کارشناسی | هندسه مناظر و مرایا

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا از پرسپکتیو دو نقطه ای خسته شدم یکی پرسپکتیو سه نقطه ای رو آموزش بده

secret_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w21:
میسی عزیزم:gol::gol:
ببین مثلا یه شکلی مثل این
اینو فرضی کشیدم
:

یه سوال مزیتی داره توی گرفتن نقطه کمکی که دوتا جسم نقاط گریزشون با هم یکی باشه یا نه؟

اینجا واسه اولی که مشکلی نیست توی کشیدنش دومی هم جدا اگه بود مشکلی نبود ولی الان که کنار اونه فاصله اشون رو مستقیم منتقل کنم آیا؟

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w21:
میسی عزیزم:gol::gol:
ببین مثلا یه شکلی مثل این
اینو فرضی کشیدم
:

یه سوال مزیتی داره توی گرفتن نقطه کمکی که دوتا جسم نقاط گریزشون با هم یکی باشه یا نه؟

اینجا واسه اولی که مشکلی نیست توی کشیدنش دومی هم جدا اگه بود مشکلی نبود ولی الان که کنار اونه فاصله اشون رو مستقیم منتقل کنم آیا؟

من سه بعدیشو کشیدم برات... منظورت اینجوری بود؟

پیوست ها

• sc...jpg
    sc...jpg
    12.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sara.ff

عضو جدید
perspektivetuno ba tamrin kardan mituni ghavi koni albate didanam tasir dare chandta az perspektivaei ke vase muzeye khodam keshidamo mizaram bebini

پیوست ها

• Image390.jpg
    Image390.jpg
    91.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Image397.jpg
    Image397.jpg
    79.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

..:: civil ::..

عضو جدید
یه اشکال -نقطه گریز چیه؟؟

یه اشکال -نقطه گریز چیه؟؟

سلام
ببخشید من عمرانم و از معماری چیزی نمی دونم
من می خوام یکی به من توضیح بده در گریز 2 نقطه ای (یعنی 2 نقطه گریز داشته باشه) این دو نقطه چه طوری دست میاد؟؟؟
میشه به زبون عامیانه توضیح بدین من بفهمم؟؟
مثلا شکل بالا این 2 نقطه داره... این دو نقطه چه جوری دست میان؟؟؟Untitled.jpg
لطفا کمکم کنین
مرسی

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه این شکل رو در نظر بگیریم برای پیدا کردن نقطه گریزش کافیه تا خطایDC-DB رو امتداد بدیم تا تو نقطه E-Fخط شماره 1رو قطع کنن{خط 1 خطی موازی با خط افقه} بعد همون نقاط را عمود میکنیم به خط افق تا تو نقطه های H-G خط افقو قطع کنن
حالا اون نقطه های H-Gنقطه گریز پرسپکتیو 2نقطه ای ما هستن
چون گفتید از اصطلاحات معماری سر در نمیارید گفتم با اون شکل بهتون توضیح بدم بهتره
امیدوارم متوجه شده باشید

121120091164.jpg

عضو جدید
مرسی از توضیحتون اما الان تو شکلی که من گذاشتم
یعنی یه خط موازی خط زمین بالاش بکشم تموم خط هاش رو امتداد بدم تا اونو قطع کنه؟؟ این جوری که میشه 4 تا؟؟!!!
میشه بگین کدوم خط ها رو باید امتداد بدم؟؟

Untitled.jpg
اگه روی شکل کلیک کنید بزرگشو می بینید

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته اینکه بخوای پرسپکتیو 2نقطه ایشو بکشی به خیلی چیزا مرتبط میشه ها مثلا ارتفاع ناظر و ...
من یکی همینجوری شماتیک برات کشیدم
این در صورتیه که ارتفاع ناظر بلندتر از خود حجم یا جسمت باشه
121120091168.jpg
این عکسو ببین
ببین میتونی چیزی ازش بفهمی
من یه خورده توضیح دادم ناجوره نه؟ خودمم میدونم

عضو جدید
البته اینکه بخوای پرسپکتیو 2نقطه ایشو بکشی به خیلی چیزا مرتبط میشه ها مثلا ارتفاع ناظر و ...
من یکی همینجوری شماتیک برات کشیدم
این در صورتیه که ارتفاع ناظر بلندتر از خود حجم یا جسمت باشه
مشاهده پیوست 69700
این عکسو ببین
ببین میتونی چیزی ازش بفهمی
من یه خورده توضیح دادم ناجوره نه؟ خودمم میدونم

نگاه من خودم شکل رو دارم دقیقا همینی هست که الان کشیدی من همشو بلدم بکشم جز به دست اوردن همون 2 تا نقطه چرا مثه من اون دو تا خط دیگه رو امتداد نمیدین؟؟
یعنی میشه یه شکلی هم 2 تا هم 3 تا هم مثلا 10 تا نقطه داشته باشه؟
تو رو خدا نرو وایسا یه ذره من قول میدم شاگرد خوبی باشم

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از توضیحتون اما الان تو شکلی که من گذاشتم
یعنی یه خط موازی خط زمین بالاش بکشم تموم خط هاش رو امتداد بدم تا اونو قطع کنه؟؟ این جوری که میشه 4 تا؟؟!!!
میشه بگین کدوم خط ها رو باید امتداد بدم؟؟

مشاهده پیوست 69696
اگه روی شکل کلیک کنید بزرگشو می بینید
عزيز جان تو فقط بايد از ناظرت 2 نقطه موازي دو وجه شكلت به پرده ي تصوير رسم كني!!! اين كاري كه تو كردي واسه نقطه ي گريز نيست، واسه انتقال نقطه هستش كه بتوني باهاش شكلو رسم كني!!!

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نگاه من خودم شکل رو دارم دقیقا همینی هست که الان کشیدی من همشو بلدم بکشم جز به دست اوردن همون 2 تا نقطه چرا مثه من اون دو تا خط دیگه رو امتداد نمیدین؟؟
یعنی میشه یه شکلی هم 2 تا هم 3 تا هم مثلا 10 تا نقطه داشته باشه؟
تو رو خدا نرو وایسا یه ذره من قول میدم شاگرد خوبی باشم
شكلت ناظر نداره!!!

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام دوست عزیزم
پرسپکتیو انواع مختلفی داره به عنوان مثال یک نقطه گریز , دو نقطه گریز , سه نقطه گریز , پرسپکتیو انعکاسی ( انعکاس در آب و آینه ) , پرسپکتیو با سایه و ....

سعی کردم روی یک مکعب ساده براتون پرسپکتیو دو نقطه گریز رو توضیح بدم که راحت تر متوجه بشین

ابتدا حالتی که یکی از گوشه های مکعبی ( با 90 درجه چرخش نسبت به خط تصویر) یا خط تصویر مماس باشد
1- نقطه انعکاس از نقطه s ( ناظر) خطوطی به موازات اضلاع مجاور ( مثل خط 1-2) رسم میکنیم تا نقاط انعکاس با خط تصویر به دست بیاید
2- نقطه فرار از f1 , f2 خط هایی عمود بر خط افق ترسیم میکنیم تا دو نقطه فرار پرسپکتیو به دست بیاد F'1 و F'2
3- خط ارتفاع از گوشه ای که مماس به خط تصویر هست خطی به خط زمین عمود میکنیم و ارتفاع واقعی جسم رو مشخص میکنیم ( به دلیل اینکه مماس به خط تصویر هست این گوشه ارتفاع برابر ارتفاع واقعی جسم هست و همانطور که میدونین هر چی که دورتر بشه جسم در پرسپکتیو میره و ارتفاعش کاهش پیدا میکنه)
4 به دست آوردن یک ضلع روی خط ارتفاع : با مشخص کردن این ارتفاع یکی از اضلاع رو به دست آوردیم از ابتدا و انتهای این ضلع به نقاط فرار رسم میکنیم
5 از دیگر گوشه ها خطوطی به نقطه s رسم میکنیم که در نقاطی خط تصویر رو قطع میکنن از این نقاط قطع شده خطوطی به پایین ترسیم میکنیم که خطهای قبلی رو که به نقطه فرار میرفتن رو قطع میکنن که سطوح دیگر مکعب به دست میاد از گوشه های این سطوح به دست آمده دوباره به نقاط فرار میریم که این خطوط یکدیگر رو در نقطه ای قطع میکنن که نقطه آخر نیز به این طریق به دست میاد

در حالتی که جسم بالا یا پایین خط تصویر قرار داشته باشه ( در شکل در بالای خط قرار دارد )

تنها فرقی که میکنه برای تعیین خط ارتفاع اول یکی از اضلاع مجاور رو امتداد میدین به خط تصویر و از محلی که خط تصویر رو قطع میکنه خطی به خط زمین رسم میکنیم به عنوان خط ارتفاع و طبق راه قبلی خط ارتفاع واقعی رو مشخص میکنیم و از ابتدا و انتها
به یکی از نقاط فرار میریم
و در این قسمت مثل قبل از گوشه ها به نقطه s خطوطی ترسیم میکنی که خط تصویر رو در نقاطی قطع میکنن و اگر از این نقاط امتداد بدیم اون خطهایی رو که به نطقه فرار رفته بودن قطع میکنه و یکی از سطوح مکعب به دست میاد و با به دست اومدن این سطح از گوشه هاش به نقطه فرار دیگر رسم میکنیم و در انتها هم مثل حالت قبلی نقطه انتهایی رو به دست میاریم

البته یه نکته ای که هست این خطوطی که رسم میشن بیشتر فرضی هستن و بیشتر برای انتقال توضیح رسم میشن و برای اوایل میتونین رسم کنین ولی با پیچیده تر شدن اشکال ترسیمی همه اش رو نمیخواد خط بکشید که باعث شلوغ شدن و گیج کننده خواهد بود نقاط برخورد مشخص شوند کافی هست

البته به عنوان تمرین هم همین شکل خودتون رو ترسیم کنید و هم این مکعبی رو که به عنوان تمرین خدمتتون دادم
اول سه نما رو ترسیم کنید و سپس پرسپکتیو دو نقطه گریز

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
- بدست آوردن نقاط گریز:
از نقطه ناظر S.P خطی به موازات محور y شکل یا همان اضلاعی که به سمت چپ متمایل هستند( در شکل زیر محور به رنگ سبز نشان داده شده) رسم میکنیم، هر گجا پرده تصویر را قطع کرد از همان جا عمود میکنیم بر خط افق H.L و آنجا را نقطه دید چپ (RV.P) مینامیم....​
حال برای محور X واضلاعی که به سمت راست متمایل هستند نیز همین کار را انجام داده و نام نقطه دید را (LV.P) مینامیم مانند شکل زیر​
حال ما دو نقطه گریز که بر روی خط افق هستند را بدست آوردیم و باید به مرحله دوم یعنی مشخص کردن اضلاع است که به سمت کدام نقطه گریز میروند که در شکل زیر توضیح لازم داده شده​
اکنون مانند روش های پرسپکتیو یک نقطه ای نقطه A را بدست می آوریم​
چون پاره خط AC به سمت چپ متمایل است از نقطه A وصل میکنیم به نقطه گریز LV.P و همچنین بخاطر متمایل بودن پاره خط AB به سمت راست , و رفتن آن به نقطه گریز RV.P یک خط وصل میکنیم به نقطه گریز سمت راست.....​
هم اکنون مشخص است که نقطه C روی خط A LV.P قرار دارد و نقطه B بر روی خط A RV.P مانند شکل بالا​
حال باید باز طبق روش پرسپکتیو یک نقطه ای نقاط C و B را بدست بیاوریم (مطابق شکل زیر)​
نقطه D در محل طلاقی دو پاره خط BD و CD قرار دارد پس برای بدست آوردن آن باید این دو پاره خط را در نمای پرسپکتیو ترسیم کنیم​
که طبق شکل و تفکیک یال ها یا اضلاع که در بالا به آن اشاره شد مشخص است که پاره خط BD به سمت چپ متمایل است و به سمت نقطه گریز چپ LV.P میرود ، پس از نقطه B به LV.P وصل میکنیم ... پاره خط CD متمایل به سمت راست است و به سمت نقطه گریز راست یعنی RV.P گریزان است پس از نقطه C به RV.P وصل میکنیم در نتیجه محل طلاقی آنها بدست می آید که همان نقطه D پلان شکل میشود​

mahshid shz

عضو جدید
دوستان ...میشه یکم ترسیم 3 نما رو توضیح بدید:que::cry:
:(
سه نما یکی از روش های معرفی اجسام است. این روش بیشتر برای قطعات مکانیکی به کار می رود. در ترسیم سه نما، جسم را در میان 3محور عمودبرهم تصور می کنیم. سپس تصویر پلان، نما روی صفحه جانبی و نما روی صفحه قائم را ترسیم می کنیم.
این روش ، دقت زیادی نسبت به روش های دیگر دارد.
هم چنین می توان با توجه به خصوصیات جسم در سه نما، پرسپکتیو ایزومتریک آن را ترسیم کرد تا جسم قابل فهم تر باشد.

اگر سوال مشخص دیگه ای بود، بپرس.

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو ترسیم 3نما باید تو قسمت 3 از جدول تصویر جسم رو در حالتی ک داری از بالا نگاش میکنی ....بکشی تو دومی تصویر جسم رو در حالتی ک داری از سمت چب نگاش میکنی بکشی ....و تو اولی هم ب تصویر از روبرو نگاه کن ....قسمت هایی ک بشت قسمت جلویی میافتن رو با خط چین نشون بده.کتاب ترسیم فنی عمومی هم خیلی کمکت میکنه;)

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو ترسیم سه نما مشکل دارید؟
سه نماهای سختو نمیتونید ترسیم بکنید؟اول باید اینو بدونیم.
حالا بگیدسنمای زیر واستون قابل درکه؟حالت تماشای به شی مورد نظرو با فلش سفید کنارش نشون دادم. ترسیم آبی رنگ از بالای جسم هست. و خطوط راهنمای نقطه چین ووسه هدایت گذاشته شدن.

3elev.jpg

آخرین ویرایش:

amerdad

عضو جدید
حالا بر طبق مطالبی که دراین تاپیک گفته شد یک بار دیگه برخی مفاهیم رو توضیح بدیم که بعد از اون وارد اصل مطلب بشیم:
در پرسپکتیوهای یک نقطه ای و دو نقطه ای و... کلا مخروطی:
خط افق: 1) یه خطیه موازی با سطح زمین ( به صورت افقی) که ارتفاعش از زمین برابر ارتفاع چشمان ناظر از سطح زمینه. یعنی اگه ناظر روی زمین ایستاده و حجم رو نگاه می کنه ارتفاع این خط از سطح زمین برابره با قد ناظر منهای ارتفاع (اصطلاحاً) پیشانی ناظر. مثلا قد ناظر 1.70 متر باشه و ارتفاع سر تا چشماش (حالا مثلا ارتفاع پیشانی) 11 سانتی متر ، ارتفاع خط افق از سطح زمین برابر 1.59 .هر چند در پرسپکتیو دستی اینقدر دقیق کار نمی کنیم . فقط خواستم بگم که منظور از ارتفاع خط افق چیه.
حالا اگه ناظر روی یک سکوی 2 متری از سطح زمین وایسه و حجم رو نگاه کنه ارتفاع خط افق می شه 2متر به اضافه ی 1.59 یعنی 3.59 متر از سطح زمین. ( روندش کنیم 1.60) .

از طرف دیگه 2) فرض کنیم رفتیم کنار دریا وایسادیم و داریم افق رو تماشا می کنیم. اون خط اتصال آب(دریا) در دوردست با آسمان (خط فاصل آب و آسمان) رو بهش می گن خط افق............ و همیشه اون افرادی که قدشون یکیه و روی یک سطح وایسادن ؛ چه نزدیک به جسم باشن و چه دورتر از جسم خط افق یکسانی دارن....
یعنی فرقی نمی کنه یکی 2 متری بنا باشه یا 12 متری بنا ایستاده باشه ... خط افقش با هم قد خودش در دومتری بنا یک ارتفاع رو داره....

نکته: اگه کسی بره بالای یه ساختمان وایسه و ساختمان های دیگه رو نگاه کنه یا مثلا یه سطح بلند مثل یک تپه..... در اون صورت ارتفاع خط افقش از سطح زمین از اون ساختمان هایی که داره نگاش می کنه بالاتره ........ در این حالت می گیم دید ناظر دید پرنده است.دراین حالت ناظر بام همه ساختمان های پایین تر رو می بینه...........
حالا اگه کنار خیابون (یا محوطه) وایساده و داره ساختمان ها رو نگاه می کنه ارتفاع ساختمانها از ارتفاع چشمان ناظر( خط افق) بالاتره و در این حالت ساختمان را اصطلاحاً با دید ناظر می بینه.
این اتفاقات داخل ساختمان هم یکسانه....... یعنی یه وقتایی رو سطح یا کف فضا وایسادیم و داریم فضا رو می بینیم که خوب خط افق تقریبا با قد ما برابره( حالا منهای ارتفاع پیشانی)... یه وقتایی هم رقتیم مثلا طبقه دوم وایسادیم و داریم از یک مثلا وید طبقه پایین رو نگاه می کنیم.... مثلا در پاساژها

amerdad

عضو جدید
نقطه دید

نقطه دید

نقطه دید(نقطه گریز)
فرض کنیم ناظر دقیقا رو بروی یک سطح از حجم وایساده بظوریکه کاملا موازی اون سطحه.... یعنی اگه هر دو دستش رو کامل باز کنه و یه سطح فرضی تا روی زمین با اونا تشکیل بده کاملا موازی سطح رو بروشه..... در این صورت اگه نگاه ناظر به سطح مقابلش رو بصورت تیرهایی در نظر بگیریم که از چشماش به سمت اون سطح پرتاب می شه که کاملا عمود بر اون سطحه ..... اون تیرها در یک نقطه سطح مورد نظر رو سوراخ می کنن...... یعنی چی؟ یعنی دقیقا روی خط افق(ارتفاع چشمای ناظر از زمین)..... و در محلی که ناظر ایستاده در امتداد نگاه ناظر به اون سطح نقطه ای ایجاد می شه که بهش می گیم؛..... نقطه ی دید
حالا هر سطحی که موازی سطح مقابل ما باشه دقیقا شکل خودش و با زوایای گوشه های خودش رسم می شه..... و همه سطوحی که عمود بر سطح مقابل ما هستند به نقطه دید یا نقطه گریز می رن. یعنی اون سطوح عمود بر سطح مقابلمون رو با استفاده از نقطه گریز رسم می کنیم...... در نتیجه اگه شکل واقعی اش مربع یا مستطیل باشه حالت ذوزنقه پیدا می کنه ( یا اصطلاحا مخروطی می شه)
البته اگه در کنج ساختمان وایساده باشیم(چه داخل و چه خارج بنا .... چه بالا(دید پرنده) چه روی سطح زمین(دید ناظر) ) اون تیرهایی که از چشمان ما پرتاب می شن اولا: هر کدوم به موازات سطوح کنج هستند و دوم اینکه در دو نقطه خط افق را قطع می کنن!!!!!
فعلا این مقدمه برای خیلی صفریها ........ بعدش پرسپکتیو یک نقطه ای و دونقطه ای هم با استفاده از تعاریف بالا گفته می شه .... و نحوه ترسیم .
عکس ها ی مربوط به توضیحات بالا رو هم می ذارم ...

amerdad

عضو جدید
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید مرز بین اسمان و دریا یک خط پر رنگه که اون خط ، خط افقه . یعنی برای هر ناظر ارتفاع اون خط از سطح زمین برابر ارتفاع چشمان ناظر از سطح زمینه.seaside.jpg

آخرین ویرایش:

amerdad

عضو جدید
مشاهده پیوست 105420حالا در این تصویر ( که تو همین تاپیک هم هست) در سمت چپ بالا نحوه نگاه و ایستادن ناظر نسبت به مکعب ها رو می بینید.چون ناظر در کنج مکعب ها وایستاده دو تیر از چشماش به سمت افق پرتاب شده و همه خطوط موازی با طول بزرگ مکعب ( سمت چپ ناظر) با استفاده از نقطه گریز سمت چپ ناظر و همه خطوط موازی با طول کوچک مکعب( سمت راست ناظر) توسط نقطه گریز سمت راست پرسپکتیو بر روی خط افق رسم می شه. تناسبات هم در ترسیم باید رعایت بشه.
همانطور که در شکل هم مشخصه وقتی ناظر رو زمین ایستاده فقط دو وجه مکعب رو می بینه
وقتی بالاتر از سطح زمینه..... خط افقش بالاتره..... در نتیجه بام مکعب (سه وجه) رو هم می بینه.
و وقتی پایینتر از سطح زمینه ( یا کف مکعب..... مثلا زیر تراس یا پیش آمدگی بنا یا کنسول و... ) کف زیرین مکعب ( علاوه بر دو وجه طرفین ) رو هم می بینه....

آخرین ویرایش:

amerdad

عضو جدید
خب ............... فرض می کنیم که ناظر شما ( چه در داخل و چه در خارج ساختمان) ...... دقیقا موازی و روبروی یک سطح عمودی مکعب ایستاده...شکل بالا سمت چپ؛
در این صورت سطح مقابل خودش رو کاملا شکل خودش و موازی با خط افق می بینه.... بقیه سطوحی که عمود بر اون سطحند توسط فقط یک نقطه گریز رسم می شه.....
پایین تر و بالاتر و روی سطح زمین ایستادن ناظر هم باعث می شه که علاوه بر دو وجه کف یا بام ..... یا فقط دو وجه مکعب رو ببینیم.
نکته: چون ناظر در این شکل وسط دو تا مکعب آبی و سفید ایستاده، نقاط گریزشون وسط دوتا مکعب رسم شده... شما می تونید ناظر رو سمت راست یا چپ هر دو مکعب در نظر بگیرید( به طوری که هر فقط در یک سمت ناظر) باشند و پرسپکتیو رو رسم کنید و تآثیر محل ایستادن ناظر رو در رسم پرسپکتیو و دید حجم مورد نظر ببینید...... این یک تمرین بود................. 83264171687903760462.jpg

آخرین ویرایش:

amerdad

عضو جدید
حالا برای تمرین شما می تونید نقاط گریز رو بر روی خط افق نزدیک به هم یا با فاصله در نظر بگیرید و حجم رو طبق اون رسم کنید تا تأثیرش رو در پرسپکتیو ببیند.............. حالت های مختلف ارتفاع ناظر رو در نظر بگیرید....
برای پرسپکتیو یک نقطه ای هم اول سطح مورد نظر تون رو بکشید بعد نقطه گریزش رو وسط ، راست ، چپ سطح بذارید و تفاوت پرسپکتیوها رو مشاهده کنید.
فعلا تا مدتهای مدید انتظار همراهی دوستان رو ندارم و دارم تنهایی طی طریق می کنم!!!!
ولی بالاخره یه نفر همراه هم پیدا خواهد شد........... در آینده ای نه چندان دور

amerdad

عضو جدید
یادمون با شه ......... همیشه در پرسپکتیو دید پرنده ( شکل های وسطی تصاویر ضمیمه شده) حجم پایین تر از خط افق رسم می شه..........
در پرسپکتیو دید ناظر ........ خط افق مابین بالا و پایینه (شکل های اولی) و وقتی زیر یک حجم یا مثلا سطح( مثل تراس) هستیم حجم بالای سطح افق رسم می شه (شکل آخر).......

amerdad

عضو جدید
تمرین:
شما می تونید چند تا حجم رو در نظر بگیرید که کنار هم و موازی با هم قرار گرفتن( حجما فعلا مکعبه) ........ سپس پلان اون رو ساده رسم کنید.......... بعد از روی او ن پلان به صورت تقریبی( نه حالا خیلی دقیق) ... این مطالبی رو که گفتیم تمرین کنید..... :) در هر دو حالت یک نقطه ای و دو نقطه ای مثل شکل روبرو ...... در هر سه تا حالت که گفته شد.بالا پایین و روبروی خط افق:biggrin:1-13.jpg

amerdad

عضو جدید
این شکل یک پرسپکتیو یک نقطه ایه.... چون ناظر روبروی یک سطح این احجام وایساده ( سطوح موازی با ناظر دقیقا به شکل مستطیل دیده می شن) .... و در نتیجه سطوح عمود بر ناظر به نقطه گریز یا دید ناظر رفته.......images.jpg2428.jpg

amerdad

عضو جدید
این ساختمان به صورت پرسپکتیو دو نقطه ای دیده می شه.... چون ناظر در کنج اون وایساده...... پنجره های سمت راست با نقطه گریز سمت راست و پنجره های سمت چپ با نقطه گریز سمت چپ کشیده خواهند شد.........
یادمون باشه......... ارتفاع همیشه عمودیه( مواردstreet_corner.jpg خاص رو می گم)

amerdad

عضو جدید
و در آخر مقایسه دو پلان ........برای پرسپکتیو دو نقطه ای و یک نقطه ای
چــــــــــــــــــــــــــــــــی شــــــــــــــــــــــــــد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارتفــــــــــــــــــــــــــــــاع همیشـــــــــــــــــــــــــــــه عمودیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه
مورد خاصشو بعدا می گم....f7r695eaxx37mo6irghl.jpg
بعدا .......... یه سری تمرین انجام میدم و اینجا می ذارم ......... تا دوستان هم بعدا از راه برسند و همراهی کنند........ دوستان پایدار باشید.:smile::surprised:

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تفاوت های پرسپکتیو دید ناظر و دید پرنده

تفاوت های پرسپکتیو دید ناظر و دید پرنده

:gol:سلامی به لطافت گل بر همه معماران، عزیزان معمار در رابطه با تفاوت های پرسپکتیو دید ناظر و پرنده ، از قبیل تنوع در پرسپکتسو ، تاثیر بر افراد عادی ، به واقعیت نزدیک بودن ، قدرت تاثیر نقاط گریز بر هر یک از این دو ، تاثیر طراحی سایت و دست آخر خوانایی فرم در این دو ، نظرات رو ارائه و به بحث بگذارید، تا مثمر ثمر برای همه اعضا واقع بشه ، از همکاریتون ممنون میشم.

سلام بر دوستان معمار این عنوان رو ابتدا خودم به تحلیل میذارم و شما عزیزان با نقدها و اضافه کردن نظرات ، به آنالیز عنوان بیفزایید .
1) تنوع در پرسپکتیو قطعا در دید ناظر یا دید انسانی نسبت به دید پرنده بیشتر خواهد بود ما آرشیتکتتا حدودا با 4 پرسپکتیو پرنده فرم کلی طراحی رو میتونیم ارائه بدیم ، که دید پرنده دیدیه که واسه پرندگان اتفاق میفته و برای محدود افرادی که مجاور پروژه مورد نظر در ساختمان های مرتفع تر قرار میگیرن ، ولی در دید انسانی یا ناظر افراد خیلی بیشتری اعم از سواره و پیاده هرکدام با سرعت های متفاوت از کنار پروژه یا درون سایت پروژه ، طرح مورد نظر رو میبینن و اینجاست که طراحی سایت قوی ، فرم های دارای هارمونی ، رنگ و متریال ، ایجاد نور وسایه ، تعریف حیم و... تاثیری فوق العاده بر تنوع پرسپکتیو خواهد داشت که این موارد در پرسپکتیو دید انسانی به راحتی قابل لمس برای همه افراد خواهد بود. با همه این تفاسیر این نتیجه برداشت میشه که پرسپکتیو دید ناظر کاملا واقعی است و دید پرنده به جز اندک مواردی که گفته شد می تونیم تو فضای کاغذ و فضای نرم افزار که مجازی است نشون بدیم یعنی پرسپکتیو دید ناظر با واقعیت موضوع سر وکار داره...
تاثیر نقاط گریز در پرسپکتیو دید ناظر قاعدتا خیلی بیشتر از پرسپکتیو دید پرنده خواهد بود چرا که ما در دید پرنده فاصله خیلی بیشتری از بنا داریم و این جاست که خطوط موازی در پرسپکتیو دید پرنده به وفور دیده میشه و در پرسپکتیو دید ناظر با توجه به فاصله خیلی نزدک با بنا برای دید زدن تاثیر نقاط گریز خیلی بیشتر و خطوط موازی کمتر دیده خواهد شد.
منتظر پاسخ هاتون هستیم...
003.jpg 1Fallingwater.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر: