پـــــــاتــــــــوق بچــــه های بــــــرقــــــــــــــی

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به همه برقــــــــــــــــــــــی ها!
میشه درس های گرایش کنترل توضیح بدین؟!!!
(ترم بعد باید گرایشمو انتخاب کنم و بین قدرت و کنترل موندم :question: :question: :question:)

سلام.خوش امدید.

راستش من مخابراتی هستم زیاد از درس های قدرت و کنترل خبر ندارم(نه که هیچی ندونم)..فقط خواستم بگم حتما با تحقیق انتخاب کنید هر چند ظاهرا توی لیسانس توی واحد های کمی تفاوت هست بین سایر گرایش ها.ولی کلا فرق میکنه توی دیدگاهتون و همچنین ادامه تحصیل در مقطع ارشد.پس خیلی با دقت و هوشیاری انتخاب کنید.

مثلا من خودم از قدرت متنفر بودم و هستم... از درس های ماشین 1 و 2 و بررسی و ازمایشگاه ماشین با این که نمرات بالای 17 گرفتم متنفر بودم و هستم و برام سوهان روح بود...در عوض عاشق میدان و مغناطیس و.. بودم هستم...واسه ارشد هم همونو می خوام ادامه بدم.

توی کنترل هم درس هایی مثل کنترل مدرن میدونم داشتند و....

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. میخاستم بگم من داشتم اتفاقی کتاب زیست خواهرمو ورق میزدم یه مطلبی روهمینطوری شانسی خوندم در مورد مار ماهی و گربه ماهی. که مثلا مارماهی برای شکار دمبشو که تکون میده تکانه ی الکتریکی تولید میکنه و وقتی موجود دیگه ای وارد میدان الکتریکی تولیدیش میشه میفهمه و میخوردش. و گربه ماهی این کارو نمیکنه بلکه خودش سنسور تشخیص میدان داره و میدان الکتریکی حاصل از بقیه رو میفهمه. حالا میخام بدونم مثلا اگه من بخوام رو همچین موضوعی کار کنم چیکار میتونم بکنم؟ فکر کنید یه مارماهی از رودخونه بگیرم بندازم تو حوض بعدش با چه ابزارهایی میتونم شدت میدانشو اندازه بگیرم. حتی خواهرم میگفت مثلا خیلیام هستن از میدان مارماهی میگذرن ولی متوجه نمیشه. من بخوام اینارو بررسی کنم به چه امکاناتی نیاز هست به نظرتون؟​

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. میخاستم بگم من داشتم اتفاقی کتاب زیست خواهرمو ورق میزدم یه مطلبی روهمینطوری شانسی خوندم در مورد مار ماهی و گربه ماهی. که مثلا مارماهی برای شکار دمبشو که تکون میده تکانه ی الکتریکی تولید میکنه و وقتی موجود دیگه ای وارد میدان الکتریکی تولیدیش میشه میفهمه و میخوردش. و گربه ماهی این کارو نمیکنه بلکه خودش سنسور تشخیص میدان داره و میدان الکتریکی حاصل از بقیه رو میفهمه. حالا میخام بدونم مثلا اگه من بخوام رو همچین موضوعی کار کنم چیکار میتونم بکنم؟ فکر کنید یه مارماهی از رودخونه بگیرم بندازم تو حوض بعدش با چه ابزارهایی میتونم شدت میدانشو اندازه بگیرم. حتی خواهرم میگفت مثلا خیلیام هستن از میدان مارماهی میگذرن ولی متوجه نمیشه. من بخوام اینارو بررسی کنم به چه امکاناتی نیاز هست به نظرتون؟​

مار ماهی مگه دسترس داری؟
بعدشم من تو یه مستند دیدم که گوینده گفت برق تولیدی مارماهی برای انسان خطرناکه

ضمن اینکه شما با یه سری دل و روده سرکار داری مدار الکترونیکی نیست که بتونی از طرز کارش سر در بیاری
مگه بخای زنده زنده ازش تحقیق و تفحص به عمل بیاری و یا بخای با تکثیر اونا نیروگاه 5 مگاواتی در منزل احداث کنی که...... خخخخ بماند

ولی در کل ایده خوبیه به شخصه حمایت میکنم

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مار ماهی مگه دسترس داری؟
بعدشم من تو یه مستند دیدم که گوینده گفت برق تولیدی مارماهی برای انسان خطرناکه

ضمن اینکه شما با یه سری دل و روده سرکار داری مدار الکترونیکی نیست که بتونی از طرز کارش سر در بیاری
مگه بخای زنده زنده ازش تحقیق و تفحص به عمل بیاری و یا بخای با تکثیر اونا نیروگاه 5 مگاواتی در منزل احداث کنی که...... خخخخ بماند

ولی در کل ایده خوبیه به شخصه حمایت میکنم
مرسی از حمایتتون
من نمیدونم چرا خیلیا که خوششون اومده از ایده پیام خصوصی میدن خوب بیاین بحث کنیم دیگه
بله تو رودخونه های اطراف شهر مارماهی هستش من دیدم
گربه ماهی ولی دیگه نمیدونم
دل و روده چیه مهندس برنامه های فراسوی علمو ببینید میبینید که رو همه چی تحقیق میشه بعد همین دل و روده با مدارات برقی مدل میشه میشه یه چیز معرکه
من خواستم اینجا باهم همفکری کنیم و به قول معروف طوفان فکری راه بندازیم
درخواست میکنم که دوستان بیاین "اینجا" باهم فکر کنیم
ایده رو تنها تنها کار نکنید:دی عجبا

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این لینکم اطلاعات خوبی داره که یکی از کاربرا زحمت کشیدند اطلاع دادن. من دارم میخونمش شمام دوست داشتین بخونین:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_fish
فقط یه چیزی میگه تو رودخونه های آمریکا و آفریقا پس این مارهای سیاه که تو رودخونه هان چی اند؟ مار ماهی نیستن مکه؟

خوب اون لینکه خ اطلاعات خوبی داشت و اینکه اسم ماهی رو نیاورده چون انگار خ ماهی ها اینطورین و کلا ماهی الکتریکی نامیده شده ان از این منظر.
دانشمندا از سال 1950 تحقیقاتی روشون داشتن که نتایج هم خوب بود و البته محدود
مثلا ریزالت این پرسش که اگه دسته ای از مارماهی ها کنار هم باشن تداخل میدان هاشون چی میشه خ عالی بود. یا اینکه تطبیق امپدانس بین ارگان الکتریکیشون و آب برای ماکزیمم دریافت نتیجه وجود داره عالی بود.
بازم از کاربری که این لینک مفیدو معرفی کرد ممنون
بحث ادامه پیدا میکنه اگه کسایی باشن که علاقه مند به بحث باشن.

آخرین ویرایش:

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از حمایتتون
من نمیدونم چرا خیلیا که خوششون اومده از ایده پیام خصوصی میدن خوب بیاین بحث کنیم دیگه
بله تو رودخونه های اطراف شهر مارماهی هستش من دیدم
گربه ماهی ولی دیگه نمیدونم
دل و روده چیه مهندس برنامه های فراسوی علمو ببینید میبینید که رو همه چی تحقیق میشه بعد همین دل و روده با مدارات برقی مدل میشه میشه یه چیز معرکه
من خواستم اینجا باهم همفکری کنیم و به قول معروف طوفان فکری راه بندازیم
درخواست میکنم که دوستان بیاین "اینجا" باهم فکر کنیم
ایده رو تنها تنها کار نکنید:دی عجبا

من الان دقیقا متوجه نشدم هدف شما چیه مهندس
بیشتر توضبح میدی ؟
ممنون

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من الان دقیقا متوجه نشدم هدف شما چیه مهندس
بیشتر توضبح میدی ؟
ممنون
هدفم ایجاد طوفان فکری بود
مثلا اینکه بچه ها بیان هرکی هرچی به ذهنش رسید بگه
مثلا اینک از این خواص کجا ها میشه مدل سازی و اصتفاده کرد
یا مطالعه بیشتری بکنیم
تا اینجا فهمیدم تو ایران نیستن و قضیه داشتن یه ازمایشگاه کوچیک کنسله...

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هدفم ایجاد طوفان فکری بود
مثلا اینکه بچه ها بیان هرکی هرچی به ذهنش رسید بگه
مثلا اینک از این خواص کجا ها میشه مدل سازی و اصتفاده کرد
یا مطالعه بیشتری بکنیم
تا اینجا فهمیدم تو ایران نیستن و قضیه داشتن یه ازمایشگاه کوچیک کنسله...

خوب ببین من تو عمرم مارماهی ندیدم :دی ولی خیلی دوست دارم اونجا بودم از نردیک میدیم چجوریه رفتارش قاعدتا کارهای زیادی میشه کرد

در نگاه اول شما یه اکواریوم میخای متناسب با سایز مارماهی بعد یه تعداد مارماهی تور کن و بنداز توش و شروع کن روش کار کردن

خیلی کارا میشه کرد به نظرم حداقل چند تست الان تو ذهنمه ولی قطعا وختی وارد کار بشی تعدادش بیشتر میشه

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب ببین من تو عمرم مارماهی ندیدم :دی ولی خیلی دوست دارم اونجا بودم از نردیک میدیم چجوریه رفتارش قاعدتا کارهای زیادی میشه کرد

در نگاه اول شما یه اکواریوم میخای متناسب با سایز مارماهی بعد یه تعداد مارماهی تور کن و بنداز توش و شروع کن روش کار کردن

خیلی کارا میشه کرد به نظرم حداقل چند تست الان تو ذهنمه ولی قطعا وختی وارد کار بشی تعدادش بیشتر میشه
گفتن که مشکلم اینه که طبق چیزی که تو متن بود انگار تو ایران نیستن. خوب همین دیگه این تستا که تو ذهنتونه رو بگین
البته اگه دوست داشتین
مرسی
این لینک توضیحات فارسی ولی ناقص انگلیسیش خ کامل بود
http://fa.wikipedia.org/wiki/مارماهی_الکتریکی

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتن که مشکلم اینه که طبق چیزی که تو متن بود انگار تو ایران نیستن. خوب همین دیگه این تستا که تو ذهنتونه رو بگین
البته اگه دوست داشتین
مرسی
این لینک توضیحات فارسی ولی ناقص انگلیسیش خ کامل بود
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C

آها . آخه چندتا پست قبل گفتی جایی که زندگی میکنی از اینا دارن واسه همین گفتم

اینجوری باشه پس بیخیال . مگه بدی آشنایی کسی برات از خارج گیر بیاره و اینجا روش کار کنی

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه چیزی متوجه نشدن

این ماهی میدان تولید میکنه یا جریان ؟
تو ویدیو به نظرم میدان بود ولی تو لینک دومی میگه جریانه !!

بعد اینکه خوب آب یه جورایی رساناست قاعدتا وختی برق تا اون ولتاژ بالا تولبد میکنه اگه محیط نگهداریش کوچیک باشه بدون نیاز به لمسش ممکنه طرف رو برق بگیره ؟:D

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آها . آخه چندتا پست قبل گفتی جایی که زندگی میکنی از اینا دارن واسه همین گفتم

اینجوری باشه پس بیخیال . مگه بدی آشنایی کسی برات از خارج گیر بیاره و اینجا روش کار کنی

فیلم جدال تمساح و مارماهی رو ببینید. خ جالب بود
http://www.artonlines.com/news/viewer/145306/(فيلم)_برق_مارماهی،_تمساح_را_کشت!/
من یه چیزی متوجه نشدن

این ماهی میدان تولید میکنه یا جریان ؟
تو ویدیو به نظرم میدان بود ولی تو لینک دومی میگه جریانه !!

بعد اینکه خوب آب یه جورایی رساناست قاعدتا وختی برق تا اون ولتاژ بالا تولبد میکنه اگه محیط نگهداریش کوچیک باشه بدون نیاز به لمسش ممکنه طرف رو برق بگیره ؟:D
اره خ خطرناکه
یه چیزی مثلا اگه من عضو مرکز تحقیقات ایران که تو تهرانه باشم اونوقت اجازه داشتم که بگم برام بیارن تحقیق کنم روش. کلا جایی هستش که این کارارو بشه کرد؟ خ به نظرمن کار مشکلی ام نیست. و امکانات انچنانی هم نمیخاد به اون صورت.
تکانه ی الکتریکی میشه میدان دیگه؟؟ در اثر تکون دادن منتها ایجاد میشه. شوکی که اینجاد میکنه 600 ولتم میرسه حتی.
کلا اطراف چیزی که توش جریان باشه که مسلما اون جریان هم از اختلاف ولتاژ یا حالا فیزیکی ترش از وجوود الکترون حفره ها ایجاد میشه. میدانم هست.
تغییر میدان مغناطیس هم میدان الکتریکی ایجاد میکنه.
باید دقیق تر بررسی بشه
تا اینجا کار خاصی فعلا نشده ولی همین که یه لایه رفت جلو بازم خوبه
مرسی

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها الان یه چیزی ذهن منو درگیر کرده
اینکه این ماهی تو اون همه گل و لای چطوری باز تطبیق امپدانس داره با آب؟
میدونید چرا اینومیگم؟ چونکه اگه اون گل و لای تطبیق امپدانسو به هم بزنن ماهی باید روانی بشه عملا! میدونید چرا؟ چون که هر نقطه ای که تطبیق نداره رو باید به شکل یه چیز مزاحم تو محدودش بدونه و هی بچرخه دنبال گل و لای در صورتی که اینطور نیست. درسته که گل و لای میدان تولیدی ندارن ولی به عنوان یه شی قطعا مقاومت دارن دیگه و اون بحث تطبیق امپدانس به هم میخورره. البته شایدم فقط سیستم حسگرش فقط روی چیزایی که خودشون میدان دارن حساسه.
فعلا خودم نمیدونم چطوریه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
بچه ها الان یه چیزی ذهن منو درگیر کرده
اینکه این ماهی تو اون همه گل و لای چطوری باز تطبیق امپدانس داره با آب؟
میدونید چرا اینومیگم؟ چونکه اگه اون گل و لای تطبیق امپدانسو به هم بزنن ماهی باید روانی بشه عملا! میدونید چرا؟ چون که هر نقطه ای که تطبیق نداره رو باید به شکل یه چیز مزاحم تو محدودش بدونه و هی بچرخه دنبال گل و لای در صورتی که اینطور نیست. درسته که گل و لای میدان تولیدی ندارن ولی به عنوان یه شی قطعا مقاومت دارن دیگه و اون بحث تطبیق امپدانس به هم میخورره. البته شایدم فقط سیستم حسگرش فقط روی چیزایی که خودشون میدان دارن حساسه.
فعلا خودم نمیدونم چطوریه.

سلام
خب به فرض که شما تونستید اندازه گیری کنید ولتاژ یا جریان یا هر چیزی که مربوط به این مارماهی هست...
بعدش میخواید چیکار کنید؟ هدف چیه دقیقا؟

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
خب به فرض که شما تونستید اندازه گیری کنید ولتاژ یا جریان یا هر چیزی که مربوط به این مارماهی هست...
بعدش میخواید چیکار کنید؟ هدف چیه دقیقا؟
سلام
جواب این سوال شما رو چن پست قبلتر داده بودم
این حیوون مکانیزم فوق العاده پیچیده و جذابی داره
هرچی که برق تولید میکنه لزوما تنها فایدش ساخت نیروگاه نیست:|

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
جواب این سوال شما رو چن پست قبلتر داده بودم
این حیوون مکانیزم فوق العاده پیچیده و جذابی داره
هرچی که برق تولید میکنه لزوما تنها فایدش ساخت نیروگاه نیست:|
من خوندم ولی هدف دقیقی ندیدم... ایجاد طوفان فکری که هدف محسوب نمیشه... درسته؟!
ساخت نیروگاه رو که شوخی میکنید و قطعا همچین چیزی ممکن نیست...

خب هر مکانیزمی که داشته باشه شما دنبال چه کاری هستید؟ تا هدف مشخص نشه همه حرفا باد هواست...

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من خوندم ولی هدف دقیقی ندیدم... ایجاد طوفان فکری که هدف محسوب نمیشه... درسته؟!
ساخت نیروگاه رو که شوخی میکنید و قطعا همچین چیزی ممکن نیست...

خب هر مکانیزمی که داشته باشه شما دنبال چه کاری هستید؟ تا هدف مشخص نشه همه حرفا باد هواست...
چرا دیگه
من یه اینکه هر سری یه فکری داره خ اعتقاد دارم
مثلا ممکنه شما یه چی بگین بعد هیچ فایده ایم نداشته باشه ها ولی یه هو ذهن من یه جرقه میزنه و من یه ایده جدید میگم به خاطر حرف شما
اینطوری یه عالم ایده هست
در حالی که مغز خود من مگه چقد میتونه نظر بده؟
اینجا رو ببینید:
http://people.virginia.edu/~mk3u/mk_...ric_fish_E.htm
مثلا یکی از مسائلی که هست اینه که اینا اگه کنار هم باشن اونوقت چی میشه؟ چه مکانیزمیو پیش میگیرن که مشکلا پیش نیاد؟ به اصلاح در حالت جمینگ!
خوب حالا از فکر مارماهی بیا بیرون همینو مثلا سیستمهای مخابراتی در نظر بگیر. ببینید یکی از مسائلی که مثلا تو بحث رادر وشناسایی هست تداخل و ... هستش که خ هم مهمه. تو مخابرات دو مثلا میخونیم که اگه چنتا پیام رو روی یه حامل بخوایم بفرستیم مثلا فرکانسی مرکزیشونو و باندشون رو باید طوری تنظیم کنیم که قاطی نشن. یه چیزای اینطوری دیگه.
یا مثلا اینکه اینا این سیگنالی که اطرافشون هستش به خاطر وجود چیزای دیگه غیر اب مثلا گل و لای تطبیق امپدانسش صددرصد نیست پس سیگنال برگشتی داره این سیگنال برگشتی چی میشه؟
یا اینکه توی چه حالتایی ولتاژ شوکش به ماکزیمم مقدارش میرسه و چرا؟ آیا کنترل کنننده داره؟ اونطور که تو شکل هستش مثه باتری های قلمی سری شده هستش اندامش انگار.
راستش من الان ذهنم مشغول یه سری چیزای دیگس نمیتونم رو این موضوع تمرکز کنم ولی در هر صورت به نظرم جالب بود گفتم شیر کنم شاید دیگرانم دوست داشته باشن که گروهی فکر کنیم که قطعا بهتره.
راستی در نهایت شاید هیچی هم ساخته نشه. ولی اینکه این همه چیزی یاد میگیره آدم کم نیستش که. ذهن آدما به صورت توانی کار میکنه. یعنی همین فکر کردنای امروز انقد تقویتش میکنه که بعدن چن ده برابر ازش نتیجه میگیری. عامیانه اش میشه ذهن آدم اکبند بمونه خوب نیست. مگه چقد وقت میگیره یه سرچ ساده؟؟؟ و اینکه واقعا حیرت انگیزه این مکانیزم ها و به قول یه کاربر محترمی یه خط علم یاد میگیری یه خطم به ایمانت اضافه میشه.

آخرین ویرایش:

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا دیگه
من یه اینکه هر سری یه فکری داره خ اعتقاد دارم
مثلا ممکنه شما یه چی بگین بعد هیچ فایده ایم نداشته باشه ها ولی یه هو ذهن من یه جرقه میزنه و من یه ایده جدید میگم به خاطر حرف شما
اینطوری یه عالم ایده هست
در حالی که مغز خود من مگه چقد میتونه نظر بده؟
اینجا رو ببینید:
http://people.virginia.edu/~mk3u/mk_...ric_fish_E.htm
مثلا یکی از مسائلی که هست اینه که اینا اگه کنار هم باشن اونوقت چی میشه؟ چه مکانیزمیو پیش میگیرن که مشکلا پیش نیاد؟ به اصلاح در حالت جمینگ!
خوب حالا از فکر مارماهی بیا بیرون همینو مثلا سیستمهای مخابراتی در نظر بگیر. ببینید یکی از مسائلی که مثلا تو بحث رادر وشناسایی هست تداخل و ... هستش که خ هم مهمه. تو مخابرات دو مثلا میخونیم که اگه چنتا پیام رو روی یه حامل بخوایم بفرستیم مثلا فرکانسی مرکزیشونو و باندشون رو باید طوری تنظیم کنیم که قاطی نشن. یه چیزای اینطوری دیگه.
یا مثلا اینکه اینا این سیگنالی که اطرافشون هستش به خاطر وجود چیزای دیگه غیر اب مثلا گل و لای تطبیق امپدانسش صددرصد نیست پس سیگنال برگشتی داره این سیگنال برگشتی چی میشه؟
یا اینکه توی چه حالتایی ولتاژ شوکش به ماکزیمم مقدارش میرسه و چرا؟ آیا کنترل کنننده داره؟ اونطور که تو شکل هستش مثه باتری های قلمی سری شده هستش اندامش انگار.
راستش من الان ذهنم مشغول یه سری چیزای دیگس نمیتونم رو این موضوع تمرکز کنم ولی در هر صورت به نظرم جالب بود گفتم شیر کنم شاید دیگرانم دوست داشته باشن که گروهی فکر کنیم که قطعا بهتره.
راستی در نهایت شاید هیچی هم ساخته نشه. ولی اینکه این همه چیزی یاد میگیره آدم کم نیستش که. ذهن آدما به صورت توانی کار میکنه. یعنی همین فکر کردنای امروز انقد تقویتش میکنه که بعدن چن ده برابر ازش نتیجه میگیری. عامیانه اش میشه ذهن آدم اکبند بمونه خوب نیست. مگه چقد وقت میگیره یه سرچ ساده؟؟؟ و اینکه واقعا حیرت انگیزه این مکانیزم ها و به قول یه کاربر محترمی یه خط علم یاد میگیری یه خطم به ایمانت اضافه میشه.

تفاوت فکری باهالی الان ایجاد شده بیشتر به واسطه تفاوت گرایش :دی
من قدرتی هستم . خوب؟

حالا از صحبت های شما به این فکر رسیدم که اگه میدان مغناطیسی این ماهی تولید میکنه که متغیر با زمانه در مقیاس آزمایشگاهی با قرار دادنش در یک حاله از بوبین با استفاده از قوانین تولید جریان و در نهایت تولید برق کرد :D
چرا که نه . منتها اینا همش ایدست و تا خوده موجود تو دست نباشه هیچ کاری نمیشه کرد

یا مثلا شما بیشتر تو فکر جوانب مخابراتی کار هستید :دی

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تفاوت فکری باهالی الان ایجاد شده بیشتر به واسطه تفاوت گرایش :دی
من قدرتی هستم . خوب؟

حالا از صحبت های شما به این فکر رسیدم که اگه میدان مغناطیسی این ماهی تولید میکنه که متغیر با زمانه در مقیاس آزمایشگاهی با قرار دادنش در یک حاله از بوبین با استفاده از قوانین تولید جریان و در نهایت تولید برق کرد :D
چرا که نه . منتها اینا همش ایدست و تا خوده موجود تو دست نباشه هیچ کاری نمیشه کرد

یا مثلا شما بیشتر تو فکر جوانب مخابراتی کار هستید :دی
سلام
اره خوب تفاوت هست همینشم خوبه و قشنگه اتفاقا
البته ما درسای قدرتی زیادی پاس کردیم توفیق اجباری به صورت اختیاری
فعلا به نظرم دقیق و جامع باید ببینیم چه کارهایی تا الان شده تا بعد

والا یه کاربر محترمی به من گفتن که نمیشه برای تولید برق استفاده کرد چون ماهیتش مثه رعد و برقه که نمیشه کنترلش کرد .

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این لینک هم برمیگرده به تحقیقاتی که تقریبا اخیرا انجام شده:
در صورتی که با ترجمش مشکل داشتید از گوگل ترنسلیت استفاده کنید.
http://www.news.wisc.edu/22952
آخرشم واقعا جالب بود که:
By learning how nature does this, we may be able to manipulate the process with muscle in other organisms and, in the near future, perhaps use the tools of synthetic biology to create electrocytes for generating electrical power in bionic devices within the human body or for uses we have not thought of yet.”
هنوز تحقیقات ادامه داره و به قول پروفسور:
Electric fish have long fascinated humans.
اینم فیلم که همون مطالب تو اون خبر هستش ولی فیلمه دیگه:
http://www.livescience.com/19558-electric-fish-charges-research-animal-behavior.html
این جمله یه کم عجیبه:
"This only arose in fish because water is a conductor of electricity while air is not. Thus, birds or terrestrial animals could not come up with this," University of Wisconsin biochemistry professor Michael Sussman added
چون آب هادیه جریان الکتریکی هستش ولی هوا نه پس این مختص ماهیاست و تو حیواناتی که مثلا تو هوا هستند مثه پرنده ها نیست؟ من فکر نمیکنم این حرف خیلی درست باشه. نوک پرنده ها مگه مغناطیسو نمیفمه مگه به خاطر همین نیستش که وقتی به تیرهای چراغ برق یا فشار قوی میررسن تغییر جهت میدن؟ اینو استاد فیزیک دبیرستانمون میگفت. و یه بارم من تو تلوزیون یه دعایی رو داشتم گوش میکردم که میگفت سبحان .... بقیشو یادم نیست یه دعایی بود که هی سبحان داشت اول هر جملش که میگفت پاک و منزه است خدایی که خط سیر پرندگان را در هوا میبیند. بعد من تحقیق کردم دیدم خط سیر یه مسئله ی کاملا علمیه و تو میدان و امواج مطرح میشه. نظرتون چیه؟ ؟
راستی این دعا رو اگه کسی میدونه چه دعایی هست بهم بگه. چون بعد اون من حتی یه بار کل مفاتیح رو ورق زدم موفق نشدم پیداش کنم.

آخرین ویرایش:

چاو شین

اخراجی موقت
اگه قصد هم فکری ندارید اسپم هم نکنید لطفا!
چه بد اخلاق ... :razz:
خوب بحث خیلی سنگین بود کپ کردم :D
خیلی خلاصه براتون توضیح بدم. مشکل اصلی در بحث ذخیره و تولید الکتریسیته، تکنولوژی‌های موجود و ضعف اونا نسبت به نیازهای ماست.
به عنوان مثال، چرا همه دنیا به دنبال پیداکردن راهی برای بهره‌برداری از سیستم قدرت با بهره‌گیری 100 درصدی از منابع انرژی پراکنده (DER) هستن؟! لابد از خودتون میپرسید آیا واقعاً به ذهنشون نرسیده که از ذخیره‌سازهایی مثل باتری، چرخ لنگر و ... برای ذخیره‌سازی برق و استفاده از اون در زمانهایی که موردنیازه، مثل شب، استفاده کنن؟!! چرا، اتفاقاً این اولین و یکی از بهترین ایده‌ها بود. ولی مشکل اینجاست که چقدر باید ذخیره‌ساز استفاده کرد؟ به زبون خیلی ساده، جقدر باید هزینه کرد؟!!! مسلماً با یه حساب کتاب سرانگشتی می‌بینید که هزینه‌های خیلی خیلی سنگینی باید بپردازید. خوب اگه اینجوریه با چندصدم درصد همین هزینه‌ها می‌تونید از همون نیروگاه‌های سنتی متمرکز و سیستم انتقال استفاده کنید. پس فعلاً با تکنولوژی موجود، استفاده 100%ی با این روش رو باید بیخیال شد و به دنبال ره دیگه‌ای بود.
مشکل ایده شما هم همینه. توان در زمان خیلی کم (میکرو و یا حتی نانو ثانیه) میشه انرژی خیلی خیلی زیاد که فقط توی یه زمان کم قابل استحصاله. پس با تکنولوژی‌های موجود، نه میشه استفاده‌اش کرد و نه میشه ذخیره‌اش کرد.
البته ناگفته نماند، روشی که برای کنترل چنین انرژی‌هایی در دست تحقیق و عملی شدنه، همون روش ساده و اولیه تبدیل انرژی هستش. مثلاً من چندسال پیش جایی خوندم که محققان سیستمی رو طراحی کردن که گازهای تولیدشده توی طویله و آخر (با عرض معذرت :D ) رو به برق تبدیل می‌کنه. یا تبدیل انرژی جنبشی پاهای مردم توی یه دیسکو که برق اونجا رو تأمین می‌کرد (که این روش تجاری شده و نمونه کاربردش رو می‌تونید توی خیابنوا ببینید؛ چراغ‌هایی که نیروی وارده از وزن اتومبیل‌ها رو به روشنایی برای جدا کردن طرفین خیابون تبدیل می‌کنه).
شما هم خوبه که ذهنتون خلاقه و به یه همچین چیزهایی فکر می‌کنید و من همیشه اینجور افراد رو تحسین می‌کنم. اما به عنوان تجریه از بنده این نکته رو همواره به خاطر داشته باشید که کل دغدغه‌های مهندسی رو می‌شه توی یه کلمه خلاصه کرد: پول! هزینه کم > ممکن و هزینه زیاد > بیخیال! به همین سادگی.
ببخشید زیاد حرف زدم. :)

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چه بد اخلاق ... :razz:
خوب بحث خیلی سنگین بود کپ کردم :D
خیلی خلاصه براتون توضیح بدم. مشکل اصلی در بحث ذخیره و تولید الکتریسیته، تکنولوژی‌های موجود و ضعف اونا نسبت به نیازهای ماست.
به عنوان مثال، چرا همه دنیا به دنبال پیداکردن راهی برای بهره‌برداری از سیستم قدرت با بهره‌گیری 100 درصدی از منابع انرژی پراکنده (DER) هستن؟! لابد از خودتون میپرسید آیا واقعاً به ذهنشون نرسیده که از ذخیره‌سازهایی مثل باتری، چرخ لنگر و ... برای ذخیره‌سازی برق و استفاده از اون در زمانهایی که موردنیازه، مثل شب، استفاده کنن؟!! چرا، اتفاقاً این اولین و یکی از بهترین ایده‌ها بود. ولی مشکل اینجاست که چقدر باید ذخیره‌ساز استفاده کرد؟ به زبون خیلی ساده، جقدر باید هزینه کرد؟!!! مسلماً با یه حساب کتاب سرانگشتی می‌بینید که هزینه‌های خیلی خیلی سنگینی باید بپردازید. خوب اگه اینجوریه با چندصدم درصد همین هزینه‌ها می‌تونید از همون نیروگاه‌های سنتی متمرکز و سیستم انتقال استفاده کنید. پس فعلاً با تکنولوژی موجود، استفاده 100%ی با این روش رو باید بیخیال شد و به دنبال ره دیگه‌ای بود.
مشکل ایده شما هم همینه. توان در زمان خیلی کم (میکرو و یا حتی نانو ثانیه) میشه انرژی خیلی خیلی زیاد که فقط توی یه زمان کم قابل استحصاله. پس با تکنولوژی‌های موجود، نه میشه استفاده‌اش کرد و نه میشه ذخیره‌اش کرد.
البته ناگفته نماند، روشی که برای کنترل چنین انرژی‌هایی در دست تحقیق و عملی شدنه، همون روش ساده و اولیه تبدیل انرژی هستش. مثلاً من چندسال پیش جایی خوندم که محققان سیستمی رو طراحی کردن که گازهای تولیدشده توی طویله و آخر (با عرض معذرت :D ) رو به برق تبدیل می‌کنه. یا تبدیل انرژی جنبشی پاهای مردم توی یه دیسکو که برق اونجا رو تأمین می‌کرد (که این روش تجاری شده و نمونه کاربردش رو می‌تونید توی خیابنوا ببینید؛ چراغ‌هایی که نیروی وارده از وزن اتومبیل‌ها رو به روشنایی برای جدا کردن طرفین خیابون تبدیل می‌کنه).
شما هم خوبه که ذهنتون خلاقه و به یه همچین چیزهایی فکر می‌کنید و من همیشه اینجور افراد رو تحسین می‌کنم. اما به عنوان تجریه از بنده این نکته رو همواره به خاطر داشته باشید که کل دغدغه‌های مهندسی رو می‌شه توی یه کلمه خلاصه کرد: پول! هزینه کم > ممکن و هزینه زیاد > بیخیال! به همین سادگی.
ببخشید زیاد حرف زدم. :)
سلام
بحث بد اخلاقی نیست من فقط تذکر دادم . چون من انتظار پستی مثه پست قبلیتون رو داشتم نه که برای چیزی که تو پستهای بعدی هم اشاره شد بیشتر جنبه ی شوخی داره بخواین پست بذارین. در نتیجه دوست نداشتم اینطور واکنشا ادامه پیدا کنه که انتظار زیادی هستش البته به خاطر همین تذکر دادم. حتی از کسایی که قبلا هم این نظر رو دادن زیاد انتظار این پاسخ رو نداشتم. شمام اگه تمام پستهای داده شده تا اینجارو میخوندید متوجه میشدید که بحث تولید انرژی از این موجود نیستش چه بسا تعدادشون هم محدوده. و شمام با توجه به صحبتاتون انگار قدرتی هستین.
در هر صورت ممنونم بابت وقتی که گذاشتین و اطلاعاتی که در اختیار گذاشتین. والا دغدغه های مهندسی که گفتین درسته ولی بحث هزینه نیست خیلی تو ایران. بحث تنبلی و راحت طلبیه که همه هم در جریانیم.
بازم ممنونم

چاو شین

اخراجی موقت
سلام
بحث بد اخلاقی نیست من فقط تذکر دادم . چون من انتظار پستی مثه پست قبلیتون رو داشتم نه که برای چیزی که تو پستهای بعدی هم اشاره شد بیشتر جنبه ی شوخی داره بخواین پست بذارین. در نتیجه دوست نداشتم اینطور واکنشا ادامه پیدا کنه که انتظار زیادی هستش البته به خاطر همین تذکر دادم. حتی از کسایی که قبلا هم این نظر رو دادن زیاد انتظار این پاسخ رو نداشتم. شمام اگه تمام پستهای داده شده تا اینجارو میخوندید متوجه میشدید که بحث تولید انرژی از این موجود نیستش چه بسا تعدادشون هم محدوده. و شمام با توجه به صحبتاتون انگار قدرتی هستین.
در هر صورت ممنونم بابت وقتی که گذاشتین و اطلاعاتی که در اختیار گذاشتین. والا دغدغه های مهندسی که گفتین درسته ولی بحث هزینه نیست خیلی تو ایران. بحث تنبلی و راحت طلبیه که همه هم در جریانیم.
بازم ممنونم
سلام علیکم :gol:
زود قضاوت می‌کنید پس... :)
من توی هر تاپیکی متناسب با محتواش پست می‌ذارم. اونجاهایی که شوخی می‌کنم، محتوای اصلیشون فقط شوخی و سرگرمیه. شکلک گذاشتنم تو اینجا هم ادامه‌دار بود که ادامه‌شو عرض کردم...
فرمایش شما صحیحه ولی توی ایران جدای از تنبلی، اتفاقاً بحث هزینه بیشتر خودنمایی می‌کنه. من خودم توی جاهی مختلفی از صنعت کار کردم و به عینه دیدم که تا زمانی که جیب حضرت آقاها (همه دست اندر کاران) پر نشه، هیچ پروژه‌ای توجیه اقتصادی نداره...
در مورد بحث هم من همینو متوجه شدم، چون پست‌ها خیلی زیاد شده و نتونستم موضوع رو درست بفهمم. اگه موردی هست، بفرمایید تا در حد دانش و تجربه‌ام نکاتی رو خدمتتون عرض کنم. :gol:

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام علیکم :gol:
زود قضاوت می‌کنید پس... :)
من توی هر تاپیکی متناسب با محتواش پست می‌ذارم. اونجاهایی که شوخی می‌کنم، محتوای اصلیشون فقط شوخی و سرگرمیه. شکلک گذاشتنم تو اینجا هم ادامه‌دار بود که ادامه‌شو عرض کردم...
فرمایش شما صحیحه ولی توی ایران جدای از تنبلی، اتفاقاً بحث هزینه بیشتر خودنمایی می‌کنه. من خودم توی جاهی مختلفی از صنعت کار کردم و به عینه دیدم که تا زمانی که جیب حضرت آقاها (همه دست اندر کاران) پر نشه، هیچ پروژه‌ای توجیه اقتصادی نداره...
در مورد بحث هم من همینو متوجه شدم، چون پست‌ها خیلی زیاد شده و نتونستم موضوع رو درست بفهمم. اگه موردی هست، بفرمایید تا در حد دانش و تجربه‌ام نکاتی رو خدمتتون عرض کنم. :gol:
نه بحث قضاوت کردنم نیست. باز همون بحث تذکره. چون من میخاستم پیوستگی مطالب حفظ بشه.
قرار نیست این مطلب پروژه ی صنعتی چیزی بشه چون واقعیت موجود اجازه ی همچین توهمی رو نمیده و البته تجربه ی خودم. بیشتر میخاستم با بقیه هم فکری کنم.
پست ها هم اونقدر زیاد نیست که نشه بهش پرداخت. اگه علاقه داشتین بخونین و نظرتونو بگید من از هر نظری استقبال میکنم.

بالا