پاسخگویی به سوالات کاربران در آموزش سرویس های شبکه در لینوکس

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و درود خدمت مهندسان عزیز
با توجه به استقبال عزیزان از تاپیک آموزش رایگان سرویس های شبکه در لینوکس و به دلیل شلوغ نشدن آن تاپیک، این تاپیک در جهت رفع اشکال دوستان قرار میگیرد.

siina2637

عضو
سلام.
من چندتا سوال داشتم در مورد لینوکس اینجا بپرسم بهم جواب بدین؟
دوستان عزیز من یه هفتس لینوکس نصب کردم اولین کسی که دیدم حاضره تجربیاتشو مجانی ارایه بده ایشونه.
قدرشو بدونین!!

siina2637

عضو
من سوالم تو این زمینه هاس:
اگه می تونین جوابشو بگین یا منبعی سراغ دارین بگین تا جزییات هم بهتون بگم:
۱- تو لینوکس چطوری نرم افزاراشو نصب کنم؟مثل مثلا آباکوس مخصوص لینوکس
یه روش آسونشو بهم بگین.
۲- لینوکس با ویندوز ایکس پی مشکلی نداره؟آخه من مشکل پیدا کردم.
۳- بهترین نرم افزاری که برنامه های ویندوزو واسه لینوکس قابل نصب می کنه چیه؟
کجا می تونم دانلودش کنم؟
ممنون از لطفت سهراب جان

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سوالم تو این زمینه هاس:
اگه می تونین جوابشو بگین یا منبعی سراغ دارین بگین تا جزییات هم بهتون بگم:
۱- تو لینوکس چطوری نرم افزاراشو نصب کنم؟مثل مثلا آباکوس مخصوص لینوکس
یه روش آسونشو بهم بگین.
۲- لینوکس با ویندوز ایکس پی مشکلی نداره؟آخه من مشکل پیدا کردم.
۳- بهترین نرم افزاری که برنامه های ویندوزو واسه لینوکس قابل نصب می کنه چیه؟
کجا می تونم دانلودش کنم؟
ممنون از لطفت سهراب جان
سلام سینا جان.شما خیلی لطف داری
درباره سوال اولت من فردا نحوه نصب نرم افزار و میزارم( از روش آسون تا حرفه ای)
درباره سوال دوم من نحوه نصب لینوکس کنار ویندوز رو گذاشتم همراه با تصویر، میتونی از اونجا کمک بگیری.اگه مشکل خاصی داری مطرح کن تا کمکت کنم
و درباره سوال آخرتم میگم که پکیجی در لینوکس هست به نام WIND که وقتی نصب میکنی نرم افزارهای ویندوزی خفن مثل فتوشاپ رو میتونی نصب کنی.نحوه گرفتنشم که دیگه سوال نداره؟؟!!!لینوکس Open source هست و کافیه اسم نرم افزارتو به همراه کلمات کلیدی Download یا Get در گوگل جستجو کنی به راحتی به نتیجه میرسی
ورود شما را به جامعه زیبای لینوکس تبریک میگم:gol:

siina2637

عضو
ممنون سهراب جان.
نرم افزاری که من دیدم wineبود. منظورت همین بود؟
اینیکه مییگم با ویندوز مشکل داره آخه من ایکس پی که نصب می کنم وقتی درایو رو فرمت می کنه بعد که ریستارت میشه که ویندوز نصب کنه دیگه بالا نمیاد حتی لینوکس هم بالا نمیاد باید دوباره دی وی دی لینوکس بزارم تا بوت شه دوباره لینوکس نصب کنم.

Sarp

مدیر بازنشسته
ممنون سهراب جان.
اینیکه مییگم با ویندوز مشکل داره آخه من ایکس پی که نصب می کنم وقتی درایو رو فرمت می کنه بعد که ریستارت میشه که ویندوز نصب کنه دیگه بالا نمیاد حتی لینوکس هم بالا نمیاد باید دوباره دی وی دی لینوکس بزارم تا بوت شه دوباره لینوکس نصب کنم.
با اجازه استارتر
بله منظور همون wine هست
باید در نصب سیستم عاملها ، ابتدا ویندوز نصب شه و سپس لینوکس
شما ابتدا باید ایکس پی نصب کنید و سپس اوبونتو
در غیر اینصورت بوت لودر خراب خواهد شد !

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون سهراب جان.
سلام
بله wine هست
اما درباره boot سیستمت باید بگم که چرا بابک میگه اول ویندوز نصب کن بعد لینوکس؟؟
ویندوز که نصب میکنی در درایوی که نصب میشه Boot loader خودشم در همون درایو قرار میده بعد وقتی لینوکس نصب میکنی boot ویندوز را پاک و به جای آن boot loader خودش را که پروژه ای به نام Grub یا libo که سازگار با ویندوز و لینوکس است را جایگزین میکند.حالا با پاک کردن هر سیستم عامل چه اتفاقی میوفتاد؟؟خودت میتونی حدس بزنی؟؟
اگه لینوکس رو پاک کنی:mad:خوب ویندوز دنبال بوت میگرد و پیدا نمیکنه پس کافیه سی دی ویندوزتو بزاری و یک repair بزنی و همه چی به حالت اول برمیگرده
ولی اگه ویندوز رو پاک کنی;)چون امکان داره که boot loader هم در درایو ویندوز باشه و پاک بشه پس این بار لینوکس دنبال boot loader میگرده و کافیه با اجرای پروژه grub دوباره به حالت اول برگردونی سیستم عاملتو.

siina2637

عضو
با اجازه استارتر
بله منظور همون wine هست
باید در نصب سیستم عاملها ، ابتدا ویندوز نصب شه و سپس لینوکس
شما ابتدا باید ایکس پی نصب کنید و سپس اوبونتو
در غیر اینصورت بوت لودر خراب خواهد شد !
یه بارم اینجوری امتحان کردم یعنی اول ایکس پی نصب کردم بعد لینوکس اما صفحه ای که باید سیستم عامل انتخاب کنم نمیومد و مستقیم لینوکس میومد بالا

golemaryam_1983

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا سهراب من wineرو دانلود کردم اما بلد نیستم نصبش کنم!
سلام دوست عزیز اگه اشتباه نکنم wine جز پکیج های لینوکس هست و وفتی دانلود میکنید خودش نصب میشه کافیه install کنید.
البته هر چی استاد بگن :redface:

siina2637

عضو
سلام دوست عزیز اگه اشتباه نکنم wine جز پکیج های لینوکس هست و وفتی دانلود میکنید خودش نصب میشه کافیه install کنید.
البته هر چی استاد بگن :redface:
avalan bebakhshid finglish minvisam akhe to site daneshgam in systeme farsi nadare.
dovoman inke man ta unjayi k fahmidam az linux packagaye khode linux to ghesmati hastan,man wine ro chek nakardam bebinam hast ya na ama inio k man dl kardam az ye site dg gereftam!
age wine jozve package linux has mishe begin chetori peidash kunam?

golemaryam_1983

عضو جدید
کاربر ممتاز
avalan bebakhshid finglish minvisam akhe to site daneshgam in systeme farsi nadare.
dovoman inke man ta unjayi k fahmidam az linux packagaye khode linux to ghesmati hastan,man wine ro chek nakardam bebinam hast ya na ama inio k man dl kardam az ye site dg gereftam!

سلام دوست عزیز
خواهش میکنم ببینید من ابونتو 10.10 رو دارم روی نوار بالای دیسک تاپ منوی اپلیکیشن گزینه اخر اگه اشتباه نکنم باید اوبنتو دانلود باشه اون رو انتخاب کنید لیست پکیج ها نمایش داده میشه می تونید توی نوار سرچش این کلمه wine رو سرچ کنید تا براتون نمایش بده بعد میتونید انتخابش کنید واسه دانلود.
اگر هم نبود باید توی سایت لینوکس براساس ورژن لینوکستون دانلودش کنید.
البته با اجازه استاد :redface:
با تشکر.

Sarp

مدیر بازنشسته
یه اطلاعاتی در مورد فایل دانلوی بدین بهتر میشه راهنمائی کرد
مثلا فرمت فایل چیه !

واسه نصب wine از ترمینال :
ctrl + alt + t رو بزنید تا ترمینال باز شه
تایپ کنید :
کد:
[LEFT] sudo apt-get install wine[/LEFT]
البته باید اینترنت پرسرعت(مثلا!) داشته باشید و همچنین اگه اینترنت محدود استفاده میکنید بهتره نگهش دارین واسه ساعات رایگان !
میتونید برنامه رو بعد نصب از applications->wine اجرا کنید
و یا میتونید مستقیما رو فایل exe مورد نظر رایت کلیک کرده و گزینه Open With Wine Windows Program Loader انتخاب کنید .

siina2637

عضو
سلام دوست عزیز
خواهش میکنم ببینید من ابونتو 10.10 رو دارم روی نوار بالای دیسک تاپ منوی اپلیکیشن گزینه اخر اگه اشتباه نکنم باید اوبنتو دانلود باشه اون رو انتخاب کنید لیست پکیج ها نمایش داده میشه می تونید توی نوار سرچش این کلمه wine رو سرچ کنید تا براتون نمایش بده بعد میتونید انتخابش کنید واسه دانلود.
با تشکر.
من همین کارو کردم این ارورو میده
This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable. Furthermore there could be a conflict between software packages which are not allowed to be installed at the same time.
نرم افزاری که باید قبل از WINE نصب کنم چیه؟
خیلی ادیتتون کردما!!
واقعا ممنون!

siina2637

عضو
یه اطلاعاتی در مورد فایل دانلوی بدین بهتر میشه راهنمائی کرد
مثلا فرمت فایل چیه !

واسه نصب wine از ترمینال :
ctrl + alt + t رو بزنید تا ترمینال باز شه
تایپ کنید :
کد:
[LEFT] sudo apt-get install wine[/LEFT]
البته باید اینترنت پرسرعت(مثلا!) داشته باشید و همچنین اگه اینترنت محدود استفاده میکنید بهتره نگهش دارین واسه ساعات رایگان !
میتونید برنامه رو بعد نصب از applications->wine اجرا کنید
و یا میتونید مستقیما رو فایل exe مورد نظر رایت کلیک کرده و گزینه Open With Wine Windows Program Loader انتخاب کنید .
کار شما رو هم انجام دادم این پیغام رو میده:
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
wine : Depends: wine1.2 but it is not going to be installed
E: Broken packages
منم اوبونتو ۱۰.۱۰ دارم!

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
معذرت من با تاخیر جواب میدم اینجا یکم بهم ریخته است....
دوستای خوبم راهنماییت کردن، حالا بگو ببینم این فایلی که گرفتی از اینترنت با پسوند deb. است؟
اگه آره کافیه دستور زیر رو بنویسی :
کد:
dpkg  -i   /masire kamel file ba pasvande .deb

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
با تشکر.
از اساتید بزرگوارم تشکر میکنم
این روشی هم که گفتن میشه، اگه در این روش خطا داد، details رو باز کن، احتمالا چند تا کتابخونه خواسته که اسمی اون ها رو با روش زیر در terminal بزن و باید اینترنتم داشته باشی.
کد:
apt-get  install  <name pakage>

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
کار شما رو هم انجام دادم این پیغام رو میده:
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
wine : Depends: wine1.2 but it is not going to be installed
E: Broken packages
منم اوبونتو ۱۰.۱۰ دارم!
اگه امکان داره اینم بزن نتیجه رو بگو
کد:
apt-get install wine1.2-gecko

golemaryam_1983

عضو جدید
کاربر ممتاز
این ارور میده:
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
سلام دوست عزیز این مسیر رو چک کنید ببینید ادمین هست یا نه.
SYSTEM > ADMINISTRACTION> USER AND GROUP

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
این ارور میده:
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
سلام
دستور بالا رو با sudo باید بزنی.ubuntu به صورت پیش فرض با user معمولی بالا میاد و در محیط command میتونی به root بری

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با توجه به قسمتهای قبلی ار پست های قبلی
سلام....
ببخشید بنده تازه بعد از یه سری مشکلات ونستم به سایت دوباره مراجعه کنم...
درضمن از اینکه میگید کسایی که میگن فدورا ممکنه سیستم عامل ویندوزتون رو پرونه دیوانه هستم خیلی بدم اومد...:exclaim::exclaim::exclaim::exclaim::exclaim::exclaim::exclaim:
مگه هرکسی که یه نظری داده به نظر شکما دیوانه هستش....:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
درضمن بنده خودم هم قبلا این مشکل رو داشتم که ویندوز پریده به اضافه ی کل هارد...
و راز کسایی که خیلی وقت هستش که دارن با لیوکس کار میکنن هم پرسیدم ...بهم گفتن چون لینوکس موقع نصبش یکم حساس هستش و به سیستم عامل های دیگه گیر میده...
البته اگه سیستم عامل ویندوز شما قدیمی باشه به احتمال زیاد چون یکم از نظر ریجستری مشکل پیدا می کنه به همین خاطر یکم ضعیف میشه...
درضمن به نظر بنده فدورا خیلی بهتر هستش و یه مورد توزیع دیگه که برای کار با شبکه ایده آل بود که اسمش رو الان یادم نیست... (لینوکسی که برای کار با شبکه ها و سرور ها خیلی خوب باشه ردهت هستش..ولی کار باهاش یکم تخصصی میشه...)
درضمن بنده خودم دارم به طور کامل با لینوکس فدورا ۱۴ کار میکنم...هیچ مشکلی هم ندارم...
که البته نصبت به اوبنتو از نظر کاربر پسند بودن یکم پایین تر هستش .... ولی میشه دسکتاب افکت رو فعال کرد و باهاش خیلی حال کرد... من که از فدورا ۱۴ خودم خیلی راضی هستم...
حداقل تنها خوبی هاش این هستش که به نصبت به ابونتو ...رویه سرور ها بیشتر نصب میشه... چون حفره های امنیتی بیشتری داره...
درضمن... نرمافزار هایی که به صورت پیش فرض روش هستن خیلی بیشتر هستش و می تونید اونها رو کم و زیاد هم کنید...
ولی تویه اوبنتو از این مدل کارها خبری نیست...
.................................................. ............
ببخشید که سرتون رو درد آوردن....
سال نو بر همه مبارک.............
.................................................. ............
درضمن این موضوع رو یادم رفت که بگم....برای شما که یه فرد مهندس هستید...
بهتر هستش که از جبهه گیری در مورد انواع توزیع های لینوکس پرهیز کنید...چون اگه قرار بر تعریف باشه ....من لااقل چند تا دلیل دیگه دارم که فدورا از ابونتو بهتر هستش....
(ولی همون دو تا دلیل هم به نظرم به اندازه ی کافی بود...)
تنها برتری ابونتو نصبت به فدورا این هستش که User InterFace بهتری داره ....

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب درست هستش....
چون Wine قدیمی تر هستش و درضمن رایگان ...
ولی این برنامه جدید و درضمن پولی هم هستش...

احسان هستی

عضو جدید
با سلام و تشکر از این ایده خوب و کارامدت
خودم اولین مشتریت می شم. اما اول چند تا سوال دارم که اگه شماو یا هرکدوم از دوستان که بتونن بهم کمک کنن ممنونشون می شم
sellinuxچیست؟
طریقه نصب فونت های فارسی در لینوکس
معرفی سرویس های شبکه در لینوکس

احسان هستی

عضو جدید
سلام
کمک فوری در مورد مطالب زیر :
sellinuxچیست؟
خواهشا اگه کسی می دونه کمکم کنه

احسان هستی

عضو جدید
کمک فوری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sellinuxچیست؟

Sohrab.net

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک فوری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sellinuxچیست؟
سلام
ممنونم از دوستان، اگه امکان داره در این تاپیک سوالات خودتون رو مطرح کنید...
دوست خوبم در تاپیک دیگر جواب سوالاتتون رو دادن، من سوال اولتون رو که مربوط به selinux است رو یه داکیومنت خوب پیدا کردم، نگاش بندازی بد نیست
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/13/html/SELinux_FAQ/#s-selinux-faq

anuhe

عضو جدید
salam dustan, man amoozeshe nasbe data base ro linux o mikham age kasi midune komak kone , mamnun misham