پی کنی حداقل 40 سانت برای ساختمون های یک طبقه اجباریه ؟

Bana8

عضو جدید
سلام . من دیروز رفته بودم شهرستان و دیدم که برای یه ساختمون یک طبقه فونداسیون دقیقا رو کف زمین اجرا شده و اصلا گود برداری نشده
از اونجایی هم که معمولا کف ساختمون های یک طبقه 80 سانت بالاتر از تراز صفر زمین ساخته میشه شاید اجباری به گودبرداری نباشه !

کسی اطلاعی داره از این نظر ؟ تا حالا کسی دیده فونداسیون یه ساختمون کوچیک یک طبقه رو تراز 0 و بدون گودبرداری ساخته بشه ؟ :que:

reza2011

عضو جدید
در داخل شهر چون اكثر ساختمانهايي كه احداث ميشه بعد از تخريب ساختمان موجود ساخته ميشود در چنين حالتي امكان احداث بر روي تراز صفر موجود نيست . مگر انكه به قول يكي از دوستامون كه نميدونم مهندس زيگورات بودن يا مهندس سيميار كه زمين شيب دار باشه كه در ان صورت امكان اينكه بخشي از فونداسيون بالاتر از تراز سطح زمين باشه موجود هست .

در كل موردي كه شما دوست عزيزم ديدي رو من بهت توصيه نميكنم حتي براي يك ساختمان 1 طبقه . براي اطمينان از دستي نبودن خاك و رسيدن به خاك دج و سخت گودبرداري مورد نياز هست مگر انكه با آزمايش مكانيك خاك لايه خاك داراي باربري مناسب شناخته شود كه البته هيچ كس اين آزمايش رو براي يك ساختمان 1 طبقه انجام نميدهد .

اين نظر من بود حالا بقيه دوستان و همكاران من هم نظر خودشون رو خواهند داد .

Bana8

عضو جدید
ممنون از راهنمایی . فقط الان یه سوالی واسم پیش اومد اینجا!

با در نظر گرفتن اینکه کف اکثر ساختمون های یک طبقه 80 سانت از زمین ارتفاع داره پس اگه قرار باشه مثلا 40 سانت گودبرداری بشه و ارتفاع فونداسیون هم 50 سانت باشه
و ارتفاع کرسی چینی هم 50 سانت باشه . تا اینجا 60 سانت از تراز صفر زمین بالاتر میاد . اون 20 سانت دیگه رو چطوری میشه اضافه که کف بیاد رو 80 سانت ؟

راستی به جای قلوه سنگ تو کف سازی میشه از این سنگ ریزه هایی که تو پیاده روهای پارک ها هست استفاده کرد ؟

reza2011

عضو جدید
حالا وحي منزل هست كه حتما 80 سانت باشه ؟ :biggrin:

خب مشكلي نيست ضخامت لايه قلوه سنگت رو افزايش بده ...

نه عزيزم حتما قلوه سنگ بايد باشه .... از دست تو با اين پيشنهاداااااااااااااااات :biggrin:

Bana8

عضو جدید
راستی جواب این نقل قول رو یادم رفت بدم

در داخل شهر چون اكثر ساختمانهايي كه احداث ميشه بعد از تخريب ساختمان موجود ساخته ميشود در چنين حالتي امكان احداث بر روي تراز صفر موجود نيست . مگر انكه به قول يكي از دوستامون كه نميدونم مهندس زيگورات بودن يا مهندس سيميار كه زمين شيب دار باشه كه در ان صورت امكان اينكه بخشي از فونداسيون بالاتر از تراز سطح زمين باشه موجود هست .

این شهرکی که من قرار هست توش کار کنم تمام زمین هاش صفر کیلومتره و همه ساختمون هایی که توش ساخته میشه هم جدید سازه
اگه هرچی گودبرداری کمتر بشه به نفع من هستش از نظر هزینه . مثلا 20 سانت گودبرداری خیلی خوبه چون 20 سانت آجر و سیمان کمتر میخواد :biggrin:
به هرحال دیوار چینی یا کف سازی هم خرج داره و اگه بتونم رو حداقل کار کنم و به ایمنی ساختمون هم آسیب نزنم خیلی بهتر میشه

راستی دیروز که تو شهرک دانشگاه داشتم ساختمون های نیمه کاره رو میدیدم قسمت خاموت هاش و کلا آرماتور بندی هاش واقعا ساده و خنده دار بود
یعنی همشون از دم مشکل داشتن و الکی سرهم شده بودن

reza2011

عضو جدید
راستی جواب این نقل قول رو یادم رفت بدم

این شهرکی که من قرار هست توش کار کنم تمام زمین هاش صفر کیلومتره و همه ساختمون هایی که توش ساخته میشه هم جدید سازه
اگه هرچی گودبرداری کمتر بشه به نفع من هستش از نظر هزینه . مثلا 20 سانت گودبرداری خیلی خوبه چون 20 سانت آجر و سیمان کمتر میخواد :biggrin:
به هرحال دیوار چینی یا کف سازی هم خرج داره و اگه بتونم رو حداقل کار کنم و به ایمنی ساختمون هم آسیب نزنم خیلی بهتر میشه

راستی دیروز که تو شهرک دانشگاه داشتم ساختمون های نیمه کاره رو میدیدم قسمت خاموت هاش و کلا آرماتور بندی هاش واقعا ساده و خنده دار بود
یعنی همشون از دم مشکل داشتن و الکی سرهم شده بودن

شما مياي روي يك زمين بدون گود برداري ساختمون ميسازي بعدش گندش كي در مياد ؟ وقتي كه نازك كاريت هم كردي و مالك بدبخت اسباب اثاثيش رو مياره و در واقه هم بار مرده و هم بار زنده به ساختمون اعمال ميشه و نشست هاي ساختمان شروع ميشه . حالا اگر خدايي ناكرده زمين مورد نظر توان اين بار رو نداشته باتشه نشستها از نوع غير همگن اتفاق مي افته و خدايي ناكرده ممكنه باعث تخريب ساختمون بشه اونوقت ببينم بازم دنبال صرفه جويي در هزينه هات هستي عزيزم ؟؟؟:biggrin:

تازشم ممكنه خاك اونجا به حدي سست باشه كه عمق گودبرداريت از حالت عادي تجاوز كنه تا مجبور بشي به خاك دست نخورده برسي .... بايد يك بررسي در مورد خاك اونجا بكني چند تا دفتر مهندسي كه البته اكثرا بي سوادن متاسفانه بزني ...:D

البته توصيه ميكنم با چند تا مهندس اجرايي در اون شهرستان يك صحبت كني چند تا ساختمون اون اطراف رو چك كني ببيني اوضاع احوال چطوره ...

كلا گود برداري اينقدا خرج واست نداره نگرانش نباش دوست خسييسس من :biggrin:

Bana8

عضو جدید
درست میگی این بحث نشست خیلی خطریه . یادمه سالها پیش بابام یه ساختمون یه طبقه بنایی ساخته بود و چون بلد نبود خیلی بد ساخته بود و هر آجرش مال یه جایی بود :biggrin:
بعد از چند وقت کم کم نشست کرد و کل ساختمون بی ارزش شد

پس رو همون 40 سانت حساب کنم . البته دقیق معلوم نمیشه باید مهندس های عمران همونجا واسه گودبرداری سوال کنم

یه سوال دیگه هم دارم :دی
میخوام یدونه از این میگسرهای بتون بگیرم اما سر زمین برق ندارم و خواستم بپرسم از این دستی هاش بگیرم ؟ یکم سخت نیست که با دست با یه سرعت خاص بچرخونی ؟
آخه میگن باید با سرعت کم و یه سرعت خاصی بچرخه ...

یه 2 تا بشکه هم میخوام بگیرم :biggrin::biggrin::biggrin:
ببین به چه روزهایی افتادیم :D

reza2011

عضو جدید
درست میگی این بحث نشست خیلی خطریه . یادمه سالها پیش بابام یه ساختمون یه طبقه بنایی ساخته بود و چون بلد نبود خیلی بد ساخته بود و هر آجرش مال یه جایی بود :biggrin:
بعد از چند وقت کم کم نشست کرد و کل ساختمون بی ارزش شد

پس رو همون 40 سانت حساب کنم . البته دقیق معلوم نمیشه باید مهندس های عمران همونجا واسه گودبرداری سوال کنم

یه سوال دیگه هم دارم :دی
میخوام یدونه از این میگسرهای بتون بگیرم اما سر زمین برق ندارم و خواستم بپرسم از این دستی هاش بگیرم ؟ یکم سخت نیست که با دست با یه سرعت خاص بچرخونی ؟
آخه میگن باید با سرعت کم و یه سرعت خاصی بچرخه ...

یه 2 تا بشکه هم میخوام بگیرم :biggrin::biggrin::biggrin:
ببین به چه روزهایی افتادیم :D

سر زمين برق نداري ؟ اي بابا نكنه وسط كوير لوت داري خونه ميسازي ؟؟؟ :biggrin:

بتونير هم برقي هست هم نوع ديزليش ... در هر 2 شكلش نياز نيست دستي بچرخوني . نميخواد بخري اينجا واست ميزارم ببر استفاده كن دوباره بهم برگردووون ...:biggrin:

لابد كارگرهاي بدبختت بايد با نور شمع زندگي كنن ؟ آره ؟ عزيزم برق رو جور كن اينطور كه نميشه ساختمون ساخت ..

تو منو دق ميدي تا اين ساختمونت رو بسازي خسيييييييييييييييييييييييس جووووووووووووون :D

reza2011

عضو جدید
لازم نيست بتونير رو بخري مگر اينكه در آينده باز هم قصد ساختمون سازي رو داشته باشي . ميتوني يكي كرايه كني ...

اينم يك راه واسه كم كردن هزينه هاي ساخت در كوير لوووت :biggrin:

Bana8

عضو جدید
مهندس شما نبودی خدا میدونه چی می ساختم :D

حالا برق رو یه کاری میکنم ولی چه نیازی هست کارگرها شب سر زمین باشن ؟ آخه ساختمون کوچیکه و مصالح سر زمین نیست یعنی یه وانت میگیرم اونجا و خونه حیاطی هم تو همون شهرک دارم میگیرم که مصالح رو ببرم اونجا و کم کم بیارم سر زمین که دیگه نگهبان هم لازم نباشه سر زمین

بتونیر هم فکر کنم باید بخرم چون حالا حالاها کار دارم باهاش و شاید تو ساخت سوله هایی که میخوام بسازم لازم بشه
درکل خریدش فکر کنم به صرفه تر باشه چون بعد از این یه طبقه یه 4 طبقه هم میخوام بسازم

راستی مهندس چرا شما خودت مثل من با یه سرمایه کم از جاهای کوچیک شروع نمیکنی به ساختمون سازی ؟
بیا همین شهرک دانشگاه شاهرود تو فاز 3 که زمین ارزون تره یه زمین بگیر با یه سرمایه کم هم میتونی بسازیش
یه طبقه اینجا بالای 60 میلیونه و زمین هم حدود 30 میلیونه که به نظر من میشه با 20-22 تومن تکمیلش کرد
یه 8 میلیونی سود داره که کم کم میشه کارو گسترش داد و ...

reza2011

عضو جدید
چشم حتما بهش فكر ميكنم ... :)

مشكل اينه كه من فعلا پول خريد 2 تا بشكه رو هم ندارم چه برسه به زمين :biggrin:

البته اينم بگم كه اونجوري كه تو ميسازي يك 20-30 ميليوني واست سوود داره خسييييس خان ... ميگم راستي آبم لازم نداري هر وقت خواستي هم آب معدني هست هم همسايه .. خب همسايه پس به چه درد ميخوره .؟؟؟ :biggrin:

ولي از شوخي بگذريم ببين عزيزم تو يك نگهبان كارگاهت ميخواد و يكي 2 تا كارگر هم ميخواي .. چون كارگراي ايراني كه كار نميكنن پس بايد بري سراغ افغاني ها .. افغاني ها هم به 2 چيز خيلي حساسن اول اينكه بايد يك جايي داشته باشن واسه زندگي و بعدشم بايد يك خرجي داشته باشن واسه امرار معاش ... اونوقت دور از جونت مثل خر كار ميكنن واست ...

بعدشم فردا پس فردا اكيپهاي بيشتري مياد به كارگاه فكسنيت :biggrin: اونا هم احتمالا ازت يك جاي خواب ميخوان .. تازه با افغاني ها هم زير يك سقف نميرن اگر ايراني باشن كه معمولا هم هستن و اكثرا هم ترك هستن .

پس هم برق ميخواي عزيزم هم يك ساختمان موقت براي اسكان خودت كارگر و نگهبان و اكيپ ...

از اونجايي كه خسيس هستي و پول بابت كانكس نميدي بايد يكي همون دور و بر واسه خودت بسازي ...

Bana8

عضو جدید
کارگر میخوام چیکار مهندس ؟ خودم یه نفری میسازم ( شوخی :D )

نه ولی جدا از شوخی منم خیلی خسیس نیستم فقط چون کار اوله و زیاد آشنا نیستم با هزینه ها واسه همین یکم دلشوره دارم ضرر نکنم

مخصوصا واسه کارگرها دلم خیلی میسوزه و دوست داشتم روزی 50 تومن بهشون بدم ولی نمیتونم

یه خونه پیدا کردم رهن 6 میلیون با ماهی 130 که اونو دارم میگیرم . این همه هزینه کردم که مصالح رو بزارم تو حیاطش و خودمم اونجا بخوابم
کارگرها هم فکر کنم از خداشون باشه شب برن خونه . اونایی که واسه نگهبانی میمونن پول بیشتر میگیرن

خوب زمینی که مصالح توش نباشه نگهبان میخواد چیکار ؟ :دی

آخرین ویرایش:

ahmadtorfi61

عضو جدید
سلام
اولا تراز کف خونه را خودت تنظیم میکنی ( با توجه به تراز آسفالت یا منهول محل)
دوما تو کف سازی میتونی بلوکاژ را از درشت به ریز با تنظیم دلخواه لایه ها انجام بدی. ( اول خاکریزی بعد قلوه یا لاشه بعدش شن و بعد آن بتن مگر ):smile: