پردازش تصویر(image processing)

mahdiran1988

عضو جدید
سلام بچه ها اگه کسی علاقه به این بحث داره یا اگه مطلبی را بلده بگه تا شروع کنیم
امیدوارم که بتونیم از اطلاعات همدیگه استفاده کنیم

من اگر نقاش بودم

آّبروی رفته را چاره میکردم به نقشی
آب را در حال برگشتن به جویی می کشیدم

حق جو​

nasrin_ahmadi

عضو جدید
حذف نویز از تصویر در حوزه مکانی

حذف نویز از تصویر در حوزه مکانی

سلام
من پروژه پایانیم در این زمینه بود
اگه سوالی داشتین می تونم کمکتون کنم.

mahdiran1988

عضو جدید
یکم مقدمات نوشتم دوستای دیگه هم لطف کنن ادامه مطالب را بنویسن و نظر بدن تا بتونیم تاپیک خوبی داشته باشیم

وقتی ما تصویری را در حافظه کامپیوتر ذخیره میکنیم هر نقطه در یک یا چند بیت اطلاعات ذخیره میشود.
برای تصاویر ساده تک رنگ یک بیت برای نشان دادن هر نقطه کافیست اما در تصاویر رنگی هر نقطه نیاز به بیش از یک بیت اطلاعات دارد.
هر چه از اطلاعات بیشتری برای نشان دادن یک نقطه استفاده شود رنگ ها و سایه های بیشتری را میتوان نشان داد.
غلظت نقاط یا همان ریزولشن وضوح تصویر را تععین میکند که با واحد نقطه در اینچ یا همان دی پی ای و یا با تعداد سطرها و ستون ها سنجیده میشود.
جهت مشاهده و درک هر رنگ،سه انرژی جداگانه مربوط به سه رنگ اصلی دریافت شده و از
ترکیب انان با یکدیگر رنگ تصویر ایجاد خواهد شد.
هر سیستم گیرنده منحنی حساسیت رنگی مختص به
خود را دارد و لذا ترکیب سه انرژی رنگ، انرژی رنگ ها بوجود میاید..بد
ین ترتیب برای مشخص نمودن هر تصویر رنگی ، باید از سه ماتریس جهت مقادیرهر نقطه از تصویر استفاده نمود . red-green-blue

nasrin_ahmadi

عضو جدید
بررسی و پیاده سازی روشهای حذف نویز

بررسی و پیاده سازی روشهای حذف نویز

تصاویر به روش­های مختلفی بدست می­­­آیند، و با توجه به دستگاه ورودی ممکن است پارازیت هایی بر روی تصاویر اعمال شود. نویزهای متداول بر روی تصاویر قدیمی شامل قرار گرفتن گردو غبار (Noise pollution) بر روی تصویر به مرور زمان و یا تاشدگی تصویر است. در تصاویر گرفته شده با دوربین عکاسی و یا اسکنر نیز به خاطر تاثیر فوتون­های ساطع شده از سنسورهای ضبط کننده تصاویر و تاثیر این فوتون ها بر روی سنسورهای مجاور، نویزی ناخواسته بر روی تصاویر اعمال می­شود. همچنین هنگام عکاسی با ISO بالا همانند ISO 800/1600نیز به خاطر بالا بودن حساسیت، پارازیتی برروی تصاویر اعمال می­شود.
در این پروژه ابتدا انواع نویز مشاهده شده بر روی تصاویر و چگونگی تولید آنها و سپس انواع ***** برای حذف نویز بررسی شده و نتیجه این *****ها با یکدیگر بررسی می­گردد. به ویژه انواع *****های میانگین نیز با همدیگر مقایسه می­شوند.
در ادامه به ارائه توضیحی در مورد *****های تشخیص لبه و معرفی ساختار و تعاریف به کار رفته در این الگوریتم ها پرداخته شده است ، و چگونگی پیاده سازی مراحل مختلف آن اشاره کردم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید نسرین خانوم
من یه سوالی داشتم
وقتی ما یه فیل Bitmap لود می کنیم از پایین لود میشه اما بقیه فرمت ها از بالا به پایین لود میشن
به طور کلی نحوه لود یه فایل تصویری چه جوریه؟
سوال دیگم اینکه چرا حجم یه تصویر با یه فرمت بیشتر ولی در همون کیفیت و اندازه تو یه فرمت دیگه کمتر میشه؟
ممنون:gol:

گل مریم

عضو جدید
سوال دیگم اینکه چرا حجم یه تصویر با یه فرمت بیشتر ولی در همون کیفیت و اندازه تو یه فرمت دیگه کمتر میشه؟
ممنون:gol:

سلام
فکر کنم علت در ماهیت فرمت ها باشه. بعضی فرمت ها فشرده اند. یعنی در همون سایز مورد نظرمون اما فشرده تر و با کیفیت کمی کمتر و این باعث میشه خوب حجمش هم کمتر باشه. مثلا فرمت jpg یکی از فرمت های فشرده است. ولی در عوض bmp فشرده نیست.
و فکر می کنم به همین خاطر باشه که حجم در فرمت های مختلف متفاوته.

در ضمن من ترم پیش پردازش تصاویر داشتم. اگه بتونم حتما جواب سوالات دوستان رو می دم.

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فکر کنم علت در ماهیت فرمت ها باشه. بعضی فرمت ها فشرده اند. یعنی در همون سایز مورد نظرمون اما فشرده تر و با کیفیت کمی کمتر و این باعث میشه خوب حجمش هم کمتر باشه. مثلا فرمت jpg یکی از فرمت های فشرده است. ولی در عوض bmp فشرده نیست.
و فکر می کنم به همین خاطر باشه که حجم در فرمت های مختلف متفاوته.

در ضمن من ترم پیش پردازش تصاویر داشتم. اگه بتونم حتما جواب سوالات دوستان رو می دم.
مرسی گل مریم جان
از الگوریتم خاصی استفاده میشه؟

سوال اولم رو نمی تونی جواب بدی؟:gol:

mahdiran1988

عضو جدید
اینکه چرا حجم تصاویر با فرمت های مختلف فرق میکنه دلیلش اینکه وقتی ما تصویری را ذخیره مبکنیم اطلاعات هر پیکسل در یک یا چند بیت ذخیره میشود خوب وقتی بخواهیم کیفیت تصویر ما بهتر باشه باید جزئیات بیشتری از ان تصویر داشته باشیم کا باعث میشود ما فضای بیشتری برای ذخیره ان تصویر احتیاج داشته باشیم
و اینکه فرمت های مختلف تصویری دارای کیفیت یکسان هستند ولی حجمشان متفاوت است کاملا اشتباه است

mahdiran1988

عضو جدید
سلام نسرین خانم
میشه بگید پروژه شما در حد تحقیق و تئوری بود یا برنامه ای برای این کار نوشتید؟

گل مریم

عضو جدید
مرسی گل مریم جان
از الگوریتم خاصی استفاده میشه؟

سوال اولم رو نمی تونی جواب بدی؟:gol:

سلام
ببخشید خیلی خیلی دیر شد.
راستش نمی دونم که از چه الگوریتمی استفاده میشه . فقط آنچه که یادمه اینه که استادمون بصورت تیتروار یه سری از فرمت ها رو گفت و انواع فشرده رو هم گفت.

شرمنده سوال اولتو بلد نبودم، وگرنه حتما جواب می دادم.:redface:

picher_s

عضو جدید
سلام به همه
عزیزان هدفتون از ین تاپیک چیه؟
می خواهید حذف نویز کنید و کلی ف.ی.ل.ت.ر.(Blur , Sharp , negative,..) بنویسید یا یه توپ رو تو زمین تشخیص بدید؟
می خواهید از دوربین هم اطلاعات خونده شه؟
با چه زبونی می خواهید کد بنویسید؟ نکنه مطلبه؟!!!
بچه ها منم چند تا پروژه عملی در این زمینه داشتم که با دلفی پیاده سازیشون کردم.
اطلاعات رو از دوربین می خوندم بعد از ف.ی.ل.ت.ر. گذاری و دازش به پورت ها دستور میدادم چکار کنند.
ممنون میشم جواب سوالات بالا رو بدید تا بتونم یک راست به اصل مطلب راهنماییتون کنم.
پروژه کارشناسیمم تشخیص زن و مرد با شبکه عصبی و پیاده سازی آن بر روی میکروکنترلر AVR بود.
موفق و پیروز باشید.

mahdiran1988

عضو جدید
سلام به همه
عزیزان هدفتون از ین تاپیک چیه؟
می خواهید حذف نویز کنید و کلی ف.ی.ل.ت.ر.(Blur , Sharp , negative,..) بنویسید یا یه توپ رو تو زمین تشخیص بدید؟
می خواهید از دوربین هم اطلاعات خونده شه؟
با چه زبونی می خواهید کد بنویسید؟ نکنه مطلبه؟!!!
بچه ها منم چند تا پروژه عملی در این زمینه داشتم که با دلفی پیاده سازیشون کردم.
اطلاعات رو از دوربین می خوندم بعد از ف.ی.ل.ت.ر. گذاری و دازش به پورت ها دستور میدادم چکار کنند.
ممنون میشم جواب سوالات بالا رو بدید تا بتونم یک راست به اصل مطلب راهنماییتون کنم.
پروژه کارشناسیمم تشخیص زن و مرد با شبکه عصبی و پیاده سازی آن بر روی میکروکنترلر AVR بود.
موفق و پیروز باشید.

سلام
آقا جان هدف من تو این تاپیک هنوز کاملا مشخص نشده
من برا پروژه ام پردازش تصویرو انتخاب کردم ولی چون الان خیلی سرم شلوغ شده از یه طرف کاراموزی از طرف دیگه دارم برا کنکور میخونم و برا همین پروژه فعلا راکده اگه اساتید قبول کنند تابستون تحویل میدم(بعد از کنکور)
ولی اینکه با چه زبانی ام هنوز نمیدونم ، من با این علم تو مطلب اشنا شدم
حالا اگه شما راهنمای کنید خیلی خوب میشه
امیدوارم بتونیم بیشتر در ارتباط باشیم تا من بیشتر از شما کمک بگیرم

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام
درمورد پردازش تصویر در صورتی که بخواهید با سی شارپ کار کنید در زمینه های مختلف در سایت CodeProject نمونه هایی وجود دارد. نرم افزار متلب هم خوب هست اما همونطور که احتمالاً کار کردید نوشتن GUI در این زبان کمی زمان بر و سخت است (البته نه برای حرفه ای های این زبان). پیشنهاد میکنم اگر هنوز تصمیم نگرفته اید از زبان G یا همان LabVIEW استفاده کنید که اشیاء آماده و نمونه های خوبی در این زمینه دارد.

آخرین ویرایش:

mahdiran1988

عضو جدید
سلام
درمورد پردازش تصویر در صورتی که بخواهید با سی شارپ کار کنید در زمینه های مختلف در سایت CodeProject نمونه هایی وجود دارد. نرم افزار مطلب هم خوب هست اما همونطور که احتمالاً کار کردید نوشتن GUI در این زبان کمی زمان بر و سخت است (البته نه برای حرفه ای های این زبان). پیشنهاد میکنم اگر هنوز تصمیم نگرفته اید از زبان G یا همان LabVIEW استفاده کنید که اشیاء آماده و نمونه های خوبی در این زمینه دارد.

سلام
راستش این اولین باره که اسم این زبان را میشنوم(labview) ولی با این تحقیقاتی که من انجام دادم فکر میکنم زبان جالبی باشد .
اگه شما نمونه کاری از این زبان دارید ممنون میشم اگر بزارید ؟

VRWH

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای شروع میتوانید از این نرم افزار هم استفاده کنید
www.processing.org
رایگان هست چندتا کتاب هم براآموزشش هست میتونید از سایت زیر بگیرید
http://gigapedia.com
میتونید درون جاوا هم ازش استفاده کنید

mirzanejad1369

عضو جدید
سلام
با ارز پوزش که وسط حرف پریدم
من تازه با فشرده سازی آشنا شدم و اتفاقاً یک روش جدید برای فشرده سازی فایل ها پیدا کردم که بدون محدودیت حجم هر فایلی را به کمتر از 30 کیلو بایت فشرده میکنه (البته فقط تئوریه) (حتی فایلهای به حجم ترابایت رو). حالا می خواستم بدون اینو چیکارش کنم و از کجا شروع کنم به نوشتن برنامش.
م.ر.30:gol:

نازنین1987

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز .من قراره موضوع پایان نامم در رابطه با پردازش تصویر باشه.میخواستم از همه دوستان رشته هوش مصنوعی درخواست کنم اگه امکان داره از کاربردهای پردازش تصویر مقالاتی رو برای من بفرستن اگر مقاله ای در اختیار دارن.ممنون میشم.