کی میخاد یه کار مهم انجام بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

behzad shou

عضو جدید
سلام
میدونم موقع امتحاناس و سر همه شلوغ،اما فکر این که ماها میتونیم یه طرح بزرگ علمی انجام بدیم منو راحت نمیذاره
من دو سه ماهه روی مقدمات طرحم کار کردم،اما از اون به بعد افتادم تو سربالایی
الان فقط کمک شماهاس که میتونه این طرحو دوباره را بندازه
هر کی میخاد توی این ابرطرح کمکم کنه بیاد بالا...!!

raha parsa 109

عضو جدید
سلام
میدونم موقع امتحاناس و سر همه شلوغ،اما فکر این که ماها میتونیم یه طرح بزرگ علمی انجام بدیم منو راحت نمیذاره
چي شد پس ............... طرحت يادت رفت

behzad shou

عضو جدید
طرح من این است...

طرح من این است...

سلام
دیشب من ساعت 3 این تاپیکو زدم،فکر کنم وقت خواب بود
اما طرحم،یه بریف ازش مینویسم
سال 1950 ادوارد دمینگ بعد از اینکه از امریکا دیپورت شد رفت ژاپن و مفاهیم اس پی سی و اهمیت کیفیت رو به ژاپنیا یاد داد. بعد از اینکه دمینگ فلسفه کیفیت خودشو توی 14 بند معروف ارائه کرد و ژاپنیا هم اجراش کردن صنعت و کلا" نظام اقتصادی ژاپن متحول شد. الان هم که غول علم و نماد پیشرفت توی دنیان.
اما این فلسفه مستر دمینگ به دلایل فرهنگی و اینکه دیگه قدیمی شده،توی ایران کاربرد نداره
الان سازمانای ما صرفا" به عنوان شعار ازش استفاده میکنن.
تحقیقای کم من اینو تایید میکنه که ایران نیاز به یه فلسفه جدید و آپ دیت شده ای در مورد کیفیت نیاز داره. اصولی که بومی و ملی باشه و از دل جوونای این مملکت باشه.
قطعا" همه اینو قبول دارن که صنعت ما،در حال حاضر از دو اصل اساسی تولید و خدمات یعنی بهره وری و کیفیت میشه گفت غافله. و این یعنی خود زنی اقتصادی که پول خرج کنیم،اما محصول قابل قبولی دریافت نکنیم.
یه یاعلی از ما صنایعا نیازه که با هم بتونیم صنعت ایرانو از این درجا زدن نجات بدیم.
هز کی میخاد با من باشه،ترم و گرایششو بهم بگه من اطلاعات بیشتری بهش بدم.
منتظر همتونم...

narbeh

عضو جدید
سلام مهندس
خوبی؟ طرح خوبی داری و می تونی روش تحقیق کنی.مقالش هم می تونی بکنی ولی من چند تا نکته بگم:
سلام
اما این فلسفه مستر دمینگ به دلایل فرهنگی و اینکه دیگه قدیمی شده،توی ایران کاربرد نداره
الان سازمانای ما صرفا" به عنوان شعار ازش استفاده میکنن....

مهندس فلسفه دمینگ هیچ وقت نمی تونه قدیمی بشه. چون 14 بندش اصل اند توی تمامی زمینه. تعریف کیفیت رو می گه. هیچ وقت دمینگ روشی رو برای بهبود ننوشت و فقط 14 اصل داد می دونی چرا؟ چون روش قدیمی می شه بعد از یه مدت ولی اصل نه!
پس نه تو ایران نه تو ژاپن هیچ وقت این اصل ها قدیمی نمی شه.

متاسفانه حتی به عنوان شعار کیفیتی هم ازش استفاده نمی شه تو ایران چه برسه کاربرد.
دلیلش هم اینه که ما دنبال یه معجزه ایم و همیشه دنبال مد!
یه موقع ایزو مد می شه ! الان ای اف کیو ام ! پس فردا جی ای تی!
فقط دنبال اسم هاییم و الا اگه همین 14 اصل تو هر جایی چه خدماتی و چه تولیدی پیاده بشن بهره وری بهتری از الان خواهیم داشت.

تحقیقای کم من اینو تایید میکنه که ایران نیاز به یه فلسفه جدید و آپ دیت شده ای در مورد کیفیت نیاز داره.

به نظر بنده خیر نیاز نداره! باز هم یه فلسفه دیگه بیاد که چی؟ شما 14 اصل ساده رو تونستی پیاده کنی که می خوای فلسفه جدیدی ارائه بدی؟
اصلا 14 اصل نه یه چرخه ساده PDCA رو ببینم می تونی پیاده کنی؟

قطعا" همه اینو قبول دارن که صنعت ما،در حال حاضر از دو اصل اساسی تولید و خدمات یعنی بهره وری و کیفیت میشه گفت غافله. و این یعنی خود زنی اقتصادی که پول خرج کنیم،اما محصول قابل قبولی دریافت نکنیم.

مهندس بی خیال کدوم تولید؟ الان ما تولید داریم واقعا؟ صنعتمون شده مونتاژ و واردات! بهره وری کیلو چند؟ بی خیال این حرفا.سوزن هم نمی تونیم بزنیم چه برسه....
.
.
من تا حالا حرفات رو نقد کردم
ولی بهت راهکار هم می دم برو رو اینا کار کن.به خدا هر روز یه تئوری جدید می دن همه ولی کار برد نداره می دونی چرا؟ چون مشکل از تئوری ها نیست.
گلوگاه ما سیاست هامونه! چه کلانی و کشوری چه داخلی و سازمانی! باور نداری؟ برو تو هر جایی که می خوای یا حمایت مدیرت رو نداری یا اگه اونم داشته باشی گلوگات می ره برون سازمانی که فاتحت خوندس هیچ جوری نمی تونی سیاست ها رو تغییر بدی!

سعی کن اگه واقعا کار خوبی می خوای بکنی ببینی مشکلات سیاستی سازمان ها برای پیاده سازی این دانش ها چیه؟ وقتی مشکلات رو ریشه ای پیدا کردی ،برو راه حل بده اونم راه حلی بده که این لقمه جویده شده رو قورت بدی ( دانش های روز) نه این که دوباره از اول لقمه بگیری و بخوای بجویی(دانش جدید) ولی دوباره نتونی قورتش بدی.;)
همیشه دنبال اختراع چرخ از اولیم ولی چشامون رو باز نمی کنیم ببینیم الان دارن می پرن ! چرخ دیگه چیه؟
هر کمکی واسه تحقیقت خواستی در خدمتم. دوست دارم منو در جریان کارت بزاری مهندس.
موفق باشی.:gol: ناربه

nimaparham

عضو جدید
کاربر ممتاز
من وقت کافی ندارم برای طرحت کار کنم اما اگه ارائه بدی شاید بتونم کمکی نماییم

behzad shou

عضو جدید
سلام مهندس
خوبی؟ طرح خوبی داری و می تونی روش تحقیق کنی.مقالش هم می تونی بکنی ولی من چند تا نکته بگم:

ممنون،من خوبم، شمام ایشالا خوبی؟

مهندس فلسفه دمینگ هیچ وقت نمی تونه قدیمی بشه. چون 14 بندش اصل اند توی تمامی زمینه. تعریف کیفیت رو می گه. هیچ وقت دمینگ روشی رو برای بهبود ننوشت و فقط 14 اصل داد می دونی چرا؟ چون روش قدیمی می شه بعد از یه مدت ولی اصل نه!
پس نه تو ایران نه تو ژاپن هیچ وقت این اصل ها قدیمی نمی شه.

منظور من از قدیمی شدن منسوخ شدن فلسفه نبود،بلکه میخام اینو بگم که اون کاربردی که دمینگ واسه این اصولش متصور بود،الان به یه نوعی با تغییراتی که توی دنیا رخ داده،دیگه اون کاربرد رو نداره که بتونه یه کشورو متحول کنه.

متاسفانه حتی به عنوان شعار کیفیتی هم ازش استفاده نمی شه تو ایران چه برسه کاربرد.
دلیلش هم اینه که ما دنبال یه معجزه ایم و همیشه دنبال مد!
یه موقع ایزو مد می شه ! الان ای اف کیو ام ! پس فردا جی ای تی!
فقط دنبال اسم هاییم و الا اگه همین 14 اصل تو هر جایی چه خدماتی و چه تولیدی پیاده بشن بهره وری بهتری از الان خواهیم داشت.

میدونی نارمه جان،سازمانای ایرانی به قول معروف یه BMW هستن با موتور پیکان.
یه رنسانس اقتصادی،فرهنگی،اخلاقی،رفتاری،فنی و هف هشتا رنسانس دیگه لازمه تا تازه بتونیم بگیم که ما جهان سوم نیستیم.

به نظر بنده خیر نیاز نداره! باز هم یه فلسفه دیگه بیاد که چی؟ شما 14 اصل ساده رو تونستی پیاده کنی که می خوای فلسفه جدیدی ارائه بدی؟
اصلا 14 اصل نه یه چرخه ساده PDCA رو ببینم می تونی پیاده کنی؟

اگه ما به این امید بشینیم که یه مرد مردانی بیاد و اجراش کنه حالا هر طرح و اصلی میخاد باشه،باید آرزوی پیشزفتو بذاریم واسه نوه بچمون،تازه اگه این روند نزولی تو همه بخشا با شیب منفی89 درجه متوقف بشه

هر کمکی واسه تحقیقت خواستی در خدمتم. دوست دارم منو در جریان کارت بزاری مهندس.
موفق باشی.:gol: ناربه

ازت واقعا" ممنونم،من از انتقاد خیلی درس میگیرم تا تعریف و تمجید الکی.
حتما" بهت خبر میدم ، کمکی هم بخام که حتما" میخام بهت میگم
بازم ازت یه تشکر ناب میکنم
فعلا" خدا نگهدارت

آخرین ویرایش:

m.ali.m

عضو جدید
سلام

سلام.طرحتو خوندم.حرفای اون دوستمون هم خوبه اما قبل از اینکه بری دنبال پیاده سازی این سیستم، بنظرم بهتره یه امکان سنجی برای پیاده سازیش انجام بدی.میتونی پروپوزالش رو بنویسی و اون رو به یه سازمان بدی تا ببینی ایده ات تا چه حد شدنیهخوشحال میشم من رو هم در جریان قرار بدی.موفق باشی.

آخرین ویرایش:

behzad shou

عضو جدید
سلام.طرحتو خوندم.حرفای اون دوستمون هم خوبه اما قبل از اینکه بری دنبال پیاده سازی این سیستم، بنظرم بهتره یه امکان سنجی برای پیاده سازیش انجام بدی.میتونی پروپوزالش رو بنویسی و اون رو به یه سازمان بدی تا ببینی ایده ات تا چه حد شدنیهخوشحال میشم من رو هم در جریان قرار بدی.موفق باشی.
سلام علی جان
از حسن نظرت ممنونم
امکان سنجی طرح وقتی با درصد اطمینان بیشتری جواب میده که هم امکان سنجی میدانی و هم نظری انجام بشه. توی ایران دومی خیلی سریع انجام میشه و زود هم به نتیجه میرسه اما اگه بخای تحقیقات میدانی رو واسه امکان سنجی طرحت انجام بدی از زمینو آسمون مشکل میباره.
درمورد ارائه طرحم به یه سازمان هم باید بگم که تو فکرش هستم اما چون طرحم کامل نیست فعلا" فکر نکنم یه سازمانی بیاد و قبولش کنه
حتما" تو رو هم مطلع میکنم.
قربانت.

behzad shou

عضو جدید
افکار دمینگ

افکار دمینگ

سلام به همگی- یه بریف از دکتر دمینگ داشتم، گفتم واسه بازدیدکنندگان این تاپیک شاید مفید باشه . موفق باشین

دکتر دمینگ کار خود را از اواخر دهه ۱۹۲۰ آغاز کرد . وی در این سال ها به عنوان ریاضی دان و فیزیک دان در وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا مشغول به کار بود.دمینگ نظریه پراکنش ( Theory Of Variance ) را گسترش داد وی نتوانست به اندازه کافی مدیران آمریکایی پیدا کند که به نظریه مدیریت کیفیت توجه داشته باشند زیرا در آن هنگام تیلوریسم در آمریکا به شدت رایج بود. دکتر دمینگ درخواست کرد که در ایجاد انگیزه در کارگر به عنوان وسیله تاثیرگذار بر بهره وری تغییر داده شود پیشنهاد وی هم از سوی مدیریت و هم از سوی سازمان های کارگری به چالش منجر شد . در سال ۱۹۵۰ و پس از جنگ جهانی دوم اتحادیه دانشمندان و مهندسان ژاپن ( JUST ) از دکتر دمینگ درخواست کرد به ژاپن برود زیرا ژاپن نیازمندی عاجل به مدیریت کیفیت داشت . در آن هنگام محصولات ژاپنی در سطح جهانی نامرغوب و پست شناخته می شدند . دکتر دمینگ در ژاپن سمینار هفت روزه ای در مرکز کنفرانس های موپزشکی ژاپن در توکیو برگزار کرد . به دنبال سمینار وی مدیران ارشد صنایع ژاپن وی را برای ایراد مطالب در سمینار یک روزه به هاکن دعوت می کنند . او در سمینارهای خود مقوله کنترل کیفیت آماری و نقش آن در بهبود کیفیت را برای مهندسان ، مدیران و محققان ژاپنی به زبان کاملا کاربردی مطرح می کند. تدریس وی انقلابی در اندیشه شرکت کنندگان ایجاد کرد و آن ها را به مطالعه کیفیت و بهبود کیفیت از راه روش های دمینگ تحریک کرد. ( طبیبی ، جمال الدین . ۱۳۸۰ ) .دمینگ مدیریت کیفیت جامع را این گونه تعریف می کند : مدیریت کیفیت جامع ( TQM ) عبارتست از مجموعه ای از فعالیت های سیستماتیک که سازمان برای رسیدن به یک سازمان اثربخش در تامین اهداف عالی خود و همچنین ارائه محصول یا خدمات با یک سطح کیفیت مطلوب به طوری که بتواند خشنودی مشتریان را در زمان و با قیمت مناسب تامین نماید .دکتر دمینگ کنترل آماری فرآیند ( SPC ) را به ژاپنی ها آموخت و همیشه این نظر را حفظ کرده که مدیریت باید درکی از انحرافات آماری داشته باشد . او نظریه SPC را طی جنگ جهانی دوم با موفقیت در آمریکا پیاده کرد و توانست طراحان ، مهندسان و بازرسانی را برای فعالیت های جنگ آموزش دهد . آموزش او منجر به کاهش بسیار در ضایعات و دوباره کاری شد و به بهبود بهره وری انجامید.دکتر دمینگ بر استفاده از روش های آماری و رویکرد سامان مند برای حل مشکلات کیفیت تاکید می کرد و تقصیر ضعف مدیریت را در نظام و نه در کارگر می دانست و بر اهمیت ابزارهای آماری بنیادین که هم اکنون به عنوان هفت ابزار کیفیت معروف شده پافشاری کرد این ابزارها عبارتند از : ۱- بافت نگار ۲- رسم نمودار پراکندگی ۳- نمودار پارتو ۴- نمودارهای استخوان ماهی ۵- نمودارهای کنترل ۶- نمودار جریان کار۷- وارسی نامه ها. ( بویدل ، تام . ۱۳۸۰ )دکتر دمینگ معتقد بود چنان که خود را عوض کنیم هر کاری را بهتر می توانیم انجام دهیم. هدف دمینگ ایجاد یک طرز فکر ساده در مردم و شکستن الگوهای سنتی آن ها بود. شرکت هایی که فلسفه دمینگ را به کار گرفتند به خوبی واقفند که این کار پشتکار و زمان زیاد می برد.

behzad shou

عضو جدید
سلام به همگی...

چون بهتون قول داده بودم در جریان طرحم بذارمتون،بخشی از بندهای 23 گانه شاخه های پیشرفت و شریان های هدایت کننده طرح رو تیتر وار واستون مینویسم:

لازم به توضیحه که گروه تحقیقاتی ما در دانشگاه دارای ساختار مثلثی برای پیشرفت بهتر طرحه، به این ترتیب که در راس مثلث من وظیفه پیشبرد و ارائه شاخه اصلی و دو گروه دیگه موظف به فعالیت های ساختاری و فراهم آوردن بستر تحقیقات بعدی هستند. نمونه ای از فعالیت های ساختاری گروه، تدوین برنامه و شرح وظایفیه که الان میخونین.

1)بررسی ساختار غالب مدیریتی بر سازمانهای ایرانی(رجوع کنید به کتاب "مدیریت" نوشته جیمز ای استونر-ادوارد آر فریمن)

2)بررسی زمانی تاثیرگذاری فلسفه دمینگ بر سازمان های مجری

3)تطبیق جدیدترین مدل پیشنهادی كميته فني تضمين كيفيت و مديريت كيفيت سازمان بین المللی استاندارد با متودهای سابق این کمیته و تاثیر پذیری سازمان ها

4)تهیه و تدوین جدول زمانبندی بررسی سازمان های پیشرو در زمینه کیفیت براساس امتیازات اخذ شده در آخرین دوره جایزه ملی کیفیت

5)تلاش در جهت تهیه پیشنوییس نهایی طرح برای ارائه به سازمان استاندارد و شرکت های مجری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوستای گلم هستم...:gol:

آخرین ویرایش:

ramilaa

عضو جدید
سلام من کلا پایه ام. فرقی نداره چی باشه. من همیشه سرم تو کاپوت لودر مودره، گه گاهی هم اجر می چینم... هر جفتشون خوب سودی دارن... من که راضیم ، اماااااااااااااا، تنوع می خوام ، اینا سر جاش یه کار باحال هم می خوام! پیشنهادت اگه جدای هزینه های اولیه اش، برد و باخت داره من تو این بازار کساد اصلا ریسک نمی کنم.
البته یه نکته بگم که من کمپلت هیچی نفهمیدم که چی می گی!!!! اقا یه اچار بگیر دستت، بینم! میگیرم چی میگی یا نه!!!

یه چی دیگه ،من گفتم هستم یعنی هستم. حرفم دو تا نمی شه برای همین ها و اون ها واقعیت ها رو ببین برنامه ریزیه دقیقتری بکن تا هم من بفهمم چی می گی هم انقدر تو ذقت نزنن استعدادت کور میشه عزیز. مخت کلی می ارزه ... بدتر از من تو خواب وخیال زیر ابی می ری

behzad shou

عضو جدید
سلام من کلا پایه ام. فرقی نداره چی باشه. من همیشه سرم تو کاپوت لودر مودره، گه گاهی هم اجر می چینم... هر جفتشون خوب سودی دارن... من که راضیم ، اماااااااااااااا، تنوع می خوام ، اینا سر جاش یه کار باحال هم می خوام! پیشنهادت اگه جدای هزینه های اولیه اش، برد و باخت داره من تو این بازار کساد اصلا ریسک نمی کنم.
البته یه نکته بگم که من کمپلت هیچی نفهمیدم که چی می گی!!!! اقا یه اچار بگیر دستت، بینم! میگیرم چی میگی یا نه!!!
یه چی دیگه ،من گفتم هستم یعنی هستم. حرفم دو تا نمی شه برای همین ها و اون ها واقعیت ها رو ببین برنامه ریزیه دقیقتری بکن تا هم من بفهمم چی می گی هم انقدر تو ذقت نزنن استعدادت کور میشه عزیز. مخت کلی می ارزه ... بدتر از من تو خواب وخیال زیر ابی می ری
لحن و ادبیات شما دوست عزیز منو یاد فیلم های جیمز وایت یا ورژن ایرانیشو بگم مرحوم بیک ایمانوردی میندازه
کلیات و چیزی که من از نوشته شما برداشت کردم یه چیز تو مایه های ؟؟؟ ؟؟؟ بود.
اما سعی میکنم بفهمم چی گفتین و حتما" نظرات کارشناسانه تونو مد نظر خودم و گروهم قرار میدم.
یه دستمال یزدی هم از طرف من واسه شما محفوظه.
موفق باشین.

s22a2ch

مدیر بازنشسته
سلام ممنو ن به خاطر بحث ای که شروع کردی
فقط یه چند روز صبر کن تا همه بیان چون خیلی ها مشغول امتحانات هستن.

behzad shou

عضو جدید
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]سلام به دوستای گلم...[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]چند نفر از من پرسیدن که چرا کیفیت رو واسه کار تحقیقاتیم انتخاب کردم.[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]فکر کنم متن زیر که بخشی از مقدمه طرحمونه، جواب و توضیح خوبی باشه.[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]ضمنا[/FONT]" [FONT=2 Mitra_2 (MRT)]هر کی متن کامل این مطلب رو خواست بهم بگه واسش بفرستم.[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]منبعش رو هم بگم: کتاب [/FONT]" مدیریت کیفیت فراگیر ، نوشته گاردن اف گاتیس ، ترجمه عباس خنیفر ، انتشارات آییژ"
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]امیدوارم واستون مفید باشه، قربون همتون، بهزاد :gol:[/FONT]

اصل فلسفه دمینگ بر آن است که کیفیت مربوط به مردم است، نه به کالا. دمینگ مفهوم کیفیت را برای طراحی کالا پیشنهاد کرد. او چرخه تکوین کالا را به موارد ارائه شده در زیر محدود کرد:
i.[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]طراحی محصول[/FONT]
ii.[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]تولید محصول[/FONT]
iii.[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]فروش محصول[/FONT]
iv.[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]تحقیق درباره مصرف کننده و سود مندی کار[/FONT]
v.[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]طراحی مجدد محصول و آغاز مجدد چرخه[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]دکتر دمینگ تاکید می ورزید مدیریت نیازمند درک ماهیت متغیرها و چگونگی تغییر داده های آماری است. او می گفت شرکت های کیفی باید تلاش هایشان را به موارد برشمرده در زیر معطوف سازند:[/FONT]
§[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]نوآوری در محصولات[/FONT]
§[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]نوآوری در فرآیندها[/FONT]
§[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]بهبود محصولات موجود[/FONT]
§[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]بهبود فرآیندهای موجود[/FONT]

[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]دمینگ بر اهمیت رهبری افزود و صفات رهبر را به شرح ذیل بیان کرد:[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]رهبر کسی است که:[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]مربیگری کند، نه داوری[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]تشنه درک متغیرها و علل آنهاست[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]برای رفع موانع درون سازمانی تلاش می کند[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]به تمام فشارهای مشتریان واکنش نشان می دهد[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]خود را با اهداف وفق می دهد(نصب العین قرار دادن رسالت سازمان)[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]بر ارتقا فرآیندها تاکید می ورزد [/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]مردم را نه به عنوان دارایی، بلکه به عنوان گوهر شناسایی می کند[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]برای شناسایی آن عده از عده از کارکنان که نیاز به کمک دارند تلاش کرده و به انها کمک می کند[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]فضایی پر اعتماد ایجاد می کند[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]به خوبی از کار تحت سرپرستی خود آگاه است[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]بر ارقام بیش از حد تکیه و اعتماد نمی کند[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]کسب دانش، مهارت و ارتقای مستمر کارکنان را مورد توجه قرار می دهد[/FONT]
·[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]دمینگ اعتقاد دارد مسئولیت 85 درصد عیوب کالا به عهده مدیریت است، نه به عهده کارگر.[/FONT]
[FONT=2 Mitra_2 (MRT)]بدین ترتیب دمینگ فلسفه مدیریتی 14 موردی خود را بنیان می گذارد.[/FONT]

behzad shou

عضو جدید
سلام مهندسان گل.
از امروز میخام بخش بعدی طرح رو شروع کنیم.
به این شکل که با افکار و عقاید نویسندگان و کیفیت دانان بزرگ آشنا میشیم. البته ممکنه بعضی از شما دوستان، با این افراد آشنا باشین، اما خب بعضیام هستن که تازه میخان با کیفیت آشنا بشن.
به جز دمینگ که پدر کیفیته، این سه دانشمند هم نقش زیادی توی مباحث مربوطه داشتن.
1. پیتر دراکر
2. چارلز بی هندی
3. تام جی پیترز
امشب از دراکر شروع میکنیم.
موفق و سربلند باشین:gol:

behzad shou

عضو جدید
زندگي علمي دراكر

پيتر دراكر (Peter Ferdinand Drucker) ، پدر مديريت نوين، نويسنده كتابها و مقالات متعدد در زمينه مديريت، جامعه، اقتصاد و سياست در روز جمعه 11 نوامبر در 95 سالگي در منزل خود در«كليرمونت»، شهر لس‌آنجلس به علت كهولت سن در گذشت.
او در سال 1909 در وين، پايتخت اتريش به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و دبيرستاني خود را در اتريش و انگليس گذراند. سپس به آلمان رفت و در دانشگاه فرانكفورت موفق به دريافت دكترا در رشته حقوق عمومي و بين المللي شد. دراكر در زمان اقامت خود در فرانكفورت به عنوان خبرنگار روزنامه مشغول به كار بود. او تا سال 1933 و زماني كه نازي‌ها انتشار يكي از رساله‌هاي او را ممنوع كردند، در آلمان ماند و سپس به انگليس رفت و در يكي از بانك‌هاي لندن مشغول به كار شد.
در سال 1937 به آمريكا مهاجرت كرد و در سال 1942 موفق به اخذ مقام استادي فلسفه و سياست در كالج بنينگتون گرديد.
در كالج بنينگتون در ورمونت به تدريس فلسفه و سياست مشغول شد و حدود 20 سال در دانشكده علوم بازرگاني دانشگاه نيويورك به تدريس مديريت پرداخت.
با آغاز سال 1971 او تدريس درس مديريت مالي مشاغل را در دانشكده عالي دانشگاه كليرمونت لس آنجلس كه دانشكده اقتصاد خود را به نام او نامگذاري كرده بود، شروع كرد.
31 عنوان كتاب او به بيش از 20 زبان زنده دنيا ترجمه شده است. 13 كتاب در زمينه جامعه، اقتصاد، سياست و 15 كتاب در زمينه مديريت، دو كتاب داستان و يك كتاب در رابطه با زندگينامه خود دارد. او در تهيه كتاب معروف «نقاشي ژاپني»، همكاري داشته است. او چهار سري فيلم آموزشي بر اساس كتابهاي مديريت خود داردو سرمقاله‌هاي زيادي در وال استريت ژورنال و هاروارد بيزنس ريويو نوشته است.
او همچنين ده‌ها مقاله براي همايشهاي آكادميك و نشريات پرتيراژ تهيه كرده است.
پروفسور دراكر زمان زيادي را به بررسي كاركرد بخش خدمات اختصاص داد كه نتيجه‌اش تاسيس بنياد غيرانتفاعي مديريت دراكر در نيويورك بود كه از سال 2003 به بعد با عنوان موسسه رهبر به رهبر (LEADER TO LEADER) شناخته مي‌شود.
نيوت گينگريچ رئيس پيشين مجلس نمايندگان آمريكا با اشاره به نقش دراكر در توسعه علم مديريت نوين مي‌گويد: دراكر را مي‌توان مهم‌ترين عامل توسعه مديريت كارآمد و تبيين خط‌مشي‌هاي مدني كاربردي در قرن بيستم دانست.
دراكر در شركتهاي بزرگ صنعتي دنيا نظير جنرال الكتريك به عنوان مشاور فعاليت و همچنين با دولتهاي ژاپن، كانادا و مكزيك همكاري كرد.
جك ولش مدير برجسته جنرال الكتريك، ايده تغييرات در شركت را كه به تغييرات اساسي و مهم انجاميد از دراكر الهام گرفت.
«اندي گرو»، مديرعامل پيشين گروه اينتل، دراكر را قهرماني مي‌داند كه به نحوي فوق العاده مي‌نويسد و مي‌انديشد. انديشمندان بزرگ دراكر را به خاطر اهميتي كه براي نقش كاركنان در توفيق و پيشرفت سازمان قائل بود، از پيشگامان علم مديريت مي‌دانند.
سه دهه پيش از آنکه در نيمه دوم دهه 90، لفظ «دانش» و «اطلاعات» نقل محافل روشنفکري و حوزه مديريت شود، دراکر مفاهيمي همچون «کارگر علمي» و «جامعه علمي» را ابداع و اهميت نقش آنها در آينده اي که ما هم اکنون در آن به سر مي‌بريم را به روشني تبيين كرد.
در طول دوره حيات حرفه اي خود، او همواره در آثار خود ندا مي‌داد که مديران ارشد بايد براي تحولي عميق در ماهيت مشاغل آماده شوند و يا اينكه اعلام مي كرد که بزودي در جوامع توسعه يافته، عمر کاري انسانها از عمر سازمانهايي که در آن کار مي‌کنند، بيشتر خواهد شد.
دراكر بنيانگذار ايده‌هايي چون مديريت هدف‌گذاري و تمركززدايي است و تكنيك‌هاي انگيزه‌سازي او از سوي بسياري از مديران مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مجله بيزنس ويك او را به عنوان بزرگترين متفكر راهكار‌هاي مديريت عصر حاضر در سال 1997 معرفي كرد. مجله فوربس نيز در همان سال از او به عنوان «كسي كه هنوز جوان‌ترين ذهن را دارد» نام برد.
دراكر در 21 ژوئن سال 2002، به خاطر كتاب «چالشهاي مديريت در سده 21» و تلاشهايش در زمينه علم مديريت مفتخر به دريافت نشان ويژه رياست جمهوري از جرج‌بوش رييس‌جمهور آمريكا شد.
او اولين كتاب خود را با عنوان مضمون بنگاه، بر اساس تحقيقي در مورد ساختار دروني شركت جنرال موتورز نوشت.
هنري مينتزبرگ استادمطالعات مديريت دانشگاه مك گيل در كانادا درباره او مي‌گويد: «يك بار ما با يكديگر صحبت مي كرديم و در آن موقع فهميدم كه او داراي هوش و قدرت فكري بزرگي است. او توانسته اين قدرت را با انسانيت خود تركيب كند».
اصل خود ارزيابي پيتردراكر
(Druccker foundation self assessment tool)
- تعريف خود ارزيابي: اصل خود ارزيابي پيتر دراكر، فرايند هايي را براي موسسات غير انتفاعي تعريف مي كند كه در راستاي آنها تبيين ماموريتها، تعريف نتايج و هدفگذاري و توسعه برنامه ها ديده مي شود. اين اصل در سال 1991 طرح شد. به بيان ديگر، خود ارزيابي شامل انتخاب بهترين عوامل براي برنامه‌ريزي بلند مدت، بازاريابي و مباحث استراتژيك براي توسعه رهبري است.
- زماني براي ساختن آينده: ما امروزه در دنيايي زندگي مي كنيم كه تحولات به سرعت بسيار بالايي در حال روي دادن است؛ امروزه جوامع خود را با شرايط محيطي وفق مي دهند، ارزش آفريني مي كنند و خود ساختارها و سياستها را تعريف مي كنند و موسسات و سازمانهاي خود را شكل مي دهند. اين نكته اجتناب ناپذير است: هر آنچه آينده يك جامعه مي‌تواند تصور كند در گرو رهبران آن جامعه است.
از آنجايي كه همه چيز در جريان تغيير است، پس هم اكنون زماني است براي شكل دادن به آينده،ساختن آينده- پس هم اكنون زمان ارزيابي خود، پاك كردن ذهن و افكار است بايستي وراي تمام آنچه تا به حال تعريف شده است عمل كرد، بايستي هم اكنون وارد عمل شد.
- جستجوي افراد براي مشاركت، تعهد و ايفاي نقشي سازنده و مفيد در جامعه: به نظر دراكر نياز هاي فزاينده افراد در اجتماع نقش اساسي در توسعه موسسات غير انتفاعي دارد. پس براي پاسخ به اين نيازها تعريف نقش و مسئوليت اجتماعي سازمانها اجتناب ناپذير است. امروزه تعاريف اعضاي اجتماع نيز تغيير كرده است، آنها بيشتر به دنبال به دست آوردن هستند، كمتر مي‌خواهند بدانند و بيشتر مي‌خواهند به دست بياورند و به هدفشان برسند-
به تبع آن است كه جستجو براي يافتن كميته ها يي متعهد براي درگير كردن افراد براي ايفاي نقش اجتماعي خود الزامي مي گردد.
- تمركز بر نتايج و دستاوردها: همه موسساتي كه اهداف اجتماعي براي خود تعريف مي‌كنند در زندگي ما مي توانند نقش اساسي ايفا كنند، امروزه اينگونه موسسات بايستي در اين مورد اينكه چه نتيجه اي را مي توانند براي اجتماع خود به ارمغان بياورند بحث و جدل كنند.آنها بايد بتوانند با ايجاد تعهد و استفاده از قابليتهاي موجود تقاضاهاي فزاينده محيطي را پاسخگو باشند.
- پاسخ به پنج سوال اساسي: برا ي اجراي اصل خود ارزيابي، مديريت صحيح بايستي بتواند به پنج سوال اساسي زير پاسخ دهد:
1) ماموريت ما چيست؟
2)مشتريا ن ما كيستند؟
3)ارزشهاي مشتريان ما در چيست؟
4)ما چه نتايج و دستاوردهايي داريم؟
5)برنامه ما چيست؟
- جسارت بيان و استنباط عقايد جديد: تمام كساني كه به راحتي و جز اولين تصميم‌گيرندگان هستند كساني اند كه يك اصل ساده دارند: اگر مي خواهيد در مورد يك امر مهم عكس العمل سريع نشان دهيد بهتر است تصميم نگيريد. تصميمات سازماني همگي مهم هستند و ريسك زيادي به همراه دارند و در نهايت بحث برانگيز مي‌شوند.
تعهد شما به خود ارزيابي تعهدي است كه شما و سازمانتان را به سوي رهبري ايده آل رهنمون مي‌كند. شما مي توانيد وسعت عملكردتان را با شنيدن نظريات مشتريان، تشويق به تعدد عقايد و در نهايت جا به جاييهاي اجتماعي تضمين كنيد. شما همواره يك قضاوت حياتي در پيش داريد: چه ماموريت سازمان را تغيير دهيد يا ندهيد و چه فلسفه وجودي سازمانتان را تغيير دهيد يا خير. براي اينكه مفيد باشيد و براي اجتماع خود سودمند باشيد، بايستي بتوانيد از قابليتهاي خود براي انجام تعهدات و استفاده از فرصتها بهترين بهره ممكن را ببريد.
ما آينده سازمان خود را از طريق مسئوليت اجتماعي سازمان مي‌سازيم... از طريق موسسات غير انتفاعي، در چنين اجتماعي همه رهبر هستند، همه مسئول هستند و همه ابتكار عمل را به دست مي گيرند. بنابراين، تنظيم ماموريتها و هدفگذاري تنها كارهايي نيست كه بايد انجام شود.
خود ارزيابي مي تواند و بايستي بتواند تمايلات نيك و دانش و قابليتها را به تعهد و عمل تبديل كند، نه سال آينده، بلكه همين فردا-

arezoo-a

عضو جدید
ْسلام ، شب بخیر
خیلی دوست دارم کمکتون کنم اما فکر نکنم فعلا کاری از دستم بربیاد
واقعا خوشم اومد و امیدوارم موفق باشید به هر حال می تونید روی کمکم هر چند کوچیک حساب کنید.
خوشحال میشم در جریان تحقیقاتون باشم

behzad shou

عضو جدید
ْسلام ، شب بخیر
خیلی دوست دارم کمکتون کنم اما فکر نکنم فعلا کاری از دستم بربیاد
واقعا خوشم اومد و امیدوارم موفق باشید به هر حال می تونید روی کمکم هر چند کوچیک حساب کنید.
خوشحال میشم در جریان تحقیقاتون باشم
سلام
ممنون، شما لطف دارین
حتما" مطلعتون میکنم
موفق و سربلند باشین:gol:

jafar.bagheri

عضو جدید
سلام مهندس جان
دوستان ما كمي با طرح شما سخت و دلسرد كننده برخورد كردند. طرحتون واقعاً عاليه ولي خب از حقيقت هم نميشه گذشت، اونم اينه كه توي ايران ما يه خورده اين جور كارا سخته يعني اينكه وقت و حوصله ميخاد تا از پوسته ي سنتي گرايي بيرون بيان.
ولي نترس من يكي طرفدار پر و پا قرص شما هستم چون كمي اين بلاها سرم اومده و ميدونم كه يه دست صدا نداره. با وجود اين حرفا من يكي حاضرم تمام تلاشمو براي كمك به شما، صنعت و كلاً ايران خودمنون بكنم
اگه تمايل داشتي و تا حالا از طرحت منصرف نشدي، يه يا علي بگيمو با كمك هم و ياري بقيه دوستان ادامه بديم.

همه جوره در خدمتيم

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا