پرسش و پاسخ در تالار شیمی نساجی.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
میخواستم ببینم هیچ کدوم از شما دوستان در مورد روش های مختلف تست در رنگرزی و مقایسه مقدار نفوذ رنگ در پارچه اطلاعی دارین؟

سلام دوست عزیز
مقدار جذب رنگ در پارچه معمولا به دو صورت تعیین میشه
یه روش کالری متریه که با استفاده از دستگاه اسپکتروفوتومتر جذبی بکار میره
یک روش دیگه هم برای مقایسه شدت فام یا شید رنگ بکار میره و از دستگاه اسپکتروفوتومتر انعکاسی استفاده میشه
روش اول بر حسب میلی گرم و احتیاج به زمان و دقت بیشتر و با استفاده از این روش میشه مقدار جذب رنگزا و درصد روق کشی و سرعت رنگرزی رو تعیین کرد
ولی روش دوم بیشتر به صورت مقایسه ای عمل میکنه
مثلا نشون میده که یک پارچه رنگرزی شده با یک رنگزا با درصد بیشتر ، چقدر بیشتر رنگ جذب کرده نسبت به پارچه رنگرزی شده با همون رنگزا با درصد کمتر

البته این تست ها برای محاسبه مقدار جذب رنگ استفاده میشه و تست های دیگه ای هم هست که خودت بهتر میدونی مثل تست های ثبات مرطوب و سایشی و نوری و تست های دیگه

اگه توضیحات بیشتر خواستی یا سوالی داشتی بپرس:gol:

agrin_88

عضو جدید
ممنونم از توضیحات کاملت ولی منظور من یه روش ساده آزمایشگاهیه،مثلا وقتی به یه محلول رنگی کمی نفوذ دهنده اضافه میکنیم و میخوایم تفاوتشو با محلول بدون اون بررسی کنیم،میتونیم یه قسمتی از پارچه رو گره بزنیم و بذاریم داخل دو تا محلول و بعد اثرشو رو هر دو مقایسه کنیم.این روشو استاد واسم مثل زد و همینجور روشای ساده ایو میخواد که منم بکار ببرم.
اگه اینطور روشایی باشه خیلی بهتره :)
بازم متشکرم

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
ممنونم از توضیحات کاملت ولی منظور من یه روش ساده آزمایشگاهیه،مثلا وقتی به یه محلول رنگی کمی نفوذ دهنده اضافه میکنیم و میخوایم تفاوتشو با محلول بدون اون بررسی کنیم،میتونیم یه قسمتی از پارچه رو گره بزنیم و بذاریم داخل دو تا محلول و بعد اثرشو رو هر دو مقایسه کنیم.این روشو استاد واسم مثل زد و همینجور روشای ساده ایو میخواد که منم بکار ببرم.
اگه اینطور روشایی باشه خیلی بهتره :)
بازم متشکرم

سلام
این روش ابداعی که استداتون مثال زده یه روش مقایسه ای کمیه
و فکر کنم بیشتر برای بررسی تاثیر نفوذ دهنده ها باشه تا بررسی میزان خود جذب رنگ
شما در مورد مقدار نفوذ رنگ در پارچه سوال پرسیدین

agrin_88

عضو جدید
سلام
این روش ابداعی که استداتون مثال زده یه روش مقایسه ای کمیه
و فکر کنم بیشتر برای بررسی تاثیر نفوذ دهنده ها باشه تا بررسی میزان خود جذب رنگ
شما در مورد مقدار نفوذ رنگ در پارچه سوال پرسیدین
در واقع موضوع پروژه من هم همین نفوذ دهنده ها هستش و دارم روش کار میکنم...ببخشید اگه نتونستم منظورمو خوب بیان کنم

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
در واقع موضوع پروژه من هم همین نفوذ دهنده ها هستش و دارم روش کار میکنم...ببخشید اگه نتونستم منظورمو خوب بیان کنم

خواهش میکنم
میتونم بدونم جنس پارچه ای که داری باهاش کار میکنی چیه ؟

ali.salehbayk

عضو جدید
مواد تشکیل دهنده بنزالکونیوم کلراید چیست؟

مواد تشکیل دهنده بنزالکونیوم کلراید چیست؟

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی.
سوالاتی داشتم در خصوص بنزالکونیوم کلراید؟
1- مواد تشکیل دهنده بنزالکونیوم کلراید چیست؟
2- روش و فرمول ساخت بنزالکونیوم کلراید به صورت صنعتی چگونه است؟
3- مواد ساخت بنزالکونیوم کلراید از کجا میشه تهیه کرد؟ و آیا این مواد از خارج از کشور می یاد یا اینکه تولید داخل کشور هست؟:)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی.

سوالاتی داشتم در خصوص بنزالکونیوم کلراید؟
1- مواد تشکیل دهنده بنزالکونیوم کلراید چیست؟
2- روش و فرمول ساخت بنزالکونیوم کلراید به صورت صنعتی چگونه است؟

3- مواد ساخت بنزالکونیوم کلراید از کجا میشه تهیه کرد؟ و آیا این مواد از خارج از کشور می یاد یا اینکه تولید داخل کشور هست؟:)

سلام دوست عزیز
این ماده ای که میگی بیشتر کاربرد دارویی و پزشکی داره تا نساجی
و بیشتر به اسم کلرید آلکیل دی متیل بنزیل آمونیوم ( ADBAC ) شناخته میشه

ali.salehbayk

عضو جدید
سلام دوست عزیز :gol:

از راهنمائی که کردی متشکرم دوست گرامی این ماده برای تحقیقات ساخت نوعی داروی پزشکی نیاز دارم اگر اطلاعات کاملتر و یا کتاب یا جزوه سراغ داری برام معرفی کن و یا از طریق آدرس ایمیل ali.salehbayk@yahoo.com برام بفرست متشکرم. :)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز :gol:

از راهنمائی که کردی متشکرم دوست گرامی این ماده برای تحقیقات ساخت نوعی داروی پزشکی نیاز دارم اگر اطلاعات کاملتر و یا کتاب یا جزوه سراغ داری برام معرفی کن و یا از طریق آدرس ایمیل ali.salehbayk@yahoo.com برام بفرست متشکرم. :)

خواهش میکنم
متاسفانه ببیشتر از این اطلاع ندارم
به نظرم تو تالار پزشکی درخواستتو مطرح کنی بهتر جواب میگیری

موفق باشی:gol:

tirana65

عضو جدید
بیندر

بیندر

با سلام و خسته نباشید من یک مطلب کوتاه و مفید درباره بیندر می خواستم ممنون می شم کمکم کنید

tirana65

عضو جدید
مرسی از مطلب مفیدی که گذاشتید میشه منبع این مطلب را هم قرار دهید؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
با سلام و خسته نباشید من یک مطلب کوتاه و مفید درباره بیندر می خواستم ممنون می شم کمکم کنید

متاسفانه این مطلب رو از پروژه لیسانسم درآوردم ماله خیلی وقت پیشه
که منبعی براش نیاوردم چون فایلشو از یکی از دوستانم گرفتم

Helda

عضو جدید
پلی یوره تان و آسانسور!

پلی یوره تان و آسانسور!

سلام
می خواستم بدونم پلی یوره تانی که به عنوان ضربه گیر آسانسور استفاده می شه جزء ژئو تکستایل دسته بندی می شه یا خیلی وقته که هست. آخه قبلا شنیده فنرهای ضربه گیر بود .مرسی

sshhiimmaa

عضو جدید
روش های شیمیایی آب دوست کردن پارچه ها رو می خواستم. فقط اسمشو اگه بدونم کافیه. و اینکه برای چی آبدوست می کنیم؟ واسه رنگرزی تاثیری داره؟

moderntextile

عضو جدید
روش های شیمیایی آب دوست کردن پارچه ها رو می خواستم. فقط اسمشو اگه بدونم کافیه. و اینکه برای چی آبدوست می کنیم؟ واسه رنگرزی تاثیری داره؟
ابدوست کردن معمولا برای پارچه های مصنوعی انجام میشه که بیشتر مقالات درباره پلی استر است که ساده ترین و کاربردی ترین روش آن عملکردن با یک قلیا مثل سود است که باعث هیدرولیز سطحی و ایجاد کروههای هیدروکسیل می شود که این عامل ابدوستی است. و هدف جذب اب است که برای راحتی پوشش مفید است ضمن اینکه قابلیت رنگرزی را می تواند بهبود بخشد.:w10:

moderntextile

عضو جدید
از اطلاعاتتون ممنونم اگر ممکنه راجع به تکمیلهای جدید برام مطلب بزارین اینکه چه کارهای جدیدی میشه روی پارچه کرد که هم کاربردی باشه هم قابل استفاده بشن باز هم از لطفتون ممنونم
دوست عزیز مطالب مفید درباره تکمیل در کتاب تکمیل شیمیایی که جدیدا چاپ شده می توانید پیدا کنید تکمیلهایی نظیر ضداب- ضد روغن-آنتی استاتیک- خوشبوکننده- ضد آتش- ضد لک- ضدباکتری- با استفاده از مواد متداول و نانومواد.

moderntextile

عضو جدید
متاسفانه من نشنیدم
آخه چطورمیشه پلی استر رو در عرض یک دقیقه رنگرزی کرد ؟
میشه بدونم از کجا یا از کی شنیدین ؟

در روش ترموزول از هوای داغ استفاده می کنند شاید در استنتر بتوان رنگرزی را انجام داد و لی قاعدتا نه در مدت زمان یک دقیقه!!! در واقع تنها می توان کالای پلی استری را با رنگینه دیسپرس رنگ کرد ان هم دیسپرسی که به حرارت حساس است و سریع روی پارچه منتقل می شود.

saaahaaar_b

عضو جدید
یک سوال

یک سوال

با سلام
من هرچی تو سایت گشتم متوجه نشدم چجوری باید یه سوالو پست کنم راهنمایی می کنید؟

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
با سلام
من هرچی تو سایت گشتم متوجه نشدم چجوری باید یه سوالو پست کنم راهنمایی می کنید؟

سلام.
برای گذاشتن سوال ابتدا باید ببینی که موضوع سوالت مربوط به کدوم بخش میشه و بعد از اون وارد همون بخش شده و سوالتو بزاری .

sshhiimmaa

عضو جدید
ابدوست کردن معمولا برای پارچه های مصنوعی انجام میشه که بیشتر مقالات درباره پلی استر است که ساده ترین و کاربردی ترین روش آن عملکردن با یک قلیا مثل سود است که باعث هیدرولیز سطحی و ایجاد کروههای هیدروکسیل می شود که این عامل ابدوستی است. و هدف جذب اب است که برای راحتی پوشش مفید است ضمن اینکه قابلیت رنگرزی را می تواند بهبود بخشد.:w10:

من الیاف طبیعی مثل پشم و ابریشم رو با استفاده از پلاسمای سرد ابدوست کردم. در مورد پلی استر البته نتیجه خاصی نگرفتم. می خوام این روش رو با روش های شیمیایی مقایسه کنم و اینکه ابدوست کردن چه فایده ای داره؟در مورد هزینه ها یا زمانی که روش شیمیایی نیاز داره توضیحی دارین یا منبعی میشناسین؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
من الیاف طبیعی مثل پشم و ابریشم رو با استفاده از پلاسمای سرد ابدوست کردم. در مورد پلی استر البته نتیجه خاصی نگرفتم. می خوام این روش رو با روش های شیمیایی مقایسه کنم و اینکه ابدوست کردن چه فایده ای داره؟در مورد هزینه ها یا زمانی که روش شیمیایی نیاز داره توضیحی دارین یا منبعی میشناسین؟

میشه بگین منبع تغذیه تولید پلاسما از چه نوعی بوده ؟
رادیوفرکانس یا میکرو ویو ؟
همچنین گاز اولیه پلاسماتون چی بوده ؟

همونطور که میدونید تأثیر پلاسما ، تخریب سطحیه و منافذ ریز ایجاد میکنه که باعث جذب آب میشه ( مثل اسفنج )
ولی فقط بصورت سطحی
که واسه پشم خیلی خوبه چون سطحش کیوتیکل داره و آبگریزه

مزایای اصلی تکنولوژی پلاسما نسبت به روش های شیمیایی :
کوتاه بودن مدت زمان عملیات ، پایین بودن دمای کاربردی ، دوست دار محیط زیست بودن و اینکه برای استفاده آن از مواد شیمیایی کمتری استفاده میکنند

E.I. Bureau: IPPC Reference Docunent on Best Available Techniques for the Textile industry ( European Comission, Directorate General JRC, Seville 2003)

آخرین ویرایش:

mehdi114

عضو جدید
سلام دوستان،
می خواستم بدونم برای پایه گذاری یک آزمایشگاه تشخیص الیاف چه کارهایی پیشنهاد می کنید؟
یا چه منابعی معرفی می کنید؟
با تشکر

ebrami

عضو جدید
سلام اميدوارم همتون شاد باشيد. بچه ها من سال دوم نساجي صنعتي اصفهانم. يه ايده دارم به نظرتون خوبه از الان روش کار کنم يا زوده؟

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام اميدوارم همتون شاد باشيد. بچه ها من سال دوم نساجي صنعتي اصفهانم. يه ايده دارم به نظرتون خوبه از الان روش کار کنم يا زوده؟

سلام.
خوش اومدید.
معلومه که خوبه.
یه استادی داشتیم همیشه میگفت ایده هاتونو جدی بگیرید.
شاید همین ایده باعث یه کارآفرینی بزرگ بشه!
کارآفرینی هم الان خیلی مهمه.
موفق باشید.

ebrami

عضو جدید
سلام کي نظر قبلي منو پاک کرد؟! بچه ها من با ايده م چکار کنم؟

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار

سلام کي نظر قبلي منو پاک کرد؟! بچه ها من با ايده م چکار کنم؟

کسی پاک نکرده.پستتون بالاتر هست.
منم به پست قبلیتون جواب دادم.