کدام لوله

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان عزیزی که در کارهای اجرایی تجربه دارند کمک میخواهم که از انواع لوله های ذیل کدام بهتر است چه از نظر مقاومت و هزینه و سهولت اجرا و کدام یک برای اجرای تاسیسات گرمایش و سرمایش و کدام یک برای تاسیسات اب بهداشتی توصیه میشود با ذکر دلیل توضیح دهید

1:لوله های پلی پرو پیلن مشهور به سبز یا سفید
2 :لوله های پکس نمونه مشهور آن ساخت شرکت ویرسبو کشور سوئد
3 لوله های پکس ال پکس مشهور ترین نمونه آن ساخت شرکت سوپر پایپ

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
دوستان عزیزی که در کارهای اجرایی تجربه دارند کمک میخواهم که از انواع لوله های ذیل کدام بهتر است چه از نظر مقاومت و هزینه و سهولت اجرا و کدام یک برای اجرای تاسیسات گرمایش و سرمایش و کدام یک برای تاسیسات اب بهداشتی توصیه میشود با ذکر دلیل توضیح دهید

محسن جان لوله سبز بهترینش هستش، اما بررسی کن که میزان گرمایی که باید عبور کنه چقدر هستش که باید تک لایه یا پنج لایه استفاده کنی.

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
محسن جان لوله سبز بهترینش هستش، اما بررسی کن که میزان گرمایی که باید عبور کنه چقدر هستش که باید تک لایه یا پنج لایه استفاده کنی.
خب برای گرمایش اصولا 60 تا 80 درجه سانتیگراد باید باشه و برای گرم مصرفی بین 40 تا 50 درجه البته دقیق نمیدونم
فکر کنم سبز برای گرمایش خوب نباشه چون گرمای کمی میتونه تحمل کنه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خب برای گرمایش اصولا 60 تا 80 درجه سانتیگراد باید باشه و برای گرم مصرفی بین 40 تا 50 درجه البته دقیق نمیدونم

نه مشکلی نداره برای گرماهای بالاهم طراحی شده، میتونی از لوله سفید نیوپایپ هم استفاده کنی.

hot849

عضو جدید

سلام
در مورد دومی و سومی چندان اطلاعاتی ندارم، ولی در مورد اولی می دانم اگر که محل لوله کشی در جایی است که مورد مستقیم تابش آفتاب است، پس از یک مدت لوله خورده می شود.

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز

:eek::surprised::eek:

من واقعا از اظهار نظر مدیر ارشدمون دارم شگفت زده میشم.
میگم پیرجو نکنه اکانتت لو رفته کس دیگه ای داره جات پست میده؟ :razz:

گوش کن محسن جان.

اگه استاندارد میخوای؟ اگه میخوای پول خرج کنی؟ اگه کار واسه خودته و دلت میسوزه؟ قطعا از سوپرپایپ استفاده کن. اگه میخوای یه کم کمتر پول بدی که بازم بهتره بری سراغ نیوپایپ.

ولی در غیر اینصورت اول بهت پیشنهاد میکنم از گالوانیزه استفاده کن. اگر نخواستی میتونی از سفید (منظورم همون پکس هست) هم استفاده کنی ولی سراغ لوله سبز نرو.
بزرگترین خیانتی که در حق صنعت تاسیسات این کشور شده همین تولید لوله سبز هست.

بزرگترین عیبش مسائل بهداشتی هست. یه سرچی تو نت بکنی خیلی چیزا دستگیرت میشه.

البته اگه مایل بودی اطلاعات دقیقتر و جزئی تر بیشتری هم میتونم در اختیارت بزارم.
سربلند باشید.:gol::gol::gol:

mansoor_tour

عضو جدید
رفيق عمر لوله هاي سبز نهايتش 10 سال بعد از اون مزه آب تغيير مي كنه
بهترين انتخاب از نظر بهداشتي لوله هاي 5 لايه هستش و اگه درست كار بشه و از اتصالات نشتي نده اين لوله ها تا 50 سال مرگ ندارن
به اميد ايراني سربلند.

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
در مورد دومی و سومی چندان اطلاعاتی ندارم، ولی در مورد اولی می دانم اگر که محل لوله کشی در جایی است که مورد مستقیم تابش آفتاب است، پس از یک مدت لوله خورده می شود.
سلام دوست عزیز
کاملا صحیح است یکی از بزرگترین معایب این لوله همین است ممنون از راهنمایی به جای شما
نه مشکلی نداره برای گرماهای بالاهم طراحی شده، میتونی از لوله سفید نیوپایپ هم استفاده کنی.
پس نتیجه میگیریم همون لوله پنج لایه(پکس ال پکس ) مناسب ترین است

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:eek::surprised::eek:

من واقعا از اظهار نظر مدیر ارشدمون دارم شگفت زده میشم.
میگم پیرجو نکنه اکانتت لو رفته کس دیگه ای داره جات پست میده؟ :razz:

گوش کن محسن جان.

اگه استاندارد میخوای؟ اگه میخوای پول خرج کنی؟ اگه کار واسه خودته و دلت میسوزه؟ قطعا از سوپرپایپ استفاده کن. اگه میخوای یه کم کمتر پول بدی که بازم بهتره بری سراغ نیوپایپ.

ولی در غیر اینصورت اول بهت پیشنهاد میکنم از گالوانیزه استفاده کن. اگر نخواستی میتونی از سفید (منظورم همون پکس هست) هم استفاده کنی ولی سراغ لوله سبز نرو.
بزرگترین خیانتی که در حق صنعت تاسیسات این کشور شده همین تولید لوله سبز هست.

بزرگترین عیبش مسائل بهداشتی هست. یه سرچی تو نت بکنی خیلی چیزا دستگیرت میشه.

البته اگه مایل بودی اطلاعات دقیقتر و جزئی تر بیشتری هم میتونم در اختیارت بزارم.
سربلند باشید.:gol::gol::gol:
مهم هزینه نیست چون خودتان بهتر از من میدانید که وقتی یه لوله اشکال پیدا کنه هزینه بیشتری در بر دارد تا بخواهی در زمان اجرا هزینه کمتری صرف کنیم من تا حدودی با این لوله ها اشنایی دارم ولی میخواهم بدانم کدام یک ضریب اطمینان بیشتری دارند مثلا لوله سوپر پایپ تا زمانی که از مواد پکس استفاده میکرد لوله واقعا مورد اطمینانی بود ولی یکی دوسال است که لوله ها را ار پکس به پی ار تی تعغیر داده و اتصا لات پرسی را هم تغییر داده که هنوز محک جدی دراین چند سال نخورده اند تا معلوم شود واقعا ضریب اطمینان بالایی دارند ولی باز هم هنوز میشه به انها اطمینان کرد در مورد لوله سبز هم با شما موافقم فقط کافی هست مجری در هنگام جوش دادن لوله یک اشتباه بکند اگر سر د جوش دهد که بعدا از همین اتصال فاجعه به بار میاد و اگر هم زیاد گرم جوش دهد همین اتصال به دلیل تنگ شدن مسیر اب باعث افت فشار قابل توجه ای است که در تست هم اصلا معلوم نمی شود

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
رفيق عمر لوله هاي سبز نهايتش 10 سال بعد از اون مزه آب تغيير مي كنه
بهترين انتخاب از نظر بهداشتي لوله هاي 5 لايه هستش و اگه درست كار بشه و از اتصالات نشتي نده اين لوله ها تا 50 سال مرگ ندارن
به اميد ايراني سربلند.
ممنون دوست عزیز
پس نتیجه میگیریم همه دوستان نظر بر لوله های پنج لایه دارند

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهم هزینه نیست چون خودتان بهتر از من میدانید که وقتی یه لوله اشکال پیدا کنه هزینه بیشتری در بر دارد تا بخواهی در زمان اجرا هزینه کمتری صرف کنیم من تا حدودی با این لوله ها اشنایی دارم ولی میخواهم بدانم کدام یک ضریب اطمینان بیشتری دارند مثلا لوله سوپر پایپ تا زمانی که از مواد پکس استفاده میکرد لوله واقعا مورد اطمینانی بود ولی یکی دوسال است که لوله ها را ار پکس به پی ار تی تعغیر داده و اتصا لات پرسی را هم تغییر داده که هنوز محک جدی دراین چند سال نخورده اند تا معلوم شود واقعا ضریب اطمینان بالایی دارند ولی باز هم هنوز میشه به انها اطمینان کرد در مورد لوله سبز هم با شما موافقم فقط کافی هست مجری در هنگام جوش دادن لوله یک اشتباه بکند اگر سر د جوش دهد که بعدا از همین اتصال فاجعه به بار میاد و اگر هم زیاد گرم جوش دهد همین اتصال به دلیل تنگ شدن مسیر اب باعث افت فشار قابل توجه ای است که در تست هم اصلا معلوم نمی شود

در خصوص سوپرپایپ بهت بگم که من سابقه چندین کار اجرایی با این لوله رو تو واحدهای مسکونی، تجاری، بیمارستان، تفریحی و ... دارم.
از استانداردها و ضریب اطمینانش هم کاملا مطمئن هستم. تکنولوژی جدیدی که برای اتصالات به کار برده میشه فوق العاده مطمئن و اصولی و تست شده هست. منتها مطلبی که حائز اهمیت ویژه هست و باید توجه بکنی اینه که شما برای چه مصرفی میخوای از این لوله ها استفاده بکنی؟
شما میتونی بسته به طراحیت هوشمندانه از لوله های مختلف استفاده بکنی که هم هزینه ات پایین بیاد هم راندمان طراحیت به لحاظ طول عمر و نگهداری بالا بره. مثلا برای مواردی که توکار هست و دسترسی کم وجود داره صلاح هست از سوپرپایپ استفاده کنی. چون تو فشارهای کاری بالا قبل از 50 سال هیچ مشکلی برای لوله پیش نمیاد. ولی برای رایزرها و لوله های با قطر بالا چون تکنولوژی تولیدش تو ایران وجود نداره و صرفا واردات مستقیم از آلمان میشه قیمت ها تصاعدی بالا میره و بهتره از گالوانیزه جنس خوب با اجرای اصولی استفاده کنی. یه نکته دیگه: اجرای سوپرپایپ به مراتب مهمتر از سایر مسائل هست و حتما باید از مجریان مجاز شرکت استفاده کنی که تجهیزات لازم رو برای اجرای اصولی از طرف خود شرکت در اختیارشون گذاشتن.
سوپرپایپ به شما لوله و اتصالات نمیفروشه. بلکه سیستم لوله کشی آماده و مطمئن تحولیت میده. امیدوارم موفق باشی.

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در خصوص سوپرپایپ بهت بگم که من سابقه چندین کار اجرایی با این لوله رو تو واحدهای مسکونی، تجاری، بیمارستان، تفریحی و ... دارم.
از استانداردها و ضریب اطمینانش هم کاملا مطمئن هستم. تکنولوژی جدیدی که برای اتصالات به کار برده میشه فوق العاده مطمئن و اصولی و تست شده هست. منتها مطلبی که حائز اهمیت ویژه هست و باید توجه بکنی اینه که شما برای چه مصرفی میخوای از این لوله ها استفاده بکنی؟
شما میتونی بسته به طراحیت هوشمندانه از لوله های مختلف استفاده بکنی که هم هزینه ات پایین بیاد هم راندمان طراحیت به لحاظ طول عمر و نگهداری بالا بره. مثلا برای مواردی که توکار هست و دسترسی کم وجود داره صلاح هست از سوپرپایپ استفاده کنی. چون تو فشارهای کاری بالا قبل از 50 سال هیچ مشکلی برای لوله پیش نمیاد. ولی برای رایزرها و لوله های با قطر بالا چون تکنولوژی تولیدش تو ایران وجود نداره و صرفا واردات مستقیم از آلمان میشه قیمت ها تصاعدی بالا میره و بهتره از گالوانیزه جنس خوب با اجرای اصولی استفاده کنی. یه نکته دیگه: اجرای سوپرپایپ به مراتب مهمتر از سایر مسائل هست و حتما باید از مجریان مجاز شرکت استفاده کنی که تجهیزات لازم رو برای اجرای اصولی از طرف خود شرکت در اختیارشون گذاشتن.
سوپرپایپ به شما لوله و اتصالات نمیفروشه. بلکه سیستم لوله کشی آماده و مطمئن تحولیت میده. امیدوارم موفق باشی.
ممنون واقعا اطلاعات خوبی بود امیدوارم بتونم جبران کنم مهندس عزیز:gol:

h_amiry

عضو جدید

منم فكر مي‌كنم لوله‌ي سوپرپايپ بهترين انتخابه و تنها عيبي كه مي شه روش گذاشت قيمتشه. در خصوص لوله‌ها و اتصالات جديدش هم من فكر مي‌كنم اين بهترين حركتي بود كه تا حالا سوپرپايپ كرده. همين كه كاليبر نمي‌خواد به نظر من شاهكاره. صفحه ديواريش رو هم من خيلي باهاش حال كردم. من كارخونه سوپرپايپ رو هم ديدم البته چند سال پيش واقعا فوق العاده ست. نيوپايپ رو من خيلي ازش مشكل ديدم. يكي اش اينه كه هر كلاف لوله اش يه سايزه. چند تيكه هم توش داره و بعضي وقتها هم سوراخ داره كه برچسب قرمز روش چسبوندند كه اينجا رو ببريد!!!! اتصالاتش هم خيلي وقتا آب بند نمي‌شه.
پي اي آر تي رو هم من تو نمايشگاه برام توضيح دادند. به نظر من كه حتما از پكس بهتره به دلايل مختلف كه اگه كسي خواست مي‌گم.

SAFA ABBASI

عضو جدید
سلام
من از کارخانه های سوپر پایپ و نیو پایپ بازدید کردم. از نظر استاندارد تولید بهترین تولید کننده کارخانه سوپر پایپ است. اتصالات و نحوه اجرا نیز در لوله کشی با لوله های سوپرپایپ به روز میباشد. اتصالات سوپر پایپ ساخت کشور آلمان است ولی نیو پایپ در اصفهان تولید میشود.از نظر قیمت نیو پایپ ارزانتر از سوپر پایپ است. بر طبق تجربه در 5 سال گذشته تاکنون که از لوله های ساخت کارخانه سوپرپایپ هم برای آب و هم هوای فشرده و خلا استفاده شده و سیستم در حال بهره برداری میباشد هیچ گونه مشکلی مشاهده نشده است.
با تشکر
عباسی
safabbasi@gmail.com

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
واقعا از همه دوستان کمال تشکر را دارم
فقط اگر ممکنه مراحل تست و چگونگی تست لوله های پنج لایه را هم برایم بگویند خیلی ممنون خواهم شد

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا از همه دوستان کمال تشکر را دارم
فقط اگر ممکنه مراحل تست و چگونگی تست لوله های پنج لایه را هم برایم بگویند خیلی ممنون خواهم شد

تست لوله ها با روش rts که همون تعبیه تکیه گاههای پلاستیکی رنگی برای فک های پرس هست خیلی راحت و ساده هست. به این ترتیب که بعد از پرس با دستگاه پرس روتنبرگر این تکیه گاهها میشکنه و از اتصال جدا میشه. شما با نظارت چشمی میتونی تست رو به راحتی انجام بدی. یعنی هرجا تیکه های پلاستیکی وجود داشت یعنی پرس انجام نشده.مطلب دیگه اینکه تو لوله ها تکنولوژی اتصالات جدید به گونه ای هست که ضریب اطمینان بالایی رو در بر داره و هر اتصال بدون قطعات پلاستیکی رنگی به معنای اتصال مطمئن و بدون نقص شناخته میشه. سوپرپایپ یه سوپاپ اطمینان دیگه هم برای تست گذاشته اونم اینه که اگر احیانا پرس انجام شده توسط مجری غیر حرفه ای انجام شد با انداختن آب تو لوله با فشار آب جاری (یعنی 0/2 بار فشار) اتصال مورد دار شروع به چکه میکنه. در صورتی که میدونید فشار آب شهری به مراتب بیشتر از این فشاره و چکه آب در اتصال مشکوک مطمئنا چکه میکنه.

moaqfe

کاربر بیش فعال
اظهار نظرهای عجب و غریب تو این تاپیک زیاد دیدم که نمیدونم براساس چه منطقی استوار هست ولی بعنوان یه مجری و فروشنده اون چیزهایی رو که دیدم و تجربه کردم اعلام میکنم

moaqfe

کاربر بیش فعال
دوستانی که ایراد اثر گذاری آفتاب روی لوله های pp رو اعلام کردن طوری موضوع رو گفتن که انگار لوله های 5لایه اصلا" با رو کش داخلی و خارجی پلیمری ساخته نشدن
مهندسین محترم بهتره یه سر به پروژه نگین سبز در محل ستاد شهید همت در منطقه دربند تهران بزنن تا لوله های مشکل داری که آفتاب پدرشون رو درآورده ببینن

moaqfe

کاربر بیش فعال
و اما بحث جالبتر انعطاف پذیری لوله های 5 لایه هست که حین اجرا , هم مجری و هم کارفرما دائما" هراس از وارد آمدن فشار روی این لوله ها بر اثر اقدامات کارگران دارند که بقول معروف احتمال دو پهن شدن لوله رو باعث میشه ( شما با فشار دو انگشت دست قادرید لوله های 5 لایه رو تا کنید )

moaqfe

کاربر بیش فعال
و اما یک پرده دیگر و آن درز دار بودن لوله های 5 لایه هست و نازکی ضخامت آنها که این مورد در پروژه سامان اقدسیه واقع در خیابان نخل باعث درگیری کارفرما با شرکت سوپرپایپ شده بود که بقول خودشون از لوله های نسل2 هم استفاده کرده بودن و در زمستان همگی لوله ها در زیر کار از محل درزها شکافته شده بود

moaqfe

کاربر بیش فعال
بنده اولین فروشند لوله های PP در تهران بودم و هیچ فروشنده ای قدمت فعالیت فروشگاه بنده را ندارد همانطور که هیچ تولید کننده ای قدمت شرکت منحله آبفشان فارس که فعلا" با نام AS فعالیت میکند را ندارد
میتونم بگم در آنزمان آشغالترین لوله ها تولید شد و وارد منازل مردم گردیدد ولی این لوله های آشغال حداقل بین 10 تا 15 سال برای مردم کار کرد و خیلی جاها هم هنوز بدون هیچ مشکلی کار میکنه
در این مدت بارها بحث طعم و رنگ گرفتن آب در این لوله ها رو شنیدم ولی هیچکس نمونه ای نداشت و فقط در حد شایعه بود

و خیلی مطالب دیگه که فکر میکنم نیازی به گفتنش نباشه

من اعتقاد دارم لوله های 5لایه فقط برای مجری یک موهبت است چون خیلی از سختی کار کم میکنه

anishtain4

عضو جدید
و اما یک پرده دیگر و آن درز دار بودن لوله های 5 لایه هست و نازکی ضخامت آنها که این مورد در پروژه سامان اقدسیه واقع در خیابان نخل باعث درگیری کارفرما با شرکت سوپرپایپ شده بود که بقول خودشون از لوله های نسل2 هم استفاده کرده بودن و در زمستان همگی لوله ها در زیر کار از محل درزها شکافته شده بود

منظور شما از درز دار بودن بو متوجه نمیشم؟ پلیمر pe-rt آخرین تکنولوژی پلیمری برای لوله هست که فقط تو لوله های آبرسانی استفاده میشه، تکنولوژی سوپرپایپ از یوپونر آلمان هست و اگه تو سایتشون برید اسم این شرکت به عنوان شریک تجاری هست، من خودم رو این مساله خیلی حساس بودم و شخصا چک کردم. لوله های که از درز شکافته میشن بر اثر خالی نکردن آب تست لوله هاست که تو زمستون یخ میزنه.

البته حرف شما رو تصدیق می کنم که لوله های پلیمری کلا در مقابل آفتاب آسیب پذیر هستن چه تک لایه چه 5 لایه. هم سوپرپایپ هم نیوپایپ هم هر سازنده ای که یه مقدار خدمات پس از فروش داشته باشه وقتی لوله رو داره تحویل میده یه مصرف کننده میگه جاهایی که لوله تو فضای آزاد هست باید عایق بشه، چون اگه بحث آفتاب هم نباشه بحث یخ زدن تو زمستون هست.

و اما بحث جالبتر انعطاف پذیری لوله های 5 لایه هست که حین اجرا , هم مجری و هم کارفرما دائما" هراس از وارد آمدن فشار روی این لوله ها بر اثر اقدامات کارگران دارند که بقول معروف احتمال دو پهن شدن لوله رو باعث میشه ( شما با فشار دو انگشت دست قادرید لوله های 5 لایه رو تا کنید )

"( شما با فشار دو انگشت دست قادرید لوله های 5 لایه رو تا کنید ) " شما زورتون خیلی زیاده! در مورد انعطافپذیری هم بهتره ببینید تو کار چطوری جواب میده؟ وقتی لوله ای میگه تو 10 بار کار میکنه یعنی جواب میده، در حال اجرا اگه نیاز به مراقبت باشه مشکلی نیست، البته من از یکی از مجریای سوپرپایپ شنیدم که برای تست تا 40 بار زیر فشار گذاشته ( با اصرار کارفرما) که درپوش پلاستیکیا کنده شده، تحمل فشار بالا هم بخاطر اون لایه آلمینیوم وسط لوله هست که تک لایه نداره.

جدول شماره 16-4-4-2-پ مقررات ملی ساختمان:
لوله کشی آب سرد مصرفی: فشار تا 10 بار-حداکثر 25 درجه سانتیگراد برای 8760 ساعت کار در سال
لوله کشی آب سرد مصرفی: فشار تا 10 بار-حداکثر 65 درجه سانتیگراد برای 8510 ساعت کار در سال
لوله کشی آب سرد مصرفی: فشار تا 10 بار-حداکثر 85 درجه سانتیگراد برای 250 ساعت کار در سال

بند 16-4-4-2-پ) عمر مفید لوله و ديگر اجزاى لوله كشى در شرايط كار ارائه شده در جدول 16-4-4-2-پ نبايد از ٥٠ سال كمتر باشد.
این بند قابل توجه شمام هست هست moaqfe

moaqfe

کاربر بیش فعال
فكر ميكنم يه سوء تفاهمي شده

اول اينكه اصلا" روي مارك خاصي حساسيت ندارم
دم اينكه ارجعيتي به لوله هاي PP ندادم بلكه نظر خودم رو در مورد ايرادات لوله هاي 5 لايه عرض كردم همانطور كه لوله هاي PP هم داراي ايراداتي هست از جمله انبساط طولي
و سوم اينكه تركيدگي لوله در پروژه سامان در زمان استفاده از لوله و در زير كار اتفاق افتاد

بنده به شخصه سيستم تركيبي رو پيشنهاد ميدم

8613241421

عضو جدید
کدام لوله

ممنون دوست عزیز
پس نتیجه میگیریم همه دوستان نظر بر لوله های پنج لایه دارند

لوله های سفید و پلی پروپیلن معمولا تا دمای 65 درجه سیلسیوس طراحی شده اند و برای مصارف آبگرم توصیه نمیشود هرچند خیلی از سازنده ها برای اینکه هزینه زیادی نکنند از همین لوله ها استفاده میکنند . ولی توصیه من هم لوله های پنج لایه هست چون هم مطمئن هستش هم اتصالاتش نسبت به لوله های دیگه در مسیرهای طولانی کمتر هست هر چند این لوله ها هم در سایزهای بالای 32 با مشکل نشتی مواجه هست . در نتیجه توصیه دیگه که من به شما دارم این است که کلیه لوله هایی که بعنوان رایزر استفاده میشه از گالوانیزاستفاده کنی و انشعاباتتو از لوله های سوپر پایپ. موفق باشی