که رایزر برای چیست. اما از انجا که خطی به آن متصل نیست احتمال می دهم رایزر آب باران باشد. که از بام شروع شده و تا کف ساختمان امتداد میابد

4- شماره 4 رایزر فاضلاب است (Sewage riser ) که مثل رایزر ونت به صورت عمودی در تمام طبقات ادامه می یابد و در نهایت در زیر زمین یا طبقه همکف به سمت فاضلاب شهر یا چاه هدایت می شود.

5- WH از آنجا که در آشپزخانه است به احتمال زیاد همان WATER HEATER هست که به معنای آب گرم کن یا همان سیستم پکیج است.

ixabedi

کاربر فعال
با سپاس بیکران از شما

در مورد زاویه اتصالات در لوله های فاضلاب لطفا توضیحاتی ارائه بفرمائید؟
مثلا زمانی که لوله SR از داکت خارج میشه لوله های دیگر با چه زاویه به این لوله وصل می شوند؟

دیگر دوستان هم لطفا در بحث شرکت کنند

bhabdi

عضو جدید
با سپاس بیکران از شما

در مورد زاویه اتصالات در لوله های فاضلاب لطفا توضیحاتی ارائه بفرمائید؟
مثلا زمانی که لوله SR از داکت خارج میشه لوله های دیگر با چه زاویه به این لوله وصل می شوند؟

دیگر دوستان هم لطفا در بحث شرکت کنند

ببینید در سیستم های فاضلابی و اتصالات موجود زوایای مختلفی در دنیا به کار برده میشه. مثل 30 درجه، 45 درجه یا 60 درجه. اما در ایران به طور معمول و عمومی از اتصالات با زاویه 45 درجه استفاده میشه.

mh2380

عضو جدید
دوست عزیز سلام و مرسی ار پاسختون./.. این مطلبی که شما می فرمایید رو من اولین باری است که می شنوم. مطمئنا با پایین آوردن دمای طرح خارج به صورت دستی و دانسته، بار حرارتی افزایش می یابد ولی سوال اینجاست که آیا وقتی شهری مثل تهران را وارد می کنیم که تمام اطلاعات آن در کریر موجود است آیا مجازیم خودمان اطلاعات آب و هوا را دستی وارد کنیم؟
به علاوه این وجود اختلاف دمای طرح در ساعت 5 صبح تنها مختص تهران نیست و در کریر هر شهر دیگری را هم که انتخاب کنیم بین دمای طرح خارج در بخش design parameter و دمای طرح در ساعت 5 صبح در بخش design temperature تفاوت وجود دارد. شما از این مطلبی که می فرمایید مطمئنید؟

به علاوه من فکر می کنم که با این که پروفیل دمایی در برنامه کریر برای ماههای مختلف سال قابل ورود هست. اما نرم افزار کل محاسبات بار رو بر اساس design temperature انجام میده که شرایط کاملا بحرانی را فرض کرده. مثلا برای شهر تهران کمترین دما در فصل زمستان و برای ماه ژانویه 2.7 درجه سلسیوس است اما دمای خشک طرح زمستانی -6.8 سلسیوس و نرم افزار هم بر مبنای -6.8 محاسبات را انجام میدهد
با سلام خدمت دوست عزیزم. من هم چند وقت پیش با همین مشکل روبرو شدم . بعد از کلی تحقیق متوجه شدم چون نرم افزار hap قفل شکسته توی محاسبات از حداقل دمای خشک طرح زمستان استفاده نمی کنه و باید در پنجره wether properties وارد پنجره design temperatures و در قسمت hourly detail در ماههای سرد سال حداقل دمای طرح بیرون را به صورت دستی اصلاح و مقدار دمای طرح بیرون را وارد می کنیم. شما هم برای اینکه مطمئن بشید می توانید یک پروژه ساده را امتحان و با روش تئوری مقایسه کنید. من که اینطوری مشکلم حل شد. اگه این روش من هم مشکلی داره خوشحال میشم بهم بگید.

bhabdi

عضو جدید
با سلام خدمت دوست عزیزم. من هم چند وقت پیش با همین مشکل روبرو شدم . بعد از کلی تحقیق متوجه شدم چون نرم افزار hap قفل شکسته توی محاسبات از حداقل دمای خشک طرح زمستان استفاده نمی کنه و باید در پنجره wether properties وارد پنجره design temperatures و در قسمت hourly detail در ماههای سرد سال حداقل دمای طرح بیرون را به صورت دستی اصلاح و مقدار دمای طرح بیرون را وارد می کنیم. شما هم برای اینکه مطمئن بشید می توانید یک پروژه ساده را امتحان و با روش تئوری مقایسه کنید. من که اینطوری مشکلم حل شد. اگه این روش من هم مشکلی داره خوشحال میشم بهم بگید.

اینی که شما می گین که درسته... معلومه که اگر دمای طرح رو دستی کم کنیم، خود به خود بارمون زیاد میشه.... ولی دقت کنید که با کم کردن دما به صورت دستی کل سیستم دمایی در طول ساعات و ماههای مختلف هم بهم میریزه.
من فکر میکنم این که شما می گین درست نیاشه. شما که نباید به هر روشی که میشه بار رو زیاد کنین... باید به روشی که درسته بار رو اصلاح کرد تا به مقدار واقعی رسید.
توی پروژه وقتی که space load رو می گیرید نگاه کنید و ببینین که دمای طرح زمستان رو چقدر گرفته؟ می بینین که از همون دمای طرح خودش که میگین لحاظ نمیشه استفاده کرده.
در ضمن تمام این بحث هایی که داریم می کنیم مال بار HEATING LOAD هست... من کلا بحثم روی بار COOLING LOAD هست... اون رو هم با دستکاری باید زیاد کرد؟

bhabdi

عضو جدید
دیگه مهندس تاسیسات توی باشگاه مهندسان ایران نبوووود؟ بابا این چه تبادل نظریه پس؟ چرا سنگر رو خالی کردین؟

bhabdi

عضو جدید
ایول خیلی موافقم... واقعا جاش خالی بود توی فروم ها

آخرین ویرایش توسط مدیر:

webcam

عضو جدید
کسی با نرم افزار chvac آشنایی نداره .
یا آموزش اون نرم افزار رو کسی نداره.

ssniru

عضو جدید
سلام به مهندسهاي ايراني

سلام به مهندسهاي ايراني

هر كسي سوال در مورد تهويه داره بپرسه

ssniru

عضو جدید
سلام بچه ها یه سئوال داشتم خواستم بپرسم یرای نصب اسپیلت آیا حتما" کندانسور باید پایین تر از اواپراتور قرار بگیره؟
نه لزومي نداره كندانسور پايين تر قرار بگيره . مگه اسپيلت فروشگاهها رو نديدين.

8613241421

عضو جدید
من دلیلی برای اینکار نمیبینم چون سیکلمون بسته است و پایین یا بالا بودن کندانسور تاثیری روی کارکردش نداره البته این نظر من هست .

بالا