پاسخگویی به سوالات کاربران در آموزش سرویس های شبکه در لینوکس

mohsen100

عضو جدید
سلام
براي براي اپديت افلاين مخازن بايد چن تا فايل رو تو پوشه archive كپي كرد
ادرس پوشه اينه: var/cache/apt/archive
اما نميشه چيزي رو تو اين پوشه كپي كرد.
لطفا بگيد چطور ميتونم فايلهارو تو اين پوشه انتقال بدم؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
براي براي اپديت افلاين مخازن بايد چن تا فايل رو تو پوشه archive كپي كرد
ادرس پوشه اينه: var/cache/apt/archive
اما نميشه چيزي رو تو اين پوشه كپي كرد.
لطفا بگيد چطور ميتونم فايلهارو تو اين پوشه انتقال بدم؟

سلام...
چه توزیعی؟؟؟
با تشکر....

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ابونتو

ممنون
سلام...
ما ابونتو کار نکردم...ولی فکر کنم به صورت پیش فرض مخازن روش نصب باشه...
ولی برای اطلاعات بیشتر با
اقای
سهراب۲
تماس بگیرید و مشکلتون رو بهش بگید....
ایشون اوبنتو کار کرده....
با تشکر....

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من تازه به جمعتون پیوستم!چند نا سوال برام پیش اومده:
1."این مسیرusr/که یک مکان ثانویه هست برا قرار گرفتن فایل های اجرایی..."چرا بای احتیاج به یه مکان ثانویه باشه؟؟یعنی به چه درد میخوره؟!!!!
2.مسیر sbin/اگه میشه بیشتر توضیح بدین!!!!!!!!!
3.این کرنل ها چی ین؟(شاید مسخره ام کنید ولی نمیدونم!!)
با تشکر

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من تازه به جمعتون پیوستم!چند نا سوال برام پیش اومده:
1."این مسیرusr/که یک مکان ثانویه هست برا قرار گرفتن فایل های اجرایی..."چرا بای احتیاج به یه مکان ثانویه باشه؟؟یعنی به چه درد میخوره؟!!!!
2.مسیر sbin/اگه میشه بیشتر توضیح بدین!!!!!!!!!
3.این کرنل ها چی ین؟(شاید مسخره ام کنید ولی نمیدونم!!)
با تشکر

سلام علیکم...
۰- خوش اومدید...
۱- مسیری که گفتید برای این هستش که تنظیمات کاربری توش ذخیره بشه ..مثلا شما بعضی از تنظیمات رو تویه یه نرم افزار قرار میدید ...اون تنظیمات تویه یه فایل قرار میگیره ... و اون فایل تویه اون مسیر ذخیره میشه...البته چیزهای دیگه ای هم هست که بنده الان یادم نیشت...
۲- مسیری که گفتید برای دستورات ترمینال هستش و شما هم میتونید با بعضی از کارها دستورات خودتون رو بوجود بیارید... که مثلا برای رفتن به پوشه ای خاص تنها با تایپ یه کلیک به اون پوشه برید ...البته باید توجه کرد که این دستوراتی که شما ایجاد میکند نباید جز دستورات خود ترمینال باشند ... چون باعث تداخل میشن ... درضوم ترمینال اصلا اجازه ی شاخت اونها رو بهتون نمیده....
۳- کرنل::: اگه یه سرچی می کردید تویه اینترنت کلی مطلب در مورد کرنل بودش.... ولی خوب.... کرنل به هسته ی هر سیستم گفته میشه ..خواه این سیستم سخت افزاری باشه خواه نرم افزاری ..ولی این کرنل تویه لینوکس یه رشد رسیده...منظورم از رشد اینهه که الان دیگه هرکسی با گفتن کلمه ی کرنل به یاد لینوکس می افته.... ولی حتی اون ویندوز (اه اه اه) هم دارای کرنل هستش....
هسته ی ویندوز به صورتی هستش که تنها با استفاده از درایور های هر سخت افزار میتونه باهاش کار کنه... (البته اصطلاحش رو یادم نیست)
هسته ی مکینتاش هم به صورت کامل هستش ...(اینم اسمش یادم نیست) ...یعنی اینکه تنها برای یک سری از سخت افزارهای خاص نوشته میشه... مثلا لپ تاپ های اپل...
هسته ی لینوکس به صورت ترکیبی هستش... یعنی هم به صورت مکینتاشی و هم به صورت ویندوزی...یعنی بیشتر درایو.ر ها رو مثل مکینتاش با خودش داره ..و هم برایاجرای بعضی از سخت افزار ها احتیاج به درایور داره....بازم اگه مشکلی داشتید بگید..درضمن این سوال رو باید تویه بخش خودش مطرح می کردید...
با تشکر...

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
نحوه استفاده از DVD به عنوان مخزن در فدورا

اگر شما هم تازه به جمع کاربران فدورا پیوسته اید، حتما متوجه شدید که هیچ امکانی از طریق گرافیکی برای ویرایش و اضافه کردن مخازن وجود نداره! ولی اصلا ناراحت نباشید! :D توی چند مرحله شما می تونید خودتون به صورت دستی این کار رو انجام بدید!
اول اینکه باید بدونید که مسیر فایل های تنظیمات مخازن در etc/yum.repos.d/ هستش. اگر این فولدر رو باز کنید، می تونید فایا های با پسوند repo.* رو که همون فایل های تنظیمات مخازن هستند رو داخلش ببینید.
چطوری DVD رو مخزن کنم؟
خوب مرحله بعد اینه که شما خودتون یه فایل در این مسیر بسازین:
[sourcecode lang="bash"]
gedit /etc/yum.repos.d/dvd.repo #
[/sourcecode]
بعد هم این چند خط رو داخلش اضافه کنین:
[sourcecode lang="plain"]
[DVD]
name=Fedora DVD $releasever – $basearch
failovermethod=priority
baseurl=file://path/to/directory
enabled=1
gpgcheck=0
[/sourcecode]
بعد هم فایل رو ذخیره کنید. نکته مهمی که هست اینه که اگه توی مسیر منتهی به DVD کاراکتر فاصله وجود داره ، اینجا حتما با ۲۰% عوضش کنید. خب موفق شدید! از این به بعد DVD هم به اسم مخازنتون در Software Sources اضافه می شه و می تونید فعال یا غیر فعالش کنین! ;)

منبع:كاوشگر

آخرین ویرایش:

آینا

عضو جدید
تفاوت Gnome و KDE

تفاوت Gnome و KDE

با سلام و درود خدمت مهندسان عزیز
با توجه به استقبال عزیزان از تاپیک آموزش رایگان سرویس های شبکه در لینوکس و به دلیل شلوغ نشدن آن تاپیک، این تاپیک در جهت رفع اشکال دوستان قرار میگیرد.

سلام.
تفاوت Gnome وKDE
در چیست؟
اصلا نمیدونم چه موجوداتی هستن..............؟؟؟!!!
:surprised:فقط میدونم به لینوکس مربوطن!!!

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
تفاوت Gnome وKDE
در چیست؟
اصلا نمیدونم چه موجوداتی هستن..............؟؟؟!!!
:surprised:فقط میدونم به لینوکس مربوطن!!!

سلام...
تفاوت چندانی ندارند....
بیشتر کاربردهاشون برای نوع کاربریشون میشه...
مثلا گنوم برای برنامه نویسی متاسبتره... و کی دی ایی هم برای افرادی که به محیط های گرافیکی بیشتر علاقه دارند....
بذارید بهتر بگم....گنوم دارای گرافیک سبکتری هستش...ولی کی دی ایی دارای گرافیک سنگین تری هستش که برای اجرای اجزاء گرافیکیش حتما باید کارت گرافیک داشته باشید.....
البته این هایی که گفتم بیشتر جنبه ی استفاده ای داره...
یعنی افرادی هستند که تویه گنوم کارهای گرافیکی و افکت های گرافیکی بالایی رو اجرای می کنند و افرادی هم هستند که تویه کی دی ایی کارهای مخصوص برنامه نویسی رو انجام می دن....
بیشتر به علاقه ی شما به محیط بر می گرده تا نوع استفاده....
وگرنه از نظر سبکی دسکتاب XFCE دارای محیط خیلی خیلی سبکتری هستش...تا بقیه...
و یا LXDE برای کارهای الکترونیکی هستش...
بازم اگه سوالی بود بگید.....
باتشکر...

shaahibeyg

عضو جدید
سلام من لینوکس فدورا 16 را دانلود کردم ولی هنگام نصب پیغام خطا میده.میگه گنوم 3 با کارت گرافیک یا صدا یا درایور هاشون مشکل داره
البته قبل از این پیغام یک پیام میده که امکان باز کردن کارت صوتی وجود ندارد.حالا من چیکار کنم؟

petrous

عضو جدید
سلام من لینوکس فدورا 16 را دانلود کردم ولی هنگام نصب پیغام خطا میده.میگه گنوم 3 با کارت گرافیک یا صدا یا درایور هاشون مشکل داره
البته قبل از این پیغام یک پیام میده که امکان باز کردن کارت صوتی وجود ندارد.حالا من چیکار کنم؟

یعنی چی که مسکل داره؟
سیستمتون چیه؟
به کل نصب نمبشه؟
؟؟

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان لینوکسی.......

من کنار وینودز اکس پی لینوکس نصب کردم. یه مدته....ولی وقتی وصل اینترنتم فونتاش اصلا خوب نیست...نمیشه بخونی.........
چیکار باید انجام بدم؟؟

petrous

عضو جدید
سلام به دوستان لینوکسی.......

من کنار وینودز اکس پی لینوکس نصب کردم. یه مدته....ولی وقتی وصل اینترنتم فونتاش اصلا خوب نیست...نمیشه بخونی.........
چیکار باید انجام بدم؟؟

تغییر فونت (جواب رو حال کردی؟) :d :d :d :d :d :d
خوب تویه اینترنت بگرد ، فونت پارسی خوب هست، حتی فونت زر هم هست فونت نستعلیق هم که جدیدا تویه دی وی دی فدورا ۱۶ هست.
ولی اگه موزیلا استفاده می کنی باید فونت هاش رو دستی عوض کنی
علت اینکه سایت ها دارای فونت خوبی نیستند تویه لینوکس، به علت اینه که فونت تاهوما آزاد نیست و به همین خاطر هم تویه لینوکس قرارش نمیدن که با وجود گشتردگی فونت های لینوکس اونم اشکالی نداره
اگه خواستی برات فونت بذارم.

آها...
درضمن.:redface:
لینوکس چی نصب کردی؟:razz:
اوبونتو که نیست؟:mad:

MASOUME_5

عضو جدید
سلام.من می خوام یه پروژه چت به زبانC تحت لینوکس بنویسم.GCC از تابع gets() و inet_addr خطا می گیره که تعریف نشدن.هم چنین از تابع close واسه بستن سوکت.!!!!!!
یه سوال دیگه که دارم اینه که چطور می شه دو برنامه client و server رو با هم اجرا کنم؟من به سرور آدرس ip ماشین خودم رو دادم و واسه کلاینت argv[2] چطور می تونم با این دستور ip به کلاینت بدم؟و هر دو برنامه رو به طور همزمان اجرا کنیم روی یه کامپیوتر.لینوکس هم suse است.
ممنون

petrous

عضو جدید
سلام.من می خوام یه پروژه چت به زبانC تحت لینوکس بنویسم.GCC از تابع gets() و inet_addr خطا می گیره که تعریف نشدن.هم چنین از تابع close واسه بستن سوکت.!!!!!!
یه سوال دیگه که دارم اینه که چطور می شه دو برنامه client و server رو با هم اجرا کنم؟من به سرور آدرس ip ماشین خودم رو دادم و واسه کلاینت argv[2] چطور می تونم با این دستور ip به کلاینت بدم؟و هر دو برنامه رو به طور همزمان اجرا کنیم روی یه کامپیوتر.لینوکس هم suse است.
ممنون
تویه بخش برنامه نویسی مطرح کن.
اگه نتیجه نگرفتی بور تویه سایت برنامه نویس.
اونجا حتما بهت کمک می کنند.

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تغییر فونت (جواب رو حال کردی؟) :d :d :d :d :d :d
خوب تویه اینترنت بگرد ، فونت پارسی خوب هست، حتی فونت زر هم هست فونت نستعلیق هم که جدیدا تویه دی وی دی فدورا ۱۶ هست.
ولی اگه موزیلا استفاده می کنی باید فونت هاش رو دستی عوض کنی
علت اینکه سایت ها دارای فونت خوبی نیستند تویه لینوکس، به علت اینه که فونت تاهوما آزاد نیست و به همین خاطر هم تویه لینوکس قرارش نمیدن که با وجود گشتردگی فونت های لینوکس اونم اشکالی نداره
اگه خواستی برات فونت بذارم.

آها...
درضمن.:redface:
لینوکس چی نصب کردی؟:razz:
اوبونتو که نیست؟:mad:

سلام
ممنون میشم بذارین....وتوضیح بدین چه طوری اونو نصب کنم تو لینوکس....
اوبنتو هست............:(

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
اتصال به اینترنت با لینوکس

اتصال به اینترنت با لینوکس

سلام.
چگونه می تونم بوسیله لینوکس که بصورت مجازی روی ویندوز 7 نصب شده(با Virtual Machines) به اینترنت متصل بشم؟
با تشکر

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
اون بنده ی خدا رو که از اینجا فراری دادند...
ولی برای دانلود فونت اینجا رو براتون میذارم...
باتشکر...

سلام
حالا که اون بنده خدا نیستتتتتتتتتتت......
‍بس به من بگین لطفا چه طوری نصبش کنم!!!؟؟
من فایلو دانلود کردم!!...روی فونت مورد نظرم که میرم بنجره باز میشه میزنم installedولی هیچ اتفاقی نمی افته...نمیفهمم الان نصب شده یا نه!!!!!!!!!!!
تغییری که من مشاهده نکردم!!!
با تشکر

alinaseri25

عضو جدید
عزیز راستش دیر اومدم ولی فکر میکنم خیلی کارت جالب باشه متشکرم .
ولی میشه تاپیک قبلی رو ادامه بدی ؟؟؟؟

alinaseri25

عضو جدید
با سلام و درود خدمت مهندسان عزیز
با توجه به استقبال عزیزان از تاپیک آموزش رایگان سرویس های شبکه در لینوکس و به دلیل شلوغ نشدن آن تاپیک، این تاپیک در جهت رفع اشکال دوستان قرار میگیرد.

یه بارم اینجوری امتحان کردم یعنی اول ایکس پی نصب کردم بعد لینوکس اما صفحه ای که باید سیستم عامل انتخاب کنم نمیومد و مستقیم لینوکس میومد بالا

عزیزم ببین برای رفع این مشکل باید بری توی تنظیمات گراب و زمان بوت رو تغییر بدی تا صفحه ی گراب رو ببینی البته اگه لینوکسی که استفاده می کنی گراب داره .
و اگه از ubuntu استفاده میکنی boot-repair رو نصب کن آموزشش هم در آدرس https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair موجود هستش

immigrant

عضو جدید
برنامه نویسی

برنامه نویسی

سلام
دوستان بنده برای برنامه نویسی باید توی لینوکس کار کنم .اوبونتو رو نصب کردم فقط نمی دونم چرا برنامه هایی که به زبان c نوشتم رو وقتی میخوام تو ترمینال ران کنم ++g رو نمیشناسه،ggc رو با دستور sudo get-apt install نصب کردم.در ضمن ++c رو هم میخوام نصب کنم 109 مگابایته و نه ساعت طول میکشه!!!!!!این طبیعیه؟؟؟؟خیییلیییی زیاده:surprised:
و یه چیز دیگه این که kate وkonsol رو نصب کردم اما نمیدونم چطوری میتونم kate رو طوری داشته باشم که کنسول واسه اجرای برنامه به عنوان یه اپشن روی اون قرار بگیره؟