چند صباحی در محضر بزرگان

عاشق پیشه

عضو جدید
ممنون دوست عزیز بابت نوشتن سخنرانی:gol: کار عالی ای بود:gol:

برای من این سخنرانی خیلی جالب بود
بهم نشون داد ایمانم ادعایی هست. وگرنه گناه نمیکردم.
بنظرتون چطور میشه آدم به اون حب واقعی خدا برسه که اصلا گناه نکنه؟ چکار باید انجام بده؟
مثلا کارهای مستحبی انجام بده؟
بعضی دعاهای مخصوص مفاتیح رو برای افزایش ایمان بخونه ؟
یا نه فقط خدا خودش میتونه حب اش رو به قلب انسان بیاره؟
فقط دلت را بده به خدا
عاشقش باش
زندگی یعنی عشق بازی با خدا

آخرین ویرایش:

عاشق پیشه

عضو جدید
سلام
باتشکر از دوست گرامی
4831 برای تهیه سخنرانی دوم ونوشتن متن

--------------------------------------------
خدا می داند
ما که نمیتونیم اصن بفهمیم شما من فرقی نمیکند
فرزندانمون رو صالح تربیت بکنیم
در اعمالشون شریک هستیم
نوه هامون رو صالح تربیت کنیم
در اعمالشون شریک ایم

همینطور فنازلا" ..(همین طور )هرچی بیاد پایین

حضرت خدیجه (س) شریک هست در اعمال حضرت زهرا (س)
شریک اعمال ائمه (ع)
الان شریک اعمال حضرت بقیه الله است

چقدر سفارش شده فرزندانتان را صالح تربیت کنید
خدا که نفعی نمی بره برای خودت مگفته
ممکنه کسی بگه حالا در اعمال خیرشون شریک ایم در گناهشون چی؟
گناهانشون مال خودشون هست پدر و مادر هیچ شریک نیستن
پدر و مادر و جد و ... اگه عمل خیری انجام بدم شریک اند اما اگر عمل شری انجام بدم نه شریک نیستن برای خودم هست

حضرت زهرا(سلام الله علیها) شریک اعمال فرزندانش هست در صلوات هایی که میفرستید
هر کجا که برای حضرت زهرا هست
و در بعضی از دعا ها و الا امها و ابیها
شما درود که میفرستید پشت سرش میگید خدایا بر مادرش و بر پدرش هم بفرست

و حضرت خدیجه (س) اونچه که داشت حالا اختلافاتی هست از اون سابق خاطرم هست رو همشون در فدای پیغمبر(ص) و فدای اسلام و قرآن داد
حالا چندین هزار شتر زیر مال و تجاره بوده محیر الوقع هست اصن برای عقل مشکل است قبول کردنش
قصری داشت چندین نفر(از سابق نظرم هست) از سلاطین برای خواستگاریش اومدن قبول نکرد
لکن نبی اکرم یتیم بوده و هیچی نداشت این رو قبول کرد
خیلی مقام میخواد ها
خیلی میخواد چندین هزار شتر زیر مال و تجارته
نبی اکرم هم یکی از عمله هاش , کارگر هاش بیاد بگه نه من همین رو میخوام
داستانش خیلی شیرین هست مردم مطالعه کنند خیلی شیرین است منقلب میشوند که خداوند چه توفیقی به این بی بی داده است و چه خدماتی هم کردند

اگر نبود سه مطلب
سه مطلب باهم شد اسلام تا اینجا رسیده است
مسئولیت بقیه اش هم با شما هاست که نگهداری کنید ازش
3چیز سبب نشر اسلام شد و محفوظ ماندنش
یکی اخلاق نبی اکرم (ص)
یکی مال حضرت خدیجه
یکی شمشیر امیرالمومنین نه اینکه امیرالمومنین با مردم میجنگید نه دشمنان هجوم می اوردند پیغمبر رو بکشند حضرت دفاع میکرد

نه اینکه حضرت امیر بخواد کسی رو بکشه ابدا
اما موقعی که میخواستن بیان اسلام رو نابود کنند
حضرت دفاع میکرد
نه اینکه حضرت امیر بخواد کسی رو بکشه ابدا
پا روی مورچه نمیگذاشتند حضرت امیر
اما موقعیکه میخواستند بیان اسلام رو نابود بکنند
دفاع واجب است دیگه حیوانات هم دفاع رو واجب میدونن بر خودشون
حالا شما یه گربه تو اتاق بخوای بزنی
اگه راه فرار نداشته باشه میپره طرفت آروم نمیشینه
یه مورچه رو دست بزن برمیگرده سرش رو می یاره جلو دفاع میکنه از خودش مورچه ها
اون کوچولو ها فرار میکنند اون مورچه برمیگرده دفاع میکند وشگون هم میگیره حسابی ها آقا
دفاع میکند خدا میدانه
اونوقت مسلمان ها دفاع نکنند از خودشون؟ دفاع میکنند دیگه
بر زن و مرد هم واجب است نه فقط برای مرد ها
جهاد برای مرد هست از زن ها ساقط هست
ولکن دفاع برای زن و مرد واجب است

دفاع میکرد امیرالمومنین از حریم اسلام و قرآن و ولایت و پیغمبر
دفاع میکرد شمشیر او بود و الا خبری نبود

لذا شریک است حضرت امیر اگر مسلمان ها عمل خیری داشته باشند
اگر مسلمان ها عمل خیری داشته باشند پیغمبر شریک است امام زمان عجل الله شریک است ائمه شریک اند در اعمال ما
یه مسجد میسازند یه آجر برای این مسجد کمک میکنی تا مادامی که این آجر هست هر کسی که تو این مسجد نماز بخوند شما شریکی
به اندازه ی یک آجرت شریکی هستی
اونوقت اسلامی که این بزرگواران پیدا کردن و حمایتش کردند مسمانانی که عمل میکنند اون ها شریک نباشند؟
شما یه مسئله میگی هر کسی به این مسئله عمل بکند شما شریکی در عملش
من سن سنته حسنه فلا هم اجر عمل بها
هر کسی به این مستحب عمل کرد به اون ثواب میدهند به شما هم ثواب میدهند

حضرت نبی اکرم هست موسس امام علی
هر موقع جبرئیل نازل میشد بر پیغمبر میفرمود خدا میفرماید سلام من را به حضرت خدیجه برسان
خیلی مقام است ها خدا سلام می رساند چه اشخاصی بودند
انشالله خدا همه ی ما مشمول شفاعت ای بزرگوار بفرماید
داستان های حضرت خدیجه را مطالعه کنید

راجع به خوف و رجا بود :

خوف از خدا : خدا که ترس ندارد .خدای به این مهربانی ترس ندارد , خوف از عظمت و مقامش
من خاف مقام ربه فنفس عن الهوا فان الجنه ؟؟؟؟
از عظمت و بزرگواریش انسان میترسد
امیرالمومنین شب ها 70مرتبه کمتر و بیشتر غش میکردند از چه بوده؟؟
حضرت سجاد این همه گریه ها این همه ناله ها تو این دعا ها عظمت و مقام الهی است
یه دفه هم ترس داریم از اعمالمون:
ترس از مقام ربوبیت بود یه ترس از اعمال
از عملم میترسم من عمل من اثارش عاید خودم میشه عمل خوب هم همین طور

نفعی برای خدا نداره

مکرر عرض کردم بهشت زمین ساده است جهنم هم زمین ساده است قصر و بارگاه و حور عمل خودت است
جهنم و آتیش و عقرب و... عمل خودت است

عقرب هاش ؟؟؟ وقتی بزنند تا چند سال انسان فریاد میکشد از دردش
مارهاش رو که چه بگم
این برای عمل خود انسان است خودت رو دوست داری گناه نکن. روایتش رو عرض کردم:

حضرت امیر می فرماید:
خوشا به سعادت کسی که همیشه متوجه خدا باشد
حبیبش محبوبش چی بگم ؟؟متوجه او باشد
بترسه از گناه هاش توجه به حق داشته باشه

توجه به حق داشته باشه ترس و واهمه هم داشته باشد از گناهانش
گناه هایی که من کردم کی تضمین میکند که خدا بخشید کی تضمین میکند که این آثار رو نداشته باشه؟
هیچ کس تضمین نمیکند مگه اینکه شب و نصف شب بلند بشم اظهار ندامت و پشیمانی بکنم
میفرماید یه مقداری این آب شور ها از چشما میریزد چند قطره از اینا بریز دریای رحمت به روت باز میشه
غرق رحمانیت حق میشوی به واسطه 4تا از این قطرات آب شور ها
این است خدا می داند

حضرت امیر این رو فرمودند(تهدید میکنند):
یه ملک ای هست از طرف خداوند می آید شب و روز فریاد میزند مهلا مهلا

متوجه باشید متوجه باشید حواستون رو جمع کنید روایت؟؟ اگر نبود حیوانات بی گناه(چرنده) اگر بچه های بی گناه نبودند پیرمرد ها و پیرزن های قد خمیده نبودند هر آینه خدا شما را به وسیله ی بلا پایمالتون میکرد
این همه گناه میشه بازم ما راست راست داریم راه میریم میدونی مال چیه؟ مال اونهاست
والا خدا می داند
امم سابقه ببین گناه میکردن چی میشد ما مستحق رحمت ایم

یه کسی خواب میدید حالا نمیدانم خواب یا بیداری :
که حضرت تشریف آوردند میگفت موقعی که شنیدیم جمعیت جمع شد خیلی زیاد حرکت کردند حضرت کجاست فلان جا بریم خدمت حضرت میگفت هر چی راه آمدیم کم شدیم کم شدیم وقتی رسیدیم به اونجایی که حضرت بود دو نفر موندیم
موقعی که رسیدیم با ترس و لرز رفتیم جلو موقعی که رسیدیم حضرت فرمود برید شمشیر بیارید بدن هامون شروع کرد به لرزیدن
گفتیم الان حضرت گردنمون رو میزنه اینطور نیست حضرت گردن هیچکی رو نمیزنه
مسلمان باشد و ولایتی باشد امکان ندارد مخالفینی که هجوم می اورند حضرت رو نابود کنند حضرت نابودشان میکند والا اگر تسلیم
بشوند که حرفی درش نیست
انقد خارج از اسلام ایمان می اورند و مسلمان می شوند

........................

-------------------------------------

خب تا اینجا

سه مورد رو تیتر وار انتخاب کنید در موردش چند خط بحث کنیم

البته من سعی کردم قسمت های مهم رو مشخص کنم

متشکرم:gol:
ترس از خدا:
کسی که خدا را نمیشناسه از خدا نمیترسه
ولی ترس از خدا معنا و مفهوم ظریفی داره که من با زبان ناقص ام سعی میکنم به اون اشاره کنم
دنیا بر مدار عشق می چرخه و انسان عاشق خداست و خداوند خیر مطلق است و خیر مطلق جای ترس ندارد
ترس عاشق از این است که نکند معشوقه اش را برنجاند ترس از این نیست که معشوقه به او لطمه بزند
ترس عاشق از این است نکند برای معشوقه آن چیزی را که در توان داشته در طبق اخلاص نذاشته باشد و در برابر معشوق اش شرمنده باشد
ترس عاشق از شرمنده گیست

عاشق پیشه

عضو جدید
ممنون از شما دوست عزیز

خب حالا سوال اینجاست که چه جوری بهشون عمل بکنیم ؟
چه جوری همه روز یادمون باشه که از خط نزنیم بیرون؟

مثلا من خودم میدونم چه نقاط ضعف و ایرادهایی دارم، اما چه جوری کنترلشون بکنم؟
همیشه با خودم عهد میکنم که دیگه تکرارشون نمیکنم اما فقط چند روز دوام میارم ، بعد دوباره شروع میشه....
زیاد حرف زدن جز اینکه بار انسان را سنگین تر کنه چیز دیگری نیست منظورم به خودمه
همیشه و در همه جا و در هر لحظه و قبل از انجام هر کاری فقط به این جمله فکر کنیم
داشتن هیچ چیز به بهای معصیت خدا نمی ارزد
دیدن نامحرم به بهای معصیت خدا نمی ارزه
داشتن درآمد بالا به بهای معصیت خدا نمی ارزه
لذت بردن از دنیا خوبه ولی لذت بردن به بهای معصیت خدا نمی ارزه

آخرین ویرایش:

4831

عضو جدید
شرح دعای روز 17 ام ماه مبارک رمضان

قسمت اول

قسمت دوم

اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال ای خدا! مرا در این روز به اعمال صالحه راهنمایی کن
و اقض لی فیه الحوائج و الامال حاجت‌ها و آرزوهایم را برآورده ساز
یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال ای کسی که نیازمند شرح و سوال بندگان نیستی،
یا عالماً بما فی صدور العالمین ای خدایی که ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی
صلّ علی محمدٍ و آل الطّاهرین بر محمد و آل اطهار او درود فرست

شرح فرازهای دعا

«اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال»

خدایا من را راهنمایی کن تا اعمال صالح انجام دهم.
انسان، صاحب اختیار است می‌تواند رفتار خوب داشته باشد و «صالح» شود یا به عکس طالح باشد و جز «شر» از او صادر نشود.
آنچه در عمل اسلامی، ارزش آفرین است، زمینه‌های عمل، انگیزه‌ها و نیت آن است نه منافع آن. آن‌چه امروزه رفتار برخی انسان‌ها را از عمل صالح دور می‌کند بی‌توجهی به همین نکته ارزشمند است​

از خدای خود می‌خواهیم راهنمای ما برای رسیدن به اعمال شایسته باشد راه‌یابی به عرصه «اعمال صالح» توفیق بزرگی است. صالحات ، همان کارهای خوب و شایسته است اعمالی که فرد و اجتماع را برای رسیدن به سعادت» ـ که حد اعلا و هدف اصلی آدمی در زندگی است ـ آماده و نزدیک کند. اعمال صالح نشان‌ها و ویژگی‌های خاص دارد: از ایمان جدا نیست (یعنی فقط مؤمن عمل صالح می‌تواند انجام دهد)، از روی شعور و ادراک است، به قصد قرب الهی انجام می‌گیرد (یعنی خالصانه است)، لغو و بیهوده نیست و نتیجه‌بخش است، به موقع و شایسته است و در خدمت اجتماع است و دور از خودمحوری و خودخواهی.
آنچه در عمل اسلامی، ارزش آفرین است، زمینه‌های عمل، انگیزه‌ها و نیت آن است نه منافع آن. آن‌چه امروزه رفتار برخی انسان‌ها را از عمل صالح دور می‌کند بی‌توجهی به همین نکته ارزشمند است. از خدا می‌خواهیم ضمیر ما را آگاه و پاک قرار دهد و نیت‌های ما را با عمل خداپسندانه، در خدمت به خلق و در راستای رضا و قرب خویش همراه کند. اگر امید داری که کسی دیگری دعایت را استجابت می‌کند، دعایت مستجاب نمی‌شود

برخی در این ماه وقت سحر بلند نمی‌شوند و نماز صبح خود را اول وقت نمی‌خوانند. باید سحر بلند شوید و دعا بخوانید. خودتان دعا را بخوانید نه اینکه از رادیو گوش بدهید. دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی را بخوانید و از خدا بخواهید که شما را با بلاهایی مانند سیل و زلزله عذاب ندهد.

توسل هم پیدا کنید مخصوصاً به «نرجس خاتون» که مادر ولی وقت (عج) است. وقتی به پسرش بگوید که کسی به من متوسل شده، پسر مجبور است به حرف مادرش گوش دهد. البته توسل به همه خوب است اما آن‌ها مقداری طول می‌کشد

«واقض لی فیه الحوائج و الامال»

خدایا احتیاجات و آرزوهای من را برآورده کن. هرچه احتیاجات و آرزوهای شرعی دارم را برآورده کن.
اگر امید داری که کسی دیگری دعایت را استجابت می‌کند، دعایت مستجاب نمی‌شود. اگر می‌خواهی که دعایت مستجاب شود؛ ببین در دلت اگر به هیچ کس امید نداری، خدا را صدا بزنی، خدا حاجتت را می‌دهد. توسل هم پیدا کنید مخصوصاً به «نرجس خاتون» که مادر ولی وقت (عج) است. وقتی به پسرش بگوید که کسی به من متوسل شده، پسر مجبور است به حرف مادرش گوش دهد. البته توسل به همه خوب است اما آن‌ها مقداری طول می‌کشد.

«یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال»

ای خدایی که احتیاج نداری من شرح بدهم. خدا خودش همه چیز را می‌داند و احتیاجی ندارد که ما تفسیر کنیم. نه تنها خدا به تفسیر و سؤال احتیاج ندارد، بلکه ائمه ما هم به آن احتیاج ندارند و از احوال ما باخبرند.

«یا عالماً بما فی صدور العالمین»

ای خدایی که ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی . حالا چرا خدا احتیاج ندارد به سؤال و تفسیر؟ برای اینکه عالم است و به هر چیزی که در دل مردم عالم است، خدا آگاه است؛ اما باید با خدا باشیم تا کار ما را درست کند.

4831

عضو جدید
دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان

دانلود قسمت اول سخنرانی

دانلود قسمت دوم سخنرانی

اللّهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ
خدایا آگاهم نما در آن برای برکات سحرهایش

ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ و روشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش
وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ و بکار به همه اعضایم به پیروی آثارش
بِنورِکَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین به نور خودت ای روشنی بخش دل‌های حق شناسان

یکی از دعاهایمان باید این باشد که خدایا هنگام مردن لال نمیریم، شهادتین را به زبان بیاوریم و دعای عدیله بخوانیم

دعای عدیله باعث میشود لال از دنیا نرویم و شهادتین را به زبان آوریم

شرح فرازهای دعا

«اللّهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ»

خدایا متوجه کن من را تا از برکات سحر ماه رمضان استفاده کنم. مردم از برکات سحر غالباً استفاده نمی‌کنند. در طول سال از سحر باید استفاده کرد به خصوص در ایام ماه رمضان. حافظ می‌گوید :

آن گنج خداداد که خدا داد به حافظ از ورد شب و روز و دعای سحری بود

سحرهای ماه مبارک رمضان از ارزش والا و ویژه‌ای برخوردار است به طوری که اعمال بسیاری در هنگام سحرهای این ماه تاکید شده است، مثل (دعای ابوحمزه ثمالی، دعای سحر، قرائت قرآن، خوردن سحری و...) که از خداوند می‌خواهیم که ما را در سحرهای این ماه از خواب غفلت بیدار سازد تا بتوانیم از فیوضات و برکات آن بهره‌مند گردیم

یکی از دعاهایمان باید این باشد که خدایا هنگام مردن لال نمیریم، شهادتین را به زبان بیاوریم و دعای عدیله بخوانیم.

ارزش اسحار ماه مبارک رمضان”‌

سحرهای ماه مبارک رمضان از ارزش والا و ویژه‌ای برخوردار است به طوری که اعمال بسیاری در هنگام سحرهای این ماه تاکید شده است، مثل (دعای ابوحمزه ثمالی، دعای سحر، قرائت قرآن، خوردن سحری و...) که از خداوند می‌خواهیم که ما را در سحرهای این ماه از خواب غفلت بیدار سازد تا بتوانیم از فیوضات و برکات آن بهره‌مند گردیم.
از برکات سحر استفاده کنیم و حتی اگر به دلایل شرعی روزه هم نمی‌گیریم هنگام سحر بیدار شویم و دعا کنیم و از برکات سحر بهره ببریم

حال شاید در اینجا این سوال پیش آید که چرا از خداوند، این درخواست را می‌نماییم؟ که در جواب باید گفته شود که این درخواست ارزشمند از خداوند عزوجل برای این است که انسان در تمام ماه‌هایی که بر او می‌گذرد از عبادت و اطاعت الهی در وقت سحرها محروم گردیده و به قولی از فیوضاتی که در سحرها می‌تواند کسب کند، غافل است که همین باعث گردیده که از خداوند بخواهیم که ما را یاری دهد تا از خواب غفلت بیدار گشته و بتوانیم از سحرهای این ماه پربرکت کمال استفاده را نماییم، تا شاید سحرهای این ماه باب فیضی شود برای ماه‌های دیگر سال، چرا که سحرها نسبت به دیگر اوقات از شبانه روز دارای فضیلت و برتری خاصی می‌باشند، به طوری که در آن هنگام که اکثر انسان‌ها در خواب غفلت خود فرو رفته‌اند، عده قلیلی به عبادت و اطاعت خداوند می‌پردازند که ما نیز از خداوند در این روز خواستاریم که ما را از خواب غفلت بیدار ساخته و
مشمول این آیه شریفه قرار دهد:

”وَالصَّادِقِینَ وَالْقَانِتِینَ وَالْمُنفِقِینَ وَالْمُسْتَغْفِرِینَ بِالأَسْحَارِ ”‌(آل عمران ، 17)
یعنی :
”(تقوا پیشه گان) صابران و راست‌گویان و فرمان برداران و انفاق کنندگان و استغفار کنندگان در سحرگاهانند”‌

تا بتوانیم به درجات عالی معنوی دست یابیم...

قلب‌های ما زنگ زده و چشم و گوش ما آلوده شده است؛ دیگر مانند گذشته با شور عبادت نمی‌کنیم. در ماه رمضان از خدا بخواهیم تا قلبمان را نورانی کند

«ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ»

منظور از نور فیه قلبی بضیاء انواره چیست؟”‌
در این روز قلبم را به انوار سحر نورانی کن”‌ همان نور هدایت است که بر قلب انسان تابیده می‌شود و او را از ظلمت‌های جهل و نادانی و دوری از خداوند نجات می‌بخشد و
به قول خداوند (عزوجل) :

”اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ ”‌(بقره ،257)
یعنی :
”خداوند ولی و سرپرست کسانی است که ایمان آورده‌اند که خارج می‌کند ایشان را از تاریکی‌های جهالت (و وارد می‌کند) به سوی نور و هدایت”‌

که این نور همان هدایتی است که انسان را به مسیر سعادت می‌کشاند...

«وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ»

”توکل بر ذات اقدس الهی”‌

در این قسمت از دعا از خداوند می‌خواهیم که تمام اعضا و جوارح ما را مسخر فرماید تا اینکه به انجام اعمال این روز مشغول گردیده و از آثار و برکات آن بهره‌مند گردیم، حال می‌خواهیم بدانیم که منظور از ”اعضای مرا مسخر گردان”‌ چیست؟

خدایا کاری کن تا تمام اعضای من از آثار تو پیروی کند. در دعا هر دو دستتان را بلند کنید و هرچه می‌توانید دستان خود را بلند کنید. در این حالت خدا زودتر حاجت می‌دهد

در اینجا منظور از ”اعضای مرا مسخر گردان”‌ به نوعی همان توکل بر ذات اقدس پروردگار است تا اینکه ما را به حسن و نیکوترین ثواب‌ها در این روز موفق بدارد چرا که خداوند متعال عالم به تمام امور است و از هر چیز نهان و آشکار باخبر است ”
یَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهرَكُمْ ”‌(انعام ،3)
یعنی
”می‌داند (اعمال) نهان و آشکارتان را”‌

و او می‌داند که چگونه بندگان خویش را راهنمایی نموده و آن‌ها را به نور هدایت منور و نورانی گرداند ؛

چنانچه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
”ما منکم احد الا و له الشیطان، قالوا ”ولا انت یا رسول الله؟ قال و لا انا الا ان الله عزوجل اعاننی علیه فاسلم”‌ ؛
”ابلیس برای هر انسانی شیطانی را گمارده است تا او را بفریبد و یکی از آنان را بر من گمارده است اما خداوند مرا یاری نموده پس از او در امان هستم”‌

که ما نیز در این روز از خداوند به حق نور و جمالش خواستاریم که ما را از شر شیاطین جنی و انسی نجات داده و از آثار و برکات این روز بهره‌مند سازد.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
به نام خدا

قسمتی از این سخنرانی :

از امام صادق علیه السلام پرسیدند درمورد شب قدر
که علامتش چیست؟

فرمود :شب قدر رایحه ی خوبی دارد
از بوی این شب معلوم است ان شب، شب قدر است
شب معطر است این حقیقت است نه مجاز
شب معطر است نه هوا

عطر شب قدر را قلب قرآنی درک میکند نه شامه

4831

عضو جدید
شرح دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

دانلود سخنرانی قسمت اول

دانلود سخنرانی قسمت دوم

اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ
ای خدا در این روز بهره مرا از برکاتش وافر گردان

وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ و به سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز

وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز،

یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین ای راهنمای به سوی دین حق آشکار .

یکی از برکاتی که در این روز می‌توان از آن بهره‌مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد

اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ

« وفّر » به معنی « زیاد کن » خدایا روزی من کن تا از برکات ماه مبارک رمضان حظ و بهره فراوان ببرم، و برکات ماه رمضان همان قرآن خواندن و دعای ابو حمزه خواندن است و گریه کردن بر سختی مرگ و آنچه پس از مرگ در پیش رو داریم.

نمونه‌ای از حظ و بهره‌ای که از برکات این روز می‌تواند باشد :

توبه نمودن و پذیرفته شدن آن

یکی از برکاتی که در این روز می‌توان از آن بهره‌مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد :

”إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ ”‌(بقره ،222)
یعنی
”خداوند توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد”‌

و توبه آنان را در صورت اصرار نورزیدن بر گناه می‌آمرزد...

یتیم نوازی

امیر مؤمنان حضرت علی علیه‌السلام یکی از اسوه‌های بزرگ در یتیم نوازی و رسیدگی به امور آنان بود چنانچه در حدیثی فرمودند:

”من افضل البر برالایتام" ؛ ”از برترین نیکی‌ها، نیکی به یتیمان است”‌...

خواندن قرآن کفاره گناهان و پوششی از آتش (دوزخ) و ایمنی از عذاب است

خیرات و حسنات

خداوند عزوجل در قرآن خطاب به بندگان خویش می‌فرماید:

”فاستقبوا الخیرات”‌ ؛ ”پس در کارهای خیر (از یکدیگر) سبقت بگیرید”‌

چرا که انسان در لحظه‌ای از عمر خود ممکن است تصمیم کار خیری را بگیرد و در لحظه‌ای دیگر از آن منصرف گردد و یا اینکه عمر او کفاف ندهد تا آن کار خیر را انجام دهد لذا خداوند انسان‌ها را به سبقت گرفتن در کار خیر امر می‌فرماید و ما نیز این را باید در نظر داشته باشیم که ممکن است که ماه رمضان سال آتی از عمر ما نباشد که بتوانیم کار خیری را انجام دهیم، پس امروز که از عمر ماست و هم اکنون در این ماه قرار داریم بهتر است که از این فرصت‌ها استفاده نماییم...

فراموش نکنیم بهره دو نوع است، یکی بهره حرام مثل ربا و ... و یکی هم بهره معنوی مثل ماه رمضان که محل دعا و بهره‌های معنوی می‌باشد

قرائت قرآن

قرائت قرآن یکی از مهم‌ترین اعمال در این روزهای با ارزش و مخصوصاً لیالی قدر می‌باشد چرا که خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

”شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ”‌(بقره ،185) یعنی ”ماه رمضانی که قرآن در آن ماه نازل گردید”‌

و این آیه نشان دهنده این است که این ماه، ماه برپایی قرآن چه از نظر تلاوت و چه از نظر عمل می‌باشد چنانچه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

”علیک بقرائه القرآن فان قرائته کفاره للذنوب و ستر فی النار و امان من العذاب" ؛ ”بر تو باد قرائت قرآن زیرا که خواندن قرآن کفاره گناهان و پوششی از آتش (دوزخ) و ایمنی از عذاب است”‌

با رباخواران مبارزه کنید !

«حظ» به معنی بهره می‌باشد، بعضی‌ها در معاملات و قرض دادن‌هایشان بهره حرام می‌گیرند و اهل ربا هستند .

فراموش نکنیم بهره دو نوع است، یکی بهره حرام مثل ربا و ... و یکی هم بهره معنوی مثل ماه رمضان که محل دعا و بهره‌های معنوی می‌باشد.

اگر با خبر بودی که همسایه‌ات ندارد و کمک نمی‌کردی که کافر بودی ! صرف دعا خواندن انسان را بهشتی نمی‌کند باید زیر بال و پر فقرا را گرفت؛

آن هم نه هر فقیری، بلکه فقیر آبرومند که فقیر هست و اظهار فقر نمی‌کند

وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ

خدایا راه خیرات را برای من آسان کن، یکی از خیرات افطاری دادن هست، اگر تمکن مالی دارید افطاری بدهید، که ثواب زیادی هم دارد .
لذا از خدا بخواهید که راه خیرات را برای ما آسان بکند؛ باید از حال همسایه خود با خبر باشید؛

بعضی‌ها سحری ندارند بخورند با نان خالی روزه می‌گیرند؛
و شما مسئول هستید حتی اگر بی خبر باشید! باید تحقیق کنید و از حال همسایه فقیرتان اطلاع داشته باشید.

مواخذه اصحاب توسط امام معصوم (ع)

در روایت است که شخصی مورد مواخذه امام معصوم (ع) قرار گرفت که چرا تو از حال همسایه فقیرت بی خبری؟
آن شخص گفت: نمی‌دانستم
حضرت فرمودند: مواخذه‌ات می‌کنم که چرا نمی‌دانستی؛ اگر با خبر بودی که همسایه‌ات ندارد و کمک نمی‌کردی که کافر بودی !
صرف دعا خواندن انسان را بهشتی نمی‌کند باید زیر بال و پر فقرا را گرفت؛ آن هم نه هر فقیری، بلکه فقیر آبرومند که فقیر هست و اظهار فقر نمی‌کند.

در جامع السعادت آمده است که شخصی مورد غیبت قرار گرفت و آن شخص برای غیبت کننده هدیه فرستاد و تشکر کرد. باید هر روز بگوییم که خدایا کاری کن که حسناتم مورد قبول تو واقع بشود

کاری نکنیم حسنات اعمال از بین برود

وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ

خدایا مرا از قبول حسنات محروم نکن، خدایا اگر کار خوبی می‌کنم اهل نماز شب و دعای ابوحمزه و ... هستم حسنات آن اعمالم را به من برسان و محرومم نکن؛
یعنی کاری نکنم که آن حسناتم از بین برود،
مثلاً اگر یک غیبت کنم تمام اعمال چهل روزه من از بین می‌رود (مستدرک الوسائل ج : 7 ص : 322 )
در حدیث آمده است :
که اگر کسی غیبت کند عبادات چهل روزه او در نامه کسی که مورد غیبت قرار گرفته است نوشته می‌شود (ارشاد القلوب-ترجمه رضایی ج 1 278 ) .
لذا اگر کسی غیبت شما را کرد باید برای او چشم روشنی هم ببرید چون تا چهل روز هر کار خیری که بکند در نامه اعمال شما ثبت می‌شود؛

در جامع السعادت آمده است که شخصی مورد غیبت قرار گرفت و آن شخص برای غیبت کننده هدیه فرستاد و تشکر کرد. باید هر روز بگوییم که خدایا کاری کن که حسناتم مورد قبول تو واقع بشود.

امام صادق علیه‌السلام فرمودند:

”‌من هم بشی من الخیر فلیعجله فان کل شی فیه تاخیر للشیطان فیه نظره”‌‌ ؛
”‌هر کس قصد انجام کار خیری را دارد پس باید در آن بشتابد زیرا هر کار خیری که پس افتد به راستی شیطان را در آن نظری است”‌‌

یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین

ای خدایی که راهنمایی می‌کنی به سوی حق؛ الان چقدر باید از خدا شکر گذار باشیم که ما را به دین حق هدایت نموده است و همه، شیعیان امیر المومنین علی بن ابیطالب( علیه‌السلام ) هستید. «و الَی الحقِ المُبین » در حقیقت ولایت اهل بیت (ع) هست که خداوند ما را به سوی ولایت اهل بیت هدایت نموده است.

”‌چون قصد انجام خیری نمودی پس آن را به تأخیر مینداز زیرا همانا که خداوند بلندمرتبه چه بسیار باشد که از بنده‌ای در حال انجام خیری مطلع می‌شود و [به خاطر انجام همان کار خیر] می‌گوید به بزرگی شکوهم سوگند که تو را پس از انجام این کار خیر هرگز عذاب ننمایم”‌‌

در این روز از خداوند می‌خواهیم که خداوند ما را یاری کند تا بتوانیم کار نیکی که با آن مواجه می‌شویم جامه عمل بپوشانیم چرا که اگر خداوند انسان را یاری ننماید هرگز نمی‌تواند به کار خیری دست بزند زیرا شیطان در کمین انسان نشسته است تا او را از کارهای خیر و خداپسندانه باز دارد چنانچه

”من هم بشی من الخیر فلیعجله فان کل شی فیه تاخیر للشیطان فیه نظره”‌ ؛
”هر کس قصد انجام کار خیری را دارد پس باید در آن بشتابد زیرا هر کار خیری که پس افتد به راستی شیطان را در آن نظری است”‌

گناه حجابی است که بنده بین خود و خدای خویش ایجاد می‌کند و آن حجاب این‌گونه است که انسان با انجام هر گناه لکه سیاهی بر دلش می‌نشیند و با مرور زمان و انجام گناهان بیشتر آن لکه سیاه افزون می‌گردد تا اینکه انسان با آن دل سیاه خود نمی‌تواند با خدای خویش ارتباط برقرار کند و کسی که از خدای خویش دور گردد هرگز نمی‌تواند کار نیکی را انجام دهد

ارزش کار خیر از زبان امام صادق (ع)

”‌اذا همت بشی من الخیر فلاتوخره فان الله عزوجل ربها اطلع علی العبد و هو علی شی من الطاعه فیقول و عزتی و جلالی لا اعذبک بعدها ابدا "؛
”چون قصد انجام خیری نمودی پس آن را به تأخیر مینداز زیرا همانا که خداوند بلندمرتبه چه بسیار باشد که از بنده‌ای در حال انجام خیری مطلع می‌شود و [به خاطر انجام همان کار خیر] می‌گوید به بزرگی شکوهم سوگند که تو را پس از انجام این کار خیر هرگز عذاب ننمایم”‌

منظور از ولاتحرمنی قبول حسناته چیست؟

انسان به واسطه گناهانی که در طول عمر خویش انجام می‌دهد باعث می‌گردد که از یک سری کارهای نیک که انجام آن‌ها مقبول درگاه خداوند می‌باشد، محروم گردد.
زیرا گناه حجابی است که بنده بین خود و خدای خویش ایجاد می‌کند و آن حجاب این‌گونه است که انسان با انجام هر گناه لکه سیاهی بر دلش می‌نشیند و با مرور زمان و
انجام گناهان بیشتر آن لکه سیاه افزون می‌گردد تا اینکه انسان با آن دل سیاه خود نمی‌تواند با خدای خویش ارتباط برقرار کند و کسی که از خدای خویش دور گردد
هرگز نمی‌تواند کار نیکی را انجام دهد.پس با این وجود ما به درگاه خداوند استغاثه نموده و او را به حق دین حقی که برای ما مقرر فرموده قسم می‌دهیم که ما را از گناهان دور ساخته و به انجام حسنات که مقبول درگاه اوست مشغول سازد.

4831

عضو جدید
شرح دعای روز بیست و دوم ماه رمضان

دانلود سخنرانی قسمت اول

دانلود سخنرانی قسمت دوم

«اَللّهمَّ افتَح لی فيه ابوابَ فَضلكَ، خداوندا! در اين روز بر من درهای فضل و كرمت را بگشا
وَ اَنزل عَلَیّ فيه بَرَكاتكَ، و بر من بركاتت را نازل فرما
وَوَفّقنی فيه لموجبات مَرضاتك، و بر موجبات رضا و خشنوديت موفقم بدار
واسكنّی فيه بحبوحات جَنّاتكَ، و در وسط بهشت‌هايت مرا مسكن ده،
يا مجيبَ دَعوَه المضطَرّينَ؛ ای پذيرنده دعای پريشانان و درماندگان».

«اَللّهمَّ افتَح لی فيه ابوابَ فَضلكَ»:
خدايا، درب‌های فضل خودت را به روی من باز كن! خدا به فضل خودش معامله می‌كند و اگر بخواهد به عدل خودش معامله كند، كار ما خراب می‌شود. برخی در دعای قنوت می‌خوانند «اللهم عاملنا بفضلك و لا تعاملنا بعدلك»كسی گفت كه خدايا، من اين همه دعا و نماز می‌خوانم؛ تازه منت سرم می‌گذاری، با من به عدلت معامله كن. تا اينكه محكوم به اعدام شد. از طرف پيامبر زمان به او گفتند كه خودت گفتی خدا به عدلش با تو معامله كن. روزی يك مگس را اعدام كردی و خدا به عدل خودش معامله كرد؛ تو مگسی را معدوم كردی و خدا تو را اعدام می‌كند!

در قرآن آيه‌ای است كه هر پيش‌آمدی كه برای شما اتفاق می‌افتد، محصول اعمال زشت خودتان است. با اين حال خداوند خيلی از اعمال بندگان را نديد می‌گيرد. نديد گرفتن خيلی از كارهای ما توسط خدا، فضل است و اگر بخواهد همه كارهای ما را حساب كند، عدل است. يادتان باشد اگر خدا بخواهد به عدل با ما معامله كند، كار ما زار می‌شود.

«وَ اَنزل عَلَیّ فيه بَرَكاتكَ»:

اينجا می‌خوانيم كه خدايا بركات خودت را نيز بر ما نازل كن! بركات چيست؟ برخی عمر با بركت دارند، چه اهل علم چه غير اهل علم. دستگيری و انجام كار خير را بركت می‌نامند. معنی اين فراز اين است كه عمر با بركت داشته باشيم. اگر پولداريم، كار خير انجام دهيم و اگر عالميم شاگرد تربيت كنيم و كتاب دينی بنويسيم.

علامه مجلسی از جمله كسانی بود كه عمر با بركت كرد و كتاب ارزشمند «بحارالانوار» ايشان 110 جلد است. از آن‌هايی كه تازه به حوزه‌های علميه می‌آيند تا تحصيل كنند، می‌خواهم كه فقط پيش‌نماز نشوند و با كار و تلاش خودشان را به درجه حضرات جوادی آملی و حسن‌زاده آملی برسد.

«وَوَفّقنی فيه لموجبات مَرضاتك»:

خدايا، در كارهايی كه سبب رضايت توست، من را موفق گردان! يادتان باشد كه كارهای نيك، موجبات رضايت پروردگار را فراهم می‌كند. اگر بتوانيم به مستحقان كمك كنيم، برای دختران دم بخت بی‌بضاعت جهيزيه تهيه كنيم، مسبب رضايتمندی خداوند می‌شوم
.

«واسكنّی فيه بحبوحات جَنّاتكَ»:‌

خدايا من را واسط بهشت ساكن كن! فلسفه وسط بهشت را نمی‌دانم و شايد اولياء و انبياء در آنجا ساكن هستند. به هر حال بهترين جای بهشت در وسط آن است كه در دعای روز بيست‌ودوم ماه رمضان از خدا می‌خواهيم آن را نصيب ما گرداند.

در پايان دعا می‌خوانيم «يا مجيبَ دَعوَه المضطَرّينَ» يعنی ای خدايی كه دعای بيچاره‌ها را اجابت می‌كند، اين چند دعا را درباره من استجابت كن!

يا مجيبَ دَعوَه المضطَرّينَ؛
ای خدایی که دعای بیچاره ها را مستجاب میکنی .
خدایا این چندتا دعا رو در حق من مستجاب کن.

bahargoli

عضو جدید
چقدر این چند صباح کوتاه بود...!!
عجیبه ادمی برای همه چیز وقت و حوصله داره اما گاهی برای یادگرفتن خوبی ها نه وقت داره و نه حوصله(خطاب به خودم!)
چقدر اینجا برای یاد گرفتن جای خوبی بود!

4831

عضو جدید
مرحوم آیت الله شیخ مجتبی تهرانی

کوچک شمردن گناه

لینک دانلود

مدت سخنرانی : 02:23

4831

عضو جدید
مرحوم آیت الله شیخ مجتبی تهرانی

کوچک شمردن گناه

لینک دانلود

مدت سخنرانی : 02:23

متن سخنرانی:

شماها نگاه نکنید به اینکه گناه صغیر است

یعنی دید فقاهتی رو بذار کنار

بحث ما چیز دیگری است
نا میخوایم خودمون رو بسازیم
خود سازی:
یعنی اگه شخص بخواد انسان بشه
و انسان الهی
باید بیاد تو این وادی معرفتی

نگاه نکن گناه صغیر است
تو نگاه کن به اینکه جرات بر کی پیدا کردی نه اینکه چه کردی

یه وقت میگی چه کردم یه وقت میگم جرات بر که پیدا کردی نسبت به که پرویی کردیی.

bahargoli

عضو جدید
عالی بود.
انجام و کوچک شمردن همین گناهان کوچیک مقدمه رو برای گناهان بزرگ فراهم میکنه!
خودم به شخصه خیلی گرفتار همین مسئله هستم!
بعضی از کارها و گناهان، به قدری در جامعه عرف شده و قبحش شکسته شده که اصلا فکر نمیکینم شاید همین چیزهای کوچیک و کم اهمیت گناه محسوب بشه! برای همین حتی فکر ترکش هم به ذهنمون نمیرسه! یعنی باور نداریم که همین گناهان کوچیک هم دل رو سیاه میکنه!
و همین گناهان کوچیک دَرِ استجابت دعا رو برای ما میبنده و اون وخت در خونه خدا میریم و میگیم چرا دعای من مستجاب نمیشه! درحالی که اگر ترک کنیم مثل کلید در میمونه!
جمله ای خوندم از یکی از عرفا که میگفت "برای ترک گناه به خدا بگو که خدایا برای رضایت خودت ترک میکنم، تو هم مرا برای خودت درست کن!!"
اگر به این حرف ایمان و باور داشته باشیم لذت اون گناه هرچند کوچیک هم باشه برامون تلخ میشه!
اما مشکل خوده بنده این هست که هنوز ایمان ندارم! و فکر میکنم ترک اون گناه هرچند کوچیک، نفسم رو بند میاره! برای همین نیمدونم چه جوری میشه به این باور رسید؟
التماس دعای خیر.:gol:

4831

عضو جدید
مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی

موضوع سخنرانی : دنیا طلبی و عشق به دنیا

دانلود سخنرانی

انسان اگر نسبت به یک چیزی علاقه مند بشه شدیدا که فعلا در دستش نباشد
دل رفته است به گروگان او
که انهو دل از سوی این کوچ کرده است و به سوی او رفته است
ما هم همین رو میگیم : "میگویم دلم را برد"

شما در هر سطحی از معرفت هستید نسبت به امور معنوی باید امور معنوی دلتان را ببرد
یا بهشتش ببرد یا لقا الله ببرد

این بستگی دارد به اینکه معرفت چیست؟
این همون دل را جلو تر فرستادن و بعد جسم را دنبال او فرستادن فقط همین هست غیر از این نیست

در روایتی داریم امام علی (ع) میفرماید : "شما خارج کنید دنیا را از دلتان قبل از اینکه شما خارج شوید از این دنیا"
این رو از دلت بکش قبل از آنیکه تو از دنیا کشیده بشی بیرون

چرا؟
برای اینکه دل تو قبل از تو باید اونجا بره

جسمت باید دنبال دلت بره

شما در دنیا برای آزمایش آمده اید
و برای غیر دنیا شما خلق شده اید
اینجا اوردن شما را دارند امتحان میکنن ببنید

به اینکه چه غماشی تو میخوای واسه خودت درست کنی
هر غماشی اینجا درست کردید طبق اون همونجا برات تهیه میکنند از نظر چی؟ از نظر اون زندگی جاودانی ات در آخرت

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
یادش به خیر

یادش به خیر

متن سخنرانی:

بحث ما چیز دیگری است
خود سازی:
و انسان الهی

نگاه نکن گناه صغیر است

خداوند رحمتش کند.

چه گوهرهایی رو ما از دست میدهیم.
خوشا به حال اونهایی که از این اولیا الله یادگاری ببرند.

خدا رحمتش کند.

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
متن سخنرانی:

بحث ما چیز دیگری است
خود سازی:
و انسان الهی

نگاه نکن گناه صغیر است

سلام
تشکر بخاطر لینک ونوشتن قسمتی از سخنرانی

اگه اجازه میدید من جواب بدم

هیچ کس (البته در سطح خودم رو عرض میکنم ) ادعا نمیکنه همیشه به یاد خداست
ولی اینکه انسان مرتب دعا بخونه یا ذکر بگه مسلما کمک بزرگی هست
اما
اینم مهمه که آدم یادش نره اینها فقط ی وسیله کوچیک برای یادآوری هست نه اینکه به خودش مغرور بشه

سلام
ذکر گفتن و دعا خوندن خیلی پسندیده و نیکوست.اما باید توجه داشت عادت نشه.یعنی یک بار گفتن الحمدلله با تامل در معنی اون از هزاربار گفتنش بهتره.خیلی افراد هستند که از صبح تا شب ذکر میگند.اما اصلا براشون فکر و اندیشیدن در معنی اون مهم نیست.هرچند اینگونه ذکر گفتن ثواب و برکات خودش رو داره اما ما رو به مرتبه عالی نمیرسونه.

التماس دعای ما فراموش نشه

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
آیة الله نصرالله شاه آبادی نقل می کنند :
مرحوم والد می فرمودند:

« در نوافل شب، به مقام شامخ حضرت زهرا سلام الله علیها توجه کنید و بدانید که

استمداد گرفتن از آن حضرت، موجب ترقی و قرب معنوی می شود و خداشناسی

انسان را زیاد می کند.همچنین قبل از اذان صبح، صلوات حضرت زهرا سلام الله علیها

را بفرستید.»

=========برگرفته از حکایات صالحین

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
طنابهای شیطان

طنابهای شیطان

یکی از شاگردان شیخ انصاری (ره) می گوید:

در دورانی که در نجف اشرف نزد شیخ به تحصیل مشغول بودم ، شبی شیطان را در خواب دیدم که بندها و طنابهای متعددی در دست داشت.
از شیطان پرسیدم: این بندها برای چیست؟پاسخ داد:اینها را به گردن مردم می اندازم و آنها را به سمت خویش می کشم و به دام  می اندازم.روز گذشته یکی از این طنابهای محکم را به گردن شیخ مرتضی انصاری انداختم و او را از اتاقش تا اواسط کوچه ای که منزل شیخ در آن است کشیدم افسوس که علیرغم زحماتِ زیادم طناب را پاره کرد و برگشت.

وقتی که از خواب بیدار شدم در تعبیر آن به فکر فرو رفتم. پیش خود گفتم: خوب است از خود شیخ بپرسم از این رو به حضور ایشان شرفیاب شده و خواب خود را برای ایشان گفتم.
شیخ فرمود:شیطان راست گفته است زیرا دیروز می خواست مرا فریب دهد که به لطف خدا از دامش گریختم.

جریان از این قرار بود که دیروز من پول نداشتم و اتفاقا” چیزی در منزل لازم شد و مورد احتیاج بود. با خود گفتم یک ریال از مال امام زمان ( سلام الله علیه) نزدم موجود است و هنوز وقت مصرفش نرسیده است آن را به عنوان قرض برمی دارم و سپس ادا خواهم کرد.یک ریال را برداشته از منزل خارج شدم. همینکه خواستم آن چیز مورد نیاز منزل را بخرم با خود گفتم: از کجا که من بتوانم این قرض را ادا کنم؟ در همین اندیشه و تردید بودم که از خرج کردن آن منصرف شدم و به منزل برگشتم و آن پول را سر جای خود قرار دادم.

برگرفته از حکایات صالحین

آخرین ویرایش:

bahargoli

عضو جدید
" پای درس حجت الاسلام پناهیان "

مشکلات روحی، عصبی مزاج بودن، افسردگی و ناراحتی و همه مشکلاتی که برایتان پیش آمد، اول به سراغ نمازتان بروید و به نمازتان برسید و آن را درست کنید....

امام صادق فرمودند: یکی از بهترین تعقیبات بعد از نماز این است که انسان "فکـــــــــــــر" کند؛ ثواب فکر از ذکر خیلی بیشتر است. همچنین می فرمایند: مومن با فکر کردن میتواند به محبت خدا برسد و مراحل بعدی را طی کند..

در واقع تعقیبات نماز فکر کردن است ؛ همیشه بعد از نماز بنشینیم و چند دقیقه ای فکر کنیم.(ابوذز اکثر عبادتش فکر کردن بود).یعنی کمی در باب نماز، و اینکه نمازمان را "رونـــــــــــــــق" بدهیم فکر کنیم و با یکدیگر صحبت و هم فکری کنیم.

نمازمان را که درست کنیم خودبه خود بقیه کارهایمان درست می شود.

"نماز خوب" صرفا نمازی نیست که انسان در آن اشک بریزد و مستقیما با خدا و اولیای خدا حرف بزند و جواب بگیرد و خیلی خوش آب و رنگ باشد؛ نخیر! نماز خوب صرفا و در مرحله اول اینطور نیست.
ببینید نمازتان را خوب می خوانید؟! و ایرادی به آن وارد نیست؟

اگر می بینید خطا کاری ها شما را از گردونه خارج می کند و ارتباطتان را با خدا کم می کند اول اول اول بیایید و از "خودتان" بیرسید: "مگر من بد نماز می خوانم؟؟؟؟

:gol::gol::gol: