پرسش و پاسخ در تالار شیمی نساجی.

علي پاشا

عضو جدید
بابا كمكم كنيد.

بابا كمكم كنيد.

:confused:
سلام دوستای عزیزم:gol:
راستش دیدم تالار پر تاپیک سوال شده گفتم بد نیست یه تاپیک جدید و مخصوص این کار درست کنیم.
اینطوری سوالات و جواب ها منسجم تر میشه و بیشتر قابل استفادست!
پس سوال اینجا!
جواب هم اینجا!!!
پیروز باشید!;)

nasim_sh

عضو جدید
آنزیم سلولاز

آنزیم سلولاز

سلام به همه ی دوستان عزیز
یه سری اطلاعات راجع به آنزیم سلولاز میخوام،کسی می تونه کمکم کنه؟
یه سوال دیگه هم دارم. کسی از دوستان سطح فعالی رو می شناسه که کشش سطحیش نسبت به چرک کمتر از کشش سطحی اون نسبت به آب باشه؟:surprised:

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام :smile:
اسمی که شما دنبالش هستی دقیق تو ذهنم نیست.تو اسمای تجاری از این مواد اسمای مختلفی هست. من فکر میکنم دنبال سطح فعالی بگردی که HLV پایینی داشته باشه تا جواب کارتو بده. ;)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
آنزیم سلولاز به 3 دسته تقسیم می شوند :

1 - Endo Gluconase : این آنزیم ها به صورت اتفاقی عمل می کنند و زنجیر های سلولز را به زنجیر های سلولزی کوچکتر تبدیل می کنند. در واقع DP یا درجه پلیمریزاسیون را کاهش می دهند

2 - Cellobio Hydrolas : این آنزیم ها دو گروه سلولز متصل ( سلوبیوز ) را از انتهای زنجیر جدا می کنند.

3 - Cellobiose : سلوبیوز و پلی ساکارید های دیگر را هیدرولیز می کنند.

سلولاز ها 2 کاربرد اصلی در نساجی دارند :

1 - Bio polishing : این آنزیم پرز های موجود روی سطح پارچه پنبه ای را از بین می برد.
زیرا وجود پرز روی سطح پارچه باعث تشکیل pill روی پارچه ، ایجاد نایکنواختی در جذب رنگ ، گرفتن چرک و زیر دست بد می شود.

2 - Bio Stonning : بعد از رنگرزی پارچه پنبه ای با ایندیگو ( پارچه های جین ) ، معمولا روی سطح طرح یا افکت ایجاد می کنند که روش هایی مانند سنگشویی یا سمباده زنی برقی وجود دارد ولی این روش ها به پارچه آسیب می رسانند همچنین یکنواختی و کنترل دقیق بر رویشان نیست . جهت انجام این کار از آنزیم های سلولاز که روی سطح عمل می کنند و خنثی هم هستند استفاده می کنند.

nasim_sh

عضو جدید
آنزیم سلولاز به 3 دسته تقسیم می شوند :

1 - Endo Gluconase : این آنزیم ها به صورت اتفاقی عمل می کنند و زنجیر های سلولز را به زنجیر های سلولزی کوچکتر تبدیل می کنند. در واقع DP یا درجه پلیمریزاسیون را کاهش می دهند

2 - Cellobio Hydrolas : این آنزیم ها دو گروه سلولز متصل ( سلوبیوز ) را از انتهای زنجیر جدا می کنند.

3 - Cellobiose : سلوبیوز و پلی ساکارید های دیگر را هیدرولیز می کنند.

سلولاز ها 2 کاربرد اصلی در نساجی دارند :

1 - Bio polishing : این آنزیم پرز های موجود روی سطح پارچه پنبه ای را از بین می برد.
زیرا وجود پرز روی سطح پارچه باعث تشکیل pill روی پارچه ، ایجاد نایکنواختی در جذب رنگ ، گرفتن چرک و زیر دست بد می شود.

2 - Bio Stonning : بعد از رنگرزی پارچه پنبه ای با ایندیگو ( پارچه های جین ) ، معمولا روی سطح طرح یا افکت ایجاد می کنند که روش هایی مانند سنگشویی یا سمباده زنی برقی وجود دارد ولی این روش ها به پارچه آسیب می رسانند همچنین یکنواختی و کنترل دقیق بر رویشان نیست . جهت انجام این کار از آنزیم های سلولاز که روی سطح عمل می کنند و خنثی هم هستند استفاده می کنند.
واقعا ممنون از توضیحاتتون.خیلی کمکم کرد. شما می دونین این آنزیم رو با چه اسم تجاری می شه پیدا کرد؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
واقعا ممنون از توضیحاتتون.خیلی کمکم کرد. شما می دونین این آنزیم رو با چه اسم تجاری می شه پیدا کرد؟

خواهش می کنم دوست عزیز

معمولا آنزیم ها رو با اسم خودشون می شناسن
ولی بسته به تولید کننده یا وارد کننده داره که چه اسمی براش انتخاب کنه
متاسفانه در این زمینه اطلاعی ندارم

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام :smile:
اسمی که شما دنبالش هستی دقیق تو ذهنم نیست.تو اسمای تجاری از این مواد اسمای مختلفی هست. من فکر میکنم دنبال سطح فعالی بگردی که HLV پایینی داشته باشه تا جواب کارتو بده. ;)

ببخشید من یه اشتباه کوچیک کردم.باید HLV بالایی داشته باشه نه پایین!!!!
ببخشید.خیلی خیلی شرمنده.:smile:

8952358

عضو جدید
نگرزی کالای پشمی با رنگزای اسیدی

نگرزی کالای پشمی با رنگزای اسیدی

سلام به همه دوستان عزیز
میشه لطفا تاثیر نمک و اسید و در رنگرزی کالای پشمی با رنگزای اسیدی توضیح بدید؟

:smile:
با تشکر

8952358

عضو جدید
مرسریزه کردن پنبه

مرسریزه کردن پنبه

چرا وقتی پنبه مرسریزه میشه و ناحیه کریستالی کاهش پیدا میکنه و امورف افزایش;استحکام لیف افزایش میابد؟
در صورتیکه ما داشتیم در ناحیه امورف استحکام کاهش میابد!!!!!!!!!
اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه ;) :)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
چرا وقتی پنبه مرسریزه میشه و ناحیه کریستالی کاهش پیدا میکنه و امورف افزایش;استحکام لیف افزایش میابد؟
در صورتیکه ما داشتیم در ناحیه امورف استحکام کاهش میابد!!!!!!!!!
اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه ;) :)

مرسریزاسیون اگه تحت کشش باشه باعث افزایش استحکام میشه

yekta13s

عضو جدید
سوال

سوال

سلام.
میشه یکی به من بگه PH پارچه چطور اندازه گیری میشه؟

yekta13s

عضو جدید
سلام

سلام

خودم یه جواب پیدا کردم نمیدونم درسته یا نه!
پارچه رو میجوشونن تو بشر.یه شیشه ساعت هم میذارن سرش.تو دمای جوش آب اکسیژنه اضافه میکنن.بعد از چند دقیقه پارچه رو در میارن.فشار میدن آبش خارج بشه.بعد PH آب رو اندازه میگیرن.درسته؟؟؟

nasim_sh

عضو جدید
پارچه رو میجوشونن تو بشر.یه شیشه ساعت هم میذارن سرش.تو دمای جوش آب اکسیژنه اضافه میکنن.بعد از چند دقیقه پارچه رو در میارن.فشار میدن آبش خارج بشه.بعد PH آب رو اندازه میگیرن.درسته؟؟؟
چرا آب اکسیژنه بهش اضافه می کنن؟:que:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار

آب اکسیژنه معمولا در pH های قلیایی فعال میشه ، این باعث نمیشه که در اندازه گیری pH پارچه خطا ایجاد شه ؟

aramm_00

عضو جدید
سلام
من تازه وارد این رشته تو دانشگاه امیر کبیر شدم می خواستم از دوستان در مورد بازار کار و آینده ی این رشته سوال کنم
ممنون

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام
من تازه وارد این رشته تو دانشگاه امیر کبیر شدم می خواستم از دوستان در مورد بازار کار و آینده ی این رشته سوال کنم
ممنون

سلام دوست عزيزم.خوش اومدي.:w30:
اول از همه تبريك ميگم بابت قبوليت توي يك رشته ي خوب و دانشگاه خوبتر.:victory:
دوم يه سري هم به اينجا بزنيد.ممنون:
معرفی اعضا

گپ و گفت نساجان

nakhoda

عضو جدید
آنزیم پنجم!!!!واقعا!!!!!

آنزیم پنجم!!!!واقعا!!!!!

سلام به دوستان
سلام به دوستان
جدیدا شرکتی که فکر کنم تاژ باشه میگه تو پودرش از 5 آنزیم استفاده شده
من فقط سلولاز-آمیلاز-پروتاز-لیپاز میشناسم جدیده چیه آگه اطلاعاتی دارین بگین

:gol::););)

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام به دوستان
سلام به دوستان
جدیدا شرکتی که فکر کنم تاژ باشه میگه تو پودرش از 5 آنزیم استفاده شده
من فقط سلولاز-آمیلاز-پروتاز-لیپاز میشناسم جدیده چیه آگه اطلاعاتی دارین بگین

:gol::););)

اگه اشتباه نکنم اسمش " ماماناز" یا " مامالاز" باشه . قبل از تاژ گلرنگ اون رو اضافه کرده بود .

mozhgan-gh63

عضو جدید
سلام

سلام

:gol:سلام من تازه واردم لطفا كمك:( در مورد بيندر ها مطلب ميخوام كمكم كنيد شنبه ارايه دارم:redface:

nakhoda

عضو جدید
تو بخش سفیدگری سوال دارم

تو بخش سفیدگری سوال دارم

تو این نمودار بهترین سفیدگری مربوط به PH قلیایه و من تا اونجایی که میدونم شرکتها دیگه خیلی حال بدن PH رو 8 ببرن میخوام بدونم اگه یه قلیا به ماشین لباسشویی اضافه کنم عمل سفید گری بهتر انجام میشه یا نه؟اگه آره چه قلیایی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟درضمناگه متنی هم برای تبدیل نمرات نخ بهم دارین بگین ممنون
http://www.www.www.iran-eng.ir/C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\untitled.JPG

yekta13s

عضو جدید
سلام.من یه مقاله دارم.میخوام ترجمه کنم.سایتی رو میتونین پیشنهاد بدین؟به جز گوگل البته.

tirana65

عضو جدید
رزین

رزین

سلام خدمت مهندسای عزیز
خسته نباشید
میشه چندتا رزین براق کننده به من معرفی کنید؟
ممنون

nakhoda

عضو جدید
یکی جواب بده

یکی جواب بده

تو این نمودار بهترین سفیدگری مربوط به PH قلیایه و من تا اونجایی که میدونم شرکتها دیگه خیلی حال بدن PH رو 8 ببرن میخوام بدونم اگه یه قلیا به ماشین لباسشویی اضافه کنم عمل سفید گری بهتر انجام میشه یا نه؟اگه آره چه قلیایی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟درضمناگه متنی هم برای تبدیل نمرات نخ بهم دارین بگین ممنون
http://www.www.www.iran-eng.ir/C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\untitled.JPG
یکی بهم جواب بده