کمک در رابطه با " مدیریت و کنترل هوشمند سیستم های کشاورزی "

مسلم جمشیدی

عضو جدید
سلام به بچه های مهندسی
من دانشجوی سال آخر مهندسی کنترل هستم و از اونجایی که هم به گل و گلخونه علاقه داشتم و هم کمی اطلاعات مختصر ، تصمیم گرفتم پروژه فاینالم رو به کنترل اتوماتیک و هوشمند ( مدیریت و کنترل هوشمند سیستم های کشاورزی ) گلخونه اختصاص بدم
از بزرگان این بخش میخوام هر طور که میتونن راهنماییم کن
مثل شرایطی که تو یه گلخونه موثره ، دما ، آماده سازی بستر ، صرفه جویی در مصرف انرژی و ...
راه های کنترل عناصر بالا
اگه مطلب یا لینکی هم داشته باشید ببینیم توپه
ممنون

farizin

عضو جدید
دوست عزیزم، به طوری که میدونین کنترل رطوبت و دما یکی از معیارهای مهم کنترل یک گلخانه هست، به نظر من بهتره اول متغییرهایی رو که قراره کنترل کنید رو مشخص کنید و سپس نوع سیستم کنترلی رو مشخص کنید و بعد هم تجهیزات لازم رو انتخاب کنید.

مسلم جمشیدی

عضو جدید
از لطفت برای راهنمایی ممنونم
اما مسئله من نا آشنا بودن با سنسوراس
مثلا
برای کنترل رطوبت خاک باید از چه سنسوری استفاده بشه ( IDRG SMS-T1 این سنسور بهم معرفی شده اما از قابلیتاش و طرز کارش چیزی نمیدونم - اگه شما گزینه بهتری میشناسین بهم بگین )
برای کنترل دما داخل گلخونه بجز حالا LM35 چیز بهتری هم هست
برای کنترل نور مورد نیاز چی ( چرا که گلخونه به یه نور استاندارد احتیاج داره که اگه این نور نباشه باید با استفاده از لامپای فلورسنت این خلا رو جبران کرد - حالا شما چه گزینه ای رو برای کنترل این پارامتر پیشنهاد میدید )
شرمنده از پر گویی ولی ممنون میشم بهم راهنمایی بدید چون با سنسورا زیاد آشنا نیستم و اگه سایتی در این زمینه در اختیارم بزارین بیشتر ممنون میشم
مقسی ;)

farizin

عضو جدید
دوست عزیز، سنسورها از لحاظ تنوع خیلی زیادن...اما چیزی که باید توجه بهش کنی خروجی سنسور هست، باید با توجه به سیستم کنترلی که میخوایی انتخاب کنی و ورودهایی که داره...سنسورت رو انتخاب کنی
گاهی اوقات ورودی آنالوگ فقط شامل رنج جریانی و ولتاژ 10-0 ولت هست، باید ترانسمیتر داشته باشی....
خود سیستم کنترلی هم مهمه که On-Off‌ باشه یا PID کنترل یا ...

بالا